تازه‌ترین اظهارات نجفی درباره لحظه قتل میترا استاد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تازه‌ترین اظهارات نجفی درباره لحظه قتل میترا استاد

واکنش قاضی پرونده نجفی درباره موضوع نبش قبر

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش قاضی پرونده نجفی درباره موضوع نبش قبر
مهر نوشت: قاضی رسیدگی کننده به پرونده نجفی گفت: رای در مهلت قانونی صادر می شود.

قاضی محمدی کشکولی در جمع خبرنگاران در رابطه با این جلسه گفت: این جلسه با همکاری اصحاب رسانه، متهم پرونده و وکلای ایشان دفاعیات انجام شد و به استماع رسید و با توجه به تقاضای وکلا منجر به اعلام نظریه تکمیلی از سوی هیات کارشناسی ۵نفره و اینکه دیوان عالی در مورد نوع قتل ایراداتی گرفته بود تحقیقات تکمیل شد و امروز دادگاه به پایان رسید و ظرف یک هفته رای صادر خواهد شد.

وی افزود: ادله از سوی نماینده دادستانی، هیات قضایی و کارشناسان در محل جنایت و دفاعیات متهم و وکلایشان استماع شد و با بررسی زوایای قتل سعی می‌کنیم یک فرایند دادرسی عادلانه بر پایه موازین قانونی در مهلت مقرر داشته باشیم.

محمدی کشکولی در پاسخ به این سوال که آیا سابقه مسیولیت نجفی در صدور رای نهایی تاثیر دارد گفت: همه در برابر قانون یکسان هستند البته قانون گذار پیش بینی کرده و اگر فردی شرایطی داشته باشد با توجه به آن و با توجه به آثار اجتماعی فرد می‌تواند مانند سایر اقشار از شرایط تخفیف برخوردار شود بنابراین با توجه به آثار اجتماعی رای صادر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمانه کردن تاثیری داشته است و اینکه آیا پرونده دارای ابهاماتی است گفت: وکلا حقوق دفاعی دارند و مواردی به ذهن شان می‌رسد و اینکه پرونده ابهام دارد در حد ادعا است چرا که نظریات خوبی از تشریح جسد و ادله جرم وجود دارد بنابراین زوایا و کیفیت قتل برای قضات روشن است و بعد از بررسی دفاعیات طرفین و انجام مشاوره رای صادر می‌شود

کشکولی در خصوص درخواست یکی از کارشناسان پرونده در رابطه با نبش قبر گفت: ضرورتی ندارد. ۴۷۲۳۲

خواندن خبر در سایت منبع

چرا نجفی بالش را به حمام برد!

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
چرا نجفی بالش را به حمام برد!
متهم پرونده قتل میترا استاد گفت: میترا از قبل اسلحه را دیده بود همچنین نمی‌دانستم بالش صدای گلوله را می‌گیرد یا نه! بالش را داخل حمام بردم می‌خواستم ابتدا اسلحه را نبیند!

خبرگزاری تسنیم: دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد؛ همسر دوم محمدعلی نجفی برای تعیین عمد یا شبه‌عمد بودن قتل، صبح امروز با حضور وکلا، متهم، عوامل بررسی صحنه جرم و کارشناسان رسمی دادگستری آغاز شده است.

در ادامه جلسه دادگاه، قاضی کشکولی از نجفی پرسید که چه لحظه‌ای متوجه جدا شدن خانم استاد شدید که نجفی پاسخ داد: با هم کشمکش داشتیم البته نه به معنای اینکه خانم استاد بخواهد جلوگیری کند، او هول شده و دست مرا گرفته بود، در یک لحظه دیدم دست مرا رها کرد، یک یا دو قدم به عقب رفت و داخل وان افتاد.

قاضی کشکولی از متهم پرونده قتل میترا استاد پرسید که اسلحه تا آخرین لحظه دست چه کسی بود؟ که نجفی گفت: دست بنده.

قاضی کشکولی درباره هدف و انگیزه محمدعلی نجفی از ورودش به داخل وان پرسید که شهردار اسبق تهران پاسخ داد: همانطور که پیش از این نیز گفتم از چند مدت قبل با خانم استاد در رابطه با جدایی بحث داشتیم؛ آن روز نیز وی گفت «بعد از استحمام به مکانی می‌روم» که عصبانیت من به اوج رسید، رفتم که با میترا اتمام‌ حجت کنم و او را بترسانم! میترا از قبل اسلحه را دیده بود همچنین نمی‌دانستم بالش صدای گلوله را می‌گیرد یا نه، بالش را داخل حمام بردم می‌خواستم ابتدا اسلحه را نبیند و اسلحه را روی کمد بالای کابینت بگذارم.

وی افزود: با نشان دادن اسلحه می‌خواستم بگویم که ممکن است کار به جای باریک بکشد، فرضم بر این بود که خانم استاد زیر دوش است اما نمی‌دانم چرا زیر دوش نبود؛ حین ورود به حمام سینه به سینه شدیم، بالش را کنار زدم، گفتم نمی‌خواهی داستان را تمام کنی؟ با دیدن اسلحه هول شد.

نجفی ادامه داد: گلوله نخست شلیک شد و گلوله‌های بعدی نیز در حالی که دست مرا گرفته بود شلیک شد، تلاش می‌کردم گلوله به وی نخورد و چند بار جای اسلحه تکان خورد.

قاضی کشکولی از نجفی پرسید که آیا خودتان با شلیک گلوله ترسیدید و واکنش‌تان چه بود؟

نجفی پاسخ داد: بله، ترسیده بودم! داد می‌زدم دستم را رها کن و امکان رها کردن دست را نداشتم.

رئیس دادگاه گفت: کارشناسان گفتند یک گلوله به بدن مقتوله اصابت کرده اما شما دو نظریه ارائه دادید! چطور می‌خواهید توجیه کنید یک گلوله به دست و یک گلوله به بدن اصابت کرده است، چگونه می‌شود گلوله به استخوان بخورد و کمانه کند.

نجفی پاسخ داد: به نظرم نظریه دوم درست نیست اما گفتم در صورت پذیرفتن آن، چون مسیر ورود گلوله به بدن با زاویه بسیار بیشتری از مسیر حرکت آن در دست است، پس باید در زمان خوردن به دست تغییر مسیر دهد.

متهم پرونده قتل میترا استاد ادامه داد: میترا وقتی دستم را کامل رها کرد، به وان افتاد و دیگر گلوله‌ای شلیک نشد؛ اینطور نبود که دستش را جلوی سینه بگیرد و گلوله شلیک شود و من مطمئن هستم از ۴ گلوله بعدی شلیک شده پس از گلوله اول، یکی به دست خورده و وارد وان شده و گلوله آخر پس از اصابت به دیوار و کمانه کردن به سینه خورده است.

قاضی کشکولی از متهم نجفی خواست آخرین تحلیل خود را درباره انگیزه به ورود حمام و اصابت گلوله ارائه کند.

نجفی گفت: دیوار شرقی سمت راست من و سمت چپ مرحومه بود و بعد از شلیک گلوله، دست من را گرفت؛ ما در حال حرکت بودیم اما اینگونه نبود که ثابت ایستاده باشیم و بنده حائل بین دیوار و مرحومه نبودم؛ می‌گوییم گلوله سوم به دست خورده و وارد وان شده است.

شهردار اسبق پایتخت افزود: گلوله بعدی به دیوار سمت راست من و سمت چپ مرحومه برخورد کرد، در برگشت می‌توانست به من یا وی بخورد که در نهایت به سینه خانم اصابت کرد همچنین گلوله دفرمه و سرعت آن به میزانی گرفته شده که از بدن خارج نشده است.

در ادامه جلسه، رئیس دادگاه از خانم کیان‌زاده؛ کارشناس سلاح خواست در جایگاه حاضر شده و توضیحاتی ارائه کند که وی با حضور در جایگاه گفت: بنده برای آقای نجفی متأثر هستم که چرا با وجود علم و دانش وی، این اتفاق برایش رخ داد همچنین حدود ۴۵ سال است که در بحث اسلحه‌شناسی فعالیت دارم و تاکنون شاید بیش از هزار جسد تیرخورده را دیده‌ام.

وی ادامه داد: آقای نجفی اصرار دارد یک گلوله از دست خارج شده و به وان رفته اما هیچگاه گلوله‌ای که از دست خارج شود سوراخ بسیار کوچکتر از شکلی که در محل حادثه ایجاد شده را روی وان نمی‌تواند ایجاد کند و باید سوراخ بزرگتری روی وان می‌بود.

این کارشناس اسلحه‌شناسی تصریح کرد: گلوله کمانه به گلوله‌ای گفته می‌شود که پس از برخورد به جایی به فرد می‌خورد و معمولا سوختگی با شکل بیضوی ایجاد می‌کند؛ گلوله کمانه، سوختگی می‌گذارد در حالی که آثار روی سینه حاکی از ایجاد سوختگی نبوده است.

وی ادامه داد: گلوله بعد از اینکه از پشت دست خارج شده، به سینه خورده و در نهایت در پهلو قرار گرفته، پشت خانم استاد نزدیک وان بوده و دست وی احتمالا در لبه وان قرار داشته که خون ریخته شده داخل وان نیز احتمالا به همین دلیل بوده است.

کیان‌زاده با بیان اینکه کمانه گلوله از دست معنی ندارد، گفت: اگر گلوله به دست بخورد و بعد از نقطه دیگری، می‌گوییم غیرمستقیم، در این مورد گلوله غیرمستقیم خورده یعنی از دست خارج شده و روی سینه نشسته است همچنین پراکندگی اصابت گلوله‌ها حاکی از شرایط غیرعادی دارد یعنی آقای نجفی اگر در حالت کاملا عادی و نرمال قرار داشت می‌توانست به راحتی یک گلوله به سمت خانم استاد شلیک کند اما نوع گلوله‌ها حاکی از دستپاچگی وی دارد.

در ادامه جلسه، قاضی کشکولی از حمید گودرزی؛ وکیل نجفی خواست تا در صورت داشتن ابهام، از کارشناس اسلحه سؤال بپرسد که گودرزی خطاب به کارشناس اسلحه گفت: یکی از سایت‌های مجازی تصویری از صحنه جرم منتشر کرده بود که البته این تصویر ساعت ۲ بعدازظهر دیروز به دست من رسید.

گودرزی با نشان دادن این تصویر به کارشناس اسلحه از وی خواست درباره آن و خون‌های ریخته شده خارج از وان و روی لبه آن نظر دهد که کارشناس سلاح گفت: این تصویر با توجه به رفت و آمد و تغییرات رخ داده در صحنه جرم «بکر» نیست البته خون ریخته شده داخل وان با توجه به عکس می‌تواند ناشی از خونریزی از دست باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

صدور رأی نهایی دادگاه «نجفی» ظرف مدت یک هفته

فارسخبرگزاری فارس
صدور رأی نهایی دادگاه «نجفی» ظرف مدت یک هفته
قاضی محمدی کشکولی گفت: ظرف یک هفته رأی دادگاه نجفی صادر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس، قاضی محمدی کشکولی در جمع خبرنگاران در رابطه با آخرین جلسه دادگاه نجفی گفت: این جلسه با همکاری اصحاب رسانه، متهم پرونده و وکلای ایشان دفاعیات انجام شد و به استماع رسید و با توجه به تقاضای وکلا منجر به اعلام نظریه تکمیلی از سوی هیأت کارشناسی ۵نفره و اینکه دیوان عالی در مورد نوع قتل ایراداتی گرفته بود تحقیقات تکمیل شد.

وی گفت: امروز دادگاه به پایان رسید و ظرف یک هفته رای صادر خواهد شد.

وی افزود: ادله از سوی نماینده دادستانی هیات قضایی و کارشناسان در محل جنایت و دفاعیات متهم و وکلایشان استماع شده و با بررسی زوایای قتل سعی می‌کنیم یک فرایند دادرسی عادلانه بر پایه موازین قانونی در مهلت مقرر داشته باشیم.

محمدی کشکولی در پاسخ به این سوال که آیا سابقه مسؤولیت نجفی در صدور رای نهایی تاثیر دارد گفت: همه در برابر قانون یکسان هستند البته قانون گذار پیش بینی کرده اگر فردی شرایطی داشته باشد با توجه به آن و با توجه به آثار اجتماعی فرد می‌تواند مانند سایر اقشار از شرایط تخفیف برخوردار شود بنابراین با توجه به آثار اجتماعی رای صادر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمانه کردن گلوله را تایید می‌کنید و اینکه آیا پرونده دارای ابهاماتی است گفت: وکلا حقوق دفاعی دارند و مواردی به ذهنشان می‌رسد و اینکه پرونده ابهام دارد در حد ادعا است؛ چرا که نظریات خوبی از تشریح جسد و ادله جرم وجود دارد بنابراین زوایا و کیفیت قتل برای قضات روشن است و بعد از بررسی دفاعیات طرفین و انجام مشاوره رای صادر می‌شود.

کشکولی در خصوص درخواست یکی از کارشناسان پرونده در رابطه با نبش قبر گفت: ضرورتی ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نجفی: کارشناسان از کجا می‌فهمند هنگام قتل سلامت روان داشتم؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
نجفی: کارشناسان از کجا می‌فهمند هنگام قتل سلامت روان داشتم؟
ساعت 24- محمدعلی نجفی گفت: به هیئت کارشناسی گفتم چطور با این سوالات می‌فهمید که زمان قتل تعادل روانی داشتم یا نه؟ که در جواب به من گفتند ما نمی‌گوییم در شرایط روانی متعادل بودید بلکه می‌گوییم عدم تعادل روانی شما احراز نشد.

دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد؛ همسر دوم محمدعلی نجفی، برای تعیین عمد یا شبه‌عمد بودن صبح امروز با حضور وکلا، متهم، عوامل بررسی صحنه جرم و کارشناسان رسمی دادگستری آغاز شده است.

در ادامه جلسه دادگاه محمدعلی نجفی گفت: از روز نخست خدمت بازپرس پرونده و سرپرست دادسرای امور جنایی که خود در جلسات بازپرسی حضور داشت، گفتم قابل درک است، شما به عنوان دادستان و مدعی‌العموم هستید و امیدوارم تا روز آخر به عهد خود بایستید.

متهم پرونده قتل میترا استاد افزود: هر دو طرف قضیه (دادستان، بنده و وکلایم) باید گوشه چشمی بر دادگاه عدل الهی داشته باشیم، اینکه حب و بغض بر مواضع ما اثر بگذارد، خطرناک است، این دادگاه بالاخره می‌گذرد.

در ادامه قاضی محمدی کشکولی خطاب به محمدعلی نجفی گفت: شما گفتید بعد از اصابت گلوله متوجه سقوط خانم استاد به داخل وان شدید، پزشک روانشناس و هیئت ۳ نفره سلامت روانی شما را تأیید کردند و گفتند که در زمان قتل متوجه رفتار خود بوده‌اید، اما شما در دفاع می‌گویید در زمان اصابت گلوله در شرایط بی‌ارادگی قرار داشتید که این اظهارات با توجه به نظریه کارشناسان متعارض است.

نجفی پاسخ داد: من به هیئت کارشناسی گفتم که چطور ممکن است که پس از ۴۸ یا ۷۲ ساعت با سوالاتی که می‌کنید تشخیص دهید آن زمان بنده در تعادل بودم یا خیر که آنها گفتند این را بیان نمی‌کنیم که در شرایط روانی متعادل بودید بلکه می‌گوییم به طور مثال احراز نشد که شرایط روانی، غیرمتعال بوده است؛ دقیقا مانند آنچه شورای نگهبان در احراز صلاحیت می‌گوید.

متهم پرونده قتل میترا استاد افزود: نمی‌گویم از نظر روانی مشکل داشتم، غیر از گلوله نخست که بدون اراده من شلیک شد، شلیک مابقی گلوله‌ها (۴ گلوله) چند ثانیه بیشتر طول نکشید و در حالی بود که خانم استاد دستم را گرفته بود.

شهردار اسبق تهران ادامه داد: یادم می‌آید به خانم استاد گفتم دستم را رها کن و اراده شلیک یا عدم شلیک از من گرفته شد و هیچگاه با هدف، شلیکی انجام ندادم، زیرا فاصله کم بود.

قاضی کشکولی در ادامه از نجفی پرسید که بعد از شلیک چندمین گلوله فهمیدی خانم استاد مورد اصابت گلوله قرار گرفته که وی پاسخ داد: بعد از شلیک آخرین گلوله دیگر هیچ گلوله‌ای شلیک نکردم، اسلحه را روی روشویی گذاشتم، لحظاتی درنگ کردم و وقتی سمت میترا رفتم و روی بدنش دست کشیدم، فهمیدم آثار حیات ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

توضیحات محمدعلی نجفی از غیرارادی بودن شلیک ۵ گلوله

همشهریخبرگزاری همشهری
توضیحات محمدعلی نجفی از غیرارادی بودن شلیک ۵ گلوله
محمدعلی نجفی در ادامه دفاعیات خود در جلسه دادگاه امروز صبح توضیحاتی را در رابطه با نحوه شلیک پنج گلوله داد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، در ابتدای جلسه قاضی محمدی کشکولی از متهم محمدعلی نجفی خواست تا با حضور در جایگاه به بیان دفاعیات خود بپردازد.

نجفی ضمن حضور در جایگاه خطاب به قاضی گفت: از صبر و شکیبایی شما جهت استماع دفاعیات تشکر می‌کنم. اینکه ما برای روشن شدن تمام ابعاد ماجرا اصرار می‌کنیم به خاطر آن است که به مدلی برسیم تا بر اساس آن بتوانیم شواهد و قرائن را بگوییم.

وی افزود: در این پرونده غیر از بحث حقوقی باید بحث علمی و کارشناسی هم مطرح شود.

نجفی همچنین توضیحاتی را در رابطه با کارشناسی‌های در این پرونده انجام داد و گفت: کارشناسان اعلام کردند که تغییر شکل گلوله و افت سرعت سبب شده گلوله از بدن خارج نشود این اگر صحت داشته باشد به این معناست که گلوله با یک جسم سخت برخورد کرد که به نظر ما دیوار است اما کارشناسان می‌گویند به دلیل برخورد با استخوان دست تغییر شکل داده است.

وی در ادامه و با بیان اینکه نباید تلافی جویانه برخورد کرد، گفت: این دادگاه می‌گذرد و همه ما می‌گذریم و اینکه باقی می‌ماند این است که باید در دادگاه عدل الهی پاسخگو باشیم.

در ادامه قاضی محمدی کشکولی خطاب به متهم گفت: چهار کارشناس سلامت روان شما در روز حادثه را اعلام کردند اما شما می‌گویید در شرایط غیرارادی و بی اختیاری قرار داشتید. این مسائل متعارض با نظر روانپزشکان است. در این رابطه اگر مطلبی دارید بگویید.

نجفی در دفاع از خود گفت: به آنها گفتم شما چطور ۷۲ ساعت بعد از حادثه تشخیص می‌دهید که من در آن زمان در شرایط عادی و متعادل بودم یا خیر که آنها پاسخ دادند که ما در گزارشی که می‌دهیم نمی‌گوییم شما در شرایط روانی متعادلی بودید یا خیر بلکه می‌گوییم شرایط غیرعادی برای ما احراز نشده است.

وی خطاب به رئیس دادگاه گفت: مدعی نیستم که از نظر روانی مشکل داشتم، عرضم این است که وقتی وارد حمام شدم در رابطه با شلیک گلوله اول ایشان من را به عقب هل دادند بنابراین گلوله‌ای شلیک شد و به کابینت خورد بقیه گلوله‌ها چند ثانیه طول کشید و اینها در حالی بود که ایشان دست من را گرفته بود و حتی چند بار من گفتم که دست مرا رها کن.

نجفی با بیان اینکه من هیچ گاه با اراده و با هدف شلیک نکردم گفت: وقتی گلوله‌ها به در و دیوار اصابت کرده یعنی غیرعادی بوده است.

وی در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه بعد از شلیک چندمین گلوله فهمیدید که به ایشان اصابت شده است، گفت: آخرین گلوله که فکر می‌کنم چهارمی است ایشان به عقب رفتند و بعد از آن هیچ شلیکی انجام نشد و اسلحه را جلوی آینه کمد گذاشتم جلو رفتم و دست روی پیشانی مرحومه گذاشتم و دیدم علائم حیات ندارند و دیدم روی سینه‌اش سوراخ ایجاد شده است.

در ادامه قاضی خطاب به متهم گفت: چه زمانی فهمیدید دست ایشان از دست شما جدا شده است که متهم پاسخ داد کشمشکی داشتیم چون ایشان هول شده بود دست مرا گرفته بود و به همین دلیل من اسلحه را به سمت بالا بردم و بعد از شلیک چهار گلوله دیدم ایشان دست من را رها کرده است.

نجفی در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه تا آخرین زمان اسلحه دست چه کسی بود، گفت: دست من بود اما در کشمکش‌ها ایشان دو دستش را روی شانه من گذاشت و از جایی به بعد هم با دست سعی داشت اسلحه را بگیرد.

قاضی محمدی کشکولی خطاب به نجفی گفت: با چه انگیزه و قصدی وارد حمام شدید؟ که نجفی پاسخ داد: به عصبانیت لحظه‌ای دچار شدم البته از چند مدت قبل با ایشان بحث داشتیم و من بارها به ایشان گفتم با پرداخت مهریه به صورت توافقی جدا شویم اما روز حادثه ایشان به من گفت که بعد از حمام به جایی می‌خواهد برود و این باعث شد عصبانی شوم.

وی در ادامه دفاعیات خود گفت: با اسلحه وارد حمام شدم تا ایشان را بترسانم بالشی هم که بردم برخلاف چیزی که می‌گویند برای خفه کردن صدای گلوله بوده است، برای پنهان کردن اسلحه بود من نمی‌دانستم بالش صدای گلوله را می‌گیرد البته بعید هم می‌دانم چون محل حادثه کوچک بود و صدا اکو می‌شد بالش را بردم تا ایشان اسلحه را نبیند می‌خواستم ببرم تا به او بگویم ببین کار ما به کجا ممکن است کشیده شود.

نجفی ادامه داد: تصورم این بود که ایشان زیر دوش هستند اما وقتی وارد حمام شدم با ایشان سینه به سینه شدم و مرحومه با دیدن اسلحه هول شد و ترسید و همان لحظه دستانش را روی شانه من گذاشت و فکر می‌کنم لیز خورد و من را هول داد و همین باعث شد که گلوله‌ای شلیک شود من تلاش کردم گلوله‌ای که شلیک می‌شود به سمت بالا بخورد به خاطر همین کلا اسلحه را به سمت بالا بردم.

نجفی در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه در هنگام شلیک گلوله خود شما هم ترسیدید، گفت: بله حتی سه چهار بار داد می‌زدم و به او می‌گفتم دست مرا ول کن.

نجفی در پاسخ به سوال دیگر قاضی مبنی بر اینکه شما گفتید گلوله چهارم که شلیک شد به مرحومه اصابت کرد در این رابطه چه توضیحی دارید، گفت: چهارم بعد از اولی آن موقع فکر می‌کردم چهار گلوله شلیک شده است اما در پلیس آگاهی فهمیدم پنج گلوله شلیک شده است.

نجفی در پاسخ به این سوال که اصلا اسلحه چند گلوله داشت، گفت: کلا ۱۳ گلوله داشت که ۵ گلوله آن شلیک شد.

در ادامه قاضی محمدی کشکولی خطاب به متهم نجفی گفت: کارشناسان اعلام می‌کنند محل اصابت گلوله‌ها با اعترافات شما همخوانی ندارد. چطور توجیه می‌کنید که گلوله به دست خورده یا به بدن اصابت کرده است؟ چطور می‌شود گلوله به استخوان برود و کمانه کند؟ در این رابطه چه توضیحی دارد که نجفی گفت: در این رابطه دو نظریه مطرح است اگر نظریه دوم را بپذیریم چون مسیر حرکت گلوله در بدن با زاویه‌ای بیشتر در دست حرکت کرده است، پس وقتی به دست خورده احتمال دارد کمانه کرده باشد اما بر اساس امر واقعی می‌گویم وقتی ایشان دست مرا رها کرد به وان افتاد و دیگر گلوله‌ای شلیک نشد و مطمئن هستم اینطور نبود که ایشان دست را جلوی سینه بگذارد آنچه اتفاق افتاده این است که از چهار گلوله بعد از اولی احتمالا گلوله سوم به دست ایشان خورده و به داخل وان افتاده بنابراین یک گلوله به دست و سپس به وان خورده و گلوله آخر به دیوار اصابت کرده و کمانه کرده و به سینه خورده است. کد خبر ۴۶۶۵۱۵

خواندن خبر در سایت منبع

استدلال‌های نجفی برای اثبات قتل غیرعمد میترا استاد

ایلناخبرگزاری ایلنا
استدلال‌های نجفی برای اثبات قتل غیرعمد میترا استاد
محمد علی نفی در رد عمدی بودن قتل همسرش گفت: هر چهار گلوله (پس از گلوله اول) پشت‌سر هم شلیک شد و گلوله سوم گلوله‌ای بود که به دست ایشان برخورد کرد. گلوله بعدی که گلوله چهارم بود به دیوار سمت راست من یا دیوار سمت چپ او برخورد کرد و برگشت که می‌توانست به من یا او اصابت کند و متاسفانه به او خورده است.

استدلال‌های نجفی برای اثبات قتل غیرعمد میترا استاد - 1

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، دومین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده محمدعلی نجفی امروز برگزار شد. در این جلسه محمدعلی نجفی متهم پرونده، گودرزی وکیل مدافع او، عوامل بررسی صحنه جرم، کارشناسان رسمی دادگستری و مطلعان حضور دارند. جلسه دادگاه با دفاعیات محمدعلی نجفی آغاز شد.

اولین صحبت نجفی در دادگاه این بود که این پرونده غیر از بحث‌های حقوقی، یک بخش علمی و کارشناسی دارد و باید بتوان مطالب را به صورت مبسوط ارائه داد.

جلسات رسیدگی مجدد به پرونده محمدعلی نجفی که امروز دومین جلسه آن برگزار شد، جهت اعمال نظر کارشناسان و مورد توجه قرار دادن نظریات کارشناسی آنان در بررسی این پرونده است که جلسه گذشته چند تن از کارشناسان بررسی صحنه جرم نظریات خود را درباره جنبه‌های مختلف وقوع این حادثه در دادگاه بیان کردند.

محمدعلی نجفی که امروز در ابتدای دادگاه به دستور قاضی در جایگاه قرار گرفت، در تلاش برای اقناع رئیس دادگاه در جهت اثبات اینکه قتل همسر دومش به صورت عمدی انجام نشده، اظهارات کارشناسانی که در جلسه پیش مطرح شده بود را مورد بحث قرار داد که برخی از نظریات آنان را تایید و برخی دیگر را رد کرد.

نجفی در نقد نظر کارشناسان بر این نکته تاکید داشت که بنده به این دلیل که در آن واقعه حضور داشتم، علم حضوری دارم.

نجفی در بیان بیش از پنج نکته در مورد نظریات کارشناسی در بخشی از صحبت‌های خود تاکید کرد که وقتی شلیک کردم همسرم به وان افتاد.

وی در ادامه و با تکیه بر این گذاره، وجود بیشتر خون در کف حمام را نسبت به داخل وان نتیجه گرفت و سپس ثابت کرد که شلیک در کف حمام انجام شده و نه در داخل وان.

نجفی همچنین در تشریح چگونگی اصابت گلوله به مقتوله به زوایای اصابت گلوله اشاره کرد و عنوان داشت که اگر در زندان کامپیوتر داشتم می‌توانستم زوایا را خیلی بهتر ترسیم کنم.

وی همچنین تغییر شکل گلوله و تعداد محل‌های اصابت روی دیوارها و سقف حمام را مورد بحث قرار داد.

نجفی در اثبات شبه‌عمد بودن قتل در این جلسه بر دو موضوع تاکید داشت؛ یکی زاویه اصابت گلوله به کف دست نسبت به خط افق و در ادامه زاویه بیشتر همان گلوله در ورود به سینه مرحومه نسبت به خط افق در این استدلال می‌توان کمانه کردن گلوله در کف دست را برداشت کرد که خود دلیلی بر عمدی نبودن قتل است.

نجفی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به نظریه کارشناسان اشاره کرد، مبنی بر اینکه آنها می‌گویند یک گلوله به دست اصابت کرده و همان گلوله به بدن برخورد کرده که باعث کشته شدن مرحومه شده است اما نجفی تاکید کرد که بنده این نظریه را قبول ندارم.

وی در تشریح نظریه خود در مورد چگونگی کشته شدن همسرش گفت: بنده معتقدم یک گلوله به کف دست مرحومه اصابت کرده و از طرف دیگر دستش خارج شده و به زیر وان رفته است و گلوله‌ای دیگر نیز به دیوار اصابت کرده، در ادامه کمانه کرده و به سینه او خورده است.

این نظریه دوم نیز دلیلی بر کمانه کردن است که در صورت قبول آن توسط دادگاه، قتل عمد منتفی می‌شود.

قاضی کشکولی بعد از اظهارات متهم نجفی، از او چند سوال پرسید. یکی از سوالات قاضی در رابطه با معاینات پزشک روانشناس و سلامت روانی بود که نجفی نیز به سوال قاضی در این مورد پاسخ داد.

سوال دیگر قاضی از نجفی در مورد این بود که بعد از چندمین شلیک متوجه شدید که همسرتان تیر خورده است؟

نجفی در پاسخ به این سوال به برخی وقایع آن لحظه اشاره کرد و گفت: بنده فکر می‌کردم چهارمین گلوله، آخرین گلوله است و زمانی که دست مرا رها کرد و به وان افتاد چند لحظه‌ای درنگ کردم و بعد با لمس پیشانی او فهمیدم که آثار حیات ندارد.

او همچنین تاکید کرد که در کشمکش‌ها سعی داشتم که لوله اسلحه به سمت بالا باشد.

نجفی گفت: تا آخرین لحظه اسلحه در دست من بود.

وی در پاسخ به سوال دیگر قاضی مبنی بر اینکه با چه هدفی وارد حمام شدید، گفت: آن روز به من گفته بود که می‌خواهم بعد از حمام خارج شوم و به جایی بروم و این حرف باعث شده بود عصبانیت من به اوج برسد. می‌خواستم اتمام حجت کنم و او را بترسانم، در نتیجه بالشت را با خودم بردم که اسلحه را نبیند اما او تا اسلحه را دید هل شد و دستش را روی شانه من گذاشت و من را به عقب هل داد که گلوله اول و پس از آن چهار گلوله دیگر شلیک شد.

نجفی گفت: من داد می‌زدم و می‌گفتم ول کن.

رئیس دادگاه در ادامه درباره نظریه نجفی در مورد اصابت دو گلوله به بدن مرحومه (که خلاف نظر کارشناسان است که معتقدند تنها یک گلوله به دست و بدن مقتوله اصابت کرده) پرداخت و از او خواست در این مورد بیشتر توضیح دهد.

نجفی گفت: نظریه کارشناسان را به این دلیل رد می‌کنم که آنها می‌گویند یک گلوله به دست و سپس به بدن مرحومه اصابت کرده است اما اگر این نظریه را بررسی کنیم، می‌بینیم که آن گلوله که ابتدا به دست خورده زاویه‌ای اندک نسبت به خط افق داشته، به صورتی که نقطه خروجی به مچ دست نزدیکتر است اما همان گلوله اگر به بدن مرحومه اصابت کرده بود باید با همان زاویه اندک به مسیر خود ادامه می‌داد در حالی که آن گلوله‌ای که به بدن او اصابت کرده با زاویه‌ای بسیار زیاد ادامه مسیر داده به طوری که گلوله از سینه سمت چپ او وارد شده و تا پهلوی سمت راست او ادامه یافته است.

نجفی پس از رد نظریه کارشناسان با استدلال ذکرشده به تشریح مشاهدات و نظریه خود پرداخت و گفت: اولین گلوله‌ای که شلیک شد به زیر کابینت اصابت کرد و پس از آن چهار گلوله دیگر شلیک شده که یا گلوله اول، یا گلوله دوم، یا گلوله سوم که به احتمال قوی همین گلوله سوم بوده است، به دست او برخورد کرده و وارد وان شده است. گلوله چهارم هم به دیوار خورده و کمانه کرده و به سینه او اصابت کرده است.

قاضی کشکولی جهت پذیرش صحبت‌های متهم به مطرح کردن پرسش‌هایی از نجفی روی آورد.

قاضی معتقد بود که با توجه به نحوه رویارویی متهم و همسرش، گلوله با این استدلالی که نجفی ارائه کرده، باید به نجفی هم برخورد می‌کرده یا حداقل اینکه آن گلوله باید به گلوی مرحومه اصابت می‌کرد اما نجفی صحبت‌های قاضی را در این باره قبول نکرد و توضیح داد که در آن شرایط گلوله الزاما نباید به خودش برخورد می‌کرده است.

در ادامه جلسه دادگاه، قاضی کشکولی خطاب به متهم نجفی گفت: هر آنچه نظر خودتان است و در آن شرایط مشاهده کرده‌اید را بگویید تا ما اینجا بنویسیم.

نجفی در تشریح این ماجرا که دو گلوله به همسرش اصابت کرده، چنین گفت: زمانی که وارد حمام شدم و با ایشان روبه‌رو شدم همسرم پشتش به سمت دیوار شمالی (وان) بود و من صورتم به سمت دیوار شمالی قرار داشت. دیوار شرقی که گلوله چهارم به آن اصابت کرده دیواری است که سمت راست من و سمت چپ مرحومه قرار داشته است.

نجفی ادامه داد: پس از شلیک اولین گلوله، دست مرا گرفت و در فاصله کوتاهی چهار گلوله شلیک شد. او دست مرا گرفته بود و ما کمی در حال حرکت بودیم.

قاضی در این استدلال نجفی معتقد بود که نجفی بین دیوار شرقی و همسرش قرار داشت و به همین دلیل آن گلوله‌ای که می‌گوید به دیوار شرقی اصابت کرده و سپس کمانه کرده و به همسرش خورده، ابتدا باید به خودش اصابت می‌کرد.

اما نجفی چنین توضیح داد که دیوار شرقی که گلوله به آن برخورد کرده، سمت راست من و سمت چپ مرحومه بوده است و من حائل بین دیوار و همسرم نبودم.

نجفی در این توضیحات گفت: هر چهار گلوله (پس از گلوله اول) پشت‌سر هم شلیک شد و گلوله سوم گلوله‌ای بود که به دست ایشان برخورد کرد. گلوله بعدی که گلوله چهارم بود به دیوار سمت راست من یا دیوار سمت چپ او برخورد کرد و برگشت که می‌توانست به من یا او اصابت کند و متاسفانه به او خورده است. در نتیجه گلوله از آنجا با زاویه‌ای حرکت کرده و در پهلوی راست گیر کرده است و به همین دلیل هم هست که آن گلوله هم دفرمه شده و هم سرعتش گرفته شده که نتوانسته از بدن خارج شود.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

درددل کریم پدر عروس نگون بخت سقزی / مرگ ۱۱ میهمان عروسی چگونه رقم خورد! + عکس

رکنارکنا14 ساعت قبل
عروس سقزی از همان شب در خانه پدرش ماندگار شده و هنوز هم باور ندارد چه بر سرشان آمده است. حالا عروس ٢٧ساله در خانه پدر غصه می‌خورد و لحظات مرگ میهمانانش را مرور می‌کند. عروس نگون بخت در خانه پدری مانده استاز همان شب دخترم به خانه ما آمد و دامادم با پای شکسته پیگیر حادثه. غیر از این نیست که مالک تالار این بلا را سر ما آورده. حالا مالک تالار فراری است.

لحظه تصادف اتوبوس با مأمور پلیس رانندگی! + فیلم / هند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، ایستادن یک مأمور رانندگی در محل نامناسب یک تقاطع شلوغ موجب شد تا او دچار حادثه شود. این مأمور پلیس که هویتش «کولدیپ سینگ» اعلام شده در وسط یک تقاطع شلوغ ایستاده بود که ناگهان یک اتوبوس با او برخورد کرد. این ویدئو نشان می‌دهد در حالی که سینگ پشت به اتوبوس ایستاده است پس از برخورد اتوبوس، چند متر جلوتر پرتاب می‌شود. خوشبختانه راننده اتوبوس موفق به کنترل خودرو شد و پس از برخورد توانست اتوبوس را متوقف کند. این مأمور رانندگی شکایتی را علیه راننده اتوبوس مطرح کرده است.

فیلم/ انفجار وحشتناک مخزن پمپ بنزین

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

۴۷ کشته و زخمی در انفجار گاز در برج مسکونی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، رسانه‌های انگلیس در خبری اعلام کردند بر اثر انفجار ناشی از گاز و آتش سوزی در طبقات فوقانی یک برج مسکونی در منطقه پریسوو اسلواکی دست کم پنج نفر جان باختند و ۴۲ نفر دیگر زخمی شدند. نیرو‌های امدادی و آتش نشانی همچنان برای امداد و فرونشاندن کامل آتش در تلاش هستند.

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

فیلم| آتش‌سوزی مهیب در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ کشته برجای گذاشت

فارسفارس19 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، در آتش‌سوزی مهیب در ساختمان کارخانه‌ای در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند. بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، در حادثه آتش‌سوزی در ساختمان یک کارخانه در پایتخت هند، دهها کارگر به دام افتادند و جان خود را از دست دادند. حادثه‌ آتش‌سوزی در اوایل ساعات امروز (یکشنبه) در حدود ساعت ۰۵:۳۰ به وقت محلی به وقوع پیوست و به سرعت تمامی ساختمان را فراگرفت. در زمان وقوع حادثه، دهها کارگر درون ساختمان کارخانه در «آناج ماندی» در نزدیکی مرکز شهر دهلی نو در خواب بودند. روزنامه «تایمز آو ایندیا» به نقل از معاون رئیس اداره آتش‌نشانی دهلی نو نوشت: «آتش‌سوزی در زمینی به مسافت ۶۰۰ فوت مربع به وقوع پیوست. داخل ساختمان بسیار تاریک است.

اخبار بیشتر