آنفولانزای فصلی را جدی بگیرید
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آنفولانزای فصلی را جدی بگیرید

شدت ویروس آنفولانزا امسال نسبت به سال گذشته بیشتر است

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
شدت ویروس آنفولانزا امسال نسبت به سال گذشته بیشتر است
ساعت24 - رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: متاسفانه امسال شدت ویروس بیماری آنفولانزا نسبت به سال گذشته بیشتر است و اینکه این موج چه‌زمانی به پایان می‌رسد نیز قابل پیش‌بینی نیست.

«محمد مهدی گویا» رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ارتباط با شیوع بیماری آنفولانزا در کشور گفت: در حقیقت باید گفت که ما در وسط یک اپیدمی آنفولانزا قرار گرفته‌ایم و موارد این بیماری در سراسر کشور افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه شیوع آنفولانزایی که از آن صحبت می‌کنیم، موج اول آنفولانزا است، گفت: متاسفانه امسال شدت ویروس بیماری آنفولانزا نسبت به سال گذشته بیشتر است و اینکه این موج چه‌زمانی به پایان می‌رسد نیز قابل پیش‌بینی نیست.

گویا در ارتباط با موجود بودن دارو برای کنترل ویروس آنفولانزا، گفت: داروی ضد آنفولانزا برای موارد معمولی و سرپائی استفاده نمی‌شود. این دارو مربوط به آنفولانزاهای شدید است و به عبارتی دارو مختص به بیمارانی است که به مرحله بستری رسیده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، آنفولانزا می‌تواند آنها را به سمت مرگ ببرد و آنها نیازمند استفاده از داروی آنفولانزا هستند. امثال این بیماری‌های زمینه‌ای ناراحتی‌های شدید قلبی، بیماران سرطانی هستند که باید داروی ضدآنفولانزا را مصرف کنند. به همین دلیل توزیع داروی آنفولانزا با دقت بالا توسط وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کنترل می‌شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیربیان کرد: هر دو ویروس H۱N۱ و H۳N۲ در کشور شیوع پیدا کرده است. متاسفانه ما نمی‌توانیم آمار دقیقی از ابتلا به بیماری آنفولانزا ارائه بدهیم. اکثر مبتلایان یا به پزشک مراجعه نمی‌کنند یا عمدتا به پزشکان عمومی مراجعه می‌کنند. ارجاعات به پزشک عمومی را نمی‌توانیم به شکل دقیق ثبت کنیم؛ بنابراین تعداد دقیق مبتلایان معلوم نمی‌شود.

گویا اظهار کرد: در برخی استان‌های کشور موارد فوت ناشی از آنفولانزا داشته‌ایم، اما اکثریت بیمارانی که فوت شده‌اند بیماری‌های زمینه‌ای داشته‌اند. حتی اکثریت آنها تحت درمان با داروی آنفولانزا بودند و فوت کرده‌اند.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

بیمار فوتی به دلیل «آنفولانزا» در اردبیل نداشتیم

مهرخبرگزاری مهر
بیمار فوتی به دلیل «آنفولانزا» در اردبیل نداشتیم
اردبیل - معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با تأکید بر رعایت موازین بهداشتی، گفت: تاکنون هیچ فوتی در رابطه با آنفولانزا در استان اردبیل نداشتیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از علوم پزشکی اردبیل، بابک نخستین عصر پنجشنبه عنوان کرد: با توجه به شروع فصل سرما و احتمال شیوع بیماری آنفلوانزا، رعایت موازین بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری ضروری است.

وی افزود: بیماری آنفلوانزا یک بیماری تنفسی حاد واگیر است که عامل آن ویروس‌های آنفولانزا است. بیماری آنفلوانزا در تمامی طول سال رخ می‌دهد اما معمولا بیشترین زمان شیوع آن در ماه‌های سرد سال و اوج آن در زمستان است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل یادآور شد: از مهمترین علایم بیماری تب و لرز، سرفه، درد گلو، بیحالی، دردهای عضلانی و مفصلی، آب ریزش از بینی یا گرفتگی بینی می‌باشد. ویروسهای آنفلوانزا به طور عمده از طریق هوا «ذرات ریز تنفسی آلوده» توسط سرفه و عطسه کردن فرد بیمار منتقل می‌شود.

نخستین اضافه کرد: جهت پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوانزا در استان همچون سال‌های گذشته اقدامات اساسی به منظور حساس سازی و آمادگی سیستم بهداشتی درمانی صورت گرفته که می‌توان به مهمترین آنها از جمله برگزاری جلسات آموزشی برای پرسنل بهداشتی درمانی جهت حفظ آمادگی مقابله با بیماری، آموزش و اطلاع رسانی عموم، تقویت همکاری‌های درون بخشی و برون بخشی، تامین ملزومات نمونه برداری، واکسن، دارو و وسایل حفاظت فردی اشاره کرد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: در طول سال جاری از ۴۶ نفر موارد علامتدار بستری در بیمارستانهای استان از نظر آنفلوانزا نمونه برداری شده که فقط یک مورد مثبت گزارش شده است و خوشبختانه تاکنون در استان مورد فوتی نداشتیم.

نخستین اضافه کرد: با رعایت و انجام اقدامات پیشگیرانه می‌توان از ابتلاء به بیماری آنفلوانزا پیشگیری کرد

خواندن خبر در سایت منبع

فوت ۲ نفر در بابل بر اثر ابتلا به بیماری آنفولانزا

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
فوت ۲ نفر در بابل بر اثر ابتلا به بیماری آنفولانزا
فوت ۲ نفر در بابل بر اثر ابتلا به بیماری آنفولانزا - 0

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل از فوت ۳ نفر در بابل بر اثر ابتلا به بیماری آنفولانزا با ویروس H۱N۱ در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا؛ مصطفی جوانیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مردم نگران تهیه واکسن آنفولانزا نباشند، اظهار کرد: افراد مبتلا به آنفولانزا، خود درمانی نکنند و والدین در صورت بروز علائم سرماخوردگی، فرزندان خود را به مدرسه نفرستند.

وی با اشاره به اینکه قیمت واکسن در داروخانه‌ها حدود ۴۰ هزار تومان است، تصریح کرد: ویروس آنفولانزا به سه نوع A,B,C تقسیم می‌شود که نوع C سرماخوردگی عادی ایجاد می‌کند اما نوع A و B می‌تواند اپیدمی ایجاد کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل خاطرنشان کرد: بیمارستان روحانی بابل، بیمارستان اول و مجهز به درمان آنفولانزا معرفی شد و بیمارستان کودکان امیرکلا نیز برای رسیدگی به آنفولانزای کودکان تجهیز شدند.

جوانیان هدف از این نشست را اطلاع‌رسانی درست با هدف جلوگیری از شایعات دانست و گفت: آنفولانزا یک ویروس سرما دوست است برای همین در فصل زمستان و سرد بیشترین مبتلایان را داریم.

وی ادامه داد: ویروس آنفولانزا هر یک تا سه سال می‌تواند به صورت یک اپیدمی خودش را نشان دهد، اپیدمی یعنی تعداد افراد مبتلا از حد نرمال بیشتر شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل افزود: نوع ویروسی که الان بیشتر مدنظر بوده H۱N۱ و H۳N۲ است و آن اپیدمی که امسال با آن مواجه شدیم، ویروس H۱N۱ است که حدود ۳ هفته از آغاز آن می‌گذرد و ممکن است تا ۲ هفته آینده فروکش کند.

جوانیان با بیان اینکه امکان دارد دوباره موج جدیدی از آنفولانزا آغاز شود، بیان کرد: آنفولانزای پرندگان مقوله جدا است و در سال جاری هیچ موردی از ویروس پرندگان در شهرستان بابل دیده نشد.

وی اظهار کرد: کسانی که در امر کشتارطیور هستند، حتما موارد بهداشتی را رعایت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل تصریح کرد: واکسن آنفولانزا معمولا ۴۰ تا ۶۰ درصد در بدن تاثیر خواهد داشت، پس افرادی که واکسن زده‌اند نیز باید موارد بهداشتی را رعایت کنند.

جوانیان خاطرنشان کرد: ما سال‌های قبل نیز فوتی داشتیم اما به نسبت امسال خیلی کمتر بود، معمولا کسانی فوت می‌کنند که یک بیماری زمینه‌ای دارند.

وی با اشاره به اینکه در بابل ۳ فوتی H۱N۱ داشتیم که این افراد بین ۳۰ تا ۶۰ سال بودند، گفت: یکی از علائم این ویروس تب و احساس ضعف شدید خواهد بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل افزود: ویروس آنفولانزا یک ویروسی است که می‌تواند به راحتی تغییر شکل دهد و مقاوم به دارو شود.

جوانیان با تاکید بر اینکه حداقل دو هفته پس از تزریق واکسن، واکسن تاثیرات خود را در بدن خواهد گذاشت، یادآور شد: واکسن به اندازه کافی در داروخانه‌ها وجود دارد و مردم نگران تهیه واکسن نباشند.

وی بیان کرد: کودکان کمتر از ۴ سال، زنان باردار، افرادی با مشکلات قلبی و ریوی و افرادی با مشکلات کلیوی بیشتر تحت تاثیر این ویروس قرار دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل اظهار کرد: واکسن آنفولانزا بیشترین عارضه آن درد عضلانی است و موضوع عوارض فلج عضلانی در هیچ مقاله علمی دنیا اثبات نشده است.

جوانیان با بیان اینکه افراد پرخطر اگر دچار آنفولانزا می‌شوند، حتما به پزشک مراجعه کنند، گفت: داروهای بتامتازون و دگزامتازون به هیچ وجه توسط بیماران آنفولانزا به صورت خود درمانی استفاده نشود.

وی افزود: بیشترین میزان انتقال ویروس در ۴۸ ساعت اول است، تاکید داریم کسانی که مبتلا به ویروس آنفلوانزا شدند تا ۴۸ ساعت در محل کار خود حاضر نشوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل عنوان کرد: این ویروس از طریق قطرات تنفسی منتقل می‌شود و فرد مبتلا می‌تواند با صحبت کردن به صورت نزدیک به اطرافیان منتقل کند.

جوانیان با اشاره به اینکه اختلاف دمای زیاد و قرار گرفتن در سرما می‌تواند بدن را مستعد دریافت ویروس کند، تصریح کرد: خوشبختانه برای بیماری H۱N۱ داروی اختصاصی وجود دارد و ما نیز در بیمارستان‌های خود داریم.

وی گفت: بیمارستان روحانی، بیمارستان اصلی ما است که اکنون از ۳۰ تخت بخش ویژه درمان آنفولانزا، ۲۲ تخت اشغال است، بیمارستان یحیی‌نژاد بیمارستان دوم و برای کودکان نیز بیمارستان کودکان امیرکلا بیمارستان اصلی محسوب می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل خاطرنشان کرد: ما امسال واردات واکسن دو شرکت معتبر از هلند و فرانسه را به میزان کافی در داروخانه‌های معتبر داریم.

جوانیان با اشاره به اینکه برای دفن افراد فوت شده بر اثر بیماری آنفولانزا توصیه ما این است که در زمان شست‌وشو نکات بهداشتی کاملا رعایت شود و در زمان دفن آهک‌پاشی انجام کنند، یادآور شد: تاکید ما این است که در زمان وداع، تماس مستقیم توسط خانواده با متوفی انجام نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری3 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری4 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

اخبار بیشتر