دهمین روز قطع کامل اینترنت‌ اپراتورهای همراه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
پوشش خبری

دهمین روز قطع کامل اینترنت‌ اپراتورهای همراه

مردم درباره ادامه قطع اینترنت چه می‌گویند؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
مردم درباره ادامه قطع اینترنت چه می‌گویند؟
ایسنا/البرز حدود ۱۰ روز از قطع شدن اینترنت گذشته است، طی این مدت زندگی بخش زیادی از افراد جامعه به شکل‌های مختلف تحت تأثیر قرار گرفته به همین دلیل در این چند روز پر بحث‌ترین اخبار، خبرهایی بوده که به نوعی به اینترنت ربطی داشته است، در این گزارش به گزیده‌ای از نظرات مردمی درباره این مساله پرداخته‌ایم.

مخاطبان در این مدت واکنش‌های مختلفی به ادامه قطع اینترنت داشته‌اند، افراد بسیاری بوده‌اند که از اختلال در کسب و کاری که صد در صد به طور کامل به اینترنت وابسته بوده گلایه داشته‌اند، این یکی از مهمترین اثرات قطع اینترنت در چند روز اخیر بوده است.

به گزارش ایسنا، به عنون نمونه، «آبتین» یکی از مخاطبان ایسنا درباره اثر قطع اینترنت بر زندگی خود می‌گوید: «شغل اینترنتی‌مو از دست دادم هر روز دارم ضرر میدم و امنیت زندگی و معیشتم از بین رفت.»

مخاطب دیگری با گلایه از ادامه این وضعیت می‌گوید: «اینترنت رو وصل کنید، کار و شغل خیلی از ماها با این اینترنته، ۱۰ روزه یه هزارتومن درآمد نداشتم، وزیر کشور، وزیر ارتباطات، و …. شما میاین خرج زندگی منو و خانواده مو میدید، وصل کنید اون اینترنتو»

گلایه یکی دیگر از مخاطبان درباره قطع شدن اینترنت به این شرح است: «این همه بدبختی و گرونی داریم، حالا همین یه قرون دو هزار هم از ما گرفتید؟ چرا درک نمیکنید؟ خیلی از ما‌ها درآمدمون با اینستاگرامه.. بدبختیم آقا بفهمین. دلمون به همین خوش بود ک گرفتین از ما»

محمد هم نظرش را اینطور بیان می‌کند: «جی پی اس من ده روزه قطعه یه آپدیت کوچیک میخواد ولی اینترنت ندارم که اپدیت کنم. شغل اصلیم خدمات اینترنتی هست که ۱۰ روزه بیکارم با اسنپ هم نمیتونم کار کنم چون جی پی اسم قطعه. یه طرح تپسی هم داشتم که باید ۱۰ تا سرویس میرفتم ۲۰۰ تومن جایزه بگیرم دوتا سرویسش موند و نتونستم برم. حالا جمع بزنید من یه نفر چقدر ضرر کردم»

آرش تعمیرکار تلفن همراه است، وی درباره قطع شدن اینترنت و کساد شدن کسب و کارش می‌گوید: «تو این ۱۰ روزه یک دونه تعمیری هم نداشتم از کجا باید نون بخورم بابا آخه هیچکس نیست جواب مارو بده»

رضا از مسجد سلیمان است، او می‌گوید: «الان که دیگه آشوب نیس اینترنت رو وصل کنید ۱هفته از کار بیکار شدیم»

یکی از مخاطبان ایسنا که شغل خود را مدرس زبان‌های خارجی عنوان کرده هم می‌گوید: «ملت از طریق اینترنت زندگی و تدریس می‌کنن. من شخصا ۸۰ درصد درآمدم از طریق تدریس آنلاین تامین میشه. با قطعی اینترنت از کار و زندگی افتادم. آخه این چه وضعیه؟! کی می‌خواد جواب ضرر و زیان رو بده؟»

مخاطب دیگری هم اعلام کرده ادمین یک صفحه اینستاگرامی است، وی با اشاره به وابسته بودن درآمدش به اینترنت می‌گوید: «ده روزه یک ریال درامد ندارم، همه قسط هام عقب افتاده»

مخاطبان زیادی هستند که از ضررهای چند میلیونی خود طی این مدت صحبت کرده و درخواست اتصال کامل اینترنت را دارند، بسیاری از این مخاطبان با اشاره به سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای اینترنتی عنوان می‌کنند که به خاطر بی اعتمادی به شرایط پیش رو در صورت امکان مهاجرت خواهند کرد.

بخش دیگری از بحث‌های مطرح شده درباره ادامه قطع اینترنت به مشکلات ایجاد شده در بخش آموزشی به خصوص برای دانشجویان است، بسیاری از این افراد عنوان کرده‌اند که اگرچه قبلاً به فکر مهاجرت نبوده‌اند اما با دیدن شرایط فعلی برای فراهم کردن شرایط مهاجرت تلاش خواهند کرد.

یکی از مخاطبان این مساله را این طور بیان می‌کند: «من واقعا باید امتحان زبان بدم و ١٠ روزه از گوگل ترنسلیت محرومم أنصاف نیست نتم نت گوشیه»

حسن در این خصوص می‌گوید: «من تو یه آزمون خارجی ثبت نام کردم ۱۵۰۰ یورو هزینه‌اش بود نتوستم ۲۱ نوامبر شرکت کنم، منی که با هزار مصیبت این پول رو جمع کردم، الان باید از کی شکایت کنم؟؟ کی جواب منو باید بده؟؟ پدرم با دست‌ها پینه بسته‌اش این مبلغ رو از با هزار تا شرمندگی جمع کرده بود!»

یکی دیگر از مخاطبان می‌گوید: «من بدون اینترنت همراه چجوری پروژه‌ها و تکالیف دانشگاهمو انجام بدم؟»

دانشجوی دیگر هم عنوان می‌کند: «واقعا چه توجیهی وجود داره درباره‌ی قطع نت ۱۲ ۱۳ روزه‌ی تهران مثلا پایتخت درحال توسعه است اینجوری مردم از زندگی افتادن، من خودم کل کارای دانشگاهم به اینترنت بستگی داره هماهنگی برنامه‌ها با استادا اطلاعات از سایتای دیگه واقعا دیگه ۱۲ ۱۳ روز برای قطع کامل اینترنت‌های همراه زیاده»

لیلا در این خصوص می‌گوید: «اینترنت برای دسترسی به ایمیل برای ما دانشجوها یا مثلا دسترسی به سایت‌های خارجی برای خرید کتاب و مقاله و خوندن آنلاین برخی مقالات واجبه! نت بین المللی رو نمیشه حذف کنن! کار دانشجوها و اساتید و کلا شبکه علمی کشور لنگ می‌مونه! لطفا اینترنت رو وصل کنید از کار و زندگیمون افتادیم. ده روزه منتظرم ایمیلم رو استادم بخونه، ایشون هم نت نداره. یه کاری کنید برامون خواهشا!»

امیر هم اظهار می‌کند: «اینترنت ملی یعنی فرار هزاران مغز دیگه از این مملکت و خالی شدن کشور از متخصص دانشگاه‌های خودمون که چیزی یاد نمیدن ولی من و خیلی‌های دیگه هر چی بلدیم از اینترنت یاد گرفتیم و با همون چیزا زندگیمونو چرخوندیم من زندگیمو مدیون اینترنتم»

یکی دیگر از مخاطبان هم عنوان می‌کند: «من از طریق اینترنت کار میکنم، از طریق اینترنت زبان آلمانی یاد میگیرم چون میخوام مهاجرت کنم از این مملکت. مسئولین دولت مخالف فیلتر بودن اما حالا خلاف حرفاشون کلا ثابت شده به این ملت. ملت به کی اعتماد کنه؟ به مسئولینی که یکی از ارکان ضروری اقتصاد رو به روی ملت بسته و امروز و فردا میکنه؟»

دانشجوی دیگری در واکنش به ادامه قطع اینترنت نظر خود را اینگونه عنوان می‌کند: «فک کنم مهاجرت آخرین راه نجات باشه چقدم همه مسئولین ساکتن، فک کنم خبر ندارن ک مردم از بی اینترنتی بدبخت‌تر شدن.»

بهراد که دانشجوی دانشگاه تهران است می‌گوید: «من دانشجوی مهندسی دانشگاه تهرانم در گذشته تمام فانتزی ام کمک کردن به این مملکت بود ولی با این اتفاقات اخیر اگر فرصتی برای مهاجرت داشته باشم میرم دیگه پشت سرمم نگاه نمی‌کنم.»

بخش زیادی از مخاطبان، کاربران عادی هستند که اینترنت در زندگی آنان نقش پررنگی دارد، این مخاطبان به شکل‌های مختلفی دلزدگی خود را از ادامه این وضعیت بیان کرده‌اند و بر این تأکید دارند که با عادی شدن شرایط کشور دلیلی برای ادامه قطع اینترنت وجود ندارد.

گزیده‌ای از دیگر نظرات مختلف مخاطبان که از شهرهای مختلف کشور هستند به این شکل است:

 « بالاخره میخوان وصل کنن یا نه؟ مگه موقع قطع کردن شهر به شهر قطع کرده بودن حالا بازی درمیارن؟ نکنه یادشون رفته چیکارباید بکنن تا وصل شه»، « با قطع اینترنت زندگی مردم آشوب شده بابا چه وضعیه خب؟؟؟؟؟؟»، « اقا تورو خدا پیگیری کنید کی اینترنت همراه وصل می شه»، « کسی که خوابه رو میشه بیدار کرد اما اونیکه خودشو به خواب زده روهرگز ..اصن واسه کسی اهمیتی نداره که چقدر فریاد میزنیم ..!»، « هیچ چیز جای اینترنت بین الملل رو نمیگیره»، « خب حالا ک اشوبا تموم شده وصل کنید دیگه این مسخره بازیا چیه اخه‌چرا یک درصدهم مردم براتون مهم نیستن والا بخدا ماهم کاروزندگی داریم چراخوزستان حتی نت خونگیش هم وصل نشده»، « تموم شد دیگه اینترنتو وصل کنید! ما کار و زندگی داریم.»، « اگر این ۱۰ روزتون شد ۱۱ روز نه ۱۲ روز، ما باید ۱۲ روز از مخابرات واسه اینترنت بگیریم دیگه احیاناً نه ده روزی که شماها گفتید. مجانی وصل نکردن اینترنتوها پول دادیم بابتش»، « قطعی اینترنت برخلاف اصل ۹. قانون اساسی است. ‏اصلِ نهمِ قانونِ اساسیِ جمهوریِ اسلامیِ ایران: «... و هیچ مقامی حق ندارد به نامِ حفظِ استقلال و تمامیتِ ارضیِ کشور آزادی‌های مشروع را، هر چند با وضعِ قوانین و مقررات، سلب کند.»، «چقد افسوس میخورم به حال خودم و همنوعان عزیز ای کاش کمی هم درک از مایی که نت همراه داریم داشتید، ماهایی که عزیزانی در خارج از کشور داریم و بخاطر تصمیم آقایان، ۱۰ روزه بی خبرم ازشون .. واقعا ازتون نمیگذرم بخاطر زجری که این مدت بهم دادین»، «دارم تلاش میکنم فقط برم نه درامدی هس نه دلخوشی نه اینترنت نه هیچی جونیمون تو این مملکت رفت دود شد» و ...

بسیاری از مخاطبان با گلایه شدید از ادامه قطع اینترنت حداقل خواستار اعلام زمان مشخصی برای وصل مجدد هستند، در هر حال این گزیده‌ای از نظرات و مشکلاتی است که در طول این چند روز در خصوص قطع شدن اینترنت بیان شده و به وجود آمده است.

بسیاری از مخاطبان از استان‌های مختلف کشور از وصل نشدن اینترنت همراه گلایه دارند، بسیاری دیگر هم عنوان می‌کنند که علی رغم اینکه گفته شده اینترنت خانگی در بسیاری از شهرها وصل شده اما خبری از اینترنت خانگی نیست و همچنان به اینترنت بین الملل دسترسی ندارند، این کاربران از استان‌های البرز، تهران، اصفهان، خوزستان، گیلان، لرستان، آذربایجان شرقی و … هستند.

بسیاری از مخاطبان خواستار شنیده شدن صدایشان هستند و ادامه قطع اینترنت را به معنای بی توجهی به این خواسته‌ها می‌دانند.

خواندن خبر در سایت منبع

اینترنت موبایل، همچنان چیزی در حد قطع کامل!

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
اینترنت موبایل، همچنان چیزی در حد قطع کامل!
اقتصاد نیوز: سایت نت بلاکس دیروز از دسترسی بیش از ۹۰ درصدی کاربران ایرانسل به اینترنت خبر داد، اما ظاهرا ایرانسل با پینگ جعلی، نت بلاکس را دور زده و این آمار اصلا درست نیست.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از گجت نیوز، سایت نت بلاکس دیروز از دسترسی بیش از ۹۰ درصدی کاربران ایرانسل به اینترنت خبر داد، اما ظاهرا ایرانسل با پینگ جعلی، نت بلاکس را دور زده و این آمار اصلا درست نیست.

پس از اعلام سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین از ساعت صفر جمعه ۲۴ آبان ۹۸، اعتراضاتی در سراسر کشور به این تصمیم شکل گرفت. به دنبال این اتفاق از روز شنبه ۲۵ آبان اینترنت خانگی و همراه در سراسر کشور قطع شد و فقط امکان دسترسی به سایت‌ها و خدماتی که بر بستر سرورهای داخلی شکل گرفته‌اند، امکان‌پذیر است. از یکی دو روز پیش در خبرها داشتیم که اتصال خطوط تلفن همراه ایرانسل به اینترنت در برخی استان‌ها و شهرهای کشور آغاز شده است و کم کم تمامی مشترکان ایرانسل به اینترنت دسترسی پیدا خواهند کرد.

سایت نت بلاکس به عنوان مرجع مشاهده سطح دسترسی به اینترنت آزاد در جهان در این روزها به منبعی برای مردم ایران و رسانه‌ها تبدیل شد و آمارهایی را از دسترسی به اینترنت در کشورمان منتشر کرد. در آمار اولیه این سایت، سطح دسترسی کلی اینترنت ایران را ۵ درصد اعلام کرد که این ۵ درصد هم شامل سرورها و برخی کاربران خاص می‌شد و در ادامه از دو سه روز پیش با اعلام وصل شدن اینترنت در برخی شهرها، این آمار کم کم افزایش پیدا کرد و به ۷۰ درصد رسید و در این درصد متوقف شد. دلیل این موضوع پینگ نشدن شبکه‌های موبایلی بود. گفتنی است پینگ به معنای ارسال سیگنال به مقصدی مانند یک کامپیوتر یا سرور و بازگشت سیگنال است. بعد از مطمئن شدن از اتصال اینترنت شبکه داخلی، نمایشگر نت بلاکس در خصوص سطح دسترسی کاربران اپراتورهای تلفن همراه به اینترنت در ایران این آمار را اعلام کرد:

اینترنت موبایل، همچنان چیزی در حد قطع کامل! - 4

آمار جالبی که در این میان بسیار به چشم می‌خورد آمار دسترسی کاربران همراه اول به اینترنت است چیزی حدود ۱ درصد یعنی تقریبا هیچ کاربری به اینترنت دسترسی نداشته است!

همراه اول: ۱ درصد

ایرانسل: ۹۳ درصد

رایتل: ۲۳ درصد

با وجود این که نت بلاکس از دسترسی ۹۳ درصدی کاربران ایرانسل به اینترنت همراه خبر داده است، اما گزارش کاربران از سراسر کشور نشان می‌داد که تاکنون بیشتر مشترکان این اپراتور به اینترنت دسترسی ندارند و کاملا واضح بود که آمار منتشر شده توسط نت بلاکس اصلا واقعیت ندارد. حتی این موسسه در آمارهای بعدی خود از اتصال ۱۰۰ درصدی مشترکان ایرانسل به اینترنت در ایران خبر داد!

اینترنت موبایل، همچنان چیزی در حد قطع کامل! - 10

تا این که در ساعت ۲ بامداد ۴ آذر ۹۸، اکانت رسمی نت بلاکس در لایو چت یوتیوب اعتراف کرد که آمار اعلام شده در خصوص اتصال کاربران ایرانسل به اینترنت اشتباه بوده است. ظاهرا ایرانسل در روز گذشته تقریبا تمام شبکه خود را فعال کرد، اما کاربران فقط به شبکه داخلی یا اینترانت دسترسی داشتند و همچنان اینترنت جهانی برای آنها قطع بود.

اینترنت موبایل، همچنان چیزی در حد قطع کامل! - 12

درصدهای اعلام شده توسط نت بلاکس برای سطح دسترسی مشترکان ایرانسل به اینترنت، حقه ایرانسل به نت بلاکس بوده است. در واقع شبکه ایرانسل با باز کردن پورت‌های خاص به نت بلاکس و آمارگیرها اجازه دسترسی می‌دهد و به همین دلیل در مانیتور آنها سطح دسترسی آزاد مشاهده می‌شود، در حالی که این پینگ به کاربران داده نشده است.

اپراتورها در هفته گذشته برای این که اینترنت را قطع کنند، آی پی‌ها را به سمت بین‌الملل ارسال نکردند. یعنی آی پی پابلیک‌های مشترکانشان را به سمت درگاه‌های بین‌الملل ادورتایز نکردند و فقط به سمت درگاه‌های داخلی فرستادند. در واقع راه خروج مشترکان از تجهیزات لبه اینترنتی به سمت بین‌الملل را بستند. به این ترتیب آی پی‌های شبکه دیگر برای زیرساخت ارسال نمی‌شود و زیرساخت هم برای بین‌الملل ارسال نمی‌کند.

مجموعه آی پی‌های هر شرکت در دنیا با یک AS Number شناخته می‌شود؛ به عنوان مثال AS Number همراه اول AS۱۹۷۲۰۷ و برای ایرانسل AS۴۴۲۴۴ است که اپراتورها برای AS Number خود یک سری آی پی خریداری می‌کنند. روز گذشته مجوزی برای اپراتورهای تلفن همراه ارسال شد که بر اساس آن باید اینترنت همراه ۹ شهر کشور وصل شود. همراه اول به اندازه ترافیک این ۹ شهر آی پی باز کرد و به زیرساخت فرستاد و زیرساخت نیز این آی پی‌ها را به سمت بین‌الملل ارسال کرد که این میزان تقریبا ۱۵ درصد آی پی‌های همراه اول می‌شد و به این ترتیب ترافیک این ۹ شهر باز شد. اما ایرانسل کل آی پی‌هایی که در اختیار داشتند را به سمت اینترنت بین‌الملل ادورتایز کردند و به این ترتیب نت بلاکس هم این آی پی‌ها را مشاهده و آمار ۹۵ و حتی ۱۰۰ درصدی از اتصال اینترنت ایرانسل را ارائه کرد. ولی واقعیت داستان این است که این آی پی‌ها فقط در حد ۱۰-۱۵ درصدشان مشترک دارند و بیشترشان اصلا ترافیکی ندارند. چون اصلا مجوزی بیشتر این وجود نداشت که ترافیک بیشتر از ۹ شهر باز شود. به این ترتیب نت بلاکس تصور کرد که بیش از ۹۰ درصد اینترنت ایرانسل وصل شده، در حالی که از بین آی پی‌های ارسال شده، تعداد محدودی از آنها مشترک داشتند و حداکثر ۱۰ تا ۱۵ درصد اینترنت این اپراتور در کشور وصل شده است.

حتی آن ۷۰ درصد پینگ ثبت شده هم بسیار مبهم است؛ ‌ چرا که هنوز برخی مناطق از جمله شهریار، شیراز، جوانرود، ساری و شهرهای ملتهب به اینترنت ADSL دسترسی ندارند و مشخص نیست این پینگ هم جعلی بوده یا خیر. به نظر می‌رسد نت بلاکس باید راه حل بهتری را برای مانیتورینگ سطح دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت در پیش بگیرد و به جای پینگ از سرورها، این اطلاعات را از کاربران معمولی دریافت کند. حتی شبکه‌هایی مانند اپ استور و گوگل پلی که به طور مستقیم روی دیوایس‌های کاربران وجود دارند، می‌توانند گزارش‌های موثری از پینگ‌های دریافتی را ارائه کنند که البته این موضوع نیازمند همکاری نهادهای بین‌المللی است.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

نمایندگان تهران خواستار اتصال اینترنت موبایل شدند

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
نمایندگان تهران خواستار اتصال اینترنت موبایل شدند
مجمع نمایندگان تهران در نامه‌ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار وصل اینترنت موبایل در تهران شدند.

خبرگزاری مهر: مجمع نمایندگان تهران در نامه‌ای به محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار وصل اینترنت در تهران شدند.

متن این نامه به شرح زیر است:

احتراما، عنایت دارید که قطع طولانی مدت اینترنت به خصوص اینترنت موبایل ضرر و زیان هنگفتی را بر اقتصاد، فضای کسب و کار و فضای آموزشی و پژوهشی کشور تحمیل کرده است. حال که با مشارکت هوشمندانه مردم فهیم ایران به خصوص تهران آرامش حاکم شده است، انتظار آحاد مردم، دانشگاهیان، کسبه، بازاریان و کارآفرینان تسریع در برقراری اینترنت موبایل استان تهران است.

شایسته است اقدام لازم در این باره به عمل آید.

خواندن خبر در سایت منبع

ارسال نامه جنجالی سازمان فناوری اطلاعات، در روز قطع اینترنت کشور

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
ارسال نامه جنجالی سازمان فناوری اطلاعات، در روز قطع اینترنت کشور
امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات، در مورد نامه جنجالی سازمان فناوری اطلاعات توضیحی ارائه داد و گفت: نامه‌ای که به سازمان‌های دولتی برای معرفی یک نماینده و تهیه یک لیست از سرویس‌هایی که به خدمات خارجی وابسته‌اند، روز چهارشنبه 29 آبان به آنها ارسال شده است؛ یعنی روزی که اینترنت کشور قطع بود. این نامه‌ هم بعد از تماس کاربری با من که از قطع خدمات بیمارستانی به دلیل قطع اینترنت حکایت داشت تنظیم و به آنها ارسال شد.

اعتمادآنلاین| نامه‌ ارسالی سازمان فناوری اطلاعات به بخش‌های دولتی برای در اختیار گذاشتن لیستی از سرویس‌های وابسته‌شان به خدمات خارجی به این سازمان و همچنین نامه دیگر این سازمان به کسب‌وکارها برای حضور در جلسه‌ای ویژه جهت بررسی پیامدهای قطع اینترنت روی فعالیتشان، از روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی جنجال بزرگی به پا کرده است.

بسیاری از کاربران اعلام می‌کنند این درخواست سازمان فناوری اطلاعات از بخش دولتی و خصوصی برای ایجاد محدودیت‌های بیشتر روی سرویس اینترنت جهانی و قطع همیشگی آن در آینده‌ای نزدیک است؛ اما رئیس سازمان فناوری اطلاعات به پیوست می‌گوید که تنها هدف آنها از ارسال این دو نامه شفاف‌سازی ضربه‌های اقتصادی برای تصمیم‌گیرانی است که دستور قطع اینترنت را به خاطر شرایط ویژه کشور داده‌اند.

نامه‌ای که ۲۹ آبان و در روزهای قطع اینترنت سازمان فناوری اطلاعات به سازمان‌های دولتی ارسال کرده و از آنها خواسته تا با معرفی یک نماینده، لیست‌ سرویس‌های وابسته به خدمات خارجی خود را به این سازمان اعلام کنند.

امیر ناظمی در توضیح ارسال این نامه‌ها به بخش خصوصی و دولتی به پیوست گفت: «نامه‌ای که به سازمان‌های دولتی برای معرفی یک نماینده و تهیه یک لیست از سرویس‌هایی که به خدمات خارجی وابسته‌اند، روز چهارشنبه ۲۹ آبان به آنها ارسال شده است؛ یعنی روزی که اینترنت کشور قطع بود. این نامه‌ هم بعد از تماس کاربری با من که از قطع خدمات بیمارستانی به دلیل قطع اینترنت حکایت داشت تنظیم و به آنها ارسال شد.»

ناظمی می‌گوید که وقتی این پیام را از سمت این کاربر دریافت کرده متوجه شده که قطع اینترنت می‌تواند از سمت برخی سازمان‌ها به بهانه‌ای تبدیل شود که از ارائه سرویس به شهروندان سرباز بزنند.

او توضیح می‌دهد: «این نامه در زمان قطع اینترنت برای این به سازمان‌ها ارسال شد تا بدانیم چه خدمت داخلی برای ارائه به سرویس خارجی وابسته است تا مشکل را حل و امکان ارائه سرویس را به شهروندان در آن زمان فراهم کنیم. در واقع می‌خواستیم با اینکار مشکلات مردم را در زمان قطع اینترنت کمتر کنیم.»

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در حالی هدف از این نامه را کمک بیشتر به شهروندان و جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر می‌داند که برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند که درخواست این لیست از سمت وزارت ارتباطات برای این است تا با فراهم کردن سرویس‌های مشابه داخلی و کاهش وابستگی به سرویس‌های خارجی، در آینده نزدیک اینترنت برای همیشه از دسترس کاربران داخل کشور خارج شود.

اما امیر ناظمی این را یک سناریو می‌داند که به خاطر جو سیاسی کشور ایجاد شده و در توضیح سناریو سازمان فناوری اطلاعات برای ارسال این نامه به سازمان‌های دولتی به پیوست اعلام کرد: «سناریویی که در ذهن من برای ارسال این نامه در زمان قطع اینترنت به سازمان‌ها زده شد این بود که اگر مردم به دلایلی به خاطر قطع اینترنت از این سازمان‌ها سرویس نگرفتند، من موظف هستم که شرایط ارائه خدمات حیاتی برای آنها را فراهم کنم. نامه در زمان قطع اینترنت ارسال شده است برای اینکه خدمت رسانی به مردم متوقف نشود.»

اما نامه دوم سازمان فناوری اطلاعات به کسب‌وکارها برای حضور در جلسه‌ای در این سازمان در مورد پیامد‌های قطع اینترنت روی فعالیتشان هم براساس توضیحات رئیس سازمان فناوری اطلاعات برای برآورد‌های هزینه وارد شده به کسب‌وکارهای مختلف به دلیل قطع اینترنت است.

ناظمی درباره این نامه به پیوست توضیح می‌دهد: «بعد از اتصال مجدد اینترنت از ابتدای هفته تصمیم گرفتیم با شرکت‌های استارت‌آپی‌، رسانه‌های تخصصی، صنف‌های فعال در حوزه آی‌تی مانند سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، کمیسیون‌های فناوری اتاق بازرگانی و غیره جلساتی برگزار کنیم تا هزینه‌های تحمیل شده به کسب‌وکارهای فعال در صنعت ICT شفاف شود و با در اختیار گذاشتن یک گزارش کامل از این ضرر‌ها به سیاست‌گذارنی که این تصمیم را گرفته‌اند به آنها بگوییم که یک هفته قطع اینترنت چه تاثیری روی اقتصاد کشور داشته است.»

ناظمی تاکید می‌کند که یک سیاست‌گذار با توجه به شرایط حساس کشور چنین تصمیمی گرفته است و شاید در نگاه اول گمان نمی‌کرده که این تصمیم چه اثرات می‌توانسته روی کسب‌وکارهای وابسته به اینترنت داشته باشد. او می‌گوید که به عنوان یک مدیر در وزارت ارتباطات موظف است تاثیرات این تصمیم‌ و هزینه‌های مادی و معنوی ایجاد شده در این زمینه را برای سیاست‌گذاران شفاف کند.

به باور او قطع یک هفته اینترنت علاوه بر هزینه‌های مالی تاثیرات منفی دیگری از جمله بی‌اعتمادی برای توسعه یک کسب‌وکار، به فکر افتادن گروهی برای مهاجرت و از بین رفتن امنیت روانی مردم شده که باید این تاثیرات به صورت شفاف اعلام شود.

منبع: جماران

خواندن خبر در سایت منبع

تحریم دیگر مقامات، به بهانه اینترنت

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
تحریم دیگر مقامات، به بهانه اینترنت
سناتور جمهوریخواه آمریکا در وب سایت شخصی خودش از اقدام هفت سناتور علیه تهران خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، مارک ربیو سناتور جمهوریخواه افراطی در وب سایت شخصی خودش با ضمیمه نامه‌ای از سوی هفت سناتور جمهوریخواه دیگر خبر داد که مقامات ایران باید به دلیل قطعی اینترنت تحریم شوند.

این هفت سناتور سنای ایالات متحده با تنظیم نامه و درخواستی به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، به بهانه قطعی اینترنت در ایران، خواستار اعمال تحریم بر تمام کسانی شدند که در این موضوع دخیل بودند.

به گزارش نامه‌ای که مارک ربیو در وب سایت خود ضمیمه کرده است که این نیز وب سایت سنا هم منتشر شده: «تد کروز»، «جان کورنین»، «تام کاتن»، «مارکو روبیو»، «مارشا بلک‌برن»، «پت تومی» و «جان باراسو» امضاکنندگان این درخواست هستند.

تحریم دیگر مقامات، به بهانه اینترنت - 6

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تکاندهنده‌ترین فیلم از زنده زنده سوختن ۵ نفر در مسجد سلیمان / کودکان نبینند!

رکنارکنا13 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سخنگوی اورژانس کشور از کشته شدن ۵ نفر بر اثر تصادف بین دو دستگاه وانت و سواری در مسجدسلیمان خبر داد. مجتبی خالدی درباره جزییات این حادثه گفت: یک مورد حادثه تصادف بین دو دستگاه وانت نیسان و سواری در محور ملاثانی - مسجد سلیمان در ساعت ۱۵:۳۷ به سامانه اورژانس کشور اطلاع داده می‌شود. وی ادامه داد: بر اثر این حادثه ۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نقد و بررسی بی‌ام‌دبلیو سری۸ مدل ۲۰۱۹

تابناکتابناک18 ساعت قبل
خودرو «بی‌ام‌دبلیو سری۸ / BMW ۸ Series» در دسته خودروهای کوپه لاکچری قرار می‌گیرد و بعد از مدت‌های زیادی دوباره به خط تولید بی‌ام‌‎دبلیو برگشته است. پیش از این بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹ هم یک مدل سری۸ توسط بی‌ام‌دبلیو عرضه شد که طرفداران خاص خود را داشت. اما این نسل جدید از سری۸ توانسته توجه بسیار بیشتری را به خود جلب کند. این خودرو به دو صورت کوپه دو در و کروکی دو در عرضه می‌شود. در این ویدیو مدل ۲۰۱۹ از این خودرو مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

زورگیری وحشیانه از یک زن در اهواز + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، هفته پیش ۳ نفر با یک دستگاه پژوه ۴۰۵ در محله کوی سعدی اهواز در یک زورگیری وحشیانه اشیا با ارزش یک زن را به سرقت بردند. این سارقان طلاها و کیف پول وموبایل را با قیچی وسلاح و با روش‌هایی که در کلیپ می‌بینید سرقت می‌کنند. بیشتر بخوانید: رانندگی جنون آمیز با بیشترین سرعت! + فیلمانتهای پیام/

بدون تعارف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جراح حاذقی که دو تا رکورد دارد یکی در تعداد جراحی هایش که به چند هزار تا میرسد و دومی در اخلاق و مرام است.

فیلم | بدل میوه فروش موذن زاده اردبیلی، این بار درحال فروختن کدو تنبل

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
پیرمرد میوه فروش اردبیلی که پیشتر با ویدئویی در حال فروختن سیب که صدایش شباهت زیادی به موذن زاده اردبیلی داشت، معروف شده بود این بار با ویدئویی جدید در شبکه‌های اجتماعی وایرال شده است. او مشغول فروش کدو تنبل است. او با صدای زیبایش دارد بورانی‌هایش _ {آذری‌ها به کدو تنبل می‌گویند بورانی} را با عسل مقایسه می‌کند و سعی می‌کند آنها را بفروشد.

روایت شاهدان عینی از حادثه تیراندازی خیابان خاتم الانبیای تهران

مهرمهر1 روز قبل

اخبار بیشتر