اخبار روز بازار مسکن - شنبه ۹ آذرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه ۹ آذرماه

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس: بازار مسکن گرفتار «واسطه‌گری و دلالی» شده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس: بازار مسکن گرفتار «واسطه‌گری و دلالی» شده است
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: متأسفانه بازار مسکن نیز همچون بسیاری از حوزه‌های اقتصادی دیگر، در چنبره مسائل واسطه‌گری و دلالی گرفتار شده و دولت در چندسال اخیر به صورت مستقیم ورود نکرد و نوسان قیمت بیشتر در دست سوداگران افتاد.

- اخبار استانها -

سید احسن علوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، به شرح وظایف کمیسیون عمران مجلس پرداخت و اظهار داشت: کمیسیون عمران به‌عنوان تخصصی‌ترین کمیسیون مجلس در بخش کارهای عمرانی روستایی و شهری به‌صورت مستقیم مداخله داشته و طرح‌ها و لوایح متعدد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی افزود: کمیسیون عمران بیشتر نسبت به پیگیری مشکلات راه‌های مواصلاتی بین شهری و روستایی، فضاهای آموزشی، آب، سدها، حوادث، سیل، رانش، مسکن و تأمین اعتبارات عمرانی، مصالح ساختمانی و قیر پروژه‌ها اقدام می‌کند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اذعان به اینکه بسیاری از پیمانکاران در سال‌های اخیر به‌دلیل تأمین نشدن مصالح ساختمانی و قیر پروژه‌ها را نیمه‌تمام رها کرده‌اند، گفت: متأسفانه این معضلات سبب شده که بسیاری از طرح‌ها با تأخیر به اتمام برسد؛ البته بسیاری از مشکلات نیز ناشی از عدم نظارت، نوع اجرا و تمکین به قانون است.

وی به بررسی آخرین وضعیت بازار مسکن در کمیسیون عمران مجلس پرداخت و تصریح کرد: متأسفانه بازار مسکن نیز همچون بسیاری از حوزه‌های اقتصادی دیگر، در چنبره مسائل واسطه‌گری و دلالی گرفتار شده و دولت در چندسال اخیر به صورت مستقیم ورود نکرد و نوسان قیمت بیشتر در دست سوداگران افتاد.

علوی بیان کرد: بسیاری از دلالان با خرید بسیاری از واحدها، قیمت‌های مسکن را ابتدا در تهران، کلانشهرها، شهرها، پایین شهرها، محلات و روستاها تعیین کرده تا جاییکه ساختمانی را در یکی از روستاهای کردستان به ۲۰۰ میلیون تومان فروخته بودند و با این کارها بحرانی را در کشور ایجاد کردند.

وی از ساخت ۹۰۰ هزار واحد مسکونی توسط دولت خبر داد و افزود: امسال ساخت ۴۰۰ هزار واحد آن آغاز شده و مابقی را نیز در سال آینده می‌سازند.

رئیس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس از سهم ۳۰ تا ۳۵ درصدی مسکن در سبد هزینه‌های خانوار سخن به زبان آورد و تاکید کرد: باید مردم از واحدهای مسکونی ارزان قیمت برخوردار شوند و دغدغه تامین مسکن و سرپناه را نداشته باشند.

وی گفت: باید دولت براساس اصل ۳، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی متعهد و برای مردم سرپناه بسازد اما متأسفانه این کار انجام نشده و امیدواریم این شرایط فراهم و دهک‌های پایین از این ظرفیت برخوردار شوند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: باید در مجموع ۵ میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود تا کاملا عرضه و تقاضا مدیریت و کمبود مسکنی نداشته باشیم چراکه از این طریق می‌توان بازار مسکن را متعادل کرد.

وی اعلام کرد: در حال حاضر ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکن خالی در کشور داریم که ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار واحد آن در تهران و مابقی در استان‌های دیگر و متعلق به واسطه‌گران است، بنابراین باید دولت ساخت مسکن را به‌عنوان یک پروژه اصلی به‌جد در دستور کار خود قرار دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش قیمت بنزین چه تاثیری بر بازار مسکن تاثیر دارد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
افزایش قیمت بنزین چه تاثیری بر بازار مسکن تاثیر دارد؟
تسنیم نوشت: نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که قبل از گرانی بنزین، قیمت مسکن به شدت افزایش یافت، گفت: افزایش قیمت بنزین تاثیری بر بازار مسکن ندارد.

حسام عقبایی با یادآوری این‌که بازار مسکن در یک رکود غیر تورمی به سر می‌برد، اظهار کرد: ‌ حجم معاملات مسکن امسال در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته و به تبع این اتفاق نیز قیمت‌ها در این بخش نزولی بوده است.

وی با بیان این‌که از ابتدای سال تاکنون قیمت مسکن ۳۰ تا ۴۰ درصد نقاط مختلف کشور کاهش یافته است، افزود: تا پیش از افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن، همواره قیمت مسکن نزولی بوده و حجم معاملات در هر ماه نسبت به ماه پیش از آن کاهش می‌یافت.

وی ادامه داد: ‌ با توجه به رکود حاکم بر بازار مسکن و اقدام دولت در گران کردن بنزین این سئوال پیش می‌آید که تاثیر افزایش قیمت بنزین چه تاثیری روی قیمت مسکن خواهد داشت.

افزایش قیمت بنزین چه تاثیری بر بازار مسکن تاثیر دارد؟ - 4

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این پرسش گفت: فارغ از هر گونه نگاه سیاسی، قیمت مسکن سال گذشته و امسال به صورت نامتعارف، غیر منطقی و ناموزون بود و بر اساس آمار مرکز آمار ایران بیش از ۱۲۰ درصد افزایش یافت.

عقبایی تاکید کرد: باید به این نکته تاکید شود که علی‌رغم افزایش قیمت بنزین، قیمت مسکن فعلا افزایش نمی‌یابد و در واقع این ظرفیت در بازار مسکن وجود ندارد.

وی با بیان این‌که قیمت مسکن قبل از افزایش قیمت بنزین به حدی بالا رفته که قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده و آنها توان ورود به بازار مسکن را ندارند، یادآور شد: کاهش حدود ۷۰ درصدی حجم معاملات در بازار مسکن طی امسال در مقایسه با سال گذشته نشاندهنده کاهش شدید قدرت خرید مردم است.

وی گفت: با توجه به این موارد، بازار مسکن همچنان روند رکود غیرتورمی خود را ادامه خواهد داد. ۲۲۳۲۲۵

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیات بازار مسکن تهران در آبان/ کاهش ۴۰ درصدی معاملات

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
جزئیات بازار مسکن تهران در آبان/ کاهش ۴۰ درصدی معاملات
تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان ماه امسال به ۴ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه قبل، ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۴۰.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.
جزئیات بازار مسکن تهران در آبان/ کاهش ۴۰ درصدی معاملات - 0

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان ماه ۹۸ به ۴ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه قبل، ۱۹٫۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۴۰٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان ماه امسال به ۴ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه قبل، ۱۹٫۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۴۰٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، ۱۲۴٫۶ میلیون ریال بود که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲٫۰ درصد کاهش و ۳۵٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

گفتنی است، «گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان سال ۱۳۹۸»، برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش چشمگیر قیمت مسکن در گران‌ترین منطقه تهران

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
کاهش چشمگیر قیمت مسکن در گران‌ترین منطقه تهران
آمارهای بانک مرکزی کاهش 21 درصدی قیمت مسکن در گران ترین منطقه تهران را تایید کرد.
کاهش چشمگیر قیمت مسکن در گران‌ترین منطقه تهران - 0

خبر آنلاین: آمارهای بانک مرکزی کاهش ۲۱ درصدی قیمت مسکن در گران‌ترین منطقه تهران را تایید کرد.

بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت مسکن در گران‌ترین منطقه تهران نزدیک به ۲۱ درصد کاهش داشته است. فعالان صنفی می‌گویند قیمت‌ها در این منطقه کاهشی حتی بیش از ۳۰ درصد را در برخی معاملات تجربه کرده‌اند.

قیمت هر متر مربع مسکن در منطقه یک تهران در حدود ۲۳ میلیون و ۴۷۸ تومان در آبان ماه بوده است این در حالی است که تیرماه امسال متوسط قیمت مسکن در این منطقه به بیش از ۲۹ میلیون و ۸۳۳ هزار تومان رسیده بود. به این ترتیب قیمت مسکن در این منطقه بیش از ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

میزان کاهش قیمت در این دوره زمانی در مناطق گران قیمت بالا بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران نیز در حدود ۶ میلیون تومان است. منطقه ۱۸ در حال حاضر پایین‌ترین متوسط قیمت مسکن را در تهران داراست.

قیمت مسکن تا پایان آبان ماه روندی کاهشی را تجربه کرد اما تحولات رخ داده پس از افزایش قیمت بنزین این بازار را وارد فاز تازه‌ای کرده است. بسیاری از فعالان بازار می‌گویند معامله گران در حال رصد بازار هستند و این بازار در دو هفته آینده مسیر حرکت خود را مشخص خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

(جدول قیمت) سردرگمی فروشندگان مسکن در قیمت‌گذاری

فراروخبرگزاری فرارو
(جدول قیمت) سردرگمی فروشندگان مسکن در قیمت‌گذاری
برخی مشاوران املاک معتقدند: گروهی از مالکان و فروشندگان بازار مسکن به نوعی سردرگمی در هفته‌های اخیر دچار شده‌اند.

به گفته آنها، گروهی از مالکان آپارتمان‌های مسکونی که طی چندماه اخیر قصد فروش ملک خود را برای تبدیل به احسن کردن داشتند با تغییر وضعیت و برقراری معادلات جدید در بازار مسکن، به نوعی تردید و سردرگمی در قیمت‌گذاری خود مبتلا شده‌اند.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ مشاوران املاک با اشاره به قیمت‌های پیشنهادی ارائه‌شده از سوی فروشندگان یک منطقه عنوان می‌کنند: قیمت‌های پیشنهادی ارائه‌شده از سوی مالکان با یک فرمول مشخص تعیین نشده‌اند. به‌عنوان مثال گروهی از مالکان با توجه به تغییرات به‌وجود آمده در قیمت بنزین، گمان می‌کنند امکان افزایش مجدد قیمت مسکن نیز وجود دارد. به همین دلیل یا فعلا از ارائه فایل خود به بنگاه‌ها صرف‌نظر کرده‌اند یا آنکه قیمت‌های پیشنهادی خود را قدری افزایش داده‌اند.

اما گروهی دیگر از فروشندگان با توجه به شرایط چندماه گذشته در بازار مسکن و ایجاد ثبات نسبی در قیمت‌ها، در صورتی که به شکل واقعی قصد فروش ملک خود را داشته باشند، سعی می‌کنند قیمت‌های پیشنهادی خود را قدری تعدیل کنند. مشاوران املاک با توجه به مجموع این شرایط، عنوان می‌کنند وجود این دو دیدگاه متفاوت در بازار مسکن موجب شده، تا در میان قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان‌های فایل شده در یک منطقه، یک نوع پیچیدگی و سردرگمی به وجود آید. مشاوران املاک تاکید می‌کنند با توجه به شرایط جدید بازار مسکن و اثرگذاری سایر فاکتور‌های اقتصادی، شوک دوباره به قیمت مسکن بعید به‌نظر می‌رسد.

(جدول قیمت) سردرگمی فروشندگان مسکن در قیمت‌گذاری - 5

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۱۶ درصدی ساخت مسکن در بهار ۹۸

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
کاهش ۱۶ درصدی ساخت مسکن در بهار ۹۸
اطلاعات جدید مرکز آمار نشان می‌دهد در اولین فصل از سال ۹۸ تیراژ ساخت مسکن در کشور ۱۶ درصد نسبت به زمستان سال قبل کاهش یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، رکود فروش مسکن در استان‌ها طی بهار امسال باعث عقبگرد ساخت‌وسازهای مسکونی شد. اطلاعات جدید مرکز آمار نشان می‌دهد در اولین فصل از سال ۹۸ تیراژ ساخت مسکن در کشور ۱۶ درصد نسبت به زمستان سال قبل کاهش یافت و در عین حال از میزان رشد مثبت در مقایسه با بهار سال قبل نیز کاسته شد.

در استان‌هایی که جهش قیمت مسکن قابل‌توجه بوده، افت شدید معاملات ملکی اثر مستقیم بر روند ساخت و ساز داشته است. عقب‌نشینی در تهران قابل‌توجه بوده است.

تازه‌ترین روایت رسمی از وضعیت ساخت وسازهای کشوری مسکن از عقب‌نشینی سازنده‌ها از بازار ساخت واحدهای مسکونی حکایت دارد.

بررسی‌ها بر پایه آمارهای رسمی مربوط به تحولات کشوری بازار ساخت وساز مسکن که روز گذشته از سوی مرکز آمار ایران برای مقطع زمانی بهار ۹۸ منتشر شده نشان می‌دهد در اولین فصل از سال ۹۸ تحت‌تاثیر جهش قیمت در معاملات خرید آپارتمان، سازنده‌های گرفتار در باتلاق فروش نرفتن واحدهای آماده عرضه، نه‌تنها فعالیت‌های ساختمانی خود برای اجرای پروژه‌های جدید نسبت به یک فصل قبل از آن –زمستان ۹۷-را کاهش دادند بلکه تحولات نقطه‌ای بازار ساخت وساز مسکن در ۳۱ استان نیز با کاهش شیب رشد حجم ساخت وساز مواجه شده است.

به این ترتیب عقب‌نشینی سازنده‌ها از بازار ساخت‌وساز در بهار امسال را از دو زاویه چه به لحاظ تحولات فصلی و چه از نظر تحولات نقطه‌ای-بهار ۹۸ در مقایسه با بهار ۹۷-می‌توان توضیح داد؛ بهار امسال عملیات ساخت نزدیک به ۹۶ هزار واحد مسکونی در کشور آغاز شد؛ به این معنا که در ۳۱ استان کشور برای ساخت حدود ۹۶ هزار واحد مسکونی مجوز ساخت (پروانه ساختمانی) صادر شد؛ حجم ساخت وسازهای جدید در ۳۱ استان کشور در این بازه زمانی-بهار ۹۸-در مقایسه با یک فصل قبل –زمستان ۹۷-تحت‌تاثیر عقب‌نشینی سازنده‌ها از بازار ساخت و ساز ۱۶ درصد کاهش یافت.

شروع عملیات ساختمانی در پروژه‌های جدید برای احداث واحدهای مسکونی اگر چه در بهار امسال در مقایسه با بهار ۹۷ معادل ۶ درصد رشد مثبت را تجربه کرد اما از آنجا که در تمام فصل‌های سال ۹۷ حجم ساخت‌وسازهای جدید در مقایسه با فصول مشابه سال ۹۶ همواره رشد بیش از ۱۰ درصدی را تجربه کرد، کاهش شیب رشد ساخت وساز کشوری مسکن به کمتر از ۱۰ درصد در بهار امسال، در واقع به نوعی، عقب‌نشینی فعالان ساختمانی از بازار ساخت وساز محسوب می‌شود.

به این معنا که اگر چه حجم ساخت وسازها در بهار ۹۸ در مقایسه با بهار ۹۷ معادل ۶ درصد افزایش یافت اما میزان افزایش حجم ساخت و سازها در محاسبات مربوط به تحولات نقطه‌ای ساخت وسازهای کشوری دست‌کم در چهار فصل قبل از فصل بهار ۹۸ همواره بیش از دو برابر نرخ رشد ۶ درصدی بهار امسال بوده است.

زمستان ۹۷ حجم ساخت وسازهای کشوری نسبت به ساخت وسازهایی که در زمستان ۹۶ مجوز دریافت کردند ۱۹ درصد افزایش یافت. این میزان افزایش در پاییز ۹۷ در مقایسه با پاییز ۹۶ برابر ۱۴ درصد و در تابستان ۹۷ در مقایسه با تابستان ۹۶ معادل ۱۵ درصد بود؛ ساخت مسکن در ۳۱ استان کشور همچنین در بهار ۹۷ در مقایسه با بهار ۹۶ معادل ۱۳ درصد افزایش یافت. آمارها نشان می‌دهد شیب رشد حجم ساخت‌وسازهای کشوری در بهار امسال در مقایسه با چهار فصل قبل از آن افت کرده است و این کاهش شیب رشد نیز به نوعی نشان‌دهنده عقب‌نشینی سازنده‌ها از بازار ساخت مسکن است.

به‌عبارت دیگر شیب تغییرات نقطه‌ای تیراژ عرضه مسکن که در طول چهار فصل سال ۹۷ همواره بیش از ۱۰ درصد بود در بهار ۹۸ به حدود ۶ درصد کاهش یافت؛ از این رو می‌توان گفت بازار کشوری ساخت مسکن در بهار امسال هم به لحاظ تحولات فصلی و هم از نظر تغییرات نقطه‌ای با عقب‌نشینی سازنده‌ها از این بازار مواجه شده است.

بررسی‌ها حاکی است عقب‌نشینی سراسری سازند‌ه‌ها از بازار ساخت مسکن در بهار امسال به نوعی طبیعی و واکنش قابل پیش‌بینی سمت عرضه در برابر جهش قیمتی مسکن و سپس رکود معاملاتی املاک مسکونی است؛ در بهار امسال میانگین قیمت مسکن در ۳۰ استان کشور (بدون محاسبه تهران) ۴۵ درصد در مقایسه با بهار ۹۷ افزایش یافت؛ با محاسبه تحولات قیمتی تهران در تغییرات کشوری قیمت مسکن این میزان رشد به مراتب بیش از ۴۵ درصد خواهد بود.

در یک سال ۹۷ نیز در ۳۰ استان کشور بدون محاسبه تهران میانگین قیمت مسکن ۲۷ درصد رشد کرد؛ این میزان افزایش قیمت مسکن در سال ۹۷ اگر چه قابل توجه بود اما از آنجا که جهش قیمتی محسوب نمی‌شد، در ابتدا منجر به افزایش حجم ساخت و سازها به واسطه رونق معاملات خرید مسکن، فروش بخش قابل توجهی از واحدهای آماده عرضه سازنده‌ها به بازار و ترغیب سازنده‌ها به شروع عملیات ساختمانی جدید شد.

همین موضوع منجر به افزایش ۱۵ درصدی حجم ساخت وساز در کشور در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ شد.

به عبارت دیگر در سال ۹۷ رشد آرام قیمت مسکن، رونق معاملات خرید واحدهای مسکونی و افزایش حجم فروش واحدهای مسکونی سازنده‌ها در بازار کشوری مسکن انگیزه آنها را برای افزایش فعالیت در بازار ساخت وساز افزایش داد اما در سال ۹۸ که شیب رشد قیمت مسکن در استان‌ها تند شد، قدرت خرید متقاضیان به واسطه افزایش قیمت مسکن و ناکارآمدی وام بانکی خرید مسکن کاهش یافت و سطح معاملات خرید مسکن با افت قابل ملاحظه مواجه شد، به دلیل گرفتار شدن سازنده‌ها در باتلاق فروش نرفتن واحدهای آماده عرضه، فعالیت‌های ساختمانی جدید تحت تاثیر قرار گرفته وکاهش یافت.

در واقع جهش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید خانوارها منجر به سخت شدن فرآیند فروش واحدهای آماده سازنده‌ها و در نتیجه کاهش شروع پروژه‌های جدید ساختمانی در بهار ۹۸ شد. در بهار امسال حجم فروش مسکن در معاملات کشوری واحدهای مسکونی در مقایسه با بهار سال قبل ۳۰ درصد کاهش یافت.

بررسی‌ها از شرایط بازار ساخت وساز مسکن با استناد به آمارهای رسمی ساخت‌وساز مربوط به مقطع زمانی بهار ۹۸ نشان می‌دهد تحت تاثیر افت فصلی ساخت وساز و کم شدن شیب رشد نقطه‌ای ساخت واحدهای مسکونی در کشور انتظار می‌رود شیب رشد نقطه‌ای ساخت‌وسازهای کشوری، باز هم کاهش پیدا کند.

در صورت ادامه وضعیتی که در بهار امسال در بازار ساخت وساز مسکن کشور تجربه شد (در صورت ادامه کاهش تیراژ فصلی ساخت مسکن)، همچنان عرضه جدید واحدهای مسکونی برای ششمین سال پیاپی کمتر از ۴۰۰ هزار واحد خواهد شد. این میزان دست‌‌کم معادل ساخت ۲۵۰ هزار واحد مسکونی کمتر از کف بحرانی ساخت واحدهای مسکونی در کشور طی یک سال است.

از سال ۹۳ تا ۹۷ ساخت وساز در کشور در هر سال کمتر از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بوده است؛ در سال ۹۶ این میزان به کمترین حد خود طی بازه زمانی اعلام شده یعنی ۳۳۰ هزار واحد مسکونی تنزل یافت.

اما این میزان با ۱۵ درصد افزایش در سال ۹۷ به ۳۸۰ هزار واحد رسید. براساس نیازسنجی انجام شده در طرح جامع مسکن برای پاسخ به نیاز مسکن کل کشور در هر سال ساخت حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی مورد نیاز است تا از این طریق تعادل بین عرضه و تقاضای واحدهای مسکونی برقرار شود.

با این حال کف بحرانی ساخت وساز در طرح جامع معادل ۵۵۰ هزار واحد مسکونی تعریف و اعلام شده است. به این معنا که در صورت کاهش تعداد ساخت وساز در کشور به کمتر از این میزان در هر سال، نه تنها امکان برقراری تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن وجود نخواهد داشت بلکه عدم تعادل موجود بین عرضه وتقاضا به حداکثر خواهد رسید و بازار قادر به پاسخگویی به حداقل تقاضای موجود مسکن نیز نخواهد بود.

مهم‌ترین اثر این بی تعادلی، کمبود شدید عرضه مسکن، اثر آن بر سطح قیمت‌ها و تورم ملکی و در نهایت کاهش مجدد حجم ساخت وسازها به واسطه نبود قدرت خرید در بازار مسکن و فروش نرفتن آپارتمان‌های آماده عرضه خواهد شد. این نارسایی به‌صورت یک فرآیند و یک چرخه معیوب ادامه خواهد یافت و مشکلات موجود در بازار مسکن را دامن زده و افزایش می‌دهد.

عقب‌نشینی عمیق‌تر در تهران

بررسی‌ها بر پایه آمارهای رسمی نشان می‌دهد عقب‌نشینی سازنده‌ها از بازار ساخت وساز مسکن در تهران به مراتب بیشتر از عقب‌نشینی سازنده‌ها از بازار کشوری ساخت وساز است.

در بهار ۹۸ مجموعا حدود ۱۵ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی در شهر تهران مجوز ساخت دریافت کرد که این میزان ساخت وساز در مقایسه با ساخت وسازهای زمستان ۹۷ معادل ۲۵ درصد کاهش یافت. این میزان در بهار ۹۸ در مقایسه با بهار ۹۷ نیز با افت ۲۳ درصدی مواجه شد.

این موضوع نشان می‌دهد عقب‌نشینی ساخت‌وساز در تهران به مراتب بیشتر از عقب‌نشینی ساخت‌وسازهای کشوری بوده است.

در حالی که ساخت‌وسازهای کشوری مسکن در بهار ۹۸ نسبت به زمستان ۹۷ معادل ۱۶ درصد کاهش یافت این میزان کاهش در ساخت‌وسازهای تهران در همین بازه زمانی ۲۵ درصد گزارش شده است؛ همچنین در حالی که حجم ساخت‌وسازهای کشوری مسکن در بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷ با رشد ۶ درصدی مواجه شد اما در تهران حجم ساخت‌و‌سازها در این بازه زمانی ۲۳ درصد افت کرد.

این موضوع ناشی از بیشتر بودن عمق رکود و جهش قیمت در بازار معاملات واحدهای مسکونی تهران در مقایسه با معاملات کشوری مسکن بوده است. بنابراین اثر این رویداد بر بازار ساخت‌وساز تهران نیز به مراتب بیش از اثری است که رکود و افزایش قیمت مسکن بر بازار ساخت وساز در سایر استان‌ها بر جای گذاشته است.

به عبارت دیگر ضربه‌ای که ساخت‌وسازهای تهران از جهش شدید قیمت و سپس رکود عمیق در بازار معاملات مسکن دریافت کرد به مراتب بیشتر از ضربه‌ای است که بر بازار ساخت و ساز مسکن در ۳۰ استان دیگر تحت تاثیر این موضوع وارد شد.

تغییرات استانی ساخت و سازهای مسکن کشور در بهار ۹۸ نشان می‌دهد ۳۱ استان کشور را به لحاظ تحولات نقطه‌ای ساخت‌وساز می‌توان به چهار گروه طبقه‌بندی کرد. در گروه اول استان‌هایی قرار دارند که حجم ساخت‌وساز مسکن در آنها در بهار ۹۸ در مقایسه با بهار ۹۷ تا سقف ۵۰ درصد افزایش یافته است؛ در این گروه ۱۳ استان یعنی استان‌های اردبیل، اصفهان، بوشهر، خراسان‌جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کهگیلویه و بویر احمد، مازندران، هرمزگان و همدان قرار دارند.

همچنین در گروه دوم یعنی استان‌هایی که تیراژ ساختمانی در آنها در بهار ۹۸ در مقایسه با بهار ۹۷ بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته است ۷ استان آذربایجان‌شرقی، چهارمحال و بختیاری، سمنان، کردستان، گلستان، گیلان و لرستان هستند. در دو استان یعنی استان‌های آذربایجان‌غربی و البرز نیز در بهار ۹۸ حجم ساخت وسازها در مقایسه با بهار ۹۷ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

با این حال حجم ساخت وساز مسکن در بهار ۹۸ در مقایسه با بهار ۹۷ در سایر استان‌ها همچون استان‌های یزد، مرکزی، کرمانشاه، کرمان، قزوین، زنجان، خراسان رضوی، تهران و ایلام کاهش یافته است؛ در این استان‌ها حجم ساخت‌وسازهای مسکن در بهار ۹۸ در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال قبل-بهار ۹۷-بین ۵ تا ۶۱ درصد افت کرده است.

بیشترین میزان افزایش حجم ساخت و ساز مسکن در بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته مربوط به استان آذربایجان‌غربی با رشد ۱۲۳ درصدی شروع پروژه‌های جدید ساختمانی و سپس استان البرز با رشد ۱۰۸ درصدی حجم صدور پروانه برای احداث واحدهای مسکونی بوده است.

همچنین بیشترین میزان افت ساخت مسکن در این بازه زمانی مربوط به استان کرمانشاه با کاهش ۶۱ درصدی حجم شروع پروژه‌های جدید ساختمانی و سپس استان خراسان رضوی با افت ۵۱ درصدی حجم صدور پروانه ساختمانی برای احداث واحدهای مسکونی در بهار ۹۸ بوده است.

در استان تهران نیز حجم شروع پروژه‌های ساختمانی جدید در بهار ۹۸ در مقایسه با بهار ۹۷ معادل ۱۰ درصد کاهش یافته است؛ این میزان کاهش در شهر تهران در این بازه زمانی معادل ۲۳ درصد بوده است.

کاهش ۱۶ درصدی ساخت مسکن در بهار ۹۸ - 35

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است. وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و … بودجه یاد شده اختصاص یابد. بررسی مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیانسخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دستاورد‌ها و مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان در جلسه علنی سه شنبه با حضور دولتی‌ها بررسی می‌شود.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
به گزارش تارنمای خبری «عربی ۲۱»، منابع محلی سوری اعلام کردند که پنج دستگاه خودروی زرهی روسی با نظارت نیروهای دمکراتیک کرد سوریه (قسد) وارد مرکز شهر شدند. نیروهای دموکراتیک سوریه ۲۶ مهرماه شهر الرقه را از اشغال گروه تروریستی داعش آزاد کردند. براساس این گزارش و بموجب توافق جدید، تجهیزات نظامی روسی در اختیار «تیپ ۹۳» شهر «منبج» قرار گرفت. نیروهای دمکراتیک سوریه متشکل از نیروهای کرد و عرب سوریه با حمایت ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا ۱۶ مرداد ۹۵، شهر منبج در حومه شمالی 'حلب' را از اشغال داعش آزاد کردند. وی اعلام کرد که این توافق در دیدار نیروهای دمکراتیک سوریه با «الکساندر چایکو» فرمانده نیروهای روسی در سوریه گرفته شده است.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور یافت. * در ابتدای این دیدار تعدادی از نمایندگان دانشجویان مطالبات و دغدغه‌های دانشجویی و مردمی خود را با رئیس دستگاه قضا در میان گذاشتند. همچنین گسترش عدالت در کشور، برخورد با فساد در سطوح مختلف، کاهش پرونده‌های قضایی، شفافیت آرای قضایی، پیگیری موضوع افراد عادی و رسمی از دیگر مطالبات دانشجویان از رئیس دستگاه قضا بود. * انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دستگاه قضا و عملکرد رسانه‌ای یکی دیگر از خواسته‌های دانشجویان بود. بر این اساس بیشترین سئوالاتی که از رئیس دستگاه قضا مطرح شد به شرح زیر اعلام شد:۱-چرا دادرسی پرونده سکه ثامن علیرغم گذشت یک سال و نیم از بازداشت متهم انجام نمی‌شود.

اخبار بیشتر