اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۶ آذرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۶ آذرماه

معادلات جدید در بازار مسکن تهران

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
معادلات جدید در بازار مسکن تهران
تغییرات متفاوت قیمت و حجم معاملات مسکن در مناطق تهران، معادله ملکی بین دو نیمه شهر را به‌روز کرد. نوسانات اخیر در بازار مسکن تهران به‌گونه‌ای ...
معادلات جدید در بازار مسکن تهران - 0

تغییرات متفاوت قیمت و حجم معاملات مسکن در مناطق تهران، معادله ملکی بین دو نیمه شهر را به‌روز کرد. نوسانات اخیر در بازار مسکن تهران به‌گونه‌ای رقم خورد که نیمه جنوبی شهر افت معاملات به همراه رشد قیمت را تجربه کرد؛ اما در نیمه شمالی به رغم افزایش فروش، متوسط قیمت‌ها به میزان قابل توجه کاهش یافت. فاصله قیمت مسکن بین شمال و جنوب پایتخت که خرداد امسال به اوج خود رسیده بود در حال حاضر کاهش پیدا کرده؛ اما هنوز تا سطح متعارف (پایان رکود) فاصله دارد.

مناسبات جدید ملکی بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران با تغییر فاصله بین میانگین قیمت مسکن در این دو گروه از مناطق پایتخت برقرار شد.

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» بر پایه تازه‌ترین آمارهای رسمی منتشر شده درباره آخرین تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه ۹۸ از به روز شدن و اصلاح رابطه منطقه‌ای متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی در ۶ منطقه واقع در نیمه شمالی شهر تهران و ۹ منطقه واقع در نیمه جنوبی پایتخت حکایت دارد. میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در آبان‌ماه امسال در حالی با کاهش ۲ درصدی در مقایسه با مهرماه به ۱۲ میلیون و۶۰۰ هزار تومان رسید که این میزان در مقایسه با آبان سال قبل ۳۷ درصد رشد داشته است. همچنین در آبان‌ماه تعداد ۳ هزار و ۴۶۶ فقره معامله خرید مسکن در شهر تهران به ثبت رسید که این میزان در مقایسه با مهرماه با رشد ۱۸ درصدی و در مقایسه با آبان سال قبل با کاهش ۴۲ درصدی همراه شد. بررسی رفتار مناطق مختلف شهر تهران به لحاظ تغییرات قیمتی و نبض (حجم) معاملات مسکن در آبان‌ماه از حرکت رو به جلوی تحولات قیمتی بازار مسکن در مسیر اصلاح رابطه متعارف قیمتی بین مناطق واقع در نیمه شمالی و جنوبی پایتخت خبر می‌دهد. آمارها نشان می‌دهد رابطه از دست رفته متعارف قیمتی بین بازار مسکن دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران هم‌اکنون یک گام دیگر در مسیر اصلاح پیش‌رفته است و انتظار می‌رود در ماه‌های پیش‌رو این رابطه متعارف احیا شود.

درحالی‌که رابطه متعارف قیمتی بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران تحت‌تاثیر جهش قیمت مسکن در سال ۹۷ تا پایان بهار ۹۸، از دست رفته بود، تحولات بازار معاملات مسکن در آبان‌ماه یک گام رو به جلو در اصلاح این رابطه قیمتی محسوب می‌شود. آبان‌ماه امسال میانگین قیمت مسکن در ۶ منطقه اول شهر تهران واقع در نیمه شمالی پایتخت در حالی با کاهش ۷ درصدی روبه‌‌رو شد که سطح معاملات خرید مسکن در این مناطق ۱۷ درصد رشد کرد؛ این در حالی است که مناطق شمالی شهر تهران پیشتاز تورم ملکی در دوره جهش قیمتی اخیر بودند و در این مناطق تورم مسکن بیش از مناطق جنوبی شهر به ثبت رسید؛ با این حال تحولات آبان‌ماه بازار مسکن در نیمه‌جنوبی پایتخت با نمایندگی مناطق ۱۲ تا ۲۰ شهر تهران، کاملا متفاوت از تحولات نیمه شمالی بازار مسکن شهر تهران به ثبت رسید. در مناطق ۱۲ تا ۲۰ شهر تهران در حالی میانگین قیمت مسکن در آبان‌ماه ۵ درصد رشد کرد که در عین حال حجم معاملات خرید آپارتمان در این مناطق در این بازه زمانی ۸ درصد افت کرد. این تحولات کاملا متفاوت با تحولات بازار مسکن شهر تهران در نیمه شمالی پایتخت رقم خورده است و نشان می‌دهد بازار مسکن در مقطع زمانی فعلی در حال کاهش فاصله قیمتی بین مناطق دو نیمه شمالی و جنوبی است؛ افت قابل‌توجه میانگین قیمت مسکن در شمال تهران در مقابل افزایش خفیف متوسط قیمت واحدهای مسکونی در مناطق نیمه جنوبی پایتخت، به شکاف بزرگ ایجاد شده بین میانگین قیمت واحدهای مسکونی در نیمه شمالی و متوسط قیمت فروش آپارتمان در نیمه جنوبی پایتخت ناشی از جهش قیمت مسکن در فاصله زمانی دست‌کم ابتدای ۹۷ تا پایان بهار ۹۸ برمی‌گردد.

همواره در شرایطی که بازار مسکن در شرایط عادی به سر می‌برد یعنی در دوره‌ای که بازار در شرایط رکودی یا رونق و جهش قیمتی قرار ندارد و سطح معاملات و نوسانات قیمتی در حالت نرمال و متعادل است، نوعی رابطه متعارف قیمتی بین بازار مسکن نیمه شمالی شهر تهران با نیمه جنوبی پایتخت وجود دارد. در دوره‌های جهش قیمت، این رابطه به سمت افزایش نسبت قیمت واحدهای مسکونی در نیمه شمالی شهر تهران به قیمت مسکن در نیمه جنوبی شهر حرکت می‌کند. اما بعد از اتمام دوره جهش و تحت‌تاثیر اصلاح رابطه قیمتی بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر، عدد حاصل از نسبت قیمت مسکن در دو نیمه شمالی به جنوبی به سمت عدد متعارف کاهش می‌یابد. این رابطه در خرداد‌ماه سال ۹۸ (زمان اوج جهش قیمت مسکن شهر تهران) کاملا از دست رفت و در این مقطع زمانی شکاف بین قیمت مسکن در دو نیمه شمالی و جنوبی شهر به بزرگ‌ترین حد خود رسید؛ اما در شرایط فعلی، تحت‌تاثیر کاهش قیمت مسکن در نیمه شمالی تهران و افزایش میانگین خفیف قیمت مسکن در نیمه جنوبی این شکاف در حال کاهش است و بازار مسکن در این دو گروه از مناطق شهر تهران در حال بازیابی رابطه از دست رفته متعارف قیمتی است.

اصلاح رابطه متعارف قیمتی در بازار مسکن دو نیمه شمال و جنوب شهر تهران با احتمال وقوع دو سناریو به لحاظ تحولات تورم مسکن در ماه‌های پیش‌رو پیش‌بینی می‌شود؛ در قالب سناریوی اول، سطح متوسط قیمت فروش آپارتمان در ۶ منطقه اول شهر تهران به‌عنوان مناطق نماینده تحولات قیمتی بازار مسکن در نیمه شمالی پایتخت باید به اندازه‌ای کاهش یابد که نسبت متعارف قیمتی بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران برقرار شود؛ در قالب سناریوی دوم که احتمال وقوع آن بسیار کمتر از سناریوی اول است سطح میانگین قیمت فروش آپارتمان در مناطق جنوبی شهر به حدی افزایش می‌یابد که فاصله و شکاف قیمتی بین دو نیمه شمالی و جنوبی پایتخت کاهش یافته و رابطه متعارف و از دست رفته قیمتی در بازار معاملات خرید مسکن پایتخت احیا ‌می‌شود.

کارشناسان مسکن احتمال وقوع سناریوی دوم یعنی افزایش قیمت مسکن در مناطق جنوبی شهر تهران را کمرنگ می‌دانند، اما پیش‌بینی می‌کنند با افت بیشتر قیمت مسکن در نیمه شمالی تهران این رابطه از دست‌رفته بازیابی شود. این در حالی است که از خرداد‌ماه ۹۸ تا پایان آبان‌ماه امسال فاز اصلاحی شکاف قیمتی مسکن بین این دو نیمه شهر تهران آغاز و هم‌اکنون نیز این نسبت به روز شده است.

در ابتدای سال ۹۶ که بازار هنوز به فاز رونق ورود نکرده و سطح قیمت واحدهای مسکونی نیز با افزایش محسوس مواجه نشده بود - دوره قبل از رونق اخیر بازار مسکن - نسبت میانگین قیمت مسکن در ۶ منطقه اول شهر تهران (نیمه شمالی تهران) به میانگین قیمت مسکن در ۹ منطقه جنوبی پایتخت (مناطق ۱۲ تا ۲۰)، معادل ۳/ ۲ بود. به این معنی که میانگین قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران ۳/ ۲ برابر میانگین قیمت مسکن در نیمه جنوبی شهر بود. از نیمه سال ۹۶ این نسبت شروع به افزایش کرد؛ یعنی نسبت متوسط قیمت مسکن در مناطق نیمه شمالی شهر تهران به میانگین قیمت مسکن در نیمه جنوبی پایتخت بیشتر شد؛ این میزان افزایش در سال ۹۷ تشدید شد و در خرداد ۹۸ که نقطه اوج جهش قیمتی مسکن در دوره رونق اخیر بازار واحدهای مسکونی محسوب می‌شود به ۷/ ۲ درصد رسید. به این معنا که در خرداد‌ ۹۸ میانگین قیمت مسکن در مناطق یک تا ۶ شهر تهران (مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت) ۷/ ۲ برابر بیشتر از متوسط قیمت مسکن در نیمه جنوبی پایتخت بود.

این موضوع به معنای افزایش شکاف قیمتی بین بازار مسکن مناطق نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران در این مقطع زمانی است؛ اما در حال حاضر تحت‌تاثیر ورود بازار معاملات مسکن به دوره رکود و کاهش قیمت مسکن در پایتخت، این رابطه از دست رفته با کاهش فاصله قیمتی بین بازار مسکن مناطق این دو نیمه شهر، در مسیر اصلاح و احیا قرار گرفته است. در دوره جهش قیمتی اخیر که میزان رشد قیمت مسکن در مناطق شمالی شهر تهران به مراتب بیش از تورم مسکن در مناطق جنوبی پایتخت بود شکاف قیمتی بین بازار مسکن این دو نیمه از پایتخت افزایش یافت؛ اما طی ماه‌های گذشته با توقف رشد محسوس قیمت مسکن و سپس شروع روند ریزش قیمت‌ها شکاف بزرگ قیمتی بین بازار مسکن دو نیمه شمالی و جنوبی تهران تا حدودی ترمیم شد؛ تا جایی که عدد حاصل از نسبت میانگین قیمت مسکن در نیمه شمالی تهران در مقایسه با نیمه جنوبی پایتخت در آبان‌ماه ۹۸ به ۴/ ۲ رسید؛ یعنی در آبان‌ماه میانگین قیمت واحدهای مسکونی در نیمه شمالی شهر تهران ۴/ ۲ برابر بیشتر از میانگین قیمت فروش آپارتمان در نیمه جنوبی پایتخت بوده است.

با این حال اگرچه شکاف بزرگ بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران به لحاظ سطح میانگین قیمت مسکن تا حدودی طی ماه‌های اخیر ترمیم شده است؛ اما رابطه منطقه‌ای قیمت‌ها در بازار مسکن شهر تهران هنوز به زمان قبل از وقوع جهش بزرگ قیمتی بازگشت نکرده است.

به عبارت بهتر هنوز رابطه منطقه‌ای قیمت مسکن به نسبت متعارف همیشگی نرسیده است اما این شکاف در حال کاهش است.

مناسبات جدید منطقه‌ای در بازار مسکن شهر تهران به لحاظ تحولات قیمتی نشان می‌دهد عملیات ترمیم شکاف باید همچنان ادامه پیدا کند؛ انتظار بر این است که نوسانات قیمت مسکن در ماه‌های آینده به شکلی باشد که فاصله موجود به نسبت ۳/ ۲ برابر قیمت واحدهای مسکونی در نیمه شمالی شهر تهران در مقایسه با متوسط قیمت مسکن در مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر برسد؛ یعنی همان گونه که در ابتدای سال ۹۶ میانگین قیمت مسکن در مناطق شمالی شهر تهران (مناطق یک تا ۶) معادل ۳/ ۲ برابر بیشتر از متوسط سطح قیمت مسکن در ۹ منطقه جنوبی شهر تهران (مناطق ۱۲ تا ۲۰) بود، اصلاح رابطه از دست رفته قیمتی تا جایی ادامه پیدا کند که این نسبت ۳/ ۲ برابری احیا شود.

شاخص دیگری که نشان می‌دهد طی سال‌های ۹۶ تا ۹۸ فاصله متعارف قیمتی بین بازار مسکن دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران چگونه افزایش یافت و سپس دوباره در معرض ترمیم قرار گرفت نرخ رشد قیمت مسکن در بازار مسکن این دو نیمه شهر تهران در فاصله ابتدای سال ۹۶ تا پایان بهار ۹۸ است. در این بازه زمانی (ابتدای سال ۹۶ تا پایان بهار ۹۸) میانگین قیمت مسکن در ۶ منطقه اول شهر تهران (مناطق یک تا ۶) معادل ۲۲۲ درصد رشد کرد. این در حالی است که این میزان افزایش در همین بازه زمانی در مناطق ۱۲ تا ۲۰ شهر تهران (مناطق جنوبی پایتخت) برابر با ۱۸۷ درصد بوده است؛ اما از خرداد تا آبان امسال، یعنی بازه زمانی پساجهش بازار مسکن در دوره رونق اخیر که قیمت مسکن در شهر تهران مسیر کاهش را در پیش گرفت، بازار مسکن نیز در مسیر اصلاح رابطه از دست رفته قیمتی بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر قرار گرفت.

میانگین قیمت مسکن در بازه زمانی خرداد تا آبان‌ماه سال‌جاری در مناطق نیمه شمالی شهر (مناطق یک تا ۶ تهران) معادل ۸ درصد کاهش یافت، اما در مناطق جنوبی در این بازه زمانی میانگین قیمت مسکن رشد ۳ درصدی را تجربه کرد؛ این رویه درست برخلاف اتفاقی است که در فاصله زمانی ابتدای سال ۹۶ تا پایان بهار ۹۸ مبنی بر رشد بیشتر میانگین قیمت مسکن در مناطق نیمه شمالی تهران نسبت به مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر به وقوع پیوست. وضع موجود بازار مسکن شهر تهران براساس این شاخص یعنی کاهش قابل‌توجه میانگین قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران و افزایش خفیف قیمت در بازار فروش واحدهای مسکونی نیمه جنوبی شهر به‌عنوان منشأ کاهش شکاف و ترمیم فاصله متعارف قیمت واحدهای مسکونی بین مناطق مختلف پایتخت، قابل اشاره است.

ریزش قیمت در مناطق لوکس شمالی

آمارهای دفتر اقتصاد مسکن از تحولات قیمتی بازار فروش آپارتمان‌های مسکونی در آبان‌ماه نشان می‌دهد سه منطقه اول شهر تهران (مناطق یک تا ۳) که کانون تمرکز واحدهای مسکونی لوکس، بزرگ‌متراژ و گران‌قیمت هستند در مسیر اصلاح رابطه متعارف قیمتی بین مناطق مختلف شهر تهران با کاهش محسوس قیمت مواجه شده‌اند؛ بیشترین میزان افت قیمت در بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه امسال در مقایسه با مهرماه (تورم ماهانه) در منطقه یک معادل کاهش ۱۱ درصدی میانگین قیمت تجربه شد؛ بعد از منطقه یک بیشترین کاهش قیمت مسکن در بازارمسکن شهر تهران مربوط به منطقه ۲۰ با افت ۸ درصدی، منطقه ۲ با کاهش ۶ درصدی، منطقه ۳ با کاهش ۵ درصدی، منطقه ۵ با افت ۲ درصدی و منطقه ۶ با کاهش ۵ درصدی بوده است.

آمارها نشان می‌دهد درحالی‌که میزان کاهش میانگین قیمت آپارتمان در سه منطقه شمالی و لوکس شهر تهران قابل‌توجه بوده است در منطقه ۵ شهر تهران که کانون تقاضای مصرفی واحدهای مسکونی محسوب می‌شود و همواره بیشترین حجم از معاملات خرید مسکن-حدود ۱۵ درصد از حجم کل معاملات خرید مسکن شهر تهران-در این منطقه متمرکز شده است نیز میانگین قیمت فروش آپارتمان در مقایسه با مهرماه ۲ درصد کاهش یافته است. آمارها نشان می‌دهد بیشترین کاهش حجم معاملات خرید مسکن در آبان‌ماه در مقایسه با مهرماه سال‌جاری مربوط به منطقه ۲۰ با افت ۴۰ درصدی حجم معاملات خرید آپارتمان بوده است؛ بعد از منطقه ۲۰ بیشترین ریزش معاملاتی مسکن طی یک ماه-بازه زمانی ابتدا تا انتهای آبان‌ماه سال‌جاری در مقایسه با مهرماه- در منطقه ۱۹ معادل ۱۲ درصد، در منطقه ۱۳ معادل ۵ درصد، منطقه ۱۵ معادل ۵ درصد و منطقه ۱۸ معادل ۳ درصد به ثبت رسید.

بیشترین میزان رشد قیمت مسکن نیز در این بازه زمانی - آبان‌ماه امسال در مقایسه با مهر ۹۸ - در مناطق ۱۲ تا ۱۵ رقم خورد؛ میانگین قیمت مسکن در منطقه ۱۴ شهر تهران در آبان‌ماه امسال در مقایسه با مهرماه معادل ۶ درصد افزایش یافت؛ این میزان افزایش قیمت مسکن در منطقه ۱۲ در همین بازه زمانی برابر با ۵/ ۴ درصد، در منطقه ۱۵ برابر با ۴ درصد و در منطقه ۱۳ معادل ۵/ ۳ درصد بوده است. هر چند در این ماه دو منطقه ۱۹ و ۲۱ شهر تهران به لحاظ رشد قیمت مسکن به‌عنوان دو منطقه استثنا قابل‌شناسایی هستند؛ در منطقه ۱۹ میانگین قیمت آپارتمان در آبان‌ماه با رشد ۵/ ۱۸ درصدی و در منطقه ۲۱ با افزایش ۲۵ درصدی مواجه شده است؛ این دو منطقه جزو استثنائات بازار معاملات مسکن در آبان‌ماه به لحاظ تحولات قیمتی محسوب می‌شوند؛ احتمالا به خاطر نوع آپارتمان‌ها، سن بنا و سایر ویژگی‌های آپارتمان‌های فروخته شده در این مناطق در آبان‌ماه، میانگین قیمت مسکن در آنها در مقایسه با مهرماه به میزان قابل‌توجهی افزایش نشان می‌دهد.

اتفاق قابل‌توجه در منطقه یک

در بازار معاملات مسکن منطقه یک شهر تهران در آبان‌ماه یک رویداد قابل‌توجه قیمتی اتفاق افتاده است؛ این رویداد به نوعی اتفاقی عجیب و البته معنادار محسوب می‌شود؛ میانگین قیمت مسکن در این منطقه از شهر تهران در حالی آبان‌ماه در مقایسه با ماه مهر ۱۱ درصد کاهش یافته است که در مهرماه تورم ماهانه مسکن در این منطقه بالاترین تورم بین مناطق شهر تهران و به میزان حدود ۱۴ درصد بود. در مهرماه همچنین حجم معاملات خرید مسکن در منطقه یک در مقایسه با شهریور با افزایش ۲۵ درصدی مواجه شد، اما در آبان‌ماه همزمان با ریزش ۱۱ درصدی میانگین قیمت مسکن در این منطقه در مقایسه با ماه قبل از آن، حجم معاملات مسکن نیز ۱۶ درصد افت کرد؛ این رویداد در مسیر کاهش شکاف قیمتی بین مناطق نیمه‌شمالی و جنوبی شهر تهران قابل‌تحلیل است.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ۵۰ میلیون تومانی قیمت مسکن مهر

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
افزایش ۵۰ میلیون تومانی قیمت مسکن مهر
در حالی دولتی‌ها همواره بر بی تاثیر بودن افزایش قیمت بنزین بر بازار‌های اقتصادی تاکید می‌کنند که در یک نمونه قیمت مسکن مهر پردیس طی یک هفته اخیر ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

خبرگزاری تسنیم: گرچه دولتی‌ها تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۲۴ آبان‌ماه هیچگونه اطلاع‌رسانی درباره سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین انجام ندادند، اما ۲۴ ساعت بعد سیل سخنان مقامات مختلف دولتی در خصوص بی تاثیری افزایش قیمت بنزین در قیمت سایر کالا‌ها به راه افتاد.

اظهاراتی که البته چندان با واقعیت‌ها همخوانی ندارد، پس از افزایش قیمت بنزین و اجرای طرح سهمیه‌بندی، مسئولان به مردم قول داده‌اند که قیمت دیگر کالا‌ها و خدمات افزایش نمی‌یابد. گرچه در این رابطه سازمان‌های ناظر شامل سازمان حمایت، تعزیرات، اصناف و وزارت صنعت جلساتی را برای کنترل قیمت‌ها برگزار کرده‌اند، اما برخی گزارش‌های مردمی حکایت از افزایش تا ۵۰ درصدی قیمت‌ها از جمله کرایه تاکسی شهری، بین‌شهری و تاکسی‌های اینترنتی در برخی نقاط کشور دارد.

در این بین به نظر می‌رسد بار روانی ناشی از اجرای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین بدون اطلاع‌رسانی بازار مسکن مهر را تحت تاثیر قرار داده است. به گفته فعالان بازار مسکن پردیس، طی یک هفته اخیر قیمت مسکن مهر در تمام فاز‌های این شهر افزایش یافته است.

یکی از مشاوران املاک شهر پردیس در این‌باره به تسنیم می‌گوید: طی روز‌های اخیر قیمت واحد‌های مسکن مهر در تمام فاز‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی افزود: برخی خریداران به بنگاه‌های املاک مراجعه کرده و پیشنهاد معاوضه خودرو‌های خود را با واحد مسکونی می‌دهند. این خودرو‌ها معمولا حدود ۲۵۰ میلیون تومان ارزش دارند، اما با توجه به افزایش قیمت‌ها دیگر نمی‌توان چنین معامله را انجام داد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال تا دو هفته پیش قیمت واحد‌های مسکن مهر زون ۲ و ۳ فاز ۱۱ حداکثر ۲۱۰ میلیون تومان بود، اما امروز قیمت این واحد‌ها به ۲۵۰ تا ۲۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان این‌که در سایر فاز‌ها از جمله فاز ۸ نیز قیمت‌ها افزایشی بوده است؛ در فاز ۸ قیمت یک واحد تحویلی ۱۰۵ متری به ۳۵۰ میلیون تومان و ۱۲۰ متری به حدود ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

به گفته این مشاور املاک، بار روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین را عامل اصلی افزایش قیمت واحد‌های مسکن مهر پردیس است.

خواندن خبر در سایت منبع

هزینه خرید مسکن در نازی آباد

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
هزینه خرید مسکن در نازی آباد
ساعت24 - برای خرید واحد ۱۴۵ متری با عمر یک سال در نازی آباد به سرمایه یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومانی نیاز است.

برای خرید آپارتمان در نازی آباد بسته به متراژ و سال ساخت باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کرد.

هزینه خرید مسکن در نازی آباد - 2

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ۲۳۶ درصدی قیمت مسکن در ۵ سال گذشته

تسنیمخبرگزاری تسنیم
افزایش ۲۳۶ درصدی قیمت مسکن در ۵ سال گذشته
بررسی جدیدترین آمار مربوط به قیمت مسکن حاکی از آن است که در ۵سال منتهی به آبان‌ ۹۸ متوسط قیمت مسکن تهران ۲۳۶ درصد افزایش یافته است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی از بازار مسکن در آبان‌ماه سال ۹۲ متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه تهران ۳ میلیون و ۸۲۱ هزار تومان بود. در ماه مورد اشاره ۷۰۳۲ فقره قرارداد در سامانه املاک و مستغلات کشور ثبت شده بود.

این در حالی است که به دنبال افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن در اواخر سال ۹۶ و سال ۹۷ متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه در آبان‌ماه سال گذشته به ۹ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان افزایش یافت. به عبارت دیگر در یک بازه زمانی ۵ ساله قیمت مسکن در پایتخت ۱۴۰٫۳ درصد افزایش یافت.

چند روز قبل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن جدیدترین قیمت‌ها در بازار مسکن را منتشر کرد که در آن متوسط قیمت هر مترمربع ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان بود.

مقایسه این قیمت با متوسط قیمت مسکن در آبان‌ماه سال ۹۲ حکایت از افزایش ۲۳۶٫۲ درصد دارد.

به گزارش تسنیم، بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی (دفتر اقتصاد مسکن و برنامه‌ریزی) از قیمت مسکن، متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲گانه تهران با کاهش ۱٫۸درصدی به ۱۲میلیون و ۶۱۷هزار تومان در آبان ماه امسال رسیده است. مهرماه ۹۸ متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی ۱۲میلیون و ۸۴۸هزار تومان بود.

در حالی قیمت مسکن در بازار مسکن تهران کاهش یافته که تعداد قراردادهای صحیح در دومین ماه پاییز نسبت به مهرماه با رشد ۱۸٫۳درصدی به ۳۴۶۶ فقره افزایش یافته است.

بیشترین متوسط قیمت مسکن همچنان متعلق به منطقه یک با ۲۴میلیون و ۹۸۶هزار تومان است. این قیمت در مقایسه با قیمت ماه پیش (۲۸میلیون و ۱۷۲هزار تومان) ۱۱٫۳درصد کاهش یافته است. کمترین میزان متوسط قیمت نیز مربوط به منطقه ۱۸ با ۵ میلیون و ۸۳۶ هزار تومان بوده است؛ البته این قیمت جدید در مقایسه با قیمت ماه پیش (مهرماه ۹۸) کمی بیش از ۱٫۶درصد افزایش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

روند معکوس قیمت مسکن در شمال و جنوب پایتخت

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
روند معکوس قیمت مسکن در شمال و جنوب پایتخت
اقتصادنیوز؛ مناسبات جدید ملکی بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران با تغییر فاصله بین میانگین قیمت مسکن در این دو گروه از مناطق پایتخت برقرار شد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ تغییرات متفاوت قیمت و حجم معاملات مسکن در مناطق تهران، معادله ملکی بین دو نیمه شهر را به‌روز کرد. نوسانات اخیر در بازار مسکن تهران به‌گونه‌ای رقم خورد که نیمه جنوبی شهر افت معاملات به همراه رشد قیمت را تجربه کرد؛ اما در نیمه شمالی به رغم افزایش فروش، متوسط قیمت‌ها به میزان قابل توجه کاهش یافت. فاصله قیمت مسکن بین شمال و جنوب پایتخت که خرداد امسال به اوج خود رسیده بود در حال حاضر کاهش پیدا کرده؛ اما هنوز تا سطح متعارف (پایان رکود) فاصله دارد.

بر پایه تازه‌ترین آمارهای رسمی منتشر شده درباره آخرین تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه ۹۸ از به روز شدن و اصلاح رابطه منطقه‌ای متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی در ۶ منطقه واقع در نیمه شمالی شهر تهران و ۹ منطقه واقع در نیمه جنوبی پایتخت حکایت دارد.

میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در آبان‌ماه امسال در حالی با کاهش ۲ درصدی در مقایسه با مهرماه به ۱۲ میلیون و۶۰۰ هزار تومان رسید که این میزان در مقایسه با آبان سال قبل ۳۷ درصد رشد داشته است. همچنین در آبان‌ماه تعداد ۳ هزار و ۴۶۶ فقره معامله خرید مسکن در شهر تهران به ثبت رسید که این میزان در مقایسه با مهرماه با رشد ۱۸ درصدی و در مقایسه با آبان سال قبل با کاهش ۴۲ درصدی همراه شد.

بررسی رفتار مناطق مختلف شهر تهران به لحاظ تغییرات قیمتی و نبض (حجم) معاملات مسکن در آبان‌ماه از حرکت رو به جلوی تحولات قیمتی بازار مسکن در مسیر اصلاح رابطه متعارف قیمتی بین مناطق واقع در نیمه شمالی و جنوبی پایتخت خبر می‌دهد. آمارها نشان می‌دهد رابطه از دست رفته متعارف قیمتی بین بازار مسکن دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران هم‌اکنون یک گام دیگر در مسیر اصلاح پیش‌رفته است و انتظار می‌رود در ماه‌های پیش‌رو این رابطه متعارف احیا شود.

درحالی‌که رابطه متعارف قیمتی بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران تحت‌تاثیر جهش قیمت مسکن در سال ۹۷ تا پایان بهار ۹۸، از دست رفته بود، تحولات بازار معاملات مسکن در آبان‌ماه یک گام رو به جلو در اصلاح این رابطه قیمتی محسوب می‌شود.

آبان‌ماه امسال میانگین قیمت مسکن در ۶ منطقه اول شهر تهران واقع در نیمه شمالی پایتخت در حالی با کاهش ۷ درصدی روبه‌‌رو شد که سطح معاملات خرید مسکن در این مناطق ۱۷ درصد رشد کرد؛ این در حالی است که مناطق شمالی شهر تهران پیشتاز تورم ملکی در دوره جهش قیمتی اخیر بودند و در این مناطق تورم مسکن بیش از مناطق جنوبی شهر به ثبت رسید؛ با این حال تحولات آبان‌ماه بازار مسکن در نیمه‌جنوبی پایتخت با نمایندگی مناطق ۱۲ تا ۲۰ شهر تهران، کاملا متفاوت از تحولات نیمه شمالی بازار مسکن شهر تهران به ثبت رسید. در مناطق ۱۲ تا ۲۰ شهر تهران در حالی میانگین قیمت مسکن در آبان‌ماه ۵ درصد رشد کرد که در عین حال حجم معاملات خرید آپارتمان در این مناطق در این بازه زمانی ۸ درصد افت کرد.

این تحولات کاملا متفاوت با تحولات بازار مسکن شهر تهران در نیمه شمالی پایتخت رقم خورده است و نشان می‌دهد بازار مسکن در مقطع زمانی فعلی در حال کاهش فاصله قیمتی بین مناطق دو نیمه شمالی و جنوبی است؛ افت قابل‌توجه میانگین قیمت مسکن در شمال تهران در مقابل افزایش خفیف متوسط قیمت واحدهای مسکونی در مناطق نیمه جنوبی پایتخت، به شکاف بزرگ ایجاد شده بین میانگین قیمت واحدهای مسکونی در نیمه شمالی و متوسط قیمت فروش آپارتمان در نیمه جنوبی پایتخت ناشی از جهش قیمت مسکن در فاصله زمانی دست‌کم ابتدای ۹۷ تا پایان بهار ۹۸ برمی‌گردد.

همواره در شرایطی که بازار مسکن در شرایط عادی به سر می‌برد یعنی در دوره‌ای که بازار در شرایط رکودی یا رونق و جهش قیمتی قرار ندارد و سطح معاملات و نوسانات قیمتی در حالت نرمال و متعادل است، نوعی رابطه متعارف قیمتی بین بازار مسکن نیمه شمالی شهر تهران با نیمه جنوبی پایتخت وجود دارد. در دوره‌های جهش قیمت، این رابطه به سمت افزایش نسبت قیمت واحدهای مسکونی در نیمه شمالی شهر تهران به قیمت مسکن در نیمه جنوبی شهر حرکت می‌کند.

اما بعد از اتمام دوره جهش و تحت‌تاثیر اصلاح رابطه قیمتی بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر، عدد حاصل از نسبت قیمت مسکن در دو نیمه شمالی به جنوبی به سمت عدد متعارف کاهش می‌یابد. این رابطه در خرداد‌ماه سال ۹۸ (زمان اوج جهش قیمت مسکن شهر تهران) کاملا از دست رفت و در این مقطع زمانی شکاف بین قیمت مسکن در دو نیمه شمالی و جنوبی شهر به بزرگ‌ترین حد خود رسید؛ اما در شرایط فعلی، تحت‌تاثیر کاهش قیمت مسکن در نیمه شمالی تهران و افزایش میانگین خفیف قیمت مسکن در نیمه جنوبی این شکاف در حال کاهش است و بازار مسکن در این دو گروه از مناطق شهر تهران در حال بازیابی رابطه از دست رفته متعارف قیمتی است.

اصلاح رابطه متعارف قیمتی در بازار مسکن دو نیمه شمال و جنوب شهر تهران با احتمال وقوع دو سناریو به لحاظ تحولات تورم مسکن در ماه‌های پیش‌رو پیش‌بینی می‌شود؛ در قالب سناریوی اول، سطح متوسط قیمت فروش آپارتمان در ۶ منطقه اول شهر تهران به‌عنوان مناطق نماینده تحولات قیمتی بازار مسکن در نیمه شمالی پایتخت باید به اندازه‌ای کاهش یابد که نسبت متعارف قیمتی بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران برقرار شود؛ در قالب سناریوی دوم که احتمال وقوع آن بسیار کمتر از سناریوی اول است سطح میانگین قیمت فروش آپارتمان در مناطق جنوبی شهر به حدی افزایش می‌یابد که فاصله و شکاف قیمتی بین دو نیمه شمالی و جنوبی پایتخت کاهش یافته و رابطه متعارف و از دست رفته قیمتی در بازار معاملات خرید مسکن پایتخت احیا ‌می‌شود.

کارشناسان مسکن احتمال وقوع سناریوی دوم یعنی افزایش قیمت مسکن در مناطق جنوبی شهر تهران را کمرنگ می‌دانند، اما پیش‌بینی می‌کنند با افت بیشتر قیمت مسکن در نیمه شمالی تهران این رابطه از دست‌رفته بازیابی شود. این در حالی است که از خرداد‌ماه ۹۸ تا پایان آبان‌ماه امسال فاز اصلاحی شکاف قیمتی مسکن بین این دو نیمه شهر تهران آغاز و هم‌اکنون نیز این نسبت به روز شده است.

در ابتدای سال ۹۶ که بازار هنوز به فاز رونق ورود نکرده و سطح قیمت واحدهای مسکونی نیز با افزایش محسوس مواجه نشده بود - دوره قبل از رونق اخیر بازار مسکن - نسبت میانگین قیمت مسکن در ۶ منطقه اول شهر تهران (نیمه شمالی تهران) به میانگین قیمت مسکن در ۹ منطقه جنوبی پایتخت (مناطق ۱۲ تا ۲۰)، معادل ۳/ ۲ بود. به این معنی که میانگین قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران ۳/ ۲ برابر میانگین قیمت مسکن در نیمه جنوبی شهر بود. از نیمه سال ۹۶ این نسبت شروع به افزایش کرد؛ یعنی نسبت متوسط قیمت مسکن در مناطق نیمه شمالی شهر تهران به میانگین قیمت مسکن در نیمه جنوبی پایتخت بیشتر شد؛ این میزان افزایش در سال ۹۷ تشدید شد و در خرداد ۹۸ که نقطه اوج جهش قیمتی مسکن در دوره رونق اخیر بازار واحدهای مسکونی محسوب می‌شود به ۷/ ۲ درصد رسید. به این معنا که در خرداد‌ ۹۸ میانگین قیمت مسکن در مناطق یک تا ۶ شهر تهران (مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت) ۷/ ۲ برابر بیشتر از متوسط قیمت مسکن در نیمه جنوبی پایتخت بود.

این موضوع به معنای افزایش شکاف قیمتی بین بازار مسکن مناطق نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران در این مقطع زمانی است؛ اما در حال حاضر تحت‌تاثیر ورود بازار معاملات مسکن به دوره رکود و کاهش قیمت مسکن در پایتخت، این رابطه از دست رفته با کاهش فاصله قیمتی بین بازار مسکن مناطق این دو نیمه شهر، در مسیر اصلاح و احیا قرار گرفته است. در دوره جهش قیمتی اخیر که میزان رشد قیمت مسکن در مناطق شمالی شهر تهران به مراتب بیش از تورم مسکن در مناطق جنوبی پایتخت بود شکاف قیمتی بین بازار مسکن این دو نیمه از پایتخت افزایش یافت؛ اما طی ماه‌های گذشته با توقف رشد محسوس قیمت مسکن و سپس شروع روند ریزش قیمت‌ها شکاف بزرگ قیمتی بین بازار مسکن دو نیمه شمالی و جنوبی تهران تا حدودی ترمیم شد؛ تا جایی که عدد حاصل از نسبت میانگین قیمت مسکن در نیمه شمالی تهران در مقایسه با نیمه جنوبی پایتخت در آبان‌ماه ۹۸ به ۴/ ۲ رسید؛ یعنی در آبان‌ماه میانگین قیمت واحدهای مسکونی در نیمه شمالی شهر تهران ۴/ ۲ برابر بیشتر از میانگین قیمت فروش آپارتمان در نیمه جنوبی پایتخت بوده است.

با این حال اگرچه شکاف بزرگ بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران به لحاظ سطح میانگین قیمت مسکن تا حدودی طی ماه‌های اخیر ترمیم شده است؛ اما رابطه منطقه‌ای قیمت‌ها در بازار مسکن شهر تهران هنوز به زمان قبل از وقوع جهش بزرگ قیمتی بازگشت نکرده است.

به عبارت بهتر هنوز رابطه منطقه‌ای قیمت مسکن به نسبت متعارف همیشگی نرسیده است اما این شکاف در حال کاهش است.

مناسبات جدید منطقه‌ای در بازار مسکن شهر تهران به لحاظ تحولات قیمتی نشان می‌دهد عملیات ترمیم شکاف باید همچنان ادامه پیدا کند؛ انتظار بر این است که نوسانات قیمت مسکن در ماه‌های آینده به شکلی باشد که فاصله موجود به نسبت ۳/ ۲ برابر قیمت واحدهای مسکونی در نیمه شمالی شهر تهران در مقایسه با متوسط قیمت مسکن در مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر برسد؛ یعنی همان گونه که در ابتدای سال ۹۶ میانگین قیمت مسکن در مناطق شمالی شهر تهران (مناطق یک تا ۶) معادل ۳/ ۲ برابر بیشتر از متوسط سطح قیمت مسکن در ۹ منطقه جنوبی شهر تهران (مناطق ۱۲ تا ۲۰) بود، اصلاح رابطه از دست رفته قیمتی تا جایی ادامه پیدا کند که این نسبت ۳/ ۲ برابری احیا شود.

شاخص دیگری که نشان می‌دهد طی سال‌های ۹۶ تا ۹۸ فاصله متعارف قیمتی بین بازار مسکن دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران چگونه افزایش یافت و سپس دوباره در معرض ترمیم قرار گرفت نرخ رشد قیمت مسکن در بازار مسکن این دو نیمه شهر تهران در فاصله ابتدای سال ۹۶ تا پایان بهار ۹۸ است. در این بازه زمانی (ابتدای سال ۹۶ تا پایان بهار ۹۸) میانگین قیمت مسکن در ۶ منطقه اول شهر تهران (مناطق یک تا ۶) معادل ۲۲۲ درصد رشد کرد. این در حالی است که این میزان افزایش در همین بازه زمانی در مناطق ۱۲ تا ۲۰ شهر تهران (مناطق جنوبی پایتخت) برابر با ۱۸۷ درصد بوده است؛ اما از خرداد تا آبان امسال، یعنی بازه زمانی پساجهش بازار مسکن در دوره رونق اخیر که قیمت مسکن در شهر تهران مسیر کاهش را در پیش گرفت، بازار مسکن نیز در مسیر اصلاح رابطه از دست رفته قیمتی بین دو نیمه شمالی و جنوبی شهر قرار گرفت.

میانگین قیمت مسکن در بازه زمانی خرداد تا آبان‌ماه سال‌جاری در مناطق نیمه شمالی شهر (مناطق یک تا ۶ تهران) معادل ۸ درصد کاهش یافت، اما در مناطق جنوبی در این بازه زمانی میانگین قیمت مسکن رشد ۳ درصدی را تجربه کرد؛ این رویه درست برخلاف اتفاقی است که در فاصله زمانی ابتدای سال ۹۶ تا پایان بهار ۹۸ مبنی بر رشد بیشتر میانگین قیمت مسکن در مناطق نیمه شمالی تهران نسبت به مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر به وقوع پیوست. وضع موجود بازار مسکن شهر تهران براساس این شاخص یعنی کاهش قابل‌توجه میانگین قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران و افزایش خفیف قیمت در بازار فروش واحدهای مسکونی نیمه جنوبی شهر به‌عنوان منشأ کاهش شکاف و ترمیم فاصله متعارف قیمت واحدهای مسکونی بین مناطق مختلف پایتخت، قابل اشاره است.

ریزش قیمت در مناطق لوکس شمالی

آمارهای دفتر اقتصاد مسکن از تحولات قیمتی بازار فروش آپارتمان‌های مسکونی در آبان‌ماه نشان می‌دهد سه منطقه اول شهر تهران (مناطق یک تا ۳) که کانون تمرکز واحدهای مسکونی لوکس، بزرگ‌متراژ و گران‌قیمت هستند در مسیر اصلاح رابطه متعارف قیمتی بین مناطق مختلف شهر تهران با کاهش محسوس قیمت مواجه شده‌اند؛ بیشترین میزان افت قیمت در بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه امسال در مقایسه با مهرماه (تورم ماهانه) در منطقه یک معادل کاهش ۱۱ درصدی میانگین قیمت تجربه شد؛ بعد از منطقه یک بیشترین کاهش قیمت مسکن در بازارمسکن شهر تهران مربوط به منطقه ۲۰ با افت ۸ درصدی، منطقه ۲ با کاهش ۶ درصدی، منطقه ۳ با کاهش ۵ درصدی، منطقه ۵ با افت ۲ درصدی و منطقه ۶ با کاهش ۵ درصدی بوده است.

آمارها نشان می‌دهد درحالی‌که میزان کاهش میانگین قیمت آپارتمان در سه منطقه شمالی و لوکس شهر تهران قابل‌توجه بوده است در منطقه ۵ شهر تهران که کانون تقاضای مصرفی واحدهای مسکونی محسوب می‌شود و همواره بیشترین حجم از معاملات خرید مسکن-حدود ۱۵ درصد از حجم کل معاملات خرید مسکن شهر تهران-در این منطقه متمرکز شده است نیز میانگین قیمت فروش آپارتمان در مقایسه با مهرماه ۲ درصد کاهش یافته است. آمارها نشان می‌دهد بیشترین کاهش حجم معاملات خرید مسکن در آبان‌ماه در مقایسه با مهرماه سال‌جاری مربوط به منطقه ۲۰ با افت ۴۰ درصدی حجم معاملات خرید آپارتمان بوده است؛ بعد از منطقه ۲۰ بیشترین ریزش معاملاتی مسکن طی یک ماه-بازه زمانی ابتدا تا انتهای آبان‌ماه سال‌جاری در مقایسه با مهرماه- در منطقه ۱۹ معادل ۱۲ درصد، در منطقه ۱۳ معادل ۵ درصد، منطقه ۱۵ معادل ۵ درصد و منطقه ۱۸ معادل ۳ درصد به ثبت رسید.

بیشترین میزان رشد قیمت مسکن نیز در این بازه زمانی - آبان‌ماه امسال در مقایسه با مهر ۹۸ - در مناطق ۱۲ تا ۱۵ رقم خورد؛ میانگین قیمت مسکن در منطقه ۱۴ شهر تهران در آبان‌ماه امسال در مقایسه با مهرماه معادل ۶ درصد افزایش یافت؛ این میزان افزایش قیمت مسکن در منطقه ۱۲ در همین بازه زمانی برابر با ۵/ ۴ درصد، در منطقه ۱۵ برابر با ۴ درصد و در منطقه ۱۳ معادل ۵/ ۳ درصد بوده است. هر چند در این ماه دو منطقه ۱۹ و ۲۱ شهر تهران به لحاظ رشد قیمت مسکن به‌عنوان دو منطقه استثنا قابل‌شناسایی هستند؛ در منطقه ۱۹ میانگین قیمت آپارتمان در آبان‌ماه با رشد ۵/ ۱۸ درصدی و در منطقه ۲۱ با افزایش ۲۵ درصدی مواجه شده است؛ این دو منطقه جزو استثنائات بازار معاملات مسکن در آبان‌ماه به لحاظ تحولات قیمتی محسوب می‌شوند؛ احتمالا به خاطر نوع آپارتمان‌ها، سن بنا و سایر ویژگی‌های آپارتمان‌های فروخته شده در این مناطق در آبان‌ماه، میانگین قیمت مسکن در آنها در مقایسه با مهرماه به میزان قابل‌توجهی افزایش نشان می‌دهد.

اتفاق قابل‌توجه در منطقه یک

در بازار معاملات مسکن منطقه یک شهر تهران در آبان‌ماه یک رویداد قابل‌توجه قیمتی اتفاق افتاده است؛ این رویداد به نوعی اتفاقی عجیب و البته معنادار محسوب می‌شود؛ میانگین قیمت مسکن در این منطقه از شهر تهران در حالی آبان‌ماه در مقایسه با ماه مهر ۱۱ درصد کاهش یافته است که در مهرماه تورم ماهانه مسکن در این منطقه بالاترین تورم بین مناطق شهر تهران و به میزان حدود ۱۴ درصد بود. در مهرماه همچنین حجم معاملات خرید مسکن در منطقه یک در مقایسه با شهریور با افزایش ۲۵ درصدی مواجه شد، اما در آبان‌ماه همزمان با ریزش ۱۱ درصدی میانگین قیمت مسکن در این منطقه در مقایسه با ماه قبل از آن، حجم معاملات مسکن نیز ۱۶ درصد افت کرد؛ این رویداد در مسیر کاهش شکاف قیمتی بین مناطق نیمه‌شمالی و جنوبی شهر تهران قابل‌تحلیل است.

روند معکوس قیمت مسکن در شمال و جنوب پایتخت - 26

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

شرایط متفاوت در بازار اجاره مسکن

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
شرایط متفاوت در بازار اجاره مسکن
دنیای اقتصاد : بازار معاملات خرید وفروش واحدهای مسکونی شهر تهران درحالی برای سومین ماه نامتوالی با افت قیمت فروش واحدهای مسکونی مواجه شده است که ریزش نرخ اجاره‌بها در شهر تهران در همین بازه زمانی کمتر از بازار خرید وفروش مسکن محسوس بوده است.

تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد به رغم کاهش مجدد قیمت اسمی واحدهای مسکونی در بازار فروش آپارتمان، هم‌اکنون سطح اجاره‌بهای مسکن در شروع آخرین ماه از فصل پاییز با میانه پاییز تغییر محسوسی نداشته است و شواهد نشان می‌دهد عمده فایل‌ها با همان سطح قیمتی ابتدا و میانه پاییز به مستاجران معرفی شده‌اند.

یک علت این ماجرا این است که در ابتدای پاییز سطح اجاره‌بهای مسکن در مقایسه با تابستان و در یک مرحله تعدیل شد و هم‌اکنون نرخ‌های اجاره‌بهای مسکن در سطحی مشخص بدون تغییر مانده است؛ در این میان مانند سایر ایام سال برخی از فایل‌ها با سطح اجاره‌بهای متعارف، برخی ارزان‌تر از سطح متعارف و برخی نیز با اجاره‌بهای نامتعارف به بازار پیشنهاد شده‌اند؛ با این حال و در شرایطی که بازار اجاره مسکن با کمبود فایل نسبت به تعداد مستاجران حاضر در بازار مواجه نیست اما تنوع فایل‌ها نیز در مقایسه با تابستان محدودتر شده است، چراکه عمده جابه‌جایی‌ها در فصل تابستان انجام شده است و هم‌اکنون علاوه بر آنکه تعداد مستاجران متقاضی اجاره مسکن در مقایسه با فصل تابستان کمتر است فایل‌های اجاره نیز تنوع کمتری نسبت به دومین فصل سال دارد.

هر چند در شرایط فعلی که بازار اجاره از تب‌وتاب افتاده است امکان چانه‌زنی برای مستاجران بر سر نرخ اجاره‌بها و شرایط پرداخت آن (نسبت اجاره ماهانه به رهن و برعکس) بیشتر از گذشته است. با این حال به نظر می‌رسد بازار اجاره در عمده فایل‌های عرضه شده نسبت به ابتدا و میانه پاییز با نوعی ثبات قیمتی همراه شده است و انتظاری برای افزایش نرخ اجاره‌بها تا پایان سال به میزان محسوس وجود ندارد.

شرایط متفاوت در بازار اجاره مسکن - 5

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف1 روز قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید

بودجه نیازمند اصلاح ساختاری

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
بودجه سال آینده در حالی به مجلس ارائه شد که قرار بود برای پایدار شدن درآمد‌ها و کارایی هزینه‌ها با اصلاحی ساختاری تبیین شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اصلاح نظام بودجه ریزی اگر سطحی و محدود باشد پاسخگو شرایط فعلی اقتصاد کشور نخواهد بود در فرصتی که تحریم‌ها برای جداشدن از درآمد‌های نفتی ایجاد کرده ضرورت اصلاح ساختار بودجه بیش از گذشته احساس می‌شود اصلاحی که انجام آن اراده عزم جدی را می‌طلبد.

برابری دیه مرد و زن در تصادف‌های غیرفوتی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
محمد بارانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این رای از این پس در همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و بیمه‌ها هم باید مطابق آن عمل کنند. وی گفت: پس از مذاکرات قضات دیوان عالی کشور، با اکثریت قاطع این تصمیم گرفته شد که نه تنها در مورد صدماتی که منتهی به مرگ می‌شود باید این برابری دیه زن و مرد رعایت شود، بلکه درباره سایر صدمات هم باید این برابری رعایت و دیه زن هم جبران شود، یعنی برابری به میزان دیه مرد جبران شود و این حکم الزام آور است و دادگاه‌ها در موارد مشابه باید به همین نحو عمل کنند. عضو معاون دیوان عالی کشور افزود: این موضوع به عنوان رای وحدت رویه و به منزله تفسیر از قانون برای همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و دادگاه‌ها وقتی بر این اساس رای دهند، بیمه‌ها هم باید دیه را پرداخت کنند. بارانی افزود: این اختلاف رویه وجود داشت که به جهت استنباط متفاوت دادگاه‌ها از قانون بود، اما در نهایت موضوع در هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای صدور رای وحدت رویه مطرح شد. علیزاده، رئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشورراننده در تصادفات، شخص ثالث محسوب می‌شودرئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور گفت: با تصمیم هیئت عمومی دیوان، راننده متخلف در تصادفات هم به عنوان شخص ثالث محاسبه می‌شود و در صورت فوت به خانواده او دیه تعلق می‌گیرد و اگر هم آسیب دیده باشد، به خود شخص دیه داده می‌شود.

اخبار بیشتر