اینترنت طی چند روز به طور کامل وصل خواهد شد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

اینترنت طی چند روز به طور کامل وصل خواهد شد؟

ترافیک داخلی در زمان قطعی اینترنت جهانی رکورد شکاند

تکراتوخبرگزاری تکراتو
ترافیک داخلی در زمان قطعی اینترنت جهانی رکورد شکاند

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرده است که در طول ۵ روزی که اینترنت جهانی قطع بوده ترافیک داخلی افزایش بسیار قابل توجه‌ای داشته و به گفته وی «از ۷۵۰ گیگ بر ثانیه عبور کرد.»

به گزارش تکراتو و به نقل از ماهنامه پیوست، ابولحسن فیروزآبادی در جمع خبرنگاران در افتتاحیه بنیاد ملی توسعه فناوری در مورد قطعی اخیر اینترنت و شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت:

شبکه ارتباطات در کل جهانی است و شبکه ملی اطلاعات زمانی خوب کار می‌کند که با تمام دنیا در ارتباط باشد. در حوزه صوت و دیتا با دنیا در ارتباط هستیم اما این روزها یکی از پروتکل‌های اصلی که پروتکل اینترنتی است، دچار قطعی شد و این قطعی اینترنت ضرر و زیان‌هایی را به مردم وارد کرد.

بیشتر بخوانید: بازگشت مرحله‌ای اینترنت بین‌المللی ؛ خسارت اقتصادی قطعی سراسری اینترنت چقدر بود؟

فیروزآبادی می‌گوید پیش از این بر روی کارکرد خدمات‌ برخط کشور نظیر حمل و نقل و بانک بدون نیاز به اینترنت، با همکاری وزارت ارتباطات کار شده است. وی در ادامه در خصوص توان این شبکه داخلی افزود:

با تمهیداتی که در چندسال گذشته شده بود و با همکاری وزارت ارتباطات بسیاری از خدمات کشور چون خدمات بانکی و حمل و نقل به صورت پایدار بدون اینکه اینترنت در شبکه وجود داشته باشد، در کشور فراهم شد.

ترافیک داخلی در زمان قطعی اینترنت جهانی رکورد شکاند - 7

اعتبار: ماهنامه پیوست

اگر شبکه پرقدرتی داشتیم ضرر و زیان‌ها به کسب و کارها کمتر می‌شد. البته این موضوع باعث شد که همکاران ما در وزارت ارتباطات تمهیداتی در نظر بگیرند تا در آینده شبکه ملی اطلاعات توانمندتر از آنچه که هست ارائه کنند.

به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی، در مدت قطعی اینترنت بین‌المللی در ایران رکورد ترافیک داخلی شکسته شده است و با اینکه نواقصی وجود داشت اما مردم از پلتفرم‌های داخلی جایگزین پلتفرم‌های خارجی استفاده کردند. البته این در شرایطی بود که دسترسی مردم به تمامی پلتفرم‌های خارجی حتی سرویس‌های مختلف گوگل نظیر جی‌میل، گوگل مپس و موتور جستجوی آن غیرممکن بود؛ به این معنا که استفاده مردم از سرویس‌های داخلی اجتناب ناپذیر بوده است.

فیروزآبادی معتقد است: «ما هنوز پیام رسان ملی که بتواند پاسخگو نیاز مردم باشد، نداریم. ولی پیام‌رسان‌های منتخب ما با اقبال بسیار بالایی برخوردار بودند.» وی در خصوص زمان وصل شدن مجدد اینترنت بیان کرد: «تصمیم گیری برای وصل شدن اینترنت مشخص نیست و تصمیم آن به عهده مسئولان مربوطه است و در جلسه‌ای که امروز برگزار می‌شود، در مورد آن تصمیم گیری می‌شود.»

بیشتر بخوانید:معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنتپیامک کلاهبرداری سهمیه بنزین ؛ هشدار پلیس فتا نسبت به طرح معیشتی دولتتحریم آذری جهرمی توسط آمریکا ؛ وزارت خزانه داری آمریکا وزیر ICT ایران را تحریم کرد

منبع: peivast

خواندن خبر در سایت منبع

اتصال به اینترنت در خراسان شمالی برقرار شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
اتصال به اینترنت در خراسان شمالی برقرار شد
ایسنا/خراسان شمالی اتصال به اینترنت در خراسان شمالی برقرار شده و شبکه های پیام رسان خارجی نظیر "واتس آپ" در دسترس است.

از ابتدای هفته گذشته با تصویب شورای امنیت و در راستای ایجاد محدودیت در برابر سوءاستفاده اغتشاشگران برای پیشبرد اقداماتشان، دسترسی به شبکه‌های پیام رسان خارجی قطع شده بود و وب‌سایت‌های داخلی از جمله سایت بانک‌ها و ادارات دولتی، خبرگزاری‌های داخلی و تمامی‌ وب‌سایت‌هایی که از سرورهای داخلی بهره می‌بردند، قابل دسترس بودند که اکنون امکان دسترسی به شبکه‌های پیام رسان نیز در خراسان شمالی برقرار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

فرمانده بسیج: اینترنت ما باید پاک باشد

انتخابخبرگزاری انتخاب
فرمانده بسیج: اینترنت ما باید پاک باشد
سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج گفت: فضای مجازی امروز در دنیا نقش آفرینی می‌کند و ما هم بهره برداری صحیح از فضای مجازی می‌کنیم و معتقدیم اینترنت در کشور ما باید اینترنت پاک باشد و این اعتقاد را با صراحت بیان می‌کنیم.
فرمانده بسیج: اینترنت ما باید پاک باشد - 0

سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج گفت: فضای مجازی امروز در دنیا نقش آفرینی می‌کند و ما هم بهره برداری صحیح از فضای مجازی می‌کنیم و معتقدیم اینترنت در کشور ما باید اینترنت پاک باشد و این اعتقاد را با صراحت بیان می‌کنیم.

به گزارش «انتخاب»، سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج گفت: فضای مجازی امروز در دنیا نقش آفرینی می‌کند و ما هم بهره برداری صحیح از فضای مجازی می‌کنیم و معتقدیم اینترنت در کشور ما باید اینترنت پاک باشد و این اعتقاد را با صراحت بیان می‌کنیم زیرا همان هایی که خودشان خالق این فناوری هستند می‌گویند ما اجازه نمی‌دهیم فرزندانمان به راحتی از هر نوع فناوری و هر نرم افزاری استفاده کنند و آنها این موضوع را طبقه بندی و مدیریت کرده‌اند.

او که با مهر گفت و گو می‌کرد، افزود: بسیج در این زمینه به نوبه خود کار می‌کند، ما در حوزه اینترنت ملی فعالیت‌های لازم را انجام می‌دهیم و امیدواریم با کمک سایر دستگاه‌ها برسیم به روزی که اینترنت ملی راه اندازی شود و به همه نیاز‌های کشور پاسخ دهد.

او ادامه داد: تا کنون با وزارت ارتباطات طرحی را مطرح نکرده‌ایم، البته آماده همکاری با وزارت ارتباطات هستیم و آمادگی داریم در زمینه تولید محتوا در بخش‌های مختلف از توان مردم استفاده و برای تولید محتوا از ظرفیت مردم استفاده کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

عضو اتاق بازرگانی: مدیران شرکت‌ها دست به دامن هکرها شده‌اند

انتخابخبرگزاری انتخاب
عضو اتاق بازرگانی: مدیران شرکت‌ها دست به دامن هکرها شده‌اند
عضو اتاق بازرگانی اظهار داشت: با وصل اینترنت و از سرگیری فعالیت‌های بین‌المللی خصوصا توسط بخش خصوصی، دنیا متوجه خواهد شد که هیچ خبری در ایران نیست و روال عادی زندگی ادامه دارد.
عضو اتاق بازرگانی: مدیران شرکت‌ها دست به دامن هکرها شده‌اند - 0

علی شریعتی تهران در خصوص قطع اینترنت و اثرات آن بر سیاست خارجی گفت: در دنیای امروز اینترنت را نمی‌توان فقط در حوزه تجارت استفاده کرد بلکه این پدیده تبدیل به بخشی از زندگی روزمره ما شده که زندگی بدون آن تقریبا محال است.

وی ادامه داد: در داخل کشور ارگان‌هایی مانند تامین اجتماعی، بانک‌ها و دولت الکترونیک از این پدیده استفاده می‌کنند که در چند روز اخیر با انتقال بر روی اینترانت توانستند به فعالیت خود ادامه دهند زیرا اطلاعات و دامنه کاری آنها محدود است اما در تجارت به خصوص در حوزه واردات و صادرات که لازمه آن ارتباط با دنیای بیرون است در این چند روز شاهد یک پدیده نادر بودیم و به نوعی در این حوزه یک سکته را تجربه کردیم.

شریعتی افزود: در عراق نیز پس از آغاز درگیری‌ها چند روز اینترنت قطع شد اما امکان ارسال ایمیل وجود داشت.

وی افزود: در بحث صادرات؛ اطلاع از وضعیت بار، پیگیری وصول مطالبات، رصد بازار و ارتباط با مشتری همگی نیاز به اینترنت دارد. آقایان نباید فراموش کنند که ما تحریم هستیم و امکان سوئیفت نداریم برعکس تمام کشورها که با فشار دادن یک دکمه پول را به هر کجای دنیا ارسال می‌کنند، حداقل باید ۸ تا ۹ تماس بگیریم تا این اتفاق صورت بگیرد. یک بازرگان ایرانی برای صادر کردن یک محموله باید اسناد را تغییر دهد، گواهی مبدا و پروفورمای صوری درست کند یعنی حداقل نسبت به دیگر بازرگانان حداقل ۵ مرحله بیشتر کار انجام دهد.

شریعتی در خصوص نقل و انتقال بانکی گفت: در بحث مالی نیز وضعیت به همین گونه است جدا از نقل و انتقالاتی که توسط صرافی‌ها انجام می‌گیرد ما امکان ارسال و دریافت پول را نداریم در واقع هیچ بانکی کارهای مالی که مبدا، مقصد یا به نوعی به ایران مرتبط باشد را انجام نمی‌دهد به طور کلی تجارت بین المللی برای یک تاجر ایرانی در شرایط فعلی سخت و پیچیده است و برای گذر از این شرایط نیاز به اینترنت است.

وی در خصوص استفاده برخی افراد و نهادها از اینترنت در شرایط فعلی گفت: اکنون برخی افراد و سازمان‌ها به اینترنت متصل هستند وزرا و معاونین آنها در توییتر که فیلتر است حضور دارند و حتی الان هم توییت می‌کنند اما شرکت‌های صادراتی که به فرمایش رهبر انقلاب سربازان جنگ اقتصادی هستند بیش از یک هفته است که اینترنت ندارند. از همین جا می‌توان فهمید که اولویت شرکت‌های صادراتی برای مسئولین چقدر است و به جای اینکه برای ادامه فعالیت آنها بستر مناسب فراهم کند شرایطی را ایجاد کرده که مدیران شرکت‌ها دست به دامن هکرها شده‌اند تا بتوانند یک ایمیل بزنند یا بفهمند بار آنها کجا است.

وی با بیان اینکه اگر قرار است که این وضعیت ادامه پیدا کند لازم است دولت تمهیداتی برای تجار اتخاذ کند، ادامه داد: دولت می‌تواند با کمک اتاق بازرگانی و وزارت صمت، شرکت‌هایی که نیاز به اینترنت دارند را شناسایی کنند و با مسئولیت مدیر شرکت ارتباط آنها را با جهان خارج برقرار کند. ما در طول سال ۵۲ هفته کاری داریم که با توجه به تعطیلات مذهبی مانند محرم و ماه رمضان اکنون در بهترین زمان برای کار کردن قرار داریم اما اکنون وضعیت ما مانند فردی است که با چشمان بسته رانندگی می‌کند.

شریعتی افزود: روز گذشته مشتری عراقی ما پس از ساعت‌ها تلاش پیغام داد شما زنده‌اید؟ مردم سایر کشورها تحت تاثیر رسانه‌های عبری-عربی وضعیت کشور را جنگ زده می‌بینند حال وقتی اینترنت قطع باشد و امکان ارتباط با جهان خارج وجود نداشته باشد عملا در خط دشمنان حرکت می‌کنیم و به این تصویر کمک می‌کنیم. با وصل اینترنت و از سر گیری فعالیت‌های بین المللی خصوصا توسط بخش خصوصی دنیا متوجه خواهد شد که هیچ خبری در ایران نیست و روال عادی زندگی ادامه دارد.منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد یک نماینده از ادامه قطعی اینترنت

رکناخبرگزاری رکنا
انتقاد یک نماینده از ادامه قطعی اینترنت
رکنا: محمدرضا صباغیان بافقی، درباره قطعی شبکه اینترنت در کشور در پی حوادث روزهای اخیر، گفت: ساختار کارهای روزمره به نحوی تنظیم شده است که عدم استفاده از فضای مجازی برای انجام آن‌ها ناممکن است.

انتقاد یک نماینده از ادامه قطعی اینترنت - 1

به گزارش رکنا، نماینده مردم بافت اظهار کرد: قطعی شبکه اینترنت به یکباره برای ما مشکلاتی به وجود خواهد آورد.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما باید برنامه‌هایی داشته باشیم که در صورت قطع شبکه‌های خارجی بتوانیم در داخل از اینترنت استفاده کنیم، گفت: باید شبکه‌های داخلی را ساماندهی و به نحوی این زمینه را فراهم کنیم که پاسخگوی نیاز داخل باشد تا در چنین مواقعی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو نشویم.

وی تاکید کرد: با رویه‌ای که در پیش گرفته شده کارهای اداری و مشاغلی که در این فضا فعالیت می‌کنند، آسیب می‌بیند.

نماینده مردم مهریز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با قطعی شبکه اینترنت خط خبری داخل نیز بسته است و مردم ممکن است سراغ رسانه‌های بیگانه بروند اینگونه رفتارها چه مضراتی خواهد داشت، گفت: در دنیای امروز که اطلاعات حرف اول را می‌زند باید گزینه‌های جایگزینی داشته باشیم؛ وزارت ارتباطات و دستگاه‌های مربوطه باید این توانایی را داشته باشند که جایگزینی برای آنچه که در دسترس نداریم فراهم کنند.

وی تاکید کرد: ما در حال حاضر در مسئله اطلاع رسانی و خبررسانی دچار مشکل هستیم بسیاری از کارهای ما در مجلس با استفاده از فضای مجازی صورت می‌گیرد که آن هم با مشکل روبروست.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید راه‌های جایگزین برای آنچه که در داخل قطع می‌شود و یا استفاده نمی‌کنیم فراهم کنیم تا مردم دچار مشکل نشوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

پوشش اینترنت در ایران از مرز ۲۰ درصد گذشت

همشهریخبرگزاری همشهری
پوشش اینترنت در ایران از مرز ۲۰ درصد گذشت
۱۵۸ ساعت پس از قطع شدن سراسری امکان اتصال به اینترنت، در نخستین ساعت‌های بامداد دومین روز آذر پوشش اینترنت در بخش‌های مختلف ایران به ۲۱ درصد رسید.

به گزارش همشهری آنلاین، وبسایت نت‌بلاکس که میزان دسترسی کشورها و مناطق مختلف را به اینترنت بررسی می‌کند، از افزایش ضریب نفوذ اینترنت در ایران به ۲۱ درصد خبر داد. تقریبا ۱۵۸ ساعت از لحظه قطع شدن دسترسی اینترنت می‌گذرد و مردم شهرها و استان‌های مختلف به تدریج به اینترنت دسترسی می‌یابند. این آمار در شامگاه پنجشنبه ۱۳ درصد و شامگاه جمعه حدود ۱۵ درصد بود.

کاربران ایرانی از فعال شدن پیام‌رسان‌هایی چون واتس‌اپ و اینستاگرام در استان‌هایی خبر می‌دهند که اینترنت‌شان وصل شده است. گزارش‌های کاربران از استان‌های گلستان، آذربایجان شرقی و خراسان شمالی و برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها در تهران حاکی از وصل شدن اینترنت است.

هر چند به نظر می‌رسد امکان دسترسی به اینترنت همراه همچنان فراهم نیست و کاربران دیگر استان‌ها هم به تدریج می‌توانند از اینترنت خانگی استفاده کنند. کد خبر ۴۶۴۷۷۶

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کمیاب‌ترین «مار سمی» معرفی شد/ خودرویی که فقط ۲۵۰ دستگاه خواهد بود! (+تصاویر)

18+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

لامبورگینی و مدلی که فقط یک دستگاه از آن موجود است! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
اکنون این شرکت در جدیدترین سرویس خود از سه ربات سبک وزن تام، دیک و هری پرده برداری کرده است. SRC اکنون ربات مانیتورینگ خود (تام) را راه اندازی کرده است که یک سرویس نقشه برداری علفهای هرز را به کاربران ارائه می‌دهد. وزن تقریبی ربات تام ۱۵۰ کیلوگرم است و در نسخه‌های آینده ممکن است کمی کاهش یابد. در حال حاضر این سیستم می‌تواند گندم را از علفهای هرز پهن برگ تشخیص دهد. بسام واتسون-جونز، بنیانگذار SRC در این خصوص می‌گوید استفاده از ربات‌ها برای تشخیص علفهای هرز نه تنها خطاهای انسانی را از بین می‌برد، بلکه سرعت هرس را افزایش می‌دهد.
همشهریهمشهری9 ساعت قبل
مش دچار هیپوترمی شدید (افت شدید دمای بدن) شد و دمای بدنش به زیر ۱۸ درجه سلسیوس رسید. در مدتی که مش به این ماشین متصل بود، اکسیژن به مغز مش می‌رسید و پزشکان در حال درمان او بودند. به گفته پزشکان شش ساعت ایست قلبی طولانی‌ترین مدت ایست قلبی است که تابه‌حال در اسپانیا ثبت شده است. مش پس از به هوش آمدن و بهبودی به خبرنگاران گفت هیچ‌چیز را از این مدت به یاد نمی‌آورد. او به رسانه‌ها گفت منتظر برگشتن به زندگی عادی و حتی از سر گرفتن دوباره کوه‌پیمایی است.
فردا نیوزفردا نیوز19 ساعت قبل
تحقیقات پلیسی ادامه داشت که ناگهان مرد جوانی با مراجعه به ماموران ادعا کرد که صاحب خودروی سرقتی است که خانواده‌اش را دزدان خشن ربوده‌اند. ردیابی‌ها ادامه داشت تا این که تیم گشتی موتور سوار پلیس دزدان را سوار بر خودرو مشاهده می‌کند که سارقان خشن با سرعت مامور پلیس را زیر می‌گیرند و با مجروح کردن مامور جوان از محل دور می‌شوند. خانواده نجات یافته از دست آدم ربایان نیز در تحقیقات پلیسی اعلام کردند که از سوی متهمان تهدید به مرگ شده‌اند. سارق ۲۰ ساله نیز ادعا کرد که چند روز قبل از یکی از شهرستان‌های اطراف به تهران آمده و سابقه دار است. بنا بر این گزارش، تحقیقات پلیسی برای دستگیری دزد فراری این پرونده ادامه دارد.
نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
یک شهروند بریتانیایی پس از مدت‌ها پس‌انداز توانسته بود پول کافی برای خرید یک اپل واچ را ذخیره کند، از سایت فروش آمازون یک ساعت اپل خرید، ولی در نهایت یک چاه‌بازکن توالت تحویل گرفت. تصور کنید ماه‌ها دوست داشتید که یک ساعت اپل داشته باشید و برای داشتنش ماه‌ها پس‌انداز کرده باشید و بالاخره با رسیدن بلک‌فرایدی، یک ساعت اپل در سایت آمازون سفارش دهید، ولی به جایش یک چاه‌بازکن توالت تحویل بگیرید. اگر چه تصور چنین حالتی هم ممکن است شما را عصبانی کند، ولی این دقیقا همان اتفاقی است که برای یک شهروند بریتانیایی رخ داد. براون در این‌باره گفت: «قبل از کریسمس بود و من از مدت‌ها پیش دلم می‌خواست یک ساعت اپل داشته باشم. این اصلا خوب نیست و همه برنامه‌هایم برای خرید ساعت اپل خراب شد.» منبع: العربیه

اخبار بیشتر