استرس نفتی در بورس تهران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

استرس نفتی در بورس تهران

واردات نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید

بی‌بی‌سیخبرگزاری بی‌بی‌سی
واردات نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید

واردات نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید

واردات نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید - 1

کره جنوبی واردات نفت از ایران را در آستانه از سرگیری تحریم‌ها متوقف کرد

واردات نفت کره جنوبی از ایران در دو ماه منتهی به از سرگیری تحریم‌ جمهوری اسلامی به صفر رسید. اما احتمال از سرگیری واردات وجود دارد.

آمار منتشر شده توسط گمرک کره جنوبی نشان می‌دهد که با نزدیک شدن زمان از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، آن کشور خرید نفت و میعانات گازی از ایران را در دو ماه سپتامبر و اکتبر کاملا متوقف کرد و به صفر رساند. تحریم‌های ایالات متحده شامل تحریم نفتی از روز ٤ نوامبر به اجرا درآمد.

این نخستین بار طی شش سال گذشته بود که کره جنوبی خرید نفت از ایران را کاملا متوقف کرد. به نظر می‌رسد که از آنجا که واردکنندگان کره جنوبی نسبت به دریافت معافیت از تحریم نفتی ایران اطمینان لازم را نداشتند، به منظور اطمینان از ثبات تحویل نفت، از دو ماه قبل از اجرایی شدن تحریم ها در صدد یافتن منابع جایگزین برای نفت ایران برآمدند.

پس از اجرایی شدن تحریم‌ها، ایالات متحده هشت کشور از جمله کره جنوبی را به مدت شش ماه از تحریم‌ها معاف کرد. این کشورها می‌توانند بدون برخورد با اقدامات تنبیهی ایالات متحده، در این مدت مقادیر مشخصی نفت از ایران خریداری کنند.

مقامات آمریکایی گفتند که به این دلیل با معافیت این کشورها موافقت کردند که مایل نبودند تحریم ایران به "دوستان" آنان زیان برساند. با نزدیک شدن زمان تحریم‌ها، دولت ایران نفت صادراتی را با تخفیف و شرایط آسان در اختیار خریداران قرار می‌داد و علاوه بر این، در حالیکه بهای نفت خام رو به افزایش بود، خریداران عمده نفت ایران نمی‌توانستند به سرعت سایر فروشندگان نفت را جایگزین ایران کنند.

+ افت بهای نفت در خلال نگرانی از کاهش تقاضا

+ افزایش عرضه و ضعف تقاضا 'باعث کاهش بهای نفت خام در بازار جهانی شده است'

+ آمریکا در تحریم ایران 'مایل نیست به دوستان و متحدان خود آسیب برساند'

+ تحریم نفتی ایران؛ درخواست کره جنوبی از آمریکا، نشانه‌های تثبیت قیمت

+ اسامی و شرایط معافیت هشت کشور از تحریم واردات نفت ایران اعلام شد

واردات نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید - 14

تحریم‌های مکرر و بی اطمینانی از شرایط اقتصادی و سیاسی آینده ایران می‌تواند باعث از دست رفتن موقعیت این کشور در صنعت انرژی جهان شود

در حالیکه این نگرانی وجود داشت که تحریم نفتی ایران باعث کمبود عرضه و افزایش بهای نفت خام در بازار جهانی شود، در چند هفته اخیر بهای نفت خام سیر نزولی داشته به نحوی که عربستان سعودی و روسیه، به عنوان دو صادرکننده عمده نفت در جهان، تصمیم گرفته‌اند تولید و صادرات خود را کاهش دهند.

در گذشته، معمولا افزایش عرضه و کاهش بهای نفت با رقابت صادرکنندگان برای جلب مشتری همراه بود. در صورت ادامه روند کاهش بهای نفت خام در ماه‌های آینده، انتظار می‌رود بین صادرکنندگان برای یافتن مشتری رقابت بروز کند و دسترسی به نفت به بهای مناسب برای خریداران آسان‌تر شود. در چنین صورتی، ممکن است معافیت از تحریم نفتی ایران ضرورت چندانی نداشته باشد.

با موافقت آمریکا، کره جنوبی می‌تواند تا شش ماه آینده هر روز تا ۲۰۰ هزار بشکه نفع و میعانات گازی از ایران وارد کند.

آمار واردات کره جنوبی از ایران از زمان دریافت معافیت هنوز منتشر نشده است اما احتمال دارد بخش عمده واردات آن کشور از ایران شامل میعانات گازی باشد. تصفیه این کالا مستلزم داشتن تجهیزات پالایشگاهی خاصی است و کره جنوبی از جمله واردکنندگان عمده این کالا محسوب می‌شود.

با افزایش احتمال بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران، کره جنوبی واردات نفتی خود از ایران را کاهش داد در حالیکه کل واردات نفتی آن کشور نسبت به سال گذشته افزایش یافت. در حال حاضر، عربستان سعودی بزرگترین تامین کننده نفت کره جنوبی است و خرید نفتی کره جنوبی از عربستان طی سال گذشته کمابیش دوبرابر شده است.

با توجه به چشم انداز بازار نفت جهانی، برخی کارشناسان در ایران نسبت به تاثیر تحریم‌های پی در پی و رویکرد سیاسی جمهوری اسلامی بر موقعیت بلند مدت این کشور در بازار نفت ابراز نگرانی کرده‌اند. به گفته آنان، در صورتی که پیش‌بینی‌های مربوط به وجود عرضه کافی نفت در بلند مدت تحقق یابد، خریداران عمده نفت طبیعتا عرضه کنندگان برخوردار از ثبات را ترجیح خواهند داد.

این وضعیت ممکن است باعث شود ایران، که از اعضای پایه گذار اوپک است و در گذشته از کشورهای موثر در بازار نفت محسوب می‌شد، وضعیتی حاشیه‌ای پیدا کند و موقعیت سابق خود در صنعت انرژی جهان را از دست بدهد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد یک نماینده مجلس: خرید هواپیما از ژاپنی ها در ازای پول فروش نفت

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران

ایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: مسئولان در شرایط کنونی تمام تمرکز خود را برای خرید هواپیماهای نو گذاشته اند و دیگر خرید هواپیماهای دست دوم در دستور کار نیست.

سیدابوالفضل موسوی بیوکی در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به رویکرد جدید سازمان هواپیمایی کشوری برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی، گفت: به طور حتم تمام کشورها و شرکت های تولیدکننده هواپیما به عنوان گزینه توسط سازمان هواپیمایی مورد بررسی قرار می گیرد تا از این طریق ناوگان هواپیمایی تجهیز و نوسازی شود.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز بخش عمده ای از ناوگان حمل و نقل هوایی کشور دارای عمر بالا و فرسودگی است، از این رو دولت و وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به تکمیل خطوط هوایی اعم از مسافربری و باربری اقدام کنند.

آی آر جی چین، میتسوبیشی ژاپن و سوخو روسی گزینه‌های روی میز ایرلاین‌های ایرانی

وی با اشاره به برنامه ریزی و مذاکره دولت برای خرید هواپیما از شرکت آی آر جی چین، میتسوبیشی ژاپن و سوخو روسی، افزود: ناوگان هواپیمایی تاکنون از بلوک شرق تنها نسبت به خرید هواپیما از روسیه اقدام کرده بود، اما هواپیماهای روسی نتوانستند به خوبی امتحان خود را پس بدهند و خاطرات نامطلوبی درباره توپولف های دست دوم در اذهان مردم و مسئولان نقش بست.

دولت تمام تمرکز خود را برای خرید هواپیماهای نو گذاشته است

مسئولان در شرایط کنونی تمام تمرکز خود را برای خرید هواپیماهای نو گذاشته اند و دیگر خرید هواپیماهای دست دوم در دستور کار نیست، از این رو گزینه های مختلفی برای خرید هواپیما از جمله شرکت چینی، ژاپنی و حتی روسی مطرح است

موسوی بیوکی گفت: مسئولان در شرایط کنونی تمام تمرکز خود را برای خرید هواپیماهای نو گذاشته اند و دیگر خرید هواپیماهای دست دوم در دستور کار نیست، از این رو گزینه های مختلفی برای خرید هواپیما از جمله شرکت چینی، ژاپنی و حتی روسی مطرح است.

خرید هواپیما از ژاپنی ها در ازای پول فروش نفت

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در شرایط کنونی کشوری مانند ژاپن توسط آمریکا از تحریم های نفتی معاف شده است، حال می توان از این مسئله برای خرید و تهاتر استفاده کرده بود؛ به گونه ای که این کشور به جای پرداخت هزینه خرید نفت، به ایران، هواپیمای نو بفروشد، از این رو می توان به خوبی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور را نوسازی کرد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: البته اولویت اصلی در خرید هواپیما، کیفیت آن است، از این رو مسئولان سازمان هواپیمایی باید تمام شرایط و اولویت ها برای خرید هواپیما را بررسی و طبق آن نسبت به مذاکره با کشورها اقدام کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

سقوط آزاد بازار نفت

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
سقوط آزاد بازار نفت
دنیای اقتصاد : نفت خام یک روز پس از ثبت طولانی‌ترین دوره افت قیمت در تاریخ بازار نفت و بیشترین افت قیمت روزانه در بیش از سه سال گذشته، در معاملات دیروز به پشتوانه انتشار خبرهایی از احتمال کاهش تولید ۴/ ۱ میلیون بشکه‌ای از سمت اوپک، مسیر رشد را در پیش گرفت. در معاملات روز سه‌شنبه، افزایش نگرانی‌ها از کاهش رشد تقاضای جهانی نفت خام، مازاد عرضه و توییت رئیس‌جمهور آمریکا در مخالفت با کاهش تولید از سمت کشورهای عضو و غیرعضو، باعث شد نفت خام پس از ثبت ۱۲ روز متوالی افت قیمت، بیشترین افت قیمت در بیش از سه سال گذشته را تجربه کند.

افت ۱/ ۷ درصدی قیمت نفت خام آمریکا (معادل ۲۴/ ۴ دلار بر بشکه) در روز سه‌شنبه که بزرگ‌ترین افت قیمت از سپتامبر ۲۰۱۵ به این سو بود و افت ۶/ ۶ درصدی نفت خام برنت (۶۵/ ۴ دلار بر بشکه) به عنوان بیشترین افت قیمت از جولای، اتفاقی بود که بازار جهانی نفت را شوکه کرد. با این حال، دبیرکل اوپک عقیده دارد نوسان بازار به دلیل «اضطراب» پیش از برگزاری نشست اوپک در ماه دسامبر است. صدوهفتاد و پنجمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپک ۱۵ آذرماه در وین برگزار می‌شود و یک روز پس از آن نیز در پنجمین نشست مشترک وزیران نفت و انرژی اوپک و غیراوپک، وزرای نفت این کشورها با یکدیگر در نشستی رسمی دیدار خواهند داشت. اهمیت این نشست برای فعالان بازار نفت به تصمیمی بازمی‌گردد که قرار است در این نشست در رابطه با میزان کاهش تولید اتخاذ شود. کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، در نشست ماه ژوئن در وین، با هدف پوشش کاهش عرضه نفت خام از سمت تولیدکنندگانی مانند ونزوئلا و ایران، پایبندی به توافق کاهش تولید را تسهیل و با افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای در روز موافقت کردند. به این ترتیب عربستان و روسیه طی حدود پنج ماه گذشته در شرایطی یکی از عوامل ایجاد مازاد عرضه در بازار جهانی نفت بودند که نه‌تنها عرضه نفت خام از سمت ایران به بازار قطع نشد، بلکه با اعطای معافیت به هشت کشور خریدار نفت خام کشورمان دستکم تا ۶ ماه آینده صدور نفت ایران به بازار در سطح بالایی جریان خواهد داشت. در کنار افزایش عرضه از سمت عربستان و روسیه و همچنین قطع نشدن صادرات نفت خام ایران، تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا و روند رو به رشد تولیدات آنها از دیگر نگرانی‌های فعالان بازار است. تازه‌ترین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی می‌کند هفت تولیدکننده اصلی نفت خام شیل در آمریکا، در ماه دسامبر رکورد تولید روزانه ۹۴/ ۷ میلیون بشکه نفت خام را بشکنند. در صورت وقوع این اتفاق، مجموع تولید روزانه نفت خام آمریکا به ۶/ ۱۱ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و این یعنی، ایالات‌متحده آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت خام در دنیا خواهد بود. بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند این میزان در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ به ۱۲ میلیون بشکه در روز برسد.زمزمه‌های کاهش ۴/ ۱ میلیون بشکه‌ای

اما با وجود افت قیمتی که روز سه‌شنبه رقم خورد و باعث شد دو شاخص دبلیو تی‌آی و برنت نسبت به اوج قیمت‌ها در اوایل اکتبر به ترتیب افتی ۲۸ و ۲۵ درصدی داشته باشند، افزایش احتمال کاهش تولید از سمت اوپک و همراهانش در سال ۲۰۱۹ باعث اصلاح قیمت‌ها  در روز گذشته شد. به گزارش رویترز، سه منبع آگاه به این خبرگزاری گفته‌اند اوپک و همراهان غیراوپکی‌اش در حال مذاکره برای کاهش تولید ۴/ ۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ هستند. این رقم ۴۰۰ هزار بشکه بیشتر از رقمی است که در نشست ابوظبی از سمت وزیر نفت عربستان سعودی اعلام شد. وزیر انرژی عربستان در حاشیه یازدهمین نشست مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک (JMMC) در کنار اطلاع‌رسانی از برنامه این کشور برای کاهش روزانه ۵۰۰ هزار بشکه‌ای عرضه نفت خام به بازارهای جهانی در ماه دسامبر، تاکید کرد برای به تعادل رسیدن بازار، کاهش تولید یک میلیون‌ بشکه‌ای در روز ضرورت دارد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، زمزمه‌های کاهش تولید ۴/ ۱ میلیون بشکه‌ای در روز از سمت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک باعث شد روز گذشته و تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۵:۳۰) قیمت هر بشکه نفت خام برنت با ۰۶/ ۱ دلار رشد، به ۵۳/ ۶۶ دلار برسد. هر بشکه نفت خام آمریکا نیز ۶۰ سنت رشد قیمت داشت و روی ۲۹/ ۵۶ دلار بر بشکه معامله شود.

منابع آگاه در حالی از تداوم گفت‌وگوها برای کاهش روزانه ۴/ ۱ میلیون بشکه از تولیدات کشورهای عضو و غیرعضو خبر می‌دهند که در صورت تصویب این تصمیم در نشست ماه آینده، احتمالا این کشورها با واکنش تند دونالد ترامپ مواجه شوند. با این حال آنطور که منابع آگاه اعلام کرده‌اند، تصمیم عربستان و روسیه برای کاهش ۴/ ۱ میلیون بشکه‌ای احتمالا تصمیمی جدی خواهد بود زیرا وزرای انرژی این دو کشور در نشست ابوظبی، در رابطه با آن بحث کرده‌اند. یکی از منابع یاد شده به رویترز گفته است: به اعتقاد من یک کاهش تولید ۴/ ۱ میلیون بشکه‌ای، نه بیشتر و نه کمتر از آن،‌ برای حفظ تعادل بازار ضروری است. با این وجود، ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت مشاوران انرژی FGE در این زمینه به «دنیای اقتصاد» گفت: اثر واقعی کاهش تولید تنها زمانی مشخص خواهد شد که این تصمیم در جلسه اوپک نهایی و اعلام شود. ضمن اینکه با اتخاذ این تصمیم اثرات آن نیز محدود خواهد بود زیرا میزانی که قرار است کاهش پیدا کند احتمالا هم کمتر از حد نیاز و هم دیرتر از موقع نیاز است. با این حال یکی دیگر از سه منبع آگاه رویترز اعلام کرده «حداقل کاهش تولید، یک میلیون بشکه در روز است و ممکن است به بیش از ۴/ ۱‌میلیون بشکه در روز نیز برسد.» با وجود این هنوز مشخص نیست روسیه که طی دو سال گذشته بزرگ‌ترین همراه عربستان در جریان کاهش تولید بوده است، بخواهد بار دیگر وارد توافقی برای تداوم کاهش تولید شود. بر این اساس در حالی که ممانعت آمریکا از کاهش تولید یکی از چالش‌های اوپک است، به عقیده کارشناسان، روسیه نیز چالش دیگر این اقدام است. با این حال کیریل دیمیتریف، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری روسیه، به سی‌ان‌بی‌سی گفته است: «فکر می‌کنم باید به تصمیم‌گیری اوپک اعتماد کنیم زیرا این سازمان به افزایش مصنوعی قیمت نفت علاقه‌مند نیست، اگر ما به همکاری مشترکمان ادامه دهیم، نه‌تنها در حال حاضر شاهد ثبات قیمت‌ها خواهیم بود بلکه قیمت‌ها در بلندمدت پایدار خواهند شد.»تقاضای نفت خام در محدوده هشدار

اما گفت‌وگوها میان تولیدکنندگان بزرگ عضو و غیرعضو اوپک برای میزان کاهش تولید روزانه نفت در حالی ادامه دارد که هشدارها نسبت به کند شدن رشد اقتصادی دنیا و کاهش تقاضای جهانی نفت خام ادامه دارد. در همین زمینه، اوپک در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود نسبت به کاهش تقاضا برای نفت خام این سازمان هشدار داده و عنوان کرده است: تقاضای جهانی برای نفت خام اوپک در سال آینده میلادی حدود ۵/ ۳۱ میلیون بشکه در روز خواهد بود که ۵۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش‌بینی دو ماه قبل این سازمان است. به گزارش بلومبرگ، این میزان چیزی حدود ۴/ ۱ میلیون بشکه کمتر از تولید فعلی اوپک است؛ بنابراین احتمال می‌رود این میزان کاهش تولید در نشست بعدی اوپک به تصویب برسد. تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی نیز نشان می‌دهد اعطای معافیت به خریداران نفت خام ایران، به سرعت مازاد عرضه نفت خام در دنیا افزوده است. به این ترتیب این سازمان بین‌المللی اعتراف می‌کند اگرچه در ماه آگوست نگران رشد قیمت نفت و جایگزینی نفت خام ایران و ونزوئلا بوده، حالا نگران مازاد عرضه و شکاف بیشتر میان عرضه و تقاضاست. به این ترتیب عملکرد کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای کاهش تولید در سال آینده، بیش از پیش مهم به نظر می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

استرس نفتی در بورس تهران

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
استرس نفتی در بورس تهران
دنیای اقتصاد : بورس تهران به سقوط قیمت نفت واکنش نشان داد. بهای نفت در ادامه روند نزولی خود، شامگاه سه‌شنبه را با ریزش ۷ درصدی پشت‌سر گذاشت تا ضمن بیشترین افت روزانه در بیش از سه سال گذشته، طولانی‌ترین دوره کاهشی این بازار ثبت شود. این رویداد معاملات دیروز بازار سهام را تحت‌الشعاع خود قرار داد؛ چنان‌که آغاز معاملات با خیل انبوه فروشندگان سهام همراه بود. هیجان‌زدگی و نگرانی از عواقب خرد و کلان افت بهای نفت سبب شد تا شاخص کل سهام تحت‌تاثیر فشار عمومی عرضه بیش از ۱۲۰۰ واحد عقب‌نشینی کند.

بازار سهام معاملات آخرین روز کاری هفته را با افت ۷/ ۰ درصدی شاخص کل به پایان رساند. فشار نسبتا قابل‌توجه عرضه در اغلب گروه‌ها سبب شد که شاخص کل پس از صعود دو روزه، ۱۲۱۸ واحد دیگر عقب بنشیند و زیر مرز ۱۸۲ هزار واحدی بایستد. ریزش دوباره قیمت جهانی نفت در شامگاه سه‌شنبه مهم‌ترین عامل فشار عمومی فروش در دادوستدهای دیروز بورس تهران ارزیابی می‌شود.بر نفت چه رفت؟

شامگاه سه‌شنبه بازار جهانی شاهد سقوط کم‌سابقه بهای نفت بود. شاخص‌های نفتی برنت و وست‌تگزاس در معاملات روز سه‌َشنبه افت شدید ۷ درصدی را تجربه کردند. تشدید نگرانی از کاهش تقاضای جهانی و برآوردها از مازاد عرضه، بهای هر بشکه نفت برنت را به کمترین مقدار خود طی ۸ ماه اخیر، یعنی ۶۵ دلار رساند. همچنین، شاخص نفتی وست‌تگزاس(WTI) با ثبت بدترین عملکرد در سه سال گذشته، در سطح ۵۵ دلاری قرار گرفت. حدود دو ماه پیش که بهای نفت در پی کاهش عرضه به اوج خود در چهار سال اخیر رسیده بود، کمتر کسی فکر می‌کرد که طلای سیاه در اندک‌زمانی با سرعت تند به عقب برگردد و بیش از ۲۵ درصد از ارزش خود را ظرف یک‌ونیم ماه از دست بدهد. در آن دوره، بازار نفت به دلیل تشدید فشارها علیه صدور نفت ایران، نگران کمبود عرضه بود و به همین دلیل، بسیاری از موسسات و نهادهای بین‌المللی چشم‌انتظار نفت ۱۰۰ دلاری در انتهای سال جاری میلادی بودند.

اما در ادامه، روند رو به رشد قیمت نفت، ضمن فشار بر قدرت خرید واردکنندگان، سمت تولید را فعال‌تر کرد. به این ترتیب، رکوردشکنی تولید نفت در آمریکا و انبساط سمت عرضه با مشارکت بیشتر کشورهایی چون روسیه، عربستان و سایر کشورهای تولیدکننده زمینه را برای شروع اصلاح بهای نفت آماده کرد. همزمان، سمت تقاضا نیز شاهد تحولات مهمی بود. بروز اولین نشانه‌ها از اثرات منفی جنگ تجاری آمریکا و چین و عواقب افزایش قیمت نفت برای اقتصادهای نوظهوری نظیر هند، ترکیه و اندونزی، هشدار موسسات بین‌المللی از انقباض اقتصاد جهانی و افت بیشتر تقاضا را به دنبال داشت. از طرفی، افزایش موجودی‌های تجاری آمریکا هم نشان داد که سمت تقاضا طی این مدت تضعیف شده است. به این ترتیب، با سقوط سه‌َشنبه‌شب گذشته، طولانی‌ترین دوره افت بهای نفت وست‌تگزاس در طول تاریخ رقم خورد.واکنش بورسی‌ها به سقوط تاریخی نفت

با افت تاریخی بهای نفت، چنانکه انتظار می‌رفت، معاملات دیروز  بازار سهام با فشار سنگین فروش کار خود را آغاز کرد. مطابق انتظار، سهام وابسته نوک پیکان فشار عرضه‌ها بودند. مروری بر فهرست نمادهای موثر بر شاخص کل در معاملات دیروز بورس تهران نیز موید این ادعاست که بیشترین فشار را بر نماگر وارد کردند. به عبارت مشخص‌تر، به جز نماد «ونفت» که با کسب موافقت وزارت نفت برای احداث واحد قیرسازی رشد حداکثری قیمت را در فضای منفی دیروز تجربه کرد، سایر نمادهای این گروه با فشار سنگین عرضه مواجه شدند و عموما در پایین‌ترین سطح مجاز روزانه قرار گرفتند. شکل‌گیری صف‌های فروش در این گروه تا میانه معاملات ادامه یافت. حتی خریدهای حمایتی سهامداران عمده برای گرفتن ضرب عرضه‌ها توان غلبه بر فشار فروش‌های را نداشت. برآیند این رفتار منجر به افت ۴/ ۲ درصدی شاخص گروه پالایشی در پایان معاملات دیروز شد. با توجه به واکنش تند بازار به سقوط نفت به نظر می‌رسد که بررسی زمینه این رفتار برای سنجش هیجان بورس‌بازان خالی از لطف نباشد.زیر و بم حاشیه سود پالایشگاه‌ها

واقعیت این است که بورس تهران از دو مجرا تحت تاثیر نوسان قیمت نفت بوده است. یکی اثر مستقیم بر نمادهای وابسته از مجرای اثرگذاری بر حاشیه سود پالایشگاه‌ها و دیگری، اثر انقباضی-انبساطی آن بر درآمدهای دولت به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ متقاضی اقتصاد ایران. حال که شاهد سقوط ممتد بهای نفت هستیم، انتظار بازار در درجه اول این است که تقاضای در سطح کلان اقتصاد ایران در چشم‌اندازی بلندمدت کاهش یابد. از طرف دیگر، کاهش بهای نفت، حاشیه سود پالایشگاه‌ها را به‌طور مستقیم هدف قرار می‌دهد و بنابراین سهامداران طبعا به نوسان قیمت واکنش نشان می‌دهند.

اما نکته حائز اهمیت در نحوه اثرگذاری قیمت بر حاشیه سود پالایشگاه‌ها است که گاه مورد سوءتفاهم از سوی فعالان بورسی قرار می‌گیرد. حاشیه سود یا کرک‌اسپرد پالایشگاه‌ها ضریبی از قیمت نفت است، که از سوی شرکت ملی نفت تعیین و تثبیت می‌شود. بنابراین طبیعی است که با ریزش قیمت نفت دست‌کم به لحاظ روانی عرضه در سهام وابسته شدت یابد. این در حالی است که تحلیل اثرپذیری سود سهام از قیمت نفت این رفتار هیجانی را تایید نمی‌کند. به عبارت دیگر، برخورد یک‌جانبه با اثر منفی افت قیمت نفت بر سودآوری سهام پالایشگاه‌ها از پشتوانه تحلیلی برخوردار نیست. در توضیح این مدعا باید گفت که بر اساس سازوکار بازارها، قیمت فرآورده‌های نفتی با کاهش بهای نفت تنزل می‌کند و با افت قیمت فرآورده‌های اصلی از جمله بنزین، تقاضا برای این محصولات بیشتر می‌شود.

این رفتار دوگانه نفت با فرآورده‌ها به معنای افزایش حاشیه سود یا کرک‌اسپرد در شرایط افت بهای نفت است. بنابرین از این دیدگاه، حاشیه سود پالایشگاه‌ها نه تنها با کاهش قیمت نفت کم نمی‌شود، بلکه مطابق توضیحی که داده شد، باید در انتظار بهبود وضعیت پالایشگاه‌ها از حیث سودآوری باشیم. اما واقعیت دیگر این است که حاشیه سود پالایشگاه‌ها ضمن وقفه در اعلام آن از سوی شرکت پالایش و پخش، لزوما بر اساس سازوکار منعطف آن در بازارهای جهانی محاسبه نمی‌شود، بنابراین اثرپذیری سودآوری واحدهای پالایشگاهی از قیمت نفت از منظر تحلیلی نیاز به اطلاعات بیشتری دارد و نمی‌توان حکم قطعی داد. با وجود این شرایط ردپای هیجان یا به تعبیر بهتر، استرس بورس‌بازان در معاملات دیروز تا حدودی نمایان شد.

از طرف دیگر، چنان که گفته شد، یکی از اثرات کاهش قیمت نفت در اقتصاد ایران نگرانی از افت تقاضای دولت به‌عنوان متقاضی بزرگ بازارهاست که تاثیر عمومی بر کل سهام دارد. ضمن اینکه تنزل بهای نفت از چشم‌اندازی وسیع‌تر به معنای انقباض اقتصاد جهانی هم هست که می‌تواند به‌طور مشخص از مجرای اثرگذاری بر قیمت محصولات فلزی و پتروشیمی بر بخش قابل‌توجهی از سهام بورس تهران تاثیر مستقیم بگذارد.ترکش‌های نفتی در کالایی‌ها

همزمان با افت بهای نفت، قیمت دیگر مواد خام اعم از فلزات و محصولات پتروشیمی در بازارهای اروپایی و آسیایی در مسیر کاهش قرار دارند. در این میان، تاثیر کاهش قیمت متانول بر سهام وابسته طی این چند روز چشمگیر بود. نزول قیمت فلزاتی نظیر مس و روی، یا محصولات فولادی و به‌طور خاص، ریزش بهای هر تن متانول به سطح ۳۳۰ دلاری وضعیت نزولی بازارهای جهانی را نشان می‌دهد به‌طوری که تولیدکنندگان وابسته را در معاملات دیروز تحت فشار قرار داد. برای مثال نمادهای «زاگرس» و «شخارک» در جریان معاملات دیروز افت قابل‌ملاحظه قیمت سهم را تجربه کردند. همچنین، نماد «پارس» در کنار پتروشیمی‌هایی نظیر «تاپیکو» و «شخارک» نیز به رغم حمایت قابل‌توجه سهامداران حقوقی افت ملموس قیمت را تجربه کردند در رتبه‌های بالای فهرست نمادهای موثر بر شاخص قرار گرفتند.خروج سرمایه از بازار

با تشدید نااطمینانی‌ها درخصوص سرنوشت متغیرهای کلان موثر بر سهام، سرمایه‌ها در فرآیندی احتیاطی رفته‌رفته در حال خروج از بورس تهران است. فعالان و تحلیلگران معمولا خالص فروش سهامداران خرد را به‌عنوان شاخصی از خروج سرمایه در بورس تهران می‌دانند. این شاخص در چند روز اخیر موید عقب‌نشینی خریداران خرد و عدم استقبال آنها از سهام است. بازاری که در آخرین موج صعودی خود، از اوایل مرداد تا هفته ابتدایی مهرماه بیش از ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه خرد را جذب کرده بود، حالا در مسیر معکوس شاهد خروج پول‌های خرد از بازار است. فعالان خرد بازار در جریان دادوستدهای دیروز حدود ۸۰ میلیارد تومان از سهام خود را به‌طور خالص فروختند. برای ششمین روز متوالی است این گروه فعال در بورس تهران، ناامید از روند آتی قیمت‌ها، در نقش فروشنده غالب، یا از جریان معاملات فاصله گرفته یا از بازار خارج شده است. با این حال، انتظار می‌رود در شرایطی که نرخ‌های ارز درحال اصلاح است و بازار مسکن در وضعیت رکود تورمی قرار دارد، می‌توان سهام را به عنوان گزینه‌ای برتر دانست. این مهم با تهمیدات نهاد ناظر از مجرای توسعه عرضی بازار و رفع محدودیت‌های فنی نظیر افزایش سهام شناور آزاد شرکت‌ها قابل دستیابی است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کرمان موتور طرح فروش اقساطی هیوندای آزرا با مدل ۲۰۱۹ را آغاز می‌کند. به گزارش عصر ایران، در طرح فروش نقد و اقساط برای آزرا ۲۰۱۹، قیمت ۹۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که با اقساط ۱۲ تا ۲۴ماهه و تحویل ۳۰ روزه قابل واگذاری است. کرمان موتور زمان تحویل این خودرو را یک ماهه تعیین کرده و در ازای هرماه تأخیر ۲٫۵ درصد سود به خریداران پرداخت خواهد شد. این طرح از شنبه ۲۹ تیر به مدت یک هفته اجرایی می‌شود. برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
رییس اتحادیه طلا و سکه در گفتگو با خبرانلاین، پیش بینی کرد در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده تحولی جدی در بازار سکه و طلا و ارز رخ ندهد و روند حاکم بر بازار مشابه دو ماه گذشته خواهد بود. که در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده قیمتها روندی مشابه دو ماه گذشته را داشته باشند و نوسانات بزرگی در بازار مشاهده نشود. ما در دو سال گذشته درگیر این نوسانات بودیم ولی امروز معتقدم تصمیمات از پختگی بیشتری برخوردار است، چیزی که حتی ۶ ماه پیش هم نمی‌توانستیم ادعا کنیم. این میان منتشر نشدن دستورالعمل و آیین نامه جدید نیز به ذهنیت بازار کمک کرده است. وی با اشاره به تحولات روزهای اخیر، مدعی شد صندوق‌های کشور خالی نیست و ادامه داد: فراموش نکنیم در بازار طلا هم بازار جهانی و ارز تاثیر مضاغف داشتند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور به ۱۴۵۲ دلار و ۶۰ سنت صعود کرد که بالاترین قیمت از دوم مه سال ۲۰۱۳ بود و اندکی بعد، ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۲ دلار و ۵۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۱٫۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۴ دلار و ۱۰ سنت رسید. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری اکنون که از مقاومت در سطح ۱۴۳۹ دلار عبور کرده ممکن است تا مرز ۱۴۶۱ دلار پیشروی کند. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۸۵۳ دلار و ۷۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰٫۱ درصد کاهش، به ۱۵۲۴ دلار و ۳۰ سنت رسید.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

اخبار بیشتر