اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۳ آذرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۳ آذرماه

طرح ملی مسکن طرحی برای متمولین جامعه؛ مردم توان پرداخت تعهدات مالی طرح را ندارند

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
طرح ملی مسکن طرحی برای متمولین جامعه؛ مردم توان پرداخت تعهدات مالی طرح را ندارند

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به روند اجرای طرح ملی مسکن، گفت: وزارت راه و شهرسازی در دو سال اخیر بارها اعلام می‌کرد که طرح ملی مسکن طرحی برای خانه دار کردن اقشار ضعیف و متوسط جامعه خواهد بود و دولت تصمیم دارد با این طرح بخشی از کمبود بازار مسکن را برطرف کند.

روند اجرای طرح ملی مسکن عملا بر خلاف وعده‌ها و برنامه‌های ارائه شده دولت است

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روند اجرای طرح ملی مسکن عملا بر خلاف وعده‌ها و برنامه‌های ارائه شده دولت است، زیرا وزارت راه و شهرسازی یکی از الزامات ثبت نام در طرح مذکور را پرداخت ۳۰ درصد از قیمت تمام شده مسکن اعلام کرده است که این میزان مبلغ بسیاری زیادی خواهد شد که اغلب خانوارها توان پرداخت این میزان را نخواهند داشت.

دولت برای مشارکت مردم در طرح ملی مسکن تسهیلات کم سود ارائه کند

در اجرای طرح ملی مسکن انتظار می‌رفت که دولت برای حمایت از مردم نسبت به ارائه تسهیلات کم سود اقدام کند، اما طبق اطلاعات واصله، تسهیلات ارائه شده با سود ۱۸ درصد به متقاضیان ارائه خواهد شد که این میزان سود بسیار بالا است

وی افزود: از طرف دیگر در اجرای طرح ملی مسکن انتظار می‌رفت که دولت برای حمایت از مردم نسبت به ارائه تسهیلات کم سود اقدام کند، اما طبق اطلاعات واصله، تسهیلات ارائه شده با سود ۱۸ درصد به متقاضیان ارائه خواهد شد که این میزان سود بسیار بالا است.

تنها اقشار توانمند قادر به پرداخت تعهدات مالی طرح ملی مسکن خواهند بود

رضایی کوچی ادامه داد: من بارها اعلام کرده‌ام که با روند کنونی اجرای طرح ملی مسکن، این طرح کمکی به خانوارهای ضعیف و متوسط جامعه نخواهد کرد و تنها اقشار توانمند قادر به پرداخت تعهدات مالی طرح مذکور خواهند بود، بنابر این طرح ملی مسکن طرحی برای متمولین است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: دولت به جای ورود به بحث تولید مسکن، باید زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کند، این راه کار بهترین روش برای تأمین مسکن، کاهش قیمت‌ها و رفع کمبودها در کشور است. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

خروج تدریجی وام بانک مسکن از سبد تقاضای خانوارها

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
خروج تدریجی وام بانک مسکن از سبد تقاضای خانوارها
با افزایش قیمت مسکن طی ۲ سال اخیر،‌ وام خرید بانک مسکن اثرگذاری خود را برای متقاضیان آن در بازار مسکن از دست داده و این وام در حال خروج تدریجی از سبد تقاضای خانوارهاست.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، بر اساس آخرین آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت یک مترمبع واحد مسکونی طی مهرماه امسال در مناطق ۲۲ گانه به ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان رسید. این قیمت در مقایسه با متوسط قیمت فروردین ماه سال گذشته ۷۷ درصد و نسبت به مردادماه سال ۹۲ بالغ بر ۲۳۵ درصد افزایش افزایش یافته است.

افزایش قیمت مسکن با شیب تند در اواخر سال ۹۶، سال ۹۷ و اوایل امسال شرایطی را به وجود آورده تا قدرت خرید بخش عظیمی از مردم به شدت کاهش یافته و نتوانند وارد بازار مسکن شوند. گرچه طی چهار سال اخیر سقف تسهیلات خرید مسکن به ۱۶۰ میلیون تومان (در قالب صندوق پس انداز یکم) افزایش یافته بود، اما این تسهیلات تحت تاثیر مستقیم گرانی مسکن قرار گرفته و اثرگذاری خود را در سبد تقاضای خانوارها (خانه اولی‌ها) از دست داده است. این موضوع واکنش کارشناسان و نمایندگان مجلس را به دنبال داشته است.

اواسط ماه گذشته رئیس کمیسیون عمران مجلس از پیگیری‌ها برای افزایش تسهیلات خرید مسکن خبر داده و گفته بود: وام کنونی مسکن در حال حاضر حداکثر خرید ۱۰ متر را در بازار مسکن پوشش می‌دهد. بر اساس آمار رسمی قیمت مسکن در مدت اشاره‌شده حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافت، این مسئله باعث کاهش شدید قدرت خرید مردم در بازار مسکن شد.

محمدرضا رضایی کوچی با بیان این‌که رکود حاصل از این افزایش قیمت طی ماه‌های اخیر باعث شکسته شدن حدود ۲۰درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن شده است، ‌ افزود: ‌ این میزان کاهش قیمت خوشایند نبوده و در مقابل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، چندان بالا نیست. وی با تأکید بر این‌که کاهش قیمت‌ها حداقل باید ۵۰ درصد باشد تا نرخ مسکن به قیمت واقعی نزدیک شود، تصریح کرد: به‌نظرم یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث افزایش قیمت مسکن شد عدم تولید مسکن مناسب است.

وی همچنین با بیان این‌که تسهیلات ارائه‌شده از سوی بانک‌ها برای خرید مسکن به هیچ عنوان با قیمت‌ها متناسب نیست، افزود: در حال حاضر سهم وام‌ مسکن از قیمت خرید یک واحد مسکونی حداکثر ۱۰ متر است که همین مسئله باعث شده مردم تمایلی به استفاده از وام نداشته باشند.

وی با تأکید بر این‌که وام‌های خرید و ساخت مسکن تأثیر آنچنانی در قدرت خرید مردم و سازندگان ندارد، تصریح کرد: ‌ مجلس پیگیری‌های لازم را برای افزایش سقف وام مسکن انجام می‌دهد. مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی تعداد قراردادهای مسکن طی مهرماه امسال ۲۹۳۰ فقره بود که کمترین رقم طی شش سال اخیر به شمار می‌رود. کاهش قدرت خرید مردم به واسطه افزایش قیمت مسکن یکی از مهم‌ترین دلایل این اتفاق است که بازار مسکن وارد یک رکود عمیق غیرتورمی کرده است.

در این شرایط البته اظهارنظری‌های جالبی نیز درباره وام خرید مسکن بیان می‌شود. استاندار فارس یکی از مقامات دولتی است که در یک همایش درباره وام مسکن بان مسکن گفته است: ‌ «نقش تسهیلات بانک مسکن در تشویق خانه اولی‌ها برای خانه‌دارشدن، همچنین احیای بافت فرسوده شهری و افزایش سطح مطلوبیت پروژه‌ها بسیار مهم است.»

فارغ از این اظهارنظر بسیار خوشبینانه، واقعیت آن است که سقف تسهیلات خرید مسکن یک سال و چند ماهی است که با قیمت‌ها مسکن همخوانی ندارد. فروردین امسال محمدحسن علمداری مدیر اعتبارات بانک مسکن از مخالفت بانک مرکزی با وام ۲۸۰میلیون تومانی خرید مسکن خبر داده و گفته بود: بر اساس سیاست‌های بانک مسکن وام ساخت به ۱۷۰میلیون تومان افزایش یافت.

اخیرا هم زمزمه افزایش وام مسکن به ۲۵۰ میلیون تومان مطرح شده که البته نه مدیران بانک مسکن و نه وزیر راه و شهرسازی آنرا تایید نکرده‌اند. در هر صورت باید به این‌ نکته اشاره شود که افزایش وام به ۲۸۰ میلیون یا ۳۰۰ میلیون تومان مد نظر نمایندگان مجلس نیز نمی‌تواند گره از کار متقاضیان مسکن باز کند.

مهم‌ترین چالش وام ۲۸۰ یا ۳۰۰ میلیون تومانی اقساط آن است که قطعا با شرایط و ضوابط کنونی بانک مسکن، بازپرداخت آن از عهده کمتر کسی بر می‌آید. مدت‌هاست که وام خرید مسکن بانک مسکن اثرگذاری حداقلی خود را در افزایش قدرت خرید مردم از دست داده و این وام در حال خروج تدریجی از سبد تقاضای خانوارهاست.

تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

تکلیف جدید برای اقساط بازگشتی مسکن مهر

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
تکلیف جدید برای اقساط بازگشتی مسکن مهر
کمیسیون اقتصادی دولت در حالی بانک عامل بخش مسکن را موظف به پرداخت ۴۰ هزار وام مسکن به بازنشستگان کرده که کمی قبل‌تر، این بانک از اختصاص اقساط بازگشتی مسکن مهر به صندوق یکم خبر داده بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، در جلسه کمیسیون اقتصادی دولت که به ریاست فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، بانک عامل بخش مسکن موظف شده مطابق بند «ط» تبصره «۱۶» قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، از محل منابع حاصل از بازگشت اقساط مسکن مهر، تعداد ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسکن بدون نیاز به سپرده‌گذاری را به بازنشستگان اعطا کند. البته این تصمیم تنها برای بازنشستگانی قابلیت اجرایی خواهد داشت که حداقل ۵ سال از بازنشسته‌ شدن آنها گذشته و در ۱۰ سال اخیر هم، خود و یا همسرشان، فاقد واحد مسکونی بوده‌اند و حتی از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن هم استفاده نکرده‌اند.

سود وام مسکن بازنشستگان، معادل نرخ سود وام مسکن مهر

همچنین با تصمیم کمیسیون اقتصادی دولت، سقف فردی تسهیلات پرداختی از محل تبصره مذکور در کلان‌شهرها ۵۰ میلیون و سایر شهرها و روستاها ۴۰ میلیون تومان تعیین شده که در قبال اخذ وثایق و تضامینی معتبر، مطابق ضوابط و مقررات قابلیت پرداخت دارد؛ اگرچه سایر شرایط اعطای تسهیلات نیز باید با پیشنهاد بانک عامل بخش مسکن به تصویب شورای پول و اعتبار برسد.

آنگونه که این مصوبه اعلام کرده، نرخ سود این تسهیلات در تهران ۹ درصد، در مراکز استان‌ها ۷ درصد و در سایر شهرها و روستاها ۴ درصد بوده و شامل تمامی بازنشستگان اعم از کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی که مستمری بازنشستگی آنها کمتر از ۳ میلیون تومان در ماه است، می‌شود.

با ۵۰ میلیون تومان چند متر از یک واحد مسکونی می‌توان در تهران خرید؟

آنگونه که بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد، سود تسهیلات مسکن مهر نیز دقیقا با فرمول مشابه وام مسکن بازنشستگان اعمال شده بود که بر این اساس، در تهران ۹درصد، در کلانشهرها و مراکز استان‌ها ۷ درصد و در سایر شهرها ۴ درصد تعیین شده بود؛ اگرچه در سال‌های پایانی دهه ۸۰ نیز که طرح مسکن مهر اجرایی شد، با وام‌های ۵۰ و ۴۰ میلیون تومانی امکان ساخت مسکن وجود نداشت یا به سختی امکان آن فراهم می‌شد، اما به نظر می‌رسد طراحان آیین نامه وام مسکن بازنشستگان در کمیسیون اقتصادی دولت، افزایش ۱۲۰ درصدی مسکن در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران رخ داده را، در نظر نگرفته‌اند.

بر اساس آنچه بانک مرکزی اعلام کرده، میانگین هر متر مربع واحد مسکونی در تهران بیش از ۱۲ میلیون تومان است که برای یک واحد مسکونی ۵۰ متر مربعی در پایتخت، ۶۰۰ میلیون تومان باید از سوی خریداران هزینه شود.

این در حالی است که سقف وام مسکن بازنشستگان در تهران ۵۰ میلیون تومان است که معادل قیمت ۴ متر مربع از یک واحد مسکونی و معادل ۸ درصد از یک واحد مسکونی ۵۰ متری در پایتخت خواهد بود.

مقایسه با شرایط وام مسکن یکم و وام مسکن از محل اوراق

بر اساس مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت، تسهیلات خرید مسکن صرفا برای واحدهای کمتر از ۱۵ سال ساخت، قابل پرداخت بوده و مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات مذکور با احتساب دوران مشارکت مدنی مشابه، ۱۰ سال تعیین شده است.

گفتنی است در حال حاضر سقف سن بنا برای مشمولان تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم، ۱۵ سال و برای دریافت سقف تسهیلات از محل اوراق تسهیلات مسکن، ۲۵ و ۸۰ درصد سقف تسهیلات، ۳۰ سال تعیین شده است.

زوجین بازنشسته فراموش شدند

در حالی این آیین نامه در کمیسیون اقتصاد دولت به تصویب رسیده است که در آن فکری برای زوجین بازنشسته نشده است.

بنابراین آن دسته از زوجین بازنشسته‌ای که مشمول دریافت این وام می‌شوند، معلوم نیست آیا به هر دوی آنها وام مسکن ۵۰ میلیون تومانی معادل ۱۰۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد یا صرفا یک فقره وام ۵۰ میلیونی به سرپرست خانوار داده می‌شود؟

اقساط وام مسکن بازنشستگان را صندوق‌های بازنشستگی مستقیما به حساب بانک عامل مسکن واریز می‌کنند

در این میان، صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی موظف شده‌اند ضمن تضمین بازپرداخت اقساط تسهیلات پرداختی به بازنشستگان معرفی شده تا تسویه کامل تسهیلات اعطایی، حداکثر ظرف یک‌ماه بر اساس اطلاعات اعلامی بانک عامل بخش مسکن، نسبت به کسر اقساط ماهانه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن دریافت کنندگان تسهیلات مذکور از مستمری مستمری‌بگیران اقدام کرده و حداکثر تا ۱۰ روز از تاریخ پرداخت مستمری‌های ایشان به حساب بانک عامل بخش مسکن واریز کند.

آیین نامه مصوب در کمیسیون اقتصاد دولت در حالی مطرح شده که هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی نیز به دلیل اهمیت و نقش برجسته بخش‌های مسکن و حمل و نقل به عضویت این کمیسیون درآمد.

چاله خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی طرح مسکن مهر از قبل کنده شده بود

با این حال، پیش از این بارها ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن پس از اخذ مصوبه هیات دولت مبنی بر استمهال ۱۰ ساله بازگشت منابع «خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی برای اجرای طرح مسکن مهر» به بانک مرکزی، اعلام کرده بود معادل ۳ سال از ۱۰ سال استمهال اقساط بازگشتی مسکن مهر، به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام این طرح اختصاص یافته و معادل ۷ سال مابقی نیز به صندوق پس انداز مسکن یکم تعلق می‌گیرد و سپس این صندوق در سال هشتم به بعد می‌تواند به سوددهی از محل اقساط بازگشتی صندوق مسکن یکم برسد.

بر اساس آنچه رحیمی انارکی می‌گوید، درآمد سالانه بانک عامل بخش مسکن از محل اقساط بازگشتی مسکن مهر که به صندوق مسکن یکم اختصاص داده می‌شود، ۳ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

۲۰ هزار میلیارد تومان اقساط بازگشتی مسکن مهر چه شد؟

این ادعای مدیران بانک عامل بخش مسکن در حالی است که مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس در تیرماه سال ۹۷ در برنامه زنده گفت وگوی ویژه خبری از بازگشت بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان از اقساط بازگشتی مسکن مهر خبر داده بود؛ بنابراین با احتساب بازگشت سالانه ۳ هزار میلیارد تومان اقساط مسکن مهر، این رقم تا کنون به ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که هنوز از سوی بانک عامل بخش مسکن، شفاف سازی در خصوص این ارقام صورت نگرفته است.

۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک عامل مسکن، سوخت شد

همچنین بر اساس قانون بودجه سال ۹۶، بانک عامل بخش مسکن مجاز به افزایش سرمایه تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان شد که بانک مرکزی در راستای اجرای این قانون، ظرف سال‌های ۹۶ و ۹۷ و در هر یک از این دو سال، معادل ۵ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های بانک عامل بخش مسکن به بانک مرکزی را به عنوان افزایش سرمایه این بانک منظور کرده است که به گفته محمد هاشم بت شکن مدیرعامل سابق بانک مذکور، عملا پول جدیدی به بانک عامل بخش مسکن تزریق نشد و این بانک نتوانست برنامه‌های توسعه‌ای خود را اجرا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

وزارت راه: قیمت مسکن بالا نمی‌رود

انتخابخبرگزاری انتخاب
وزارت راه: قیمت مسکن بالا نمی‌رود
سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که تعداد خانه‌های خالی از سکنه کاهش یافته است گفت: قیمت مسکن در ماه‌های آینده افزایش نمی‌یابد؛ مگر این‌که تحولات پیش‌بینی نشده‌ای در فضای کلی اقتصاد ایجاد شود.
وزارت راه: قیمت مسکن بالا نمی‌رود - 0

پروانه اصلانی اظهار کرد: دلیل افزایش کمتر از یک درصدی قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه نسبت به شهریورماه، عمدتا به افزایش معاملات منطقه ۱ برمی‌گردد که در ماه‌های قبل از آن معاملات و قیمت در این منطقه افت محسوسی داشت؛ بنابراین بعید است که قیمت خانه در ماه‌های آینده افزایش یابد؛ مگر این‌که تحولات پیش‌بینی نشده‌ای در اقتصاد کلان پیش بیاید.

وی افزود: آینده بازار مسکن، بسیار وابسته به سایر حوزه‌ها از جمله اقتصاد کلان و اقتصاد خانوار است. ما تلاش می‌کنیم با تشویق به عرضه مسکن، عمر رکود را کوتاه کنیم ولی لزوما همه‌ی اقدامات مربوط به ما نیست.

اصلانی ادامه داد: ما به اندازه بسیار کمی با فعالیت‌های بخشی می‌توانیم در بخش مسکن اثرگذار باشیم. به هر حال این تاثیرگذاری اگر باشد بهتر از این است که نباشد اما تاکید می‌کنم در صورتی می‌توانیم از وضعیت رکودی بیرون بیاییم که حوزه‌های تولید ملی، درآمد سرانه و بخش تقاضا تقویت شود. تقویت حساب پس‌انداز از جمله این اقدامات است.

سرپرست دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت مسکن که منجر شده بود تسهیلات خانه اولی‌ها قدرت پوشش‌دهی قیمت مسکن در کلانشهرها را از دست بدهد، صندوق پس‌انداز مسکن یکم را به پروژه اقدام ملی متصل کردیم؛ زیرا بیش از ۳۵۰ هزار نفر در این صندوق سپرده‌گذاری کرده‌اند که با این وام نمی‌توانند خانه بخرند. کارهایی که ما می‌توانیم انجام دهیم از این دست اقدامات است.

تعداد خانه‌های خالی کاهش یافته است

اصلانی با بیان این‌که معتقدم آمار خانه‌های خالی کاهش یافته است گفت: آمار ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار خانه خالی در کل کشور مربوط به سال ۱۳۹۵ است. بعد از رشد معاملات و رشد قیمت در سال ۱۳۹۶ بسیاری از خانه‌های خالی وارد بازار شد. واحدهایی که خالی از سکنه باقی مانده عمدتا لوکس است و ما به عنوان سیاست‌گذار نمی‌توانیم روی آنها حساب کنیم؛ هرچند تمایل داریم که وارد بازار مصرف شوند. ارزیابی من این است که تعداد واحدهای خالی بسیار کاهش یافته و اگر سرشماری جدیدی صورت بگیرد قطعا آن حجم از خانه‌های خالی را نخواهیم داشت.منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

فریز نقدینگی بازار مسکن در سه منطقه‌ی پایتخت!

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
فریز نقدینگی بازار مسکن در سه منطقه‌ی پایتخت!
مناطق یک، دو و پنج در عین حال که جزو مناطق پرتقاضا در بازار مسکن شهر تهران محسوب می‌شوند، بالاترین میزان خانه‌های خالی را در خود جای داده‌اند.
فریز نقدینگی بازار مسکن در سه منطقه‌ی پایتخت! - 0

مناطق یک، دو و پنج در عین حال که جزو مناطق پرتقاضا در بازار مسکن شهر تهران محسوب می‌شوند، بالاترین میزان خانه‌های خالی را در خود جای داده‌اند.

با وجود کاهش ۶۴ درصدی معاملات در شهر تهران، مسدود شدن نقدینگی با توجه به عرضه مازاد در بخش ملک در مناطق شمال، شمال غرب و غرب پایتخت محسوس‌تر است. مهرماه امسال مناطق پنج، دو و یک به ترتیب رتبه‌های اول، دوم و هفتم را در تعداد معاملات مسکن شهر تهران به خود اختصاص دادند. در مجموع ۷۰٫۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در مهرماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه‌ی شهر به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۷، ۱۵، ۱، ۱۴، ۸ و ۶ بوده است. با این وجود حدود ۷۰ درصد واحدهای خالی عرضه شده به بازار در سه منطقه‌ی ۱، ۲ و ۵ قرار دارد. بدین مفهوم که حجم سرمایه‌گذاری در بخش ساخت و ساز سه منطقه‌ی پرفروش تهران بیش از تقاضای موثر است.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بیشترین تعداد آپارتمان‌های کلیدنخورده در مناطق سعادت‌آباد، جنت‌آباد، پونک، صادقیه، شهران، نیاوران، زعفرانیه، اقدسیه، فرمانیه، میرداماد، پاسداران، دروس و دیگر محله‌های واقع در مناطق یک، دو و پنج پایتخت قرار دارد.

در عین حال قیمت‌های پیشنهادی در این مناطق نسبت به اسفندماه سال قبل و اردیبهشت امسال ۳۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافته اما ملاک اصلی، قیمت‌های قطعی و رسمی است. آمار نشان می‌دهد تیرماه امسال قیمت مسکن در سه منطقه‌ی مذکور به بالاترین حد خود رسیده و پس از نوسانات سه ماه بعد از آن هم‌اکنون رشد قیمت نسبت به تیرماه بر اساس نرخ‌های رسمی در سه منطقه‌ی یک، دو و پنج به ترتیب ۱۰-، ۲٫۸ و ۱۱- درصد بوده است. در منطقه یک قیمت خانه از حدود متری ۳۰ میلیون تومان به ۲۶٫۹ میلیون تومان کاهش است. میانگین قیمت در منطقه‌ی پنج از ۱۶٫۴ میلیون تومان در هر متر مربع به ۱۴٫۶ میلیون تومان و در منطقه یک از ۲۱٫۳ میلیون تومان به ۲۱٫۹ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است.

یک کارشناس: رکود مسکن تا پایان امسال ماندگار خواهد بود

سعید آگشته کارشناس اقتصاد مسکن به ایسنا گفت: در مهرماه امسال دیدیم که قیمت آپارتمان در مناطق شمالی تهران اندکی افزایش یافت. در عین حال قیمت‌ها در مناطقی مثل ۴، ۵، ۱۴ و ۱۵ که نگاه مصرفی به مسکن وجود دارد کاهش پیدا کرد. این یعنی بازار به سمت واقعیت حرکت می‌کند و واقعیتی که وجود دارد با بازار امروز همخوانی ندارد. یک حباب در بخش مسکن ایجاد شده که تا این حباب شکسته نشود بازار رونق نخواهد گرفت.

ستاریان: تغییر نرخ بنزین منجر به رونق مسکن می‌شود

در عین حال یکی دیگر از کارشناسان معتقد است که منحنی بازار مسکن، نزولی نیست. بیت‌الله ستاریان می‌گوید: اگر در مردادماه و شهریورماه معاملات افت کرد، به دلیل قرار داشتن در ماه‌های محرم و صفر بود که معمولا هر ساله در این بازه زمانی خرید و فروش کاهش می‌یابد.

ستاریان، افزایش درآمد سرانه را در رونق بازار مسکن موثر دانسته و بیان می‌کند: اقداماتی مثل افزایش نرخ سوخت می‌تواند رکود بخش املاک را از بین ببرد؛ چراکه افزایش قیمت بنزین منجر به بالا رفتن درآمد دولت می‌شود که در جامعه توزیع خواهد شد. وقتی انحصار را از بین می‌برید، GDP و درآمد سرانه افزایش می‌یابد. در آن صورت تقاضای موثر در باازر بالا می‌رود. افزایش تقاضای موثر نیز منجر به رونق خرید و فروش در بخش ملک خواهد شد.

بازار مسکن وارد چرخه تراز قیمت شده است

هم‌چنین مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن می‌گوید: جهت کلی بازار مسکن، رسیدن به ثبات قیمتی است؛ هرچند ممکن است تا پایان سال شاهد یک سری ریزنوسان باشیم. در اردیبهشت امسال یک افزایش سنگین ماهیانه قیمت را داشتیم که علت آن فضای احساسی و روانی بود. عموما افرادی که جا مانده بودند و تحلیل دقیقی از بازار ملک نداشتند اقدام به خرید کردند و بعضا حاضر بودند به هر قیمتی خرید را انجام دهند.

این کارشناس با بیان این‌که بازار مسکن نهایتا خود را تعدیل می‌کند گفت: مقایسه قیمت مهرماه با تیرماه امسال نشان می‌دهد برخلاف جریان عمومی، برخی مناطق مثل منطقه ۲۰ نرخ رشد بالاتری داشتند. اگر مهرماه ۱۳۹۶ که بازار مقداری تکان خورد و در آذرماه ۱۳۹۶ نمود پیدا کرد را ملاک قرار دهیم می‌بینیم مناطقی که تا مهرماه ۱۳۹۷ نرخ رشد آنها کمتر از متوسط شهر بود در مهرماه ۱۳۹۸ به نوعی خود را تراز کردند؛ زیرا با توجه به این‌که درسیاست‌های شهرسازی و مطلوبیت زندگی تغییر محسوسی در مناطق ایجاد نشده، تمامی مناطق خود را تراز می‌کنند. / ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

لامبورگینی و مدلی که فقط یک دستگاه از آن موجود است! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در اولین اقدام سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، امروز ژیو وانگ تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی که اخیرا مورد عفو قرار گرفته بود با دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ربوده شده توسط دولت آمریکا معاوضه شد. بر اساس این گزارش، برایان هوک در سوئیس او را از دولت این کشور تحویل گرفته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، هر ساله با تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس، حقوق کارمندان و کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور افزایش می‌یابد؛ بودجه ۹۹ هم از این قاعده مستثنی نیست. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته (شنبه) از افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: «برای جبران قدرت خرید مردم، افزایش ۱۵ درصدی حقوق را در بودجه سال ۹۹ پیش بینی کرده‌ایم». همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، رئیس جمهوری که امروز برای تقدیم لایحه بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با تایید افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و کارگران گفت: حقوق ثابت کارمندان و کارگران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۹ هم ان‌شاءالله ۱۵ درصد افزایش حقوق داریم که در این دو سال حدود ۳۵ درصد به حقوق افزودیم. جزئیات افزایش حقوق کارمندان از زبان رئیس جمهوروی افزود: تلاش ما این است که سختی معیشت مردم را کاهش دهیم، بنابراین در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی را اختصاص دادیم و برای سال ۹۹ باز هم برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ در نظر داریم؛ برای کالاهای غیراساسی نیز ارز نیمایی که ۸۵۰۰ تومان است، در نظر گرفته‌ایم.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

فیلم | رئیسی: دیگر نمی‌گذاریم یکی مثل «مش قربانعلی» کارخانه‌ای را بگیرد

خبرآنلاین1 روز قبل

پرچم اتحادیه اروپا در آتش خشم جلیقه‌زردها +عکس

اقتصادنیوز1 روز قبل

جزئیات بودجه ۹۹|درآمد ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت از مالیات حقوق‌بگیران

تسنیم1 روز قبل

آستان قدس رضوی رویکرد درآمدی صرف به پروژه‌های عمرانی ندارد

تسنیم1 روز قبل

دربی تهران در چنین روزی (۶۴)؛ استقلال ۰-۱ پرسپولیس؛ رضا عابدیان، ستاره‌ای که در غیاب پیوس درخشید

طرفداری16 ساعت قبل

زن جوان، چگونه تاجر۵۴ ساله را کشت و جسدش را آتش زد؟

خبرآنلاین7 ساعت قبل

نشست علمی «کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص» در قم برگزار شد

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور22 ساعت قبل

مدارس تویسرکان تعطیل شد

الف1 روز قبل

با فرض ثابت بودن تورم می‌توان حقوق بازنشستگان و کارکنان دولت را ۱۵ درصد افزایش داد

ایلنا1 روز قبل

۳ فریم از استارت انفجاری امید نورافکن برای گل؛ ۸ ثانیه در یک نیمه!

نود1 روز قبل