ظریف: پولشویی در کشور یک واقعیت است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

ظریف: پولشویی در کشور یک واقعیت است

CFT بهانه‌ای برای گره‌زدن مردم به منافع دولتی‌ها/ آیا فقط با CFT می‌توان با پولشویی مبارزه کرد؟

فارسخبرگزاری فارس
CFT بهانه‌ای برای گره‌زدن مردم به منافع دولتی‌ها/ آیا فقط با CFT  می‌توان با پولشویی مبارزه کرد؟
برخی دولتمردان به بهانه بررسی CFT با حمله به نهادهای انقلابی، ارزشی و جانفشان با رمز پولشویی گسترده می‌کوشند به آنها برچسب زده تا منافع حیاتی مردم را با منافع حزبی خود گره بزنند در حالی که قوانین مبارزه با فساد در ایران یا سال‌ها خاک خرده و یا عزم جدی برای اجرای آن وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف با این اظهارات که در ایران پولشویی گسترده صورت می‌گیرد و نهادهای مختلف در آن دست دارند بزرگترین خدمت را به معاندین نظام کرد در حالی که اگر او حتی از مقدار کمی پولشویی با خبر بوده و اطلاع نداده خیانت کار است و اگر اسامی آنها را در اختیار دارد این آمادگی در رسانه‌ها برای انتشار نام‌ آنها وجود دارد؛ البته استقبال مردم از این کار بیش از هر جا و هر فرد دیگری است. 

نمایندگان مختلف مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفتند دولتمردان و حامیان رسانه‌ای آنها در بزنگاه‌های تاریخی (مانند بررسیCFT ) می‌کوشند به بهانه‌های مختلف با گره زدن منافع حیاتی مردم به منافع جریانی خود، از آن عبور کنند در حالی که مخالفان آنها معتقدند هر کس در هر جایگاهی که قرار داد باید این اسامی (به شرط حق طلب بودنش)، افشا شده و مردم و جریانات فکری را بدون تصمیم‌گیری و نتیجه‌گیری و با پایان باز به حال خود رها نکند.

در شرایطی که شورای محترم نگهبان با بررسی همه جانبه CFT  و تحمل فشارهای مختلف وارده به این نهاد انقلابی، ایرادهای مختلفی از آن گرفته که البته بسیاری از آنها غیر قابل اصلاح است برنامه‌ها و خواب‌های دولتمردان و برخی مجلسی‌ها به هم ریخته است. 

تعداد دیگری از نمایندگان مردم در خانه ملت معتقدند آیا فقط با تصویب CFT  در مجلس می‌توان با پولشویی مبارزه کرد در حالی که قوانین مختلفی در این خصوص وجود دارد؟ گفتند به نظر می‌رسد که بیش از تصویب قوانین جدید در مجلس، عزم جدی و اهتمام لازم بین مسئولین باید بوجود آید چرا که به اندازه کافی قانون داریم اما مجری قانون و ناظر قانون نه. 

* قوانین مبارزه با پولشویی ایران مترقی‌تر از قوانین دنیاست

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ایران به هیچ وجه در زمره کشورهای متهم به پولشویی در دنیا نبوده و حتی دشمنان ما هم نتوانستند در این رابطه اسنادی را ارائه دهند. ضمن اینکه اگر هم حتی دشمنان کوچکترین ادله‌ غلط و دروغین در خصوص پولشویی در کشور ما داشتند حتماً هجمه‌هایی را ایجاد می‌کردند.

وی با یادآوری جزئیات قوانین مرتبط با پولشویی،‌ گفت:‌ به هر حال واقعیتی وجود دارد که بر اساس آن قوانین ضدپولشویی ایران هم مقدم بر قوانین مبارزه با پولشویی در دنیا است و هم مترقی‌تر یعنی ما یکسری قوانین در این رابطه داشتیم و داریم.

* انتقاد از دستگاه اجرایی کشور برای عدم اجرای قانون فعلی مبارزه با پولشویی

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: آقای ظریف برای ادعای خود درخصوص اینکه مخالفان FATF خود مرتکب پولشویی شده‌اند یک مصداق بیاورند و اگر مسؤولان اجرایی هدف‌شان مبارزه با پولشویی است ما قانون کم نداریم و مشکل اجرای قانون است و این خود انگشت اتهام را به سمت مسؤولان اجرایی نشانه می‌رود.

وی افزود: آیا ثمره FATF این است که این آقایان می‌توانند جلوی پولشویی را بگیرند ما مشکلی را که در حوزه پولشویی داریم عدم اراده دستگاه اجرایی در مبارزه با این پدیده است و اگر اراده‌ای برای مبارزه با پولشویی داشته باشند حتما قوانین موجود داخلی می‌تواند در ارتباط با موضوع پولشویی توانایی این را دارد که جلوی این پدیده را بگیرد و ما نقص قانون در این باره نداریم. 

عضو هیات رئیسه فراکسیون روحانیت مجلس افزود: آنچه که تاکنون مانع اجرای قانون در مبارزه با پولشویی شده عدم اراده کسانی است که مجری قانون هستند چرا که اگر مجری و متولی یک موضوعی کاری را انجام نمی‌دهد حتما او در موضوع پولشویی منافعی دارد که اجازه نمی‌دهد مسائل مربوط به این موضوع ابلاغ شود وگرنه اظهارات آقای ظریف چیزی جز تهمت نیست. 

* کاسبان تحریم زمان برجام؛ شده پولشویی گسترده زمان بررسی CFT

جواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: ظریف در دقایق آخر عمر سیاسی خود سعی می‌کند با فرافکنی، مشکلاتی که خودش خلق کرده را به دوش مجموعه‌های دیگر بیندازد.

وی افزود: ظریف اتهامات بزرگی را گردن جمهوری اسلامی ایران و داخل نظام انداخته است در حالی که او بیان نکرده که جان‌کری و عدم عمل به قولش چه وضعی ایجاد کرده و ترامپ چه اقداماتی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داده است. 

این نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از برجام عبور کرده‌ایم و به CFT رسیده‌ایم خاطرنشان کرد: ظریف و دولتمردان روزگاری بحث از کاسبان تحریم را بیان می‌کردند و این حرف را امروز بازتحلیل کرده و در موضوع پولشویی با لحن دیگری می‌گویند جریاناتی در کشور نمی‌گذارند ایران به CFT ملحق شود.

وی گفت: محمدجواد ظریف بعد از 5 ماه پس از خروج آمریکا از برجام به جای بیان دستاوردهای برجام و معطلی کشور در این خصوص در حال فرافکنی و فرار از پاسخگویی است و متأسفانه داخل نظام و سیستم‌های مختلف کشورمان و نهادهای بزرگ را  متهم می‌کند.

* ظریف به جای برچسب زدن به جانفشانان کشور استحکامش را در برابر غربی‌ها بالا ببرد

احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: اتهامات آقای ظریف به مخالفان و CFT   FATF در ادامه مسیر همان اتهامات آقای روحانی به منتقدان برجام است و بهتر بود آقای ظریف به جای این اظهارات، استحکامش را در مذاکرات نشان می‌داد تا امروز اینگونه نباشد تا ما همه امتیازات را بدهیم و هیچ امتیازی دریافت نکنیم.

وی افزود: انتظار این بود که آقای ظریف به جای اینگونه اظهارات، استحکام خود را در مذاکرات نشان می‌داد که امروز مذاکرات به مرحله‌ای نمی‌رسید که وزیر مورخارجه ما همه امتیازات را بدهد و هیچ امتیازی به دست نیاورد. 

این نماینده مجلس گفت: متأسفانه دیپلماسی خارجی ما آنقدر هول بود و در مذاکرات عجله داشت، که به تذکرات رهبر انقلاب هم توجه نکرد و از سر عجله، وارد قراردادی شدند که اساس آن قرارداد را طرف مقابل هم قبول ندارد که قراردادی وجود داشته و می‌گوید ما که آن را امضا نکرده‌ایم و در مرحله بعد ما بسیاری از امتیازات را واگذار کردیم و آقای ظریف معتقد است که در مقابل این امتیازات، سایه جنگ از سر کشور برداشته شده است و امروز هم ما بر سر قبری گریه می‌کنیم که معلوم نیست توی آن مرده‌ای باشد یا خیر.

* ظاهرCFT  مبارزه با پولشویی است

بیژن نوباوه، نماینده مجلس نهم با تأکید بر اینکه FATF به معنای واقعی کلمه مبارزه با پولشویی نبوده و این عنوان صرفاً صورت ظاهر آن است، خاطرنشان کرد: علاوه بر FATF، کنوانسیون‌های مربوط به آن مانند CFT و پالرمو هم در ظاهر با عنوان مبارزه با پولشویی، خود را مطرح کردند، البته مبارزه با پولشویی از منویات نظام ما و مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است و باید پیگیری شود، اما این کنوانسیون‌های بین‌المللی به این بهانه می‌خواهند فرصتی برای خود فراهم کنند تا همه تراکنش‌های مالی داخل کشور ما را رهگیری کنند.

وی تصریح کرد: این‌گونه اظهارنظرها که مخالفان پیوستن به FATF پولشویی‌های ۱۰۰۰ میلیاردی دارند، یک خیانت آشکار و بر ضد منافع ملی است؛ الحمدالله چهره کسانی که این اتهامات را به مخالفان FATF در کشور می‌زنند، در برجام آن‌چنان برای مردم روشن شده است که دهه‌های آینده را باید دوران محاکمه این افراد دانست.

این نماینده سابق مجلس گفت: طرف خارجی کاملا آگاه است که دستگاه دیپلماسی ما از حقیقت این کنوانسیون‌ها بی‌اطلاع است؛ به‌علاوه بسیاری از آقایانی که در مجلس جزو حامیان FATF بودند و ادعا می‌کردند کاملا از مفاد آن باخبر هستند، حتی اصول اولیه آن را هم نمی‌دانستند، همان‌طور که دستگاه دیپلماسی ما هم نسبت به اصول اولیه برجام ناآگاه بود به طوری که آقای ظریف خود اعتراف کرد که درباره قید «ضرورت بازگشت دلار» پس از اجرای برجام، آقای کری وزیر خارجه سابق آمریکا به او گفته است که قید آن در متن برجام کاری بچگانه است،

* قوانین فعلی مبارزه با فساد مصداق جدی نظام برای مبارزه است

علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک گفت: قانون مبارزه با پول‌شویی در کشور ما سال‌ها است که تصویب شده است و قانون کامل و جامعی است. ضمن اینکه وظیفه دولت به عنوان مجری قانون این بوده که مصادیق پولشویی را شناسایی کرده و آنها را به دست مراجع قضایی برای مجازات بسپارد و اگر بنابر گفته آقای ظریف هنوز حجم گسترده‌ای از پولشویی به زغم او در کشور وجود دارد این نشان‌دهنده کوتاهی دولت در اجرای قانونی است که برای این منظور تصویب شده است.

این نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: عزم نظام جمهوری اسلامی ایران در راستای مبارزه با فساد و مبارزه با پولشویی به عنوان یکی از مظاهر و مصادیق فساد جدی است و این را در طی سال‌های گذشته با قانون و اجرای دستورالعمل‌ها نشان داده است.

کریمی خاطرنشان کرد: متأسفانه بکارگیری واژه‌هایی همچون کاسبان تحریم که حامیان دولت در این افراد به مخالفین بحث الحاق ایران به کنوانسیون و FATF می‌دهند به نظر من یک موضع‌گیری مغرضانه است چرا که این‌ها نمی‌توانند در مقابل استدلال‌های منطقی و روشن و شفاف برای عدم پذیرش این کنوانسیون و  عدم الحاق به آن دلیلی داشته باشند به اینگونه موارد روی می‌آورند.

* عملیات روانی دولت هنگام  تعیین تکلیف  CFT 

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اظهارات ظریف و برخی دولتمردان فقط به دنبال ایجاد ترس در فضای عمومی و بین مردم هنگام بررسی برخی پروژه‌هاست، گفت:‌ این عملیات روانی متأسفانه دردستورکار برخی مسئولین قرار گرفته است، چرا که در آستانه تعیین تکلیف CFT و FATF هستیم.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وابسته کردن آب خوردن مردم در آستانه تصویب برجام از سوی دولتمردان، آن را بار روانی ایجاد شده برای ترساندن آنها به منظور تصویب برجام در مجلس دانست و افزود: تمامی این کارها فقط به منظور منحرف کردن مردم از موضوعات اصلی کشور است تا برجام و مسائل مرتبط با آن (FAFT و CFT) را به مردم بقبولانند.

وی خاطرنشان کرد: هنگام بررسی برجام، برخی مسئولین عنوان می‌کردند که خزانه خالی است و حالا هم هنگام بررسی CFT عنوان می‌کنند پولشویی در ایران گسترده است. 

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر ظریف در خصوص پولشویی اطلاعاتی دارد،‌ چرا تاکنون آن را به قوه قضائیه ارائه نکرده است؟ و اگر این کار را انجام نداده و در خصوص وظایفش کوتاهی کرده است،‌ نشان‌دهنده آن است که امانتداری لازم را در مسئولیتش انجام نداده است. 

* ادعای پولشویی گسترده در ایران یعنی بازی در زمین دشمن

ا حمد امیرآبادی، نماینده قم و عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: آقای ظریف بگوید اگر پولشویی انجام می‌شود، کجا انجام می‌شود؟ مگر پولشویی در بانک‌ها انجام نمی‌شود؟! ایشان در هیأت وزیرانی حضور دارد که رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد حضور دارند؛ طبق قانون اساسی اعضای هیأت وزیران مسئولیت مشترک دارند و باید پاسخگو باشند. امیرآبادی ادامه داد: آقای ظریف اگر چنین اطّلاعی داشته، آیا نباید به رئیس‌جمهور یا قوه قضائیه یا مجلس و دستگاه‌های نظارتی اعلام می‌کرد؟! وی با اشاره به وجود قوانین مرتبط با پولشویی در کشور و وجود مرکزی برای مبارزه با پولشویی در وزارت اقتصاد، گفت: آقای ظریف بگوید پس این مراکز و قوانین چکار می‌کنند؟

امیرآبادی، اظهارات ظریف مبنی بر وجود پولشویی گسترده در ایران را تهمتی بزرگ به نظام جمهوری اسلامی دانست و اظهار داشت: این اظهارات، کاملاً به معنای بازی در زمین دشمن است.

* بازی سیاسی دولت با تصویب CFT برای انتخابات بعدی

سیدقاسم جاسمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت به دنبال آن است که در دوره دوم ریاست بر صندلی دیپلماسی کشور، کارهایی را با توجه به عدم نتیجه‌گیری برجام انجام دهد، به همین جهت می‌کوشد هرطور که شده FATF یا CFT تصویب شود تا زمینه برای ریاست جمهوری طیف اصلاح‌طلبان در دور بعدی فراهم شود، البته این اقدامات همگی جنبه تبلیغاتی دارد تا واقعیت. 

وی افزود: ظریف می‌کوشد با اظهاراتش در خصوص FATF و CFT، فشار افکارعمومی را بر عقلای قوم و نهادهای انقلابی مانند شورای نگهبان مضاعف کند. 

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خاطرنشان کرد: اظهارات ظریف مبنی بر پولشویی در کشورمان ظلم مضاعف و اجحاف به نظام جمهوری اسلامی و موجب تحریک و فشار بیشتر دشمنان بر نظام است. 

خواندن خبر در سایت منبع

دانشگاهیان منتظر پاسخ ظریف درخصوص پولشویی/ «سکوت»؛ واکنش آقای وزیر

فارسخبرگزاری فارس
دانشگاهیان منتظر پاسخ ظریف درخصوص پولشویی/ «سکوت»؛ واکنش آقای وزیر
پس از اظهارات وزیر خارجه درباره پولشویی در کشور، بسیاری از دانشجویان از ظریف برای حضور در دانشگاه برای اعلام اسامی متخلفان دعوت کرده‌اند ولی با گذشت چندین روز از این روز تنها با سکوت وزیر خارجه مواجه شده‌اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، بعد از اظهارات وزیر خارجه درباره پولشویی در کشور، بسیاری از دانشگاهیان و فعالان و اعضای تشکل‌های دانشجویی به این اظهارات واکنش نشان داده و تاکید کردند اگر این سخنان برای فریب افکار عمومی نیست ظریف باید نام متخلفان در این رابطه را اعلام کند.

*  اگر ادعای پولشویی ظریف منجر به قطعنامه شورای امنیت علیه ایران شد، تعجب نکنید

 علی خضریان دبیر اسبق اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در این رابطه گفت: در غائله‌ی هسته‌ای که منجر به تحریم‌های همه‌جانبه شد نیز ابتدا فردی همچون احمد شیرزاد ادعایی غیرمستند را مطرح و در پادگان اشرف ساخته و پرداخته شد. حالا اگر ادعای پولشویی جناب  محمدجواد ظریف نیز منجر به قطعنامه شورای امنیت علیه ایران شد، تعجب نکنید ایشان قهرمان دیپلماسی هستند!

* ظریف اگر سندی دارد متخلفان پولشویی را به قوه قضائیه معرفی کند

سعید تواناراد فعال دانشجویی و دبیر کمپین دانشجویی «نه به fatf» در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه گفت: آقای ظریف می گوید «پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند» اگر واقعا چنین چیزی وجود دارد پس چرا آقای ظریف و دوستانشان که از مقامات دولتی هستند، در این رابطه و ارائه اسناد و مدارک به قوه قضائیه اقدامی نکرده‌اند؟

دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجوی مستقل ادامه داد: مشکل fatf  با قوانین مبارزه با پولشویی آن نیست ولی اگر مشکل پولشویی است همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند می‌توانیم قانون در این رابطه تصویب کنیم کما اینکه این قانون هم وجود دارد ولی اگر دولت نمی تواند جلوی این موضوع را بگیرد با با پیوستن به fatf  این مشکل حل نخواهد شد.

تواناراد یادآور شد: اگر آقای ظریف نام نهادی که پولشویی کرده را می‌داند باید اعلام کند و اگر هم اشتباه کرده باید آن را اصلاح کند. اینکه برای تخریب رقیب از مدار اخلاق خارج شویم در شان یک وزیر و مسئول در جمهوری اسلامی نیست.

تواناراد با بیان اینکه ادعای ظریف خلاف عقل و شرع است، گفت: ظریف اگر سندی دارد باید سریعا متخلفان پولشویی  را به قوه قضائیه معرفی کند یا اینکه مردم را نادان تلقی نکرده و ضمن  توبه کردن دنیا را فدای آخرت خود نکند هر چند با این کار همه آب رفته به جوی باز نخواهد گشت.

* اظهارات نسنجیده مسئولان وزارت‌ خارجه بارها باعث ایجاد هجمه جهانی علیه کشورمان و القای ناامیدی در داخل کشور شده است

بسیج دانشجویی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران هم طی نامه‌ای در واکنش به این موضوع   تاکید کرد: وزارت امور خارجه باید حافظ منافع ملی در سطح بین‌المللی باشد. حال آن که به کرّات شاهد آن بوده‌ایم که حرفی نسنجیده از جانب آن وزارت‌خانه باعث ایجاد هجمه جهانی علیه کشورمان و القای ناامیدی در داخل کشور شده است.

این تشکل دانشجویی همچنین یادآور شد:  از قوه قضائیه خواستاریم که با پیگیری این امر، واقعیت را برای مردم روشن کرده و جلوی تخلفات را بگیرند. در صورتی که حرف وزیر امور خارجه صحت دارد قوه مجریه بازخواست شود؛ چرا که به وظیفه خود در خصوص قانون مبارزه با پولشویی مصوب سال 1386 عمل نکرده است. در صورت عدم صحت، بی‌شک اظهارات بالاترین مقام دیپلماسی کشور که بازخوردی بین‌المللی دارد و می‌تواند باعث هجمه و وضع تحریم علیه کشورمان شود، اقدامی خلاف مصالح و امنیت ملی است و لزوم برخورد با آن روشن است. 

* درخواست از دادستان کشور برای ورود به ماجرای ادعای ظریف درباره پولشویی

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه هم با اشاره به ادعای وزیر امور خارجه مبنی بر پول شویی‌ در کشور و عدم ارائه مستندات، از دادستان کشور خواست تا به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود کند.

این تشکل دانشجویی دو فرض که در ادامه آمده را در این خصوص در نظر گرفته است:

فرض اول: اگر فرض کنیم که ادعاهای وزیر امورخارجه در مورد وجود هزاران میلیارد پولشویی در کشور درست باشد اقدام دکتر ظریف و مسئولین مربوطه در خودداری از معرفی این افراد به مردم و خصوصا مراجع قضایی مصداق بارزی از خیانت به منافع ملت و تضییع حقوق عامه است و ضروری است که دادستان به عنوان مدعی العموم به ماجرا ورود کرده و با مسئولینی که با پولشویی مقابله نکرده و یا آن را تا به امروز مخفی نگه داشته اند برخورد کند. زیرا لایحه مبارزه با پولشویی در سال۱۳۸۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و به قانون تبدیل شده بود و بعد از تائید شورای نگهبان، در تاریخ ۱۱ آذرماه ۸۸ آئین‌نامه اجرایی آن نیز تدوین و از سوی دولت وقت ابلاغ شده بود.

فرض دوم: اگر ادعاهای دکتر ظریف در مورد چندین هزار میلیارد پولشویی در کشور کذب باشد این مورد مصداقی از تشویش اذهان عمومی و فراهم کردن خوراک تبلیغات برای رسانه های معاند و ضربه به منافع تمامی ملت ایران است و انتظار می رود که دادستان به عنوان مدعی العموم، مسئله را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهد.

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه در خاتمه تاکید کرده است: امید است که بدون توجه به پروپاگاندای برخی رسانه های خاص با پیگیری مجدانه شما شاهد تکرار موارد دیگری از این دست نباشیم و این ادعا به سرنوشت ادعاهایی که در برهه های مختلف مخصوصا زمان های انتخابات مطرح می شود دچار نشود که رسوب این شبهات در اذهان عمومی، ضربه بزرگی به اعتماد مردم به کلیت نظام اسلامی و مسئولین آن خواهد زد.»

* وزیر خارجه اگر درباره پولشویی راست می گوید اسناد آن را به قوه‌ قضاییه بدهد

رضا بداغی دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم در این رابطه به فارس، گفت: ادعای وزیر خارجه درباره اینکه مخالفت برخی نهادها با FATF برای حفظ منافع بوده و اینکه نهادهایی در جهت ایجاد فضای مخالفت با لوایح FATF هزینه کرده‌اند، بدون دلیل منطقی است.

این فعال دانشجویی یادآور شد: قانون مبارزه با پولشویی قبلا در ایران تصویب شده و دولت موظف شناسایی مصادیق پولشویی و ارائه‌ آنها به مراجع قضایی است. حال اگر جناب آقای ظریف در مورد این مصادیق اطلاعی دارد بجای آنکه با چنین صحبت‌هایی خوراک رسانه‌های مخالف نظام را جور کند می‌بایست اسناد آن را به دستگاه‌های نظارتی و قوه‌ قضاییه اعلام کند.

* آقای ظریف! اگر حرفهای مستند دارید چرا در لفافه سخن می‌رانید!

شورای خواهران بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی طی پیامی در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه درباره پولشویی در ایران تاکید کرد: آقای ظریف! مخالفان لوایح FATF را متهم به پولشویی های کلان می‌کنید تا در آن سوی مرزها برایتان سوت و کف بزنند! اگر حرفهای مستند دارید چرا در لفافه سخن می‌رانید که بیگانگان خود به تعبیر آن بپردازند! 

شورای خواهران بسیج اساتید دانشگاه آزاد ادامه داد:‌آقای ظریف! مخالفان لوایح FATF را متهم به پولشویی های کلان می‌کنید تا در آن سوی مرزها برایتان سوت و کف بزنند! اگر حرفهای مستند دارید چرا در لفافه سخن می‌رانید که بیگانگان خود به تعبیر آن بپردازند! خیانت به کشور را چگونه تعریف کرده اید که این چنین سخن راندن را خیانت به حساب نمی آورید! ننگ برجام را گویا از یاد برده اید که برای مشروع ساختن ننگی دیگر؛ مخالفان FATF را متهم به فضاسازی های گران‌قیمت می‌کنید! خودتان پمپؤ را متهم به یک بام و دو هوا می سازید؛ گفتارهای شما تعبیری جز یک بام و دو هوا دارد؟

* ظریف را باید وزیر امور گل به خودی بنامیم/اظهارات اخیر سند بی‌عرضگی کابینه است

روح اله نبیونی مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی هم به فارس گفت: آقای ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه‌ای توهین آمیز منتقدان به لایحه استعماری FATF شامل مراجع عظام تقلید، دانشجویان و طلاب متخصص، نمایندگان مجلس و شورای نگهبان را متهم به پولشویی و دریافت مبالغ ده‌ها هزار میلیارد تومانی می‌کند که از قوه قضائیه برخورد قانونی و صریح با وزیر امورخارجه به خاطر این اقدام ضد امنیت ملی را خواستاریم.

نبیونی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی هر چه زودترباید این موضوع را پیگیری کرده و برخورد قانونی کند. از طرفی از دستگاه قضائی تقاضا داریم برخوردی قانونی و صریح با وزیر امور خارجه به دلیل اقدام ضد امنیت ملی داشته باشد.

* دانشگاهیان منتظر اعلام اسامی متخلفان پولشویی از سوی وزیر خارجه هستند

انتقادات به اظهارات وزیر خارجه در فضای مجازی هم همچنان داغ است بسیاری از دانشجویان از ظریف برای حضور در دانشگاه خود برای اعلام اسامی متخلفان پولشویی دعوت کرده‌اند ولی با گذشت چندین روز از این روز تنها با سکوت وزیر خارجه مواجه شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: پولشویی در کشور یک واقعیت است

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
ظریف: پولشویی در کشور یک واقعیت است
ظریف گفت: « پولشویی در کشور یک واقعیت است و به نظر پشت این فضاسازی‌ها و القای این نگرانی‌ها افرادی قرار دارند که منافع اقتصادی دارند.»

خبرگزاری ایرنا: وزیرامور خارجه کشورمان درباره پیوستن به FATF معتقد است که خودکشی کردن از ترس مرگ را نباید پذیرفت و نباید تحت تأثیر جوسازی‌ها و فضاسازی‌های عده‌ای که منافعشان به خطر افتاده است قرار گرفت.

با توجه به فضاسازی اخیر علیه روشنگری های وزیر امور خارجه، محمدجواد ظریف، در پاسخ به سؤالی در مورد پیچیده شدن وضعیت لایحه پیوستن به CFT و رد آن از سوی شورای نگهبان و برخی نگرانی‌هایی که دراین‌باره بیان می‌شود گفت:

«بسیاری از نگرانی‌هایی که از سوی دوستان ما بیان می‌شود نگرانی‌های صادقانه است و عمدتاً هم به دلیل اطلاعات غلط و نادرست این نگرانی‌ها به وجود آمده است.

وی افزود:« پول‌شویی در کشور یک واقعیت است و به نظر پشت این فضاسازی‌ها و القای این نگرانی‌ها افرادی قرار دارند که منافع اقتصادی دارند.»

با توجه به شفافیت سخنان وزیر امور خارجه، متأسفانه به دلیل فضاسازی‌ها، جو به‌گونه‌ای مسموم شده است که بدون توجه به اصل صحبت های صادقانه ظریف موجب برخی سوءاستفاده‌ها از سوی رسانه‌ها و مجامع معاند و معلوم‌الحال شد.

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست از دادستان کشور برای ورود به ماجرای ادعای ظریف درباره پولشویی

فارسخبرگزاری فارس
درخواست از دادستان کشور برای ورود به ماجرای ادعای ظریف درباره پولشویی
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه با اشاره به ادعای وزیر امور خارجه مبنی بر پول شویی‌ در کشور و عدم ارائه مستندات، از دادستان کشور خواست تا به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی (ره) طی نامه ای با اشاره به ادعای وزیر امور خارجه مبنی بر پول شویی‌ در کشور و عدم ارائه هیچ گونه مستنداتی تا کنون، از دادستان کشور خواست تا به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود کند.

متن این نامه به شرح زیر است:

« دادستان محترم کل کشور

جناب حجت الاسلام و المسلمین منتظری

سلام علیکم

روزهای اخیر شاهد این بودیم که از سوی وزیر امور خارجه ادعاهایی مبنی بر پول شویی های نجومی در کشور مطرح شد اما تاکنون هیچ گونه مستنداتی از سوی ایشان ارائه نشده است.

برای این ادعا دو فرض را می توان در نظر گرفت که در هر دو فرض درخواست داریم دادستان به عنوان مدعی العموم به ماجرا ورود کند:

فرض اول: اگر فرض کنیم که ادعاهای وزیر امورخارجه در مورد وجود هزاران میلیارد پولشویی در کشور درست باشد اقدام دکتر ظریف و مسئولین مربوطه در خودداری از معرفی این افراد به مردم و خصوصا مراجع قضایی مصداق بارزی از خیانت به منافع ملت و تضییع حقوق عامه است و ضروری است که دادستان به عنوان مدعی العموم به ماجرا ورود کرده و با مسئولینی که با پولشویی مقابله نکرده و یا آن را تا به امروز مخفی نگه داشته اند برخورد کند. زیرا لایحه مبارزه با پولشویی در سال۱۳۸۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و به قانون تبدیل شده بود و بعد از تائید شورای نگهبان، در تاریخ ۱۱ آذرماه ۸۸ آئین‌نامه اجرایی آن نیز تدوین و از سوی دولت وقت ابلاغ شده بود.

فرض دوم: اگر ادعاهای دکتر ظریف در مورد چندین هزار میلیارد پولشویی در کشور کذب باشد این مورد مصداقی از تشویش اذهان عمومی و فراهم کردن خوراک تبلیغات برای رسانه های معاند و ضربه به منافع تمامی ملت ایران است و انتظار می رود که دادستان به عنوان مدعی العموم، مسئله را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهد.

امید است که بدون توجه به پروپاگاندای برخی رسانه های خاص با پیگیری مجدانه شما شاهد تکرار موارد دیگری از این دست نباشیم و این ادعا به سرنوشت ادعاهایی که در برهه های مختلف مخصوصا زمان های انتخابات مطرح می شود دچار نشود که رسوب این شبهات در اذهان عمومی، ضربه بزرگی به اعتماد مردم به کلیت نظام اسلامی و مسئولین آن خواهد زد.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس2 ساعت قبل
عضو کمیسیون بودجه مجلس با انتقاد از عملکرد دولت در تخصیص ارز دولتی گفت: ما ارز ارزان می‌دهیم اما کالای گران می‌خریم؛ در کجای دنیا اینگونه است که ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی افراد داده شود اما آنها کالا را با ارز ۱۵ هزار تومان به دست مردم برسانند. وی افزود: ‌ انتظار ما از دولتمردان این است که نیازهای کشور را اولویت‌بندی کنیم؛ اولویت اول کشور مسئله تولید و صنعت است. عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: ‌در راس همه این اولویت‌ها باید به بحث کالاهای ضروری مردم توجه داشت و برای اشتغال جوانان باید اهمیت ویژه‌ای قائل شد. حسن‌پور خاطرنشان کرد: ما ارز ارزان می‌دهیم اما کالای گران می‌خریم. در کجای دنیا اینگونه است که ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی افراد داده شود اما آنها کالا را با ارز ۱۵ هزار تومان به دست مردم برسانند.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کرمان موتور طرح فروش اقساطی هیوندای آزرا با مدل ۲۰۱۹ را آغاز می‌کند. به گزارش عصر ایران، در طرح فروش نقد و اقساط برای آزرا ۲۰۱۹، قیمت ۹۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که با اقساط ۱۲ تا ۲۴ماهه و تحویل ۳۰ روزه قابل واگذاری است. کرمان موتور زمان تحویل این خودرو را یک ماهه تعیین کرده و در ازای هرماه تأخیر ۲٫۵ درصد سود به خریداران پرداخت خواهد شد. این طرح از شنبه ۲۹ تیر به مدت یک هفته اجرایی می‌شود. برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور به ۱۴۵۲ دلار و ۶۰ سنت صعود کرد که بالاترین قیمت از دوم مه سال ۲۰۱۳ بود و اندکی بعد، ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۲ دلار و ۵۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۱٫۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۴ دلار و ۱۰ سنت رسید. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری اکنون که از مقاومت در سطح ۱۴۳۹ دلار عبور کرده ممکن است تا مرز ۱۴۶۱ دلار پیشروی کند. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۸۵۳ دلار و ۷۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰٫۱ درصد کاهش، به ۱۵۲۴ دلار و ۳۰ سنت رسید.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

ابرخودروی بوگاتی پا به خیابان گذاشت/ قیمت گران‌ترین خودوری صفرکیلومتر جهان چند است؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران23 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ابرخوردوی جدید بوگاتی، با قیمت ۱۱ میلیون یورو (معادل ۱۲٫۴۵ میلیون دلار) رسما گران‌ترین مدل صفر کیلومتر تاریخ خودروسازی جهان است. استفان وینکلمن، مدیر بوگاتی در مراسم رونمایی اعلام کرد، تنها نمونه از لا واچو نوار با احتساب مالیات در کشور میزبان، به قیمت ۱۶٫۵ میلیون یورو (معادل ۱۸٫۶۸ میلیون دلار)، فروخته شده است. نام و مشخصات خریدار این خودرو اعلام نشد. بیشتر بخوانید: مراحل مونتاژ خودرو لوکس + فیلم

اخبار بیشتر