مدارس در آخرین لحظات به خاطر آلودگی هوا تعطیل می‌شوند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

مدارس در آخرین لحظات به خاطر آلودگی هوا تعطیل می‌شوند

نقد به اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس قابل بررسی است

مهرخبرگزاری مهر
نقد به اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس قابل بررسی است
معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: اگر برآورد این بود که شاخص آلودگی به ۱۵۰ میرسد از ۴۸ ساعت قبل اعلام می‌کردیم ولی این نقد وارد است که تعطیلی مدارس باید زودتر اعلام شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس ابتدایی و مهدهای کودک و پیش دبستانی‌های تهران در شامگاه روز گذشته، هم باعث گلایه خانواده‌های بسیاری شد و هم اینکه باعث دردسر برنامه ریزی برای بچه‌ها خصوصا برای والدینی که کارمند هستند، شد. والدین گلایه دارند که ساعت ۱۰ نیمه شب زمان مناسبی برای اعلام تعطیلی مدارس نیست در حالیکه مسئولان درباره آلودگی هوا به قدر کافی اطلاعات داشته‌اند. آنها که کارمند هستند به هنگام تعطیلی مدارس با چالش بیشتری رو به رو هستند چرا که یا باید یکی از والدین مرخصی گرفته و در خانه بماند، یا باید یکی از والدین فرزند یا فرزندان خود را به سرکار ببرد و یا به کمک بستگان برای نگهداری فرزندشان متوسل شوند که در همه این موارد برنامه ریزی در دقیقه ۹۰ سخت می‌شود. حتی غیبت گسترده در چنین مواقعی در ادارات و محل کار افراد می‌تواند کار را برای آن اداره و شرکت نیز سخت کند و …. حتی ممکن است این اعلام دیرهنگام باعث شود بسیاری از والدین از موضوع خبردار نشوند؛ کمااینکه امروز هم برای بسیاری از والدین این اتفاق رخ داد. اینها همه در حالی است که همزمان با تعطیلی مدارس تهران، استانداری تمهیدی برای تاخیر در شروع به کار ادارات نیز در نظر نمی‌گیرد در حالیکه در بسیاری از شهرهای دیگر به هنگام تعطیلی مدارس این اتفاق روی می‌دهد. از سوی دیگر این تعطیلی‌ها هیچ وقت مورد پذیرش آموزش و پرورش نبوده است که دلایل این مخالفت را می‌توانید اینجا بخوانید.

اما شاید نکته مهمتر در این ماجرا این باشد که با توجه به اعلام تعطیلی زنگ ورزش مدارس از ابتدای هفته تا انتهای هفته و اطلاعیه‌های فراوان هواشناسی و مرکز پایش آلودگی هوا در خصوص تداوم آلاینده‌ها، این تعطیلی می‌توانست قابل پیش بینی باشد.

محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران در خصوص انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دیرهنگام مدارس تهران و این موضوع که با توجه به اینکه از قبل می‌دانستیم با تداوم آلودگی هوا رو به رو هستیم، می‌شد این تعطیلی را نیز پیش بینی کرد، به خبرنگار مهر گفت: بله می‌شود پیش بینی هایی در این خصوص کرد. اما ما برای تعطیلی مدارس تابع دستورالعمل هستیم و باید شاخص آلودگی هوا به عدد ۱۵۰ در متوسط ایستگاه‌ها برسد که بتوانیم مدارس را تعطیل کنیم و در این چند روز ما به این عدد نزدیک نشدیم.

وی در پاسخ به این پرسش که امروز هم شاخص به ۱۵۰ نرسیده است، پس چرا امروز تعطیل اعلام شد، گفت: روز گذشته این تصمیم تعطیلی گرفته شد چون در مجموع وزارت بهداشت تاکید داشت که دوره آلودگی هوا طولانی شده است و در این شرایط بهتر است که مدارس ابتدایی را تعطیل کنیم. چرا که کودکان در این شرایط آسیب می‌بینند. اگر برآورد ما از قبل این بود که عدد ما به ۱۵۰ می‌رسد مطمئن باشید از ۴۸ ساعت قبل اعلام می‌کردیم. ولی ما الان تداوم پایداری را داشتیم ولی این نقد وارد است و می‌شود در جلسه آتی بررسی کنیم که زمان زودتری در این موارد تصمیم گیری شود. برای خود من هم شخصا بارها همین معضل پیش آمده که فرزند خودم را در این شرایط چه کار کنم.

وی در خصوص گلایه‌ها در این مورد که چرا فقط در این موارد دبستانی‌ها تعطیل می‌شوند، آیا بچه‌های متوسطه اول در معرض این الودگی نیستند، اظهار کرد: بچه‌ها هر چه کوچکتر باشند سیستم ایمنی و تنفسی آنها ضعیف‌تر است. دلیل ثانویه هم این است که از نظر ترافیکی اثر تعطیلی مدارس ابتدایی بیشتر از تعطیلی دبیرستانی هاست چرا که بخش اعظمی از دبیرستانی‌ها خودشان مدرسه می‌روند اما در مقطع ابتدایی عموما والدین بچه‌ها را می‌رسانند و این رفت و آمد به ترافیک بیشتر می‌انجامد. البته دلیل اصلی و مهم همان آسیب پذیرتر بودن کودکان است که قابل مقایسه نیست.

رستگاری در پاسخ به این پرسش که آیا در ارتفاع یک متری میزان آلودگی بیشتر از ارتفاع یک متر و نیم است و این می‌تواند دلیلی برای خطرناک‌تر بودن آلودگی برای بچه‌ها باشد، بیان کرد: نه این میزان تفاوت را نمی‌توان منظور کرد. وقتی بچه‌ها در خیابان تردد داشته باشند و نزدیک اگزوز خودروها باشند، می‌شود این مبحث را مطرح کرد اما این آلودگی به ارتفاع ربطی ندارد.

وی درباره شاخصی که این روزها اعلام می‌شود بیش از همه عدد بالاتری است PM۲٫۵ نیز بیان کرد: این عدد درباره ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون صحبت می‌کند که می‌تواند به راحتی وارد سیستم تحتانی تنفسی شود. ذرات معلق با قطر ۱۰ میکرون این خاصیت را ندارد و بیشتر در گردو غبار بالا می‌رود. ذرات معلق هر چه کوچکتر باشند آثار سوء آن بر بدن بیشتر است. ما برای PM۲٫۵، عدد ۳۵ میکروگرم بر متر کعب می‌گوییم آلوده ولی برای PM۱۰ عدد بالاتری را می‌گوییم.

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران در پایان با توصیه به والدین در روزهای آلودگی گفت: خوشبختانه شهروندان با موارد آلودگی آشنایی دارند اما گاهی شاهد هستیم در روزهای آلوده والدین فرزندان خود را به پارک یا مراکز خرید و ورزشگاه می‌برند. تعطیلی مدارس به این معنا نیست که والدین دست فرزندانشان را بگیرند و دنبال کارهای عقب مانده خود بروند. توصیه اکید این است که اگر کار ضروری ندارند فرزند خود را بیرون نیاورند.

خواندن خبر در سایت منبع

آلودگی هوا مدارس اراک و اصفهان را تعطیلی کرد

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
آلودگی هوا مدارس اراک و اصفهان را تعطیلی کرد
ساعت24 -به دلیل آلودگی هوای اراک تمام مدارس نوبت صبح اراک فردا چهارشنبه تعطیل است .

یوسفی مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: به دلیل افزایش و تداوم آلودگی هوای اراک، مدارس نوبت صبح شهر اراک فردا چهارشنبه ۶ آذر ماه تعطیل است.

غیاثی مدیر کل مدیریت بحران استان هم گفت: به دلیل افزایش آلایندها در آسمان اراک فردا فعالیت ادارات، بانک‌ها و دانشگاه‌ها با تاخیر و از ساعت ۹ آغاز می‌شود.

یادآور می‌شود هوای اراک امروز برای همه گروه‌های سنی آلوده بود.

مدارس اصفهان هم تعطیل شد

دومین روز پیاپی آلودگی هوا، امروز چهارشنبه مدارس اصفهان و برخی از شهرستان‌های استان را به تعطیلی کشاند.

مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان گفت: با توجه به وضعیت سکون و پایداری نسبی هوا و مهیا شدن انباشت آلاینده‌های جوی و غلظت آن و ریزش هوای سرد و مه آلودگی و نمناکی و رطوبت هوا، عصر امروز کارگروه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوا تشکیل شد.

منصور شیشه فروش افزود: در این کارگروه برای مدیریت و کنترل افزایش آلاینده‌ها مقرر شد، فردا ششم آذر تمامی مهدهای کودک و مقاطع تحصیلی پیش دبستانی، دبستان و متوسطه اول و دوم نواحی شش گانه شهر اصفهان و مناطق آموزش و پرورش زرین شهر، فولادشهر، باغ بهادران، خمینی شهر، نجف آباد، شاهین شهر، فلاورجان، پیربکران، برخوار، مبارکه و شهر سجزی تعطیل است.

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ایستگاه‌های مراقبت دائم بر حسب شاخص آلودگی هوا در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۱۶ با ۱۶۲ (AQI) برای عموم ناسالم ثبت شده است.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بهره برداری از بزرگراه شهید نجفی رستگار

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
مرحله‌ی نخست این طرح بزرگراه امام رضا را به آزادگان متصل و بار ترافیکی مناطق ۱۵ و ۲۰ را روان می‌کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرحله دوم این بزرگراه به مسافت چهارکیلومتر پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

اکثر نقاط کشور بارانی شد

مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
وضعیت آب و هوا ۱۶ آذر؛ پیام مازند - طبق پیش بینی کارشناس هواشناسی امروز اکثر نقاط کشور شاهد بارش باران هستیم که در ارتفاعات به صورت برف خواهد بود و این سامانه ار فردا به سمت شرق کشور می‌رود. دریافت ۱۹ MB

ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: پیش بینی می‌شود امروز بر شدت بارش‌ها افزود شود. وی گفت: شدت بارش‌ها در استان‌های حاشیه زاگرس، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نواحی غربی استان اصفهان و شمال استان فارس بیشتر خواهد شد. سرکرده افزود: پیش بینی می‌شود بالا آمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر را در این استان‌ها داشته باشیم. کارشناس هواشناسی گفت: امروز در استان‌های غربی کشور از جمله آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و همچنین در بوشهر بارش خواهیم داشت. آقای سرکرده افزود: به تدریج این سامانه روز دوشنبه از نواحی غربی عبور و کشور را ترک می‌کند، اما سامانه بارشی جدیدی از جنوب و جنوب غرب، وارد کشور می‌شود که روز دوشنبه و سه شنبه کل نیمه جنوبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
همشهریهمشهری1 روز قبل
همچنین اعتیاد به مواد صنعتی در آنها بیشتر است. باستانی با اشاره به اینکه اعتیاد زنان بیشتر به تبع یکی از مردان خانواده صورت می‌گیرد، گفت: زنانی که درگیر اعتیاد می‌شوند نقش‌شان در تربیت فرزندان‌شان به مخاطره می‌افتد. وی ادامه داد: به همین دلایل زنان نیازمند توجه خاص‌اند. سابقه همکاری ما با ستاد مبارزه با مواد مخدر به این صورت بوده که عضو کمیته زنان بودیم که در سال اخیر بدون فعالیت بوده و ما دعوت نشدیم. باستانی افزود: امید است امروز با تفاهم‌نامه‌ای که امضا می‌شود در زمینه‌های مرتبط با اعتیاد زنان و تهیه طرح‌های مربوط تا سال ۱۴۰۰ همکاری داشته باشیم.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور یافت. * در ابتدای این دیدار تعدادی از نمایندگان دانشجویان مطالبات و دغدغه‌های دانشجویی و مردمی خود را با رئیس دستگاه قضا در میان گذاشتند. همچنین گسترش عدالت در کشور، برخورد با فساد در سطوح مختلف، کاهش پرونده‌های قضایی، شفافیت آرای قضایی، پیگیری موضوع افراد عادی و رسمی از دیگر مطالبات دانشجویان از رئیس دستگاه قضا بود. * انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دستگاه قضا و عملکرد رسانه‌ای یکی دیگر از خواسته‌های دانشجویان بود. بر این اساس بیشترین سئوالاتی که از رئیس دستگاه قضا مطرح شد به شرح زیر اعلام شد:۱-چرا دادرسی پرونده سکه ثامن علیرغم گذشت یک سال و نیم از بازداشت متهم انجام نمی‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مهدی افتخاری در نشست خبری پنجمین جشنواره «ایده‌ها و فرصت‌ها» افزود: تاکنون ۴ دوره جشنواره ایده‌ها و فرصت‌ها از سال‌های ۹۴ تا ۹۷ برگزار شده است. دبیر شورای ارتقاء آگاه‌های عمومی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: در این سال‌ها ایده پردازان جوان، ایده‌های خوبی در حوزه پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی ارائه کرده‌اند. افتخاری افزود: جشنواره امسال نیز با هدف استفاه از ظرفیت کارآفرینی اجتماعی و استارتاپ‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از جرایم برگزار می‌شود. این مقام قضایی تصریح کرد: امسال نیز ایده پردازان می‌توانند ایده‌های خود را در محور‌های پیشگیری از آسیب‌های حوزه خانواده (طلاق و خشونت خانگی)، پیشگیری از اعتیاد، پیشگیری از تخلفات رانندگی، پیشگیری از جرایم و آسیب‌های حوزه سلامت جسم و روان، پیشگیری از جرایم مالکیت معنوی و سرقت‌های ادبی، پیشگیری از جرایم اقتصادی، پیشگیری از جرایم فضای مجازی و آموزش مفاهیم پایه اجتماعی به کودکان، به دبیرخانه جشنواره ارائه کنند. افتخاری ادامه داد: ایده‌های خلاقانه ایده پردازان جوان باید در بستر نرم افزار تلفن همراه، نرم افزار رایانه‌ای، بازی‌های رایانه‌ای، وب سایت، انیمشین و اسباب بازی طراحی شود. وی تاکید کرد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از ایده‌های خلاقانه در حوزه پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی حمایت می‌کند. نتایج پنجمین جشنواره ایده و فرصت‌ها، اسفند امسال اعلام می‌شود.

اخبار بیشتر