ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

الزامات تسریع در بهبود آنفولانزا چیست؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
الزامات تسریع در بهبود آنفولانزا چیست؟
خبرگزاری میزان- متخصص طب سنتی با تاکید بر ضرورت جدی گرفتن نکات بهداشتی در خصوص عدم ابتلا به ویروس آنفولانزا، گفت: مصرف مایعات مکرر و سوپ‌های حاوی سبزیجات کافی برای تسریع در بهبود این بیماری لازم است. تاریخ انتشار: 11:17 - 13 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۳۷۶۴
الزامات تسریع در بهبود آنفولانزا چیست؟ - 0

ندا نیلی متخصص طب سنتی در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با اشاره به شیوع ویروس آنفولانزا در کشور، گفت: باید با رعایت نکات بهداشتی از همه گیری این ویروس جلوگیری کرد.

وی با تاکید بر اینکه شستن مداوم دست‌ها از نکات مهم جلوگیری از ابتلا به این نوع ویروس است، افزود: خودداری از تماس با افراد مبتلا و همچنین افراد مشکوک به این بیماری لازم است.

نیلی با بیان اینکه استفاده از ماسک‌های مناسب در حین خروج از منزل می‌تواند تا حدود بسیاری از همه گیری این نوع ویروس جلوگیری کند، تصریح کرد: اگر فردی مبتلا به این ویروس شود باید با استراحت کافی روند بهبودی خود را تسریع کند.بیشتر بخوانید:تقاضای کاذب برای دریافت واکسن آنفولانزا شکل گرفته است/تزریق واکسن برای همه لازم نیست

این متخصص طب سنتی همچنین با اشاره به مواد غذایی مورد نیاز برای بهبود افراد مبتلا به ویروس آنفولانزا، گفت: استفاده از مایعات مکرر، مصرف سوپ‌های حاوی سبزیجات بسیار می‌تواند روند بهبود این بیماری را تسریع کند.

وی با بیان اینکه سبزیجاتی همچون جعفری، شوید، هویج، شلغم و کدو می‌تواند در بهبود هر چه سریع‌تر ویروس آنفولانزا موثر باشد، افزود: فرد مبتلا به آنفولانزا باید در همه وعده‌ها این نوع غذا‌ها را استفاده کرده و از مصرف غذا‌های حجیم و چرب جلوگیری کند.

خواندن خبر در سایت منبع

آقای وزیر عملکرد زیرمجموعه‌های خود را درمورد آنفولانزا ارزیابی و اثربخشی

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
آقای وزیر عملکرد زیرمجموعه‌های خود را درمورد آنفولانزا ارزیابی و اثربخشی

سلامت نیوز- دکتر امیر صدری: شاید حلقه مفقوده عملکردی بخش مهمی از مدیریت کلان در جامعه ما، «اعتماد» و «جلب اعتماد» باشد.

داستان آنفولانزای امسال از آن نمونه‌هایی است که مرور و بازخوانی آن می‌تواند درس‌های بسیاری برای همه ما داشته باشد، اما متاسفانه «تحلیل ریشه‌ای خطاها» واژه‌ پرکاربردی در جامعه ما است که اما در حرف فراوان و در عمل به ندرت به کار گرفته می‌شود.

آنفولانزا مهمان هر ساله همه کشورها است، گاه با طغیان انفولانزا روبرو هستیم و گاه بر عکس سال آرامی را از لحاظ این بیماری شاهد هستیم. همیشه این هراس وجود دارد که با گونه‌های شدید و مهارناپذیر آنفولانزا (ناشی از جهش‌های ژنی) و کمبود داروهای موثر برای درمان این گونه‌های جدید، اپیدمی یا پاندمی (شیوع منطقه‌ای یا جهانی) یک بیماری خطرناکی را شاهد باشیم که امار بسیاری از تلفات را موجب شود. در خصوص این بیماری مثل تمام بیماری‌ها (و اصلا تمام تهدیدها) باید سیاست، عملکرد و خردورزی مناسب داشته باشیم، یعنی نه تفریط و نه افراط

امسال شیوع آنفولانزا کمی قبل از زمان معمول شروع شد، نشانه‌هایش را می‌شد در بیمارستان‌ها و مطب‌ها حس کرد، یک نگرانی این بود که شاید گونه جدیدی از انفولانزا یا بیماری‌های مشابه پیدا شده باشد که مقاومت بدنی افراد به آن کم بوده و برای همین برخی نگرانی‌ها در باب احتمال ورود انواع جدید بیماری، بخصوص از کشورهای همسایه ابراز شد. واکنش مسئولان (مدیران سطح دوم و سوم وزارتی) اما تکذیب ماجرا از ریشه بود و اعلام اینکه هیچ اتفاق خاص و جدیدی نیافتاده است و اوضاع عادی است.

همزمان کمبود داروی اوسلتامیویر (تنها داروی موثر انفلوانزای نوع A و B در دسترس در ایران) هم در مراکز درمانی حس می‌شد، ماجرا البته ریشه در خیلی پیش و حتی سال قبل داشت که به مراکز درمانی اعلام شده بود که داروهای اوسلتامیویر (یا همان تامیفلو) تاریخ گذشته را هم مصرف کنند و اشکالی ندارد. اما این احساس نگرانی از کمبود دارو هم بلافاصله تکذیب شد و همان گروه از مدیران از تمام ظرفیت‌های رسانه‌ای برای تکذیب موضوع و اطمینان دادن که هیچ مشکلی وجود ندارد، استفاده کردند.

اما ناگهان و در طی چند روز «آنفولانزا هراسی» یک پدیده ملی شد، حالا همه روزه همه مسئولان بهداشتی ریز و درشت مرکزنشین و استان نشین در خصوص آنفولانزا و آمار ابتلا و مرگ و میر آن مصاحبه می‌کنند و تمام مردم کوچه و خیابان نگران ابتلا به این بیماری شده‌اند. در چند روز اخیر بسیاری از مردم کشورمان به دنبال خرید و تزریق واکسن آنفولانزا و اگر هم بشود خرید و ذخیره کردن تامی فلو در خانه بوده‌اند، حالا می‌گویند اصلا واکسنی در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود و در ناصرخسرو و مناطق مشابه واکسن به چند برابر قیمت و تامی فلو به قیمت قرصی صد هزار تومان فروخته می‌شود و حتی می‌گویند چند جایی قرص‌هایی مثل آمانتادین به اسم «مشابه تامی فلو» به قیمت بالا به مردم عادی فروخته شده است. بازار شایعات هم گرم است و به کرات شنیده می‌شود طرفداران تئوری توطئه این موج اهمیت انفولانزا را ناشی از تلاش برای تحت الشاع قرار دادن سایر اخبار و حوادث ارزیابی می‌کنند و …

حالا متخصصان و کارشناسان هشدار می‌دهند که این موج ترس از آنفولانزا هم عواقب و هزینه‌های زیادی دارد و این موج فعلی هم مثل آن بی خبری مدتی گذشته به صلاح نیست.

آشکار است که اعتماد عمومی به مدیریت و عملکرد و گفته‌ها وجود ندارد و بخش زیادی از این موضوع ناشی از سیاست معمول مدیرانی است که برای دفاع از عملکرد خود شیوه‌های «تکذیب، دفاع، ضد حمله و تهمت زنی و …» یا همان شیوه به اصطلاح «نگران نباشید، مشکلی وجود ندارد، بزرگنمایی و سیاه‌نمایی می‌کنند، ما همه توان خودمان را به کار گرفته‌ایم، مشکل یا کمبود (همانی که قبلتر می‌گفتند وجود ندارد) را برطرف کردیم، کار ما و مدیریت ما مشکل نداشته، غلفلگیر شدیم و …» را به کار می‌گیرند.

وزیر محترم بهداشت بارها و بارها در خصوص یافتن و مبارزه با فساد و ریشه کن کردن آن در حوزه عملکردی خود صحبت کرده‌اند. این سیاست و عملکرد در خور تحسین و سزاوار ستایش است، اما عالی‌ترین مقام بهداشت و درمان کشور در خصوص ماجرای آنفولانزا از اغاز تاکنون چه واکنشی داشته‌اند؟

ممنون می‌شویم که آقای وزیر عملکرد زیرمجموعه عرض و طویل خود در حوزه مبارزه با آنفولانزا، تامین و عرضه داروی استراتژیک این حوزه، موضوع تولید کننده داخلی، کمبود واکسن، پروسه اطلاع رسانی شامل تکذیب‌های اولیه و بعد ناگهان انتشار فورانی اخبار در همین حوزه و شکل گیری «هراس ملی» را بررسی و عملکرد مجموعه‌های زیرنظر خود را ارزیابی و اثربخشی – هزینه آن را اعلام کنند.

مبارزه با فساد و پاکسازی سیستم ضروری و عامل مهمی در «اعتماد سازی عمومی» است، اما آقای وزیر، عملکرد مناسب یک سیستم در زمان مناسب مهمترین عنصر «جلب اعتماد عمومی» است.

خواندن خبر در سایت منبع

از احتکار واکسن آنفولانزا جلوگیری می‌کنیم

ایلناخبرگزاری ایلنا
از احتکار واکسن آنفولانزا جلوگیری می‌کنیم
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: هجوم افراد عادی برای تزریق واکسن آنفلوانزا قابل پذیرش نیست زیرا این موضوع دسترسی افراد پرخطر را محدود می‌کند.

از احتکار واکسن آنفولانزا جلوگیری می‌کنیم - 1

به گزارش ایلنا، کیانوش جهانپور با بیان اینکه اعلام آمار‌ها در خصوص مبتلایان به آنفلوانزا به صورت هفتگی و پس از تجمیع صرفا از سوی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت ابتدای هر هفته اعلام می‌شود، افزود: در حال حاضر با تقاضای کاذب و حتی القایی در دریافت واکسن آنفلوانزا و داروی اسلتامیویر مواجه هستیم در صورتی که این نوع واکسن در فصل استاندارد خود تزریق می‌شد و امسال ۵۵ درصد بیش از سال گذشته تلقیح واکسن در زمان استاندارد خود انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه تزریق واکسن آنفلوانزا در فصل شیوع و اپیدمی بیماری قاعدتا کارایی ندارد و حداقل دو هفته زمان برای ایجاد مصونیت نسبی لازم است، تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا برای همه افراد واکسن آنفلوانزا تزریق نمی‌شود در ایران نیز فقط افراد پر خطر یا در معرض خطر باید دریافت کننده این نوع واکسن باشند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت همچنین در خصوص اثرگذاری واکسن آنفلوانزا، گفت: تا دو هفته بعد از تزریق واکسن مصونیتی برای فرد نداشته و به افراد کمکی نمی‌کند بلکه دو ماه پس از تزریق این نوع واکسن می‌توانیم پیک اثر آن را شاهد باشیم.

بنا بر اعلام وبدا، جهانپور با تاکید بر اینکه زمانی که نگرانی ایجاد می‌شود همه به سمت واکسن زدن حرکت می‌کنند، افزود: در ماه‌های گذشته واکسن وجود داشت و افراد دریافت کردند تعداد دیگری هم که وجود دارد برای گروه‌های پرخطر استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه بر این اساس توزیع واکسن آنفلوانزا و داروی اسلتامیویر کنترل شده خواهد بود، تصریح کرد: اگر نیاز باشد مجددا واردات این نوع واکسن رخ خواهد داد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه تزریق واکسن برای افرادی که ضرورت تزریق آن وجود داشته باشد، رخ می‌دهد، گفت: هجوم افراد عادی برای تزریق واکسن آنفلوانزا قابل پذیرش نیست زیرا این موضوع دسترسی افراد پرخطر را محدود می‌کند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی بر عملکرد داروخانه‌ها از حیث جلوگیری از احتکار واکسن یا دارو وجود دارد، گفت: نظارت‌های مستمر وجود دارد البته که ممکن است داروخانه‌ای هم تخلف کند، در چند روز اخیر با تقاضای کاذب مواجه هستیم که این ممکن است داروخانه یا برخی افراد را در زنجیره توزیع دارو به سمت سواستفاده سوق دهد.

وی در پایان تاکید کرد: آنفلوآنزا واکسن ایجاد کننده مصونیت کامل و درمان دارویی قطعی ندارد، اغلب افراد مبتلا نیز نیازی به دریافت داروی اسلتامیویر ندارند لذا توزیع هر دو کنترل شده خواهد بود و تا امروز بیش از ۲/۳۰۰/۰۰۰ قرص اسلتامیویر از طریق شبکه‌های بهداشت و داروخانه‌های منتخب دولتی در دسترس قرار گرفته است، ظرف هفته آینده نیز مجددا یک میلیون عدد در زنجیره توزیع وارد خواهد شد که تا زمان فروکش اپیدمی کفایت خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

آنفولانزا کشته‌ای در اردبیل نداشته است

ایسناخبرگزاری ایسنا
آنفولانزا کشته‌ای در اردبیل نداشته است
ایسنا/اردبیل معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: بیماری آنفولانزا تلفاتی در اردبیل نداشته اما به دلیل شیوع این بیماری هر لحظه امکان مرگ و میر به ویژه در گروه سنی سالخوردگان و بیماران خاص وجود دارد.

محمدرضا رضایی بنا در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به ایام سرد سال و گسترش بیماری آنفلوآنزا تعدادی از هموطنانمان با این بیماری درگیر هستند که علایم آن تب و لرز، درد شدید و کوفتگی بدن، اسهال و همچنین علایم درد گوارشی است که افراد باید خودکنترلی را از خود و اعضای خانواده شروع کنند تا گرفتار این بیماری نشوند.

وی خاطرنشان کرد: با ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن به ویژه برای افراد خاص جامعه، سالخوردگان، کودکان و افراد دچار بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های سرطانی امکان ابتلا و شیوع این بیماری زیاد است به طوری که از تعداد بیماران بستری هشت مورد زنان باردار هستند که یک مورد از آنها باردار است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: نباید ترس و واهمه را در جامعه به خاطر افزایش تعداد مبتلایان به آنفولانزا ایجاد کنیم بلکه ضروری است همه را با دعوت به آرامش نسبت به استراحت در منزل و مصرف مایعات و گذر دوران این بیماری که حداقل یک هفته است آگاهی داده و علایم آن را گوشزد کنیم.

رضایی بنا گفت: داروی خاص آنفولانزا به صورت محدود و برای افراد بستری در بیمارستان‌ها تزریق می‌شود تا مقاومت دارویی ایجاد شده ولی خانواده‌ها می‌توانند نسبت به خرید و تزریق واکسن آنفولانزا اقدام کنند که البته بهترین موقع این امر ماه مهر می‌باشد.

وی تصریح کرد: خانواده‌ها باید در این فصل سرد سال با تشویق همه اعضای خانواده ضمن پرهیز از مصرف خودسرانه دارو خودمراقبتی را با خوردن مایعات زیاد و همچنین استراحت کامل انجام دهند و در مراکز پرجمعیت به ویژه مدارس جلوی حضور دانش‌آموزان مبتلا به این بیماری گرفته شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ادامه داد: توصیه ما این است که فرد بیمار از حضور در اجتماعات پرهیز کرده و مرتب دست خود را با آب و صابون شسته و نسبت به تهویه هوای اتاق و همچنین مصرف درست و به موقع غذا و مایعات توجه داشته باشند.

رضائی بنا به توزیع دو هزار و ۲۰۰ واکسن آنفولانزا بیشتر با اولویت جامعه پزشکی و پرستاری و افراد در معرض بیماری خبر داد و گفت: در حال حاضر واکسن بیماری آنفلوآنزا در داروخانه‌ها و مراکز درمانی موجود است و با قیمت مناسب عرضه شده که هموطنان می‌توانند نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

وی به فوت ۵۶ نفر در کشور براثر ابتلا به بیماری آنفولانزا اشاره و تصریح کرد: در استان اردبیل هیچ فردی صرفا به دلیل این بیماری فوت نکرده ولی هر لحظه امکان رخداد این حادثه ناگوار به دلیل شرایط خاص بیماری وجود دارد که همه باید با خودمراقبتی و ارتقای آگاهی خود سعی کنند از شیوع این بیماری به ویژه در مناطق سرپوشیده و پرتراکم جلوگیری کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: تعداد مراجعین در روزهای اخیر به بیمارستان‌ها دو برابر شده و عمده تخت‌های بیمارستانی ما پر شده که به نظر می‌‌رسد تا دو هفته دیگر کشور درگیر این بیماری خواهد بود و با فروکش کردن آن در هفته‌های آینده امیدواریم تعداد تلفات کاهش یابد.

رضائی بنا افزود: در اردبیل بیمارستان امام در شهرستان‌ها برخی از مراکز درمانی مجهز به امکانات بستری برای بیماران شدند و از همشهریان انتظار می‌رود در صورت تشدید بیماری و یا داشتن وضعیت نامناسب به مراکز درمانی مراجعه کرده و از مراجعات بی‌مورد به مراکز بیمارستانی پرهیز شود.

وی در پایان از هموطنان خواست؛ از دست دادن، روبوسی کردن، انداختن دستمال‌های کاغذی آلوده به ترشحات دهنی و بینی به محیط باز و … جلوگیری کرده و با مراقبت و توجه بیشتر از شیوع این بیماری جلوگیری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

تقاضای کاذب برای دریافت واکسن آنفولانزا شکل گرفته است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تقاضای کاذب برای دریافت واکسن آنفولانزا شکل گرفته است
خبرگزاری میزان- سخنگوی سازمان غذا و دارو به تشریح زمان اثرگذاری واکسن آنفولانزا پس از تزریق پرداخت. تاریخ انتشار: 07:42 - 13 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۳۴۲۸
تقاضای کاذب برای دریافت واکسن آنفولانزا شکل گرفته است - 0

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با اشاره به آمار‌های رو به افزایش افراد مبتلا به آنفولانزا در کشور، گفت: طبق آمار‌ها تا شنبه هفته جاری ۵۶ نفر جان خود را در اثر آنفولانزا از دست داده‌اند که به طور حتم این آمار اکنون بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه اعلام آمار‌ها در خصوص مبتلایان به آنفولانزا به صورت هفتگی پس از تجمیع در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت ابتدای هر هفته اعلام می‌شود، افزود: در حال حاضر با تقاضای کاذب در دریافت واکسن آنفولانزا مواجه هستیم در صورتی که باید این نوع واکسن در فصل استاندارد خود تزریق می‌شد.بیشتر بخوانید:چندین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا +اینفوگرافی

جهانپور با تاکید بر اینکه تزریق واکسن آنفولانزا در فصل شیوع و اپیدمی بیماری به ویژه در گروه‌های پرخطر کارایی چندانی ندارد، تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا برای همه واکسن آنفولانزا تزریق نمی‌شود در ایران نیز فقط افراد پر خطر باید دریافت کننده این نوع واکسن باشند.

وی همچنین در خصوص اثرگذاری واکسن آنفولانزا، گفت: تا دو هفته بعد از تزریق واکسن مصونیتی برای فرد نداشته و به افراد کمکی نمی‌کند بلکه دو ماه پس از تزریق این نوع واکسن می‌توانیم پیک اثر آن را شاهد باشیم.

کمبود واکسن آنفولانزا نداریم

جهانپور با تاکید بر اینکه زمانی که نگرانی ایجاد می‌شود همه به سمت واکسن زدن حرکت می‌کنند، افزود: در ماه‌های گذشته واکسن وجود داشت و افراد دریافت کردند مقدار دیگری هم که وجود دارد برای گروه‌های پرخطر استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه توزیع واکسن آنفولانزا کنترل شده خواهد بود، تصریح کرد: اگر نیاز باشد مجددا واردات این نوع واکسن رخ خواهد داد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه تزریق واکسن برای افرادی که ضرورت تزریق آن وجود داشته باشد رخ می‌دهد، گفت: هجوم افراد عادی برای تزریق واکسن آنفولانزا قابل پذیرش نیست نباید به صورتی باشد که همه افراد بخواهند استفاده کنند، زیرا این موضوع دسترسی افراد پرخطر را محدود می‌کند.

آنفولانزا ربطی به شکار پرندگان ندارد

وی در پاسخ به این سوال که آیا آنفولانزای شیوع پیدا کرده ربطی به شکار پرندگان در سواحل شمالی کشور دارد یا خیر، گفت: این ویروس ربطی به شکار پرندگان ندارد.

جهانپور با تاکید بر اینکه آلودگی هوا و همچنین سکون هوا می‌تواند شیوع ویروس آنفولانزا را در بین مردم بیشتر کند، افزود: کاهش جابه جایی هوا در شهر‌ها می‌تواند ریسک ابتلا به آنفولانزا را افزایش دهد البته که آلودگی هوا نیز می‌تواند علایم آلودگی هوا را در بیماران مبتلا به مشکلات ریوی تشدید کند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی بر عملکرد داروخانه‌ها از حیث جلوگیری از احتکار واکسن وجود دارد، گفت: بله نظارت‌های مستمر وجود دارد البته که ممکن است داروخانه‌ای هم تخلف کند، در چند روز اخیر با تقاضای کاذب مواجه هستیم که این ممکن است داروخانه یا برخی افراد را در زنجیزه توزیع دارو به سمت سواستفاده سوق دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

برودت هوا و آنفولانزا مدارس دیواندره، سقز و منطقه زیویه را به تعطیلی کشاند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
برودت هوا و آنفولانزا مدارس دیواندره، سقز و منطقه زیویه را به تعطیلی کشاند
مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان گفت: مدارس شهری و روستایی شهرستان دیواندره, سقز و منطقه زیویه فردا تعطیل است.

- اخبار استانها -

رشید قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج, از تعطیلی مدارس استان خبر داد و اظهار داشت: تمام مدارس مقطع ابتدایی و پیش‌دبستانی شهری و روستایی شهرساان دیواندره فردا چهارشنبه ۱۳ آذرماه به‌دلیل تداوم برودت هوا تعطیل است.

وی افزود: همچنین به‌دلیل شیوع بیماری‌های فصلی در مدارس و غیبت تعداد زیادی از دانش‌آموزان و تصمیم فرمانداری و آموزش و پرورش سقز, تمام مدارس ابتدایی و پیش‌دبستانی شهری و روستایی شهرستان سقز و منطقه زیویه فردا در نوبت صبح و بعدازظهر تعطیل است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان تصریح کرد: در صورت تعطیلی مدارس در سایر شهرهای استان کردستان این موضوع به اطلاع عموم مردم این استان می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویروسی که قرن‌هاست «جان» می‌گیرد + فیلم

ایسناایسنا1 روز قبل
مهم‌ترین علائم آنفلوآنزاصالحی با اشاره به مهم‌ترین علائم بیماری آنفلوآنزا، اظهار کرد: آنفلوآنزا طیفی از علائم را شامل می‌شود. طول دوره بیماری آنفلوآنزا سه تا پنج روز است و فرد باید استراحت کند. در عین حال اگر به این بیماری مبتلا شدند به مراکز درمانی مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند. البته اگر بیمار دچار علائم تنفسی شده باشد، بیمار به اورژانس می‌آید و تحت مراقبت قرار می‌گیرد. اما اگر بیماری علائم تنفسی داشته و به درمان‌های خاص نیاز داشته باشد، تحت نظر قرار می‌گیرند.

گفتگوی صریح دانشجویان با رئیس دستگاه قضا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس قوه قضائیه همچنین تاکید کرد که جریان دانشجویی همواره باید دلداده نظام و انقلاب باشد و در زمینه هر اشکالی در کشور احساس مسئولیت کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم مصلحی ۶۷ ساله پس از شکسته شدن مهره گردنش بر اثر یک عطسه شدید فهمید که پوکی استخوان دارد پوکی استخوان نامریی است. درمان پوکی استخوان بسیار موثر بوده و می‌تواند به شما کمک کند به زندگی فعال و مستقل خود ادامه دهید. پوکی استخوان درمان پذیر است بیمارانی که در معرض خطر بالای شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان هستند، می‌توانند با درمان دارویی مناسب، این خطر را کاهش دهند. وقتی پوکی استخوان روی ستون فقرات تاثیر بگذارد، اغلب منجر به درد، کاهش وزن و ایجاد قوز در پشت می‌شود. کارشناسان شبکه تحقیقات استئو پروز (پوکی استخوان) می‌گویند: ناتوانی حاصل از پوکی استخوان همانند یا بیشتر ازناتوانی ناشی از بسیاری از بیماری هاست.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محققان با بررسی وضعیت سلامتی بالغ بر ۴۶۷۰۹ زن آمریکایی در بازه سنی ۳۵ تا ۷۴ ساله برای مدت ۸ سال، دریافتند شانس ابتلاء به سرطان سینه در زنانی که به صورت مرتب از «رنگ مو» استفاده می‌کردند نسبت به سایرین ۹ درصد بیشتر است. همچنین آنهایی که به صورت مستمر از «صاف‌کننده‌های» مو استفاده می‌کردند نیز تا ۱۸ درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلاء به این سرطان قرار داشتند؛ این خطر در زنانی که هر ۵ تا ۸ هفته اقدام به صاف کردن موهای خود می‌کردند تا ۳۰ درصد بالا می‌رود. اما به لحاظ بیولوژیکی هم امکان آنکه محصولات رنگ مو باعث ایجاد سرطان در بدن زنان شوند کاملا محتمل است؛ این محصولات حاوی ۵ هزار ماده شیمیایی مختلف هستند که برخی از آنها به خودی خود سرطان زا هستند. البته اشاره کنیم که خطر ابتلای یک فرد به سرطان تحت تاثیر فاکتورهای مختلف دیگری از جمله وراثت است؛ برای مثال در پژوهش تازه دیگری مشخص شد زنان سیاه پوستی که هر ۵ تا ۸ هفته یکبار موهای سر خود را رنگ می‌کنند تا ۶۰ درصد نسبت به سایر دیگر زنان بیشتر در معرض ابتلاء به سرطان سینه قرار دارند. «الکساندر وایت»، رئیس گروه «انستیتو ملی بهداشت» آمریکا در این خصوص گفت: «محققان مدتهاست که پیوند احتمالی بین رنگ مو و سرطان را بررسی می‌کنند، اما نتایج متناقض نبوده است؛ ما خطر ابتلاء به سرطان سینه در اثر استفاده از رنگ مو را بیشتر می‌بینیم؛ این اثر در زنان آمریکایی آفریقایی تبار، به ویژه در افرادی که مکرر استفاده می‌کنند، قوی‌تر است.» نتایج این پژوهش سه شنبه هفته گذشته در نشریه بین‌المللی «سرطان» منتشر شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
ساعت ۲۴-رسیدن به لاغری و کاهش وزن کار مشکلی نیست اگر کمی در غذاهایی که مصرف می‌کنید رعایت کنید، برای کاهش وزن از این ۱۰ مورد غذایی حتما دوری کنید. ۱- سیب زمینی سرخ شدهسیب زمینی یک غذای سالم و غنی است اما سیب زمینی سرخ شده و چیپس اینگونه نیستند. ۴- با مصرف آب نبات به لاغری نخواهید رسیدآب نبات‌ها بسیار ناسالم هستند، آنها سرشار از شکر و روغن‌های اضافی هستند. ۱۰- غذاهایی با شکر افزوده شدهشکر افزوده شده، احتمالا بدترین چیز در رژیم مدرن هستند و مقدار زیاد آن باعث ایجاد بسیاری از بیماری‌های جدی میشود. غذاهایی با شکر اضافه، معمولا کالری زیادی دارند، اما پر کننده نیستند نمونه هایی از آنها میتواند، غلات صبحانه شیرین، یا ماست‌های کم چرب باشد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
دستگاه لیزر نوری را تولید می‌کند که شبیه نور خورشید است، ولی در طول موج مخصوصی و این نور با یک فیبر نوری ظریف به داخل دیسک هدایت می‌شود. هسته دیسک مقدار قابل توجهی آب دارد که در اثر تابش نور تبخیر می‌شود و نتیجه کار جمع شدن قسمت داخلی دیسک و به داخل رفتن قسمت بیرون‌زده دیسک است. نکته مهم در انجام عمل دیسک با لیزر وارد کردن این فیبر نوری به داخل قسمت میانی دیسک است آن هم با دقت چند میلی‌متر. عمل دیسک با لیزر در اتاق عمل کلینیک درد که مجهز به دستگاه فلورسکوپ برای تصویر‌برداری است انجام می‌شود. در کمتر از ۲۰ دقیقه با شروع به کار دستگاه لیزر هسته دیسک تبخیر شده و با خارج کردن سوزن عمل به پایان می‌رسد.

اخبار بیشتر