صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

نامه عارف به لاریجانی برای برگزاری جلسه‌ای با حضور روحانی و رئیسی

ایمناخبرگزاری ایمنا
نامه عارف به لاریجانی برای برگزاری جلسه‌ای با حضور روحانی و رئیسی
رئیس فراکسیون امید در نامه‌ای به رئیس مجلس خواستار بررسی جلسه‌ای با حضور سران قوا و مسئولان امنیتی درباره توضیح در خصوص سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین و چگونگی ایجاد بسترهای اجرای این طرح شد.

به گزارش ایمنا، فاطمه سعیدی، سخنگوی فراکسیون امید با اعلام این خبر گفت: آقای عارف در این نامه از آقای لاریجانی درخواست کرده تا تعطیلی هفته آینده جلسات مجلس برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه را لغو کند تا نمایندگان در جلسه‌ای به بررسی موضوع افزایش قیمت بنزین بپردازند.

طبق جزئیات این نامه آقای عارف از رئیس مجلس درخواست کرده تا از روسای قوای مجریه و قضاییه برای حضور در مجلس دعوت شود تا درباره چگونگی اتخاذ تصمیم در خصوص سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین و چگونگی ایجاد بسترهای اجرای این طرح به نمایندگان توضیح دهد.

وی ادامه داد: در این نامه پیشنهاد شده که مشخصا مقامات امنیتی در خصوص اقدامات انجام شده برای کنترل بحران در روزهای گذشته و عادی سازی شرایط گزارشی ارائه کند.

سخنگوی فراکسیون امید گفت که در این نامه رئیس فراکسیون امید به رئیس مجلس پیشنهاد کرده تا از وزیر ارتباطات نیز برای حضور در مجلس دعوت شود تا تدابیر اتخاذ شده در خصوص اعمال محدودیت‌های ارتباطی و حقوق ملت برای دسترسی به ابزار ارتباطی از جمله اینترنت را به نمایندگان توضیح دهد.

به گفته سعیدی در این نامه رئیس فراکسیون امید پیشنهاد تشکیل جلسه‌ای غیرعلنی را داده که در آن بحث و تبادل نظر درباره عدم اعمال حاکمیت ملت توسط نمایندگان آنان با توجه به تحدیدهای به عمل آمده مطرح شود.

منبع: ایسنا کد خبر ۳۹۷۲۸۰

خواندن خبر در سایت منبع

روحانی: اعتراض، حق مردم است + فیلم

رکناخبرگزاری رکنا
رکنا: رئیس جمهور دستور داد که سازمان برنامه و بودجه پرداخت کمک‌های معیشتی را از روز دوشنبه آغاز کند.

روحانی: اعتراض، حق مردم است + فیلم - 1

حجم ویدیو: 28.32M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۴:۲۹

به گزارش رکنا، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور عصر یکشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به حوادث ۳ روز گذشته تاکید کرد: اساس و هدف دولت در طرح حمایت معیشتی، کمک به خانوارهای متوسط و کم درآمد است که در شرایط تحریم اقتصادی، به لحاظ معیشتی تحت فشار هستند.

حجت الاسلام حسن روحانی اظهارداشت: برای این کار سه راه بیشتر نداریم، یا باید مالیات مردم را افزایش دهیم و از محل درآمد حاصل از آن پرداخت‌ها را انجام دهیم، یا باید نفت بیشتری صادر کنیم و از محل آن این هزینه‌ها را تامین کنیم و یا باید از یارانه‌ها بکاهیم و از محل آن به خود مردم نیازمند برگردانیم.

روحانی ادامه داد: فروش نفت ما با محدودیت هایی مواجه است و اگر محدودیت هم نداشتیم، پول نفت برای اینگونه مصارف مناسب نیست، در سال ۱۳۹۰ ما ۱۱۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما امروز شرایط متفاوت است.

رئیس جمهور افزود: میزان اخذ مالیات را هم بخاطر شرایط اقتصادی جامعه نمی‌توانیم زیاد افزایش دهیم و دریافت مالیات از مردم باید متعادل باشد.

روحانی با بیان اینکه ماه‌های متمادی این موضوع مطرح بود که چگونه می‌توانیم از اقشار ضعیف حمایت کنیم تا زمانی که گشایشی ایجاد شود، گفت: در این دولت تلاش کردیم تولید بنزین را افزایش دهیم. در سال ۹۲بنزین تولیدی در کشور ۵۶ میلیون لیتر در روز بود که این رقم را در سال ۹۸ به ۱۰۷ میلیون لیتر رساندیم و در بنزین خودکفا شدیم، قبلا میلیاردها دلار برای واردات بنزین هزینه می‌شد ضمن اینکه با مشکلات خاصی برای خرید و واردات بنزین نیزمواجه بودیم.

روحانی با اشاره به افزایش مصرف بنزین درکشور، افزود: مصرف بنزین در سال گذشته و اوایل امسال رو به فزونی گرفت و به طور متوسط ۹٫۷ درصد رشد کرد، و مصرف روزانه ما امسال ۹۷ میلیون لیتر بود که اگر همین روند ادامه داشته باشد در سال ۱۴۰۰ ما مجددا وارد کننده بنزین می‌شدیم.

متن کامل صحبت‌های حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام به مردم شریف و هوشمند ایران، لازم می‌دانم در مورد حوادث ۳ روز گذشته نکاتی را خدمت مردم عزیز بیان کنم.

اساس و هدف دولت در طرح حمایت معیشتی کمک به خانوارهای متوسط و کم‌درآمد در شرایط تحریم اقتصادی و فشارها به معیشت مردم بود.

برای این کار ۳ راه بیشتر نداریم. یا باید مالیات مردم را افزایش دهیم و از محل آن پرداختی را انجام دهیم، یا باید نفت بیشتری صادر کنیم و از پول نفت برای این امور استفاده کنیم و یا می‌بایست از یارانه‌ها مقداری بکاهیم و آن مقداری که حاصل می‌شود، در اختیار خود مردم قرار بگیرد.

مردم ما آگاه هستند که فروش نفت ما با محدودیت‌هایی مواجه است اگر هم مواجه نبود، پول نفت برای اینگونه مصارف خیلی مناسب نیست. یک وقتی بوده که در سال‌هایی مثل سال ۹۰، ۱۱۰ میلیارد دلار در یکسال درآمد نفتی داشتیم و حالا با آن شرایط خیلی متفاوت است.

مالیات را هم نمی‌توان زیاد افزایش داد. شرایط اقتصادی جامعه شرایطی است که می‌شود یک مالیات متعادلی از مردم دریافت کرد.

ماه‌های مدید بود که این بحث در میان کارشناسان و متخصصین مطرح بود که چگونه باید از اقشار کم‌درآمد درسال ۹۸ حمایت کنیم تا زمانی که گشایش اقتصادی حاصل شود و چگونه باید از مردم حمایت کنیم که به عنوان یک وظیفه ماست.

نکته دوم، در این دولت تلاش کردیم، تولید بنزین را افزایش دهیم.

در سال ۹۲ بنزین تولیدی ۵۶ میلیون لیتر در روز بوده و در سال ۹۸ به ۱۰۷ میلیون لیتر رساندیم. پس بنزین مورد نیاز را کاری کردیم که خودکفا باشیم و روی پای خودمان بایستیم چون قبلا میلیاردها دلار پول خرج می‌کردیم برای واردات بنزین علاوه بر اینکه خرید و ورود بنزین هم مشکلات خاص خود را داشت.

اما مصرف بنزین‌ در سال گذشته و امسال رو به تزاید بود، یعنی در سال ۹۸ به طور متوسط ۹٫۷ دهم درصد، مصرف بنزین رشد پیدا کرده است؛ چیزی حدود ۱۰ درصد و اگر این روند بخواهد ادامه پیدا کند و سال آینده همین روند باشد، با توجه به اینکه امسال مصرف بنزین ما روزانه ۹۷ میلیون لیتر در روز بوده است، با اضافه شدن این رقم امسال و سال آینده، باید در سال ۱۴۰۰ دوباره وارد کننده بنزین باشیم.

ضمن اینکه مصرف در کشور ما از حد متوسط کشورهای دیگر، بالاتر و بیشتر است و این هم معضلی که برای محیط زیست و زندگی مردم بوجود می‌آورد.

نکته بعدی بی‌عدالتی در پرداخت یارانه است. مردم عزیز ما باید به این نکته توجه کنند، اگر بنزین لیتری هزار تومان فروخته می‌شد، یا الان لیتری یکهزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود، با قیمت‌ واقعی‌اش متفاوت است.

کاری ندارم در کشورهای دیگر چه مقدار است، در ترکیه نزدیک ۲۰ هزار تومان، در اروپا حدود ۲۵ هزار تومان، در افغانستان حدود ۸ هزار تومان و پاکستان حدود ۶ هزار تومان بنزین است. کاری نداریم به این موضوع که کشورهای منطقه وضع‌شان چطور است. بنزینی تولیدی را الان بخواهیم در بازار بفروشیم هر لیتر بنزین بین ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان است، پس قیمت بنزین بین ۵۵۰۰ تا ۶ هزار تومان است. همین الان در بازار بخشی از آن را می‌فروشیم.

بنزینی که برای همه مردم و اموالی که برای کل ملت ایران است، به جای اینکه به قیمت واقعی‌اش که ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان است ۱۵۰۰ تومان می‌فروشیم یعنی از جیب مردم پرداخت می‌کنیم به آنهایی که دارند بنزین مصرف می‌کنند.

مصرف بنزین هم یکسان نیست که بگوییم همه مردم یکسان بنزین مصرف می‌کنند. یک کسی ممکن است خودرو نداشته باشد و خانواری ممکن است یک الی سه خودرو داشته باشد پس یکسان نیست. استفاده مردم از فروش بنزین به طور یکسان نیست.

ناچار بودیم یک نوع تعادلی بوجود آوریم ضمن اینکه بخاطر ارزان بودن بنزین در داخل و سایر حامل‌ها می‌بینیم که قاچاق بسیار شدیدی به سمت کشورهای اطراف ما انجام می‌شود و در واقع سود اصلی ارزان بودن بنزین برای قاچاقچی‌ها بود.

باید راهی را پیدا کنیم. می‌فهمم که در شرایط تحریم و فشاری که روی مردم است، هرگونه فشار ولو کم، برای مردم بسیار سخت و مشکل است.

این را متوجه هستیم که به مردم ما از دی ۹۶ تا امروز گرفتاری‌هایی تحمیل شده، اینها را آگاهیم اما در عین حال این فشار به مردم هم یکسان نیست.

یعنی به بعضی از اقشار فشار بیشتری وارد می‌شود، برای بعضی از اقشار فشار یک مقدار کمتر است و آنهایی که درآمد ثابت دارند و حقوق‌بگیر هستند، این فشار روی آنها مضاعف است.

بنابراین یک تعادلی باید ایجاد کنیم که آن خانواده‌هایی را که درآمدشان کم و تقریبا ثابت است، یاری و کمک کنیم.

در محاسبات به اینجا رسیدیم که ۶۰ میلیون نفر از جامعه ما، نیازشان از آن ۲۲ الی ۲۳ میلیون بیشتر است و لازم است به ۶۰ میلیون نفر که حدود ۱۸ میلیون خانوار می‌شود، ماهانه کمک کنیم.

یک نفره ۵۵ هزار تومان و وقتی خانوار ۵ نفره می‌شود ۲۰۵ هزار تومان به خانواده‌ها به طور متوسط در ماه کمکی می‌شود.

برای این کار در دولت و کارشناسان اقتصادی بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم که موضوع بنزین در حدی است که یک قوه قادر به تصمیم‌گیری نیست و همه قوا باید همفکری کنند و با هم این تصمیم را بگیرند. به همین دلیل در سال ۹۶ پیشنهاداتی داشتیم، چون مجلس قبول نکرد کنار گذاشتیم، در سال ۹۷ نیز پیشنهاداتی بود که من به دلیل فشار اقتصادی نپذیرفتم و در ۹۸ هم اقدامی که می‌خواستیم انجام دهیم لازم بود همه ارکان نظام، همفکر و سهیم باشند و به یک اتفاق نظری برسیم.

در جلسات متعددی با حضور سران سه قوه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی بحث کردیم و در سه نوبت به مصوبه رسیدیم و تدوین کردیم و خدمت مقام معظم رهبری فرستادیم. البته آن مصوبات با این مصوبه اخیر یک کمی متفاوت بودند و در جلسات بعدی و بحث‌های بعدی اصلاحاتی کردیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که در روز جمعه اجرا و عملیاتی شد.

طبق این طرح، برنامه بنزین برای مردم هم سهمیه‌ بندی شده که این برای ما کار سختی بود. اصولا دو نرخی و سهمیه‌ای کردن، کار بسیار سخت و سنگینی است و ممکن است کنارش سوء استفاده‌هایی بشود و لذا همیشه طرفدار تک نرخی بودیم و الان هم هستیم.

منتها در این شرایط نمی‌شد که به طور یکسان به همه مردم فشار وارد شود. معتقد بودیم این پول باید به زندگی مردم و اقشاری که درآمد کمتری دارند، برگردد؛ لذا در جلسات متعدد بحث بود که آیا بخشی از پول بنزین را به خزانه برگردانیم و بخشی‌ و یا همه آن را به مردم بدهیم.

از اول نظرم این بود، در جلسات هم بحث کردیم و مصر هم بودم که تمام این پول باید به مردم برگردانده شود. در اینجا محضر ملت ایران عرض می‌کنم. خودشان نظارت بفرمایند.

سازمان و برنامه و بودجه باید به طور منظم، برای مردم توضیح دهد که ماهانه چقدر درآمد داریم کل این درآمد باید به مردم پرداخت شود، بدون اینکه یک ریال به خزانه برگردد.

درست است دولت مشکلات مالی و اقتصادی و بودجه‌ای دارد اما در این طرح، کل مبلغ به اقشار کم درآمد برمی‌گردد.

محاسبات فعلی نشان می‌دهد که در ماه می‌توانیم از ۵۵ هزار تومان برای یک خانواده تک نفره تا ۲۰۵ هزار برای خانواده که به تناوب اعلام شده، پرداخت می‌کنیم و این کار را خواهیم کرد.

اگر این درآمد بیشتر شد، حتما پرداختی را بیشتر می‌کنیم. در ماه‌های آینده به طور دقیق به مردم اطلاع می‌دهیم، کل درآمد چقدر است و کجا هزینه شده و کاملا مردم شریف ما باید نظارت کنند.

۲ نکته امروز در میان مردم وجود دارد، یک نگرانی اینکه آیا آنچه که مسئولین دولتی اعلام کردند، در عمل ادامه می‌دهند یعنی این پولی که به مردم داده شود، یک ماه الی ۳ ماه داده می‌شود و بعد پشیمان می‌شوند؟ خدمت مردم عزیز عرض می‌کنم و اطمینان می‌دهم به عنوان امین و منتخب مردم در این طرح هیچ پولی نخواهد بود جز آنکه به مردم داده خواهد شد.

مطمئن باشند تا پایان دولت این کار را انجام می‌دهیم و این طرح را اجرا و عملیاتی می‌کنیم.

مردم نگرانی دومی دارند و آن اینکه وقتی قیمت حامل‌های انرژی بالا می‌رود روی اجناس دیگر اثر می‌گذارد و مردم نگران هستند که آیا این طرح روی اجناس دیگر تأثیر می‌گذارد یا نه؟

خدمت مردم عرض می‌کنم ما دو مرتبه بنزین را گران کردیم. در هر دو نوبت که نوبت آخر آن ۹۴ بود و الان ۴ سال گذشته است، در این ۴ سال به قیمت بنزین دست نزدیم.

کارشناسان در تجربه آن دوبار پیش بینی‌های مختلف می‌کردند که مثلا چقدر این طرح تورم دارد در این تجربه هم شرایط اقتصادی کشور متفاوت است و باید نظارت کنیم. مردم اگر نگرانی دارند دستگاه‌های موظف یعنی تعزیرات، اتحادیه‌ها، بازار، وزارت صمت و بخش بازرگانی، همه باید نظارت دقیق کنند تا کسی از این امر سوء استفاده نکند.

چرا الان در این طرح به صاحبان تاکسی و خودروهای خدمات عمومی به جای ۶۰ لیتر مثلا ۳۰۰ لیتر، کمتر و یا بیشتر می‌دهیم؟ به خاطر اینکه قیمت حمل و نقل بالا نرود والا آنها هم به قیمت آزاد بنزین می‌زدند.

این کار را کردیم تا مردم از ناحیه قیمت حمل و نقل تحت فشار قرار نگیرند. بنابراین اطمینان می‌دهم همه دستگاه‌های دولتی به ویژه وزارت خانه‌های صمت و کشاورزی تلاش مضاعف خواهند کرد و خوشبختانه کالاهای اساسی انبارهای ما در شرایط مطلوب و در بهترین شرایط است.

در ۶ ماهه اول امسال در بعضی از موارد واردات کمتر بود اما در کالاهای اساسی واردات از سال‌های قبل بیشتر بود و انبارهای ما از همیشه پرتر است.

بنابراین هیچ نگرانی نداریم و مردم هم نگران نباشند. وزارتخانه‌های مربوطه باید نظارت کنند و در اینجا به وزیران صنعت و کشاورزی، وزرا و دستگاه‌های مربوطه و همچنین به تعزیرات و وزارت دادگستری تاکید می‌کنم که مراقبت و مواظبت کنند، همچنین به بانک مرکزی که برای کنترل ارز و طلا در بازار همه مراقبت‌های لازم را انجام دهد.

نکته آخر اینکه ما در اجرای این طرح شاهد آن هستیم که برخی به خیابان آمدند و اعتراض کردند. اصل اینکه یک طرحی دولت اجرا می‌کند و مورد قبول همه مردم نباشد به نظر من طبیعی است. ممکن است عده‌ای مخالف باشند و حق دارند نظر مخالف شان را بگویند.

اما کاری که دولت انجام داده طبق قانون است. قانون هدفمندی یارانه‌ها و همچنین قانون برنامه ۵ ساله، دولت را مکلف به اصلاح در قیمت حامل‌های انرژی می‌کند تا زمانی که نزدیک به قیمتی برسیم که در بازار خلیج فارس و فوب خلیج فارس است.

پس ما این وظیفه قانونی را انجام دادیم و اگر کسی سوال دارد باید به ما بگوید چرا دولت قیمت را در سالهای ۹۵ و ۹۶و ۹۷ بالا نبرد؟ و باید از آن طرف به ما اعتراض کند. پس طبق قانون عمل می‌کنیم و آنچه ما تثبیت کردیم مورد نظر سران سه قوه بوده است.

همان نکاتی که امروز مقام معظم رهبری بیان فرمودند و بیانات ایشان شجاعانه و روشنگرانه و بسیار مهم بود، ایشان همین نکات را چند بار به صورت خصوصی به من فرمودند.

فرمودند «در این مساله شما باید بحث کنید، کارشناس‌ها را بخواهید و اگر طرحی را سران سه قوه امضا و تایید کنند من حمایت خواهم کرد»، همان نکاتی که امروز هم بیان فرمودند و ما این کار را کردیم و حتی علاوه بر این که در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا به اتفاق آرا تصویب کرده بودیم، من برای تاکید مجدد سه قوه، هر سه نفر به صورت دست خطی روی مصوبه نوشتیم و تاکید، تایید و امضا کردیم.

بنابراین مصوبه، مصوبه سران سه قوه، شورای هماهنگی اقتصادی و به یک طرح ملی مربوط می‌شود. به دولت و یا تنها به مجلس مربوط نمی‌شود بلکه به همه ارکان نظام مربوط می‌شود؛ طرحی است که از قبل به خدمت مقام معظم رهبری عرض کردیم و البته ایشان همین شرط را به من فرمود که «اگر سران سه قوه کاملا موافق باشند من از طرح حمایت می‌کنم» و همانطور که حمایت و هدایت فرمودند.

نکته این است که اگر کاری می‌کنیم مشروعیت کار ما این است که به نمایندگی از مردم کار انجام می‌دهیم و هیچ وقت از سخن و نقد و اعتراض مردم نه تنها ناراحت و نگران نمی‌شویم بلکه وظیفه داریم گوش دهیم.

ممکن است در طرحی عده‌ای نظر دیگری داشته باشند و حتی بعد از این طرح برخی بیایند و به ما تذکر بدهند و یا اینکه اصلاح کنیم کما اینکه امروز متوجه شدیم کارت هایی که ما صادر کردیم بعضی از خودروهای فرسوده طبق مقررات قبلی برای آنها صادر نمی‌شد، دیدیم آنها گرفتار هستند، گفتیم برای آنها این سهمیه پرداخت و کارت موقت صادر شود.

بنابراین در عمل ممکن است با پدیده هایی مواجه شویم که قبلا پیش بینی نشده است. این پدیده‌ها را حل خواهیم کرد، اگر کسی کارت ندارد یا کارت او گم شده و یا مشکلی دارد، هیچ نگرانی نداشته باشد. سهمیه این ماه و سهمیه ۵ الی ۶ ماه در اختیار مردم است هر وقت خواستند می‌توانند استفاده کنند. بنابراین نگرانی وجود نداشته باشد و اگر موردی هم باشد، مشکل را حل خواهیم کرد.

در اینجا از سازمان برنامه و بودجه، وزارت نفت و وزارت کشور به خاطر هماهنگی‌ها و تلاش هایی که کردند و مخصوصا وزیر کشور که در این چند روز شاهد بودم چگونه برای اجرای این طرح و همچنین امنیت جامعه تلاش کردند، تشکر می‌کنم.

خدمت مردم عزیز عرض می‌کنم که اعتراض با اغتشاش جدا از هم است. اعتراض حق همه مردم است و می‌توانند اعتراض کنند. حتی نسبت به دولت بیانی هم اگر داشته باشند تند هم باشد، ما با جان می‌خریم هر چه فرمودند روی چشم ما، اما اجازه ناامنی در جامعه نباید بدهیم.

خودرو در اختیار من است که استفاده کنم نه اینکه راه بندان درست کنم. اگر راه بندان درست کردم خوشبختانه آنقدر سیستم مانیتور و دوربین داریم که خودرو، پلاک آن و راننده مشخص می‌شود و من از قوه قضاییه خواهش می‌کنم که در این زمینه طبق قانون عمل کند. یعنی کسی که در زندگی مردم اخلال و ناامنی و راه بندان ایجاد کرده، و اینکه یک فردی بخواهد از این اعتراض به حق مردم سوء استفاده کند و با سلاح سرد، قمه، سلح سرد حتی وسط بیاید به بانک، مرکز پلیس و صدا و سیما حمله کند، این غیرقابل تحمل در کشور خواهد بود. به هیچ عنوان دولت اجازه اغتشاش و ناامنی به هیچ کس نخواهد داد اما اعتراض حق همه مردم است می‌توانند اعتراض، صحبت و نقد کنند.

خوشبختانه طبق آمار این سه روزه، آنهایی که اغتشاش کردند عددشان بسیار کم است. حالا در این اعتراض، ممکن است عده‌ای آمدند و فرمودند که این کار خوب و یا بد است، هر چند خوب بوده، اما آنهایی که دنبال اغتشاش بودند تخریب اموال عمومی، آتش زدن، حمله کردن بودند، عددشان بسیار کم است.

وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، بسیج و همه نیروهای مسلح و نیروی امنیتی که از همه آنها تشکر می‌کنم با همه توان تلاش کردند سردسته آدم هایی که دنبال تخریب اموال عمومی بودند را شناسایی کنند، برخی را دستگیر کردند و برخی دیگر را دستگیر خواهند کرد و طبق قانون باید با آنها رفتار شود.

اما باید اینجا از ملت بزرگ تشکر کنم. مردم در هیچ شهر و جمعیتی به اخلالگر‌ها، توطئه گرها و تخریب گرها نپیوستند. آنها همان تعداد کمی بودند، همان تعداد کم ماندند. حال یک خسارت هایی را بوجود آوردند اما مردم با هوشیاری برخورد کردند.

خودم فیلم های بسیاری از این موارد را دیدم عدد اینها چند نفر و تعداد آنهایی که تخریب می‌کنند چند نفر هستند، عددی نیست و این به معنی هوشیاری و بیداری مردم است. از مردم تشکر می‌کنم و می‌خواهم این طرح که طرح ملی است و به نفع مردم و اقشار مستضعف خواهد بود، حمایت کنند و بدانند در کل به نفع جامعه و کشور خواهد بود.

می‌فهمم اجرای این گونه طرح‌ها در شرایط فشار اقتصادی بسیار سخت است و متوجه هستم معمولا دولت‌ها در این شرایط به این کارها دست نمی‌زنند و احتیاط می‌کنند اما ما در این شرایط فشار جهانی باید اصلاح ساختار اقتصادی را هم حساب شده، عاقلانه و با مشورت و تامین نظر مردم انجام بدهیم. الان مدنظر ما اداره کشور برای سال ۹۸ نیست بلکه این کشور برای سالیان دراز صدها و هزارها سال باید اداره شود و باید به فکر نسل‌های بعد باشیم. بنابراین اصلاحاتی که ضروری است باید انجام دهیم و در اینجا به سازمان برنامه و بودجه دستور می‌دهم که از فردا شب (دوشنبه شب) شروع کند به پرداخت این وجهی که باید به مردم داده شود.

یعنی از فردا شب پرداخت به حدود ۲۰ میلیون جمعیت معادل یک سوم جمعیت ۶۰ میلیون را به افراد آغاز کند، در نوبت بعدی تا پایان هفته، ۲۰ میلیون دیگر را پرداخت کند و اوایل هفته آینده ۲۰ میلیون سوم. به همه ۶۰ میلیون نفری که اعلام کردیم تا اوایل هفته آینده وجه مورد نظر پرداخت خواهد شد.

اگر بعد از پرداخت هفته آینده، افرادی بودند که خودشان را نیازمند می‌دانند و در این لیست نبودند و به آنها پرداخت نشده، مرجع آنها وزارت رفاه است.

وزارت رفاه باید اعلام کند و برای مردم توضیح دهد. شیوه لازم برای فهم نیازمندی، داریم و هر کس نیازمند بود اشکال ندارد که این ۱۸ میلیون، بشود ۱۹ میلیون الی ۲۰ میلیون، مشکلی نداریم. هر کس که نیازمند بود و احساس کرد به او پرداخت نشده و در لیست نامش نبوده است حتما اعتراض کند به وزارت رفاه و آن وزارتخانه به مردم بگوید به کجا اعتراض کنند و چگونه اعتراض کنند. هرکس نیازمند بود باز هم این پرداخت را انجام می‌دهیم.

خدمت مردم عزیز عرض می‌کنم که به عنوان امین و نماینده مردم، در این کار هیچ نفعی به حال دولت و وضع اقتصادی دولت نخواهد داشت، اما این طرح به نفع مردم خواهد بود، یعنی مصرف بنزین در کشور کمی کاهش پیدا می‌کند، خودکفایی بنزین ما برای بلندمدت ادامه پیدا می‌کند و البته باید پالایشگاه‌های بعدی را برای سال‌های بعد درست کنیم.

از طرفی زندگی مردم، آنهایی که در فشار اقتصادی هستند، ان‌شاء الله در این طرح بهتر خواهد شد طرح ملی به نفع مردم و اقشار کم‌درآمد است و امیدوارم مردم هوشیاری و بیداری خودشان را حفظ کنند و از رسانه ملی، همه رسانه‌ها، نیروی انتظامی و بسیج و سپاه بخاطر تلاش فوق‌العاده‌شان برای امنیت کشور تشکر می‌کنم.

هیچ چیز ارزشمندی برای ما بالاتر از امنیت نیست. باید امنیت و برادری و اتحاد خودمان را حفظ کنیم و مردم نخواهند گذاشت یک عده در خارج از کشور، آنهایی که به مردم این همه فشار اقتصادی آوردند و یا آنهایی که تروریست بودند و خون مردم را در گذشته ریختند بخواهند از این فضا و جو سوء استفاده کنند.

همه مردم ان‌شاء الله در زندگی‌شان کامروا و موفق باشند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

روحانی: با اخلال‌گران و اغتشاشگران برخورد قانونی خواهیم کرد + ویدئو

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
حسن روحانی در جلسه هیات دولت، از برخورد قاطع با اغتشاشگران و اخلال‌گران آرامش و امنیت، سخن گفت.

اعتمادآنلاین| حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان، دیروز در بخشی از سخنرانی‌اش در جلسه هیئت دولت، به موضوع فعالیت عده‌ای اندک برای ایجاد اغتشاش و ناامنی در جامعه و برخورد قاطع با این افراد، اشاره کرد.

روحانی گفت: «اعتراض، حق همه است اما دولت به هیچ عنوان اجازه اغتشاش و ناامنی را نخواهد داد.»

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

پشت پرده طرح استیضاح روحانی و لاریجانی

فراروخبرگزاری فرارو
پشت پرده طرح استیضاح روحانی و لاریجانی
خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نیز از رویکرد این نمایندگان انتقاد کرد. این خبرگزاری در یادداشتی با عنوان " فاصله ما و رهبری در این روزها" از فاصله گرفتن برخی اصولگرایان از مسیر رهبری گلایه کرد. در این یادداشت آمده است: «آنچه رهبر انقلاب رقم زد با مسیری که انقلابی‌ها و اصولگرا‌ها و ... طی دو روز اول بعد سهمیه بندی انجام دادند چه میزان قرابت داشت؟ چرا؟ اختلاف کجاست که در چنین بزنگاه‌هایی خودش را نشان می‌دهد؟ مبنایی و یا سیاسی و یا حتا اخلاقی؟»

پشت پرده طرح استیضاح روحانی و لاریجانی - 1

مجتبی ذوالنور نماینده قم طراح استیضاح لاریجانی و روحانی استفرارو- در دو روز اخیر برخی نمایندگان اصولگرای مجلس به دنبال استیضاح علی لاریجانی و حسن روحانی روسای قوای مقننه و مجریه بودند. این نمایندگان در این رابطه طرحی را آماده کرده و به جمع آوری امضا پرداختند. این اقدام نمایندگان اصولگرا با انتقاداتی روبه رو شده است.

به گزارش فرارو،پس از اجرای افزایش قیمت بنزین و اوج گرفتن اعتراضات مردمی به این طرح، نمایندگان مجلس نیز مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردند. نمایندگان اعلام کردند که از اجرای افزایش قیمت بنزین اطلاع نداشتند. در همین راستا نمایندگان دست به کار شده و روز جمعه خبر آمد که طرح‌های چند فوریتی برای توقف اجرا افزایش قیمت بنزین آماده شده است. فراکسیون امید طرحی دو فوریتی در دستور کار قرار داد و برخی نمایندگان اصولگرا نیز طرح سه فوریتی تهیه کردند.

اما صبح روز گذشته رهبر انقلاب از اقدام سران قوا حمایت کرد. پس از حمایت رهبری نمایندگان مجلس نیز طرح‌های چند فوریتی را از دستور کار خارج کردند. در همین حال مجلس جلسه غیر علنی تشکیل داد.

روز گذشته پس از جلسه غیرعلنی مجلس دوباره انتقاداتی علیه اجرای این طرح مطرح شد. حتی برخی نمایندگان استعفای خود را تقدیم هیات رئیسه مجلس کردند. محمود صادقی نماینده اصلاح طلب تهران و محمد قسیم عثمانی نماینده بوکان از جمله آنها بودند. عثمانی درباره دلیل استعفایش گفت: «وقتی آقای لاریجانی شخصا و بدون مشورت مجلس درباره بنزین تصمیم گیری و اظهار نظر می‌کند و انگار نظر ما نمایندگان مهم نیست، به همین دلیل حضور ما هم در مجلس معنایی ندارد. اصلا برای چه ما در اینجا هستیم.»

اتفاقات دیگری هم در مجلس رخ داد. روز یکشنبه یکی از نمایندگان مجلس حسن روحانی را «دروغگو» خطاب کرد که با اعتراض معاون پارلمانی رییس جمهور روبه رو شد و مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس نیز از نمایندگان خواست در انتقاد‌های خود به افراد «توهین» نکنند. همچنین پژمانفر نماینده مشهد علی لاریجانی رییس مجلس را «دیکتاتور» خطاب کرد که امروز با واکنش انتقادی محسن کوهکن مواجه شد.بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین؛ انتقاد تلویحی رئیسی تا موج‌سواری سیاسی 

در کنار تمام این تحرکات و انتقادات در مجلس، تندترین اقدام از سوی برخی نمایندگان اصولگرا صورت گرفت. تعدادی از نمایندگان طرح استیضاح علی لاریجانی رییس مجلس و حسن روحانی رییس جمهور را مطرح کردند.

در همین زمینه، محمد جواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر اظهار کرد: «به دنبال حواشی مربوط به افزایش قیمت بنزین تعدادی از نمایندگان طرح استیضاح علی لاریجانی را کلید زده‌اند.»

او افزود: «طراح این طرح آقای ذوالنور است که روال مربوط به گرفتن امضای نمایندگان را انجام می‌دهد. تاکنون حدود ۵۰ نماینده این طرح را امضاء کرده‌اند»

مجتبی ذوالنور نماینده قم و رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس است. محمد جواد ابطحی نیز نماینده خمینی شهر و از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری است. به نظر می‌رسد بیشتر نمایندگان امضا کننده این طرح نیز از همین جبهه باشد.

در متن نامه تقاضای استیضاح لاریجانی خطاب به کاتب رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی آمده است: «به استناد ماده ۲۴ آیین‌نامه ما نمایندگان به عملکرد رئیس مجلس معترض و خواستار استیضاح ایشان هستیم. در این نامه دلایلی ذکر شده از جمله اینکه عضویت رئیس مجلس در مجامع و شورا‌ها از حیث شخصیت حقوقی ایشان است؛ بنابراین مواضع ایشان از جانب مجلس طبق نظر مشورتی مجلس و نظر اکثریت نمایندگان نبوده است.»

در ادامه‌ای نامه آمده است: «همچنین در تصمیمات اتخاذ شده توسط سران قوا مثل اقدام اخیر در سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین رای نمایندگان آن هم حداقل به‌صورت استمزاجی گرفته نشده است؛ در نهایت امضا‌کنندگان این نامه اعتراض خود را نسبت به تصمیم‌گیری‌های مجلس بدون مشورت نمایندگان بیان کرده و طبق آیین‌نامه مجلس خواستار به جریان افتادن استیضاح علی لاریجانی شدند.»

در همین حال گفته می‌شود همین طیف از نمایندگان به دنبال استیضاح حسن روحانی هم هستند.

بر اساس گزارش‌ها جمعی از نمایندگان مجلس در نشست علنی نوبت عصر دیروز مجلس طرح استیضاح روحانی رئیس‌جمهور را تهیه و تدوین کرده‌اند. در این خبر ادعا شده که این طرح تاکنون به امضای حدود ۶۰ نفر از نمایندگان رسیده است. «سخنان تفرقه‌انگیز، اجرا نکردن سیاست اقتصاد مقاومتی، بی‌کفایتی در مدیریت اجرایی کشور و وضعیت ارزی و اقتصادی کشور» از جمله محور‌های این استیضاح اعلام شده است.

طرح استیضاح رییس جمهور در چند سال اخیر در چند نوبت مطرح شده است که آخرین آن در سال ۹۷ بود. مطرح کنندگان طرح «عدم کفایت رییس جمهور» عموما طیف تندرو اصولگرا و برخی نمایندگانی بودند که مشکلات شخصی با دولت دارند. البته این نمایندگان نتوانستند به اهداف خود برسند، اما در مواقع بحرانی با مطرح کردن این طرح حاشیه ساز می‌شوند.

هفته گذشته نیز پس از سخنان حسن روحانی در یزد و کرمان مجتبی ذوالنور با پخش شب نامه در مجلس به سخنان روحانی اعتراض کرد او را در در «تقابل با رهبری» دانست. ذوالنور همچنین در مصاحبه‌ای روحانی را با بنی صدر مقایسه کرد و گفت: «وظیفه من به زیر کشیدن آقای رئیس‌جمهور است که انقدر پدر مردم را از نظر اقتصاد در نیاورد.»بیشتر بخوانید: حاشیه‌سازی‌های رییس کمیسیون امنیت ملی؛ هدف ذوالنوری چیست؟ 

پشت پرده طرح استیضاح روحانی و لاریجانی - 17

ذوالنور پیشتر به زیر کشیدن روحانی را وظیفه خود دانسته بود

پشت پرده چیست؟

به نظر می‌رسد تلاش‌های این طیف از نمایندگان که سابقه نشان داده که هر اعتراضی در کشور را به توطئه و ضد انقلاب نسبت می‌دادند و حالا تغییر رویه داده‌اند و نظر دیگری درباره اعتراضات اخیر در کشور دارند، ناشی از مسائل دیگری است.

با توجه به این که انتخابات مجلس شورای اسلامی اسفند ماه برگزار می‌شود احتمالا این نمایندگان می‌خواهند از شرایط موجود در کشور بهره برداری سیاسی خود را انجام دهند. این نمایندگان در حالی اعتراض می‌کنند که در چهار سال حضور در مجلس هیچ طرح و ایده‌ای برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور ارائه نکرده‌اند. آن‌ها در حال حاضر هم هیچ راهکاری ندارند.

در همین رابطه امروز علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس در سخنانی درباره پشت پرده ماجرای تقاضا برای استیضاح روسای دو قوه گفت: «در شرایطی که رهبری از رئیس جمهوری حمایت می‌کند برخی مدعیان ولایت در مجلس به دنبال پایین کشیدن رئیس‌جمهور هستند، تحلیل واقع‌بینانه این است که برخی مخالفان دولت از شکست سنگین خود در انتخابات ریاست جمهوری با موج سواری بر اعتراضات مردم عقده گشایی می‌کنند.»

این عضو هیات رییسه مجلس ادامه داد: «فردی که برای طرح دو فوریتی لغو مصوبه سران قوا در خصوص افزایش قیمت بنزین میدان داری می‌کرد یک شبه تغییر مسیر داد و به جای اندیشه برای امنیت و آرامش کشور به فکر تصاحب قدرت از طریق جابجایی رئیس‌جمهور قانونی کشور است.»

رحیمی با بیان اینکه «افراطیون رئیس قوه قضاییه را بی نقص می‌دانند»، گفت: «مخالفت‌های افراطی با رئیس‌جمهور و رئیس مجلس نشان می‌دهد مخالفان در عمل اعتقادی به رای مردم و دموکراسی ندارند. به نظر می‌رسد اظهارات و اقدامات رئیس کمیسیون امنیت ملی و تلاش برای استیضاح رئیس جمهور و رئیس مجلس نشان از درک جناحی از امنیت ملی دارد.»

او گفت: «یکی از اعضای جبهه پایداری در مقابل درخواست آقای ذوالنوری برای امضای استیضاح رئیس جمهور از امضا امتناع کرد و گفت که شما برای شهرت امضا جمع می‌کنید و نه رضای خدا.»

پشت پرده طرح استیضاح روحانی و لاریجانی - 26

رهبر انقلاب از تصمیم سران قوا برای افزایش قیمت بنزین حمایت کردند

انتقاد تند خبرگزاری سپاه

در همین حال خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نیز از رویکرد این نمایندگان انتقاد کرد. این خبرگزاری در یادداشتی با عنوان «فاصله ما و رهبری در این روزها» از فاصله گرفتن برخی اصولگرایان از مسیر رهبری گلایه کرد.

در این یادداشت آمده است: «آنچه رهبر انقلاب رقم زد با مسیری که انقلابی‌ها و اصولگرا‌ها و … طی دو روز اول بعد سهمیه بندی انجام دادند چه میزان قرابت داشت؟ چرا؟ اختلاف کجاست که در چنین بزنگاه‌هایی خودش را نشان می‌دهد؟ مبنایی و یا سیاسی و یا حتا اخلاقی؟»

این خبرگزاری با اشاره اعتراضات روز‌های اخیر افزود: «برخی به آتش اعتراضات خیابانی دمیدند. برخی فرصت یافتند اشتباه مردم در انتخاب روحانی را به رخ بکشند. برخی تلاش کردند حساب رئیسی و یا حتا رهبری را از اجرای سهمیه بندی جدا کنند.»

به نوشته فارس «اصولگرا‌های مجلس که قاعدتا باید باتجربه‌تر و ریش سفیدتر عمل کنند ابتدا مصوبه شورای عالی سران را غیرقانونی دانستند و بعد هم تلاش کردند مانع اجرای طرح شوند و برخی شان بعد از سخنان رهبری نیز کوتاه نیامدند و تا استیضاح رئیس دولت و مجلس هم پیش رفتند. مردم چه برداشتی از این رفتار دارند؟ غیر از اینست که برداشت غالب این شد که نظام برای اجرای این سیاست دچار تردید و دودلی است؟ همین ابهام، آتش بیار اغتشاشات نبود؟»

این خبرگزاری در ادامه یادداشت خود تاکید کرده است: «مساله اینست که برخی از ما حرمتی برای ساختار‌های جمهوریت قائل نیستیم. این ساختار‌ها مشروعیتش به امضای جمهوریت است. این ساختار‌ها برآمده از مردم سالاری است. دفاع از ساختار، دفاع از فرد و این و آن نیست. دفاع از مردم است. چطور این مبنای معرفتی را رها کردیم؟ چرا حاضر نشدیم نگرانی مردم از این تصمیم را در ساختار موجود حل و فصل کنیم وبه کف خیابان نبریم؟»

نویسنده یادداشت در پایان با اشاره به انتخابات اخیر مجلس آورده است «شاید هم می‌دانستیم، اما نگران چهارتا فالور و لایک و رای امروز و فردایمان بودیم. نبودیم؟»

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم/ روحانی: نگرانی مردم را رفع خواهیم کرد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
رئیس‌جمهور: علاوه بر این که در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا به اتفاق آرا این طرح را تصویب کرده بودیم، من برای تاکید مجدد سه قوه، هر سه نفر به صورت دست خطی روی مصوبه نوشتیم و امضاء کردیم.

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) تأکید کرد دولت آمریکا از اشغالگری، شهرک سازی و جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند. به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، صائب عریقات در نشست مشترک خبری با ایمن الصفدی وزیر امور خارجه اردن در امان گفت: همه دولت‌های آمریکا همواره از اسرائیل جانبداری می‌کردند، اما دولت ترامپ از اشغالگری، شهرک سازی و جنایت‌های جنگی این رژیم هم حمایت می‌کند. وی خاطر نشان کرد: همه دولت‌های آمریکا همواره از اسرائیل جانبداری می‌کردند، اما دولت دونالد ترامپ از اشغالگری، شهرک سازی و جنایت‌های جنگی این رژیم حمایت می‌کند و مقابله با آن مأموریت آسانی نیست. باید تحرکات بیشتری در جامعه جهانی برای توضیح خطرناک بودن اقدامات اسرائیل، صورت دهیم. هدف ما در مرحله فعلی آن است که برای جامعه جهانی، خطر اقدامات یکجانبه اسرائیل را توضیح دهیم.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.
ایسناایسنا1 روز قبل
واشنگتن پست می‌گوید چند سناتور جمهوری‌خواه دیروز به این نشریه گفته‌اند که با کوتاه و موجز برگزار کردن جلسات استیضاح قصد دارند که از به راه افتادن یک «سیرک سیاسی» جلوگیری کنند. به همین علت هم بسیاری از اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا چگونگی برگزاری جلسات استیضاح و نتیجه پایانی آن را به سرنوشت خود در انتخابات آتی گره خورده می‌دانند. با این حال به نظر می‌رسد نانسی پلوسی، رئیس دموکرات و کهنه‌کار مجلس نمایندگان هر چه داغ‌تر شدن جریان استیضاح ترامپ را یک بازی برد-برد برای حزب خود می‌داند. دلیل دیگر برای خوش‌بینی دموکرات‌ها این است که با استیضاح ترامپ و «گناه‌کار و قانون‌شکن» جلوه دادن رئیس‌جمهوری آمریکا، ممکن است رای‌دهندگان مستقل و حتی بخشی از آرای خاموش، به انتخابات سال آینده به عنوان یک «رای اعتراضی» نگاه کنند و فارغ از توانایی نامزد نهایی دموکرات‌ها برای مقابله با دونالد ترامپ، این رای‌دهندگان تنها برای «نه گفتن به ترامپ» سراغ دموکرات‌ها بروند. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی با دعوت از استیو بنن، استراتژیست سابق کاخ‌سفید و از حامیان جدی ترامپ در میان راست‌گرایان تندرو، به بررسی انتظارات ترامپ از جلسات استیضاح پرداخته است.
اصلاحات پرساصلاحات پرس2 روز قبل
بحث اول این است که امیدی برای تغییر این رویکرد در اردوگاه مخالفان دولت وجود ندارد. آنها به شکل روشنی که حتی از بیان صریح آن نیز ابا نداشته‌اند، پیروزی خود را در شکست و زمینگیر شدن دولت اعتدال و جریان اصلاحات می‌دانند. از همین روست که کلیت ساختار گفتمانی آنها در تقبیح رویکرد دولت و اصلاح‌طلبان و بی ثمر ماندن کامل شعارهای آنها خلاصه شده. هم اکنون رقم تولید ناخالص داخلی ایران ۴۵۰ میلیارد دلار و همین رقم برای ترکیه هزار میلیارد دلار است. دوستان مدعی تغییر فضای اقتصادی کشور باید پاسخ دهند بدون همکاری با دنیا و داشتن شرکای اقتصادی متعدد، چگونه ما می‌توانیم در منطقه فقط به ترکیه برسیم؟ دیگر کشورها پیشکش.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

اخبار بیشتر