آیا ماجرای خاشقچی به نفع ایران پس از تحریم‌های آمریکا بوده است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیا ماجرای خاشقچی به نفع ایران پس از تحریم‌های آمریکا بوده است؟

ماجرای رشوه ۳۰۰ میلیون دلاری ریاض به رضا پهلوی

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
ماجرای رشوه ۳۰۰ میلیون دلاری ریاض به رضا پهلوی
برخی منابع خبری از دیدار رضاپهلوی با برخی مقامات سیاسی عربستان خبر داده‌اند.

خبرگزاری مهر: پایگاه «کریتیکس کارینکل» مستقر در بیرمنگام انگلیس، به نقل از برخی منابع نزدیک به مقامات ریاض گزارش داده که به تازگی رضاپهلوی با سفیر عربستان در آمریکا و برخی دیگر از مقامات بلندپایه سعودی دیدار داشته است.

گفته شده در این دیدارها که در نیویورک بوده است، رضاپهلوی، فرزند شاه سابق ایران خواستار کمک رهبران ریاض به او برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران شده است.

به گفته این منابع، مقامات سعودی در این دیدارها وعده کمک به رضا پهلوی را منوط به آن که او برخی اغتشاشات در شهرهای بزرگ ایران را دنبال کند، داده‌اند.

در این گزارش گفته شده، برخی دیدارهای پیشین میان رضا پهلوی و مقامات سعودی که از سال گذشته میلادی آغاز شده، به اختلافات و فضای متشنج میان اطرافیان او دامن زده و برخی از اطرافیان او این گونه همکاری‌ها میان رضاپهلوی و سران ریاض را غیرقابل قبول عنوان کرده‌اند.

اگرچه منابع رسمی سعودی میزان کمک‌های اعطا شده به فرزند شاه سابق ایران را اعلام نکرده‌اند، اما گزارش‌های منتشر شده براساس اظهارات «جرج نادر»، مشاور حاکم امارات و همچنین برخی لابی‌های واسطه‌گر در «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها» در واشنگتن و حتی منابع وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهد که رضاپهلوی مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار را به تازگی از سعودی‌ها تحت عنوان کمک به اغتشاشات در ایران دریافت کرده است.

این گزارش در پایان می‌گوید که رضا پهلوی امیدوار است با حمایت اسرائیل، عربستان و امریکا بتواند با ایجاد اغتشاش در ایران اهداف مورد نظر خود را دنبال کند.

خواندن خبر در سایت منبع

واشنگتن پست: بن سلمان دستور ربودن خاشقجی و انتقالش به ریاض را داده بود

انتخابخبرگزاری انتخاب
واشنگتن پست: بن سلمان دستور ربودن خاشقجی و انتقالش به ریاض را داده بود
روزنامه واشنگتن پست نوشت، گزارش‌های سازمان اطلاعات آمریکا حاکی از آن است که ولیعهد عربستان دستور ربودن خاشقجی و انتقالش به ریاض را داده بود.
واشنگتن پست: بن سلمان دستور ربودن خاشقجی و انتقالش به ریاض را داده بود - 0

روزنامه واشنگتن پست نوشت، گزارش‌های سازمان اطلاعات آمریکا حاکی از آن است که ولیعهد عربستان دستور ربودن خاشقجی و انتقالش به ریاض را داده بود.

به گزارش ایسنا، این روزنامه آمریکایی ادامه داد، سازمان اطلاعات آمریکا به اسنادی دست یافته که محتوای مذاکرات مقامات سعودی را شامل می‌شود که درباره طرح ربودن و انتقال جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد عربستانی بحث می‌کردند.

سردبیر این روزنامه در پیامی توئیتری نوشت: "سی آی ای" اطلاعاتی در اختیار دارد که طبق آن عربستانی‌ها برای انجام توطئه و ربودن خاشقجی برنامه‌ریزی می‌کردند، طرحی که بن سلمان از آن اطلاع داشت.

در ادامه این پیام توئیتری آمده است: اگر دولت ترامپ دست کسانی که پشت پرده قتل خاشقجی قرار داشتند را برای فرار باز بگذارد، تاریخ این مساله را به عنوان لکه ننگی برای ریاست جمهوری ثبت خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

ماجرای خاشقجی چگونه به نفع ایران تمام شد؟ / آیا ریاض بزودی سطحی از روابط با تهران را احیا خواهد کرد؟

انتخابخبرگزاری انتخاب
ماجرای خاشقجی چگونه به نفع ایران تمام شد؟ / آیا ریاض بزودی سطحی از روابط با تهران را احیا خواهد کرد؟
هم اکنون دولت در تهران اطمینان یافته که اقتصاد کشور موفق به دفع بخش بزرگی از شوک ناشی از تحریم ها شده است و اینکه ایران قادر خواهد بود به اندازه کافی نفت به هند، چین، روسیه و اروپا بفروشد تا اقتصاد خود را سرپا نگه دارد. / در حال حاضر، برای همه روشن شده است که عربستان قادر به تشکیل یک ائتلاف منطقه ای برای بیرون راندن ایران از سوریه، لبنان، عراق و یمن نخواهد بود.
ماجرای خاشقجی چگونه به نفع ایران تمام شد؟ / آیا ریاض بزودی سطحی از روابط با تهران را احیا خواهد کرد؟ - 0

ولی نصر مشاور سابق اوباما در نیویورک تایمز نوشت: اگرچه دولت ترامپ هنوز آمادگی پذیرش این موضوع را ندارد اما پس از قتل جمال خاشقجی در استانبول، سیاست خاورمیانه دولت وی دچار دردسر بزرگی شده است. فشار آوردن اخیر آمریکا بر عربستان به منظور پایان دادن به جنگ یمن، حکایت از آن دارد که تا چه اندازه اعتبار عربستان سعودی به عنوان محور سیاست خاورمیانه دولت آمریکا حتی در چشمان دونالد ترامپ خفیف شده است.

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: هدف راهبرد آمریکا این بود که با همکاری عربستان، نفوذ ایران در منطقه تضعیف شود. اما اکنون می توانیم ببینیم که ایرانی ها در گسترش نفوذ خود در منطقه علی رغم اعمال شدیدترین تحریم ها از هفته پیش، دست بازتری یافته اند. احتمالا این آزادی عمل بیشتر صرف مانور دادن و معامله کردن شود تا خصومت ورزیدن.

این گونه نیست که ایران انتظار داشته باشد پس از قضیه قتل خاشقجی، سیاست آمریکا در خصوص این کشور تغییر پیدا کند. در عوض تضعیف اعتماد به عربستان در سرتاسر منطقه می تواند بیشتر از پیش موید منطق راهبرد جاری دولت ایران باشد -یعنی مدیریت فشارهای آمریکا از طریق جابجایی منابع داخلی، تکیه بر اروپا، چین و روسیه برای باز نگه داشتن کانال های تجاری و انسجام بخشی به متحدان و حوزه های نفوذ از طرق سیاسی.

طی چند سال گذشته تا حدی به علت تعهد روسیه به باقی ماندن در سوریه، ایران قادر بود از افزایش تنش با آمریکا اجتناب کند. اما حتی پس از حملات متعدد هوایی اسراییل به مواضع ایران در سوریه، تهران نشانه ای از قصد ترک سوریه بروز نمی دهد. به همین ترتیب پس از به آتش کشیدن کنسولگری ایران در بصره که انتظار می رفت تقابل هایی در عراق به وجود بیاورد، ایران واکنش شدیدی نشان نداد. در عوض ایران به آرامی به شکل گیری دولتی در عراق کمک کرد که از پشتیبانی شبه نظامیان طرفدار تهران برخوردار است. آمریکا مایل به حذف این گروه های شبه نظامی از صحنه سیاست عراق است.

اکنون نیز سران ایران امید دارند تضعیف موقعیت عربستان، این کشور را به پایان دادن به جنگ یمن و محاصره قطر وادار کند. در طول این مدت نیز ایران تمایل خود را به مذاکره با عربستان نشان داده است به خصوص اکنون که آمریکا خواستار پایان دادن به جنگ یمن شده است، ممکن است سعودی ها نیز مایل به مذاکره با ایران باشند. همچنین احتمال دارد ریاض به منظور تجدیدنظر در روابط با ترکیه که از قطر حمایت می کند و از قتل خاشقجی در خاکش عصبانی است، بخواهد سطحی از روابط با ایران را احیا کند.

در ازای سیاست حفظ آرامش، ممکن است ایران قدرت چانه زنی خود را افزایش دهد تا حتی بر سر توان موشکی و هسته ای خود به مذاکره با آمریکا بپردازد. هم اکنون دولت در تهران اطمینان یافته که اقتصاد کشور موفق به دفع بخش بزرگی از شوک ناشی از تحریم ها شده است و اینکه ایران قادر خواهد بود به اندازه کافی نفت به هند، چین، روسیه و اروپا بفروشد تا اقتصاد خود را سرپا نگه دارد. اتحاد محافظه کاران و میانه روها حول پرچم کشور موجب شده اعتراضات عمومی که آمریکا در نتیجه افزایش فشار به شکل گیری آنها دل بسته بود، خنثی شوند.

دولت ترامپ با این بهانه که توافق هسته ای نتوانسته بود مانع دخالت های منطقه ای ایران شود و ادعای اینکه می تواند به توافق بهتری با ایران برسد، از توافق هسته ای قبلی خارج شد. اما اکنون ترامپ متوجه شده که کشیدن ایران به پای میز مذاکره دشوارتر نیز شده است. اگر هم ایران مذاکره را بپذیرد، در موقعیت ضعف قطعی قرار نخواهد داشت. تمام کاری که باید انجام دهد، پایبند ماندن به توافقی است که با اوباما به امضا رسانده است و به ترامپ نشان دهد که راهبرد فشار حداکثری ناکارآمد شده است. آنگاه ایران آماده مذاکره واقعی خواهد بود.

از ابتدا دولت ترامپ اعتقاد داشت که از طریق متحد شدن با بن سلمان، ولیعهد جوان سعودی قادر خواهد شد که به نفوذ ایران در منطقه خاتمه دهد. اما دنباله ای از گام های اشتباه سعودی ها که قتل خاشقجی آخرین آنها بود، نتیجه معکوس به بار آورد و فضا برای ابتکارات راهبردی ایران بازتر شد. راهبرد تکیه به عربستان سعودی برای محدود کردن ایران همواره محل تردید بوده است. عربستان سعودی هرگز قادر نبوده مانع گسترش نفوذ منطقه ای ایران شود و در سال های اخیر نفوذ ایران فقط روند صعودی داشته است. مثلا به دلایل عملی، عربستان کاملا مداخله در سوریه را ترک کرده و سرنوشت آن را به توافق آمریکا با ایران سپرده است.

گام های اشتباه عربستان از سال ۲۰۱۵ با حمله به یمن آغاز شد و متعاقب آن محاصره قطر و بازداشت یک هفته ای نخست وزیر لبنان در ریاض برای قطع ارتباط او با حزب الله که البته به نتیجه نرسید. همه آنها اقداماتی ناشیانه بودند تا سایر کشورهای عرب را از تعامل با ایران و متحدانش بهراسانند. اما تمام این اقدامات نتیجه ای معکوس داشت و بازیگران کلیدی منطقه که متحدان آمریکا نیز میان آنها هستند، عربستان را تهدید بزرگتری از ایران قلمداد کردند.

قضیه خاشقجی موجب شد هسته اصلی راهبرد ترامپ در منطقه و جایگاه ولیعهد و حمایت از شراکتش با آمریکا را به شدت تضعیف کند. اکنون توان عربستان سعودی برای کمک به اسراییل در مقابله با ایران و زمینه سازی سیاسی برای توافق نهایی میان اسراییل و فلسطین بسیار دور از دسترس است. اکنون موضع اسراییل تضعیف شده و موضع ترکیه که تمایل به گسترش نفوذ در منطقه دارد و در نگرانی از اتحاد عربستان با اسراییل با ایران اشتراک نظر دارد، تقویت شده است.

در حال حاضر، برای همه روشن شده است که عربستان قادر به تشکیل یک ائتلاف منطقه ای برای بیرون راندن ایران از سوریه، لبنان، عراق و یمن نخواهد بود. ترامپ تنها زمانی می تواند امید به برقراری ثبات در منطقه داشته باشد که قبل از هر چیز بر پایان دادن به جنگ های منطقه متمرکز شود مگر آنکه بخواهد سربازان زیادی به منطقه اعزام و برای مدت زیادی همانجا مستقر کند تا اطمینان حاصل کند که نفوذ ایران باز نخواهد گشت. آنگاه جهان می تواند امیدوار باشد که "فشار حداکثری" موفق به تعامل با ایران در خصوص سایر مسائل منطقه ای شود. پذیرش این حقایق به معنی پایان دادن به نفوذ ایران نخواهد بود اما می تواند محدودیت هایی برای آن به وجود بیاورد و فرصت کافی برای بازسازی و قدرت گیری جهان عرب فراهم آورد که در نهایت بهترین راهکار برای کنترل قدرت ایران است.

اما برای ایران، نیازی نیست که دست به اقدامات خاصی بزند بلکه کافی است منتظر بماند تا دولت ترامپ کاملا متوجه نیاز به توازن قدرت در منطقه بشود. با کمرنگ شدن رویای ترامپ برای برقراری یک نظم عربی، از یک واقعیت تلخ رونمایی می شود: هیچ چالش عربی قابل اتکایی برابر نفوذ منطقه ای ایران وجود ندارد و همچنین امیدی نیست که افزایش تهدیدات و فشارهای آمریکا به کاهش آن بینجامد.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ریاض به تصمیم آمریکا در صدور معافیت برای خرید نفت ایران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش ریاض به تصمیم آمریکا در صدور معافیت برای خرید نفت ایران
ایرنا نوشت: مقام‌های عربستان سعودی از تصمیم آمریکا در معاف کردن هشت کشور از تحریم‌ها علیه ایران خشمگین شده و در حال بررسی طرحی برای کاهش صادرات نفت خود با هدف کنترل قیمت‌ها هستند.

 منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که ریاض مشغول ارزیابی طرح کاهش روزانه 1.4 میلیون بشکه‌ای صادرات نفت کشورهای اوپک و غیراوپک برای جلوگیری از کاهش قیمت‌ها است. در همین ارتباط، وزیر انرژی عربستان اخیرا از تصمیم این کشور برای کاهش عرضه نفت در بازارهای جهانی به میزان روزانه 500 هزار بشکه خبر داده بود. یک منبع آگاه درخصوص چرایی این تصمیم به رویترز گفته است: سعودی‌ها با این پیش‌فرض که واشنگتن تحریم‌ها را سختگیرانه اجرا می‌کند، همه تلاش خود را برای افزایش صادرات به کار بستند. منبع خبری دیگری هم که آگاه به سیاست‌های دولت ریاض در حوزه انرژی معرفی شده، به این رسانه گفته است: سعودی‌ها بسیار از ترامپ (رئیس جمهوری آمریکا) خشمگین هستند. آنها دیگر به او اعتماد ندارند و کاهش جدی تولید را بررسی می‌کنند. ریاض هیچ اطلاعی از صدور معافیت‌ها نداشت. اشاره وی به تصمیم آمریکا برای معاف کردن کشورهای چین، ژاپن، کره‌جنوبی، تایوان، یونان، ایتالیا، ترکیه و هند از تحریم‌های نفتی علیه ایران است که در نتیجه شکست سیاست‌های دولت این کشور اتخاذ شد. کاخ سفید از سال گذشته با حربه تروریسم اقتصادی، وضع تحریم های یکجانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی، به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران بوده، اما تجربه ماه های اخیر و عدم همراهی دنیا با این سیاست نشان داده است که این کشور به اهداف خود دست نخواهد یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اولین تصاویر حزب‌الله از حمله به ناوچه رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه

الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۲۵ مرداد ۱۳۹۸، ۰۴:۴۴ ۳۹۸۰۵۲۵۰۱۴به گزارش فارس، حزب‌الله لبنان برای اولین بار تصاویری از حمله به ناوچه ساعر رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ منتشر کرده است. این حادثه، از سال ۱۹۶۷ میلادی (۱۳۴۷ شمسی) بی‌سابقه بود و ارتش رژیم صهیونیستی در ۴۰ سال قبل، بدون هیچ مزاحمی در آب‌های مدیترانه جولان می‌داد. فیلمی که حزب‌الله لبنان برای اولین بار از حمله به ناوچه ساعر منتشر کرده است* ناوچه ساعراوایل دهه ۱۹۸۰م. نیروی دریایی ارتش رژیم صهیونیستی قراردادی را با بخش کشتی سازی شرکت آمریکایی «نورثروپ گرومن» برای ساخت ۳ فروند ناوچه کلاس «ساعر۵» منعقد کرد. ۲ شناور در سال ۱۹۹۳ و یکی در سال۱۹۹۴ تحویل ارتش رژیم صهیونیستی شدند.

تحقیر و شکست انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ۶ هفته پیش بود تفنگداران دریایی انگلیس شبانه به GRASE ۱ حمله و آن را توقیف کردند. اما علت این توقیف غیرقانونی و اکنون آزادی اش چیست؟ نفتکش GRASE ۱ پس از بارگیری نفت ایران و عبور از آب‌های سرزمینی جبل الطارق یعنی منطقه‌ای مورد مناقشه بین انگلیس و اسپانیا توقیف می‌شود. آخرین سنگ اندازی‌ها نیز حکایت از درخواست آمریکا برای طولانی‌تر شدن توقیف نفتکش GRASE ۱ داشت؛ موضوعی که از سوی دادستان جبل الطارق تایید شد، اما راه به جایی نبرد. راهزنی دریایی و قانون شکنی که نتیجه‌اش علاوه بر شکست و تحقیر انگلیس، نشان داد که هر گونه تخطی و عبور از خط قرمز‌ها دیگر به پایان خط رسیده است و پیروز آن راهبرد مقاومت ملت ایران است. اکنون انگلیس مجبور شده است نفتکش حامل نفت ایران را پس از روز‌ها توقیف آزاد کند و شوی تبلیغاتی ائتلاف دریایی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی نیز در خلیج فارس جواب نداده است.

ارتش سوریه به دو کیلومتری خان شیخون رسید

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، ارتش سوریه به عملیات در حومه جنوبی ادلب ادامه می‌دهد و پس از پیشروی در این منطقه و آزاد کردن برخی روستاها به حدود دو کیلومتری خان شیخون رسیده است. اکنون ارتش سوریه از سمت غرب، دو و نیم کیلومتر و از سمت شرق، هفت و نیم کیلومتر با خان شیخون فاصله دارد. مرکز هماهنگی افراد مسلح اعلام کرد شمار زیادی از آنها از بیم محاصره ارتش سوریه این مناطق را ترک کرده و گریخته‌اند. خان شیخون اهمیت راهبردی زیادی دارد و آزادی این شهر به ارتش سوریه امکان می‌دهد واقعیت‌های نظامی جدیدی بر تروریست‌ها تحمیل کند و به سمت احیای جاده بین المللی حلب - دمشق برود. پیشروی‌های ارتش سوریه باعث درگیری داخلی بین گروه‌های تروریستی و خیانت آنها به یکدیگر شده است.

وعده پیروزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن و هیئت همراه عصر سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در نماهنگ «️وعده پیروزی» مروری بر دیدار سخنگوی جنبش انصارالله یمن با رهبر معظم انقلاب داشته است.

فیلم | شما هم اگر از این خودرو دارید زیر آفتاب پارکش نکنید!

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

سامانه پدافند هوایی سوریه یک هدف متجاوز را رهگیری و منهدم کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از دمشق , ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این هدف از آسمان لبنان به سمت شهر مصیاف در استان حماه سوریه در حرکت بود. سامانه پدافند هوایی ارتش سوریه هدف متجاوز را قبل از رسیدن به زمین منفجر کرد. ساعتی قبل از بیانیه ارتش منابع خبری از فعال شدن سامانه پدافند هوایی ارتش در استان‌های حمص و حماه خبردادند

اخبار بیشتر