در هفته خاموشی ارتباطات، شعله اعتراضات مردمی به‌خاطر بنزین گسترده بود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

در هفته خاموشی ارتباطات، شعله اعتراضات مردمی به‌خاطر بنزین گسترده بود

توضیح رییس سازمان زندان‌ها درباره بازداشتی‌های اعتراضات بنزینی: نگران کهریزکی دیگر نیستم

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
توضیح رییس سازمان زندان‌ها درباره بازداشتی‌های اعتراضات بنزینی: نگران کهریزکی دیگر نیستم
رییس سازمان زندان‌ها توضیحاتی را در خصوص بازداشتی‌های اعتراضات اخیر در کشور اعلام کرد.

آفتاب‌‌نیوز :

«علی اصغر جهانگیر» رییس سازمان زندان‌ها در واکنش به اینکه آیا تمهیدی برای رفع نگرانی خانواده‌های معترض بازداشتی در نظر گرفته شده است؟ گفت: دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه در یکی دو روز گذشته اعلام کردند، معترضان صف‌شان باید از اغتشاشگران جدا باشد، البته این نظر رییس قوه قضاییه نیز هست و صف معترضان از اغتشاشگران جداست.

وی ادامه داد: همه ارکان قوه قضاییه تمهیدات لازم را برای اینکه افراد بازداشت شده به سرعت تعیین‌تکلیف شوند، آغاز کرده‌اند. مقامات اصلی قضایی نیز در این خصوص ورود کردند و از نزدیک در جریان بازجویی‌ها هستند و انشاالله ظرف روزهای آینده خبرهای جدیدی در این زمینه از سوی سخنگوی قوه قضاییه و دادستان کل کشور اعلام خواهد شد.

توضیح رییس سازمان زندان‌ها درباره بازداشتی‌های اعتراضات بنزینی: نگران کهریزکی دیگر نیستم - 3

رییس سازمان زندان‌‌ها در پاسخ به این سوال که آیا همه دستگیرشدگان در اختیار سازمان زندان‌ها قرار گرفته‌اند، توضیح داد: در این زمینه باید مقامات انتظامی و امنیتی پاسخگو باشند.

جهانگیر در پاسخ به این سوال که برخی نگران اتفاقاتی هستند که پیش از این در کهریزک رخ داد و رهبری انقلاب نیز آن را محکوم کردند؛ برای جلوگیری از چنین حوادثی چه تمهیداتی اندیشیده‌اید، تصریح کرد: اتفاقاتی که در سال ۸۸ افتاد در مجموعه‌ای بود که در اختیار قوه‌قضاییه و سازمان زندان‌ها نبود، اما ما همه تلاش خود را به کار می‌بریم تا مشکلی برای بازداشتی‌ها پیش‌ نیاید.

وی همچنین درباره آمار معترضانی که آزاد شده‌اند، گفت: اطلاع‌رسانی در این خصوص نیز در روزهای آینده انجام خواهد شد.

رییس سازمان زندان‌ها در واکنش به اینکه برخی خانواده‌های بازداشت‌شدگان اعلام می‌کنند که کسی پاسخگوی آنها نیست، چه روندی برای اطلاع‌رسانی در نظر گرفته‌اید و این خانواده‌ها از چه طریقی می‌توانند اطلاعات لازم را کسب کنند؟ گفت: خانواده‌ها باید به مراجع قضایی مراجعه کنند، چراکه این موضوع در اختیار مراجع قضایی است و سازمان زندان‌ها فقط مسئول نگهداری افرادی است که بازداشت شده‌اند، لذا خانواده‌ها باید به شعبات مربوطه قضایی مراجعه کنند و اطلاعات لازم را از آن شعبات دریافت کنند و چنانچه اجازه ملاقات داشته باشند، روند اجرای ملاقات انجام خواهد شد.

جهانگیر همچنین در پاسخ به این سوال که آیا اسامی همه بازداشت‌شدگان جمع‌آوری شده‌است، خاطرنشان کرد: در این خصوص نیز تحقیقات لازم در حال اجرا است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره انتقال برخی از زندانیان مالی به زندان تهران بزرگ گفت: بخشی از زندانیان مالی در حال انتقال به زندان تهران بزرگ هستند و طبقه‌بندی و تفکیک زندانیان کاملا انجام خواهد شد. اینکه زندانیان شرور با غیر شرور در یک‌جا باشند، اتفاق نخواهد افتاد.

خواندن خبر در سایت منبع

زاهدی: در صورت امکان سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد

ایسناخبرگزاری ایسنا
زاهدی: در صورت امکان سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از دولت در مورد سیاست اصلاح قیمت بنزین، گفت: شورای هماهنگی سران سه قوا بررسی کند که اگر امکان دارد سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد تا مردم دچار مشکل نشوند.

به گزارش ایسنا، محمد مهدی زاهدی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود خطاب به رییس جمهور گفت: برهمگان روشن شد که در اجرایی شدن طرح افزایش قیمت بنزین، بی‌تدبیری از سوی دولتمردان به اوج رسید و ناامیدی مردم از مدیران اجرایی به شدت کاهش یافت، چرا از سال اول ریاست جمهوری جناب عالی این افزایش، به صورت پلکانی و مرحله‌ای اجرا نشد؟ در کشور خودمان مشابه این طرح در دولت‌های نهم و دهم اجرا شد؛ همان دولتی که بارها از ناکارآمدی آن سخن گفته‌اید، ولی آن دولت ۱۰۰ اقدام عملی قبل از اجرای طرح به عمل آورد تا خبرگان، نخبگان و مستضعفان را قانع کند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اصلاح قیمت بنزین در دوره محمود احمدی‌نژاد را دارای کمترین تبعات خواند و خطاب به حسن روحانی اظهار کرد: آیا مردمی که شما می‌خواهید درآمد حاصل از این افزایش را به آنها برگردانید، نامحرم بوده‌اند؟ آیا مجلس شورای اسلامی نامحرم است؟ آیا مراجع عظام تقلید و ائمه جمعه و جماعت نامحرم هستند؟ آیا مستضعفان که انقلاب مدیون آنهاست نامحرم بودند؟

وی با ادعای این‌که «دولت حسن روحانی امنیتی‌ترین دولت پس از انقلاب است»، اظهار کرد: این دولت چگونه متوجه مسائل امنیتی ناشی از تبعات اجرای این طرح نشده است؟ شخصی مثل رییس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان یک هفته قبل از بروز این حوادث و اغتشاشات آن را پیش‌بینی کرده بود، اما شما و تیم‌تان آن را جدی نگرفتید.

زاهدی با تاکید بر همزمانی سیاست اصلاح قیمت بنزین و جلسات تقریب مذاهب اسلامی، ادامه داد: جای تعجب دارد که افزایش قیمت بنزین در روزی اتفاق افتاد که مجمع تقریب مذاهب اسلامی به مناسبت هفته وحدت از کشورهای مختلف اسلامی مهمان داشت و آن مهمانان خدمت مقام معظم رهبری رسیدند تا پیام وحدت را به دنیا صادر کنند. در همان روز شاهد اغتشاشاتی بودیم تا شاید به دنیا موضوع عدم وحدت در کشور مخابره شود. آیا فکر نمی‌کنید که عده‌ای نفوذی باعث انجام چنین اقدامی در آن روز شده بودند؟

وی در ادامه نطق خود از رییس قوه قضاییه خواست تا در مورد همزمانی مجمع تقریب مذاهب اسلامی و سیاست اصلاح قیمت بنزین دقت و تحقیق کند.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از حذف کارت سوخت در گذشته خطاب به روحانی اظهار کرد: سیاست حذف کارت سوخت ضمن ایجاد خسارت زیاد مثل قاچاق سوخت به منافع ملی ضربه زد شما بارها از فساد دو نرخی بودن قیمت‌ها سخن گفته‌اید، چرا خود دچار آن شده‌اید؟ چرا وزارت نفت ما به تولید محصولاتی از نفت خام روی نیاورد تا از قبل تحریم نفت دچار مشکل نشویم؟ اگر تنوع فرآورده‌های نفتی را در اختیار داشتیم، از تحریم نفت نگران نبودیم.

زاهدی با اشاره به وضعیت منطقه خاورمیانه تصریح کرد: چگونه می‌شود که مناطقی مثل لبنان و عراق سرشار از توطئه باشد و اخبار این توطئه دائما در حال انتشار باشد و شما ناگهان تصمیم به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بگیرید. ان‌شاءالله قوه قضاییه به این موضوع نیز ورود می‌کند.

وی در پایان ضمن تشکر از مقام معظم رهبری برای سخنرانی در مورد اصلاح قیمت بنزین، گفت: چند انتظار از رییس جمهور دارم؛ اول این‌که تثبیت قیمت‌ها را به جد دنبال کند؛ دوم این‌که نظارت، هماهنگی و ساماندهی برای وفور کالاهای اساسی صورت گیرد. سوم این‌که جلسه شورای هماهنگی سران سه قوا بررسی کند که اگر امکان دارد سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد که مردم دچار مشکل نشوند و در آخر تمامی خسارات اغتشاشات از محل درآمد بنزین و یا محل‌های دیگر تامین شود.

خواندن خبر در سایت منبع

سامانه اعتراض جاماندگان یارانه معیشتی بنزین فعلا قطع است

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
سامانه اعتراض جاماندگان یارانه معیشتی بنزین فعلا قطع است
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مورد نحوه اعتراض جاماندگان از یارانه معیشتی بنزین اطلاعیه صادر کرد.
سامانه اعتراض جاماندگان یارانه معیشتی بنزین فعلا قطع است - 0

وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مورد نحوه اعتراض جاماندگان از یارانه معیشتی بنزین اطلاعیه صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: «طی یک ساعت اخیر به دلیل بروز مشکل فنی در شماره گیری کد #۶۳۶۹* اختلالی پیش آمده است که تا ساعاتی دیگر این مشکل حل می‌شود.

دربازه زمانی ۸ تا ۹ صبح امروز حدود ۵۰هزار کد ملی ثبت شده وحجم زیاد ثبت کدهای ملی دلیل این اختلال است.

از هموطنان تقاضا می‌شود طبق اطلاعیه‌های قبلی تنها سرپرستان خانوار اقدام کد ملی خود را در #۶۳۶۹* ثبت نمایند.

تمامی سرپرست خانوارها که در آخرین پرداخت مشمول سبد حمایتی نشده‌اند و خود را واجد شرایط می‌دانند می‌توانند بعد ازظهر یکشنبه سوم آذرماه درخواست شماره ملی سرپرست خانوار خود را به کد دستوری #۶۳۶۹* ارسال کنند. در این صورت ظرف ۲۴ ساعت برای آنها کد رهگیری ارسال می‌شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

زاهدی: چطور امنیتی‌ترین دولت متوجه تبعات امنیتی افزایش قیمت بنزین نبود؟

فارسخبرگزاری فارس
زاهدی: چطور امنیتی‌ترین دولت متوجه تبعات امنیتی افزایش قیمت بنزین نبود؟
نماینده مردم کرمان در مجلس گفت: آقای روحانی شما که امنیتی‌ترین دولت پس از انقلاب را تشکیل دادید چگونه متوجه مسائل امنیتی ناشی از تبعات اجرای طرح افزایش قیمت بنزین آن هم به این شیوه نبودید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمد مهدی زاهدی در نطق میان دستور خود در نشست علنی امروز مجلس یکشنبه ۳ آذر ۹۸ با اشاره به افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین خطاب به رئیس جمهور گفت: بر همگان روشن شد که در اجرایی شدن این طرح بی‌تدبیری از سوی دولتمردان به اوج رسید و امید مردم از مدیران ارشد اجرایی به شدت کاهش یافت.

نماینده مردم کرمان در مجلس اظهار داشت: آقای رئیس رئیس جمهور چرا از سال اول ریاست جمهوری جنابعالی که قانون هم وجود داشت آزادسازی قیمت بنزین به صورت مرحله‌ای و پلکانی اجرا نشد؟ تا اینکه به صورت جهشی و ناگهانی اجرا شود. در کشور شبیه به این طرح در دولت نهم و دهم اجرا شد همان دولتی که بارها از بی‌تجربگی و ناکارآمدی آن سخن گفتید؛ صد اقدام عملی قبل از اجرای طرح به عمل آورد تا اغنای خبرگان و نخبگان و اجماع طبقه محروم و مستعضف فراهم شود و آن طرح با کمترین تبعات به خوبی اجرا شد.

وی افزود: آقای روحانی آیا مردمی که شما می‌خواهید درآمد حاصل از این افزایش قیمت را به آنها بازگردانید نامحرم بودند. آیا مجلس شورای اسلامی نامحرم است؟ آیا مراجع عظام تقلید، ائمه جمعه و جماعات و روحانیت مامحرمند؟ آیا نخبگان کشور، ‌ دانشگاهیان، ‌ فرهنگیان و آیا طبقه مستضعف کشور که انقلاب مدیون آنها است نامحرم بودند؟

زاهدی خاطرنشان کرد: آقای روحانی شما که امنیتی‌ترین دولت پس از انقلاب را تشکیل دادید چگونه متوجه مسائل امنیتی ناشی از تبعات اجرای این طرح آن هم به این شیوه نبودید جای تعجب و تاسف است. دیگران در خارج از کشور و از جمله رئیس جمهور ترکیه قبل از هفته بروز حادثه آن را حتی به صورت علنی اعلام کرده بود اما شما و تیم شما آن را جدی نگرفتید و تعجب‌برانگیزتر اینکه جای سوال اساسی دارد آن است که در آن روز مجمع تقریب مذاهب اسلامی به مناسبت هفته وحدت از کشورهای مختلف اسلامی میهمان داشت و آن میهمانان به حضور مقام معظم رهبری رسیدند تا پیام وحدت را به دنیا صادر کنند اما در همان روز ما شاهد این اغتشاشات بودیم تا به دنیا موضوع دیگری، اغتشاش و عدم وحدت در کشور است را صادر کنند آیا فکر نمی‌کنید که نفوذی‌هایی باعث شدند چنین اقدامی در آن روز انجام شود. امیدوارم بتوانید جواب دهید و از قوه قضاییه انتظار دارم که حتما به این موضوع رسیدگی کند.

نماینده مردم کرمان در مجلس اظهار داشت: آقای روحانی چرا دولت شما کارت سوخت را حذف کرد که ضمن ایجاد خسارت زیاد از جمله قاچاق سوخت به منافع ملی ضربه زد. آقای روحانی بارها از فساد در دو نرخی بودن قیمت‌ها سخت گفتید چرا خود دچار آن شدید؟ چرا وزارت نفت ما به تولید محصولات جنبی خاص از نفت خام روی نیاورد تا ما از قبل تحریم نفت دچار مشکل نشویم اگر تنوع فراورده‌های نفتی داشتیم هیچگاه از تحریم نفت نگران نبودیم.

وی افزود: آقای رئیس جمهور چرا از بدو در دست گرفتن دولت از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها طفره رفتید و چگونه می‌شود در شرایطی که منطقه از لبنان و عراق توطئه‌ها دیده بود خبر انتقال این توطئه به کشور در کوی و برزن پیچیده بود به ناگهان تصمیم به اجرای این طرح گرفتید.

زاهدی خاطرنشان کرد: جا دارد از موضع حکمت‌آمیز، جوانمردانه و مدبرانه و مدیرانه مقام معظم رهبری تشکر کنیم که به صحنه آمدند و قائله‌ ایجاد شده را خاتمه دادند.

نماینده مردم کرمان در مجلس اظهار داشت: آقای رئیس جمهور از شما انتظار است بحث تخفیف قیمت‌ها را به جد دنبال کنید که نگرانی از مردم دور شود، نظارت، هماهنگی و ساماندهی برای وفور کالاهای اساسی صورت گیرد.

وی افزود: آقای رئیس جمهور در جلسه هماهنگی سران سه قوه بررسی کنید که اگر امکان دارد سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد تا مردم دچار مشکل نشوند.

نماینده مردم کرمان در مجلس در پایان اظهار داشت: آقای رئیس جمهور تمامی خسارات ناشی از اغتشاشات را انشاءالله از محل درآمد بنزین و یا از محل‌های دیگر تامین کنید.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

اعتراضات بنزینی؛ جیغ گرسنگان؟!

فراروخبرگزاری فرارو
اعتراضات بنزینی؛ جیغ گرسنگان؟!
هرچقدر میزان نابرابری در جامعه بیشتر شود، خود به خود میزان نارضایتی کسانی که در طبقات پایین‌تر هستند بیشتر می‌شود و چون مرجعی ندارند که حرف خودشان را به آن‌ها بزنند و نارضایتی خود را بگویند متاسفانه این اقدامات را از خود بروز می‌دهند که برای دولت و حکومت هم مشکل ساز می‌شود.

فرارو- «مسائلی که این بار با آن مواجه‌ایم اصلا وجه سیاسی و حزبی ندارد کاملا وجه اقتصادی و محرومیت اقتصادی دارد که بخش‌هایی از جامعه درگیر آن شده‌اند. بچه وقتی گرسنه است داد می‌زند. از روی داد کشیدن بچه متوجه می‌شویم گرسنه است و باید به او مواد غذایی برسانیم. این بخش از جامعه هم اینطور است. بخشی از جامعه است که نمی‌تواند کتاب و مقاله بنویسد، رسانه ندارد. چه کسی با این‌ها صحبت می‌کند و درد‌ها را منعکس می‌کند که آن‌ها متوجه شوند درهایشان منعکس می‌شود؟ می‌توانیم وضعیت اعتراضات اخیر را به جیغ گرسنگان تشبیه کنیم.»سید حسن حسینی، عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران درباره اعتراضات بنزینی به فرارو گفت: این شکل از اعتراض از طرفی بالا رفتن سطح خشونت در جامعه را نشان می‌دهد، اما از طرف دیگر خشونت‌هایی مثل آتش زدن و تخریب به برنامه ریزی‌های قبلی بر می‌گردد که محدود است.وی افزود: اما اینکه چرا کار به اینجا می‌کشد باید توجه کنید در تظاهرات کشور‌های اروپایی هم این وضعیت به وجود می‌آید. مثلا در قضیه جلیقه زرد‌های در نوامبر سال گذشته که هنوز ادامه دارد، روز‌های اول مغازه‌های شیک در شانزلیزه غارت شد. بخش زیادی از افرادی که چنین کاری می‌کنند کسانی هستند که دنبال اغتشاش و بهره برداری از اغتشاش هستند. کسانی که شغلی ندارند و زندگی آن‌ها از راه سرقت و زورگیری می‌گذرد، بهترین فرصت را گیر می‌آورند که از این فرصت استفاده کنند و از آب گل آلود ماهی بگیرند.

اعتراضات بنزینی؛ جیغ گرسنگان؟! - 2

حسن حسینی: می‌توانیم وضعیت اعتراضات اخیر را به جیغ گرسنگان تشبیه کنیم

این جامعه شناس گفت: وقتی سطح خشونت در جامعه بالا می‌رود کنترل از دستشان می‌رود. مثلا در فرانسه، چون جلیقه زرد‌ها تشکیلاتی نداشتند جمع کردن آن‌ها سخت بود، ولی وقتی سندیکای حمل و نقل اعتصاب می‌کند و راهپیمایی می‌کند، چون خود سندیکا کنترل می‌کند و به عنوان یک نیروی انتظام دهنده هم عمل می‌کند، اینگونه نمی‌شود. نمایندگان سندیکا بعد از تظاهرات با مسئولان دولتی صحبت می‌کنند و درخواست هایشان را می‌گویند، دولت هم امکانات را می‌گوید و به توافقی می‌رسند و قضیه تمام می‌شود.

این استاد دانشگاه گفت: ما چنین واسطه‌هایی نداریم. مردم یک دفعه به خیابان می‌ریزند، ممکن است با مشکلات اقتصادی و فقر و بیکاری و … مواجه باشند، ولی کسی نیست با این‌ها صحبت کند. در قضیه اخیر هم متاسفانه سران سه قوه بد عمل کردند. این‌ها باید با راننده تاکسی‌ها و نماینده آن‌ها و صنف‌هایی که گرانی بنزین روی زندگی و درآمدشان تاثیر دارد و روی بالا رفتن سایر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارند صحبت می‌کردند. باید از آن‌ها می‌پرسیدند چقدر بنزین نیاز دارند که قیمت‌ها بالا نرود. تمام این‌ها باید برنامه ریزی می‌شد. کسی که فقط خودروی شخصی دارد نمی‌تواند اعتراض کند. اعتراض بیشتر برای حمل و نقل و مواد غذایی است. چیز‌هایی که باعث می‌شود سایر قیمت‌ها بالا برود و کسانی که درآمد ثابت دارند باید هزینه آن را بپردازند.

حسینی ادامه داد: ضرب الاجلی عمل کردن، آنهم بدون گفتگو با اصناف و تعیین تکلیف از قبل و اعلام کردن متاسفانه این وضع هیجانی را به وجود آورد. ما این تجربه را داریم که وقتی بنزین گران شود کالا‌های دیگر هم گران می‌شود و استثناپذیر نیست. بنابر این چرا از تجربیات قبلی استفاده نمی‌کنیم که شعله ور شدن نارضایتی مردم را تشدید نکنیم؟ این‌ها همه دست به دست هم می‌دهد و این وضعیت را به وجود می‌آورد.

این استاد دانشگاه گفت: این اتفاقات تبعات بدی برای ما دارد. به این دلیل که هرچقدر خشونت‌ها بیشتر شود، عده‌ای دستگیر می‌شوند و کشته می‌شوند و می‌کشند و در نتیجه فاصله دولت و ملت افزایش می‌یابد و اعتماد کاهش می‌یابد. روند سیاستگذاری باید طوری باشد که میزان اعتماد مردم به حکومت ودولت بالا برود نه اینکه کاهش یابد.

نابرابری اجتماعی و رادیکال شدن اعتراضات

این جامعه شناس ادامه داد: اگر بخواهیم در مفهوم جامعه شناختی به این اتفاقات بپردازم هر مقدار میزان نابرابری در جامعه بیشتر شود، خود به خود میزان نارضایتی کسانی که در طبقات پایین‌تر هستند بیشتر می‌شود و چون مرجعی ندارند که حرف خودشان را به آن‌ها بزنند و نارضایتی خود را بگویند متاسفانه این اقدامات را از خود بروز می‌دهند که برای دولت و حکومت هم مشکل ساز می‌شود.

حسینی گفت: این اعتراضات به دلیل بحث سیاسی نبوده است. یکی از ویژگی‌های اعتراضات اخیر این است که اتفاقات بیشتر در مناطق محروم و کارگر نشین اتفاق افتاده است. این اعتراضات به دلیل فشار اقتصادی بر زندگی روزمره مردم است. هرچند الان گفتند با مبالغی به شما کمک می‌کنیم، اما این نوش داروی پس از مرگ سهراب است؛ چرا که این اقشار اجتماعی دو سال است در حال دست و پا زدن در گرانی‌ها هستند. بنابر این نگه داشتن آن‌ها در این وضعیت آن‌ها را جری می‌کند و به هم می‌ریزد. کسی که چیزی برای از دست دادن ندارد دست به هر کاری می‌زند.

این جامعه شناس در پایان گفت: مسائلی که این بار مواجه‌ایم اصلا وجه سیاسی و حزبی ندارد کاملا وجه اقتصادی و محرومیت اقتصادی دارد که بخش‌هایی از جامعه درگیر آن شده‌اند. بچه وقتی گرسنه است داد می‌زند. از روی داد کشیدن بچه متوجه می‌شویم گرسنه است و باید به او مواد غذایی برسانیم. این بخش از جامعه هم اینطور است. بخشی از جامعه است که نمی‌تواند کتاب و مقاله بنویسد، رسانه ندارد. چه کسی با این‌ها صحبت می‌کند و درد‌ها را منعکس می‌کند که آن‌ها متوجه شوند درهایشان منعکس می‌شود؟ می‌توانیم وضعیت فعلی را به جیغ گرسنگان تشبیه کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

مسئولین باید پیش از اعلام قیمت بنزین مردم را آماده می‌کردند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مسئولین باید پیش از اعلام قیمت بنزین مردم را آماده می‌کردند
محمد نیشابوری، فعال سیاسی و عضو حزب اسلامی کار، گفت: قیمت بنزین باید اصلاح‌ می‌شد اما مسئولین باید مردم را پیش‌تر اغنا می ‌کردند.

اعتمادآنلاین| محمد نیشابوری، فعال سیاسی و عضو حزب اسلامی کار، گفت: این حق مسلم مردم است که حاکمیت آن‌ها را نسبت به تصمیماتش اقناع کند. هم مردم و هم حاکمیت باید بتوانند نظرات خودشان در شرایط متعادل و آرام اجتماعی، امنیتی و اقتصادی اعلام کنند. به طور میانگین مردم ایران سالی یک بار با شرکت در انتخابات رای خود را به حاکمیت اعلام می‌کنند.

وی تاکید کرد: نظام‌های دموکراتیک برای کسب آرای مردمی به نهادهایی مثل رسانه‌ها، احزاب، گروها و سازمان‌های مردم نهاد مراجعه می‌کنند. قاعدتا باید در این‌ حوزه‌ها که طی چهل سال گذشته ضعف داشتیم بیش‌تر تلاش کنیم.

این عضو حزب اسلامی کار گفت: در مورد مسئله افزایش قیمت بنزین نیاز بود اول طرح به مردم و نهادهای اجتماعی توضیح داد شود تا اقناع عمومی صورت بگیرد. البته باید در چنین موضوعی مبنای امنیتی هم رعایت می‌شد. نمی‌شد گفت که فلان روز و فلان ساعت این اتفاق می‌افتند؛ چرا که هرج و مرج‌ جدی صورت می‌گیرفت.

وی ادامه داد: موضوع اعلام افزایش قیمت به یک بخش فرهنگی هم نیاز داشت. میزان مصرف ما طی سالیان گذشته بهبود نیافت؛ بخشی از آن مصرف غیر استاندارد و قاچاق بوده است؛ تحریم‌ها هم شرایط را برای صنعت نفت و بنزین سخت کرده بود.

وی گفت: می‌شد هم حاکمیت و هم دولت در این حوزه بهتر عمل کند. اگر اقناع افکار عمومی انجام می‌شد، تخریب‌ها و آسیب‌ها ایجاد نمی‌شد.

نیشابوری سپس افزود: می‌شد با مدیریت بهتر میزان اعتراضات را کاهش داد. اما الان این شرایط باعث سوء استفاده عده‌ای شده است. همان‌طور که در این چند شب اخیر تمام رسانه‌ها و تمام مسئولین مربوطه مشغول اقناع افکار عمومی هستند، باید پیش از اعلام قیمت بنزین مردم را آماده می‌کردند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بهره برداری از بزرگراه شهید نجفی رستگار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرحله‌ی نخست این طرح بزرگراه امام رضا را به آزادگان متصل و بار ترافیکی مناطق ۱۵ و ۲۰ را روان می‌کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرحله دوم این بزرگراه به مسافت چهارکیلومتر پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در اولین اقدام سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، امروز ژیو وانگ تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی که اخیرا مورد عفو قرار گرفته بود با دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ربوده شده توسط دولت آمریکا معاوضه شد. بر اساس این گزارش، برایان هوک در سوئیس او را از دولت این کشور تحویل گرفته است.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز9 ساعت قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.
همشهریهمشهری1 روز قبل
همچنین اعتیاد به مواد صنعتی در آنها بیشتر است. باستانی با اشاره به اینکه اعتیاد زنان بیشتر به تبع یکی از مردان خانواده صورت می‌گیرد، گفت: زنانی که درگیر اعتیاد می‌شوند نقش‌شان در تربیت فرزندان‌شان به مخاطره می‌افتد. وی ادامه داد: به همین دلایل زنان نیازمند توجه خاص‌اند. سابقه همکاری ما با ستاد مبارزه با مواد مخدر به این صورت بوده که عضو کمیته زنان بودیم که در سال اخیر بدون فعالیت بوده و ما دعوت نشدیم. باستانی افزود: امید است امروز با تفاهم‌نامه‌ای که امضا می‌شود در زمینه‌های مرتبط با اعتیاد زنان و تهیه طرح‌های مربوط تا سال ۱۴۰۰ همکاری داشته باشیم.

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.

اخبار بیشتر