سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است

مثلث شرارت «ترامپ، نتانیاهو، بن‌سلمان» آسیب دیده است

فارسخبرگزاری فارس
مثلث شرارت «ترامپ، نتانیاهو، بن‌سلمان» آسیب دیده است
معاون دبیرکل حزب الله اعلام کرد رئیس‌جمهور آمریکا، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و ولی‌عهد سعودی در پشت‌پرده تمام مشکلات منطقه و جهان هستند اما به خواست خدا در حال حاضر همه این سه نفر در مسائل مختلف آسیب دیده‌اند و متضرر شده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شیخ «نعیم قاسم‌» معاون دبیرکل حزب‌الله در واکنش به پیروزی مقاومت در درگیری هفته گذشته در نوار غزه اعلام کرد غزه پیروزی بزرگی در مقابله با «اسرائیل» به دست آورد و ملت و مقاومت فلسطین با هدف قرار دادن جبهه داخلی صهیونیست‌ها و ایجاد توازنی جالب، موفق به توقف حملات رژیم صهیونیستی و عملی کردن قدرت بازدارندگی شد.

بر اساس گزارش «العهد»، شیخ قاسم ادامه داد برای همه جهان مشخص شد که اسرائیل در این نبرد شکست سیاسی و نظامی خورده خورده؛ استعفای آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی خود بهترین دلیل بر موفقیت مقاومت در مقابله با رژیم اشغالگر است. وی تأکید کرد: آنچه در غزه اتفاق افتاد دلیل آن است که ما با مقاومت و قدرتمند هستیم و اراده به دست آوردن حقوق خود را داریم.

معاون دبیرکل حزب‌الله درباره مسابقه کشورهای حاشیه خلیج فارس برای عادی کردن روابط خود با رژیم صهیونیستی تصریح کرد اینها نه فلسطین و نه حق را جستجو نمی‌کنند، اینها تلاش می‌کنند با مال، نفت، ذلت و تسلیم شدن؛ عرش‌های خود را حفظ کنند اما اگر گمان می‌کنند که می‌توانند آینده خود را بسازند متوهم هستند.

شیخ قاسم در ادامه گفت: آینده حسنی مبارک، معمر القذافی و زین‌العابدین چه شد؟ یکی پس از دیگری در مصر، لیبی و تونس سقوط کردند؛ همه آنها تلاش کردند با به کارگیری اموال، امکانات و مستکبران، بر عرش خود باقی بمانند.

معاون حزب‌الله سپس اعلام کرد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز منطقه و جهان را تخریب کرده‌اند؛ به مشکلات جهان نگاه کنید یا می‌بینید همه این سه نفر در آن دست دارند یا اینکه یکی از آنها از دو نفر دیگری در آن ر حمایت می‌کند اما خدا را شکر هر سه نفر به تدریج زیان دیدند و متضرر شدند.

شیخ قاسم گفت بن سلمان با شکست در یمن متضرر شد، به نحوی که انسان‌های بی‌گناه را در آن کشور کشت، باعث گرسنگی 12 میلیون انسان بی‌گناه شد و نمی تواند در حدیده یا هر مکان دیگری پیشروی کند؛ همچنین بحران «جمال خاشقچی» (روزنامه‌نگار منتقد سعودی که در کنسولگری سعودی در ترکیه کشته شد) دامن او  را گرفت، بحرانی که بن‌سلمان در پشت آن بود. اما ترامپ به خاطر تحریم‌ها علیه ایران پیشروی و عقبگرد داشت، زمانی که وقت تحریم‌ها علیه ایران فرا رسید ترامپ از برخی از آنها عقب‌نشینی کرد و به برکت ایستادگی ملت ایران و رهبری حکیمانه امام خامنه‌ای (دام حفظه)، برخی مقابله‌هایش متزلزل شد؛ بنابراین وجهه ترامپ که گفته می‌شد هر چه می‌خواهد می‌تواند انجام دهد، آسیب دید.

معاون دبیرکل حزب‌الله ادامه داد اما وجهه نتانیاهو به خاطر اینکه نتوانست در مقابله با ملت مجاهد فلسطین در غزه ایستادگی کند و مجبور به عقب‌نشینی و قبول آتش‌بس شد، تخریب شد. سه ضلع مثلث شر خسارت دیدند، ان‌شاءالله بر حجم این خسارت‌ها افزوده می‌شود و در آن زمان تأکید می‌کنند که پروژه مقاومت در شاخه‌های مختلف آن همان طرحی است که پیروز خواهد شد.

شیخ نعیم قاسم به موضوع تأخیر در تشکیل دولت لبنان نیز پرداخت و گفت تصمیم‌گیری بر عهده «سعد الحریری» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور است زیرا مشکل از او و راه‌حل به دست اوست، او می‌تواند قاعده‌ای اختیار کند که هر طیفی بر اساس موفقیتش در انتخابات، یک نماینده داشته باشد ، اگر سنی‌های مستقل هم یک وزیر داشته باشند، مشکل حل می‌شود.

سعد الحریری در خردادماه مأمور به تشکیل کابینه شد، مشکلات زیادی در این زمینه وجود داشت اما اکنون مانع اصلی در این مسیر حضور سنی‌های مختلف در کابینه است و الحریری با آن مخالفت می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

اذعان گزارش CIA به دخالت مستقیم بن سلمان در قتل «خاشقجی» / جزئیات جدید از دستور بن سلمان به برادرش

تابناکخبرگزاری تابناک
اذعان گزارش CIA به دخالت مستقیم بن سلمان در قتل «خاشقجی» / جزئیات جدید از دستور بن سلمان به برادرش
بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی؛ روز گذشته درنهایت بعد از بیش از یک ماه کش‌وقوس در ماجرای مرموز قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، درنهایت آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا CIA در گزارش خود اذعان کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دستور قتل این روزنامه‌نگار را صادر کرده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی؛ روز گذشته درنهایت بعد از بیش از یک ماه کش‌وقوس در ماجرای مرموز قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، درنهایت آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا CIA در گزارش خود اذعان کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دستور قتل این روزنامه‌نگار را صادر کرده است.

به گزارش «تابناک» بر اساس این گزارش، به جمال خاشقجی که ماه گذشته در کنسولگری عربستان سعودی به قتل رسید، در یک تماس تلفنی با سفیر عربستان سعودی در آمریکا – خالد بن سلمان برادر محمد بن سلمان - اطمینان داده شده بود که در صورت ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول از امنیت کامل برخوردار خواهد بود.

روزنامه واشنگتن‌پست روز گذشته (جمعه) گزارش داده که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا تماس تلفنی که از سوی محمد بن سلمان با برادر خود خالد بن سلمان گرفته شده بود را ردگیری کرده که طی آن محمد بن سلمان به برادر خود دستور می‌دهد که با خاشقجی تماس تلفنی برقرار کرده و او را از این امر مطلع سازد.

اذعان گزارش CIA به دخالت مستقیم بن سلمان در قتل «خاشقجی» / جزئیات جدید از دستور بن سلمان به برادرش - 4

هنوز مشخص نشده است که آیا خالد بن سلمان در جریان بوده که قرار است خاشقجی در کنسولگری به قتل برسد یا خیر اما این مسئله روشن‌ترین و شفاف‌ترین سندی است که دست داشتن مقامات ارشد حکومت در عربستان سعودی در قتل جمال خاشقجی را به اثبات می‌رساند.

پیش‌ازاین عربستان سعودی هرگونه دخالت مستقیم محمد بن سلمان ولیعهد پادشاه این کشور در ماجرای قتل را انکار کرده بود. خاشقجی یکی از منتقدین تندوتیز سیاست‌های بن سلمان در عربستان و منطقه بود.

این افشاگری CIA از سوی دیگر فشار مضاعفی بر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای تنظیم مجدد روابط خود با پادشاهی عربستان سعودی و تحت‌فشار انتقادات داخلی و خارجی خواهد بود. تاکنون کاخ سفید تمایلی برای هرگونه ضربه به روابط خوب خود با مهم‌ترین متحد استراتژیکش در منطقه خاورمیانه نداشته است و دونالد ترامپ همواره ادعاهای سران سعودی در مورد این قتل را تکرار کرده است.

ولیعهد فعلی عربستان که قرار است جانشین پدر خود شود، از سوی غرب به‌عنوان یک اصلاح‌گر در عربستان دیده‌شده است. بااین‌حال سیل انتقادات و خشم بین‌المللی در پی قتل خاشقجی و ماجرای دخالت وی در این قتل به‌شدت به چهره او و عربستان سعودی آسیب‌زده است.

عربستان سعودی در طی یک ماه گذشته توضیحات و توجیهات متفاوتی از این ماجرا به دست داده بود و بعدازآن که برای آخرین بار اعتراف کرد که این قتل صورت گرفته اما به شکلی خودسرانه، اقدام به مجازات 11 تن از دست‌اندرکاران این قتل و ابلاغ حکم اعدام برای 5 تن دیگر کرد. برخی از اعضای گروه قتل خاشقجی از مشاوران و نزدیکان بن سلمان بوده‌اند.

منابع اطلاعاتی در این خصوص به روزنامه واشنگتن‌پست گفته‌اند که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا CIA در گزارش خود بیان کرده است که مستنداتی به دست آورده که حتی پیش‌ازاین قتل نیز جان جمال خاشقجی درخطر و تهدید قرار داشته است اما تا بعد از ناپدید شدن وی این موضوع مسلم نشده بود.

بر اساس منابع اطلاعاتی منتشر شده در گزارش CIA جمال خاشقجی قبل از ناپدید شدن و قتل چندان موردتوجه دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا نبوده است و تنها به‌عنوان یک شهروند آمریکایی در طبقه‌بندی افراد موردحمایت این دستگاه‌ها قرار داشته است. تنها بعد از مرگ او بوده که آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا در آرشیو خود به دنبال اطلاعات مربوط به او گشته و درنتیجه به مستنداتی دست‌یافته‌اند که طی آن مشخص شده که مقامات ارشد خاندان پادشاهی سعودی تلاش داشته‌اند که این شهروند را با تطمیع و فریب به داخل کشور بازگردانند.

بااین‌حال اکنون خالد بن سلمان این گزارش را انکار کرده است و بیان کرده که آخرین تماس تلفنی وی با مقتول از طریق پیام متنی و در سال 2017 بوده است. وی در یک پیام توییتری گفته: من هیچ‌وقت تلفنی با وی تماسی نداشته‌ام و قطعاً هیچ پیشنهادی با هیچ توجیهی برای او در خصوص مراجعه به ترکیه هم نداشته‌ام. از دولت آمریکا خواسته‌ام که هرگونه مستندات در خصوص این ادعا را منتشر کند.

خواندن خبر در سایت منبع

«سیا» به شواهدی از نقش «بن سلمان» در ترور «خاشقچی» دست یافته است

فراروخبرگزاری فرارو
«سیا» به شواهدی از نقش «بن سلمان» در ترور «خاشقچی» دست یافته است
منابعی که به شرط عدم افشای نام با واشنگتن‌پست گفتگو کرده‌اند می‌گویند سازمان سیا برای رسیدن به این ارزیابی، منابع اطلاعاتی مختلف را مورد بررسی قرار داده‌اند. از جمله این منابع، تماس تلفنی است که «خالد بن سلمان»، برادر ولیعهد با «جمال خاشقچی» داشته است. خالد در این تماس تلفنی که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا آن را شنود کرده‌اند به خاشقچی گفته که برای دریافت اسناد مورد نیاز خود بایستی به کنسولگری سعودی در استانبول مراجعه کند و انجام این کار خطری برایش نخواهد داشت...

«سیا» به شواهدی از نقش «بن سلمان» در ترور «خاشقچی» دست یافته است - 1

فرارو- منابع آگاه به یک روزنامه آمریکایی گفته‌اند «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) به این جمع‌بندی رسیده که دستور ترور «جمال خاشقچی»، منتقد سعودی را «محمد بن سلمان»، ولیعهد این کشور صادر کرده است.

منابع مطلع بامداد شنبه به روزنامه واشنگتن‌پست گفته‌اند ارزیابی سیا این است که بر خلاف ادعا‌های حکومت سعودی مبنی بر اینکه محمد بن سلمان نقشی در قتل خاشقچی نداشته او دستور این ترور را صادر کرده است.  ارزیابی سیا که مقام‌های آمریکایی می‌گویند اطمینان بالایی به آن دارند، تا به امروز آشکارترین شواهدی است که ولیعهد جوان رژیم سعودی را به این پرونده ترور جنجالی گروه می‌زنند.

تیمی متشکل از ۱۵ عامل رژیم سعودی ماه اکتبر (مهر) از عربستان عازم استانبول شده و خاشقچی را که برای دریافت گواهی ازدواج به کنسولگری کشورش مراجعه کرده بود، داخل ساختمان کنسولگری به قتل رساندند.

منابعی که به شرط عدم افشای نام با واشنگتن‌پست گفتگو کرده‌اند می‌گویند سازمان سیا برای رسیدن به این ارزیابی، منابع اطلاعاتی مختلف را مورد بررسی قرار داده‌اند.

از جمله این منابع، تماس تلفنی است که «خالد بن سلمان»، برادر ولیعهد با «جمال خاشقچی» داشته است. خالد در این تماس تلفنی که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا آن را شنود کرده‌اند به خاشقچی گفته که برای دریافت اسناد مورد نیاز خود بایستی به کنسولگری سعودی در استانبول مراجعه کند و انجام این کار خطری برایش نخواهد داشت.

مشخص نیست خالد می‌دانسته قرار است خاشقچی کشته شود یا خیر، اما منابع آگاه می‌گویند او این تماس تلفنی را به دستور برادرش برقرار کرده است.

از جمله دیگر شواهدی که سیا را به این نتیجه رسانده جایگاهی است که محمد بن سلمان در عربستان سعودی دارد. او عملاً حاکم این کشور محسوب می‌شود و حتی بر انجام کوچکترین مسائل در این کشور پادشاهی نظارت می‌کند.

یک مقام آمریکایی که از ارزیابی‌های سیا مطلع است می‌گویند: «مسئله‌ای که پذیرفته شده این است که امکان ندارد این اتفاق بدون آگاهی یا مشارکت او رخ داده باشد.»

این مقام آمریکایی گفته سیا، محمد بن سلمان را یک «تکنوکرات خوب»، اما مستبد و ناپایدار می‌داند. طبق گفته این مقام، ولیعهد سعودی فردی است که «خیلی زود به نقطه جوش می‌رسد و مثل اینکه نمی‌فهمد که کار‌هایی هستند که نمی‌توان آن‌ها را انجام داد.»

تحلیلگران سیا معتقدند پایگاه قدرت او مستحکم است و علی‌رغم رسوایی خاشقچی خطر از دست دادن تاج و تخت او را تهدید نمی‌کند. مقام آمریکایی گفت: «توافق عمومی بر این است که او دوام خواهد آورد.»

در هفته‌های گذشته سعودی‌ها چندین روایت متناقض درباره وقایع کنسولگری سعودی در استانبول ارائه داده‌اند. چند روز پیش، دادستان سعودی تلاش کرد مقصر این عملیات رو گروهی خودسر معرفی کند که قصد اولیه‌شان بازگرداندن خاشقچی به عربستان بوده است. طبق این روایت، این عملیات منحرف و به قتل روزنامه‌نگار سعودی منجر شده است.

ترور خاشقچی که از منتقدان میانه‌رو ولیعهد سعودی محسوب می‌شد باعث ایجاد بحران در سیاست خارجی کاخ سفید شده و برنامه‌های دولت آمریکا برای اتکا به رژیم سعودی به عنوان محور جبهه ضدایرانی را با تردید‌های عمده مواجه کرده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا تا کنون محمد بن سلمان را به مشارکت در این قتل متهم نکرده است. بن سلمان روابط نزدیکی با «جارد کوشنر»، داماد و مشاور ترامپ دارد.

دستیاران ترامپ به واشنگتن‌پست گفته‌اند او در محافل غیرعلنی به شواهدی از نقش بن سلمان در این ترور اشاره کرده است. با وجود این ترامپ هنوز تردید دارد که ولیعهد سعودی دستور آن را صادر کرده باشد.

از جمله اطلاعاتی که سیا آن را به دست آورده یک فایل صوتی است که توسط دستگاهی که ترکیه‌ای‌ها داخل کنسولگری جاسازی کرده بودند ضبط شده است.

مقام‌های کشور‌های مختلف که به این فایل گوش کرده‌اند می‌گویند بر اساس آن می‌توان متوجه شد که قتل داخل دفتر سرکنسول سعودی انجام شده است. او با لحنی ناخرسند گفته که لازم است جسد خاشقچی از آنجا خارج شده و تمامی شواهد پاکسازی شوند.

سیا تماس تلفنی دیگری که از داخل کنسولگری توسط یکی از اعضای تیم ترور سعودی انجام شده را نیز بررسی کرده است. «ماهر مطرب»، از مقام‌های امنیتی سعودی در روز ترور با «سعود القحطانی»، مشاور دربار سعودی تماس گرفته و به او گفته که مأموریت انجام شده است.

دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد نام ۱۷ فرد سعودی را به دلیل مشارکت در قتل جمال خاشقچی به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

مقام‌های چندین کشور اروپایی هم گفته‌اند ارزیابی سیا درباره نقش محمد بن سلمان در ترور روزنامه‌نگار منتقد با نتایجی که آن‌ها به آن دست یافته‌اند همسو است.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه گفته که دولت او این فایل صوتی را در اختیار آلمان، فرانسه، انگلستان و عربستان سعودی قرار داده است.

علاوه بر این شواهد، برخی از تحلیلگران سیا ارتباطات موجود میان اعضای تیم ترور با محمد بن سلمان را حائز اهمیت می‌دانند. برخی از اعضای تیم ۱۵ نفره عضو تیم محافظت او هستند و همراه او به کشور‌های مختلف سفر کرده‌اند.

دولت آمریکا قبل از قتل خاشقچی هم اطلاعاتی دریافت کرده بود که نشان می‌داد او ممکن است در خطر باشد. اما تنها بعد از ناپدیدشدن او در روز ۲ اکتبر (۱۰ مهر) بود که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا شروع به جستجوی آرشیو تماس‌های شنودشده کرده و متوجه شدند ک. خاندان آل‌سعود برنامه‌هایی داشته‌اند را خاشقچی را برای بازگرداندن به عربستان تطمیع کنند.

دو مقام آمریکایی مدعی شده‌اند نشانه‌ای مبنی بر اینکه دستگاه‌های اطلاعاتی کشورشان این اطلاعات را قبل از ناپدید شدن خاشقچی در دست داشته‌اند، وجود ندارد.

یک مقام آمریکایی گفت: خاشقچی فردی نبود که لازم باشد زیر نظر باشد و این واقعیت که او ساکن ویرجینیا بود به این معنی بود که شهروند آمریکا محسوب می‌شود و بنابراین نهاد‌های اطلاعاتی نیازی به گردآوری اطلاعات از او نداشتند.

ترامپ به مقام‌های ارشد کاخ سفید گفته او می‌خواهد محمد بن سلمان در قدرت باقی بماند، چون عربستان سعودی به مهار ایران کمک می‌کند. او همچنین گفته نمی‌خواهد جنجال‌های ایجاد شده بر سر قتل خاشقچی در تولید نفت توسط این کشور مانع ایجاد کند.

سوالی که باقی مانده این است که چرا محمد بن سلمان تصمیم به کشتن روزنامه‌نگاری گرفت که به دنبال عزل او از قدرت نبود و تنها منتقد او محسوب می‌شد؟

منابع آگاه گفته‌اند یکی از تئوری‌هایی که سیا به آن رسیده این است که ولیعهد سعودی، خاشقچی را یک «اسلام‌گرای خطرناک» می‌دانسته که به سمت اخوان‌المسلمین گرایش فکری داشته است.

پیش از این رسانه‌ها گزارش داده بودند او چند روز بعد از ناپدید شدن خاشقچی با کاخ سفید تماس گرفته و همین دیدگاه را ابراز کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

انگشت اتهام رسانه‌های ترکیه به سوی محمد بن سلمان

تسنیمخبرگزاری تسنیم
انگشت اتهام رسانه‌های ترکیه به سوی محمد بن سلمان
بسیاری از رسانه‌های ترکیه به نقل از مطالبی که در روزنامه واشنگتن پست آمریکا و دیگر رسانه‌های این کشور منتشر شده، ولیعهد عربستان سعودی را عامل و و مسبب اصلی قتل جمال خاشقجی دانستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه استار، طی چند روز اخیر و با افشای برخی فایلهای صوتی مرتبط با قتل جمال خاشقجی، رسانه‌های نزدیک به حزب عدالت و توسعه ترکیه سیاست خود مبنی بر متهم کردن غیرمستقیم ولیعهد عربستان سعودی را ادامه داده‌اند و به جای آن که به شکل مستقیم و با تکیه بر اطلاعات منتشر شده از سوی مقامات امنیتی ترکیه سراغ محمد بن سلمان بروند، ترجیح می‌دهند مسئله قتل خاشقجی را از زبان رسانه‌های آمریکایی بازگو کنند.

امروز نیز بسیاری از روزنامه‌ها و پایگاه‌های اینترنتی خبری ترکیه با تکیه بر اطلاعاتی که در واشنگتن پست منتشر شده، اعلام کردند که سرویس جاسوسی سیای آمریکا به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد  ولیعهد عربستان سعودی محمد بن سلمان، به شکل مستقیم دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است.

رسانه‌های ترکیه همچنین اعلام کرده‌اند که مقامات جاسوسی سیا، یک فایل محرمانه را در اختیار دونالد ترامپ نهاده و  شخص او را اقناع کرده‌اند که آمر و مسبب قتل، خود ولیعهد است، اما ترامپ همچنان به دنبال حفظ ارتباط با ولیعهد عربستان سعودی است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش برادر «بن سلمان» به گزارش واشنگتن پست درباره خاشقجی

مهرخبرگزاری مهر
واکنش برادر «بن سلمان» به گزارش واشنگتن پست درباره خاشقجی
سفیر عربستان در آمریکا به گزارش روزنامه واشنگتن پست در خصوص تماس وی با جمال خاشقجی واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، «خالد بن سلمان» سفیر عربستان در آمریکا و برادر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در واکنش به گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در خصوص اینکه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) به این نتیجه رسیده است که محمد بن سلمان دستور ترور جمال خاشقجی را صادر کرده گفت: اگر دولت آمریکا اطلاعاتی در خصوص این ادعا دارد ارائه دهد.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود که تماسی میان خاشقجی و خالد بن سلمان برقرار شده و خالد در این تماس به خاشقجی گفته که وی در امان بوده و می تواند به کنسولگری عربستان در استانبول رفته و مدارک مورد نیاز خود را دریافت کند. بر اساس این گزارش، خالد این تماس تلفنی را بنا به درخواست محمد بن سلمان برقرار کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

تحریم بن سلمان در دستور کار سناتورهای آمریکایی

مهرخبرگزاری مهر
تحریم بن سلمان در دستور کار سناتورهای آمریکایی
سناتورهای آمریکایی در صدد ارائه طرحی برای تحریم ولیعهد عربستان به خاطر دست داشتن در قتل روزنامه نگار عربستانی در ترکیه هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المانیتور، سناتورهای آمریکایی به دنبال اقدامی عملی علیه مقامات سعودی به خاطر دست داشتن در قتل فجیع «جمال خاشقجی» هستند.

بر این اساس کنگره آمریکا اقدام دولت این کشور در تحریم شماری از شهروندان سعودی به اتهام نقش آفرینی در این پرونده را کافی ندانسته و قصد دارند گامی عملی تر برای مجازات مقامات سعودی از جمله «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور بردارند.

این طرح که توسط سناتورهایی از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات ارائه و حمایت می شود، تحریم علیه مقامات سعودی و اقداماتی در راستای پایان دادن به حملات این رژیم علیه یمن را در بر می گیرد.

گفتنی است، وزارت خزانه داری آمریکا به صورت رسمی ۱۷ فرد سعودی را به علت قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد تحریم کرد.

همچنین وزارت خزانه داری آمریکا از عربستان خواست، تدابیری مناسب برای توقف هدف قرار دادن مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران اتخاذ کند.

خواندن خبر در سایت منبع

آیا ترامپ برای نجات بن سلمان و بستن پرونده خاشقجی «گولن»را به ترکیه تحویل می دهد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آیا ترامپ برای نجات بن سلمان و بستن پرونده خاشقجی «گولن»را به ترکیه تحویل می دهد؟
ترامپ «سلطان» زد و بندهاست و بعید نیست که وی تلاش کند که در عملیات زد و بند با ترکیه وارد شود که عنوان بارز آن تحویل دادن گولن در مقابل بستن پرونده ترور خاشقجی و چشم پوشی ترکیه برای انجام تحقیقات بین المللی است.

عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در تحلیلی در  روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم به تحولات جدید در پرونده خاشقجی روزنامه نگار کشته شده عربستانی در کنسولگری کشورش در استانبول و احتمال استراداد فتح الله گولن متهم اصلی کودتای نافرجام در ترکیه پرداخت و  نوشت: به نظر می رسد که فهم طبیعت روابط ترکیه و آمریکا و تغییرات آن در این روزها بسیار دشوار شده است. در حالی که به نظر می رسد هماهنگی میان دو کشور در پرونده ترور«جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستانی با توجه به سفرهای گسترده مسئولان آمریکایی به آنکارا طی چهار هفته گذشته در همین زمینه در اوج خود است، هواپیماهای جنگی ترکیه مواضع یگان های حمایت مردمی کرد که واشنگتن از آنها حمایت می کند را در شرق فرات(در سوریه) بمباران می کنند، حالا چگونه این تناقض را می توان فهمید؟

ای کاش مسائل در همین حد از پیچیدگی باقی می ماند. امروز جمعه شبکه تلویزیونی «ان بی سی» آمریکا غافلگیری از نوع سنگین وزن را منفجر کرد که باعث شد علامت سئوال های زیادی به وجود بیاید زمانی که در یک گزارش خبری خود اعلام کرد که «واشنگتن امکان تحویل فتح الله گولن مبلغ و روحانی ترک که وی و جنبش اش(خدمت) متهم اصلی دست داشتن در کودتای نظامی نافرجام ترکیه در تابستان سال 2016 هستند ، به دولت ترکیه از راه قانونی به منظور راضی کردن رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و در چارچوب زد و بند مرتبط با جنایت ترور خاشقجی داخل کنسولگری عربستان در استانبول را بررسی می کند.»

این اطلاعات درز کرده به بیرون بازتاب گسترده ای در ترکیه و دیگر کشورها داشت زیرا آزادی «اندرو برونسون» کشیش آمریکایی توسط دولت ترکیه و به شیوه قانونی را یادآوری کرد؛ فردی که ترکیه دائما اصرار می کرد در حمایت از گروه های تروریستی دست دارد. این در حالی است که اخباری قطعی وجود داشت که تأکید می کرد بازداشت وی بر اساس تبادلش با گولن مقیم در ایالات متحده صورت گرفت.

«هیدز ناروث» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این مسأله را تکذیب کرد که دولتش قصد دارد گولن را به ترکیه به منظور راضی کردن این کشور به دلیل پرونده قتل خاشقجی روزنامه نگار عربستانی تحویل دهد و تأکید کرد که «این دو مسأله از هم جدا هستند» و نیز گفت که « وزارت دادگستری آمریکا همچنان مدارکی که ترکیه به منظور استرداد گولن در پی کودتای نافرجام تحویل داده است را بررسی می کند و این پرونده به عهده وزارت دادگستری است.»

هیچ دودی بدون آتش نیست...و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا«سلطان» قراردادها و زد و بندهاست و بعید نیست که وی تلاش کند که در عملیات زد و بند با ترکیه وارد شود که عنوان بارز آن تحویل دادن گولن مبلغ ترکیه ای در مقابل بستن پرونده ترور خاشقجی و چشم پوشی ترکیه از درخواست هایش برای انجام تحقیقات بین المللی است؛ امری که در خدمت استراتژی ترامپ برای نجات شاهزاده «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی و ستون فقرات استراتژی اصلی اش در خاورمیانه است.

تا این لحظه ترکیه همچنان خواستار انجام تحقیقات بین المللی است و جدیدترین روایت عربستان سعودی که حادثه ترور را محدود به پنج نفر می کند که بارزترین آنها «احمد عسیری» معاون رئیس سازمان اطلاعات عربستان است که ریاض اعلام کرد وی دستور اجرای ترور داده است و هر گونه ارتباط شاهزاده بن سلمان را با این ترور تکذیب می کند (همانطور که آقای«عادل الجبیر» روز گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی مورد تأکید قرار داد) را نمی پذیرد.

پرسشی که در اینجا مطرح می شود این است: آیا تلاش برای تحویل فتح الله گولن مبلغ و روحانی ترکیه ای در چارچوب قرارداد آزادی برونسون کشیش آمریکایی است یعنی تبادل مبلغ اسلامی با کشیش آمریکایی است به ویژه آن که دو نفر به گونه ای «متهم»  به تروریسم هستند یا آن که در چارچوب مساله مهم تر و خطرناک تری است که برای دو کشور صدها میلیارد دلار به ارمغان می آورد یعنی در چارچوب جنایت ترور خاشقجی و بستن این پرونده؟

ترامپ بارها تأکید کرد که خاشقجی شهروند آمریکایی نیست و در اراضی آمریکا کشته نشده است و قرارداد فروش سلاح های آمریکایی به ارزش 110 میلیارد دلار وجود دارد که وی نمی خواهد به روسیه یا چین برود. در سایه تقدم قراردادها و میلیاردها دلار بر ارزش های حقوق بشر و عدالت هیچ چیز را بعید نمی دانیم...و اردوغان بهتر می داند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

در «باستی هیلز» لواسان چه می‎گذرد؟

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نایب رئیس کمیسیون عمران در ادامه تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه باید به ساخت و ساز چنین شهرک‌هایی ورود پیدا کنند. علوی در پایان گفت: در جامعه‌ای که رهبر انقلاب در وسط شهر زندگی می‌کنند وجود چنین خانه‌هایی با قیمت‌های نجومی ناباورانه است. ویلا شبیه کاخ ساخته‎اندامام‌جمعه لواسان نیز با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی گفت: ویلا شبیه کاخ سفید ساخته‌اند. وی افزود: یکی از سرمایه‌دارها به من گفت هیچ کاری نمی‌توانی بکنی چون معیار، پول است و پول هم دست من است. تعداد بازدید: ۶ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیامام جمعه لواسان با بیان اینکه «فساد سیستماتیک در کشور نداریم»، گفت: اگر من آخوند در این مملکت از مبارزه با فساد حرف نزنم، چه کسی حرف بزند؟

دو رئیس پیشین دستگاه قضا و یک استخدام/ اکبر طبری را بهتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
سخنگوی قوه‌قضائیه، اعمال نقوذ در پرونده‌ها و بعضی روابط ناصواب را از دلایل بازداشت اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه‌قضاییه اعلام کرد. عصر ایران؛ بهنام اکبری - در حالیکه چند روز پیش دفتر آیت الله آملی لاریجانی اتهامات علیه معاون اجرایی پیشین قوه قضائیه را تکذیب کرده بود، روز گذشته رسانه‌ها خبر از بازداشت اکبر طبری دادند. هنوز اتهام طبری روشن نیست، اما پیش‌تر چند نماینده مجلس ادعا‌هایی مالی درباره او مطرح کرده بود.

اولین فیلم از حادثه تیراندازی در ماشین نماینده مجلس اصفهان

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش اختصاصی رکنا، راننده وی نیز در خیابان دانشگاه، تقاطع خیابان لبافی‌نژاد منتظر اتمام ضبط برنامه بودند تا پس از آن به همراه نماینده مردم اصفهان به دفتر کار مراجعت کنند. حدودا ۱۵ دقیقه از توقف خودرو کنار خیابان گذشته و راننده داخل خودرو مشغول کار با تلفن‌همراه بود که یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین حدودا ۱۷ تا ۱۸ ساله نزدیک این خودرو شدند. نفر ترک‌نشین ضمن پیاده شدن از موتورسیکلت ظاهرا به قصد سرقت نزدیک خودرو شد که راننده متوجه موضوع شده و به دنبال آنها دوید. راننده حین حرکت به سمت سارقان، با مسلح کردن اسلحه یک تیر هوایی شلیک کرد. در نهایت حین قراردادن اسلحه داخل غلاف، با توجه به مسلح بودن اسلحه یک تیر شلیک شده و به پای راست این فرد اصابت کرد که وی بر اثر این حادثه مجروح شد.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
شبکه العربیه خبری را از جنازه صدام حسین دیکتاتور سرنگون شده عراق منتشر کرد که بار دیگر گمانه زنی‌ها در خصوص جنازه وی را افزایش داد. این شبکه سعودی به گفته خود به نقل از منابع نزدیک به خانواده صدام حسین بدون ارائه هیچ سند و مدرکی مدعی شد که آنها با علم به امکان نبش قبر و انفجار قبر صدام توسط نیروهای حشد الشعبی شبانه قبل از ورود نیروهای حشد به روستای العوجه (محل دفن صدام) جنازه وی و دو فرزندش عدی و قصی را به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند. کارشناسان در پاسخ به این خبر گفته‌اند این ادعاهای بی پایه واساس به هیچ وجه واقعیت ندارد و «منبع نزدیک به خانواده صدام» نمی‌تواند منبع موثقی به شمار بیاید، رسانه‌های سعودی همواره با انتشار خبرهایی از این دست سعی در ایجاد تفرقه و فتنه بین فرزندان ملت عراق را دارند. آنها در ادامه این خبرها را تلاشی ناکام از سوی نظام وهابی عربستان مرتبط با گروههای تروریستی در جهت احیای صدام و نظام سرنگون شده حزب بعث در عراق توصیف کرده و حشد الشعبی که برای نجات عراق از همه چیز خود مایه گذاشت را هدف اصلی این فتنه انگیزی‌ها دانستند. در همین راستا عمار الجبوری استاندار استان صلاح الدین عراق در کنفرانس خبری از برگزاری نشستی امنیتی با حضور سران ارشد نیروهای نظامی و امنیتی از جمله ابومهدی المهندس نائب رئیس حشد الشعبی با هدف تسریع عملیات بازگشت آوارگاه به منازل خود خبر داد.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/

فیلم/ لحظه انفجار کارخانه تسلیحاتی صهیونیست‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

اخبار بیشتر