اینترنت در سراسر کشور وصل شد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

اینترنت در سراسر کشور وصل شد؟

کدام استانها اینترنت همراه ندارند؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کدام استانها اینترنت همراه ندارند؟
طبق خبرهای رسیده تا شنبه استان‌های فوق الذکر هم به نت بین المللی دسترسی خواهند پیدا کرد.

یک مقام مسئول در یکی از اپراتورهای تلفن همراه گفت: با دریافت ابلاغ جدید شاک، اینترنت تلفن همراه در استانهای فارس، اصفهان، البرز و کرمانشاه تا ساعتی دیگر برقرار خواهد شد.

دو استان باقی‌مانده که هنوز اینترنتشان وصل نشده خوزستان و سیستان و بلوچستان هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

تا دقایقی دیگر اینترنت شهرستان‌های غرب تهران و چهار استان دیگر وصل می‌شود

ایلناخبرگزاری ایلنا
تا دقایقی دیگر اینترنت شهرستان‌های غرب تهران و چهار استان دیگر وصل می‌شود
یک منبع آگاه از اتصال اینترنت شهرستان‌های غرب استان تهران و استان‌های اصفهان، فارس، البرز و کرمانشاه خبر داد.

تا دقایقی دیگر اینترنت شهرستان‌های غرب تهران و چهار استان دیگر وصل می‌شود - 1

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، از ۲۵ آبانماه اتصال خطوط تلفن ثابت و تلفن همراه به اینترنت در سراسر کشور قطع شد. پس از پنج روز خطوط تلفن ثابت به جز کردستان، کرمان و البرز و همچنین بخش‌هایی از تهران متصل شد.

دو روز پس از آن اتصال اینترنت خطوط تلفن همراه در ۹ استان برقرار شد.

در ششم آذرماه جاری خطوط تلفن همراه در هفت استان دیگر و همچنین بخش عمده‌ای از پایتخت به اینترنت متصل شد.

روز گذشته منابع مطلع در وزارت ارتباطات از اتصال هفت استان دیگر به شبکه تلفن همراه خبر دادند.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا از افزوده شدن چهار استان دیگر و همچنین شهرستان‌های غرب استان تهران به اینترنت خطوط تلفن همراه خبر داد.

به این ترتیب تا این لحظه در مجموع مجوز اتصال اینترنت تلفن همراه برای ۲۹ استان صادر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اینترنت همراه اول در اصفهان وصل شد/اینترنت ایرانسل همچنان قطع است

ایمناخبرگزاری ایمنا
اینترنت همراه اول در اصفهان وصل شد/اینترنت ایرانسل همچنان قطع است
اینترنت خطوط همراه اول در شهر اصفهان وصل شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، براساس گزارش‌های مردمی اینترنت خطوط همراه اول امروز در شهر اصفهان وصل شد اما اینترنت خطوط ایرانسل در این شهر تا این لحظه همچنان قطع است.

روز گذشته همراه اول، پیامکی مبنی بر ارایه طرح‌های جبرانی برای کاربرانی که از ۲۵ آبان ماه قادر به استفاده از بسته‌های اینترنت خطوط همراه اول خود نبودند دریافت کردند.

دسترسی به اینترنت جهانی در ایران از ۲۵ آبان ماه همزمان با اعتراضات سراسری به افزایش قیمت بنزین قطع شده بود؛ در چند روز گذشته و با تمام شدن اعتراضات اینترنت جهانی از طریق وای فای به تدریج در بسیاری از نقاط ایران در دسترس بود. کد خبر ۳۹۸۶۱۷

خواندن خبر در سایت منبع

قطع اینترنت شما را از کدام کارها عقب انداخت؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قطع اینترنت شما را از کدام کارها عقب انداخت؟
کانال خبرفوری در یک نظرسنجی که قریب به ۳۳هزار نفر در آن شرکت کردند، پرسید که قطعی اینترنت در روزهای اخیر آنها را نسبت به کدام کارها بیشتر عقب انداخت؟

در این نظرسنجی چهار گزینه پیش‌روی شرکت‌کنندگان قرار داشت که شامل دسترسی به اخبار، مسائل مرتبط با حوزه کسب و کار، دسترسی به منابع مطالعاتی، پژوهشی و تحصیلی و نیز سرگرمی یا ارتباط با خانواده و دوستان می‌شد.

از میان نزدیک به ۳۳هزار نفری که در این نظرسنجی شرکت کردند، ۳۰درصد افراد گزینه «دسترسی به اخبار» و ۳۰درصد دیگر هم «کسب و کار» را به عنوان نیاز اول خود به اینترنت مطرح کردند.

به این ترتیب روشن است که برای بیش از ۱۰هزار شرکت‌کننده در این نظرسنجی، مطبوعات یا خبرگزاری‌های رسمی که در ایام قطع اینترنت از طریق شبکه ملی اطلاعات در دسترس بودند، رسانه‌های موثری برای کسب خبر به حساب نمی‌آیند.

قطع اینترنت شما را از کدام کارها عقب انداخت؟ - 5

در این میان ۲۰درصد دیگر مخاطبان هم استفاده از منابع علمی و تحصیلی و ۲۰درصد دیگر هم سرگرمی یا دسترسی به ارتباطات شخصی را اولویت خود دانسته‌اند.

شما در روزهای قطع اینترنت بیشتر دنبال چه می‌گشتید و برای کدام نیاز درخواست وصل شدن اینترنت را داشتید؟ در ادامه مطلب کامنت بگذارید و نظر بدهید.

خواندن خبر در سایت منبع

دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای در ایران عملیاتی می‌شود؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای در ایران عملیاتی می‌شود؟
اقتصاد نیوز:شرکت‌هایی مانند اسپیس ایکس و وان وب به دنبال ارسال ماهواره‌های متعدد به مدار زمین و ارائه خدمات اینترنتی پرسرعت و ارزان هستند. اما اینترنت ماهواره ای چیست و چگونه می‌توان به آن دسترسی داشت؟

به گزارش اقتصاد نیوز وبه نقل از گجت نیوز اینترنت ماهواره‌ای در یکی دو سال اخیر بیشتر از همیشه مورد توجه جهانیان قرار گرفته است. Satellite Internet یکی از انواع دسترسی به اینترنت است که به وسیله ماهواره‌ها صورت می‌پذیرد. این نوع از اینترنت بیشتر برای مواقعی به کار می‌رود که اینترنت زمینی معمولی به خوبی امکان‌پذیر نباشد یا کیفیت پایینی داشته باشد و به این ترتیب ماهواره‌های مدار زمین وظیفه تامین اینترنت پرسرعت و باکیفیت را بر عهده می‌گیرند.

اتصال به اینترنت از طریق ماهواره می‌تواند اتفاق بسیار بزرگی در راستای ارتقای کیفیت زندگی مردم و توسعه کسب و کارهای دیجیتالی باشد. با محقق شدن این اتفاق، نیمی از جمعیت دنیا که هنوز به اینترنت باکیفیت و ارزان دسترسی ندارند نیز می‌توانند به اینترنت پرسرعت و باکیفیت دسترسی داشته باشند و شاید زندگی‌شان دگرگون شود. طبق آخرین آمار، در حال حاضر حدود ۳٫۵ میلیارد نفر در جهان به اینترنت باکیفیت دسترسی ندارند و به همین دلیل دسترسی این افراد در سراسر دنیا به اینترنت سریع با قیمت مناسب به یکی از اهداف مهم شرکت‌های این حوزه تبدیل شده است.

همواره در یک ارتباط اینترنتی، حجمی از داده ارسال و حجمی از آن دریافت می‌شود. هرچه سرعت ارسال و دریافت داده بیشتر شود، ارتباط اینترنتی نیز پرسرعت‌تر می‌شود که این امر به یک پهنای باند گسترده نیاز دارد. در اینترنت ماهواره‌ای بسته به نوع سرویس برای دریافت و ارسال داده از پهنای باند وسیع ماهواره‌ها و تکنولوژی دی وی بی یا Digital Video Broadcasting استفاده می‌شود و به این صورت داده‌ها با سرعت بسیار بالای بین ۴۰۰ کیلوبیت بر ثانیه تا ۲ مگابیت بر ثانیه مبادله می‌شوند.

انواع اینترنت ماهواره‌ای

در اینترنت ماهواره‌ای یک طرفه یا One Way، دریافت داده‌ها با استفاده از ماهواره انجام می‌شود و کاربر می‌تواند بدون اشغال کردن خط تلفن با سرعت بالا داده‌ها را با تکنولوژی DVB دریافت کند. اما بخش ارسال داده‌ها همچنان وجود دارد و شما به خطوط تلفن ADSL یا وایرلس نیاز خواهید داشت که این موضوع یکی از نقاط ضعف ارتباط ماهواره‌ای یک طرفه محسوب می‌شود. علاوه بر آن شما باید یک اکانت از ارائه کننده سرویس اینترنت ماهواره‌ای بخرید و به تهیه یک کارت اعتباری معتبر مانند مستر کارت یا Visa نیز نیاز خواهید داشت. به این ترتیب هزینه زیادی روی دست شما می‌گذارد و عملا در ایران امکان‌پذیر نیست. راه دیگر هم این است که از طریق شرکت‌های واسط داخلی وارد عمل شوید که در این حالت هزینه‌های شما تا حدودی کاهش پیدا می‌کند.

در اینترنت ماهواره‌ای دو طرفه یا Two Way کاربر برای ارسال دیتا به استفاده از خطوط تلفن ADSL یا وایرلس نیازی ندارد، چرا که ارسال و دریافت داده از طریق ماهواره صورت می‌گیرد. اما در این صورت نیز شما باید تجهیزات ماهواره‌ای حرفه‌ای و گران‌قیمتی مانند دیش و LNB و ریسیور تهیه کنید و مجوزهای رسمی را از مراجع قانونی بگیرید، چون در صورت ردیابی و استفاده غیر قانونی از آن تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. به همین دلیل بیشتر دستگاه‌های دولتی و امنیتی به استفاده از این نوع ارتباط ماهواره‌ای روی می‌آورند. بنابراین در حال حاضر اینترنت ماهواره‌ای به آسانی و با قیمت مناسب در اختیار کاربران به خصوص کاربران ایرانی قرار نگرفته و شاید در سال‌های آینده با گسترش این نوع ارتباطات، همه چیز تغییر کند.

همچنین یک نوع اینترنت ماهواره‌ای آفلاین هم وجود دارد که در آن نیازی به خرید اکانت و پرداخت پول نخواهید داشت و با استفاده از کارت DVB، دیش و ال ان بی و نرم افزاری مانند اسکای نت (Skynet) می‌توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید. البته در این حالت کاربران مجبور خواهند بود فقط اطلاعاتی را دریافت کنند که پیش‌تر توسط دیگر کاربران اینترنت ماهواره‌ای آنلاین دانلود شده است و به همین دلیل شاید گذاشتن نام اینترنت بر روی آن چندان درست نباشد.

شرکت‌های پیشرو در ارتباطات ماهواره‌ای

مدتی پیش شرکت ایلان ماسک با شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) چند ده ماهواره را به صورت زنجیره‌ای به مدار زمین پرتاب کرد و طی چند سال آینده، صدها ماهواره دیگر توسط این شرکت برای انجام پروژه جهانی استارلینک پرتاب خواهند شد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که با اجرای موفقیت‌آمیز این پروژه، می‌توان به کمک اینترنت ماهواره‌ای به فیلترینگ اینترنت پایان بخشید. شرکت وان وب (OneWeb) نیز یکی دیگر از شرکت‌هایی است که می‌خواهد این کار را انجام دهد. طبق اخبار منتشر شده، وان وب تا سال ۲۰۲۷ میلادی یعنی حدود ۸ سال دیگر، بالغ بر ۹۰۰ ماهواره را در مدار زمین قرار می‌دهد که برنامه بسیار بلندپروازانه‌ای به نظر می‌رسد.

پیش از این تحقق چنین پروژه‌هایی مشکلات زیادی داشت، چرا که فاصله زیاد ماهواره‌ها و تعداد اندک آنها باعث می‌شود ارتباطات اینترنت ماهواره‌ای با تاخیر چند دهم تا چند ثانیه‌ای مواجه شود. بیشتر ماهواره‌ها در فاصله حدود ۳۶ هزار کیلومتری زمین و در مدار ثابت قرار می‌گرفتند که این فاصله زیاد باعث می‌شد ارتباطات اینترنتی چندان مناسب نباشد، اما اکنون شرکت‌هایی مانند اسپیس ایکس می‌خواهند ماهواره‌های خود را در مدار بسیار نزدیک‌تر به زمین و در فاصله حدود ۵۰۰ کیلومتری زمین ثابت نگه دارند که به این ترتیب مشکلات قبلی برطرف می‌شود. اسپیس ایکس می‌خواهد ماهواره‌های خود را به صورت شبکه‌ای در تعداد حدود ۱۲ هزار عدد در مدار قرار بدهد که البته بسیاری از کارشناسان معتقدند قرار دادن این تعداد ماهواره در مدار زمین طی چند سال آینده به دور از واقعیت است. اسپیس ایکس اعلام کرده در مرحله اول پروژه استارلینک، حدود ۴۰۰ ماهواره فعالیت خود را در مدار زمین شروع می‌کنند و اگر خدمات آنها مورد رضایت مشتریان قرار بگیرد، در فاز دوم تعداد ماهواره‌ها به ۸۰۰ عدد افزایش پیدا می‌کند و طبیعتا با افزایش تعداد ماهواره‌ها، کیفیت و سطح پوشش اینترنت نیز بهبود می‌یابد.

سرعت گردش ماهواره‌ها به فاصله مدار گردشی آنها از زمین بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال، کره ماه در فاصله ۳۸۰ هزار کیلومتری زمین قرار دارد و هر ۳۰ روز یکبار به دور زمین می‌چرخد، ایستگاه فضایی بین‌المللی هم در فاصله ۴۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفته و ۱٫۵ ساعت طول می‌کشد تا زمین را دور بزند. در فاصله ۳۶ هزار کیلومتری زمین نیز مدار زمین ثابت وجود دارد که در آن ماهواره‌ها روزی یک بار به دور زمین گردش می‌کنند. بنابراین هرچه فاصله ماهواره‌ها به زمین کمتر باشد، سرعت گردش آنها نیز بیشتر می‌شود.

شرکت کانادایی «تله ست»، استارت اپ تحت حمایت ژاپنی‌ها و آمریکای لایتینی‌ها با نام «لئوست»، ایریدیوم و یک شرکت دولتی چینی از دیگر کمپانی‌هایی هستند که برنامه دارند تا چندین ماهواره را به منظور تامین ارتباطات فوق سریع در مدار قرار بدهند و به این ترتیب اینترنت ماهواره‌ای روز به روز گسترده‌تر از قبل می‌شود. البته قرارگیری این همه ماهواره در مدار می‌تواند مشکلاتی نیز به همراه داشته باشد. با تجمع این ماهواره‌های جدید، فضا پر از اشیایی می‌شود که ممکن است خطر برخورد آنها با یکدیگر یا سایر سفینه‌های فضایی را افزایش دهد. همچنین کشورهایی که در آن فیلترینگ با شدت زیادی اجرا می‌شود، بسیار نگران تحقق اینترنت ماهواره‌ای و دور زدن فیلترینگ هستند.

اینترنت ماهواره‌ای در ایران و کشورهای در حال توسعه

پیش از این خبرهایی شنیده شده بود مبنی بر این که اینترنت ماهواره‌ای رایگان در آینده‌ای نزدیک در اختیار مردم خاورمیانه مانند کشورهای افغانستان و عراق و همچنین برخی کشورهای آفریقایی که دسترسی مناسبی به اینترنت ندارند، قرار می‌گیرد. شرکت Quika آمریکا هم یکی دو سال پیش اعلام کرده بود اینترنت ماهواره‌ای رایگان و پرسرعت را با هدف برطرف کردن نابرابری اقتصادی و اجتماعی برای ساکنان کشورهای در حال توسعه یا توسعه نیافته ارائه می‌کند. این شرکت به اپراتور ماهواره‌ای تالیا تعلق دارد و می‌خواهد در مرحله اول دسترسی ساکنان خاورمیانه و آفریقا را به اینترنت رایگان و پرسرعت برقرار کند. البته هنوز مشخص نشده که آیا این ادعای شرکت Quika رنگ واقعیت به خود می‌گیرد یا تبلیغاتی بیش نیست و البته در صورت اجرایی شدن آن نیز مشخص نیست آیا اطلاعات کاربرانی که از این نوع ارتباطات استفاده می‌کنند امن هست یا خیر؟

پس از اتفاقات اخیر در ایران به دنبال گرانی بنزین و قطع شدن ده دوازده روزه اینترنت در کشورمان، بحث اینترنت ماهواره‌ای بین مردم رواج پیدا کرد و بسیاری از کاربران می‌خواستند بدانند که اینترنت ماهواره‌ای چیست و آیا در ایران امکان‌پذیر است یا خیر؟ به همین دلیل ما در این مطلب سعی کردیم به این سوالات پاسخ دهیم. در مجموع باید بگوییم که دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای امکان‌پذیر است، اما در حال حاضر هزینه‌های زیادی خواهد داشت و از لحاظ قانونی نیز مشکلات زیادی دارد. با این حال به نظر می‌رسد باید فعلا منتظر بمانیم و ببینیم سرنوشت اینترنت ماهواره‌ای پروژه‌هایی مانند وان وب و استارلینک اسپیس ایکس به کجا ختم می‌شود و شاید در سال‌های آینده دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای با هزینه پایین و کیفیت بالا امکان‌پذیر شود.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

رکورد پیچیده‌ترین قطعی اینترنت در دست ایران!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
رکورد پیچیده‌ترین قطعی اینترنت در دست ایران!
گزارش موسسه اطلاع‌رسانی حوزه خبرنگاری پوینتر می‌گوید قطع اینترنت در ایران که از ۲۶ آبان شروع شده، شدیدترین و پیچیده‌ترین قطع شبکه جهانی اینترنت در تاریخ محسوب می‌شود.

برترین‌ها: گزارش موسسه اطلاع‌رسانی حوزه خبرنگاری پوینتر می‌گوید قطع اینترنت در ایران که از ۲۶ آبان شروع شده، شدیدترین و پیچیده‌ترین قطع شبکه جهانی اینترنت در تاریخ محسوب می‌شود.

نت بلاکز هم در گزارشی اعلام کرد از زمان شروع دولت حسن روحانی در ایران، چنین قطع اینترنتی بی‌سابقه بوده است. شمار کسانی که در این مدت در ایران به اینترنت دسترسی داشتند، حدود پنج درصد کاربران متوسط و دائم ایران بود.

رکورد پیچیده‌ترین قطعی اینترنت در دست ایران! - 3

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بهره برداری از بزرگراه شهید نجفی رستگار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرحله‌ی نخست این طرح بزرگراه امام رضا را به آزادگان متصل و بار ترافیکی مناطق ۱۵ و ۲۰ را روان می‌کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرحله دوم این بزرگراه به مسافت چهارکیلومتر پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

تکاندهنده‌ترین فیلم از زنده زنده سوختن ۵ نفر در مسجد سلیمان / کودکان نبینند!

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سخنگوی اورژانس کشور از کشته شدن ۵ نفر بر اثر تصادف بین دو دستگاه وانت و سواری در مسجدسلیمان خبر داد. مجتبی خالدی درباره جزییات این حادثه گفت: یک مورد حادثه تصادف بین دو دستگاه وانت نیسان و سواری در محور ملاثانی - مسجد سلیمان در ساعت ۱۵:۳۷ به سامانه اورژانس کشور اطلاع داده می‌شود. وی ادامه داد: بر اثر این حادثه ۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

گفتگوی صریح دانشجویان با رئیس دستگاه قضا

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس قوه قضائیه همچنین تاکید کرد که جریان دانشجویی همواره باید دلداده نظام و انقلاب باشد و در زمینه هر اشکالی در کشور احساس مسئولیت کند.

جدیدترین گفته‌های شاهدان عینی از ماجرای تالار مرگ در سقز + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شب گذشته و به دنبال انفجار کپسول گاز مایع ۱۱ نفر در یک تالار عروسی جان خود را از دست دادند. بیشتر بخوانید: سقوط تانکر سوخت و آتش سوزی گسترده در محور سنندج-مریوان + فیلمانتهای پیام/

لحظه تصادف اتوبوس با مأمور پلیس رانندگی! + فیلم / هند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، ایستادن یک مأمور رانندگی در محل نامناسب یک تقاطع شلوغ موجب شد تا او دچار حادثه شود. این مأمور پلیس که هویتش «کولدیپ سینگ» اعلام شده در وسط یک تقاطع شلوغ ایستاده بود که ناگهان یک اتوبوس با او برخورد کرد. این ویدئو نشان می‌دهد در حالی که سینگ پشت به اتوبوس ایستاده است پس از برخورد اتوبوس، چند متر جلوتر پرتاب می‌شود. خوشبختانه راننده اتوبوس موفق به کنترل خودرو شد و پس از برخورد توانست اتوبوس را متوقف کند. این مأمور رانندگی شکایتی را علیه راننده اتوبوس مطرح کرده است.

فیلم/ انفجار وحشتناک مخزن پمپ بنزین

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

اخبار بیشتر