تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

جزییات جدید از میدان نفتی کشف شده در ایران

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
جزییات جدید از میدان نفتی کشف شده در ایران
اقتصادنیوز: وزیر نفت امروز خبرهای مهمی داشت، خبرهایی در خصوص جزییات میدان نفت تازه کشف شده در ایران .

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، بیژن نامدار زنگنه در جمه خبرنگاران داخلی و خارجی جزییاتی در خصوص وضعیت میدان تازه کشف شده داد و تاکید کرد: این میدان دومین مخزن بزرگ کشف شده در ایران است.

میدان تازه کشف شده چقدر نفت دارد؟

بر اساس اعلام وزیر نفت این میدان جدید کشف شده در استان خوزستان، نفت خیزترین استان ایران قرار دارد. زنگنه در خصوص وضعیت این میدان گفته است: این میدان یکی از عظیم‌ترین میادین نفتی است که در تاریخ ایران کشف شده است. ما قبلا در این مناطق میادینی مانند منصوری، سوسنگرد و … داشتیم و حالا زیر این میادین یک لایه نفتی جدید کشف کردیم.

وزیر نفت افزود: در فاصله بین این میادین نفتی در وسعتی به اندازه ۲۴۰۰ کیلومتر مربع و در عمق ۳۱۰۰ متری یک لایه نفت دار به اندازه ۸۰ متر کشف کردیم که به اندازه ۵۳ میلیارد بشکه حجم دارد و البته امکان گسترش این میدان به جنوب غربی و شرقی هم وجود دارد. اسم این مخزن را به پاس خدمات همه افرادی که در گوشه و کنار کشور به خدمت می‌پردازند، به‌ویژه کارکنان مدیریت اکتشاف که نام‌آوران گمنام صنعت نفت هستند و در شرایط سخت کاری کار می‌کنند، «نام آوران» گذاشته‌ایم. این نام‌آوران، همان گمنامان نام‌آور افتخارآفرین کشور هستند.

زنگنه با تاکید بر اینکه این اکتشاف با پیشرفته‌ترین روش‌های اکتشافی انجام شده و آغاز کشف آن با ۳ حلقه چاه از سال ۹۵ شروع شده است، اظهار داشت: حجم لایه قدیمی این میدان حدود ۳۱٫۳ میلیارد بشکه بوده و حجم نفت جدید کشف شده حدود ۲۲ میلیارد بشکه است. ضریب بازیافت این لایه ۱۰ درصداست و حدود ۲٫۲ میلیارد بشکه قابل استحصال است

زنگنه با تاکید بر اینکه در کشف این لایه نفتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نقش ویژه‌ای داشت، گفت: برای توسعه این لایه ما فعلا برنامه جداگانه‌ای نداریم و توسعه این میدان در قالب توسعه میادین جفیر و منصوری پیگیری می‌شود.

ضریب بازیافت افزایش می‌یابد

وی با تأکید بر اهمیت فناوری در ضریب بازیافت یا میزان برداشت گفت: با هر یک درصد بهبود ضریب بازیافت از این ۵۳ میلیارد بشکه نفت، ۵۳۰ میلیون بشکه نفت حاصل می‌شود که با قیمت کنونی، ۳۲ میلیارد دلار ثروت به کشور اضافه می‌شود، بنابراین باید همه اهتمام خود را در بحث توسعه فناوری و تحقیقات و پژوهش و فناوری در بخش بالادست نفت متوجه افزایش ضریب بازیافت کنیم.

زنگنه با اشاره به اینکه برنامه توسعه‌ای وزارت نفت برای این میدان‌ها در قالب برنامه‌هایی است که برای آب‌تیمور، منصوری، سپهر و جفیر خواهیم دید، افزود: برنامه متمایزی برای این میدان‌ها نداریم، اما باید از این میدان‌ها استفاده شود و این ذخایر کشور است که بر آن افزوده می‌شود.

نمی‌توان ذخایر نفتی ایران را نادیده گرفت

وزیر نفت همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا جایگاه نفتی ایران در دنیا پس از این کشف توسعه پیدا می‌کند، گفت: در عملیات بازار اولویت با ظرفیت قابل عرضه نفت است و هیچ کس نمی‌تواند ذخایر قابل بازیافت یک کشور را نادیده بگیرد.

وی با بیان این‌که در کوتاه مدت ظرفیت تولید قابل عرضه است تاکید کرد: در میان‌مدت و درازمدت کسی نمی‌تواند میدان نفت و گاز اثبات شده یک کشور را نادیده بگیرد.

به گفته وی، بهترین الگو برای توسعه صنعت نفت اتکا به ظرفیت داخلی و استفاده از تکنولوژی و سرمایه خارجی است.

زنگنه همچنین در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که آیا وزارت نفت برنامه‌ای برای اکتشاف در خزر دارد گفت: در حال حاضر اکتشاف در خزر در اولویت کار وزارت نفت نیست.

وی با بیان این‌که ضریب بازیافت در مخازن مختلف با توجه به ذخیره مخزن، سنگ مخزن و عوامل دیگر متفاوت است اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا ضریب مخازن را در میدان نفتی کشور توسعه دهیم و این مسئله در اولویت قرار گیرد.

وزیر نفت با بیان این که ایران به دو روش ارتقای فناوری ملی و تعامل بین المللی با هدف دستیابی به تازه‌های روز دنیا به دنبال افزایش بازیافت است، اظهار کرد: ضریب بازیافت در دنیا به دلیل رشد فناوری در حال افزایش است.

کشف لایه‌های نفتی ادامه دارد

در این نشست سید صالح هندی نیز در مراسم کشف میدان جدید نفتی با بیان این‌که دوره کشف تله‌های ساختمانی به پایان رسیده است اظهار کرد: باید به دنبال روش‌های جدیدی باشیم، به همین خاطر از سال ۱۳۹۵ مدیریت اکتشاف تغییر رویکرد داد؛ به گونه‌ای که با تغییر ساختار سازمانی خود از وظیفه‌ای به پروژه محوری اقدام به توسعه اکتشافات داد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: این نوید را می‌دهم که نگاه جدید شرکت اکتشاف در راستای گسترش لایه‌های نفتی کشف شده و هم کشف لایه‌های نفتی دیگر ادامه داشته باشد و برای این مسئله نیز برنامه ریزی‌های متعددی در نظر گرفتیم.

وی افزود: طی این سال‌ها تلاش کردیم تا با تغییر نگاه به یک هدف اکتشافی به سری اهداف اکتشافی و دستیابی به آخرین فناوری‌های اکتشاف دست یابیم. این نگاه استمرار پیدا کرد و چندین سال طول کشید که به نتیجه برسد اما اکنون شاهد نتایج مطلوب آن هستیم.

او با اشاره به ضرورت مطالعه یکپارچه به جای نگاه کوچک به یک منطقه گفت: این مسئله ما را مجبور کرد تا پروژه لرزه‌نگاری سپهر در دشت آبادان ایجاد کنیم و همین مسئله نشان داد که این پروژه می‌تواند در پروژه‌های اکتشافی نقش زیادی را ایفا کند.

به گفته مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، این ایده شکل گرفت که امکان دارد بین میادین قبلی که قبلا کشف شدند، نفت وجود داشته باشد؛ در همین راستا نیز سه چاه اکتشافی ایجاد کردیم و زمانی که داده‌های این چاه‌ها را با داده‌های لرزه نگاری که به عنوان عنصر یکپارچه سازی در کنار هم قرار دادیم، با کارهای شبیه سازی و مدل‌ سازی که انجام گرفت، مشخص شد که یک لایه زمین شناسی ایلام وجود دارد که مشخصات آن را به طور کامل از سوی وزیر نفت مطرح شد.

وی افزود: ما موفق شدیم با یک تله نفتی مرکب، این کشف بزرگ را داشته باشیم و باید بگویم که این یک ریل گذاری عظیم است و در آینده از این تله‌ها خواهیم داشت.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | میدان نفتی جدید ایران را بشناسید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
چهار دقیقه وقت بگذارید و درباره بزرگترین کشف نفتی چهار دهه اخیر بیشتر بدانید. با کشف لایه نفتی "نام آوران" دقیقا چقدر به ذخایر نفتی کشور اضافه شده است؟ چقدر از آن را می توانیم برداشت کنیم؟ گزارش رضا زندی، روزنامه نگار حوزه انرژی را ببینید.

جهان همچنان تشنه نفت است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
جهان همچنان تشنه نفت است
فارس به نقل از رویترز، نوشت: وزیر انرژی امارات گفت در مورد رشد تقاضا برای نفت در جهان نگران نیست. تقاضا برای این سوخت همچنان رشد خواهد داشت.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات گفت در مورد رشد تقاضا برای نفت در جهان نگران نیست.

وی در کنفرانسی در ابوظبی گفت انرژی سبز، سرعت رشد بیشتری در آینده خواهد داشت اما نفت و گاز طبیعی نیز به همان نسبت رشد خواهند کرد.

پس از اینکه اوپک پیش‌بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال آینده را کاهش داد و همچنین به دنبال کند شدن رشد اقتصادی جهان ناشی از جنگ تجاری امریکا و چین، پیش‌بینی می‌شود رشد تقاضا برای نفت در جهان کاهش یابد و این امر سبب بروز نگرانی‌ها در بازار نفت شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

کشف میدان جدید نفتی به ایران در شرایط تحریم از سوی آمریکا کمک خواهد کرد؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
کشف میدان جدید نفتی به ایران در شرایط تحریم از سوی آمریکا کمک خواهد کرد؟
سی ان ان: میدان تازه نفتی آب حیاتی برای زنده ماندن اقتصاد ایران در شرایط تحریم خواهد بود/ فرانس ۲۴: درباره میزان و حجم دقیق امکان بهره‌برداری از میدان نفتی تازه ابهام وجود دارد/ الجزیره: احتمالا ۲۰ تا ۳۰ درصد از میدان تازه نفتی امکان بهره‌برداری خواهد داشت؛ البته روندی زمان‌بر است و دستکم دو سال برای آماده‌سازی آن زمان لازم است

آفتاب‌‌نیوز :

سرویس اقتصادی-روزنامه بریتانیایی «دیلی میل» در گزارشی با اشاره به اظهارات اخیر روحانی در جریان سخنرانی در جمع مردم یزد درباره کشف میدان تازه نفتی با ۵۳ میلیارد بشکه نفت می‌نویسد: «این میدان می‌تواند موقعیت ایران به عنوان دارنده و تولیدکننده نفت را به میزان یک سوم ظرفیت بیشتر از قبل تقویت کند، آن هم در شرایطی که ایران با تحریم‌های شدید وضع شده از سوی امریکا دست و پنجه نرم می‌کند و نرخ تورم و قیمت اقلام نیز افزایش یافته است. این میدان تازه نفتی در عمق ۸۰ متری و در محدوده‌ای ۲۰۰ کیلومتری از ناحیه امیدیه در نزدیکی مرز با عراق در استان خوزستان کشف شده است. ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد. اظهارات روحانی خبری خوب برای اقتصاد تحت تحریم ایران است».

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ شبکه خبری «سی ان ان» نیز در گزارشی در این‌باره می‌نویسد: «این دومین میدان نفتی بزرگ در آن منطقه خواهد بود‌. اولین میدان نفتی در اهواز با حجمی معادل ۶۵ میلیارد بشکه نفت واقع شده است. اگر مقیاس و حجم ذخایر اعلام شده در میدان نفتی تازه که از سوی روحانی بیان شده، درست باشد ایران می‌تواند در رقابت تنگاتنگی با عربستان از نظر دارا بودن ذخایر نفتی قرار گیرد. این کشف می‌تواند حیاتی تازه به اقتصاد تحریم‌شده ایران بخشیده و آن را زنده نگه دارد؛ تحریم‌هایی که پس از خروج امریکا از برجام علیه ایران اعمال شدند. البته هنوز مشخص نیست که ایران دقیقا به چه میزان می‌تواند از این میدان بهره‌برداری کند و اینکه مشخص نیست با وجود تحریم‌ها چگونه می‌تواند این نفت را به فروش رساند».

کشف میدان جدید نفتی به ایران در شرایط تحریم از سوی آمریکا کمک خواهد کرد؟ - 4

ایران با چه قیمتی هر بشکه نفت را خواهد فروخت؟

شبکه خبری «فرانس ۲۴» فرانسه نیز در گزارشی درباره اظهارات اخیر روحانی می‌نویسد: «هنوز ابهاماتی درباره میزان و چگونگی بهره‌برداری و نفع بردن ایران از میدان تازه نفتی وجود دارد. مطمئنا به دلیل تحریم‌ها ایران مجبور است از طریق کانال‌های غیررسمی و مخفی نفت را بفروشد. به همین خاطر، مشخص نیست ایران با چه قیمتی هر بشکه نفت را خواهد فروخت. ایران از زمان خروج امریکا از برجام و وضع تحریم از سوی آن کشور با کاهش ارزش واحد پول ملی‌ و افزایش سرسام‌آور قیمت کالاها مواجه شده است. با این حال، روحانی در سخنرانی اخیر خود به مردم اطمینان داد که اقتصاد ایران به وضعیتی پایدار رسیده و از ثبات برخوردار است».

شبکه «الجزیره» قطر نیز در گزارشی درباره اظهارات اخیر روحانی درباره کشف میدان تازه نفتی در جنوب ایران می‌نویسد: 'منوچهر تکین «کارشناس و مشاور امور بین‌المللی نفت به» الجزیره «می‌گوید:» هنوز مشخص نیست که چه میزان نفت می‌توان از ذخایر تازه کشف شده تولید کرد‌. او می‌گوید: «این خبر توسط یک سیاستمدار اعلام شده است‌. با این وجود، او جزئیات فنی را درباره این موضوع بیان نکرده است؛ اینکه آیا ۵۳ میلیارد بشکه نفت در آنجا وجود دارد یا تولید این میزان محصول امکان‌پذیر است. واقعیت آن است که حتی در صورت وجود این میزان ذخایر نفتی امکان بهره‌برداری از تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد آن وجود دارد که البته آن میزان نیز مقدار عظیمی است. ‌ باید توجه داشت که کشف یک میدان نفتی جدای از روند تولید نفت از آن است. بدیهی است که تولید نفت و گاز و فراوری محصول روندی زمان‌بر است. میزان زمان صرف‌شده به ویژگی‌های میدان نفتی کشف شده بستگی خواهد داشت. می‌توانم بگویم دستکم دو تا سه سال زمان برای آماده‌سازی به منظور آغاز روند تولید نفت از میدان نفتی مورد نیاز است».

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 روز قبل
عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی گفت: متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده ۸ هزار و ۳۰۰ تومان و مرغ گرم در خرده‌فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. به گزارش تجارت‌نیوز، برومند چهارآیین، عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی از ثبات قیمت مرغ نسبت به روز‌های اخیر خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۲۵۰ تا ۸ هزار و ۳۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده‌فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. او افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که روند فعلی قیمت مرغ در بازار ادامه یابد. عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی قیمت مرغ در آستانه شب یلدا را پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به مازاد عرضه در برابر تقاضا نمی‌توان اظهارنظر دقیقی راجع به قیمت مرغ در شب یلدا داشت. عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی در پایان با بیان اینکه قاچاق مرغ به بازار‌های هدف در حال انجام است، تصریح کرد: با وجود راه‌های متعدد زمینی و گسترده بودن مرز‌ها به سمت کشور‌های ترکیه، افغانستان و عراق قاچاق مرغ در سایه نبود نظارت کافی و کنترل بر مرز‌ها در حال انجام است.

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

اخبار بیشتر