مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماندنی شد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. ورزشی
پوشش خبری

مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماندنی شد؟

مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماندنی شد؟

نودخبرگزاری نود
مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماندنی شد؟
مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماندنی شد؟ - 0

وبسایت رسمی برنامه نود - جنجال‌های اجرای "قانون منع به کارگیری بازنشستگان" در راس فدراسیون فوتبال سرانجام با تدبیر قانونی به پایان رسید. با توجه به این تدبیر، اگر مشکلی در بازگشت به کار تاج به وجود نیاید، او با استناد به "قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران" می‌تواند هم‌چنان به عنوان رییس فدراسیون فوتبال، ادامه فعالیت داشته باشد.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از ایسنا، جنجال "قانون منع به کارگیری بازنشستگان" در فدراسیون فوتبال یکی از پرچالش‌ترین مباحث اخیر اجرای این را رقم زده و مباحث و اظهارنظرهای متفاوت و متضادی پیرامون چرایی و چگونگی اجرای آن را مطرح کرده بود اما در نهایت پس از ۲ روز بررسی و نشست وزیر ورزش و جوانان، رییس کمیته ملی المپیک و رییس فدراسیون فوتبال، سرانجام راهکاری قانونی برای برون رفت از این وضعیت اعلام شد که بواسطه آن امکان ادامه حضور "تاج" در راس فدراسیون فوتبال وجود دارد.

بر اساس جمع‌بندی نشست سه جانبه مذکور، مهدی تاج رییس کنونی فدراسیون فوتبال با استناد به "قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران" مصوب سال ۱۳۹۱ و اصلاحات نهایی مصوب ۲ / ۱۰ / ۹۱ مجلس شورای اسلامی می‌تواند همچنان به عنوان رییس، در فدراسیون فوتبال ادامه‌ فعالیت دهد.

بر اساس ماده "۶۰" این قانون، دستگاه‌های موضوع ماده ۲ (نهادها و سازمان‌ها) مکلف هستند حسب درخواست جانبازان و آزادگانی که قبل از تصویب این قانون در خدمت دستگاه بود و قطع همکاری نموده‌اند صرفا برای یک بار نسبت به اعاده به خدمت آنها اقدام نمایند.

تبصره ماده "۶۰" این قانون نیز می‌گوید، افرادی که به موجب رای صادره از مراجع قضایی یا هیات های رسیدگی به تخلفات اداری و یا سایر مراجع قانونی مربوط به دلیل محکومیت از کار بر کنار شده‌اند مشمول این قانون نخواهند بود.

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال کارمند فولاد مبارکه اصفهان بوده است و ظاهرا با ۲۵ سال سابقه فعالیت خود را بازنشسته کرده است. اکنون او با استناد به این قانون می‌تواند بازگشت به کارش را از طریق فولاد مبارکه اصفهان به جریان بیندازد و در صورت تایید و موافقت و طی مراحل اداری، می‌تواند همچنان به عنوان رییس فدراسیون فوتبال به فعالیتش ادامه‌ دهد.

نکته حائز اهمیت این موضوع این جاست که پس از بازگشت به کار مهدی تاج به فولاد مبارکه اصفهان او باید این شرکت را راضی کند تا با انتقال و ادامه فعالیت او به وزارت ورزش و جوانان موافقت کند، در این صورت و طی این فرآیند اداری حضورش در راس فوتبال حتمی خواهد بود.

به جز مهدی تاج که از این استثنای قانونی برای ماندن بهره خواهد برد، سایر اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال همچون اسلامیان، بهاروند، کفاشیان، اصفهانیان و حتی محمدرضا ساکت، دبیرکل فدراسیون مجبور به ترک فدراسیون فوتبال در راستای اجرای "قانون منع به کارگیری بازنشستگان" خواهند بود.

بر این اساس به احتمال زیاد مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در ۲ ماه آینده برگزار و طی آن اعضای مجمع نسبت به انتخاب افراد جایگزین در هیات رییسه اقدام خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

تاج و شروطی که باید بپذیرد/نبی به فوتبال برمی‌گردد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تاج و شروطی که باید بپذیرد/نبی به فوتبال برمی‌گردد؟
مهدی تاج با پذیرش شروط وزارت ورزش توانست در فوتبال ماندگار شود. او برای ماندن در پستش، فشارهای زیادی را تحمل کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مهدی تاج برای ماندن در فدراسیون دو ماه سخت را پشت سر گذاشت. او راه‌های مختلفی را برای ماندن انجام داد تا بتواند فدراسیون را ترک نکند. بحث جانبازی اش که به نتیجه نرسید و فشار فیفا و ای اف سی هم برای نگه داشتن او در جایگاهی که هست خیلی برایش بازتاب خوبی نداشت. ولی فشارهای بین المللی که زیاد شد سرانجام او با وزیر و رئیس کمیته ملی المپیک سر جلسه ای نشستند و به توافق رسیدند. قانون خدمات کشوری و ماده ۶۰ این قانون به کار او آمد تا ماندگار شود. اگرچه این قانون هم البته می گوید هر جانباز برای بازگشت به خدمت می تواند تنها در ارگان خدمتی خود بکاند ولی درباره تاج به نظر می رسد این امکان در نظر گرفته شده و البته انگار چنین شرایطی برای یکی دیگر از افراد ورزشی مهم هم رخ داده و بهانه ای شده تا تاج هم مثل خودش در سمتش بماند! ولی تاج حالا برای ماندن دیگر باید منصرف از بحث استقلال هیات رئیسه شود. حالا کفاشیان، اسلامیان، بهاروند و ساکت و کلی دیگر از همکاران بازنشسته اش باید بروند. آخرین گمانهزنیها این است که بهزودی مهدی محمدنبی هم به فوتبال برمیگردد. نبی باز برای پست دبیرکلی می آید . او ۴ سال قبل و بعد جام ملتهای آسیا با کلی اتهام رفت و حالا در مقام سردار پیروز انگار برمیگردد! مردی که کلی برایش پرونده باز ساخته بودند اما حالا انگار تمامش حل شده است!

خواندن خبر در سایت منبع

هدیه رئیس فیفا به تاج در روزهای حساس/ دو میلیون دلار برای ایران

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
هدیه رئیس فیفا به تاج در روزهای حساس/ دو میلیون دلار برای ایران
فدراسیون فوتبال ایران که روزهای حساس و پرتنشی را پشت سر گذاشته با هدیه ویژه ای که از سوی فدراسیون جهانی به آن اختصاص پیدا کرده است می تواند در روزهای آینده شرایط بهتری را تجربه کند.

در روزهای که مهدی تاج در تلاش بود تا مقدمات باقی ماندنش در فوتبال را فراهم کند و جلسات متعددی هم با مسئولان ورزش کشور برگزار کرد، حضور رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در ایران یک هدیه ویژه به او بود تا به نوعی حمایت فیفا برای فدراسیون را به همراه داشته باشد و به مسئولانی که قصد کنار گذاشتن او را داشتند ثابت کند خیلی هم بی پشت و پناه نیست!

جیانی اینفانتیو درحالی برای تماشای فینال لیگ قهرمانان آسیا به تهران سفر کرد که به گفته یک مقام مسئول در ورزش ایران، از قبل در جریان ریز اتفاقات فدراسیون در مورد بحث بازنشسته ها قرار داشت و با میل خودش به ایران آمد تا حمایتش را از فدراسیون و مسئولانش اعلام کند.

همین حضور و البته بعد از آن پیامی که برای مسئولان وزارت ورزش ارسال کرد، زمینه را برای ماندن مهدی تاج فراهم کرد. شاید با همین حمایت ها بود که وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک تلاش کردند راه حلی برای ماندن تاج در فدراسیون با وجود بازنشسته بودن پیدا کنند.

اما این تنها هدیه ویژه جیانی اینفانتینو به مهدی تاج و فدراسیون فوتبال ایران نبود و در روزهایی که کی روش و شاگردانش منتظر کمک های مالی هستند، فیفا دو میلیون دلار از درآمد تیم ملی ایران در جام جهانی را برای فدراسیون فوتبال ارسال کرد تا بخشی از مشکلات پرتعداد مالی این فدراسیون حل شود.

این پول در حالی به فدراسیون فوتبال ایران اختصاص داده شده است که هنوز هشت میلیون دلار از درآمد ناشی از حضور ایران در جام جهانی باقی مانده است. بااین حال همین رقم هم می تواند در راستای آماده سازی تیم ملی برای حضور در جام ملت های آسیا کمک حال فدراسیون فوتبال باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در نقد شخصیت مهدی تاج؛ از تلاش برای بقا به عنوان رئیس فدراسیون تا سست‌عنصر بودن در حل مشکلات فوتبال ایران!

طرفداریخبرگزاری طرفداری
در نقد شخصیت مهدی تاج؛ از تلاش برای بقا به عنوان رئیس فدراسیون تا سست‌عنصر بودن در حل مشکلات فوتبال ایران!
خودگرایی در فدراسیون فوتبال!

طرفداری- پس از آنکه اعلام شد طبق قانون منع استفاده از مدیران بازنشسته در دستگاه‌های دولتی روسای فدراسیون‌ها نیز که مشمول این قانون می‌شوند باید صندلی ریاست خود را ترک کنند، مهدی تاج و همکارانش به صرافت افتادند که به هر گونه‌ای صندلی خود را حفظ کنند و سرانجام موفق نیز شدند.

پس از مدت‌ها کش و قوس بر سر کنار رفتن مهدی تاج از صندلی ریاست فدراسیون فوتبال به دلیل قانون منع به کارگیری بازنشستگان، سرانجام با اعلام صالحی امیری مهدی تاج به دوران فعالیت خود ادامه خواهد داد اما موارد ابهام زیادی در این خصوص مطرح است و از سوی دیگر این سوال در ذهن مخاطب متبادر می‌شود که اگر تاج همینقدر اصرار بر صندلی ماندن را در دیگر زمینه‌ها داشت آیا اکنون وضعیت فوتبال ایران به گونه‌ای دیگر نبود؟

مهدی تاج در تقابل با قانون فوق الذکر ابتدا دست پیش را گرفت تا پس نیفتد. او در ابتدا گفت که مصوبه مجلس را در این خصوص اجرا خواهد کرد. چند روز بعد تاج به همراه کفاشیان نزد رئیس مجلس رفت. علی لاریجانی به صراحت اعلام کرد که فدراسیون فوتبال نیز شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود. رئیس فدراسیون فوتبال بلافاصله با مصاحبه‌ای اعلام کرد که به علی لاریجانی توضیح داده که فدراسیون جزو نهادهای عمومی نمی‌شود.

در نقد شخصیت مهدی تاج؛ از تلاش برای بقا به عنوان رئیس فدراسیون تا سست‌عنصر بودن در حل مشکلات فوتبال ایران! - 4

در همین اثنا بود که فیفا با ارسال نامه‌ای خواستار توضیح در مورد دخالت دولت در امور فدراسیون بود. پر واضح است که شخصی در داخل ایران فیفا را از این موضوع مطلع کرده بود. پس از نامه فیفا، AFC نیز به فدراسیون فوتبال ایران نامه‌ای ارسال کرد و تأکید کرد که دخالت دولت موجب تعلیق و حتی تحریم این فدراسیون خواهد شد!

ژاله فرامرزیان، معاون مالی و پشتیبانی وزارت ورزش با تأکید بر لزوم اجرای قانون منع به کارگیری بازنشتگان اظهار داشت:

همه فدراسیون‌ها در لیست نهادهای عمومی غیردولتی ثبت شده‌اند. نهاد عمومی غیردولتی که مجوز قانون را دارد و به موجب آن کمک‌های ما شامل حال آنها می‌شود از طرفی این نهادها در قانون خدمات کشوری هم تعریف شده‌اند البته در قانون خدمات کشوری یک شرحی هم وجود دارد به همین دلیل ما از سازمان اداری و استخدامی کشور استعلام کردیم که دستگاه اجرایی محسوب می‌شود و باید قانون را اجرا کند. برایمان فرقی نمی‌کند اسم شخص چیست و کدام فدراسیون است. همه بزرگوار هستند. همه فدراسیون‌ها یک اساسنامه دارند. اساسنامه فدراسیون فوتبال هم اگر مصوبه هیات وزیران است چون در لیست نهادهای عمومی غیردولتی قرار دارد و باید قانون را اجرا کند. این قانون شامل حال همه است و کسی مستثنی نیست. حالا چطور می‌خواهند تفسیر کنند و اگر بناست استفساریه بگیرند می‌توانند جواب بگیرند و اقدام کنند. بحث ما اجرای قانون است و این قانون در اختیار ما نیست شاید اگر بود، به گونه‌ای دیگر تصمیم می‌گرفتیم. چون در اختیار ما نیست هر قانونی که برای همه فدراسیون‌هاست برای فوتبال هم هست.

سازمان امور اداری و استخدامی نیز به صراحت اعلام کرد که مهدی تاج 26 آبان‌ماه باید فدراسیون فوتبال را ترک کند.

علی کفاشیان طی مصاحبه‌ای اساسنامه فدراسیون فوتبال را ناقص خواند و تأکید کرد:

مجلس به درستی می گوید هیچ نهادی تا به حال درخواست تغییر اساسنامه فدراسیون ها و به ویژه فدراسیون فوتبال را نداده است.این موضوع باید از طریق وزارت ورزش انجام می گرفت که تاکنون انجام نشده و ریشه مشکلات امروز ما در کم کاری های دیروز است.

اما وزارت ورزش با ارسال یک نامه صراحتاً اعلام کرد که فدراسیون فوتبال یک نهاد کاملاً غیر دولتی است. با بررسی‌های موشکافانه مشخص شد مشکل از جای دیگری است و مصوبه‌ای که سال‌ها قبل به تصویب رسیده بود برای روزنامه رسمی فرستاده نشد و این یعنی فاقد وجاهت قانونی است.

در نقد شخصیت مهدی تاج؛ از تلاش برای بقا به عنوان رئیس فدراسیون تا سست‌عنصر بودن در حل مشکلات فوتبال ایران! - 12

مهدی تاج با اطلاع از این وضعیت دست به دامان وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک شد. جلسه مشترکی میان تاج، سلطانی فر و صالحی امیری شکل گرفت. اگرچه خروجی این جلسه بی نتیجه اعلام شد اما مشخص بود که این بی نتیجه اعلام کردن فرمالیته است. همین هم شد و یک روز بعد صالحی امیری خبر ابقای تاج با استفاده از قانون ماده 60 خدمات مدیریت کشوری را اعلام کرد.

اما اگر مهدی تاج همین قدر تلاش و کوشش برای ابقای خود در فدراسیون فوتبال را برای دفاع از حقوق فوتبال ایران انجام می‌داد بلاشک وضعیت به گونه دیگری بود. موارد زیر تنها بخشی از آن چیزی است که تاج می‌توانست همانند مکاتبه با شیخ سلمان در مورد صندلی ریاستش در ایران برای آن‌ها تلاش کند. برخی از مهم‌ترین موارد به شرح زیر است:حق پخش؛ معضل حل نشدنی فوتبال ایران

اگر فدراسیون فوتبال ایران غیردولتی است چرا نمی‌تواند در مقابل صدا و سیمای دولتی بایستد و به بحث پرداخت نشدن حق پخش اعتراضی بکند؟ مهدی تاج و همکارانش تا به حال چند بار به مجلس رفته‌اند و حق پخش را مطالبه کرده‌اند؟ جواب را می‌توان حدس زد. فدراسیون غیردولتی ایران به طور کامل تحت سلطه مقامات دولتی است و تاج بسیار کوچکتر و حتی بی عرضه‌تر از آن است که در این خصوص شق القمری بکند! بی شک اگر AFC یا فیفا مطلع شوند که بخش دولتی چنین ضرر هنگفتی به باشگاه‌های ایرانی وارد می‌کند نامه‌ای به مراتب تهدیدآمیزتر از نامه مربوط به مهدی تاج را منتشر خواهند کرد.اجبار تیم‌های ایرانی به دیدار با نمایندگان عربستان در کشور ثالث

استقلال، پرسپوایس، تراکتورسازی و بسیاری از تیم‌های دیگر از بازی در کشورهای ثالث ضررهای مالی بسیاری دیده‌اند. این‌ها همه به خاطر سکوت فدراسیون به اصلاح غیردولتی است. حمله عده‌ای به سفارت عربستان دست‌آویزی شد تا این اتفاق بیفتد. اما فدراسیون غیردولتی ایران حتی جرئت توضیح از دولتی‌ها را در این خصوص ندارد. عربستان همچنان افسار AFC را در دست دارد و نامه‌های مهدی تاج به کنفدراسیون فوتبال آسیا هم فقط در مورد ابقای خودش بر صندلی ریاست فدراسیون کارساز بوده است!سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا؛ همان 2+2

تاج در کشمکش مقابله با قاون منع به کارگیری بازنشستگان یک وعده دروغ نیز داد و گفت:

امسال برای فوتبال ما سال رکورد بود. علاوه بر اینکه امیدواریم فردا قهرمان شویم سهمیه مسابقات باشگاه های آسیا برای ایران 3+1 شد که خبر بسیار خوبی است.

اما در کمال تعجب سهمیه ایران در فصل 2019 لیگ قهرمانان همان 2+2 از سوی AFC اعلام شد تا نهایت لطف شیخ سلمان در حق فوتبال ایران همان نامه‌ای باشد که مهدی تاج را در سمت خود ابقا کرد!

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/گل‌هاومهارت‌های مهاجم مدنظر پرسپولیس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم/گل دیدنی رامین رضاییان برای الشحانیه از روی ضربه ایستگاهی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
افکارنیوزافکارنیوز20 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشتورنمنت جام شهدا ۱۳۹۸ درحالی قرار است از ۲ مرداد در ورزشگاه شهدای شهرقدس برگزار شود که طبق برنامه در نخستین بازی، ماشین سازی تبریز تبریزبه مصاف فولاد خوزستان می‌رود و پرسپولیس و سایپا رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند. هنوز ساعت برگزاری رقابت‌ها مشخص نیست و اتحادیه باشگاه‌های فوتبال ایران قرار است ساعت آن را اعلام کند. در آخرین دوره‌ای که در سال ۱۳۹۶ برگزار شد، تراکتور با هدایت یحیی گل محمدی به قهرمانی رسید و اکنون چهار تیم شانس دارند تا عنوان قهرمانی جام شهدا را از آن خود کنند. خبر دیگر اینکه کادرفنی پرسپولیس درصدد است در این رقابت‌ها با ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه حضور یابد تا شناخت کامل‌تری از بازیکنان داشته باشد. قرار است کالدرون آرژانتینی به برخی ستاره‌ها و ملی پوشان استراحت دهد تا بازیکنان جوان در شرایط مسابقه محک بخورند.
نودنود1 روز قبل
جناح چپ استقلال در این سال‌ها، مرحله برو و بیا بوده و گزینه‌های زیادی در آن امتحان شده‌اند. به گزارش وب‌سایت نود، شایان مصلح بعد از حضور در لیست مازاد کالدرون اعلام کرد که شاید به تیم رقیب سنتی قرمزها برود. اما آیا این انتقال انجام خواهد شد؟ حضور مصلح در استقلال شاید برای بازیکن مازاد پرسپولیسی‌ها یک انتقال خوب به حساب بیاید اما برای استقلال شاید یک مهره دیگر به مهره‌های ناموفق استقلال در دفاع چپ اضافه کند. بعد از رفتن نیکبخت، استقلال برخلاف جناح راست در جناح چپ همواره از نداشتن یک دفاع چپ تخصصی ضربه خورد. استقلال در این سال‌ها گزینه‌های مختلفی را برای این پست امتحان کرده است.
وانانیوزوانانیوز13 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، تیم فوتبال استقلال تهران در حالی برای کسب مجوز حرفه‌ای برای حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا تلاش می‌کرد که طبق خواسته مدیران باشگاه طلب کاران با حضور در دفتر باشگاه چک و یا پول‌های مطالبات خود را با دریافت یک برگه تسویه می‌رفتند تا آبی‌ها مشکلی برای حضور در این مسابقات نداشته باشد. آندو تیموریان نیز جزو شاکیاتی بود که رقم ۱۶۰ میلیون تومان از استقلالی‌ها خواستار بود تا اینکه در نشست با مدیران آبی پوش نیمی از طلب خود را دریافت کرد و قرار بود مابقی طی چکی به او تحویل داده شود. اما در این میان توافقات میان آندو و مدیران استقلال بازیکن خارجی سابق آبی‌ها بابت پولی که دریافت می‌کند و قرار می‌شود در آینده بگیرد برگه تسویه به استقلالی‌ها می‌دهد تا آن‌ها منعی برای حضور در رقابت‌های آسیایی نداشته باشند. البته این بازیکن با توجه به توافقات حاصل شده باز هم می‌تواند با در اختیار دادن برگه تسویه به مدیران استقلال باز هم پیگیر طلبش از آبی پوشان شود و با شکایت دردسر جدیدی را برای آن‌ها رقم بزند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت نود، با رفتن برانکو و آمدن کالدرون، آرایش پرسپولیس برای فصل جدید تغییر می‌کند. حالا از تمرینات پرسپولیس شنیده می‌شود کالدرون می‌خواهد پرسپولیس را به آرایش ۱-۳-۲-۴ برگرداند. در این آرایش احتمالا چهار دفاع فصل قبل پرسپولیس در لیگ نوزدهم هم کنار هم قرار می‌گیرند. در پرسپولیس برای سه بازیکن پشت مهاجم ترافیک سنگینی شکل گرفته است. احتمالا این تیم با ترابی، امیری و احمدزاده فصل را شروع می‌کند، تا با بهبود مصدومیت بشار رسن، این بازیکن در پست هافبک تهاجمی به ترکیب پرسپولیس برگردد.

اخبار بیشتر