اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

قیمت اوراق تسهیلات مسکن به ۴۱ هزار تومان رسید

ایبناخبرگزاری ایبنا
قیمت اوراق تسهیلات مسکن به ۴۱ هزار تومان رسید
آمار داد و ستدهای اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس نشان می‌دهد که این اوراق در ۷ ماه ابتدای سال‌جاری تا قیمت ۴۱ هزار تومان برای خریداران در نوسان است و در هفته‌های اخیر با اندکی افزایش نیز مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، در اولین روز معاملات فرابورس در هفته‌ جاری، قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» برای سال جاری بین قیمت ۴۱ تا ۴۲ هزار تومان از سوی سرمایه گذاران داد و ستد می‌شود.

روند قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ۷ ماهه ابتدایی سال ۹۸

آمارهای معاملاتی نشان می‌دهد که در معاملات فرابورس، قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» فروردین ماه سال ۹۸ به میزان ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان، اردیبهشت ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۴۱ هزار و ۱۰۰ تومان، خرداد ماه ۹۸ به میزان ۴۱ هزار و ۲۱ تومان، تیر ماه ۹۸ به میزان ۴۰ هزار و ۹۳۶ تومان، مرداد ماه ۹۸ به میزان ۴۱ هزار و ۵۷۶ تومان، شهریور ماه ۹۸ به میزان ۴۱ هزار و ۹۲۲ تومان و مهر ماه ۹۸ به میزان ۴۱ هزار و ۹۵۷ تومان در تابلوهای آماری ثبت شده است.

افزون بر این، بررسی‌های ایبِنا از آمار داد و ستدهای اوراق «تسه» نشان می‌دهد که قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی هم در وضعیت پرنوسانی قرار دارد به طوری که در فروردین ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۲۱ هزار و ۳۷۷ تومان، اردیبهشت ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۱۷ هزار و ۹۸۲ تومان، خرداد ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۲۰ هزار و ۳۴۲ تومان و تیر ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۱۹ هزار و ۹۵۰ تومان رسیده است.

نوسان قیمت اوراق تسهیلات مسکن در سال ۹۷

این گزارش حاکی است که قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» اسفندماه سال ۹۷ به میزان ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان، بهمن‌ماه سال ۹۷ به میزان ۴۰ هزار و ۵۹۸ تومان، دی ماه ۹۷ به میزان ۴۳ هزار تومان، آذر ماه ۹۷ به میزان ۴۳ هزار و ۷۰۰ تومان، آبان ماه ۹۷ به میزان ۴۳ هزار و ۳۴۸ تومان، مهر ماه ۹۷ به میزان ۴۴ هزار و ۱۰۰ تومان، شهریور ماه ۹۷ به میزان ۴۳ هزار و ۷۴۴ تومان، مرداد ماه ۹۷ به میزان ۴۱ هزار و ۴۰ تومان، تیر ماه ۹۷ به میزان ۴۰ هزار و ۵۶۱ هزارتومان، خرداد ماه ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۹۰۲ تومان، اردیبهشت ماه ۹۷ به میزان ۴۰ هزار و ۵۰ تومان و فروردین ماه ۹۷ به میزان ۴۰ هزار و ۱۳۸ تومان داد و ستد می‌شود.

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

اوراق گواهی تسهیلات مسکن پیش‌تر در شعب بانک مسکن و تحت یک بازار غیرمسنجم معامله می‌شد و افراد با خرید این اوراق به نوعی هزینه فرصت مورد نیاز برای دریافت وام را خریداری می‌کردند.

پس از پذیرش این اوراق در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکل رسمی و ضابطه‌ مند به خود گرفت و در حال حاضر این اوراق مانند سایر سهم‌های موجود در فرابورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می‌شود.

همچنین به ازای دریافت هر ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال تسهیلات، باید یک برگه اوراق خریداری شود. گفتنی است، نماد اوراق «تسه» (مخفف تسهیلات) در بازار فرابورس شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است، که به کلمه «تسه» اضافه می‌شوند.

به عنوان مثال نماد «امتیاز تسهیلات مسکن اسفند ۹۷» که مربوط به اوراقی است که در اسفندماه ۹۷ منتشر شده با عنوان «تسه۹۷۱۱» در بازار خرید و فروش می‌شود و مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت ۲٫۵ سال است که این مدت در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است.

روند معامله اوراق تسهیلات مسکن

برای شروع فرآیند خرید این اوراق مانند سایر نمادهای موجود در بازار فرابورس، متقاضیان باید ابتدا نسبت به دریافت کد بورسی خود از طریق کارگزاری‌ها اقدام کنند و پس از دریافت کد بورسی به خرید و فروش اوراق «تسه» به صورت حضوری یا «آفلاین» بپردازد.

دامنه نوسان

لازم به ذکر است، دامنه نوسان تسهیلات مسکن، همانند سهم‌های موجود در بازار بورس و فرابورس، می‌تواند روزانه ۵+ درصد یا ۵- درصد قیمت پایانی روز قبل خود باشد، یعنی می‌تواند تا ۵ درصد بیشتر یا کمتر از قیمت روز قبل معامله شود. همچنین سرمایه‌گذاران باید هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت کنند.

هزینه کارمزد خرید و فروش

از سویی دیگر، هزینه کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن (۰٫۴۹ درصد) و هزینه کارمزد فروش (۰٫۲۴ درصد) است و پس از خرید این اوراق توسط مشتریان از طرف شرکت سپرده ‌گذاری مرکزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می‌شود که نشان می‌دهد سرمایه گذاران چه تعداد از اوراق مسکن را در چه نمادی خریداری کرده‌اند. از سویی دیگر کارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا با ارائه این گواهی به بانک، ادامه روند دریافت وام از جانب بانک صورت گیرد.

مقابله با دستکاری و نوسان گیری

گفتنی است، برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی و دستکاری‌های قیمتی و جلوگیری از نوسان گیری‌‌های احتمالی اوراق «تسه»، اوراق تسهیلات مسکن از دو تا ۴ ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیستند و ناظر آنها تا پایان محدودیت فروش، فرابورس باقی می‌ ماند و در این مدت ناظر غیرقابل تغییر است و پس از گذشت این مدت می‌ توان، با تغییر ناظر این اوراق را در هر کارگزاری به فروش رساند. البته این محدودیت برای نمادهایی که کمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نمی‌شود.

مدت اعتبار

همانطور که ذکر شد مدت اعتبار اوراق صادر شده از تاریخ صدور به مدت دو سال است و درصورتی که مدت اعتبار این اوراق به پایان برسد و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می‌شود و وجوه پرداختی برای خرید اوراق به سرمایه گذار مسترد نمی‌شود و به همین دلیل سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند، باید تا قبل از پایان مهلت اعتبار این اوراق را در بازار به فروش رسانند. ‌

شیوه قیمت‌گذاری

فرآیند کلی انجام معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس، مشابه معاملات سایر انواع اوراق بهادار است. بدین معنا که قیمت این اوراق در سامانه معاملاتی فرابورس بر اساس روش حراج و در نتیجه عرضه و تقاضای موجود در سامانه تعیین می‌شود و ملاک تعیین قیمت در هر روز، برآیند حجم معاملات و قیمت عرضه و تقاضا است.

لازم به ذکر است این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات مسکن آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می‌شود و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

روند داد و ستدهای اوراق تسهیلات مسکن

قیمت اوراق تسهیلات مسکن به ۴۱ هزار تومان رسید - 27قیمت اوراق تسهیلات مسکن به ۴۱ هزار تومان رسید - 28قیمت اوراق تسهیلات مسکن به ۴۱ هزار تومان رسید - 29

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز فرصت ۳ روزه برای ثبت نام مسکن ملی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
آغاز فرصت ۳ روزه برای ثبت نام مسکن ملی
نام نویسی در طرح اقدام ملی مسکن به صورت تدریجی و استان به استان انجام می‌شود و پایان مهلت سه روز ثبت نام برای هر استان به معنای تمام شدن کلی فرصت ثبت نام نیست.
آغاز فرصت ۳ روزه برای ثبت نام مسکن ملی - 0

متقاضیان شرکت در طرح اقدام ملی مسکن در چهار استان از ساعت ۱۰ صبح امروز به مدت سه روز فرصت دارند تا مدارک خود را در سایت tem. mrud. ir بارگذاری کرده و در این طرح نام‌نویسی کنند.

این سامانه از روز شنبه ۱۸ آبان باز شده بود تا تمام هموطنان در یک شرایط برابر از شروط نام‌نویسی آگاهی پیدا کنند.

نام نویسی در طرح اقدام ملی مسکن به صورت تدریجی و استان به استان انجام می‌شود و پایان مهلت سه روز ثبت نام برای هر استان به معنای تمام شدن کلی فرصت ثبت نام نیست.

در صورتی که متقاضایان در این سه روز نتوانند مدارک خود را بارگذاری کرده و در نهایت کدرهگیری ۱۰ رقمی را دریافت کنند، اگر منابع و ظرفیت ملکی در مناطق افزایش یابد مجددا ثبت‌نام انجام خواهد شد.

وزارت راه و شهرسازی این فرصت را در اختیار استان‌ها می‌گذارد که در صوررت آماده‌سازی زمین‌های بیشتر برای ساخت خانه بطور مجدد فرصت ثبت نام برای استان‌ها فراهم شود.

بارگذاری مدارک و دریافت کدرهگیری در این سامانه به معنای واجد شرایط بودن نیست و بعد از نام‌نویسی سه دستگاه پایش اطلاعات فرد متقاضی را آغاز می‌کنند.

مهمترین وظیفه وزارت راه وشهرسازی در این مرحله شناسایی متقاضیان واقعی و متصل کردن آنها به پروژه‌های ساخت خانه است.

پس از پایش متقاضیان ثبت‌نام شده در مرحله اول و در صورت وجود ظرفیت، سامانه پس از اطلاع‌رسانی برای ثبت‌نام مجدد تا سقف ظرفیت اعلام شده جدید، بازگشایی می‌شود.

نام نویسی در طرح اقدام ملی مسکن اینترنتی انجام می‌شود و در صورتی که ثبت نام کننندگان شرایط واقعی را داشته باشند از طریق پیامک دعوت حضوری می‌شوند.

قرار است از امروز ۱۰ استان برای طرح اقدام ملی مسکن نام‌نویسی کنند که به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی و قم، آغاز می‌شود.

سه روز بعد نام‌نویسی در کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان انجام خواهد شد. سه روز پس از آن نیز هموطنان در چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد نام‌نویسی می‌کنند.

متقاضیان ثبت نام در طرح اقدام ملی و افراد تحت تکفل باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از روز اول فروردین ماه ۸۴ به بعد باشند و پس از انقلاب اسلامی از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه باید سبز باشد.

شرط دیگر متأهل یا سرپرست خانوار بودن است. البته زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن می‌توانند در این طرح نام‌نویسی کنند.

داشتن حداقل پنج سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا از دیگر الزامات است.

سابقه سکونت در شهر جدید مورد تقاضا یا در شهر مادر حداقل پنج سال خواهد بود.

نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و غیره، توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده‌گذاری حداقل ۳۰ درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی از جمله دیگر شروط اعلام شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

بانک‌ها ۵۰درصد قیمت یک واحد مسکونی را وام بدهند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
بانک‌ها ۵۰درصد قیمت یک واحد مسکونی را وام بدهند
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان این «علی رغم کاهش قیمت مسکن هنوز هم قیمت‌ها واقعی نیست» بر ضرورت پرداخت تسهیلات ارزان قیمت از سوی بانک‌ها تاکید کرد و گفت که بانک‌ها باید ۵۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را به مردم وام بدهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمدرضا رضایی کوچی، با اشاره به کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن گفت: قیمت مسکن در ماه‌های اخیر به صورت غیرمتعارف و حبابی افزایش پیدا کرد و قیمت‌هایی که در چند ماه گذشته، مسکن با آن خرید و فروش می‌شد قیمت واقعی نبود بلکه عمدتا بر مبنای فضای روانی جامعه شکل گرفته بود، لذا قابل پیش بینی بود که تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند.

وی افزود: البته باید توجه داشته باشیم که کاهش قیمت مسکن ناشی از عملکرد خوب ما نبوده و ما کار خاصی در حوزه‌ مسکن نکرده‌ایم، بلکه چون قیمت‌ها افزایش یافته بود مثلا حدود ۸۰ درصد افزایش پیدا کرده و بعد ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد پس همین الان هم قیمت مسکن بالاست و واقعی نیست.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تولید مسکن و تعدیل عرضه و تقاضا را مهمترین راهکار کاهش قیمت مسکن عنوان و خاطرنشان کرد: ‌ یکی از مهمترین مولفه‌ها در مورد قیمت مسکن بحث زمین است، که در کشور ما گران است و باعث شده سرجمع قیمت تمام شده‌ مسکن افزایش یابد. ما باید ابتدا تلاش کنیم و به سمت تولید مسکن و زمین برویم. در حال حاضر از زمین‌هایی که در بافت فرسوده داریم غافل هستیم. ضمن این که زمین‌هایی که در شهرهای جدید وجود دارد می‌تواند به تولید مسکن کمک کند.

رضایی کوچی ادامه داد: علاوه بر این خیلی از زمین‌ها هم در اختیار دستگاههای دولتی است و رها شده. قرار بود این زمین‌ها در اختیار تولید مسکن قرار گیرد ولی بر اساس آمار تنها ۱۵ درصد آن برای تولید مسکن در اختیار وزارت راه قرار گرفته است. این نشان می‌دهد نوعی چسبندگی بین زمین‌ها و مسئولان اجرایی وجود دارد که حاضر نیستند آنها را به وزارت راه بدهند. دولت باید زمین‌های در اختیار دستگاههای اجرایی را آزاد کند و همچنین زمین‌های بافت فرسوده و شهرهای جدید را برای تولید مسکن استفاده کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای خرید مسکن یادآور شد: بانک‌ها باید متناسب با قیمت مسکن به مشتریان وام بدهند در حال حاضر حتی یک وام ۱۵۰ میلیون تومانی هم معادل ۷ -۸ متر یک خانه است. این در حالی است که بانک‌ها باید ۵۰ درصد یک واحد مسکونی را به مردم وام بدهند ولی این کار انجام نشده و حداکثر ۱۰ تا ۱۵ درصد از قیمت مسکن، وام داده می‌شود.

نماینده مردم جهرم در مجلس کاهش قیمت صدور پروانه ساختمانی، از بین رفتن پیچیدگی‌های اداری در شهرداری‌ها و همچنین کاهش قیمت هزینه انشعاب آب، برق و فاضلاب در دستگاههای خدماتی را از دیگر عوامل تاثیر گذار در کاهش قیمت مسکن عنوان و خاطرنشان کرد: اگر روال فعلی ادامه یابد و ما همچنان کاری برای تولید مسکن نداشته باشیم باز هم در آینده شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

(جدول) وضعیت افت قیمت مسکن در منطقه ۷ تهران

فراروخبرگزاری فرارو
(جدول) وضعیت افت قیمت مسکن در منطقه ۷ تهران
اگرچه قیمت‌های پیشنهادی اصطلاحا «تند» در مورد آپارتمان‌های نوساز واقع در بافت مصرفی منطقه ۷ هنوز میان فروشندگان رواج دارد، اما افت قیمت در مورد آپارتمان‌های چند ساله کاملا محسوس است.

منطقه ۷ تهران یکی از مناطقی است که شامل دو بافت متفاوت است.

به گزارش دنیای اقتصاد، بخشی از بافت مسکونی این منطقه شامل محله‌های خواجه نظام، نامجو، معلم، سبلان و نظام‌آباد، کاملا مصرفی است و بخش دیگری از بافت مسکونی این منطقه شامل محدوده دبستان، سهروردی، بهارشیراز و … نیمه مصرفی و در برخی نواحی کاملا لوکس است. تحقیقات میدانی از آخرین وضعیت بازار مسکن در منطقه ۷ نشان می‌دهد در نواحی نیمه مصرفی و لوکس این منطقه، افت قیمت در ماه‌های گذشته رخ داده و در واقع فروشندگان در این محله‌ها پیشتاز کاهش قیمت پیشنهادی بوده‌اند.

در عین حال روند افت قیمت در مورد محله‌های مصرفی این منطقه نیز از چندی پیش آغاز شده و در هفته‌های اخیر انعکاس آن کاملا مشخص است. به‌عنوان مثال قیمت آپارتمان نوساز در محله سبلان، در بهار امسال حتی به مترمربعی ۱۳ تا ۱۴ میلیون تومان نیز رسید، هرچند در محدوده این قیمت‌های نجومی معاملات بسیار محدود بود. این در حالی است که اکنون آپارتمان‌های نوساز در این محله حول و حوش ۱۲میلیون تومان و حتی قدری کمتر فایل شده‌اند.

شواهد به دست آمده از نحوه قیمت‌گذاری آپارتمان‌های عرضه شده در بازار مسکن منطقه ۷ حکایت از آن دارد که افت قیمت آپارتمان‌های مصرفی این منطقه نیز آغاز شده است، اما همچنان گروهی از سازنده‌ها و عرضه‌کنندگان واحد‌های نوساز مصرفی در برابر کاهش قیمت پیشنهادی فروش مقاومت می‌کنند. به این ترتیب قیمت‌های گزاف ۱۳ و ۱۴ میلیون تومانی در محله‌هایی که قیمت آن‌ها افت کرده، همچنان برای فروش واحد‌های نوساز و کلیدنخورده پیشنهاد شده است.

(جدول) وضعیت افت قیمت مسکن در منطقه ۷ تهران - 6

خواندن خبر در سایت منبع

پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان امسال

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان امسال
نوسانات 12 ماهه قیمت مسکن شهر تهران نشان می‌دهد که روند رشد سالانه قیمت، نزولی است. از سوی دیگر کارشناسان، رکود غیرتورمی تا پایان امسال را محتمل‌ترین سناریو برای بازار مسکن شهر تهران عنوان می‌کنند.

اعتمادآنلاین| فروردین ماه کف قیمت و تیرماه سقف قیمت مسکن شهر تهران در بازه هفت ماهه بوده است. آمار دفتر اقتصاد مسکن نشان می‌دهد پس از تیرماه قیمت مسکن در پایتخت با دو افت ماهیانه ۳٫۱ و ۳٫۵ درصد مواجه شده و در مهرماه رشد اندک یک درصد را به ثبت رسانده است. لذا گزارش آبان که در پایان ماه منتشر می‌شود تا حدودی می‌تواند وضعیت آینده بازار را ترسیم کند. هرچند برآورد می‌شود اگر رشد عجیب و غریبی در قیمت مناطق ۱ تا ۳ پایتخت رخ ندهد احتمالا روند کلی بازار در آبان ماه کاهشی خواهد بود؛ زیرا شش منطقه‌ مصرفی تهران که بیش از نیمی از معاملات در آن صورت می‌گیرد، در مهرماه ۱۳۹۸ با افت ۲ تا ۱۲ درصد قیمت مواجه بودند. اما افزایش غیرمنتظره ماهیانه قیمت در مناطقی از تهران همچون منطقه یک با رشد ۷٫۶ درصد، منطقه دو با رشد ۹ درصد و منطقه هشت با رشد ۴٫۳ درصد کمک کرد تا معدل کل یک درصد نسبت به ماه قبل افزایش یابد. با این حال کارشناسان هیچ نوع چشم‌انداز افزایشی در بازار مسکن متصور نیستند.

عمده کارشناسان معتقدند محتمل‌ترین سناریو در بازار مسکن آن است که اواخر امسال معاملات مقداری افزایش پیدا کند اما رشد قیمت رخ نخواهد داد. عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران می‌گوید: از نیمه بهمن ماه امسال معاملات افزایش پیدا می‌کند؛ آن هم به این دلیل که معمولا اقتصاد ایران هر ساله به شکل سیستماتیک با تورم مواجه می‌شود و مردم این موضوع را در نظر می‌گیرند و بعضی افراد هر طور شده یک خانه می‌خرند که از گرانی سال بعد در امان باشند.

حسن محتشم تصریح کرد: هم‌اکنون که قیمت مسکن حدود ۲۰۰ درصد بالا رفته شاید تا سه چهار ماه قیمت‌ها حدود ۲۰ درصد پایین بیاید اما قطعا بیش از این مقدار افت نخواهد کرد. الان رکود است و در شرایط رکود، فروشندگان نیاز به نقدینگی دارند. به همین دلیل قیمت را مقداری پایین می‌آورند. افت نسبی قیمت تا زمانی که رکود ادامه داشته باشد یعنی نیمه دوم بهمن ماه ادامه پیدا می‌کند.

نمودار زیر از نوسانات ۱۲ ماهه قیمت مسکن شهر تهران نشان می‌دهد که روند رشد سالیانه قیمت، نزولی است. بعد از آن‌که اردیبهشت امسال بازار مسکن شهر تهران به بالاترین میزان افزایش سالیانه قیمت به میزان ۱۱۲ درصد رسید، مهرماه امسال این نرخ به ۴۸ درصد کاهش یافته و نمودار از اردیبهشت ماه به بعد نزولی شده است.

از سوی دیگر کاهش شدید معاملات، این گزاره که مالکان همانند ماه‌های گذشته قیمت‌های پیشنهادی را کاهش دهند تقویت می‌کند. شهریورماه ۱۳۹۸ تعداد ۲۹۰۰ فقره معامله مسکن در تهران انجام شد که نوعی رکود تاریخی است؛ به طوری که گفته می‌شود از سال ۱۳۶۶ تا کنون چنین حجم اندکی از معاملات بی‌سابقه بوده است. البته در مهرماه خرید و فروش مقداری افزایش یافت. مهرماه امسال ۳۵۰۰ فقره معامله در شهر تهران انجام شد که نسبت به ماه قبل ۲۱ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۴ درصد کاهش داشته است.

قیمت مسکن در شش منطقه از مناطق ۲۲گانه شهر تهران شامل مناطق ۴، ۵، ۷، ۱۰، ۱۴ و ۱۵ که مجموعا ۴۷ درصد معاملات مسکن در مهرماه ۱۳۹۸ را به خود اختصاص دادند ۶٫۲ درصد نسبت به شهریورماه کاهش یافت؛ به طوری که متوسط هر متر مربع مسکن در منطقه ۴ معادل ۲٫۱ درصد، منطقه ۵ معادل ۶٫۵ درصد، منطقه ۷ معادل ۱۲٫۴ درصد، منطقه ۱۰ معادل ۳ درصد، منطقه ۱۴ معادل ۲٫۷ درصد و منطقه ۱۵معادل ۱۱ درصد نسبت به شهریورماه کاهش یافت. در سوی مقابل در چهار منطقه دیگر شامل مناطق ۱، ۲، ۶ و ۸ که جزو ۱۰ منطقه‌ی پرتقاضا محسوب می‌شود و مهرماه ۱۳۹۸ مجموعا ۲۳ درصد معاملات شهر تهران در این مناطق انجام شده میانگین قیمت‌ها ۵٫۴ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت.

سلمان خادم‌المله، کارشناس بازار مسکن می‌گوید: اینکه بازار مسکن بعد از دو افت ماهیانه با توقف کاهش قیمت و افزایش معاملات مواجه شد می‌تواند به سیاست‌های انبساطی دولت و بانک مسکن مربوط باشد که اثر کوچکی روی بازار مسکن گذاشت. هم‌چنین در هفته‌های اخیر بازارهای رقیب مسکن مثل طلا، ارز و بورس با ثبات مواجه بودند که ترکیب این عوامل باعث اثرگذاری روی بازار مسکن شد. اما به طور کلی در حوزه مسکن تعادل عرضه و تقاضا برقرار نیست. طرف تقاضا با توجه به افزایش شدید قیمت‌ها به شدت تحت فشار است. به همین دلیل روال عادی و نرمال را در بازار مسکن شاهد نیستیم.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بعید است در آینده نزدیک تحرک اساسی و اتفاق ویژه‌ای در حوزه معاملات مسکن ایجاد شود، گفت: تا زمانی که تکلیف متغیرهای اثرگذار بر بازار مسکن معلوم شود شرایط رکودی در بازار مسکن ماندگار خواهد بود. ممکن است تحرکات کوچکی مثل آنچه در مهر ماه اتفاق افتاد روی دهد اما رونق ایجاد نخواهد شد. به هر حال قیمت ارز به یکباره ۳٫۵ برابر شده که البته هم اکنون به یک جایگاه نسبتا باثبات‌تری رسیده است. افزایش قیمت ارز به کاهش ارزش پول ملی و افت اقتصاد منجر شده و قیمت کالاها متناسب با این افت، بروز شده است.

خادم المله تصریح کرد: اگر همین ثبات در بازارهای موازی از جمله بازار ارز باقی بماند می‌توان انتظار داشت که قدرت خرید متقاضیان مسکن به تدریج در بازه سه تا چهار ساله افزایش یابد. بدین معنا که از یک طرف با ثبات قیمت مسکن مواجه باشیم و از طرف دیگر تورم ثابت بماند. یعنی ثبات قیمت اسمی و کاهش قیمت واقعی مسکن را شاهد باشیم که در آن صورت با افزایش سطح درآمد عمومی، تحرک به شکل تدریجی در بازار مسکن ایجاد می‌شود. اگر اوضاع مشابه دوره‌های گذشته باشد خروج از رکود حداقل سه سال زمان خواهد برد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نقدینگی در بازار مسکن به حداقل رسیده است

ایسناخبرگزاری ایسنا
نقدینگی در بازار مسکن به حداقل رسیده است
ایسنا/قزوین استاد دانشگاه پیام نور استان قزوین گفت: مشکل اصلی کشور گردش سرمایه در حوزه مسکن است، به همین دلیل شاهدیم نقدینگی در بازار مسکن به حداقل رسیده است.

فرشاد فصاحت استاد دانشگاه پیام نور استان قزوین در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کمبود مسکن در جوامع مختلف به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مشکلات اقتصادی، صریح‌تر و ملموس‌تر از سایر مشکلات در کشورها خود را نشان می‌دهند. معمولا برای رفع این مشکل در برنامه‌های توسعه پنج‌ساله کشور پیش‌بینی ساخت مسکن اتفاق می‌افتد ولی هیچ‌وقت این امر به‌طور کامل تحقق نمی‌یابد.

وی ادامه داد: این بخش با بیش از ۲۵۰ گروه شغلی مرتبط می‌تواند در حل مشکلات و معضلاتی همچون بیکاری و تولید مؤثر باشد. یکی از روش‌های حل این مشکلات هدایت هدفمند نقدینگی موجود به سمت بازار مسکن است. همان‌طور که می‌دانیم حجم نقدینگی در کشورها در دست مردم آن کشور است که بایستی برنامه‌ریزی صحیح و اصولی در راستای هدایت این منابع مالی به سمت بازارهای هدف انجام گیرد.

این استاد اقتصاد تصریح کرد: متأسفانه در کشورهای درحال‌توسعه نظیر ایران که بازارهای مالی به‌شدت بی‌ثباتی دارند، مردم از بیم از بین رفتن ارزش پول در اختیار خود به‌طور هیجانی به سمت بازارهای مختلف ازجمله بازار ارز و طلا هجوم می‌برند.

وی تأکید کرد: مشکل اصلی کشور گردش سرمایه در حوزه مسکن است، به همین دلیل شاهدیم نقدینگی در بازار مسکن به حداقل رسیده است.

فصاحت اضافه کرد: از طرف دیگر در جهت افزایش توان و بهره‌وری تعاونی‌های مسکن در جذب اعضاء و سرمایه، اقداماتی همچون انتقال و آموزش فنی و مهندسی به مدیران تعاونی‌ها، ارتقا و آموزش اطلاعات حقوقی موردنیاز مدیران تعاونی‌ها و افزایش اطلاعات اجرا و نظارت بر پروژه‌های عمرانی بایستی در دستور کار قرار گیرد.

این استاد دانشگاه در پایان تشریح کرد: امروزه کلیه دستگاه‌های اجرایی دولتی، نیمه‌دولتی و خصوصی برای اینکه در مسیر توسعه قرار گیرند ناگزیرند از فعالیت‌های نوآورانه و دانش‌بنیان بهره گیرند. در این راستا راه‌اندازی مراکز ایده و خلاقیت باهدف ارتقای سطح تعاونی‌ها از حالت سنتی به حالت بهره‌ور و نیز حل مشکلات تعاونی‌ها از طریق برگزاری استارت‌آپ‌های دانشجویی و جذب و حمایت از ایده‌های نو و خلاقانه در این زمینه، همچنین ترویج فرهنگ تعاون و افتتاح صندوق‌های تأمین مالی خرد تضمین‌شده برای حمایت از شرکت تعاونی‌های دانش‌بنیان و نوآور نقش مهمی در ارتقای کارآمدی تعاونی‌های مسکن خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
به گزارش خبرانلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، محمد اسلامی؛ در بازدید از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار اظهار کرد: یکی از اقداماتی که در بندر چابهار شاهد آن هستیم، برچیدن اسکله‌های نصب سریع که در دهه ۶۰ ایجاد شده بود، است. مقام عالی وزارت راه و شهرسازی با بیان این که مجموع ظرفیت بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری به ۱۱ میلیون تن خواهد رسید افزود: این یک پیشرفت بزرگ و یکی از اهدافی است که برای توسعه سواحل مکران جزو الزامات برنامه‌ای بوده است. مدرن‌ترین ترمینال مسافربری دریایی کشور در چابهاروی اضافه کرد: مدرن‌ترین ترمینال مسافربری دریایی کشور با برخورداری از به روز‌ترین تجهیزات در بندر چابهار ایجاد شده است، در هیچ نقطه‌ای از کشور ترمینال مسافری با این مشخصات وجود ندارد. به گفته وزیر راه و شهرسازی، در سال ۹۶ کشتی مسافری بین چابهار و مسقط تردد می‌کرد اما متوقف شد که با هماهنگی انجام شده و انعقاد قرارداد توسط سازمان بنادر و دریانوردی، از پایان آذر ماه امسال کشتی‌های مسافری در این مسیر عملیات جابه جایی مسافر را آغاز خواهد کرد. اسلامی خاطرنشان کرد: تاکید بر این است که مسافرت دریایی تسهیل و تسریع شود، چراکه با ظرفیت موجود می‌توان بین بنادر ایران و کشورهای همسایه مسافرت دریایی داشت.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز17 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «خالد الجارالله» معاون وزیر خارجه کویت گفت که این کشور همچنان در حال بررسی طرح صلح هرمز پیشنهادی رئیس‌جمهور ایران است. الجارالله در مصاحبه با روزنامه کویتی «الجریده» تشریح کرد که در دیدار روز گذشته با «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران، طرح مذکور، روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی کرده است. الجارالله در خصوص برگزاری نشست شورای همکاری خلیج‌ فارس در ریاض نیز درباره برگزاری این نشست در هفته آینده ابراز خوش‌بینی کرد و گفت که این نشست نشانه مثبتی درباره نزدیک بودن حل بحران در روابط اعضای شورای همکاری است. به گفته این مقام کویتی، یک روز پیش از برگزاری نشست شورای همکاری، نشست وزرای خارجه برگزار و طی آن معرفی «نایف الحجرف» وزیر دارایی سابق کویت برای تصدی منصب دبیرکلی شورای همکاری خلیج فارس بررسی خواهد شد. هفته پیش نیز «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان در سفری به تهران با مقامات ایران دیدار و درباره طرح صلح هرمز گفت‌وگو کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، توماس چی از دانشگاه سانفرانسیسکو، معتقد است که اگر فرد به اندازه کافی آب نننوشد، پیروی کورکورانه از رژیم غذایی به خلاص شدن از وزن اضافی کمکی نخواهد کرد. افرادی که وزن کم می‌کنند، توجه زیادی به رژیم غذایی می‌کنند، در حالی که نوشیدن روزانه آب ضروری‌تر از رژیم لاغری است. علاوه بر این، تعادل آب برای بدن بسیار مهم است، اگر بدن را به سمت کم آبی بدن بیاورید، مشکلات زیادی من جمله اضافه وزن خواهید داشت. پزشک دیگری، نیکت سونپال، یک درمانگر و متخصص گوارش در نیویورک نیز معتقد است که نوشیدن منظم آب به اندازه حفظ رژیم غذایی سالم مهم است. به گزارش اسپوتنیک، واقعیت این است که گاهی اوقات مردم عطش را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند و گاهی که نوشیدن یک لیوان آب کافی است را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند.
فارسفارس17 ساعت قبل
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با بیان اینکه مزدبگیرهای بدون بیمه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند، گفت: ۸۰ درصد مسائل و مشکلات وزارت تعاون مربوط به بنگاه‌های اقتصادی تامین اجتماعی و بازنشستگی است. وی با بیان اینکه درآمد صندوق از محل سرمایه‌گذاری صندوق در بورس بیشتر از نصف درآمد تامین اجتماعی از شستا بوده، تصریح کرد: این در حالی است که دارایی شستا چندین برابر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان است. شیرکانی با اشاره به اینکه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان تنها صندوق بیمه اجتماعی است که بنیان و اساس آن در جمهوری اسلامی نهاده شده، گفت: حفظ و صیانت از این صندوق برای نظام ما یک موضوع حیثیتی محسوب می‌شود. شیرکانی ادامه داد: براساس طرحی که پیش نویس لایحه‌اش در دولت تدبیر و امید آماده شده است تمام مزدبگیرهایی که هیچ بیمه‌ای ندارند، به نوعی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. شیرکانی افزود: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر وعده بیمه درمان نداده است.

اخبار بیشتر