شرح وضعیت فعلی عراق پس از استعفای نخست‌وزیر
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

شرح وضعیت فعلی عراق پس از استعفای نخست‌وزیر

الاتجاه: دولت «عبدالمهدی» تا تشکیل دولت جدید عراق به فعالیت ادامه می‌دهد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
الاتجاه: دولت «عبدالمهدی» تا تشکیل دولت جدید عراق به فعالیت ادامه می‌دهد
دولت «عادل عبدالمهدی» که روز گذشته استعفایش در پارلمان عراق پذیرفته شد، تا زمان شکیل دولت جدید به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

اعتمادآنلاین| دولت مستعفی عراق به مدت یک ماه تا تشکیل دولت جدید به کار خود ادامه خواهد داد.

«سعد الحدیثی» سخنگوی دولت موقت عراق ضمن اعلام این خبر در مصاحبه با خبرنگاران گفت: دولت عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی عراق همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

روز گذشته پارلمان عراق استعفای عبدالمهدی را با استناد به ماده ۷۵ قانون اساسی این کشور، پذیرفت.

روز جمعه عادل عبدالمهدی از قصد خود مبنی بر تقدیم استعفایش به پارلمان، در پی توصیه مرجعیت دینی این کشور خبر داد. بر اساس قانون اساسی، پس از آنکه استعفای نخست وزیر پذیرفته شود، استعفای او اجرایی خواهد شد و رئیس جمهور حداکثر طی ۱۵ روز، نام جایگزین نخست وزیر را از بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی اعلام می‌کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

چه کسی می‌تواند نخست‌وزیر جدید عراق باشد؟

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین
چه کسی می‌تواند نخست‌وزیر جدید عراق باشد؟
پس از استعفای نخست‌وزیر عراق به توصیه مرجعیت دینی، هم‌اکنون عرصه سیاسی این کشور در تب و تاب انتخاب گزینه‌های جانشینی اوست.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، پس از بیانیه روز جمعه آیت الله سیستانی، مرجعیت دینی عراق که از سوی نماینده ایشان، سید احمد الصافی در خطبه‌های دوم نماز جمعه نجف اشرف قرائت شد بر ناتوانی دولت کنونی در سرو سامان دادن به اوضاع دشوار کشور و لزوم تشکیل دولت جدید تاکید شد.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نیز با پذیرش توصیه مرجعیت، رسما استعفای خود را تقدیم پارلمان این کشور کرد.

وی پس از تقدیم استعفایش اعلام کرد که به دلیل شرایط موجود و برای جلوگیری از خشونت دامنه دار که باعث بی سر و سامانی اوضاع شده، از پارلمان می‌خواهم درباره تشکیل دولت جدید به سرعت تصمیم گیری کند و از اعضای کابینه خود خواست تا زمان تشکیل دولت جدید، به کار خود ادامه دهند.

کابینه و پارلمان عراق روز یک شنبه با تشکیل نشست‌هایی فوق العاده، استعفای عبدالمهدی و امکان سلب رای اعتماد از او را بررسی و تایید کردند.

چه کسی می‌تواند نخست‌وزیر جدید عراق باشد؟ - 6

دستورالعمل قانون اساسی عراق پس استعفای نخست‌وزیر

بر اساس قانون اساسی عراق، پس از استعفای نخست وزیر، رئیس جمهور حداکثر طی ۱۵ روز نام جایگزین نخست وزیر را از میان اعضای بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی اعلام کند و این فرد ۳۰ روز مهلت دارد تا اسامی وزرای دولت خود را برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان تقدیم کند.

در واقع دولت عراق پس از استعفا، به مدت تنها یک ماه به دولت پیشبرد امور تبدیل خواهد شد و این مدت قابل تمدید نخواهد بود. در صورتی که طی یک ماه، نامزد جایگزینی برای نخست‌وزیری انتخاب نشود، رئیس‌جمهور ریاست دولت پیشبرد امور را برعهده می‌گیرد.

موضوع گزینه جایگزین اکنون می‌تواند یک چالش سیاسی جدید باشد؛ چرا که فراکسیون بزرگ‌تر در دوره اخیر انتخابات عراق (اردیبهشت ۱۳۹۷) نامشخص بود و انتخاب عادل عبدالمهدی حاصل توافق‌های چند جریان سیاسی و خلاف قانون اساسی بود.تعیین مشخصات نخست وزیر جدید در پارلمان عراق

در جلسه فوق العاده پارلمان عراق برای بررسی استعفای عبدالمهدی، شماری از نمایندگان از رئیس جمهور خواستند تا مشخصات دقیقی را برای تعیین نخست وزیر جدید مد نظر داشته باشد.

مشخصات مد نظر نمایندگان برای نخست وزیر چنین است: وی فردی ملی و مستقل و تنها دارای تابعیت عراق باشد. همچنین از سال ۲۰۰۳ تاکنون هیچ گونه پست دولتی نداشته باشد و گزینه‌ای قابل پذیرش از سوی تظاهرات کنندگان باشد و بتواند بحران‌های کشور را به خوبی مدیریت کند.

چه کسی می‌تواند نخست‌وزیر جدید عراق باشد؟ - 13

موضع‌گیری احزاب و فراکسیون‌های سیاسی عراق

بدر الزیادی، نماینده فراکسیون سائرون اعلام کرد این ائتلاف در انتخاب نخست وزیر جدید مشارکت خواهد کرد و تنها بر روند انتخابی دولت جدید نظارت خواهد کرد. تاکنون گزینه‌ای از سوی این ائتلاف مطرح نشده است.

رعد حسین، نماینده دیگری از این فراکسیون نیز اعلام کرد که برای تشکیل فراکسیون حداکثری تلاشی نمی‌کنند و تنها در جلسات تصویب برای تحقق بخشیدن به خواسته‌های مردم حضور خواهند داشت.

فراکسیون سائرون به ریاست جریان صدر خواستار تشکیل دولت ملی است که در آن نخست وزیر و وزرا از افراد فن‌سالار خارج از احزاب سیاسی و به دور از تاثیرپذیری از طرف‌های خارجی، انتخاب شوند.

عباس شعیل، نماینده فراکسیون فتح نیز گفت: هم اکنون توپ در زمین مردم است و این مردم هستند که بر اساس قانون جدید انتخاباتی دولت جدید را تعیین می‌کنند.

وی در گفت‌وگو با العهد افزود: دولت جدید، دولتی انتقالی است و دوره خدمتش ۴ سال به طول نخواهد انجامید. عراق در انتخاباتی زودهنگام که ۶ ماه پس از تشکیل دولت موقت برگزار می‌شود، با حضور پارلمانی جدید آینده و سرنوشت کشور را رقم می‌زنند.

این نماینده عراقی همچنین تاکید کرد نخست وزیر جدید باید به دور از احزاب و نزدیک به مردم باشد تا خواسته‌های آنان را محقق کند.

از سوی دیگر، محمد البلداوی، نماینده فراکسیون صادقون گفت: گفت‌وگوهای سیاسی برای تعیین شخصیتی مستقل که مورد قبول مردم و فراکسیون‌های سیاسی باشد، آغاز شده است.

وی تاکید کرد که این فرد نباید در معرض هرگونه اتهام به فساد باشد و به هیچ حزبی وابستگی نداشته باشد تا بتواند در سایه چالش‌های خارجی و بحران‌های داخلی امور کشور را ساماندهی کند.

حسن خلاطی، نماینده جریان حکمت عراق نیز بر تعیین نامزد نخست وزیری در جدول زمانی مشخص شده تاکید کرد و گفت دولت کنونی پیشبرد امور را در این بازه زمانی یک ماهه به عهده دارد.

همچنین اثیل النجیفی، از سران جریان نجات و توسعه عراق در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الاخباریة لازمه انتخاب گزینه جدید برای نخست وزیری عراق را منحل شدن یا تغییر تمامی اعضای پارلمان کنونی دانست و خواستار انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور شد.

چه کسی می‌تواند نخست‌وزیر جدید عراق باشد؟ - 27

ابتکار عمل حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق

حیدر العبادی، رئیس ائتلاف نصر و نخست‌وزیر پیشین عراق پس از استعفای عبدالمهدی با علام اینکه وی برای تصدی مجدد نخست وزیری عراق کاندید نخواهد شد، ابتکار عملی را ویژه اوضاع کنونی عراق مطرح کرد که به موجب آن انتقال مسالمت آمیز دولت و تاسیس دولت موقت محقق شود.

ابتکار عمل العبادی شامل گام‌هایی است که ابتدا با اجرای ماده ۶۱ قانون اساسی شروع می‌شود که رعایت محدوده زمانی دولت پیشبرد است. سپس انتخاب یک فعال مدنی برای تصدی نخست وزیر جدید تا تضمنی برای خواسته‌های مردم و تظاهرات کنندگان باشد.

العبادی همچنین خواستار تشکیل کمیته مستقل انتخاباتی، نظارت سازمان ملل بر انتخابات و استفاده از سازو کارهایی شد که تضمین کننده اراده آزاد انتخاب‌کنندگان باشد.اولین گزینه احتمالی برای تصدی نخست وزیری عراق

با اینکه ائتلاف سائرون از طریق نماینده‌های خود در فراکسیون این ائتلاف در پارلمان اعلام کرده بود که از حق خود برای تشکیل دولت جدید، صرف نظر کرده است برخی منابع خبری مدعی هستند انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق تا آخر هفته انجام می‌شود و جریان صدر با قدرت به دنبال انتخاب سرلشگر «عبدالوهاب الساعدی» برای این پست است.

گفته می‌شود الساعدی در میان تظاهرکنندگان از مقبولیت ویژه‌ای برخوردار است.

در سال ۲۰۱۷ مجله‌های انگلیسی او را بهترین و سرشناس‌ترین ژنرال معرفی کردند. در سال ۲۰۱۹ نیز بالاترین مدال جنگی را از ستاد ارتش آمریکا دریافت کرد. در جنگ با داعش نیز مهمترین عملیات‌ها را در قالب تیپ‌های مبارزه با تروریسم فرماندهی کرد.

این تحولات در عراق پس از آن شکل گرفت که از روز نخست ماه اکتبر، تظاهراتی در شهرهای جنوبی و همچنین در بغداد برگزار شد. این اعتراض‌ها در واکنش مشکلات اقتصادی و اجتماعی صورت گرفت.

هرچند دولت عراق با ارائه چهار بسته اصلاحی سعی در اقناع معترضان داشت، مرحله دوم اعتراض‌ها در ۲۵ اکتبر در شهرهای مختلف عراق شروع شد و همچنان ادامه یافت تا جایی که عادل عبدالمهدی مجبور به استعفا شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

خواندن خبر در سایت منبع

عراق|بیانیه حشد شعبی درباره اوضاع امنیتی؛ هشدار درباره تحرکات فزاینده داعشی‌ها در برخی مناطق

تسنیمخبرگزاری تسنیم
عراق|بیانیه حشد شعبی درباره اوضاع امنیتی؛ هشدار درباره تحرکات فزاینده داعشی‌ها در برخی مناطق
هیئت حشد شعبی امروز دوشنبه بیانیه‌ای درباره حمله روز گذشته تروریست‌های داعشی و آمار قربانیان صادر کرد و درباره تحرکات فزاینده داعشی‌ها در برخی مناطق هشدار داد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های عراقی، در بیانیه حشد شعبی آمده است برخی مناطق آزاد شده (از اشغال تروریسم) از چند روز پیش در معرض حملات مکرر باندهای تروریستی داعشی قرار دارد که تلاش می‌کنند از وضعیت وخیم و نابسامان امنیتی و سیاسی سوء استفاده کنند که مهمترین این مناطق، استان دیالی است که روز گذشته شاهد نبرد سخت و شدیدی میان حشد شعبی و تروریسمی بود که برای رخنه به شهر و سقوط نظامی دیالی تلاش می‌کند. این بیانیه افزود این نبرد به شهادت ۶ نیروی قهرمان حشد شعبی و زخمی شدن ۱۷ نفر دیگر از جمله فرمانده تیپ بیستم حشد شد.

این بیانیه آورده است نبرد در منطقه امام ویس استان دیالی رخ داد که تروریسم از چند روز پیش برای رخنه به آن با هدف در هم شکستن پایه‌های امنیت آن تلاش می‌کند و از انواع سلاح‌ها هم استفاده می‌کند. حشد شعبی در مقابله با دشمن مشارکت کرد و تیپ بیستم حش شعبی بیشترین نقش را در این مقابله ایفا کرد که فرمانده آن، احمد التمیمی به شدت زخمی شد، همچنین تیپ چهارم حشد شعبی هم در این نبرد نقش پشتیبان را ایفا کرد. شهدای نبرد روز گذشته مربوط به استان‌های ناصریه با سه شهید، حله با دو شهید و بصره با یک شهید هستند.

بیانیه حشد شعبی آورده است دشمن متحمل خسارت‌ها و تلفات سنگین شد و قدرت تهاجمی‌اش به طور کامل در نبرد اخیر منهدم شد و منطقه اکنون به طور کامل در کنترل حشد شعبی است.

این بیانیه آورده است حشد شعبی همچنان در مناطق عملیاتی خود برای حمایت از آن که به لطف نبردهای آزادیبخشی امن شده است، حضور دارد.

در این بیانیه به طرف‌های ذیربط هشدار داده شده است که دشمن (داعش) شروع به تحرک در استان‌های موصل، صلاح الدین، الانبارف دیالی، کرکوک و اطراف بغداد در تلاش برای اشغال مجدد برخی روستاها و شهرهایی کرده است که قبلا مناطق نفوذش بوده است.

یک منبع امنیتی عراق روز یکشنبه از شهادت دو نیروی حشد شعبی و زخمی شدن سه نفر دیگر در حمله تروریست‌های داعشی در دیالی خبر داده بود که در پی آن یک بمب هم منفجر شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نخست وزیر جدید عراق باید بتواند مرحله آتی را مدیریت کند

مهرخبرگزاری مهر
نخست وزیر جدید عراق باید بتواند مرحله آتی را مدیریت کند
رئیس پارلمان عراق بر ضرورت انتخاب شخصی به عنوان نخست وزیر که بتواند مرحله آتی را مدیریت کند تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق در جریان دیدار با اسامه النجیفی رئیس جبهه نجات و توسعه این کشور تاکید کرد که باید شخصی به عنوان نخست وزیر جدید عراق انتخاب شود که بتواند مرحله آتی را مدیریت کند.

دو طرف در جریان این نشست در خصوص آخرین تحولات سیاسی عراق بعد از استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور بحث و تبادل نظر کردند.

آنها هم چنین در خصوص قانون کمیساریای مستقل انتخابات صحبت کردند.

دو طرف بر ضرورت تقویت هماهنگی‌ها میان گروه‌های عراقی در شرایط کنونی برای دستیابی به یک دیدگاه مشترک تاکید کردند.

پارلمان عراق به تازگی با استعفای عبدالمهدی موافقت کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

فعلا به عراق سفر نکنید

ایسناخبرگزاری ایسنا
فعلا به عراق سفر نکنید
ایسنا/خوزستان مدیرکل امنیتی، انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان گفت: با توجه به اتفاقات اخیر در عراق، مردم سفر خود به این کشور را به تاخیر بیاندازند.

رضا نجاتی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در عراق، اظهار کرد: مردم باید به فکر امنیت خود باشند و تا عادی شدن شرایط در عراق، سفر خود به این کشور را به تاخیر بیاندازند و به زمان دیگری موکول کنند.

وی افزود: کشور عراق نیز یک سری محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها برای تردد در نظر گرفته است.

مدیرکل امنیتی، انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان با بیان اینکه امنیت در مرزهای شلمچه و چذابه برقرار است، گفت: در حال حاضر مرزهای خوزستان برای صادرات باز هستند و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

ابرقدرت‌ها بر سر میادین نفتی بزرگ عراق می‌جنگند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
ابرقدرت‌ها بر سر میادین نفتی بزرگ عراق می‌جنگند
خاورمیانه برای روسیه یک نقطه کلیدی نظامی است برای کنترل جریان بزرگ نفت و گاز به شرق و غرب و برای چین، خاورمیانه به خصوص عراق و ایران سکوی پرتابی است به سمت اروپا در جهت تکمیل پروژه یک کمربند یک جاده.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه که نشان دهنده کاهش علاقه آمریکا به اقدامات نظامی در خاورمیانه بود، درهای این کشور کاملا برای چین و روسیه باز است تا به آرزوهای خود در این منطقه برسند. برای روسیه، خاورمیانه یک نقطه کلیدی نظامی است که با استفاده از آن می‌تواند تاثیر غرب و شرق را پیش بینی و از آن برای کنترل جریان بزرگ نفت و گاز در هر دو سمت استفاده کند. برای چین، خاورمیانه به خصوص عراق و ایران سکوی پرتابی است به سمت اروپا در جهت تکمیل پروژه یک کمربند یک جاده.

در اوایل همین هفته، وزارت نفت عراق اعلام کرد شرکت مهندسی و ساختمان نفت چین یک قرارداد ۱۲۱ میلیون دلاری برای ارتقاء تجهیزات استخراج گاز در میدان نفتی قرنه غربی-۱ در ۵۰ کیلومتری شمال غربی قطب نفتی بصره عراق بسته است. این پروژه قرار است طی ۲۷ ماه تکمیل شود و هدف آن جمع‌آوری گازی است که در حال حاضر در این میدان نفتی سوزانده می‌شود. این شرکت شعبه‌ای از شرکت ملی نفت چین است و این پروژه شامل توسعه ذخایر نفتی در میدان نفتی قرنه غرب-۱ هم میشود.

چین به دنبال خرید گاز با حداقل ۳۰ درصد تخفیف نسبت به میانگین قیمت جهانی آن است و این کار به چین اجازه می‌دهد بیش از پیش درگیر نفت و گاز منطقه شود. چین هم نیرو‌های متخصص این کار را دارد و هم تمایل آن را چون این کشور مدتی است طرح‌های خود برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی ایران را متوقف کرده است.

قدمی که چین برای سرمایه گذاری در میدان نفتی قرنه-۱ برداشته همانند همان کاری است که چند ماه قبل در میدان بزرگ مجنون عراق انجام داد. اعلام شد ۲ قرارداد جدید حفاری امضا شده است: یکی با شرکت مهندسی و خدمات نفتی هیلانگ چین برای حفاری ۸۰ چاه با هزینه ۵۴ میلیون دلار و دیگری با شرکت حفاری عراق برای حفاری ۴۳ چاه با قیمت ۲۵۵ میلیون دلار. در واقع در چین مسئول هر دوی این قراردادها است و منابع مالی مورد نیاز شرکت حفاری عراق را در ازای مشارکتش تامین کرده است. این میدان نفتی هم بسیار نزدیک به بصره و در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی آن قرار دارد و یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان با ظرفیت ۳۸ میلیارد بشکه است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز12 ساعت قبل
طبق گزارش روزنامه هافینگتون‌پست، این کمیته ۲ بند تصویب‌شده برای استیضاح ترامپ را برای رأی‌گیری در صحن عمومی مجلس نمایندگان، به این مجلس فرستاد تا ترامپ سومین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا باشد که استیضاح می‌شود. در صورت تصویب استیضاح ترامپ، دیگر شاخه قانونگذاری آمریکا یعنی مجلس سنا جلسه محاکمه استیضاح او در ماه ژانویه برگزار خواهد کرد. ۲ بند تصویب شده برای استیضاح ترامپ، «سوءاستفاده از قدرت» و «مانع‌تراشی در تحقیقات کنگره» را شامل می‌شود. میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنای آمریکا درباره آخرین تحولات پیرامون روند استیضاح ترامپ گفته است که در صورت تصویب طرح استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس نمایندگان، برگزاری دادگاه استیضاح ترامپ، «اولین دستور کار» مجلس سنا در ماه ژانویه (۱۱ دی تا ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸) خواهد بود. طبق قانون اساسی آمریکا، بعد از تصویب طرح استیضاح رئیس‌جمهور در مجلس نمایندگان، این طرح به مجلس سنا ارجاع می‌شود و در این نهاد قانونگذاری، دادگاه استیضاح برگزار می‌شود.
ایلناایلنا1 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.
الفالف23 ساعت قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

اخبار بیشتر