1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

برهم صلاح" در تهران"

استقبال رسمی روحانی از رئیس‌جمهور عراق

مهرخبرگزاری مهر
استقبال رسمی روحانی از رئیس‌جمهور عراق

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان امروز (شنبه) به طور رسمی از «برهم صالح» رئیس جمهور عراق در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدآباد استقبال کرد.

 در این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، روسای جمهور دو کشور از یگان تشریفات سان دیده و سپس هیات های عالیرتبه همراه را به یکدیگر معرفی کردند.

روسای جمهور ایران و عراق پس از این مراسم، وارد محل مذاکرات دوجانبه شدند.

ارتقای همکاری های دو جانبه در زمینه های مختلف از جمله محورهای مذاکرات روسای جمهور و هیات های عالیرتبه دو کشور است.

خواندن خبر در سایت منبع

استقبال رسمی روحانی از رئیس جمهور عراق در سعدآباد

انتخابخبرگزاری انتخاب
استقبال رسمی روحانی از رئیس جمهور عراق در سعدآباد
استقبال رسمی روحانی از رئیس جمهور عراق در سعدآباد - 0

برهم صالح رییس جمهوری عراق در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد مورد استقبال رسمی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، رییسان جمهوری اسلامی ایران و عراق پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور از یگان تشریفات سان دیدند و سپس هیات های عالی رتبه همراه را به یکدیگر معرفی کردند.مذاکرات دوجانبه روحانی و برهم صالح پس از مراسم استقبال رسمی برگزار می شود.گسترش و تعمیق بیش از پیش مناسبات دو جانبه، منطقه ای و بین المللی و همچنین ارتقای سطح همکاری های مشترک در زمینه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان تهران و بغداد ، از جمله اهداف سفر رسمی رییس جمهوری عراق از ایران است.برهم صالح 10 مهرماه 97 توانست پس از دو دور رای گیری در پارلمان عراق با کسب 175 رای تصدی پست ریاست جمهوری این کشور را به دست آورد و سومین رییس جمهوری عراق شود.این چهارمین سفر منطقه ای رییس جمهوری عراق از زمان تصدی این مسئولیت و نخستین سفر وی به تهران است. وی پیش از این به کویت، امارات متحده عربی و اردن سفر کرد.صالح در ایام انتخابات ریاست جمهوری عراق با تشریح مواضعش نسبت به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: «من به عنوان نامزد ریاست جمهوری عراق و همچنین به عنوان یک شهروند عراقی می گویم، ایرانی ها در زمان جهاد علیه صدام آغوش خود را به روی ما گشودند. برای همین شکی نیست که ما با ملت ایران ابراز هم دردی می کنیم و نمی خواهیم که هیچ آزاری به آنها برسد. اعمال تحریم ها علیه ایران تبعاتی برای عراق خواهد داشت و تنها محصور به ایران نخواهد بود. بنابراین چرا نباید عراق در موضع دفاع از همسایه اش، ایران، نباشد، در حالی که ما روابط درهم تنیده تاریخی با ایرانی ها داریم.»

خواندن خبر در سایت منبع

پرداخت پول گاز ایران با دینار؛ پیشنهاد عراقی‌ها

ایسناخبرگزاری ایسنا
پرداخت پول گاز ایران با دینار؛ پیشنهاد عراقی‌ها

حمید حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه صادرات گاز به عراق از دو نقطه بغداد و بصره طبق روال سابق ادامه دارد، اظهار کرد: عراقی‌ها فعلا تا ۴۵ روز معافیت گرفته‌اند. البته این به این معنی نیست که ۴۵ روز دیگر به طور کل باید واردات را از ایران قطع کنند. آمریکا به عراق اعلام کرده که در این ۴۵ روز شرایط را بررسی کنند و اگر می‌توانند برق و گاز خود را از کشور دیگر تامین کنند، دست به کار شوند.

وی افزود: برق و گاز ایران ۲۰ درصد نیاز عراق را تامین می‌کند و عراقی‌ها اعلام کرده‌اند هیچ‌کدام از قراردادهایی که برای تامین برق و گاز دارند زودتر از سال ۲۰۲۲ اجرایی نمی‌شود. همچنین بهره‌برداری از میادین گازی زودتر از سال ۲۰۲۲ امکان‌پذیر نیست و گاز و برق ایران امکان جایگزینی ندارد. در این شرایط آمریکا هم چاره‌ای جز تمدید مجوز برای عراق ندارد. در حال حاضر هم مردم عراق دو ساعت برق دارند و چهار ساعت برق ندارند و اگر صادرات برق ایران به عراق قطع شود و گاز هم به نیروگاه‌های آن‌ها صادر نشود، شرایط بدتر خواهد شد و مردم عراق اعتراض خواهند کرد.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با تاکید بر اینکه ایران نگران قطع شدن صادرات گاز به عراق نیست، گفت: عراقی‌ها اصرار دارند با اینکه قرارداد یورویی است پول را با دینار پرداخت کنند و  به هیچ وجه آمادگی پرداخت غیر از دینار را ندارند. عراق اعلام کرده است خود را مکلف می‌داند که تحریم آمریکا در بحث دلار را رعایت کند. همچنین اعلام کرده‌اند  از آنجایی که درآمدهای ما دلاری است و دلار را باید به یورو تبدیل کنیم و این امکان وجود ندارد امکان پرداخت یورویی نداریم و ترجیح میدهیم دینار عراق را پرداخت کنیم.

به گفته حسینی مذاکرات ایران و عراق برای پرداخت پول با دینار ادامه دارد.

وی افزود: بعید میدانم عراق بپذیرد به جز دینار پول دیگری پرداخت کند. در حال حاضر هم حدود ۵۲۰ میلیون دلار طلب ایران در بانک مرکزی عراق موجود است که اصرار دارند به صورت دیناری پرداخت کنند. باید بانک مرکزی ایران دست به کار شود و سیستمی تهیه کند که بتواند دینار را دریافت کند و این مشکل را برطرف کند. دینار پول قدرتمندی است.   قابل تبدیل شدن است و ثبات و ارزش دارد. بانک مرکزی هنوز به جمع بندی نرسیده دینار را مانند سایر ارزهایی که پذیرفته به رسمیت بشناسد.

سوآپ  نفت کرکوک بعد از تحویل  ۷۰۰ هزار تن متوقف شد

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در ادامه با اشاره به سوآپ نفت کرکوک اظهار کرد: نفت کرکوک ۷۰۰ هزار تن تحویل داده و سپس متوقف شد. این اتفاق در زمان نخست وزیری  آقای عبادی رخ داد. بعید است که سوآپ از سر گرفته شود، زیرا عراق در حال انجام هماهنگی‌های لازم برای صادرات نفت کرکوک از خط لوله کرکوک_جیحان است. ایران هم علاقه چندانی ندارد سوآپ از سر گرفته شود، همچنین علاقمند نیست که سهم صادرات خود را به عراق بدهد و نفت عراق را صادر کند.

بر اساس این گزارش، عراق اخیرا موفق شده از آمریکا برای ادامه تعامل با ایران در شرایطی که آمریکا نفت ایران را تحریم کرده است، معافیت کسب کند.

خواندن خبر در سایت منبع

برهم صلاح رئیس‌جمهور تکنوکرات عراق در تهران

فراروخبرگزاری فرارو
برهم صلاح رئیس‌جمهور تکنوکرات عراق در تهران
برهم صلاح رئیس‌جمهور تکنوکرات عراق در تهران - 0

سیامک کاکایی- پژوهشگر مسائل ترکیه و عراق در شرق نوشت:

سفر منطقه‌ای برهم صالح، رئیس‌جمهوری جدید عراق، به ایران و پیش از آن به کشور‌های منطقه، بیانگر تلاشی است که عراق در دوره جدید برای گسترش روابط با کشور‌های همسایه مورد توجه و در اولویت کار خود قرار داده است. این اولین سفر برهم صالح به ایران در دوران تصدی ریاست‌جمهوری است. بنابراین یک وجه این سفر‌های دوره‌ای، ترسیم چگونگی یا تأکید بر گسترش روابط است. باید توجه داشت که عراق بعد از گذشت ۱۵ سال از سرنگونی رژیم صدام دوره جدیدی را آغاز کرده و دولت این کشور در منظرگاه نوینی قرار دارد، به دلیل اینکه دوران ناامنی‌ها، داعش و ترور را سپری کرده و اکنون با توجه به فضای کلی سیاسی و اقتصادی، این کشور در دوره‌ای از بازیابی سیاست خارجی و جایگاه و منزلت خود در منطقه گام برمی‌دارد. در این شرایط به نظر می‌رسد که دو مسئله توجه به خواست درونی و بازسازی این کشور از جنبه‌های اقتصادی و همین‌طور بازیابی و بازتعریف روابط خارجی در عراق در منطقه و جهان به‌عنوان اولویت‌های حکومت جدید در عراق است. در این چارچوب آقای برهم صالح که تیپ فکری تکنوکرات دارد تلاش دارد که موتور محرکه‌ای برای به‌حرکت‌درآوردن این نوع نگرش در روابط خارجی عراق باشد. روابط ایران و عراق از دیرباز و البته بعد از سرنگونی رژیم صدام رابطه رو به رشد و پایداری بوده است. حمایت‌هایی که ایران از روند سیاسی عراق و تثبیت امنیت در این کشور داشته قابل‌توجه و کاملا محسوس است. به‌علاوه اینکه در عرصه اقتصادی عراق و منطقه کردستان عراق برای ایران جایگاهی برای ارتباطات و مناسبت‌های تجاری و همین‌طور حضور شرکت‌های ایرانی بوده و در آینده هم به همین شکل خواهد بود.

چشم‌انداز رابطه ایران و عراق در شرایط تحریم

اقتضای همسایگی به‌گونه‌ای است که مبتنی‌بر استقرار و تقویت روابط است. دولت جدید در عراق بر این موضوعات واقف است و اگرچه این آغاز به کار دولت جدید در شرایط تحریم آمریکا علیه ایران هم‌زمان است، اما بخشی از روابط ایران و عراق باید در چارچوب همان اقتضائات همسایگی و پیوند‌هایی که وجود دارد مورد بررسی قرار گیرد، بنابراین آمریکا فشار‌هایی را متوجه عراق برای تحت‌الشعاع قراردادن روابط با ایران خواهد کرد، اما به نظر نمی‌رسد روابط ایران و عراق به طور جدی تحت‌تأثیر این موضوعات قرار گیرد. چنانچه رابطه ایران با ترکیه و دیگر کشور‌های منطقه هم تا حدودی از همین ملاحظات است. بخشی از سفر رئیس‌جمهوری جدید عراق هم تابع رفتار‌های دیپلماتیکی است که همواره رئیس‌جمهور‌ها در آغاز کار انجام می‌دهند، اما نوع روابط عراق با ایران با دیگر کشور‌های منطقه متفاوت است، به دلیل اینکه پیوند‌های ریشه‌ای؛ چه از نظر فرهنگی و مذهبی بین دو کشور وجود دارد. از سوی دیگر مزیت‌های نسبی روابط اقتصادی عراق با ایران به‌اضافه اراده سیاسی که در سالیان متمادی مبتنی‌بر گسترش روابط بوده، همگی نشان از همکاری و رابطه‌ای پایدار بین ایران و عراق است. به نظر می‌رسد چشم‌انداز روابط را می‌توان تابعی از این مسائل دید. اگرچه مسئله شرایط جدید اقتصادی که ایران در آن قرار دارد، ممکن است تا حدودی رابطه ایران با عراق را تحت‌تأثیر قرار دهد، اما به طور جدی تأثیرپذیر نخواهد بود. آنچه برای دولت جدید عراق مهم است چگونگی شکل و سازمان‌دادن به روابط منطقه‌ای است. انتظار از عراق در داخل این کشور از سوی افکار عمومی، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی این است که از پوسته خود خارج شده و تعریفی از جایگاه منطقه‌ای خود به دست بیاورد. به نظر می‌رسد در آینده شاهد یک بازتعریف از روابط عراق با همسایگان خواهیم بود. در کنار این مسئله می‌توان دوره‌ای را ترسیم کرد که در آن عراق تلاش خواهد کرد پیوند‌های استراتژیک‌تری را با همسایگان برقرار و به موضوعات مختلف ورود پیدا کند. عراق جدید نیاز به مناسبات جدید منطقه‌ای دارد و در این میان کشور‌های اصلی منطقه مثل ایران و ترکیه برایش مهم است و همواره در روابط و نگرش دیپلماسی عراق مورد توجه بوده و در آینده هم موردنظر خواهد بود. به‌طورکلی برای عراق این مهم و تعیین‌کننده است که در فضای جدید به ترسیم روابط منطقه‌ای خود بپردازد.

آینده روابط اقتصادی ۲ همسایه

کشور‌های همسایه تا حدودی از اقتضائات همسایگی تبعیت می‌کنند. ما باید ببینیم عراق تا چه اندازه می‌تواند روی روابط تجاری ایران تأثیرگذار باشد و تا چه اندازه روی این موضوع تأمل و تأکید وجود دارد. نوع رابطه‌ای که ایران با ترکیه دارد با عراق متفاوت است، اما نباید فراموش کرد که عراق و منطقه کردستان این کشور از شرکای خوب ایران محسوب می‌شوند.

درواقع هرگونه تحت فشار قراردادن عراق به اینکه رابطه خود را با ایران تنزل جدی بدهد منجر به خسارت‌هایی در خود عراق خواهد شد، بنابراین تصور می‌کنم در عرصه روابط سیاسی موضوعات دیگری مطرح است، اما در عرصه روابط اقتصادی حتی اگر فشار‌های آمریکا جدی باشد، سطحی از رابطه ایران و عراق استمرار خواهد داشت. در ماه‌های گذشته هم گفتگو‌هایی بین ایران و عراق انجام گرفت که مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور منحصر به دلار نشود و از ارز‌های ملی دو کشور استفاده شود. همچنین آمدوشد‌های گروه‌های اقتصادی و حضور شرکت‌های ایرانی در عراق همه به یکدیگر پیوند دارد و گسستن آن دشوار است. پس تنها، فشار بر نوع روابط تأثیرگذار نیست و نگاه چندوجهی در این مورد حاکم است.

سفری برای تعمیق روابط

سفر برهم صالح، سفری کاری و اقتصادی نیست. در اینجا تأکید بر روابط مطرح است، نه تدوین یک نظام‌نامه جدید در ارتباط با همکاری‌ها، بنابراین به این نکته باید توجه داشت که بخشی از نقش رئیس‌جمهوری در عراق، تشریفاتی است و آنچه در ارتباط با مسائل اقتصادی و همکاری است در لایه بعدی و موضوعی بین دو دولت مطرح خواهد بود، اما رئیس‌جمهوری هم نقش مهمی در تعمیق اراده سیاسی مبتنی‌بر گسترش روابط دارد و به همین دلیل سفر آقای صالح به ایران سفر مهمی ارزیابی می‌شود، بنابراین این سفر وجه سیاسی و دیپلماتیک دارد. شاید اگر زمانی گروهی اقتصادی آقای صالح را همراهی می‌کرد و دستور کاری برای گسترش روابط یا بستری برای قرارداد وجود داشت، می‌شد انتظار دستاورد‌های اقتصادی هم از آن داشت، اما این دیدار مبتنی‌بر تمایلات دو کشور و به‌خصوص عراق برای ادامه روابط با ایران است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب1 روز قبل

استاندار گلستان برکنار شد

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
جهانگیری، استاندار گلستان را برکنار کرد. اسحاق جهانگیری پس از غیبت مناف هاشمی در جریان رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان استان گلستان، مناف هاشمی را برکنار و علی قرابیه معاون هاشمی را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد. هاشمی در چند روز گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. او ساعتی پیش خبر داد که به کشور برگشته است (اینجا بخوانید.)
آخرین خبرآخرین خبر15 ساعت قبل
ضرغامی به روحانی: خودتان چکمه به پا کنید! باشگاه خبرنگاران/ عزت‌الله ضرغامی برای حل مشکلات سیل‌زدگان استان گلستان خطاب به رئیس جمهور در توئیتر پستی منتشر کرد. عزت الله ضرغامی عضو شورای عالی فضای مجازی در صفحه شخصی شبکه اجتماعی خود پستی را خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور منتشر و به او توصیه کرد شخصا وارد میدان شود و چکمه به پا کند. رئیس جمهور محترم، تعطیلات را موقتا رها کنند و با چکمه بلند سفید وارد صحنه شوند و دستور دهند. امروز وزیر کشور خبر داد استاندار گلستان به دلیل یک مشکل خانوادگی به خارج از کشور رفته است.

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل

اخبار بیشتر