اینترنت در عراق قطع شد و برخی راه‌ها مسدود شده‌اند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

اینترنت در عراق قطع شد و برخی راه‌ها مسدود شده‌اند

جلسه سران عراق برای بررسی وضعیت کشور در سایه اعتراضات مردمی

فارسخبرگزاری فارس
جلسه سران عراق برای بررسی وضعیت کشور در سایه اعتراضات مردمی
نخست وزیر عراق برای بررسی وضعیت این کشور در سایه تظاهرات مردمی، با شماری از سران کشور از جمله رئیس شورای عالی قضایی، رئیس پارلمان و وزرای دفاع و کشور جلسه مشترکی برگزار کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق شامگاه دوشنبه (روز گذشته) برای بررسی تظاهرات‌های اخیر این کشور نشستی با سران این کشور برگزار کرد.

دفتر نخست‌وزیری عراق امروز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در این نشست «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان و وزرای دفاع و کشور و شماری از فرماندهان امنیتی عراق حضور داشتند.

شبکه خبری «الفرات» ضمن پوشش این خبر، گزارش داد که نشست مذکور برای «بررسی تحولات اخیر و اقدامات لازم برای حفظ امنیت و نظم برگزار شد».

در این نشست، بر حمایت قوه‌های مقننه و قضائیه از تلاش‌های دولت و سرویس‌های امنیتی برای برقراری امنیت و ثبات در سراسر عراق، حمایت از تظاهرات‌کنندگان و حفظ اموال عمومی و شخصی، مراکز اقتصادی و حفظ عبور و مرور تأکید شد.

در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم عراق، «احمد صفار» مخبر کمیسیون مالی مجلس نمایندگان عراق، ‌ خبر داد که پیش‌نویس بودجه این کشور آماده است؛ پیش‌نویسی که درخواست کردها را نیز شامل می‌شود و در انتظار توافق نهایی بغداد و اربیل است.

صفار گفت که دولت کردستان درخواست‌هایی را به دولت فدرال ارائه کرده است که از جمله آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: سهم کردستان از بودجه، پرداخت وام‌های معوقه و سهم اقلیم از هزینه‌های حاکمیتی.

اعتراضات عراق از اول ماه اکتبر آغاز شد و به دلیل ایام اربعین حسینی برای چند روز متوقف شد و سرانجام از بیست و پنجم اکتبر از سر گرفته شد. این تظاهرات و اعتراضات خیابانی دست کم دویست و شصت کشته بر جا گذاشته است. برخی از معترضان توسط عوامل مسلح نفوذی کشته شده‌اند و برخی از این افراد نیز بازداشت شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

سایت نزدیک به قطر: امارات در حال کودتا در عراق است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
سایت نزدیک به قطر: امارات در حال کودتا در عراق است
سایت نزدیک به قطر: امارات در حال کودتا در عراق است - 0

یک منبع نزدیک به قطر نوشت: دولت امارات ماه‌ها پیش از آغاز برگزاری تظاهرات‌های مردمی در عراق، طرح کودتای نظامی در این کشور را سازمان‌دهی کرده، اما دولت عراق از آن مطلع شد.

سایت نزدیک به قطر: امارات در حال کودتا در عراق است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تظاهرات‌های مردمی عراق که از اول اکتبر گذشته در اعتراض به نقصان در خدمات‌رسانی، بیکاری و فساد در آغاز شد و پس از یک وقفه کوتاه به مناسبت اربعین حسینی، بار دیگر از ۲۵ اکتبر از سر گرفته شد، به بهترین پوشش برای برخی طرف‌های خارجی برای تحقق اهدافشان در روند سیاسی این کشور تبدیل شده است.

برخی رسانه‌های عربی نیز با اذعان این مسئله، از طرح کودتای آمریکا، امارات، عربستان و حتی برخی طرف‌ها در منطقه کردستان عراق خبر دادند و از داشتن اطلاعاتی درباره تلاش دولت امارات برای تاثیرگذاری بیشتر بر تظاهرات‌های عراق و ایجاد یک کودتای نظامی با همکاری شماری از افسران مبارزه با تروریسم و حتی برخی رهبران سازمان الحشد الشعبی در این کشور خبر می‌دهند.

پایگاه خبری «عربی ۲۱» نزدیک به قطر، با تایید این مسئله در گزارشی که امروز منتشر کرد، نوشت: دولت عراق پیش از آغاز تظاهرات اول اکتبر گذشته «ع. ا. س» از فرماندهان عالی‌رتبه ارتش را برکنار و وی را به حالت منتظر در خدمت در وزارت دفاع درآورد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که اطلاعاتی درباره نقش احتمالی او در کودتای قریب‌الوقوع در عراق و تماس‌های مشکوکش با سفارت‌های کشور‌های خارجی به دست آمده بود.

گفته می‌شود، «ع. ا. س» نام اختصاری سپهبد «عبدالوهاب الساعدی» فرمانده سرویس مبارزه با تروریسم عراق است که برکناری او در ماه سپتامبر جنجال زیادی را به راه انداخت و علاوه بر شخصیت‌های سیاسی عراق، افکار عمومی بویژه در شبکه‌های اجتماعی نیز به این تصمیم عبدالمهدی اعتراض کردند. اما وی همچنان بر تصمیم خود پافشاری کرد.

در این گزارش آمده است که، طبق منابع آگاه سیاسی، دولت عراق پس از این گام، پنج مقام دیگر از فرماندهان سازمان الحشد الشعبی از جمله «أ. ع» از مشاوران رئیس سازمان را به دلیل ارتباط با «محمد دحلان» بازداشت کرد. دحلان که به داشتن ارتباط با رژیم صهیونیستی شهره است، در حال حاضر مشاور «طحنون بن زاید آل نهیان» مشاور امنیت ملی امارات است.

دحلان سیاستمدار فلسطینی و از سران سابق جنبش فتح است که گفته می‌شود روابطی نزدیک با رژیم صهیونیستی داشته و شایع است که هم‌اکنون از مشاوران سران ابوظبی است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، «طحنون بن زاید آل نهیان» مشاور امنیت ملی امارات و محمد بن دحلان، اتاق عملیات برای پیگیری تظاهرات‌های مردمی در عراق را مدیریت و هدایت می‌کنند.

دستگیری شبکه اطلاعاتی امارات در عراق

رادیو «صوت العراق» نیز یکشنبه (سوم نوامبر)، خبر دستگیری اعضای یک شبکه اطلاعاتی اماراتی در عراق را منتشر و اعلام کرده بود که این شبکه به دنبال تاثیرگذاری بر تظاهرات‌های جاری در این کشور بود و در میان اعضای آن، چند تبعه لبنانی نیز دیده می‌شود.

این شبکه به طور مستقیم با مشاور امنیت ملی امارات در ارتباط بود و تلاش‌ها برای براندازی دولت عراق را مدیریت می‌کرد و به همین دلیل نیز برادر، ولی عهد ابوظبی تماس‌هایی را از طریق طرف‌های غربی برقرار کرده و در حالی پیگیری این پرونده و حل و فصل آن است.

شایعه سازی رسانه‌های وابسته امارات

با بررسی دقیق تحولات مربوط به «تظاهرات اکتبر» در عراق و رصد آن، می‌توان به یک سازماندهی دقیق و تشکیلاتی سری برای هدایت این اعتراض‌ها رسید. گویا امارات در بخش خبرسازی نیز تحت پوشش اطلاع‌رسانی در کنار بازنشر برخی اخبار و تحولات مربوط به تظاهرات، حساب‌شده عمل می‌کند.

جدیدترین اقدام در این راستا را پایگاه خبری «بغداد پست» که یک وبگاه تحت حمایت مالی امارات است انجام می‌دهد. به عنوان مثال، این پایگاه خبری، بر خلاف مطالبات ده‌گانه‌ای که تظاهرات‌کنندگان عراقی در میدان التحریر بغداد، ارائه کردند، مطالبات دیگری به تظاهرات‌کنندگان نسبت داد که مهمترین آنها، تشکیل شورای نظامی برای اداره کشور طی مرحله انتقالی، جدایی دین از سیاست و دور کردن رجال دینی از روند سیاسی کشور است.

این نخستین بار نیست که «بغداد پست» که از حامیان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است، در قبال اعتراض‌های مردمی کشور‌های عربی چنین سیاستی را دنبال می‌کند. این پایگاه خبری در طول اعتراض‌ها و تظاهرات‌های مردمی کشور‌های عربی در قالب بهار عربی نیز چنین سیاستی را دنبال می‌کرد.

دولت عراق معتقد است که شبکه‌های سعودی و آمریکایی «العربیة» و «الحرة» از مهمترین شبکه‌هایی هستند که طرح امارات برای آوردن یک حاکم نظامی برای اداره امور کشور عراق را دنبال می‌کنند.

حمایت مالی اعتراض‌های مردمی

با وجود آنکه دولت عراق رسما نام کشور‌هایی را که در حال دخالت در تظاهرات‌های مردمی و هدایت آن‌ها به سوی اهداف خود، ذکر نمی‌کند، اما برخی مقامات سیاسی این کشور علنا از این مسئله پرده بر می‌دارند.

«قیس الخزعلی» رهبر «عصائب اهل الحق» عراق مسئولیت اعلام این مسئله را برعهده گرفت و بتازگی و در مصاحبه‌ای تلویزیونی، یکشنبه (سوم نوامبر) گفت که دولت امارات مسئولیت تامین مالی تظاهرات‌های جاری در عراق را برعهده دارد و نخست‌وزیر و فرماندهان سرویس‌های امنیتی کشور نیز از این مسئله اطلاع دارند.

وی افزود که اسرائیل، آمریکا و امارات در درگیری‌های جاری در عراق ایفای نقش می‌کنند و نقش امارات در این تحولات حتی از عربستان سعودی نیز پررنگ‌تر است.

خواندن خبر در سایت منبع

برگزاری اولین نشست‌ کمیته اصلاح قانون اساسی عراق

ایسناخبرگزاری ایسنا
برگزاری اولین نشست‌ کمیته اصلاح قانون اساسی عراق
اولین نشست کمیته اصلاحات قانون اساسی عراق امروز(سه‌شنبه) برگزار شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، پارلمان عراق اخیرا کمیته‌ای را برای اصلاح قانون اساسی و برآوردن خواسته‌های معترضان تشکیل داد.

این کمیته شامل ۱۸ عضو پارلمان از گروه‌های اصلی و اقلیت‌هاست. نشست نخست این کمیته امروز (سه‌شنبه) برگزار شد.

این کمیته باید ظرف حدود چهار ماه گزارشی را درباره اصلاحات ضروری در قانون اساسی ارائه کند. این اصلاحات برای تصویب به پارلمان ارائه می‌شود و بعد ظرف مدت دو ماه به همه‌پرسی گذاشته می‌شود.

شهرهای مختلف عراق اخیرا صحنه اعتراضات گسترده است و مردم خواهان بهبود وضعیت اقتصادی و مبارزه با فساد هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

اینترنت در عراق قطع شد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
اینترنت در عراق قطع شد
بی‌بی‌سی نوشت: نت‌بلاکس خبر قطع و اختلال گسترده در ارتباط اینترنتی در عراق را گزارش کرده است.

موسسه نت‌بلاکس که یک موسسه غیردولتی برای نظارت بر آزادی اینترنتی در سطح جهان است روز سه‌شنبه، ۱۴ آبان (۵ نوامبر) در توییتر خود نوشت کرد که «همزمان با گزارش کشته شدن تعدادی از تظاهرکنندگان، در ساعت ۰۰٫۰۰ روز ۵ نوامبر اینترنت در اکثر نقاط عراق قطع شد؛ ارتباط در سطح ملی به ۱۹ درصد سطح عادی کاهش یافته است.»

اینترنت در عراق قطع شد - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نشست مقامات اقلیم کردستان با رئیس‌جمهور عراق

ایسناخبرگزاری ایسنا
نشست مقامات اقلیم کردستان با رئیس‌جمهور عراق
مقامات اقلیم کردستان عراق و رهبران احزاب این اقلیم امروز(سه‌شنبه) نشستی را با رئیس‌جمهور عراق برای بررسی تحولات اخیر برگزار کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شفق‌نیوز، این نشست عالی‌رتبه‌ میان رئیس اقلیم کردستان عراق، نخست وزیر و رئیس پارلمان آن با رهبران احزاب این اقلیم و با حضور برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق برای بررسی تحولات موجود در این کشور آغاز شده است.

این نشست در ساختمان ریاست اقلیم کردستان در اربیل در حال برگزاری است.

پیش از این برهم صالح با نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان دیدار و موضوع اصلاح قانون اساسی و تحولات موجود در بغداد را به شکل گسترده مورد بررسی قرار داد.

پیش از دو نشست مذکور هم یک نشست مفصلی میان رئیس اقلیم کردستان با طرف‌های سیاسی این اقلیم درباره تحولات کنونی عراق برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار فرماندهی نیروهای مسلح عراق نسبت به تخریب تاسیسات

ایسناخبرگزاری ایسنا
هشدار فرماندهی نیروهای مسلح عراق نسبت به تخریب تاسیسات
سخنگوی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تاکید کرد که برخی اقدامات به مسالمت‌آمیز بودت تظاهرات شهروندان عراقی خدشه وارد می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از بغداد الیوم، سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در یک بیانیه کوتاه ضمن اشاره به زیان دیدن پل الجمهوریه در نتیجه آتش سوزی‌های اطراف آن، خطاب به معترضانی که اقدام به آسیب رساندن به تأسیسات این کشور می‌کنند گفت: تخریب و آسیب رساندن به تأسیسات از خواسته‌های معترضان عراقی نیست.

این در حالی است که تظاهرات کنندگان عراقی امروز (سه‌شنبه) برای سومین روز متوالی و در راستای اجرای اعتصاب عمومی، برخی از راه‌های بغداد را بستند.

عبدالکریم خلف گفت: خطاب به رهبری جوانان معترض می‌گوییم که مشکل شما با سیاستمداران است نه تاسیسات. این چیزی نیست که تظاهر کنندگان عراقی می‌خواهند.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در ادامه خاطرنشان کرد: برخی از اقدامات باعث شده‌اند تا به مسالمت آمیز بودن تظاهرات خدشه وارد شود و پل الجمهوریه به دلیل آتش زدن‌های که در این مکان صورت گرفته آسیب دیده است.

شبکه اسکای نیوز عربی امروز از ادامه تظاهرات شهروندان عراقی علیه وضعیت بد اقتصادی در کشورشان در شهرهای مختلف خبر داد.

طبق این گزارش، شهروندان معترض عراقی صبح امروز در منطقه «السیدیه» بغداد تظاهرات کردند. این درحالی است که آرامش نسبی بر منطقه «العلاوی» حاکم شده است که طی روزهای گذشته شاهد تجمع معترضان بود.

تظاهرات کنندگان عراقی همچنین برای سومین روز متوالی و در راستای اجرای اعتصاب عمومی، برخی از راه‌های مهم بغداد را بستند.

طبق گزارش اسکای نیوز، اینترنت سراسری عراق نیز که شامگاه گذشته به مدت چند ساعت قطع شده بود بار دیگر وصل شده است.

یک منبع امنیتی عراق صبح یکشنبه اعلام کرده بود، تظاهرکنندگان مسیرهای اکثر خیابان‌های بغداد، پایتخت را بسته و خواستار نافرمانی مدنی سراسری شدند. معترضان عراقی دوشنبه نیز برخی از راه‌های بغداد را مسدود کرده بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، مقاومت فلسطین در پاسخ به حملات جنایتکارانه امروز به باریکه غزه که منجر به شهادت ۴ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر منجر شده، بیش از ۱۰۰ موشک و راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کرده است. بر اساس این گزارش، رسانه‌های صهیونیست به خسارت‌های وارده به این رژیم در این حملات اذعان کرده‌اند. این رسانه‌ها اذعان کردند که تا این لحظه ۲۹ صهیونیست مجروح در نتیجه این حملات به بیمارستان برزلای ر عسقلان انتقال داده شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای سعید رسولی در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین المللی ایستگاه‌های آینده افزود: بسته‌های حمایتی واقعی برای تشویق سرمایه‌گذاری در راه‌ آهن طراحی شده و برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن و تطبیق آنها با نسل جدید ایستگاه‌های راه آهن از همین فردا اقدامات عملی خود را آغاز می‌کنیم. وی افزود: برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن از اجرای طرحهای عمرانی کوچک آغاز می‌کنیم و بدنبال اجرای طرحهای بزرگ عمرانی خواهیم بود. وی توسعه صنعت ریلی در هر کشور را یک نیاز اساسی توصیف کرد و افزود: همانگونه که ساخته آسمان خراش بدون آسانسور امری غیر ممکن است تصور شهرنشینی بدون سیستم حمل و نقل ریلی نیز غیرممکن است. وی گفت: اتحادیه بین‌المللی راه آهن‌ها ۱۲۰ گروه کاری فعال در موضوعات مختلف دارد و ما نیز باید بیش از گذشته از این تجربیات استفاده کنیم. در این همایش بین المللی، ۵۰ مقاله پذیرفته شده داخلی و خارجی از مجموع ۱۱۲ مقاله رسیده به دبیرخانه در جلسات و پنل‌های تخصصی ارائه شد.
نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
این بار، مسقط وزیر نفت خود، محمد بن حمد الرمحی را فرستاده است، تا به دور از هیاهوی اخبار، از نظر دولتهای خلیج فارس آگاه شود و سفر این مقام عمانی، در چارچوب شرکت در کنفرانس نفت، به میزبانی ابوظبی، انجام می‌شود. وزیر نفت عمان، روز دوشنبه، به مذاکره با ایران دعوت کرده و گفته است که کشورش تمام تلاش خود را برای انجام مذاکره می‌کند و در قبال تنش‌های منطقه‌ای، بی طرف می‌ماند. پادشاهی عمان، روی این مساله حساب کرده است که دولتهای خلیج فارس، مواضع متفاوتی در قبال ایران دارند؛ برای مثال، قطر، ارتباط نزدیکی با ایران دارد؛ در حالی که عربستان، ایران را دشمن خود می‌داند. در این میان، کویت، نه موضع دوستی در مورد ایران اتخاذ کرده است و نه دشمنی. مسئولان ایرانی شروع به برقراری ارتباط نزدیک با دولتهای خلیج فارس و از جمله امارات کرده‌اند و در انتظار رابطه نزدیک با عربستان هستند.
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
در مقابل، وزیر خارجه امارات، انور قرقاش، تصریح کرد که حوثی‌ها باید در آینده یمن نقشی داشته باشند. ضمن اینکه روابط با ایران، نیازمند یک دیپلماسی قدرتمند است، تا به توافقی ختم شود که به نفع منافع منطقه باشد. با اینکه ایالات متحده و عربستان علنا مسئولیت این حملات را متوجه ایران کردند، اما امارات با حمایت از روایت تهران در این باره، مسئولیت حملات را از ایران سلب کرد. وی افزود: عربستان هم تمایلی برای مقابله با ایران ندارد و علت آن، موضع مبهم آمریکاست. این در حالی است که در ماجرای تحریمهای آمریکا علیه ایران، امارات، چاره‌ای جز تسلیم ندارد.

اخبار بیشتر