اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

قیمت دلار و یورو در بازار امروز/ فاصله ١٥٠تومانى نرخ خرید و فروش

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت دلار و یورو در بازار امروز/ فاصله ١٥٠تومانى نرخ خرید و فروش
امروز بهاى دلار و یورو نسبت به روز گذشته ٣٠٠تومان افزایش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین ، قیمت هر اسکناس دلار آمریکا در بازار ارز امروز براى فروش١٢٧٠٠ و براى خرید ١٢٥٥٠تومان است.

یورو نیز براى فروش ١٣٩٥٠ و براى خرید١٣٨٠٠تومان در تابلوى صرافى‌ها قیمت خورد.

رییس بانک مرکزى روز گذشت در پیام اینستاگرامى خود با اشاره به نوسانات نرخ ارز، روند فعلى را غیرواقعى و ناپایدار اعلام کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین چقدر است؟

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین چقدر است؟
اگر چه به نظر می رسد پرونده اصلاح قیمت و الگوی مصرف بنزین بسته شده است، اما با این حال برخی نمایندگان مجلس به دنبال طرحی برای تغییر آن هستند. نماینده پیشین مجلس و استاندار استان گلستان درباره تهیه طرح دوفوریتی نمایندگان برای تک‌نرخی شدن بنزین گفت: اکنون تصمیم نمایندگان مجلس بعید است بتواند نظر مسوولان کشور را تغییر دهد و به این اعتبار ممکن است تلاشی بی حاصل باشد.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، هادی حق‌شناس در رابطه با تصمیم برخی از نمایندگان مجلس درباره تک نرخی کردن بنزین و رساندن آن به قیمت لیتری هزار و ۵۰۰ تومان اظهار داشت: در شرایط فعلی مواضع رهبری و سران سه قوه کاملا مشخص است. وی افزود: هم رهبری و هم سران سه‌قوه در رابطه با قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن نظرات خود را اعلام کردند و در هر حال حاضر بعید به نظر می‌رسد تلاش این عده از نمایندگان مجلس راه به جایی ببرد.

استاندار گلستان عنوان کرد: هرگونه تغییر در قیمت بنزین و نوع سهمیه بندی آن می‌تواند عوارض گوناگونی را در پی داشته باشد. حق‌شناس تصریح کرد: به باور من بهتر است زمان اندکی بگذرد و ضعف‌های تصمیم فعلی مشخص شود و سپس تصمیمات مقتضی اخذ شود. اکنون تصمیم نمایندگان مجلس بعید است بتواند نظر مسئولان کشور را تغییر دهد و به این اعتبار ممکن است تلاشی بی حاصل باشد.

خودروتک

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت طلا امروز ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
قیمت طلا امروز ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸
قیمت طلا در آغاز مبادلات امروز چهارشنبه به بالاترین سطح خود در یک هفته اخیر رسیده است.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، کاهش امیدواری‌ها نسبت به توافق تجاری آمریکا و چین موجب شد تا قیمت جهانی طلا از روز سه شنبه وارد یک فاز صعودی شود و قیمت این فلز گرانبها امروز چهارشنبه نیز به بالاترین حد خود در یک هفته اخیر رسیده است. بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا امروز به ۱۴۷۶ دلار رسیده است. قیمت طلا روز گذشته نیز با یک درصد رشد روبرو شده بود که این میزان رشد از ۷ نوامبر بی سابقه بوده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در اظهاراتی گفت: شاید توافق تجاری با چین به بعد از انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر ۲۰۲۰ موکول شود. این اظهارات موجب افزایش چشمگیر قیمت طلا در بازارهای جهانی شد. ترامپ پیش از این نیز روز دوشنبه وعده داده بود که ایالات متحده تعرفه‌های سنگینی را علیه واردات فولاد و آلومینیوم از برزیل و آرژانتین اعمال خواهد کرد.

از سوی دیگر ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا نیز هرگونه ضرب الاجل برای دستیابی به توافق تجاری با چین را رد کرد و بار دیگر شرکت هواوی چین را به باد انتقاد گرفته است. شاخص سهام در بازارهای آسیایی نیز تحت تاثیر تنش‌های تجاری آمریکا و چین با کاهش روبرو شده و شاخص ارزش دلار آمریکا نیز با افت نسبی همراه شده است.

تنش‌ها بین آمریکا و چین پس از آن تشدید شده است که کنگره و کاخ سفید قانون مربوط به حمایت از اعتراضات هنگ کنگ را تصویب کرده‌اند. این اقدام با واکنش شدید چین روبرو شده است. تازه‌ترین آمارهای رسمی نشان می‌دهد واردات طلای هند در ماه نوامبر با رشد ۷۸ درصدی روبرو شده و به بالاترین سطح در ۵ ماه اخیر رسیده است.

طلا

خواندن خبر در سایت منبع

دولت با افزایش قیمت بنزین وضع معیشت حاشیه شهرنشین‌ها را بسیار بدتر کرد

فارسخبرگزاری فارس
دولت با افزایش قیمت بنزین وضع معیشت حاشیه شهرنشین‌ها را بسیار بدتر کرد
یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت با افزایش قیمت بنزین، وضعیت معیشت حاشیه شهرنشین‌ها را بسیار بدتر کرد. این نشان میدهد که این سیاست‌گذاری اشکالات جدی داشت. نه در حمایت از جامعه چیزی به دست آوردیم و نه کسری بودجه دولت حل شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مجید شاکری کارشناس اقتصادی شب گذشته در برنامه «پرونده ویژه» شبکه ۳ درباره طرح سهمیه‌بندی بنزین گفت: قطعا ادامه روند ناقص قبلی در حوزه تعرفه‌گذاری بنزین به صلاح کشور نبود و ما ناگزیر بودیم که قیمت‌های نسبی انرژی را تغییر دهیم و این تخصیص نابهینه را از بین ببریم. اما اگر این طرح هم با این شیوه اجرا منافع نداشته باشد؛ قابل دفاع نیست. بعضا استدلال‌هایی درباره این طرح مطرح می‌شود که مگر حقوق مردم ما مثل سوئیس است که قیمت بنزین مثل آنجا باشد. حالا من با این استدلال‌ها کاری ندارم اما باید طرح را طوری اجرا کرد که منافعش بیش از ضررش باشد نه برعکس.

وی گفت: با اجرای این طرح من امیدوار بودم که بخشی از کسری بودجه دولت تامین شود که ظاهرا این اتفاق نیفتاده است. الان دولت کسری بودجه دارد و برای جبران دارد پایه پولی را افزایش میدهد که اثرات تورمی در پی خواهد داشت. ما الان با ناترازی بودجه جاری دولت مواجه هستیم و این طرح هیچ کمکی به بودجه دولت نمی‌کند زیرا میخواهیم تمام منابعش را بین مردم توزیع کنیم.

*دهک‌های پایین جامعه از طرح فعلی دولت نفع نمی‌برند

شاکری همچنین اظهار داشت: اگر درآمد حاصله از این طریق بین مردم توزیع شود و دولت ناچار شود کسری بودجه خود را از طریق افزایش پایه پولی جبران کند اثرات تورمی ایجاد می‌شود که این موضوع همان یارانه حمایتی را تحت الشعاع قرار میدهد. اگر هدفمندی یارانه‌ها نتواند کسری بودجه را جبران کند، این یارانه‌های حمایتی هم فایده‌ای نخواهد داشت. اگر کسری بودجه را جبران نکنیم تورم جدی در اقتصاد ایجاد می‌شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: این تورم در بخش کالاهای اساسی تاثیر زیادی میگذارد و در نتیجه دهک‌های پایین که قالب هزینه‌هایشان برای خرید کالای اساسی است این تورم را بیشتر احساس می‌کنند. ما اگر طرحی مثل طرح کارت رفاه را برای حمایت از قشر متوسط ایجاد میکردیم بهتر بود زیرا این طرح دقیقا جامعه متوسط و پایین جامعه را هدف قرار داده و به آنها کمک میکند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اشکالات اساسی در استدلال‌های موافقان طرح این است که فقط کلیت طرح را می‌بینند. در واقع اینطور نیست که دهک‌های پایین جامعه از این طرح نفع ببرند. البته درست است که به طور متوسط وضع دهک‌های پایین بهتر می‌شود اما تقریبا نیمی از این دهک‌ها وضعشان بدتر شده و نیمی دیگر وضعشان به مراتب بهتر می‌شود.

شاکری در ادامه افزود: اجرای این طرح وضعیت معیشت حاشیه شهرنشین‌ها را بسیار بدتر کرد ولی وضع روستایی بهتر شد. این نشان میدهد که این سیاست‌گذاری اشکالات جدی داشت. ما با این سوال مواجه می‌شویم که پس چه چیزی از اجرای این طرح حاصل شده است. نه در حمایت از جامعه چیزی به دست آوردیم و نه کسری بودجه دولت حل شد.

*طرح دولت هم در ایده مرکزی و هم در اجرا دچار مشکل بود

این کارشناس اقتصادی گفت: روندی برای افزایش قیمت بنزین طی شد که الان هیچکس آن را به عهده نمی‌گیرد. بعد از اعلام دولت مبنی بر افزایش قیمت بنزین دو فراکسیون مجلس برای زمین زدن این طرح با هم مسابقه گذاشتند و به صراحت بگویم اگر رهبری حمایت نمی‌کرد تا آخر عمر دولت دیگر چیزی به نام سیاست‌گذاری اقتصادی باقی نمی‌ماند. یعنی همین ساختار فشل تصمیم‌گیری هم نابود میشد.

وی تاکید کرد: ما نمیتوانیم طرح سال ۸۹ برای سهمیه‌بندی بنزین را دقیقا برای امسال اجرا کنیم زیرا شرایط فعلی با شرایط قبل متفاوت است. ما بعد از ۱۰ سال دارای سرمایه‌گذاری منفی هستیم در نتیجه شاکله و هدف طرح نباید مثل قبل باشد. در واقع هر کاری وقتی معنادار است که بخشی از یک برنامه رشد باشد ولی این طرح صرفا در واکنش به افزایش مصرف بنزین بود و ابعاد دیگر در آن دیده نشده بود و یک طرح کلان برنامه ریزی نشد.

شاکری گفت: طرح دولت هم در ایده مرکزی و هم در اجرا دچار مشکل بود. این اشکال صرفا مربوط به اطلاع‌رسانی نیست. باید قبول کنیم که راه‌حل ثبات ایران دادن یارانه نقدی نیست بلکه راه حلش رشد اقتصادی است که اصلاح قیمت انرژی هم میتواند جز آن باشد منتها نه به شکل طرح فعلی.

این کارشناس اقتصادی افزود: دولت قبل از اعلام طرح هیچ گونه تدبیری نیندیشیده بود و به وضوح درباره مسائل اصلی سهمیه‌ها تصمیم گرفته نشده بود. مثلا سهمیه تاکسی‌های اینترنتی و سرویس مدارس بعد از اعلام طرح مشخص شدند. این مسائل جزئیات نیست بلکه اینها شاکله طرح هستند. یعنی دولت طرحی را اجرا می‌کند و بعد درباره وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی تازه می‌خواهد فکر کند.

وی در پایان گفت: ما الان با کاهش مصرف بنزین مواجه شدیم و فرصت خوبی برای صادرات بنزین است اما جالب است بدانید دولت زیرساخت صادرات بنزین را آماده نکرده است. یعنی تا این حد بی‌تدبیری صورت گرفته است. در اجرای هر طرحی کلیات از جزئیات جدا نیست و با هم سنجیده می‌شود. الان هم در داخل مصوبه شورای سران و هم بیرون از آن می‌توان اصلاحاتی را انجام داد تا وضعیت بهتر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۹/۱۳

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۳۵ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش به ۶۱ دلار و ۱۷ سنت رسید.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، در آستانه نشست مهم اوپک و متحدانش برای بحث در مورد تمدید توافق کاهش تولید و در حالی که آمارهای صنعتی نشان می‌دهد ذخایر نفت خام آمریکا بیش از حد انتظار کاهش داشته است، قیمت نفت روز چهارشنبه شاهد افزایش بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۳۵ سنت معادل ۰٫۶ درصد افزایش به ۶۱ دلار و ۱۷ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز ۳۱ سنت معادل ۰٫۶ درصد رشد داشت و به ۵۶ دلار و ۴۱ سنت رسید. به گفته مقامات عراقی، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه موسوم به اوپک پلاس خود را برای موافقت با کاهش بیشتر تولید نفت در نشست این هفته در وین آماده می‌کنند.

ثامر قضبان، وزیر نفت عراق روز سه شنبه در وین به خبرنگاران گفت: «کاهش بیشتر تولید از سوی برخی از اعضای کلیدی مورد موافقت قرار گرفته است.» تردیدهایی در بازار وجود دارد مبنی بر اینکه آیا اوپک تولید خود را بیش از این کاهش خواهد داد یا خیر، اما بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند تنها توافق فعلی تمدید شود.

موسسه بی ان پی پاریبا مارکتس در یادداشتی نوشت: «ما … فکر می‌کنیم اوپک به جای ۳ یا ۶ ماه تمدید که بازار در حال حاضر روی آن حساب باز کرده، ممکن است توافق فعلی را تا پایان سال ۲۰۲۰ تمدید کند.» در ادامه این تحلیل همچنین آمده است، تمدید توافق «با امکان بازنگری در آن در جلسه آینده اعضا پیام روشنی حاکی از تعهد امضا کنندگان توافق ارسال خواهد کرد.»

اعضای اوپک قرار است روز پنجشنبه با یکدیگر دیدار کنند و سپس روز جمعه نشست گروه اوپک پلاس برگزار خواهد شد. گروه اوپک پلاس از سال ۲۰۱۷ تولید نفت خود را محدود کرده و انتظار می‌رود به دلیل رشد بی رویه تولید نفت آمریکا به محدودیت تولید خود ادامه دهد.

تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری2 روز قبل

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف1 روز قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اخبار بیشتر