اهدف «جرمی هانت» در تهران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اهدف «جرمی هانت» در تهران

جرمی هانت: ایران از زاغری استفاده ابزاری می‌کند!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
جرمی هانت: ایران از زاغری استفاده ابزاری می‌کند!
وزیر امورخارجه انگلیس در گفت‌گو با روزنامه گاردین در اظهاراتی تند مدعی شد که زاغری بی دلیل زندانی شده است و گفت که اگر ایران می‌خواهد در دنیا کشوری پذیرفته باشد، نباید افرادی همچون نازنین زاغری را حبس کند.

خبرگزاری ایسنا: وزیر امورخارجه انگلیس با بیان اینکه با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای اختلاف نظر دارد، گفت: آمریکا می‌توانسته دیدگاه خود را تغییر دهد اما این، بدان معنی نیست که متحدانش نیز به‌طور خودکار باید نظرشان را تغییر دهند.

روزنامه گاردین نوشت: جرمی هانت وزیر امورخارجه انگلیس که روز دوشنبه به تهران سفر کرده بود، پس از دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش تاکید کرد که خاورمیانه در حال حاضر همچون یک آتش فشان است که هر حادثه کوچکی در آن می‌تواند به یک فاجعه به بزرگی جنگ جهانی اول تبدیل شود.

هانت که اولین وزیر امورخارجه غربی به شمار می آید که از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به ایران رفته است، در دیدارهایش با مقامات ایرانی درباره آزادی شهروندان دوتابعیتی انگلیسی – ایرانی، متقاعد کردن تهران برای حمایت از راه‌حل مورد نظر انگلیس برای توقف جنگ یمن و توافق هسته‌ای در شرایطی که غرب آشکارا از دور زدن تحریم‌های آمریکا ناتوان است، گفت‌وگو کرد.

وی پس از دیدار با وزیر امورخارجه ایران با خانواده نازنین زاغری شهروند انگلیسی – ایرانی که به جرم اقدام علیه نظام در ایران بازداشت شد، دیدار کرد و خواستار آزادی فوری او شد.

وزیر امورخارجه انگلیس در گفت‌گو با روزنامه گاردین در اظهاراتی تند مدعی شد که زاغری بی دلیل زندانی شده است و گفت که اگر ایران می‌خواهد در دنیا کشوری پذیرفته باشد، نباید افرادی همچون نازنین زاغری را حبس کند.

جرمی هانت با ادعای اینکه ایران از بازداشت افراد دوتابعیتی به عنوان ابزاری دیپلماتیک استفاده می‌کند، گفت: اگر ایران سیاست زندانی کردن دوتابعیتی‌ها را دارد تا از آنها به عنوان ابزاری برای فشار دیپلماتیک استفاده کند، در این صورت پیامدهایی برای ایران به همراه خواهد داشت. ما اجازه نمی‌دهیم آنها از زیر این مسئله شانه خالی کنند. ایرانی‌های باید بدانند که این وضعیت قابل تحمل نیست.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که می‌داند افرادی که با آنها دیدار کرده است، در این باره به مقامات عالی رتبه ایران گزارش خواهند داد اما وزارت دادگستری و مقامات نظامی نیز به‌طور مستقل گزارش خواهند داد.

به نوشته گاردین، هانت امیدوار بوده است بتواند در سفر خود با مقامات وزارت دادگستری ایران نیز دیدار کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس همچنین درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران که از روز پنجم نوامبر اعمال شده است، گفت: ما مسئله تحریم‌ها را نیز داریم. منطقه اکنون مثل یک آتش‌فشان است. هر حادثه کوچکی در آن می‌تواند به یک فاجعه به بزرگی جنگ جهانی اول تبدیل شود. در این منطقه رقابت ایران و عربستان نیز وجود دارد که خطرناک و خطرناک‌تر می‌شود و به جنگ‌های نیابتی می‌انجامد.

هانت افزود: اگر اینها را کنار هم قرار دهیم و خطرات جنگ جهانی اول رادر نظر بگیریم، می‌بینیم که هر اتفاق کوچکی مثل زنجیره‌ای از رویدادها می‌تواند پیامدهای فاجعه باری داشته باشد.

وی که از سفارت انگلیس در تهران با روزنامه گاردین صحبت می‌کرد، تاکید کرد که لندن نفوذ خود را در منطقه حفظ کرده است و این کشور یک قدرت کوچک در خاورمیانه نیست، بلکه یک بازیگر مهم است.

وزیر امورخارجه انگلیس با ابراز امیدواری نسبت به اینکه طرح لندن برای پایان جنگ یمن در آستانه موفقیت است، تائید کرد که هفته گذشته با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در ریاض دیدار کرده است. وی همچنین تایید کرد که اجرای طرح آتش بس سازمان ملل در یمن دشوار بوده است و گفت: هر دو طرف درگیر باید امتیازاتی بدهند تا فاجعه انسانی در این کشور را متوقف کنند.

هانت در ادامه تاکید کرد که عربستان سعودی و نه ایران، متحد استراتژیک انگلیس در منطقه است، اما اعتقاد به ریاض آشکارا شکننده شده است.

وی تصریح کرد که تحقیقات عربستان در زمینه مسئولیت نهایی افرادی که در قتل جمال خاشقجی دست داشته‌اند، ممکن است آینده رویکرد لندن در قبال ریاض را شکل دهد.

به نوشته گاردین، جرمی هانت با این حال از متهم کردن محمد بن سلمان به عنوان عامل قتل خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی خودداری کرد.

این مقام انگلیسی با اشاره به توافق هسته‌ای با ایران که واشنگتن در ماه مه از آن خارج شد، گفت که با رویکرد آمریکا درخصوص این توافق اختلاف نظر دارد. وی افزود: واشنگتن حق دارد که دیدگاه خود را در این زمینه تغییر دهد اما این بدان مهنا نیست که رویکرد متحدان آن نیز به طور خودکار تغییر کند.

به گزارش ایسنا، جرمی هانت در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی نیز به تکرار موضع تند خود درخصوص بازداشت دوتابعیتی‌ها در ایران پرداخت و در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت: من این موضوع را برای مقامات روشن کردم که اگر ایران بخواهد از موضوع دو تابعیتی‌ها به عنوان اهرم فشار سیاسی استفاده کند برایش پیامدهایی خواهد داشت و انگلیس اجازه نخواهد داد که چنین چیزی اتفاق بیافتد و هزینه‌ای نداشته باشد. از نظر ما این شرایط را نمی‌توان ادامه داد. فقط هم مسئله نازنین زاغری نیست، افراد دیگری هستند که خانواده‌هایشان خواسته‌اند نامشان را اعلام نکنیم. هیچ کشوری در دنیا نباید فکر کند که اگر چیزی را از کشوری دیگر می‌خواهد باید شهروندانش را زندانی کند و این غیر قابل قبول است.

خواندن خبر در سایت منبع

پر رو بازی وزیر خارجه انگلیس در تهران

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
پر رو بازی وزیر خارجه انگلیس در تهران

فارس/ وزیر خارجه انگلیس در مصاحبه با روزنامه گاردین در سفارت این کشور در تهران به ایران هشدار داد که اگر بخواهد از دوتابعیتی‌ها به عنوان ابزار سیاسی استفاده کند عواقبی برای این کشور وجود خواهد داشت.

به گزارش گاردین، جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس که به تهران سفر کرده است هشدار داد که غرب آسیا مثل باروت است؛ جاییکه رخدادهای کوچک ممکن است منجر به یک فاجعه در مقیاس جنگ جهانی اول تبدیل شود. وی در این سفر همچنین خواستار آزادی نازنین زاغری راتکلیف شهروند دوتابعیتی ایرانی-انگلیسی شد.

این در حالیست که جمهوری اسلامی ایران طبق قانون اساسی خود شهروند دوتابعیتی را به رسمیت نمیشناسد.

نازنین زاغری دو سال پیش به جرم جاسوسی بازداشت و توسط دادگاهی در ایران به حبس محکوم شد و در حال حاضر نیز در حال سپری کردن دوران محکومیت خود به عنوان یک شهروند ایرانی است.

براساس گزارش گاردین، هانت که اولین وزیر اروپایی است که بعد از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریمها علیه ایران به تهران سفر می‌کند همچنین به دنبال جلب حمایت ایران از طرح صلح لندن در بحران یمن، طی این سفر خود به تهران است.

گاردین در ادامه مدعی شد که جرمی هانت بعد از دیدار روز دوشنبه خود با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به طور خصوصی با خانواده نازنین زاغری از جمله دختر و برادر وی دیدار کرده است. وی همچنین قصد داشته است که به ملاقات زاغری در زندان برود که با آن موافقت نشده است.

هانت به گاردین گفته؛ «اگر ایران می‌خواهد در جامعه جهانی پذیرفته شود باید از زندانی کردن افرادی مثل زاغری خودداری کند.»

وی در ادامه اظهارات خود به گاردین گفت: «اگر ایران بخواهد از شهروندان دوتابعیتی به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کند در این صورت تبعاتی برای ایران وجود خواهد داشت. ما اجازه نمیدهیم که قسر در بروند. آنها باید بفهمند که این وضعیت پایدار نیست.»

گاردین می‌گوید که جرمی هانت قصد داشته است با مقامات قوه قضاییه ایران نیز دیدار کند چرا که می‌داند سرنوشت نازنین زاغری توسط همتایانش در وزارت خارجه ایران تعیین نمی‌شود.

وی در ادامه به موضوع تحریمهای آمریکا اشاره کرد و گفت: منطقه مانند انبار باروت است. ما موضوع تحریمها را داریم. رقابت منطقه‌ای ایران و عربستان را داریم که بیشتر و بیشتر در حال خطرناک تر شدن است و منجر به جنگ نیابتی شده است. اگر اینها را کنار هم قرار دهیم و به خطرات منجر به جنگ جهانی اول نگاه کنیم می‌بینیم که رویدادهای کوچک مثل زنجیره‌ای از رویدادها می‌توانند عواقب فاجعه باری داشته باشند.

وزیر خارجه انگلیس که از سفارت بریتانیا در تهران با گاردین صحبت می‌کرد تاکید کرد که انگلیس نفوذ خود را در منطقه حفظ کرده است ما یک قدرت کوچک در خاورمیانه نیستیم و یک بازیگر مهم هستیم.

هانت با ابراز امیدواری نسبت به پیشبرد طرح انگلیس برای کاهش تنشها در یمن تایید کرد که هفته گذشته با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در ریاض دیدار و رایزنی کرده است. وی ضمن تایید دشوار بودن اجرای طرح آتش بس سازمان ملل در یمن تاکید کرد که دو طرف درگیری باید امتیازاتی بدهند تا از عمق فاجعه انسانی در این کشور کاسته شود.

وزیر خارجه لندن در ادامه تاکید کرد که عربستان سعودی، و نه ایران، متحد استراتژیک انگلیس در منطقه است. با این حال وی تاکید کرد که تحقیقات عربستان در زمینه مسئولیت نهایی افرادی که در قتل جمال خاشقچی دست داشته‌اند ممکن است آینده رویکرد لندن در قبال ریاض را شکل دهد.

جرمی هانت در عین حال از متهم کردن محمد بن سلمان به عنوان آمر و پشت پرده قتل خاشقچی خودداری کرد.

وزیر خارجه انگلیس در ادامه با اشاره به برجام گفت که با رویکرد آمریکا در زمینه توافق هسته‌ای موافق نیست. وی در این باره افزود: واشنگتن حق دارد که دیدگاه خود را در این زمینه تغییر دهد اما این به این معنی نیست که مواضع متحدان آمریکا نیز به طور اتوماتیک تغییر کند و شبیه آنها شود.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

جرمی هانت: اجازه نمی‌دهیم ایران از دوتابعیتی‌ها به عنوان ابزار سیاسی استفاده کند

الفخبرگزاری الف
وزیر خارجه انگلیس در مصاحبه با روزنامه گاردین در سفارت این کشور در تهران به ایران هشدار داد که اگر بخواهد از دوتابعیتی‌ها به عنوان ابزار سیاسی استفاده کند عواقبی برای این کشور وجود خواهد داشت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس که به تهران سفر کرده است هشدار داد که غرب آسیا مثل باروت است؛ جاییکه رخداد‌های کوچک ممکن است منجر به یک فاجعه در مقیاس جنگ جهانی اول تبدیل شود. وی در این سفر همچنین خواستار آزادی نازنین زاغری راتکلیف شهروند دوتابعیتی ایرانی-انگلیسی شد.

گاردین در ادامه مدعی شد که جرمی هانت بعد از دیدار روز دوشنبه خود با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به طور خصوصی با خانواده نازنین زاغری از جمله دختر و برادر وی دیدار کرده است. وی همچنین قصد داشته است که به ملاقات زاغری در زندان برود که با آن موافقت نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

سه هدف «جرمی هانت» در تهران

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
سه هدف «جرمی هانت» در تهران
دنیای اقتصاد : وزیرخارجه بریتانیا برای اولین بار پس از تصدی این سمت به تهران سفر کرده و با مقامات ایران درخصوص مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت‌وگو نشسته است.

هدف این سفر گفت‌وگو در مورد برجام، بحران یمن و موضوع شهروندان دو تابعیتی اعلام شده است. جرمی هانت که روز دوشنبه ۲۸ آبان (۱۹ نوامبر) وارد تهران شد، با محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران و علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران گفت‌وگو کرد. در جریان این دیدار علی شمخانی گفت ایران باتوجه به انفعال طرف‌های دیگر در برابر گفتار و رفتار ناشایست آمریکا بر اساس منافع ملی و مسوولیت‌های خود تصمیمات لازم را در مقابله با این اقدام و امکان بازگشت به شرایط پیش از توافق اتخاذ کرده است.حدود دو ماه پیش نیز ظریف و جرمی هانت در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کردند. پیش‌تر گفته شده بود که هانت در این دیدارها تاکید خواهد کرد تا زمانی که ایران به تعهدات خود عمل کند، بریتانیا به برجام متعهد خواهد بود.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت‌خارجه نیز درخصوص اهداف سفر وزیرخارجه انگلیس به تهران گفت که جرمی هانت در مورد مسائل دوجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین موضوع برجام در تهران رایزنی و گفت‌وگو می‌کند. تحلیلگران معتقدند یکی از اهداف مهم سفر وزیرخارجه بریتانیا به ایران، رایزنی درخصوص جنگ یمن و تقویت تلاش‌ها برای پایان دادن به آن و رسیدن به صلح است. در این میان می‌توان اهداف سفر جرمی هانت را در سه محور اصلی خلاصه کرد.برجام

در بیانیه وزارت‌خارجه بریتانیا درباره اهداف سفر هانت به تهران، از برجام به‌عنوان «یک رکن حیاتی برای ثبات در خاورمیانه» یاد شده و آمده: «توافق هسته‌ای، با از بین بردن تهدید ناشی از یک ایران اتمی، یک رکن حفظ ثبات در خاورمیانه است. این توافق با این حال برای ادامه حیات به صددرصد پیروی نیاز دارد.» هانت تاکید کرده بریتانیا تا زمانی که ایران از توافق هسته‌ای پیروی کند، به این توافق پایبند خواهد ماند.

او با این حال مدعی شده: «اگر قرار است چالش‌هایی را که منطقه با آنها مواجه است، از ریشه مهار کنیم، باید شاهد پایان اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در دیگر نقاط منطقه باشیم.» وزرای خارجه ایران و انگلیس ۱۴ آبان ماه تلفنی گفت‌وگو کردند و جرمی هانت در این گفت‌وگو ضمن تاکید بر پایبندی انگلیس و سایر اعضای برجام به این توافق لزوم اتخاذ و اجرای فوری سازوکارهای ویژه اروپا را برای تداوم همکاری‌های اقتصادی با ایران مورد تاکید قرار داد. این هدف در شرایطی است که با خروج آمریکا از برجام و افزایش تهدیدها و اعمال تحریم‌ها، توافق برجام در روزهای سخت و نه چندان خوب خود قرار دارد. انگلیس در کنار دیگر شرکای اروپایی خود در صدد هستند تا یک ساز و کار ویژه مالی را برای بهره‌مندی ایران از مزایای توافق هسته‌ای اعمال کنند که تاکنون و با گذشت شش ماه از خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها همچنان عملیاتی نشده است.

 در همین خصوص وزرای امورخارجه ایران و انگلستان در این دیدار جنبه‌های مختلف روابط و مناسبات دو جانبه، از جمله مسائل مرتبط با سازوکار مالی اروپا موسوم به SPV، برای پیشبرد روابط اقتصادی و تجاری در چارچوب برجام را مورد تبادل‌نظر و گفت‌وگو قرار دادند. این تحولات در شرایطی رخ می‌دهد که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای‌خارجه آلمان، سوئد و دانمارک در گفت‌وگوی تلفنی پنج‌شنبه شب با وزیر امورخارجه ایران با تاکید بر تعهد خود برای حفظ کانال‌های مالی با ایران اعلام کردند که سازوکار ویژه مالی اروپا ظرف روزهای آینده رسما ثبت شده و آغاز به کار می‌کند. حال باید دید تا چه میزان سفر جرمی هانت وزیرخارجه انگلیس در ارتباط با اجرایی شدن این ساز و کار ویژه مالی قرار دارد.یمن

دومین محور بسیار مهم در سفر هانت به تهران و گفت‌وگو با دو مقام مرتبط یعنی ظریف و شمخانی، تحولات یمن است. به گفته دفتر وزارت‌خارجه بریتانیا جرمی هانت در دیدار خود با مقام‌های ایرانی در مورد نقش ایران در بحران سوریه و یمن گفت‌وگو خواهد کرد. در یک‌سال گذشته انگلیس نقش مهمی در ارتباط با مذاکرات صلح یمن پیدا کرده است و مقامات ایران نیز چندین دور مذاکرات سیاسی در لندن و در ارتباط با پروسه صلح یمن داشته‌اند.

پیش‌تر و در تاریخ ۵ خرداد ۹۷، عباس عراقچی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درخصوص مذاکرات ایران با اروپا درباره یمن گفت: «ما فقط در موضوع یمن با چهار کشور فرانسه، انگلیس، آلمان و ایتالیا آن هم به دلایل انسانی و شرایط بد مردم یمن وارد مذاکره شده‌ایم که کاملا از مسیر مذاکرات هسته‌ای جداست و آقای جابری انصاری این مذاکرات را پیگیری می‌کند. غیر از این ما مذاکره‌ای نداریم و مساله موشکی خط قرمز ماست.»

آلیستر برت معاون امور خاورمیانه وزارت‌خارجه بریتانیا نیز روز جمعه ۹ شهریور در سفری از پیش اعلام نشده وارد تهران شد و با مقامات جمهوری اسلامی درباره نقش ایران در سوریه و یمن گفت‌وگو کرد. به‌نظر می‌رسد که با فشارهای وارده بر عربستان پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، زمینه‌ها برای پایان دادن به جنگ یمن درحال آماده شدن است.

پیش‌تر آمریکایی‌ها مهلت یک ماهه‌ای را به عربستان داده بودند که جنگ در یمن را پایان دهد. همچنین وزیر دفاع آمریکا ۱۹ آبان در بیانیه‌ای از قطع سوخت‌رسانی به هواپیماهای ائتلاف سعودی در جنگ یمن خبر داده بود. از سوی دیگر، «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن روز گذشته گفت که یمن در راستای حمایت از صلح و از بین بردن هرگونه بهانه ائتلاف سعودی برای ادامه تجاوزاتش، این آمادگی را دارد که همه عملیات نظامی خود از جمله موشکی و پهپادی را متوقف کند. این موارد نشان می‌دهد که مقامات لندن با توجه به چنین تحولاتی درصدد هستند تا با توجه به مذاکرات درحال انجام با ایران، از نقش و نفوذ تهران بر انصارالله یمن و متحدان آن استفاده کرده و در جهت پایان دادن به این بحران حرکت کند.

وزیر خارجه انگلیس در هفته‌ای که گذشت به عربستان و امارات سفر کرد و وی پس از بازگشت از سفر به عربستان سعودی گفت که ائتلاف سعودی موافقت کرده برخی مجروحان یمنی امکان خروج از یمن را داشته باشند. از این‌رو باید دید تلاش‌های انگلیس در تهران تا چه حد می‌تواند در پایان دادن به جنگ یمن و توقف کشتارها موثر واقع شود.دو تابعیتی

سومین محوری که مورد تاکید وزیرخارجه انگلیس در تهران است موضوع شهروندان ایرانی دارای تابعیت دوگانه است که تبدیل به یک اهرم فشار بر ایران از سوی کشورهای اروپایی و در راس آنها بریتانیا شده است. سال گذشته بوریس جانسون، وزیرخارجه وقت بریتانیا نیز در سفری به تهران خواستار آزادی شهروندان دو تابعیتی بریتانیایی ایرانی به‌دلایل انسان‌دوستانه شده بود.

روزنامه «تلگراف» سال گذشته گزارش داده بود دولت بریتانیا در تلاش برای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند (۵۲۷ میلیون دلار) به ایران در قبال آزادی نازنین زاغری است. این روزنامه به نقل از منابع آگاه نوشته بود این پول قرار است به‌عنوان بدهی بریتانیا به ایران در یک معامله اسلحه در دهه ۱۹۷۰ میلادی پرداخت شود. در پی انتشار این گزارش، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هر گونه ارتباط میان پرداخت بدهی دولت بریتانیا به ایران را با آزادی نازنین زاغری تکذیب کرده و این موضوع را «خلاف و مردود» خوانده بود. مقامات دولت بریتانیا نیز بارها چنین ارتباطی را رد کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

ماموریت‌های اعلام شده و نشده جرمی هانت در ایران

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ماموریت‌های اعلام شده و نشده جرمی هانت در ایران
وزیر امور خارجه انگلیس صبح امروز دوشنبه وارد تهران شد و در این میان سه موضوع اصلی به عنوان هدف این سفر اعلام شده است.

بعد از بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، «جرمی هانت» اولین مقام بلند پایه غربی است که به تهران سفر می‌کند.

رسانه‌های آمریکایی با اشاره به این سفر نوشته اند: جرمی هانت قرار است در مورد آینده برجام، بحران یمن و سوریه، مسائل حقوق بشر و آزادی شهروندان ایرانی‌بریتانیایی با همتای ایرانی خود گفتگو کند.

هانت در هفته گذشته نیز با سفر به عربستان سعودی، با مقامات ریاض درباره لزوم پایان دادن به جنگ یمن گفتگو کرده بود.

جرمی هانت، برای نخستین بار در مقام وزیر خارجه انگلیس، راهی تهران شده‌است. آن طور که وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده‌است، هانت قرار است با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در مورد آینده برجام، تلاش‌های اروپایی‌ها برای حفظ توافق اتمی و راه‌حل‌های موجود در مورد تحریم‌ها گفتگو کند.

بیشتربخوانید:

هانت در بیانیه‌ای گفته است تا زمانی که ایران به توافق اتمی پایبند بماند، لندن نیز به آن متعهد خواهد بود: توافق اتمی، با از بین‌بردن تهدید ناشی از یک ایران اتمی، از ارکان حفظ ثبات در خاورمیانه است. این توافق برای نجات به صد در صد پیروی نیاز دارد.

این سخنان همان‌چیزی است که «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا نیز پیشتر مطرح کرده بود. ترزا می‌در خرداد ماه تاکید کرده بود «تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد ما هم به آن متعهدیم».

دفتر جرمی هانت در بیانیه‌ای که پیش از سفر او منتشر کرده علاوه بر لزوم حفظ توافق اتمی، مدعی شد: اگر قرار است چالش‌هایی که منطقه (خاورمیانه) با آن‌ها روبه‌رو است را به‌شکل اساسی مهار کنیم، لازم است تا شاهد پایان اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در دیگر نقاط منطقه باشیم.

آنگونه که دفتر هانت گفته موضوع دیگری که در دیدار‌ها در تهران مطرح خواهد شد مسئله حقوق بشر و نیز آزادی شهروندان ایرانی بریتانیایی زندانی در ایران است.

بی بی سی نیز با اشاره به سفر هانت به ایران می‌نویسد: هانت پیشتر گفته بود که تعهد طرفین توافقنامه هسته‌ای ایران برای ثبات در خاورمیانه ضروری است. اما او همچنین گفته که ایران نیز باید مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را دقیقا اجرا کند.

هچنین قرار است هانت درباره نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی که دو سال و نیم است در ایران زندانی است با مقام‌های ایرانی گفتگو کند.

او پیشتر گفته بود که ایران نباید برای دستیابی به مقاصد سیاسی از اهرم زندانی کردن افراد بی‌گناه استفاده کند.

حدود دو ماه پیش ظریف با جرمی هانت در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کرده بود.

ساز و کار اروپایی برای نجات برجام و سکوت رسانه‌های غربی

بی بی سی و رسانه‌های آمریکایی اعلام کرده اند که هانت در مذاکره با طرف‌های ایرانی در خصوص لزوم حفظ برجام گفتگو خواهد کرد. مدت هاست که اروپا برای راضی کردن ایران برای ادامه حضور در برجام از یک ساز و کار ویژه سخن می‌گوید. هر چند سه امضا کننده اروپایی برجام همگی بر حفظ برجام و عملکرد این ساز و کار تاکید دارند، اما با این وجود هنوز هیچ یک از کشور‌های اروپایی حاضر به میزبانی این ساز و کار نشده اند.

رویترز گزارش داده که اروپا در تلاش است سازوکار ویژه‌ای برای تجارت غیر دلاری با ایران راه‌اندازی کند، اما هیچ کشور اروپایی از ترس تحریم‌های آمریکا حاضر نیست میزبان چنین نهادی باشد.

این خبرگزاری از قول شش دیپلمات گزارش داد که عدم آمادگی کشور‌های اروپایی برای میزبانی نهاد سازوکار تجاری با ایران ممکن است برنامه اروپا برای حفظ تجارت با ایران بعد از تحریم‌های آمریکا را متزلزل کند.

قبلا اروپا از اتریش خواسته بود که میزبانی این نهاد را برعهده بگیرد، اما وین این درخواست را رد کرد.

رویترز از قول دیپلمات‌ها می‌نویسد که اکنون قدر‌های بزرگ اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان کشور کوچک لوکزامبورگ در شمال اروپا را تحت فشار قرار خواهند داد تا تن به میزبانی این نهاد بدهد.

اما پیش از این، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده بود که لوکزامبورگ و بلژیک پیش از اتریش پیشنهاد میزبانی نهاد سازوکار ویژه مالی را رد کرده بودند.

موضوع سازوکار تجاری غیردلاری با ایران بسیار حساس است، چون جمهوری اسلامی تهدید کرده است در صورتی که از مزایای اقتصادی و تجاری توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی بهره‌مند نشود، از این توافق خارج خواهد شد.

اروپا در نظر دارد تا سازوکاری ایجاد کند که بدون استفاده از دلار بتواند تجارت با ایران را ادامه داده و از جمهوری اسلامی نفت بخرد. این سازوکار به ایران اجازه خواهد داد که در ازای نفت صادراتی به اروپا، مواد غذایی و کالا وارد کند.

اروپا در نظر دارد طی ماه جاری این سازوکار را از لحاظ حقوقی راه‌اندازی کند، اما فعالیت عملی آن از سال آینده آغاز خواهد شد. دیپلمات‌ها به رویترز گفته‌اند که در غیاب دلار، هیچ ارز خارجی برای سیستم پرداخت‌ها در چهارچوب سازوکار ویژه پیشنهاد نشده است.

هشدار آمریکا

در همین رابطه آمریکا هشدار داده که بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی که بر اساس سازوکار ویژه اتحادیه اروپا با ایران وارد معامله و داد و ستد می‌شوند از گزند مجازات‌های اقتصادی واشنگتن در امان نخواهند بود.

این هشداری است که نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه در واکنش به فشار قدرت‌های بزرگ اقتصادی اروپا به کشور‌های کوچک‌تر برای میزبانی کانال مالی اتحادیه اروپا جهت اجرای این سازوکار ویژه مطرح کرده است.

برایان هوک در این خصوص گفته است: «جای تعجب ندارد که اتحادیه اروپا برای اجرای آن چه سازوکار ویژه یا "اس‌وی‌پی" نامیده می‌شود و رفع نگرانی شرکت‌ها جهت معامله با ایران تلاش کند. ما نیز می‌گوییم که میزبان کانال اجرایی این سازوکار با مجازات آمریکا مواجه خواهد شد.»

سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای مبادله مالی و داد و ستد با ایران در واقع تشکیل یک نهاد تسویه مالی برای دور زدن تحریم‌های بانکی آمریکاست به نحوی که تهران در ازای فروش نفت قادر خواهد بود بدون انتقال ارز اقدام به خرید کالا از اروپا کند.

بروکسل که برای نجات برجام این سازوکار ویژه مالی را پیشنهاد کرده پیشتر از اجرایی شدن آن در ماه جاری میلادی خبر داده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

روایت سفارت انگلیس در تهران از اهداف دیدار «هانت» با ظریف

مهرخبرگزاری مهر
روایت سفارت انگلیس در تهران از اهداف دیدار «هانت» با ظریف
سفارت انگلیس در تهران به تشریح اهداف دیدار وزیر خارجه این کشور با ظریف پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سفارت انگلیس در تهران امروز دوشنبه درپیامی توئیتری اهداف سفر «جرمی هانت» و دیدار با همتای ایرانی وی را تشریح کرد.

سفارت انگلیس در تهران در این خصوص نوشت: «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس اولین ملاقات خود را با ظریف وزیر خارجه ایران در آغاز سفر خود به ایران امروز داشت.

توئیت مذکور در ادامه می افزاید: مذاکرات در طول این سفر پیرامون توافق هسته ای، منطقه و نگرانی های مربوط به پرونده های انگلیسی های دو تابعیتی بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

جرمی هانت: نازنین زاغری باید آزاد شود

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
جرمی هانت: نازنین زاغری باید آزاد شود
جرمی هانت در پیامی از دولت ایران خواست که زندانیان انگلیسی را هر چه زودتر آزاد کند.

خبرگزاری ایلنا: «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلستان پیش از سفر به تهران، در اظهاراتی از ایران خواست تا نازنین زاغری را که به اتهام جاسوسی دستگیر شده است، آزاد کند.

وی مدعی شد: باید روزی را بینیم که شهروندان بی‌گناه انگلیسی که در ایران زندانی شده‌اند، نزد خانواده‌هایشان در بریتانیا بازگشتند.

وزیر امور خارجه انگلستان در اظهارات بی‌اساسی مدعی شد: «من از خانواده‌هایی که مجبور به تحمل این جدایی وحشتناک شده‌اند، داستان‌های دلهره‌آوری را شنیده‌ام. بنابراین من به ایران پیامی روشن می‌دهم؛ ایران باید استفاده از زندانیان بی‌گناه انگلیسی به عنوان ابزاری سیاسی را متوقف کند.»

نازنین زاغری آوریل ۲۰۱۶ در فرودگاه امام خمینی تهران به اتهام جاسوسی دستگیر و بازداشت شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
الفالف14 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر21 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف10 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

اخبار بیشتر