1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

مسئولان پای موسیقی ایستاده اند؟

مصاحبه با یکی از 3 نوازنده خیابانی رشت و ماجرای جنجالی برخورد با این گروه+ فیلم

رکناخبرگزاری رکنا
رکنا: شبکه های فارسی زبان خارجی پیام دادند فیلم برایمان بفرست، قبول نکردم.

حجم ویدیو: 12.71M | مدت زمان ویدیو: 00:01:56

وضعیت اقتصادی خانواده زیاد مناسب نیست .با زدن گیتار کنار خیابان سعی می کردم کمک خرج خانواده باشم ». این سخنان محمد 17 ساله بود ، با بیان این ادعا که درهمان ساعات اولیه بعد از اینکه فیلم این اتفاق در فضای مجازی منتشر شد از چند شبکه خارجی فارسی زبان با ما از طریق دایرکت اینستاگرام تماس گرفته شد گفت : خبرنگاران این شبکه ها،خواستار شدند که فیلم حادثه و چگونگی وقوع این اتفاق را از زبان خودمان به صورت فیلم برای آنها ارسال کنیم و مدعی بودند که بعد از ارسال این فیلم ها اتفاق خوبی برایمان می افتد ولی ما اینکار را نکردیم ادامه داد : شب با حمله ماموران شوکه شدیم . اصلا نمی دانستیم شب شهادت است که اگر می دانستیم به حتم آن شب به خیابان نمی رفتیم .»

خواندن خبر در سایت منبع

این بار مسوولان پای موسیقی ایستاده‌اند

ایسناخبرگزاری ایسنا
این بار مسوولان پای موسیقی ایستاده‌اند
یک کارشناس موسیقی گفت: امید است شرایط موسیقی بهتر شود؛ دلم گواهی می‌دهد این بار دوستان می‌خواهند پای کار بایستند.

به گزارش ایسنا، انتشار ویدیو برخورد با یک گروه موسیقی خیابانی در رشت، سر و صدای زیادی را در چند روز گذشته ایجاد کرد؛ در این ویدیو سه جوان در حال ساز زدن در خیابان هستند که ناگهان فردی پشت سر آن‌ها حاضر می‌شود، با برخوردی تند، یقه دو نفر از نوازندگان را می‌گیرد و آن‌ها را از روی صندلی ساقط کرده، روی زمین به دنبال خود می‌کشد.

این اتفاق، واکنش‌های منفی برخی هنرمندان و کاربران فضای مجازی را به دنبال داشت. در ابتدا گفته شد این برخورد از سوی ماموران شهرداری انجام شده اما بعد از سوی پلیس مطرح شد که این جوانان به دلیل آنکه در شب شهادت امام حسن عسکری (ع) در حال ساز نواختن بودند، با آن‌ها برخورد شده است. البته یکی از اعضای این گروه موسیقی بعد از این جریان اظهار کرد: «اصلا نمی‌دانستیم که شب شهادت است و اگر می‌دانستیم قطعا آن شب به خیابان نمی‌رفتیم.»

فرماندار رشت در این زمینه گفت: «باید به ارزش‌های مذهبی در جامعه اسلامی توجه کرد و احترام گذاشت اما نحوه برخورد با سه جوان نوازنده نادرست بوده و در آموزه‌های دینی ما نیز برای امر به معروف و نهی از منکر مراحل و شیوه‌هایی پیش بینی شده است.»

در این میان سید محمد مجتبی حسینی ـ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی  ـ یک روز پس از این انتشار این ویدیو، درحالی‌که به عنوان مهمان در اختتامیه جشنواره «کتاب و رسانه» حضور داشت، از یک گروه موسیقی خیابانی تقدیر کرد. او همچنین در نشست خبری جشنواره «بهار مهربانی» که به مناسبت هفته وحدت برگزار می‌شود، از پیش‌نویس شیوه‌نامه‌ای برای ساماندهی اجراهای موسیقی در معابر و خیابان خبر داد و گفت که کمیسیون فرهنگی مجلس نیز این موضوع را تایید کرده است.

این بار مسوولان پای موسیقی ایستاده‌اند - 5

تقدیر معاون هنری از یک گروه موسیقی خیابانی در اختتامیه جشنواره کتاب و رسانه

حالا رضا مهدوی ـ کارشناس موسیقی ـ با اشاره به اینکه در آستانه هفته وحدت قرار داریم، در زمینه برخورد با گروه موسیقی خیابانی در رشت، به ایسنا می‌گوید: در وهله اول باید این رفتار را مذمت کرد. ما باید خلق حسنه‌ داشته باشیم. پیامبر ما، پیامبر مهربانی است. ما که مسلمان هستیم با زبان خوش می‌توانیم مانع کژی و بدی شویم.

او با بیان اینکه باید دادستان به عنوان مدعی‌العموم باید این ماجرا را پیگیری می‌کرد، قبل از اینکه دیگران بخواهند اعتراض کنند، ادامه می‌دهد: حالا شاید (این کار) بعدا اتفاق بیفتد، ما خبر نداریم.

مهدوی همچنین با اشاره اینکه در آستانه جشن گرفتن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، معتقد است جوانان این مرز و و بوم نباید از شخص و مرجعی رفتار ناپخته ببینند.

مهدوی با اشاره تقدیر معاون هنری ارشاد از یک گروه نوازنده خیابانی و تدوین شیوه‌نامه موسیقی خیابانی بیان می‌کند: جناب آقای حسینی ذهنیت خوبی در رابطه با هنرها دارد زیرا خودش هنرمند است و قدر هنرمندان را می‌داند. او در مجموعه مدیریت قبل، اثبات کرده نگاه روشن‌گرایانه‌ای دارد. حالا که بر مسند مدیریت است همگام با وزیر محترم ارشاد می‌خواهد در این عرصه سامان‌بخشی کند که امیدوارم شهرداری، نیروی انتظامی و نهادهای ذی‌ربط پای کار باشند.

این کارشناس موسیقی اضافه می‌کند: امیدوارم شرایط موسیقی بهتر شود. قرار است در هفته وحدت طبق برنامه مشترک وزارت ارشاد و شهرداری تهران در خیابان و فضای باز، موسیقی اجرا شود و این نویدبخش اتفاقات خوبی است که دولت می‌خواهد پای کار باشد. دلم گواهی می‌دهد این بار دوستان می‌خواهند پای کار بایستند.

خواندن خبر در سایت منبع

توضیحات پلیس گیلان درباره فیلم برخورد با نوازندگان خیابانی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
توضیحات پلیس گیلان درباره فیلم برخورد با نوازندگان خیابانی
فرماندهی انتظامی استان گیلان درباره فیلم منتشر شده مبنی بر برخورد با نوازندگان خیابانی، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ به نقل از پایگاه خبری پلیس چند روز گذشته فیلمی با مضمون برخورد با نوازندگان خیابانی در پیاده‌‌راه فرهنگی شهر رشت توسط فردی در فضای مجازی منتشر شد که واکنشهای متفاوتی را به دنبال داشت.

مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان گیلان در همین رابطه توضیحاتی ارائه داد که در ادامه آمده است:

"پنجشنبه شب همزمان با سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع)، تعدادی نوازنده جوان بدون توجه به حرمت ایام عزاداری در پیاده راه فرهنگی رشت اقدام به سدمعبر و نواختن قطعات موسیقی در ملأ عام می‌کنند که این اقدام نامتعارف، تعجب رهگذران و کسبه را به خود جلب کرد.

از شواهد و قرائن برمی‌آید که تعدادی از کسبه و شهروندان با توجه به لزوم رعایت ایام عزادارای و حفظ حرمت و شأن ائمه اطهار (ع)، ضمن تماس با مراجع مربوطه خواستار برخورد با این افراد می‌شوند.

یافته‌ها بیانگر این مطلب است که این جوانان، سابقه سدمعبر و اجرای بدون مجوز موسیقی در اماکن و معابر عمومی را داشته‌ و چندین مرتبه نیز توجیه و مورد تذکر قرار گرفته‌اند.

فارغ از این که پلیس به عنوان حافظ نظم و امنیت و متولی نظارت بر اماکن و معابر عمومی است وظیفه رسیدگی به شکایات و مطالبات شهروندان را نیز برعهده دارد و برخورد نامتعارف را یک امر غیرقابل پذیرش می‌داند.

قطعاً اطلاع‌رسانی قوانین حضور در اماکن عمومی، تشریح جایگاه رفیع ائمه معصومین ( ع ) برای عموم و تبیین لزوم حفظ آداب و حرمت مناسبتها و ایام عزاداری، می‌تواند از بروز چنین ماجراهایی جلوگیری کند."

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.

ویدیو/ آرزوی تلخ یک زوج عاشق در برنامه زنده: آرزو دارم دستش و بگیرم اما نمیتونم

انتخابانتخاب18 ساعت قبل

خلاقیت بدون هیچ امکاناتی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.

فیلم تقلید صدا مجید ترکمان در فینال عصر جدید ۲۹ اردیبهشت

فردا نیوزفردا نیوز7 ساعت قبل

اخبار بیشتر