آخرین وضعیت بازار کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

آخرین وضعیت بازار کشور

حال این روزهای صرافی‌ها

ایسناخبرگزاری ایسنا
حال این روزهای صرافی‌ها
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در حال حاضر نقشی که برای صرافی‌ها تعریف کردند در مبادلات اسناد واقعی ما وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، راضیه علیرضایی در پنجاه و هشتمین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی استان، با بیان این مطلب اظهار کرد: در حال حاضر نقش صرافی‌ها در حال خلق شدن است، نقشی که بانک مرکزی برای صرافی‌ها تعریف کرده به گونه ای است که هر لحظه برای آن نیز آیین‌نامه خلق می‌کند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: برای این امر باید سه مصوبه و پیشنهاد به کمیسیون اقتصادی دولت ارائه دهیم تا به نفع بخش های دولتی و بخش خصوصی خود مصوب کنیم. در حال حاضر بانک مرکزی به یکباره ثبت سفارش و یا کدینگ نهایی شده را ابطال می‌کند و ما حدود 6 ماه است که با این مساله سر و کار داریم.

وی با اشاره به اینکه همواره برخورد با موضوع کارت های بازرگانی نیز حائز اهمیت است، تاکید کرد: باید تکلیف خود را در خصوص تعهد ارزی کارت‌ها مشخص کنیم. باید نقش صرافی ها را در مبادلات صادراتی و وارداتی خود مشخص کنیم چرا که این امر بسیار حائز اهمیت بوده و باید یک فردی باشد که بر این نقش نظارت خود را اعمال کند.

 محمد حسین روشنک، رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی نیز بیان کرد: بخش خصوصی در استان هماهنگی خوبی را بخش های دیگر ایجاد کرده و این امر در استان بسیار حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: باید اشاره کرد که در حال حاضر عدالت در اجرای قانون رعایت نمی‌شود، اگر یک قانونی به نفع بخش خصوصی باشد در صندوق مخفی می‌ماند اما اگر یک قانون به ضرر بخش خصوصی باشد حتی اگر در تهران هنوز به امضا نرسیده باشد آن را اجرا می‌کنند. رعایت اصول در اجرای قوانین از خواسته های ما در بخش خصوصی است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت نفت افزایش یافت

ایسناخبرگزاری ایسنا
قیمت نفت افزایش یافت
قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر انتظارات بازار برای کاهش عرضه از سوی اوپک افزایش پیدا کرد؛ با این حال رکورد بالای تولید آمریکا، رشد قیمت را محدود کرد.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۸ سنت (۰.۷ درصد) افزایش یافت و به ۶۷.۱۰ دلار در هر بشکه رسیدبهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۳۸ سنت (۰.۷ درصد) افزایش نسبت به روز پنج ‌شنبه، به ۵۶.۸۴ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت‌های نفت از انتظارات برای اقدام اعضای اوپک در محدود کردن عرضه به دلیل واهمه از اشباع عرضه در بازار و تکرار ریزش قیمت سال ۲۰۱۴ پشتیبانی شده است.

نفت بیش از یک چهارم از ارزش خود را از اوایل اکتبر از دست داده که یکی از بزرگترین افت قیمت‌ها از زمان فروپاشی قیمت‌ها در سال ۲۰۱۴ بوده است.

منابع آگاه به رویترز اظهار کرده‌اند که عربستان سعودی به عنوان بزرگترین عضو اوپک از این گروه و متحدانش خواسته است تولیدشان را حدود ۱.۴ میلیون بشکه در روز که معادل حدود ۱.۵ درصد عرضه جهانی است، کاهش دهند.

با این حال بانک مورگان استنلی هشدار داد کاهش تولید از سوی تولیدکنندگان خاورمیانه‌ای اوپک ممکن است نتیجه مطلوب را به همراه نداشته باشد.

این بانک اعلام کرد هر دو قیمت پایه برنت و وست تگزاس اینترمدیت نفت سبک شیرین هستند و افت آن‌ها، اشباع عرضه در بازار را منعکس می‌کند. کاهش تولید اوپک معمولا نفت سنگین و متوسط را از بازار حذف می‌کند اما مشکل اشباع عرضه نفت سبک شیرین را حل نمی‌کند.

در حالی که اوپک درصدد محدود کردن عرضه نفت خود است، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد تولید نفت آمریکا به رکورد ۱۱.۷ میلیون بشکه در روز صعود کرده است.

تولید نفت آمریکا تقریبا یک چهارم از ابتدای سال رشد کرده است و اکثر تحلیلگران انتظار دارند تولید این کشور در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به بالای ۱۲ میلیون بشکه در روز صعود کند.

بر اساس گزارش رویترز، افزایش تولید آمریکا در رشد سطح ذخایر نفت موثر بوده است. آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به نهم نوامبر، به میزان ۱۰.۳ میلیون بشکه افزایش یافته و به رکورد ۴۴۲.۱ میلیون بشکه صعود کرده است.

بانک آمریکا مریل لینچ در یادداشتی اعلام کرد ما دیگر انتظار نداریم قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ به ۹۵ دلار در هر بشکه صعود کند.

در حالی که دورنمای قیمت نفت تیره شده است، برخی از تحلیلگران هشدار دادند که در سال ۲۰۱۹ بازار ممکن است بیش از حد انتظار دچار محدودیت عرضه شود.

خواندن خبر در سایت منبع

تقویت پول ملی با پشتوانه‌ ذخایر نفتی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تقویت پول ملی با پشتوانه‌ ذخایر نفتی
پیشنهاد میشود برای تقویت پول ملی کشور ترکیب اصولی و مناسبی با نسبتهای ریاضی دقیق از ارزش ذاتی یا روز محصولات نفتی و گازی و مشتقات آنها به عنوان پشتوانه پول ملی ریال تعیین شود.

خبرگزاری تسنیم- امروزه همه جوامع بشری میدانند که ابتدا دادوستدهای بین مردمان جهان با مبادله مستقیم کالا با سایر کالاها واموال انجام میشده است.وبعدها دردورانهائی ازتاریخ با معادل سازی کیسه های نمک معین درکیفیت واوزان  دربرابر مقادیرکالای معین نوعی وسیله پرداخت برای رفع احتیاجات وتبادل کالاها وخدمات به وجود آمده است.

سپس با توجه به مبادله اموال با ارزش بالا تر و مشکلات نقل و انتقال یا نگهداشت کیسه های نمک یا کالاهای قابل مبادله باسایر نیازمندی ها به سایرکالاها به تدریج پای مبادله فلزات واشیاء قیمتی چون مروارید و زیورآلات و بعدها ضرب سکه های طلا ونقره برای خرید و فروش مایحتاج مردمان درازمنه قدیم به میان آمد.

با ورود بشربه عصردانش نو و علوم و ظهور دانشمندان علوم مالی و اقتصاد به ویژه ثروتمندان و متفکران درعرصه های ثروت سازی وثروت اندوزی طرحی نو برای جلوگیری ازتنوع وسایل پرداخت در آنزمانها برای مبادله کالا واموال وتامین احتیاجات بشر و درعین حال محدود نمودن آنها به یک یا دو شیئ ارزشمند که مورد تقاضای عامه مردم واستقبال مشترک و واحد از نظرمردمان باشد فلز گرانبهای طلا ونقره را جایگزین ورواج داده اند.

همانطورکه همگان آگاه هستند مبادله طلا و نقره نیز از لحاظ وزن و حجم و مخاطرات بسیار در جابجائی ها و داد و ستدها درمقابل معاملات اموال وکالا های مختلف مشکلات فرآوان داشت. دست اندرکاران آنزمان به ویژه درغرب به فکرچاره افتادند که طلا ونقره را ازدارندگان آنها جمع آوری ودرمحل ها واماکنی مطمئن بنام خزانه یابانک نگهداری ودرمقابل با حمایت قانونی ورقه معتبری بنام رسید طلا یا نقره برابرمقدارمعین ودقیق آنها صادروبه دارنده و تادیه کننده آنها به عبارتی طلا و نقره تسلیم نمایند.

بنابراین دارندگان ورقه یا رسید قادربودند درمبادلات تجاری وخرید وفروش اموال ازاین ورقه یارسید خزانه استفاده کنند. درهرزمان دارنده رسیدها مالک مقدارمعینی طلا ونقره موجود درخزانه یا بانک بودند و مقادیرمندرج درمجموع رسیدها همواره برابرمقادیر کل طلا ونقره موجود در خزانه یا بانک بود و یا باید می بود.

بانکداران وصاحبان ثروت واختیارداران این خزانه واماکن نگهداری طلا ونقره وصادرکنندگان ورقه رسید طلا ونقره با طرح پدیده اعتبار وارزش قول وقرار و مهر و امضاء و درنهایت درستکاری وصداقت – رسیدهای بدون محل تادیه ووجود طلا یانقره درخزانه صادر وبه عنوان قرضه و یا وام دراختیار متقاضیان قرارمیدادند ومقادیری سود از وام گیرنده دریافت که درعمل وظاهر ازمحل سود معادل رسیدهای بدون محل مقادیر طلا ونقره تامین ودرخزانه تادیه شود.

رفته رفته با توسعه نظام بانکداری وافزایش بسیار سریع بازرگانی و امورتجاری که صاحبنظران درآنزمان آنرا امری مستمر و پایان نا پذیر دریافته بودند به تدریج ورقه های رسید طلا ونقره تبدیل به اسکناس و سکه های متحد الشکل بامقادیرمختلف و معین در مبادلات روزمره جوامع قرارگرفت تا به امروز که حتی بصورت های کارت پول یا پول الکترونیکی نیز دردسترس همگان قرارگرفته است. البته حقوق مالی دارندگان رسیدها یا اسکناس به صورت حسابهای سپرده بانکی جایگزین گردید که مقادیری سود نیز به نسبت مانده طلب آنها ازمحل درآمدهای بانک به آنها تعلق می گرفت ودارندگان حساب با دستورپرداخت به بانک ازموجودی حساب خود برداشت یا به حواله کرد دیگری بابت دادوستد یاخرید وفروش کالا یاخدمات پرداخت می نمودند.

نکته مهم اینست که از ابتدای پیدایش پول مبادلاتی آنچه که ارزش این نوع وسیله پرداخت یا اسکناس وپول محسوب میشد همان پشتوانه با ارزش طلا بود که درخزانه بانک معادل آن یا کم وبیش نگهداری میشده است. با پیدایش قدرت های استعماری و جهانخواری صاحبان پول وقدرت با کمک دانشمندان وصاحبنظران اقتصاد وعلوم مالی به ویژه درکشورهای صنعتی و پیشرفته یا توسعه یافته به یکباره و غافلگیر کننده یا تدریجی اعلام نمودند که اسکناس وپول ملی درگردش آنها نیازبه پشتوانه طلا وذخائر قیمتی درخزانه بانکها ندارد یا برابرمقادیرپول صادرشده ودرگردش نیازی به نگهداری طلا یاپشتوانه وجود ندارد.

استدلال آنها چنین بود که پشتوانه امروزپول ما دانش وتفکرما که تبلور آن تکنولوژی وتولیدات صنعتی وپیشرفتهای علمی وتوسعه روزافزون واختراعات واکتشافات ما میباشد.چون صاحبان قدرت بنیا ن گذاران استعمارکهنه ونو نیزبوده وهستند این پدیده را درجهان رایج وبه اجرا گذاشتند. ملاحظه میشودامروزدولت قلدرمداروانحصارگرای تک قطبی طلب آمریکا با وجود بیش ازهزاران میلیارد دلاربدهی وکسری ذخائر بانکی وفروپاشی اقتصاد آن درسال 2008 سیستم بانکی بیمارخود را با تزریق واکسن مسکن 800 میلیارد دلاری بصورت لرزان فعلا سرپا نگهداشته است وهمچنان با بلوف های توخالی غربی دلاررا ارزی قوی وبین المللی جا می اندازد وتبلیغ واعلام می کند.!

ازاینجا روی سخن اصلی با دانشمندان عزیزخودی وکارشناسان دلسوز اقتصادی – مالی – وبازرگانی کشوراست. چرا برمحورخرد جمعی راه حل اساسی برای تقویت پول ملی ارائه نمی نمایند.؟! آیا خدای ناکرده زبانم لال ازحل صورت مسئله اقتصادی این پدیده نا توان هستنئد ؟! چطوردرمیزگردهای رسانه ای بسیاردقیق نسبت به افزایش سطح نقدینگی اظهارنگرانی میکنند ؟! یا اعلام میشود که چند درصد ازارزش ریال کاهش پیدا کرده است. به راستی چه باید کرد ؟! راه حل اساسی چیست ؟! صورت مسئله را چگونه باید حل کرد ؟! شنیده وعنوان میشود که راه حلها وعلتها همه به سیاست بستگی دارد .!! اگرازارزش پول ملی کاسته میشود مگرنه اینکه حجم نقدینگی ناچارا بالا میرود پس چاره کارتقویت پول ملی وافزایش قدرت خرید ومبادلاتی آن میباشد.

به نظرمیرسد موضوع ازدوحال خارج نیست .اگرکشورهای پیشرفته پول ملی واقتصاد خودرا با پشتوانه طلا بنیان گذاری وامروزه به شرایط داشتن پول ملی به اصطلاح با ثبات رسیده اند کشورهای درحال توسعه یا درحال خیزاقتصادی نیزلازم است دوران گذار پول ملی با پشتوانه قوی را بصورت کامل تا رسیدن به دوران توسعه پیشرفته سپری کنند.

اگرچنین نیست چراوچگونه الگو برداری بدون تعمق واندیشه به این نتیجه رسیده است که امروزه پول ملی احتیاج به پشتوانه ندارد !! علت کاهش ارزش ونسبت برابری نامتعارف آن با سایرپولها چیست که بسیارقابل تامل وبررسی است. باید بتوان ثابت نمود که به چه دلیل پول ملی به پشتوانه نیاز ندارد .!؟

اضافه می نماید .اگرسوالهای اساسی بالا مورد ندارد پس درشرایط فعلی ارزش پول ملی ایران نسبت به کشورهای هم سطح یا پائین ترازسطح رشد اقتصادی ایران با وجود تمام مشکلات جنگ ونا امنی وعدم ثبات سیاسی که  اغلب کشورهای مذکوربا آن روبه رو هستند باید پول ملی ایران اسلامی وبا ثبات  درسطح ارزش ونسبتهای برابری بالا تری قرارداشته باشد .

ازدانشمندان – نخبگان و صاحبنظران انتظارمیرود درمیزگردهائی دررسانه های جمعی ویا گردهمائی های تخصصی طرح پیشنهادی بررسی موضوع تعیین پشتوانه ترکیبی بسیارقوی برای تقویت پول ملی را برای بحث وبررسی جامع وحل مسئله مذکور مطرح سازند. چرا که امروزصاحبان دلار درغرب خودشان به خوبی میدانند درمقابل این پول کاغذی ویا حسابداری آنها هیچ گونه پشتوانه طلا وجود ندارد ودرمقابل آن طلا تادیه نمیشود. به همین دلیل برخی ازدانشمندان واساتید آزاد اندیش ودلسوز بشریت دردانشگاههای غرب وشرق بدون داشتن وابستگی های سیاسی را عقیده براینست که بهتراست کشورهای درحال توسعه برای تقویت پول ملی خود پشتوانه با ارزش تعیین وبه جهانیان برای مبادلات آزاد تجاری واقتصادی عادلانه عرضه واعلام دارند – وارزش پول ملی خود را درمقایسه با نسبت برابری ارزهای به اصطلاح قوی غرب نباید به سنجند.بلکه باید برارزش ذاتی پول ملی وقدرت خرید آن تکیه وتاکید نمایند.

با عنایت به مراتب بالا پیشنهاد میشود برای تقویت پول ملی کشور ترکیب اصولی ومناسبی با نسبتهای ریاضی دقیق ازارزش ذاتی یاروزمحصولات نفتی وگازی ومشتقات آنها – همچنین محصولات کشاورزی وصنعتی ومعد نی به صورت عمده به علاوه دانش فنی ارزشمند درکشور را متناسب با مجموع ارزش تولید ناخالص داخلی وحجم اقتصاد خود با ساختاروسازوکاری دقیق به عنوان پشتوانه پول ملی ریال تعیین ودرسطح ایران وجهان با سرافرازی عرضه واعلام دارند.

قطعا با اعلام چنین تعهدی ازسوی سازمانهای پولی وبانکی وسازمانهای اقتصادی کشور درنهایت دولت کریمه ایران اسلامی سطح وسیعی ازجغرافیای اقتصادی وتجاری جهان آزاد ریال را برای مبادلات تجاری وصادرات واردات فیمابین مورد پذیرش واستقبال قرارخواهند داد. نباید فراموش کرد که اعتباراولیه وآغازین پول واسکناس مبتنی برپشتوانه بوده است واین راهی است که حتما باید پیموده میشده است. ونباید بصورت  پرشی آنرا دور زد ودوران پشتوانه برای پول یک دوران گذار واجب بوده وهست.

درنتیجه هردارنده پول قوی ایران اسلامی درداخل کشور ویا درسطح جهان اطمینان خواهد داشت درهرزمان ومکان مالک مشاعی مقادیرمعینی ازسبد با ارزش پشتوانه قوی پول ملی ایران است . درصورت اراده برای تادیه قابل مبادله وتسویه خواهد بود. درهرحال رضایت خاطر دارنده ریال وپول ملی ایران تامین خواهد بود.

درخاتمه چنانچه نظرات مخالفی با این پدیده وموئلفه اقتصادی وتعیین پشتوانه قوی برای پول ملی مطرح گردد .انتظار میرود ابتدا نظر دانشمندان اقتصادی معاصر آزاد اندیش ودوست داران بشریت را درسطح جهان که دراین زمینه ها مقالات متعدد وکنفرانسهای بین المللی برگزارودفاع نموده اند را قانع نمایند.

* محمدمهدی بنی اردلانی      

خواندن خبر در سایت منبع

دلار با کاهش ۲ هزار تومانی وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد/ افت ۲۰ درصدی بهای طلا و سکه/ خرید ۶۰ هزار تن برنج هندی توسط ایران از طریق مناقصه/ ژاپن به دنبال استخدام ۳۴۵ هزار کارگر خارجی

تابناکخبرگزاری تابناک
دلار با کاهش ۲ هزار تومانی وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد/ افت ۲۰ درصدی بهای طلا و سکه/ خرید ۶۰ هزار تن برنج هندی توسط ایران از طریق مناقصه/ ژاپن به دنبال استخدام ۳۴۵ هزار کارگر خارجی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون زمان واریز یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی آبان مشخص شد، خروج بیش از ۳.۵ میلیون دلار برای واردات بلندگوی خودرو به کشور، سقوط بازار‌های بورس آمریکا برای پنجمین روز متوالی، ژاپن ۳۴۵ هزار کارگر خارجی بکار می‌گیرد، پیش بینی کردن قیمت نفت احمقانه خواهد بود، گرانترین الماس صورتی جهان فروخته شد و خرید هواپیما از ژاپنی‌ها در ازای پول فروش نفت را در بر دارد.

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون زمان واریز یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی آبان مشخص شد، خروج بیش از ۳.۵ میلیون دلار برای واردات بلندگوی خودرو به کشور، سقوط بازار‌های بورس آمریکا برای پنجمین روز متوالی، ژاپن ۳۴۵ هزار کارگر خارجی بکار می‌گیرد، پیش بینی کردن قیمت نفت احمقانه خواهد بود، گرانترین الماس صورتی جهان فروخته شد و خرید هواپیما از ژاپنی‌ها در ازای پول فروش نفت را در بر دارد.

زمان واریز یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی آبان مشخص شد

نود و سومین مرحله یارانه نقدی بامداد (شنبه۲۶ آبان‌ماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز و قابل برداشت خواهد بود. لازم به ذکر است که مبلغ یارانه دریافتی هر یک از مشمولان دریافت یارانه نقدی همانند ماه‌های گذشته ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است. /باشگاه خبرنگاران جوان

دلار با کاهش ۲ هزار تومانی وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

نرخ دلار که در چند هفته گذشته بین سیزده هزار و چهارده هزار تومان در نوسان بود دیروز تا ساعت ۱۳:۵۰ دقیقه با از دست دادن بیش از ۲۰۰۰ تومان از ارزش خود، ­ به ­­کانال یازده هزار تومان وارد شد. بازار ارز و سکه در­ ­هفته‌های اخیر بدون توجه به اخبار سیاسی، ​ روند نزولی خود را ادامه می‌دهد. بسیاری از کارشناسان روند نزولی بازار ارز و سکه را ادامه دار پیش بینی می‌کنند. /خبرگزاری صداوسیما

خروج بیش از ۳.۵ میلیون دلار برای واردات بلندگوی خودرو به کشور

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در ۶ ماهه سال ۹۷ حاکی از آن است که در این مدت بیش از ۹۰۲ تن انواع بلندگوی خودرو وارد کشور شده است. بر اساس آمار این حجم از بلندگوی خودرو موجب خروج ۳ میلیون و ۵۰۸ هزار و ۶۲۶ دلار و یا به عبارتی ۱۴ میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۶۱۷ تومان شده است. بنا بر آمار این حجم واردات از کشور‌های امارات متحده عربی، چین و عمان وارد شده است. بزرگترین و نخستین صادرکننده انواع بلندگوی خودرو به ایران، کشور امارات با حجم بیش از ۳۵۰ تن است که از این حجم صادرات یک میلیون و ۷۰۴ هزار و ۴۲ دلار ارز عایدی داشته است.

دلار با کاهش ۲ هزار تومانی وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد/ افت ۲۰ درصدی بهای طلا و سکه/ خرید ۶۰ هزار تن برنج هندی توسط ایران از طریق مناقصه/ ژاپن به دنبال استخدام ۳۴۵ هزار کارگر خارجی - 9

سقوط بازار‌های بورس آمریکا برای پنجمین روز متوالی

بلومبرگ نوشت: ارزش سهام بازار‌های بورس آمریکا برای پنجمین روز متوالی کاهش یافت چرا که سرمایه‌گذاران در سه راهی تجارت، رشد اقتصادی و  بحث‌های سیاسی داخلی درمانده‌اند. ظاهرا تاثیر درگیری‌های سیاسی بر منفی شدن بازار بورس تاثیرگذارتر بوده است.  شاخص S&P پس از آنکه مقامات اصلی دموکرات درباره عقب‌نشینی از «نفتا» و کاهش فروش اپل از دولت ترامپ انتقاد کردند به کمترین میزان دو هفته گذشته رسید.  پیش از این ارزش سهام اپل ۵ درصد سقوط کرد و این شرکت آمریکایی ۴۰ میلیارد تومان ارزش خود را تنها در یک روز از دست داد. ارزش سهام اپل پس از آن سقوط کرد که برخی شرکت‌های تامین کننده قطعات این شرکت نسبت به کاهش سود خود هشدار دادند. موضوع عقب‌نشینی ترامپ از قراداد نفتا این است که ترامپ در کمپین‌های نفتی از قرارداد تجارت آزاد موسوم بهنفتا با مکزیک به شدت انتقاد کرد و در دوران ریاست جمهوری نیز آن را معلق گذاشت. اکنون با عقب‌نشینی از موضع خود مذاکرات را برای برقرار این قرارداد از سر گرفت. دموکرات‌ها این اقدام ترامپ را عقب‌نشینی از موضع قبلی تعبیر کرده و به عنوان سرنخی برای به انتقاد کشیدن دولت ترامپ بدست گرفته‌اند.  

قیمت نفت پس از جهش ۲ درصدی دوباره افت کرد

قیمت نفت خام که چهارشنبه شب توانسته بود ۲ درصد از سقوط سنگین خود را جبران کند، روز پنج‌شنبه تحت فشار عرضه بیش از حد، ذافت خود را از سر گرفت. دیروز قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک بین‌المللی نفت خام، با ۲۲ سنت یا ۰.۳ درصد افت نسبت به قیمت بسته شده روز چهارشنبه، به ۶۵.۹۰ دلار رسید. قیمت نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۳۰ سنت یا نیم درصد در هر بشکه کاهش یافت و به ۵۵.۹۵ دلار رسید.  از اوایل اکتبر تا کنون، درحالی که عرضه اوج گرفته است، اما تقاضا با توجه به چشم‌انداز کند شدن اقتصاد‌های جهان، در حال کاهش یافتن می‌باشد، شاخص‌های نفت حدود یک ربع از قیمت خود را از دست داده‌اند.  بانک آمریکایی مورگان استنلی، چهارشنبه در یادداشتی اعلام کرد که شرایط اقتصادی چین در ربع سوم سال ۲۰۱۸، به طور قابل‌توجهی بدتر شده است. در عین حال داده‌های اقتصادی منتشر شده در هفته اخیر نشان داد که اقتصاد قدرت‌های بزرگی مانند ژاپن و آلمان هم در ربع سوم امسال آب رفته است. در همین زمان عرضه اوج گرفته است، به ویژه این که تولید نفت خام آمریکا از ابتدای امسال تا کنون ۲۲ درصد جهش کرده و به ۱۱.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است. /رویترز

ژاپن ۳۴۵ هزار کارگر خارجی بکار می‌گیرد

دولت ژاپن قصد دارد برای جبران کمبود نیروی کار در این کشور تا سال مالی ۲۰۲۳ حدود ۳۴۵ هزار کارگر خارجی را بکار بگیرد. تلویزیون 'ان. اچ. کی' ژاپن، دولت این آمار را روز پنجشنبه در پاسخ به قانون گذاران مخالف در پارلمان این کشور اعلام کرده است. مخالفان از دولت پرسیده بودند اگر لایحه بازبینی شده مهاجرت ماه آوریل آینده اجرایی شود، انتظار می‌رود چند کارگر خارجی جدید در ژاپن مشغول بکار شوند که دولت نیز در جواب گفته است ژاپن در کل به حدود ۵۸۶ هزار کارگر نیاز دارد، اما انتظار می‌رود حدود ۳۳ تا ۴۸ هزار کارگر خارجی برای کار در سال ۲۰۱۹ میلادی وارد کشور شوند. قرار است حداقل ۷ هزار و ۳۰۰ نفر از این کارگران در بخش کشاورزی، ۷ هزار نفر در بخش نظافت ساختمان ها، ۶ هزار و ۸۰۰ نفر در تولید مواد غذایی و نوشیدنی و بقیه کارگران نیز در مشاغل دیگر مشغول بکار شوند.  

دلار با کاهش ۲ هزار تومانی وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد/ افت ۲۰ درصدی بهای طلا و سکه/ خرید ۶۰ هزار تن برنج هندی توسط ایران از طریق مناقصه/ ژاپن به دنبال استخدام ۳۴۵ هزار کارگر خارجی - 16

آنطور که تلویزیون ژاپن اعلام کرده است احتمالا کمبود نیروی کار در ژاپن تا سال مالی ۲۰۲۳ به یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر خواهد رسید. انتظار می‌رود حدود ۲۶۳ هزار تا ۳۴۵ هزار کارگر خارجی در طول این مدت وارد ژاپن شوند که از این تعداد ۶۰ هزار نفر در بخش پرستاری، ۵۳ هزار نفر در رستوران‌ها و ۴۰ هزار نفر هم در بخش ساختمان سازی مشغول بکار خواهند شد. /ایرنا

کاهش ۲۰ درصدی قیمت طلا و سکه در یک هفته

رئیس­ کمیسیون طلا و جواهر از کاهش ۲۰ درصدی نرخ طلا و سکه در یک هفته گذشته و ادامه این روند نزولی خبر داد.  محمد کشتی آرای ­این تغییرات را بیشترین مقدار کاهش در چند وقت اخیر دانست و افزود: امروز قیمت سکه به ۳ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان، نیم سکه ۱ میلیون و ۸۷۰ تومان، ربع سکه یک میلیون و ۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز ۶۵۰ هزار تومان رسیده است. وی با اشاره به افزایش ۱۰ دلاری هر انس­ طلا در بازار جهانی گفت: با وجود افزایش قیمت جهانی طلا، اما در بازار داخلی امروز هم شاهد کاهش قیمت ها­ بوده ایم. کشتی آرای با بیان اینکه هر گرم طلای ۱۸ عیار امروز ۳۴۰ هزار تومان عرضه شده است ادامه داد: کاهش نرخ ارز،​ کاهش تقاضا،​ فعالیت‌های انجام شده بانک مرکزی و انتشار اخبار جمع آوری دلالان خیابانی، ­ دلیل کاهش قیمت طلا بوده است. رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر با اشاره به اینکه هم اکنون تعداد فروشندگان از خریداران پیشی گرفته است گفت: حباب سکه امروز به کمتر از ۳۰۰ هزار تومان رسیده که کاهش تقاضا برای خرید سکه دلیل آن است. وی در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما؛ افزود: به نظر می‌رسد این کاهش ادامه داراست.

رییس غول نفتی روسیه: پیش بینی کردن قیمت نفت احمقانه خواهد بود

ایگور سچین، رییس غول نفتی روس‌نفت روسیه گفت: قیمت نفت جهانی پس از اینکه تحت تاثیر ابهامات پیرامون تولید نفت ایران قرار گرفت، اکنون در حال وفق یافتن با شرایط فعلی بازار است.  سچین در پاسخ به پرسشی درباره ضرورت کاهش تولید نفت، اظهارات فوق را بیان کرد. وی که با خبرنگاران در سنگاپور صحبت می‌کرد، حاضر نشد درباره قیمت نفت پیش بینی انجام دهد. بر اساس گزارش رویترز، سچین گفت: پیش بینی کردن قیمت نفت احمقانه خواهد بود، زیرا معلوم نیست آمریکا چه اقداماتی انجام خواهد داد و سایر بازیگران بزرگ بازار از جمله عربستان سعودی آیا می‌توانند تولید خود را بر اساس تحولات پیش آمده تنظیم کنند یا خیر.

گرانترین الماس صورتی جهان فروخته شد

گرانترین الماس صورتی جهان به لحاظ قیمت قیراط آن با وزن تقریبا ۱۹ قیراط در حراجی «کریستای» ژنو به قیمت ۵۰ میلیون دلار به جواهر فروشی لوکس «هاری وینستون» آمریکا فروخته شد. این الماس بی نظیر با قیمت ۲.۶ میلیون دلار به ازای هر قیراط فروخته شد و بالاترین قیمت الماس صورتی جهان به لحاظ قیمت قیراط آن  محسوب می‌شود. پیش از این یک الماس صورتی به ازای ۲.۱ میلیون دلار در هر قیراط فروخته شده بود که وزن آن بیش از ۵۰ قیراط ثبت شده است. صاحب جواهر فروشی «هاری وینستون» نام این الماس را «ارثیه صورتی وینستون» نامید و به مجموعه جوهرات بی نظیر خود افزود. بر همین اساس، چنین الماسی از میان هر یک صدهزار الماس استخراج شده، فقط یک الماس دارای این ویژگی است و الماس بسیار خاصی محسوب می‌شود.

خرید ۶۰ هزار تن برنج هندی توسط ایران از طریق مناقصه

رویترز نوشت: تاجران هندی اعلام کردند که ایران از طریق مناقصه ۶۰ هزار تن برنج از هند خریداری می‌کند و قرار است پول این‌ها را به روپیه پرداخت کند. براساس این گزارش شرکت بازرگانی دولتی ایران GTC  مناقصه بین‌المللی برای خرید ۶۰ هزار تن برنج از هند صادر کرده است. این مناقصه‌ها ۲ محموله ۳۰ هزار تنی است و زمان این مناقصات در ۱۸ دسامبر بسته خواهد شد و محموله‌ها در فوریه ۲۰۱۹ منتقل می‌شود. ظاهراً دو نوع برنج هندی معروف به ۱۱۲۱ و ۱۵۰۹ خریداری خواهد شد.

پیشنهاد یک نماینده: خرید هواپیما از ژاپنی‌ها در ازای پول فروش نفت

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به برنامه ریزی و مذاکره دولت برای خرید هواپیما از شرکت آی آر جی چین، میتسوبیشی ژاپن و سوخو روسی، گفت: ناوگان هواپیمایی تاکنون از بلوک شرق تنها نسبت به خرید هواپیما از روسیه اقدام کرده بود، اما هواپیما‌های روسی نتوانستند به خوبی امتحان خود را پس بدهند و خاطرات نامطلوبی درباره توپولف‌های دست دوم در اذهان مردم و مسئولان نقش بست.  موسوی بیوکی در گفتگو با خانه ملت افزود: مسئولان در شرایط کنونی تمام تمرکز خود را برای خرید هواپیما‌های نو گذاشته اند و دیگر خرید هواپیما‌های دست دوم در دستور کار نیست، از این رو گزینه‌های مختلفی برای خرید هواپیما از جمله شرکت چینی، ژاپنی و حتی روسی مطرح است. این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در شرایط کنونی کشوری مانند ژاپن توسط آمریکا از تحریم‌های نفتی معاف شده است، حال می‌توان از این مسئله برای خرید و تهاتر استفاده کرده بود؛ به گونه‌ای که این کشور به جای پرداخت هزینه خرید نفت، به ایران، هواپیمای نو بفروشد، از این رو می‌توان به خوبی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور را نوسازی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وانانیوزوانانیوز19 ساعت قبل
از هفتم خرداد و با هدف عرضه مستقیم خودرو به مشتریان واقعی آغاز می‌شود‎طرح فروش فوری اعتباری محصولات گروه خودروسازی سایپا با هدف عرضه مستقیم خودرو به مصرف کنندگان نهایی و مشتریان واقعی در راستای تنظیم بازار از ساعت ۱۰ صبح روز هفتم خردادماه آغاز می‌شود. به گزارش وانانیوز، ‎به نقل از سایپا، این طرح شامل برخی محصولات خانواده پلتفرم X۱۰۰ و X۲۰۰ با تسهیلات و بازپرداخت مناسب می‌باشد که بصورت فوری با اعمال محدویت کد ملی و سنی در اختیار مشتریان محترم قرار خواهد گرفت. محصولات X۱۰۰ شامل خودروهای خانواده پراید و X۲۰۰ شامل خودروهای تیبا، تیبا ۲، ساینا و کوییک است که طرح جدید فروش تسهیلاتی سایپا به عرضه تعدادی از این محصولات اختصاص دارد. ‎بر این اساس با برنامه ریزی صورت گرفته مشتریان می‌توانند فقط از طریق مراجعه به سایت اینترنتی فروش گروه خودروسازی سایپا به نشانی www. saipagroup. ir نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کنند. همچنین مرکز ارتباط با مشتریان گروه خودروسازی سایپا با شماره تلفن ۰۹۶۵۵۰ پاسخگوی سوالات مشتریان خواهد بود.
ایران‌جیبایران‌جیب19 ساعت قبل
در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش …در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش فوری تنظیم بازار مطابق جدول ذیل و از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۳/۰۷ آغاز خواهد شد. بدیهی است امکان ثبت نام تا تکمیل ظرفیت فعال خواهد بود. لازم به ذکر است، عرضه محصولات جدول ذیل بر اساس قیمت حاشیه بازار تنظیم شده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز22 ساعت قبل
قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد که دیروز بین ۱۴۱۰۰ تا ۱۴۱۵۰ تومان قیمت خورده بود، ظهر امروز یکشنبه تا ۱۴۰۰۰ تومان نیز عقب نشست اما بدون حصول موفقیت در شکستن مرز ۱۴ هزار تومانی، ۵۰ تومان افزایش یافت و به ۱۴۰۵۰ رسید. صرافی ملی نیز صبح امروز ۷۰ تومان و ظهر ۵۰ تومان از قیمت خرید و فروش دلار و یورو کاست و مجموعا با ۱۲۹۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به شرح زیر اعلام کرد. قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۳,۷۵۰ تومان / قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۳,۸۵۰ تومانقیمت خرید یورو: ۱۵,۶۵۰ تومان / قیمت فروش یورو: ۱۵,۷۵۰ توماندلار هرات نیز دیروز بین ۱۳۹۸۰ تا ۱۴۰۰۰ تومان به کارش پایان داد و ظهر امروز با ۱۰۰ تومان کاهش ۱۳۸۸۰ تا ۱۳۹۰۰ تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر درهم امارات قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۳,۸۲۳ -۳۰ -۰٫۷۹ امروز ۳,۸۵۳ -۱۴ -۰٫۳۷ روز قبل ۳,۸۶۷ -۵۴ -۱٫۴ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت لیر ترکیه امروزلیر ترکیه در بازار داخلی هم ۲,۳۱۰ (دو هزار و سیصد و ده) تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر منات آذربایجان قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۸,۲۵۹ -۶۳ -۰٫۷۷ امروز ۸,۳۲۲ -۳۲ -۰٫۳۹ روز قبل ۸,۳۵۴ -۱۱۷ -۱٫۴۱ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ درام ارمنستاندرام ارمنستان در بازار داخلی هم ۲۹ (بیست و نه) تومان قیمت خورد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در لیگ هجدهم تراکتورسازی یکی از متفاوت‌ترین بازیکنان خارجی فوتبال ایران را به تبریز منتقل کرد. مهاجم تراکتورسازی تبریز در دادگاهی در اسکاتلند حاضر نشد. حالا پلیس اسکاتلند حکم بازداشت این فوتبالیست ایرلندی را صادر کرده است. به این ترتیب به محض اینکه استوکس پایش را به اسکاتلند بگذارد، بازداشت خواهد شد. استوکس ۳۰ ساله پیش از این توسط پلیس اسکاتلند فراخوانده شده بود.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان بنادر و دریانوردی؛ محمد راستاد در نشست شورای مدیران این سازمان با اشاره به فعال شدن سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، تاکید کرد: امروزه مدیریت حرفه‌ای برای تصمیم گیری دقیق نیازمند اطلاعات به روز و ابزار مناسب است و بر همین اساس، سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر می‌تواند ابزار مناسبی برای تصمیم گیری مدیران سازمان بنادر و دریانوردی و فعالان این حوزه و مبنایی برای تصمیم گیری‌های آن‌ها باشد. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهمیت سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، گفت: این سامانه، به لحاظ برنامه ریزی مدیریتی و تسهیل تصمیم گیری و سیاستگذاری در سواحل و بنادر جنوب کشور، گنجینه بسیار مفیدی برای سازمان بنادر محسوب می‌شود و این سامانه باید مبنای تصمیم گیری‌ها در بنادر باشد. معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر مسئله به روز رسانی این سامانه اظهار داشت: به روز رسانی سامانه GIS در زمینه‌های مختلف به مکانیزم مشخص و فرایند محور نیاز دارد. راستاد افزود: سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر این امکان را فراهم می‌کند تا به لحظه بتوانیم وضعیت ترافیک کالا و کشتی را در اسکله‌ها رصد کنیم. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ترافیک نسبتا بالا کشتی‌ها در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و امیرآباد، تصریح کرد: همه بنادر به ویژه سه بندر یاد شده باید استفاده از همه ابزار‌ها و مکانیزم‌های عملیاتی و نرم افزاری «ارتقای سطح کیفیت خدمات» و «کاهش زمان انتظار کشتی‌ها» را در دستور کار خود قرار دهند. راستاد تاکید کرد: بنادر شهید رجایی، امام خمینی و امیرآباد که عمده کالا‌های اساسی در این بنادر تخلیه می‌شود، باید با مکانیزم مشخص، زمان انتظار کشتی‌ها و میزان دموراژ را به حداقل ممکن کاهش دهند.

حجم بارش‌های تهران به ۳۸۲ میلی متر رسید

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: میزان بارندگی‌های امسال در مقایسه با ۲۲۰ میلیمتر بارش انجام شده در مدت مشابه سال گذشته ۷۴ درصد رشد و نسبت به متوسط بلند مدت با ۲۵۱ میلی متر بارش ۵۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه بیشترین میزان بارندگی‌های استان تهران در فروردین اتفاق افتاده است، گفت: این مدل بارندگی در سال‌های ترسالی رخ می‌دهد بنابراین امسال از سطح نرمال گذشته و شرایط ترسالی بر سال آبی حاکم است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران شرایط ورودی سد‌ها را نیز مناسب دانست و ادامه داد: برای مدیریت مخزن و سیلاب‌های احتمالی در بهار و اولین ماه از تابستان در برخی از سد‌های حوضه آبریز تهران ورودی و خروجی سده کنترل شده و بخشی از حجم مخزن خالی است. رضوی حجم فعلی مخازن سد‌های تهران را ۱ میلیارد و ۱۱۵ میلیون مترمکعب دانست و افزود: این میزان حجم مخزن از میزان ذخیره آب سد‌های تهران در مدت مشابه سال گذشته ۳۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر است. وی گفت: ورودی سد‌های تهران از ابتدای سال آبی تاکنون ۱۰۸ درصد افزایش یافته است و شرایط نسبت به سنوات گذشته بهبود یافته است و هم اکنون در حالت نرمال قرار دارد.

اخبار بیشتر