1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. ورزشی
پوشش خبری

مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماندنی شد؟

مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماندنی شد؟

نودخبرگزاری نود
مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماندنی شد؟
مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماندنی شد؟ - 0

وبسایت رسمی برنامه نود - جنجال‌های اجرای "قانون منع به کارگیری بازنشستگان" در راس فدراسیون فوتبال سرانجام با تدبیر قانونی به پایان رسید. با توجه به این تدبیر، اگر مشکلی در بازگشت به کار تاج به وجود نیاید، او با استناد به "قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران" می‌تواند هم‌چنان به عنوان رییس فدراسیون فوتبال، ادامه فعالیت داشته باشد.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از ایسنا، جنجال "قانون منع به کارگیری بازنشستگان" در فدراسیون فوتبال یکی از پرچالش‌ترین مباحث اخیر اجرای این را رقم زده و مباحث و اظهارنظرهای متفاوت و متضادی پیرامون چرایی و چگونگی اجرای آن را مطرح کرده بود اما در نهایت پس از ۲ روز بررسی و نشست وزیر ورزش و جوانان، رییس کمیته ملی المپیک و رییس فدراسیون فوتبال، سرانجام راهکاری قانونی برای برون رفت از این وضعیت اعلام شد که بواسطه آن امکان ادامه حضور "تاج" در راس فدراسیون فوتبال وجود دارد.

بر اساس جمع‌بندی نشست سه جانبه مذکور، مهدی تاج رییس کنونی فدراسیون فوتبال با استناد به "قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران" مصوب سال ۱۳۹۱ و اصلاحات نهایی مصوب ۲ / ۱۰ / ۹۱ مجلس شورای اسلامی می‌تواند همچنان به عنوان رییس، در فدراسیون فوتبال ادامه‌ فعالیت دهد.

بر اساس ماده "۶۰" این قانون، دستگاه‌های موضوع ماده ۲ (نهادها و سازمان‌ها) مکلف هستند حسب درخواست جانبازان و آزادگانی که قبل از تصویب این قانون در خدمت دستگاه بود و قطع همکاری نموده‌اند صرفا برای یک بار نسبت به اعاده به خدمت آنها اقدام نمایند.

تبصره ماده "۶۰" این قانون نیز می‌گوید، افرادی که به موجب رای صادره از مراجع قضایی یا هیات های رسیدگی به تخلفات اداری و یا سایر مراجع قانونی مربوط به دلیل محکومیت از کار بر کنار شده‌اند مشمول این قانون نخواهند بود.

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال کارمند فولاد مبارکه اصفهان بوده است و ظاهرا با ۲۵ سال سابقه فعالیت خود را بازنشسته کرده است. اکنون او با استناد به این قانون می‌تواند بازگشت به کارش را از طریق فولاد مبارکه اصفهان به جریان بیندازد و در صورت تایید و موافقت و طی مراحل اداری، می‌تواند همچنان به عنوان رییس فدراسیون فوتبال به فعالیتش ادامه‌ دهد.

نکته حائز اهمیت این موضوع این جاست که پس از بازگشت به کار مهدی تاج به فولاد مبارکه اصفهان او باید این شرکت را راضی کند تا با انتقال و ادامه فعالیت او به وزارت ورزش و جوانان موافقت کند، در این صورت و طی این فرآیند اداری حضورش در راس فوتبال حتمی خواهد بود.

به جز مهدی تاج که از این استثنای قانونی برای ماندن بهره خواهد برد، سایر اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال همچون اسلامیان، بهاروند، کفاشیان، اصفهانیان و حتی محمدرضا ساکت، دبیرکل فدراسیون مجبور به ترک فدراسیون فوتبال در راستای اجرای "قانون منع به کارگیری بازنشستگان" خواهند بود.

بر این اساس به احتمال زیاد مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در ۲ ماه آینده برگزار و طی آن اعضای مجمع نسبت به انتخاب افراد جایگزین در هیات رییسه اقدام خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

تاج و شروطی که باید بپذیرد/نبی به فوتبال برمی‌گردد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تاج و شروطی که باید بپذیرد/نبی به فوتبال برمی‌گردد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مهدی تاج برای ماندن در فدراسیون دو ماه سخت را پشت سر گذاشت. او راه‌های مختلفی را برای ماندن انجام داد تا بتواند فدراسیون را ترک نکند. بحث جانبازی اش که به نتیجه نرسید و فشار فیفا و ای اف سی هم برای نگه داشتن او در جایگاهی که هست خیلی برایش بازتاب خوبی نداشت. ولی فشارهای بین المللی که زیاد شد سرانجام او با وزیر و رئیس کمیته ملی المپیک سر جلسه ای نشستند و به توافق رسیدند. قانون خدمات کشوری و ماده ۶۰ این قانون به کار او آمد تا ماندگار شود. اگرچه این قانون هم البته می گوید هر جانباز برای بازگشت به خدمت می تواند تنها در ارگان خدمتی خود بکاند ولی درباره تاج به نظر می رسد این امکان در نظر گرفته شده و البته انگار چنین شرایطی برای یکی دیگر از افراد ورزشی مهم هم رخ داده و بهانه ای شده تا تاج هم مثل خودش در سمتش بماند! ولی تاج حالا برای ماندن دیگر باید منصرف از بحث استقلال هیات رئیسه شود. حالا کفاشیان، اسلامیان، بهاروند و ساکت و کلی دیگر از همکاران بازنشسته اش باید بروند. آخرین گمانهزنیها این است که بهزودی مهدی محمدنبی هم به فوتبال برمیگردد. نبی باز برای پست دبیرکلی می آید . او ۴ سال قبل و بعد جام ملتهای آسیا با کلی اتهام رفت و حالا در مقام سردار پیروز انگار برمیگردد! مردی که کلی برایش پرونده باز ساخته بودند اما حالا انگار تمامش حل شده است!

خواندن خبر در سایت منبع

هدیه رئیس فیفا به تاج در روزهای حساس/ دو میلیون دلار برای ایران

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
هدیه رئیس فیفا به تاج در روزهای حساس/ دو میلیون دلار برای ایران

در روزهای که مهدی تاج در تلاش بود تا مقدمات باقی ماندنش در فوتبال را فراهم کند و جلسات متعددی هم با مسئولان ورزش کشور برگزار کرد، حضور رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در ایران یک هدیه ویژه به او بود تا به نوعی حمایت فیفا برای فدراسیون را به همراه داشته باشد و به مسئولانی که قصد کنار گذاشتن او را داشتند ثابت کند خیلی هم بی پشت و پناه نیست!

جیانی اینفانتیو درحالی برای تماشای فینال لیگ قهرمانان آسیا به تهران سفر کرد که به گفته یک مقام مسئول در ورزش ایران، از قبل در جریان ریز اتفاقات فدراسیون در مورد بحث بازنشسته ها قرار داشت و با میل خودش به ایران آمد تا حمایتش را از فدراسیون و مسئولانش اعلام کند.

همین حضور و البته بعد از آن پیامی که برای مسئولان وزارت ورزش ارسال کرد، زمینه را برای ماندن مهدی تاج فراهم کرد. شاید با همین حمایت ها بود که وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک تلاش کردند راه حلی برای ماندن تاج در فدراسیون با وجود بازنشسته بودن پیدا کنند.

اما این تنها هدیه ویژه جیانی اینفانتینو به مهدی تاج و فدراسیون فوتبال ایران نبود و در روزهایی که کی روش و شاگردانش منتظر کمک های مالی هستند، فیفا دو میلیون دلار از درآمد تیم ملی ایران در جام جهانی را برای فدراسیون فوتبال ارسال کرد تا بخشی از مشکلات پرتعداد مالی این فدراسیون حل شود.

این پول در حالی به فدراسیون فوتبال ایران اختصاص داده شده است که هنوز هشت میلیون دلار از درآمد ناشی از حضور ایران در جام جهانی باقی مانده است. بااین حال همین رقم هم می تواند در راستای آماده سازی تیم ملی برای حضور در جام ملت های آسیا کمک حال فدراسیون فوتبال باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در نقد شخصیت مهدی تاج؛ از تلاش برای بقا به عنوان رئیس فدراسیون تا سست‌عنصر بودن در حل مشکلات فوتبال ایران!

طرفداریخبرگزاری طرفداری
در نقد شخصیت مهدی تاج؛ از تلاش برای بقا به عنوان رئیس فدراسیون تا سست‌عنصر بودن در حل مشکلات فوتبال ایران!

طرفداری- پس از آنکه اعلام شد طبق قانون منع استفاده از مدیران بازنشسته در دستگاه‌های دولتی روسای فدراسیون‌ها نیز که مشمول این قانون می‌شوند باید صندلی ریاست خود را ترک کنند، مهدی تاج و همکارانش به صرافت افتادند که به هر گونه‌ای صندلی خود را حفظ کنند و سرانجام موفق نیز شدند.

پس از مدت‌ها کش و قوس بر سر کنار رفتن مهدی تاج از صندلی ریاست فدراسیون فوتبال به دلیل قانون منع به کارگیری بازنشستگان، سرانجام با اعلام صالحی امیری مهدی تاج به دوران فعالیت خود ادامه خواهد داد اما موارد ابهام زیادی در این خصوص مطرح است و از سوی دیگر این سوال در ذهن مخاطب متبادر می‌شود که اگر تاج همینقدر اصرار بر صندلی ماندن را در دیگر زمینه‌ها داشت آیا اکنون وضعیت فوتبال ایران به گونه‌ای دیگر نبود؟

مهدی تاج در تقابل با قانون فوق الذکر ابتدا دست پیش را گرفت تا پس نیفتد. او در ابتدا گفت که مصوبه مجلس را در این خصوص اجرا خواهد کرد. چند روز بعد تاج به همراه کفاشیان نزد رئیس مجلس رفت. علی لاریجانی به صراحت اعلام کرد که فدراسیون فوتبال نیز شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود. رئیس فدراسیون فوتبال بلافاصله با مصاحبه‌ای اعلام کرد که به علی لاریجانی توضیح داده که فدراسیون جزو نهادهای عمومی نمی‌شود.

در نقد شخصیت مهدی تاج؛ از تلاش برای بقا به عنوان رئیس فدراسیون تا سست‌عنصر بودن در حل مشکلات فوتبال ایران! - 4

در همین اثنا بود که فیفا با ارسال نامه‌ای خواستار توضیح در مورد دخالت دولت در امور فدراسیون بود. پر واضح است که شخصی در داخل ایران فیفا را از این موضوع مطلع کرده بود. پس از نامه فیفا، AFC نیز به فدراسیون فوتبال ایران نامه‌ای ارسال کرد و تأکید کرد که دخالت دولت موجب تعلیق و حتی تحریم این فدراسیون خواهد شد!

ژاله فرامرزیان، معاون مالی و پشتیبانی وزارت ورزش با تأکید بر لزوم اجرای قانون منع به کارگیری بازنشتگان اظهار داشت:

همه فدراسیون‌ها در لیست نهادهای عمومی غیردولتی ثبت شده‌اند. نهاد عمومی غیردولتی که مجوز قانون را دارد و به موجب آن کمک‌های ما شامل حال آنها می‌شود از طرفی این نهادها در قانون خدمات کشوری هم تعریف شده‌اند البته در قانون خدمات کشوری یک شرحی هم وجود دارد به همین دلیل ما از سازمان اداری و استخدامی کشور استعلام کردیم که دستگاه اجرایی محسوب می‌شود و باید قانون را اجرا کند. برایمان فرقی نمی‌کند اسم شخص چیست و کدام فدراسیون است. همه بزرگوار هستند. همه فدراسیون‌ها یک اساسنامه دارند. اساسنامه فدراسیون فوتبال هم اگر مصوبه هیات وزیران است چون در لیست نهادهای عمومی غیردولتی قرار دارد و باید قانون را اجرا کند. این قانون شامل حال همه است و کسی مستثنی نیست. حالا چطور می‌خواهند تفسیر کنند و اگر بناست استفساریه بگیرند می‌توانند جواب بگیرند و اقدام کنند. بحث ما اجرای قانون است و این قانون در اختیار ما نیست شاید اگر بود، به گونه‌ای دیگر تصمیم می‌گرفتیم. چون در اختیار ما نیست هر قانونی که برای همه فدراسیون‌هاست برای فوتبال هم هست.

سازمان امور اداری و استخدامی نیز به صراحت اعلام کرد که مهدی تاج 26 آبان‌ماه باید فدراسیون فوتبال را ترک کند.

علی کفاشیان طی مصاحبه‌ای اساسنامه فدراسیون فوتبال را ناقص خواند و تأکید کرد:

مجلس به درستی می گوید هیچ نهادی تا به حال درخواست تغییر اساسنامه فدراسیون ها و به ویژه فدراسیون فوتبال را نداده است.این موضوع باید از طریق وزارت ورزش انجام می گرفت که تاکنون انجام نشده و ریشه مشکلات امروز ما در کم کاری های دیروز است.

اما وزارت ورزش با ارسال یک نامه صراحتاً اعلام کرد که فدراسیون فوتبال یک نهاد کاملاً غیر دولتی است. با بررسی‌های موشکافانه مشخص شد مشکل از جای دیگری است و مصوبه‌ای که سال‌ها قبل به تصویب رسیده بود برای روزنامه رسمی فرستاده نشد و این یعنی فاقد وجاهت قانونی است.

در نقد شخصیت مهدی تاج؛ از تلاش برای بقا به عنوان رئیس فدراسیون تا سست‌عنصر بودن در حل مشکلات فوتبال ایران! - 12

مهدی تاج با اطلاع از این وضعیت دست به دامان وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک شد. جلسه مشترکی میان تاج، سلطانی فر و صالحی امیری شکل گرفت. اگرچه خروجی این جلسه بی نتیجه اعلام شد اما مشخص بود که این بی نتیجه اعلام کردن فرمالیته است. همین هم شد و یک روز بعد صالحی امیری خبر ابقای تاج با استفاده از قانون ماده 60 خدمات مدیریت کشوری را اعلام کرد.

اما اگر مهدی تاج همین قدر تلاش و کوشش برای ابقای خود در فدراسیون فوتبال را برای دفاع از حقوق فوتبال ایران انجام می‌داد بلاشک وضعیت به گونه دیگری بود. موارد زیر تنها بخشی از آن چیزی است که تاج می‌توانست همانند مکاتبه با شیخ سلمان در مورد صندلی ریاستش در ایران برای آن‌ها تلاش کند. برخی از مهم‌ترین موارد به شرح زیر است:حق پخش؛ معضل حل نشدنی فوتبال ایران

اگر فدراسیون فوتبال ایران غیردولتی است چرا نمی‌تواند در مقابل صدا و سیمای دولتی بایستد و به بحث پرداخت نشدن حق پخش اعتراضی بکند؟ مهدی تاج و همکارانش تا به حال چند بار به مجلس رفته‌اند و حق پخش را مطالبه کرده‌اند؟ جواب را می‌توان حدس زد. فدراسیون غیردولتی ایران به طور کامل تحت سلطه مقامات دولتی است و تاج بسیار کوچکتر و حتی بی عرضه‌تر از آن است که در این خصوص شق القمری بکند! بی شک اگر AFC یا فیفا مطلع شوند که بخش دولتی چنین ضرر هنگفتی به باشگاه‌های ایرانی وارد می‌کند نامه‌ای به مراتب تهدیدآمیزتر از نامه مربوط به مهدی تاج را منتشر خواهند کرد.اجبار تیم‌های ایرانی به دیدار با نمایندگان عربستان در کشور ثالث

استقلال، پرسپوایس، تراکتورسازی و بسیاری از تیم‌های دیگر از بازی در کشورهای ثالث ضررهای مالی بسیاری دیده‌اند. این‌ها همه به خاطر سکوت فدراسیون به اصلاح غیردولتی است. حمله عده‌ای به سفارت عربستان دست‌آویزی شد تا این اتفاق بیفتد. اما فدراسیون غیردولتی ایران حتی جرئت توضیح از دولتی‌ها را در این خصوص ندارد. عربستان همچنان افسار AFC را در دست دارد و نامه‌های مهدی تاج به کنفدراسیون فوتبال آسیا هم فقط در مورد ابقای خودش بر صندلی ریاست فدراسیون کارساز بوده است!سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا؛ همان 2+2

تاج در کشمکش مقابله با قاون منع به کارگیری بازنشستگان یک وعده دروغ نیز داد و گفت:

امسال برای فوتبال ما سال رکورد بود. علاوه بر اینکه امیدواریم فردا قهرمان شویم سهمیه مسابقات باشگاه های آسیا برای ایران 3+1 شد که خبر بسیار خوبی است.

اما در کمال تعجب سهمیه ایران در فصل 2019 لیگ قهرمانان همان 2+2 از سوی AFC اعلام شد تا نهایت لطف شیخ سلمان در حق فوتبال ایران همان نامه‌ای باشد که مهدی تاج را در سمت خود ابقا کرد!

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پیغام اینستاگرامی علی دایی به عادل فردوسی پور

برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
تابناکتابناک19 ساعت قبل
اسطورۀ محبوب آبی‌ها دست به حمایت از عادل فردوسی‌پور زد. به گزارش تابناک ورزشی، بعد از قطع همکاری برنامۀ نود با عادل فردوسی‌پور و مشکلات بوجود آمده بین این مجری توانا با مدیر شبکۀ سوم سیما بسیاری از کارشناسان و اهالی فوتبال دست به حمایت از عادل فردوسی‌پور زدند و در فضای مجازی پیام‌های فراوانی را برای او منتشر کردند. یکی از این اشخاص، فرهاد مجیدی، اسطورۀ محبوب استقلال تهران است. مجیدی با انتشار پیامی در اینستاگرامش در شرایطی که خود را موافق فردوسی‌پور ندانسته است به حمایت از برنامۀ انتقادی نود پرداخت و به این شکل و متفاوت نسبت به دیگران نسبت به این اتفاق واکنش نشان داده است.
تابناکتابناک19 ساعت قبل
پرسپولیسی‌ها برای نایب‌قهرمانی در آسیا به این دلیل که میزبان مسابقات بوده‌اند، سیصدهزار دلار کمتر از آنچه فکرش را می‌کردند پاداش می‌گیرند. مازیار ناظمی در توئیتی نوشته است: «ای‌اف‌سی از پاداش دو میلیون دلاری پرسپولیس برای رسیدن به فینال ای‌سی‌ال، ۳۰۰ هزار دلار کسر کرده است.» به گزارش تابناک ورزشی، ای‌اف‌سی شهریورماه گذشته فراخوانی گذاشته بود که برای مراسم اختتامیه به شرکتی که توان برگزاری یک کنسرت زنده، ایجاد دیوار صوتی و مراسم آتش‌بازی را در سطح فینال آسیا برگزار کند تا ۱۵۰ هزار دلار می‌پرداخت. حالا مشخص شده آن هزینه از هزینه‌های برگزاری بازی به حساب میزبان کسر می‌شده است و البته حالا باشگاه پرسپولیس می‌تواند اعلام کند چه شرکتی این مزایده را برده بود. این کسر هزینه‌ها اگرچه خیلی هم اتفاق جدیدی نیست و خود ناظمی هم اشاره کرده است فیفا هزینه برگزاری کنفرانس‌های خبری را از پاداش‌های جام‌جهانی تیم ملی هم کسر کرده بود.
الفالف1 روز قبل
گروه ورزشی الف، ۱ فروردین ۱۳۹۸، ۰۳:۱۲ ۳۹۷۱۲۲۹۱۶۷به گزارش خبرآنلاین، این روزها بحث انتخاب جانشین برای کارلوس کی روش، داغ‌ترین بحث فوتبال ایران است و در این میان هروه رنار سرمربی فرانسوی تیم ملی مراکش از بخت خوبی برای حضور روی نیمکت ایران برخوردار است. مرد فرانسوی خوب می‌داند طرفداران مراکش همین طور اهالی فوتبال از او انتظار دارند تا در مصر جام قهرمانی CAF ۲۰۱۹ را بالای سر ببرد در غیر این صورت رنار دیگر شانسی برای تمدید قرارداد و ماندن تا جام جهانی ۲۰۲۲ با مراکش ندارد. هر مربی دیگری هم جای رنار بود با دریافت پیشنهاد وسوسه کننده هدایت ایران برحسب شرایطی که در مراکش دارد، پای میز مذاکره می‌نشست از همین رو جام ملت‌های پیش رو برای او و آینده‌اش نقشی کلیدی دارد و اگر نتواند آنجا با مراکش موفق شود بعید نیست که پیشنهاد ایران را بپذیرد.
ورزش۳ورزش۳17 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، در سال‌های اخیر عادت کرده‌ایم که تیم‌های بزرگ اروپایی در فصل تابستان و پیش از شروع فصل به ایالت متحده سفر کرده و دیداهایی تدارکاتی را در این کشور برگزار می‌کنند، اما نیویورک تایمز مدعی شد امسال و بر خلاف سال‌های قبل، باشگاه یوونتوس چنین برنامه‌ای ندارد. پرونده اتهام تجاوز کریستیانو رونالدو به کاترین مایورگا در تابستان سال ۲۰۰۹ و در شهر لاس وگاس هنوز باز است و مدیران بیانکونری احتمال می‌دهند با وود این باشگاه و کریستیانو رونالدو به ایالت متحده، این ستاره پرتغالی توسط پلیس این کشور بازداشت شده و در اردوی پیش فصل حواشی بزرگی برای رونالدو و یوونتوس ایجاد شود. کاترین مایورگا ادعا کرد که ستاره پرتغالی به او در اتاق هتلی در لاس وگاس در سال ۲۰۰۹ تجاوز کرده و بعد از آن ۳۷۵ هزار دلار به عنوان حق السکوت به وی پرداخت کرده است که البته رونالدو و وکلای وی ادعای تجاوز را رد کرده‌اند. یوونتوس قصد دارد برنامه‌های پیش فصل خود را در هفته‌های آینده اعلام کند و احتمالا این تیم در سنگاپور و چین بازی خواهد کرد و به ایالت متحده سفر نمی‌کند.

اخبار بیشتر