پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

تذکرات ۳ نماینده مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
تذکرات ۳ نماینده مجلس درباره افزایش قیمت بنزین
تعدادی از نمایندگان در تذکرات جداگانه‌ای نسبت به موضوع افزایش قیمت بنزین نظراتشان را مطرح کردند.

به گزارش وانانیوز،

محمدرضا صباغیان نماینده بافق و مهریز در جلسه امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با توجه به مباحث مطرح شده در جلسه غیرعلنی درباره‌ی موضوع بنزین، نمایندگان انتظار دارند که حداقل این قانون با نظارت خیلی خوب اجرا شود چون مردم تحت فشار هستند.

غلامرضا فاتح نماینده گرمسار در مجلس شورای اسلامی در تذکر دیگری خطاب به رییس مجلس گفت: انتظار نمایندگان آن است که موضوعات مطرح شده در مراکز تصمیم‌گیر که رییس مجلس شورای اسلامی به نیابت مجلس در آن حضور دارد، اطلاع داده شود همچنین نظرات مجلس در آن اعمال شود که این رویکرد می‌تواند فواید زیادی در تصمیم‌گیری‌های نظام داشته باشد.

وی ادامه داد: تاکید نمایندگان این است که قیمت‌ها به بهترین شکل کنترل شود و در این راستا هم تذکرات لازم به دولت داده شود تا مردم آسیب کمتری ببینند.

احد آزادی‌خواه نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز در تذکری با استناد به ماده ۳۹ قانون برنامه ششم توسعه گفت: طبق قانون برنامه باید دولت تغییر قیمت حامل‌های انرژی‌ را در قالب لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می‌داد تا درباره‌ی آن تصمیم‌گیری کند. نمایندگان در جریان کار نبودند لذا این کار خلاف برنامه بوده و ما به آن اعتراض داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت بنزین برای این اغتشاشات بهانه است

ایمناخبرگزاری ایمنا
قیمت بنزین برای این اغتشاشات بهانه است
امان‌الله قرایی مقدم در خصوص رفتار مردم ایران طی ۲۴ ساعت اخیر در پی افزایش قیمت بنزین گفت: نام این رفتارها را دیگر نمی‌توان اعتراض گذاشت؛ بلکه اسم آن خیزش است و لازم است مسئولان و مردم با هم با مماشات و تعامل رفتار کنند و در فکر تغییرات اساسی و اصلاحات بنیادی و ساختاری در جامعه باشند.

امان‌الله قرایی مقدم، جامعه شناس، در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص ارزیابی رفتار مردم در واکنش به گرانی بنزین، اظهار کرد: به عنوان یک جامعه‌شناس به شدت با این گونه رفتارها که آتش زدن اموال عمومی و مراکز دولتی یا خصوصی است، مخالفم حتی ذره‌ای از تخریب اموال عمومی را قبول ندارم و مسئله‌ باید با مصالحه، گفت‌وگو و آرامش حل شود.

وی با بیان اینکه هزینه این تخریب‌ها از جیب خود مردم پرداخت می‌شود، افزود: وقتی اموال عمومی را آتش می‌زنند این رفتار علاوه بر اینکه اختلال در نظام اداری است، ضررهای بسیاری به بیت المال می‌زند و به دست خود نباید عامل تخریب اموال جامعه باشیم.

این جامعه‌شناس با تاکید بر اینکه منشأ این نارضایتی‌ها مشکل بنزین نیست، تصریح کرد: درد مردم بنزین نیست، درد مردم نابسامانی، ناکارآمدی‌ها و ندانم کاری‌هاست و افزایش قیمت بنزین برای این اغتشاشات بهانه است، متاسفانه مشکلات مردم تا حد زیادی روی هم جمع شده است بی‌عدالتی، اختلاف طبقاتی‌، اختلاس‌، تمامیت‌خواهی‌ها، نارضایتی‌ها، بیکاری، فقر و صدها فشار دیگر بر مردم در بروز این رفتارها دخیل بوده است.

قرایی‌مقدم با بیان اینکه من نام این رفتارها را اعتراض نمی‌گذارم بلکه اسم این رفتارها خیزش است، اظهار کرد: این یک خیزش سراسری است و به مسئولان و مردم توصیه می‌کنم با هم با مماشات و تعامل رفتار کنند.

وی با تاکید بر اینکه علت این رفتارهای مردم وجود ناکارآمدی و سوءاستفاده است، خاطرنشان کرد: بنده و هر جامعه‌شناس دیگری به این اعتراض نمی‌گوید بلکه این حرکت خیزشی است.

این استاد دانشگاه و صاحب‌نظر در امور اجتماعی در توصیه به مسئولان گفت: مسئولان باید در پی تصمیمات اصلاحاتی در نهادها و سازمان‌های خود باشند و بدانند علت این رفتارها یک موضوع نیست بلکه ناامیدی جامعه از اصلاح امور خود بزرگترین علت‌ این رفتارهاست. کد خبر ۳۹۷۱۰۰

خواندن خبر در سایت منبع

کمیسیون برنامه و بودجه مأمور رفع ایرادات طرح افزایش نرخ بنزین شد

مهرخبرگزاری مهر
کمیسیون برنامه و بودجه مأمور رفع ایرادات طرح افزایش نرخ بنزین شد
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد: مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون برنامه و بودجه مأمور رفع ایرادات اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله عباسی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران جزییات جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی را تشریح کرد.

وی گفت: بر اساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی تصمیمی که شورای عالی امنیت ملی گرفته و سران قوا آن را تصویب کرده‌اند، زمانی که به تایید مقام معظم رهبری رسید لازم الاجرا خواهد بود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: پیش از این مجلس قانون هدفمندی یارانه‌ها را به تصویب رسانده بود اما دولت در اجرای این قانون تاخیر داشت بنابراین تصمیم گرفته شد کمیسیون برنامه و بودجه و مرکز پژوهش‌ها ایرادات وارده بر شیوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین را بررسی کرده و اعلام کند تا رفع اشکال صورت گیرد.

عباسی اظهار داشت: همچنین مقرر شد هر چه سریعتر درآمدهای حاصل از اجرای این قانون به حساب مردم واریز شود

وی با بیان اینکه قوه قضاییه و دستگاه‌های نظارتی، کمیسیون اقتصادی و سایر کمیسیون‌های تخصصی موظف به نظارت بر قیمت‌ها شدند تا خدایی ناکرده افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش قیمت سایر کالاها نشود، گفت: مجلس شورای اسلامی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در تلاش است به نحو شایسته‌ای فواید ناشی از این طرح را مورد بررسی قرار داده و ایرادات اجرایی این طرح را برطرف نمایند تا مردم دچار زیان و خسارت نشوند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در خصوص سوال از رئیس جمهور در مورد اجرای هدفمندی یارانه‌ها گفت: در مورد زمان و شیوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین ایراداتی وجود داشته که نمایندگان مطرح کردند اما موضوعی مبنی بر سوال از رئیس جمهور مطرح نشد.

عباسی تاکید کرد: انتقاداتی مطرح شد مبنی بر اینکه زمان و شیوه افزایش قیمت بنزین مناسب نبوده اما حالا که این طرح اجرا شده همه مکلف هستند طبق اصل ۱۷۶ قانون اساسی از این تصمیم حمایت کنند. احتمال این وجود دارد در آینده اصلاحاتی در اجرای این تصمیم ایجاد شود که به نفع مردم خواهد بود. مردم ان شاالله هیچ زیان و ضرری نخواهند دید.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارائه طرح دو فوریتی یا سه فوریتی برای ممانعت از اجرای تصمیم شورای هماهنگی گفت: با توجه به اینکه جوانب این تصمیم در جلسه غیرعلنی بررسی شد پیشنهاداتی مطرح شد اما هیچ طرح دو فوریتی یا سه فوریتی اعلام وصول نشده، فقط مقرر شد کمیسیون‌های تخصصی در مورد بهتر اجرا شدن این قانون تصمیم بگیرند و سریعا اعلام کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

فارسخبرگزاری فارس
سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است
معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: براساس الگو‌های اقتصادی در افزایش قیمت بنزین، تورمی که بر سطح عمومی قیمت‌ها اثر می‌گذارد، حدود ۲ درصد محاسبه شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از صدا و سیما، سید حمید پورمحمدی در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما افزود: پس از افزایش قیمت بنزین، برای رفاه حال مردم سهمیه‌هایی برای تاکسی‌ها از جمله تاکسی‌های اینترنتی و سرویس‌های مدارس در نظر گرفته شد که روی کرایه‌ها اثری نداشته باشد.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه همه منابع حاصل از تفاوت قیمت ناشی از افزایش قیمت بنزین را در حسابی در نزد خزانه نگهداری می‌کند و آن را عینا به حدود ۶۰ میلیون نفر در قالب حدود ۱۸ میلیون خانوار تقدیم می‌کند.

* دهک اول 23 برابر بیشتر از دهک دهم از یارانه بنزین برخوردار است

پورمحمدی درباره میزان تورم احتمالی ناشی از افزایش قیمت بنزین با اشاره به اینکه نظرات مختلفی در این باره مطرح شده است، گفت: با توجه به اختلاف قیمت بنزین در کشورمان نسبت به منطقه، یارانه‌ای که برای بنزین داده می‌شود، عادلانه توزیع نمی‌شود و از این یارانه، دهک اول در مقایسه با دهک دهم، ۲۳ برابر بیشتر برخوردار می‌شود، بنابراین بسیاری معتقد بودند که باید این موضوع، اصلاح و یارانه، عادلانه توزیع شود.

* تفاوت قیمت بنزین در ایران و کشور همسایه 15 هزار تومان است

وی ادامه داد: دیدگاه دیگر این بود که زمانی که تفاوت قیمت بنزین در کشورمان با کشور همسایه بیش از ۱۵ هزار تومان است طبیعتا قاچاق آن زیاد می‌شود و نباید زمینه قاچاق را فراهم کنیم.

پورمحمدی اضافه کرد: نظر دیگر این بود که با اصلاح قیمت بنزین، استفاده از خودرو‌های گازسوز و برقی، بیشتر و آلودگی هوا کم می‌شود.

* از 15 بار افزایش قیمت بنزین 8 مرتبه افزایش تورمی نداشت

وی گفت: پس از انقلاب, ۱۵ بار افزایش قیمت بنزین داشتیم که از این تعداد ۸ مرتبه هیچ اثر تورمی ملموس و افزایش سطح قیمتی کالا‌ها نداشت و در ۵ مرتبه هم تورم حدود یک تا ۲ درصد و در برخی موارد هم حتی کاهشی بوده است.

* 6 میلیون خانوار از 24 میلیون خانوار نیاز به یارانه حمایتی ندارند

معاون اقتصاد و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: از حدود ۲۴ میلیون خانوار ایران فقط ۶ میلیون خانوار به علت درآمد بالایی که دارند از یارانه برخوردار نیستند و ۱۸ میلیون خانوار بقیه که شامل طبقات متوسط و طبقه با درآمد کم هستند، از این یارانه برخوردار می‌شوند، به عبارتی تفاوت قیمت بنزین، کاملا بین افشار ضعیف و طبقه متوسط، توزیع می‌شود.

وی گفت: برای طبقات بالای درآمدی هم ساز و کاری در نظر گرفته شده است که اگر اشتباهی شد به راحتی بتوانند اعتراض کنند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این موضوع رسیدگی می‌کند و یارانه آن‌ها برقرار می‌شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز با حضور در این برنامه با تاکید بر اینکه خیال مردم از بابت آرامش بازار و تامین کالا راحت باشد، گفت: کمبود هیچ کالایی در کشور نخواهیم داشت.

یاسر رایگانی افزود: از روز نخست اجرای طرح مدیریت مصرف، به مدیران تعزیرات حکومتی سراسر کشور ابلاغیه‌های اعلام شد و با دستور وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، تمهیدات اولیه اندیشیده شد.

وی با بیان اینکه مقررات لازم اجرایی شد و گشت‌های کنترل و نظارت بر بازار را دو برابر کردیم، گفت: این طرح جدید که از روز شنبه آغاز شد تا یک ماه ادامه دارد و پس از آن هم رصد و کنترل و نتیجه گیری می‌کنیم و این طرح را تا پایان سال ۱۳۹۸ ادامه خواهیم داد.

رایگانی افزود: بازار آرام است و مشکل خاصی در کشور نداریم.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور هم با حضور در این برنامه گفت: به واسطه افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی و تمهیداتی که اندیشیده شد مجموعه دولت این انتظار را از حوزه تاکسیرانی داشت که افزایش قیمت شکل نگیرد و این موضوع به همه سازمان‌های تاکسیرانی در سراسر کشور ابلاغ و همراهی لازم انجام شد.

مرتضی ضامنی افزود: امروز بر اساس گزارش‌ها، حوزه‌های تاکسیرانی مانند قبل مشغول ارائه خدمت بودند و فقط در تهران به علت بارندگی و آب و هوا مشکلاتی وجود داشت، اما در بخش تاکسیرانی، خدمات به خوبی ارائه شد.

وی با اشاره به اینکه بازرسان سازمان‌های تاکسیرانی در شهر‌ها بر امور تاکسیرانی نظارت می‌کنند، گفت: شهروندان در صورت وقوع تخلف می‌توانند موارد را به شماره‌های اعلام شده اطلاع دهند.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با تاکید بر اینکه تامین کالا‌های اساسی و دیگر کالا‌ها در شرایط کاملا خوبی است، گفت: کشور از نظر ذخایر راهبردی در بهترین شرایط است و با توجه به سامانه جامع تجارت، تولید و واردات کالا از مرحله ترخیص تا عرضه در شبکه‌های خرد، رصد می‌شود.

قبادی افزود: پس از اعلام نرخ جدید بنزین، جلسه تنظیم بازار به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت و با حضور همه اعضاء برگزار و تصمیمات لازم گرفته شد و متناظر همین جلسه را استانداران سراسر کشور برگزار کردند.

وی با اشاره به اینکه این جلسات ادامه دارد، اضافه کرد: تصمیماتی در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هم گرفته شد تا با همکاری دیگر سازمان‌های نظارتی، بازار را پایش و رصد کنند و مانع ایجاد خلل در عرضه و توزیع کالا شوند.

قبادی ادامه داد: تاکنون افزایش قیمت یا کمبود کالا گزارش نشده است.

وی گفت: در شرایط فعلی، افزایش نرخ بنزین بر روی نرخ کالا‌های اساسی، هیچ تاثیری ندارد و اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالا‌ها کماکان ادامه دارد و ۱۰ درصد بیش از پارسال به کالا‌های اساسی، ارز تخصیص داده شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به صورت روزانه ۱۰۰ قلم کالا را رصد می‌کنیم.

قبادی با اشاره به اینکه همه دستگاه‌ها به صورت ویژه برای تنظیم بازار، پای کار هستند‏, اضافه کرد: اگر تاثیرات روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین کنترل شود، در عالم واقع، این افزایش قیمت تاثیر آن چنانی بر سفره مردم و افزایش قیمت دیگر کالا‌ها نخواهد داشت.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی هم در ادامه این برنامه با اشاره به اینکه سازمان تعزیرات حکومتی با همکاری مردم تجربه‌های خوبی در مبارزه با احتکار و گران فروشی دارد، گفت: اکنون هم با همکاری مردم و دستگاه‌های مرتبط می‌توانیم اوضاع را کنترل کنیم و طبق قانون، مانع احتکار و گران فروشی و سوءاستفاده برخی افراد می‌شویم.

رایگانی اضافه کرد: بر اساس قوانین موجود بین ۱۰ تا ۷۰ درصد کالای احتکار شده را جریمه و به عرضه آن الزام می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر تولیدکننده‌ها نظارت خواهد کرد، گفت: همه واحد‌های تولیدکننده موظف هستند تولیدات خود را با هماهنگی این سازمان، عرضه کنند و این سازمان بر آن‌ها نظارت خواهد کرد.

رایگانی با بیان اینکه سازمان تعزیرات حکومتی با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعامل دارد، افزود: آن‌ها تخلفات تولیدکننده‌ را به شعب این سازمان ارجاع می‌دهند و به آن رسیدگی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه بنکداران هم اتحادیه دارند، گفت: این اتحادیه هم با سازمان تعزیرات حکومتی تعامل نزدیکی دارد و گشت‌های نظارتی مشترکی را برگزار می‌کنیم.

رایگانی افزود: شعب تعزیرات حکومتی، تخلفات مربوط به اصلاح مصرف سوخت و پرونده‌های مربوط به سهمیه بندی بنزین را خارج از نوبت رسیدگی و حداکثر در مدت یک هفته حکم صادر می‌کنند.

وی با بیان اینکه روزانه فقط در شهر تهران ۷۰۰ تا ۸۰۰ پیام شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود، اضافه کرد: این پیام‌ها دسته بندی و به شعب تخصصی ارجاع و بر اساس اولویت، رسیدگی می‌شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اینکه تعامل این سازمان با اتحادیه‌ها، روزانه است، گفت: گشت‌های نظارتی مشترک داریم.

رایگانی با بیان اینکه سامانه ۱۳۵ سازمان تعزیرات، شبانه روزی آماده دریافت گزارش‌ها و شکایات مردم است، افزود: همه مردم از سراسر کشور می‌توانند با این سازمان در ارتباط باشند.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور نیز گفت: سهمیه تاکسی‌های با سوخت بنزین, ۴۰۰ لیتر و تاکسی‌های دو گانه سوز ۲۰۰ لیتر در ماه در نظر گرفته شد که کافی نبود و با مسئولان ذیربط در این باره رایزنی و تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ شد.

مرتضی ضامنی ادامه داد: در حوزه تاکسی‌های دوگانه سوز سهمیه از ۲۰۰ به ۲۵۰ لیتر و سهمیه خودرو‌های ون از ۴۰۰ به ۶۰۰ لیتر افزایش یافت و برای ناوگان فعال در بخش سرویس مدارس، سهمیه‌ای در نظر گرفته نشده بود که با ارائه دلایل، برای آن‌ها سهمیه در نظر گرفته شد.

وی گفت: گوش شنوا در دولت وجود دارد و حرف‌ها و دلایل ما را شنیدند و از دولت به ویژه وزارتخانه‌های کشور و نفت تشکر می‌کنیم.

ضامنی افزود: در بخش سرویس مدارس سهمیه‌ای تخصیص داده نشده بود، اما با پیگیری‌ها، به آن‌ها سهمیه تخصیص داده شد.

وی ادامه داد: لازم است افراد فعال در این بخش حتما در سامانه ملی پایش حمل و نقل دانش آموزی نام نویسی کنند تا پیمایش آن‌ها رصد و متناسب با آن، سهمیه سوخت به آن‌ها تخصیص داده شود.

ضامنی با اشاره به اینکه ناوگان تاکسیرانی به اندازه کافی در کشور وجود دارند و در حال خدمت هستند، افزود: شهروندان تخلفات را به سازمان تاکسیرانی منعکس کنند.

مدیر عامل تاکسی اینترنتی تپسی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه برای این تاکسی‌ها هم سهمیه بنزین در نظر گرفته شده است، گفت: در آخر هر ماه تا سقف ۳۰۰ لیتر با توجه به میزان پیمایش، ما به التفاوت قیمت به آن‌ها پرداخت می‌شود.

میلاد منشی پور افزود: ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که در حال رایزنی هستیم، اما با توجه به اختصاص سهمیه به تاکسی‌های اینترنتی، نرخ کرایه‌ها افزایش نخواهد یافت

خواندن خبر در سایت منبع

دولت کنترل کند، افزایش قیمت بنزین تورم‌زا نخواهد بود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
دولت کنترل کند، افزایش قیمت بنزین تورم‌زا نخواهد بود
استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: ممکن است گروهی از مصرف کنندگان خرد، تولید کننده یا عرضه کننده کالا هم باشند و این افزایش قیمت را بهانه افزایش قیمت کالا کنند.

اعتمادآنلاین| مرتضی عزتی درباره تاثیر افزایش قیمت بنزین در تورم اظهار داشت: اولا باید توجه داشت که افزایش قیمت فقط در بخش بنزین رخ داده و شامل گازوییل نمی‌شود و عمده مصرف سوخت حمل و نقل در بخش تولید، مصرف گازوییل و مقدار محدودی گاز طبیعی است و بنزین در این بخش مصرف بسیار کمی دارد.

وی افزود: بنابراین انتظار نمی‌رود قیمت تمام شده کالا و خدمات تولیدی تحت تاثیر افزایش قیمت بنزین قرار بگیرد. البته بخشی از خدمات حمل و نقل شهری مانند تاکسی‌ها و آژانس‌ها دچار تغییر قیمت می‌شوند اما حمل و نقل عمومی شهری غیر از تاکسی نباید تحت تاثیر این سیاست قرار بگیرد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بنابراین نباید انتظار داشته باشیم، افزایش نرخ بنزین و نظام سهمیه‌بندی موجب افزایش قیمت تمام شده کالا و خدمات عمده شود.

عزتی با بیان اینکه اگر دولت سوخت کافی برای نظام حمل و نقل عمومی ارایه دهد و این شرایط را کنترل کند، ‌ نباید منتظر افزایش نرخ تورم و افزایش قیمت‌ها باشیم، ‌ گفت: اگر دولت درباره تاکسی‌ها و حمل و نقل عمومی که از بنزین استفاده می‌کنند سیاست درستی اتخاذ نکند، این بخش شامل افزایش قیمت‌ها می‌شود که ممکن است به سایر بخش‌ها سرایت کند.

وی اظهار داشت: البته افزایش قیمت بنزین موجب کاهش توان خرید مردم می‌شود چراکه اگر پیش از این هزینه استفاده از ۱۰۰ لیتر ۱۰۰ هزار تومان بوده در حال حاضر هزینه‌ها به ۲٫۵ برابر می‌رسد بنابراین هزینه‌های مردم صعودی می‌شود و در حالی که هزینه تولید کننده بالا نمی‌رود هزینه مصرف کننده افزایش می‌یابد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: ممکن است گروهی از مصرف کنندگان خرد، تولید کننده یا عرضه کننده کالا هم باشند و این افزایش قیمت را بهانه افزایش قیمت کالا کنند.

عزتی با بیان اینکه این افزایش قیمت بنزین از دو طرف دیگر بر رفتار مردم تاثیر دارد، ‌ گفت: هزینه بخشی از مردم را بالا می‌برد و از سوی دیگر افزایش سقف یارانه، ناشی از درآمدهای حاصل شده از افزایش قیمت سوخت می‌تواند درآمد بخشی از مردم را بالا ببرد.

وی افزود: ‌ طبق آنچه که دولت اعلام کرده همه درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین باید به مردم برگردد. در این شرایط؛ هزینه افرادی که بنزین بیشتری مصرف می‌کنند افزایش می‌یابد و عده‌ای هم که مشمول پرداخت افزایش یارانه می‌شوند افزایش درآمد خواهند داشت که این افزایش درآمد حدود دو درصد خواهد بود.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

بخش قابل توجهی از پول بنزین باید صرف حمل و نقل عمومی شود

ایلناخبرگزاری ایلنا
بخش قابل توجهی از پول بنزین باید صرف حمل و نقل عمومی شود
رئیس شورای شهر تهران گفت: مطابق وعده‌ها، بخش قابل توجهی از پول بنزین باید صرف حمل و نقل عمومی شود که نه در دولت فعلی و نه در دولت گذشته رخ نداد و باید به سرعت جلوی این اشتباه گرفته شود.

بخش قابل توجهی از پول بنزین باید صرف حمل و نقل عمومی شود - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن هاشمی در ابتدای یکصد و هفتاد و ششمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به بارندگی‌های روز گذشته که مشکلاتی را برای شهروندان تهرانی ایجاد کرد، گفت: به دلیل بارش ناگهانی از شهروندان تهرانی پوزش می‌خواهیم. بارشها که در زمان پیک ترافیک در منطقه یک و ۲ و شمال شهر تهران رخ داد، مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه این مشکلات ناشی از کافی نبودن تمهیدات بود و باید در خدمات شهری پیش‌بینی‌هایی برای آن انجام می‌شد، تصریح کرد: باید مقصران مسائل دیروز بررسی شوند و با این افراد برخورد شود.

هاشمی با اشاره به جلسه هم‌اندیشی صبح امروز اظهار داشت: امروز صبح در خدمت آقای حناچی بودیم و درباره مشکلاتی که روز گذشته در اثر بارش برف برای شهروندان رخ داد صحبت کردیم و خود ایشان هم گفتند در حال بررسی هستند و اگر مقصری وجود داشته باشد با آن برخورد کنند.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه البته بخش ترافیک دیروز به دلیل گرانی بنزین هم بود، تصریح کرد: با تلاش همکاران نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی مسائل برطرف شد.

وی افزود: افزایش قیمت بنزین که به دلیل کاهش ارزش پول ملی، مصرف بی‌رویه و قاچاق سوخت بود پیامدهایی را در مدیریت شهری در پی دارد. یکی از این پیامدها در حوزه حمل و نقل است چراکه افزایش قیمت‌ها منجر به تمایل مردم در افزایش استفاده از حمل و نقل عمومی می‌شود و نیاز است در توسعه مترو و حمل و نقل عمومی اقدامات جدی صورت گیرد تا شاهد ازدحام مردم نباشیم.

هاشمی ادامه داد: مطابق وعده‌ها، بخش قابل توجهی از پول بنزین باید صرف حمل و نقل عمومی شود که نه در دولت فعلی و نه در دولت گذشته رخ نداد و باید به سرعت جلوی این اشتباه گرفته شود.

وی با بیان اینکه افزایش آلودگی هوا و پدیده وارونگی، حمل و نقل عمومی را می‌طلبد، تصریح کرد: به همین خاطر از طریق کمیسیون حمل و نقل و عمران نامه‌ای تهیه و به آقای جهانگیری ارسال کردیم و خواستار کارگروه ویژه برای تامین فوری اتوبوس‌ها شدیم.

وی افزود: فردا هم من درخواستی دادم تا با آقای جهانگیری جلسه‌ای داشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

اخبار بیشتر