آقای روحانی! از وزیرخارجه تان دفاع کنید
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آقای روحانی! از وزیرخارجه تان دفاع کنید

روزنامه اطلاعات:آقای روحانی! از وزیرخارجه تان دفاع کنید

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
روزنامه اطلاعات:آقای روحانی! از وزیرخارجه تان دفاع کنید
ماجرای تحریم در ایران دو سویه دارد؛ یکی مردم و رنجهایشان و دومی کاسبان و گنج‌هایشان. ماجرای اخیر حملات زننده به وزیر خارجه‌ای که سلامت و حیثیتش را برای دفاع از منافع ملی ایران و ارتقای منزلت حقوقی و سیاسی کشورمان در جهان بر سر این کار نهاده، تنها یک فصل کوچک از تقابل گنج و رنج است. ‏

این نوع برخوردها، فضاسازیها، تهدیدها و تمهیدها که البته حسابش و حتی شیوه بیانش از انتقادهای دلسوزانه و کارشناسانه جدا است جملگی آشناست و در چرخه‌ای معیوب، بهترین مدیران و دولتمردان ایران را از میدان به در کرده و کاسبان و معجزه‌های هزاره و نجومی بگیرها و مدعیان گمنام و بینام و نشان را جایگزین کرده‌اند تا برنامه توسعه و رشدِ اقتصادیِ مملکت از توش و توان بیفتد و رجزخوانی و آشوب جایگزین دیپلماسی و نظم سیاسی شود.

در جهان، تجربه و کارآمدی است که کارنامة دولتمردان را پربار و آنان را در نظر مردم قابل اطمینان می‌سازد. اما گویا در اینجا به محض اینکه کسی کار و کارنامه‌ای پربار داشت و آمادة ورود به میدان خدمت بود، از بام به دام می‌افتد تا مبادا نام یابد و کام گیرد و خدمتی شایسته مرتکب شود. این چرخة باطل را می‌شناسیم و سناریوهای کارگردانانش نیز برای همه آشکار و روشن شده است.

با این حال عده‌ای از همین افراد در موضوع لایحة مبارزه با پولشویی و شفافیت مالی که سرنوشت نظام بانکی ایران در معاملات نفتی و معادلات جهانی بدان وابسته است، جنجال و قشقرقی به پا کرده‌اند که عاقبتش معلوم نیست. جالب آنکه مجال و آرامش لازم را هم برقرار نمی‌کنند تا وزیرخارجه توضیح دهد و اندکی گوشة لحاف سنگین را کنار بزند تا مردم هم بدانند چرا برخی مایل نیستند پولهای درشت و کلان رهگیری شود و سندهای مهمِ مالی ردگیری و منتشر شوند و دهه‌ها پول نفت و معادلات ارزی و قرضی، یا وامهای بی بهره و بلاحدود و بی‌بازگشت کجاست و به‌کدام جیبها سرازیر شده است؟!

برخی از این حضرات فکر می‌کنند مردم خاموش و بی‌اطلاع از هر کار و کرده‌ای در حال گذران امور هستند. گنج این قبیل حضرات بر روی رنج مردم انباشته شده و به فرمایش مولاعلی(ع) کاخی برپا نمی‌شود مگر کوخ و خرابه‌ای آوار شود و اینهمه کاخ‌ها و آقازاده‌ها در لواسان و شمال تهران و دریاکنار و این‌همه ماشینهای لوکس و قیمتی که جلوی چشم بینوایان در جاده و خیابان ویراژ می‌دهند از آنِ کیست؟ از آنِ نوجوانان شوشتری یا بچه‌های خیابانگرد و مردمِ جویای کار یا کارگران نیشکر یا معلمان و حاشیه‌نشینان و مضطربانی که هرلحظه در انتظار معجزه و دستی برای داد و امداد به درگاه حق دعا میکنند؟!

بیش از این تعلل نکنید و لایحه را برای تنظیم نظام بانکی و مبادلات بین‌المللی از تصویب بگذرانیم. فردا برای مردم روزهای سختی خواهد بود زیرا اغلب مردم در کانادا و امریکا و استرالیا و اروپا دوست و فامیل ندارند که دارو برایشان بیاورد و کمک کند تا مشکلات اورژانسی حل و فصل شود. این لایحه اگر رد شود یا کأن‌لم‌یکن تلقی شود، بهترین فرصت برای آمریکاست تا تلاش کند که اروپاییان را از ایران دور سازد و ما را تنها بگذارد تا برخی کشورهایی که نفت ما را دریافت می‌کنند، به راحتی پول ملت را بالا بکشند و به دست واسطه‌هایی در سایه و تاریکی برسانند تا با امثال ضراب و زنجانی تقسیم کنند.

آخرین سخن با رئیس‌جمهور است که باید تمام قد از این وزیر خردمند دفاع کند. اگر رقبای کاسب تحریم موفق شوند و چنان ضربه‌ای بزنند که ظریف از کابینه بیرون رود، منتظر همین بازیها برای زنگنه هم باشید و آن کابینه دیگر ربطی به ته مانده امید و آخرین قطره‌های اعتمادِ مردم و رای مردم ندارد. زود باشید چون الآن هم دیر است.منبع: روزنامه اطلاعات

خواندن خبر در سایت منبع

پورابراهیمی: وزیر خارجه ادله خود را درباره‌ پولشویی ارائه کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
پورابراهیمی: وزیر خارجه ادله خود را درباره‌ پولشویی ارائه کند
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خواستار ارائه ادله وزیر امور خارجه درباره‌ پولشویی شد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا پورابرهیمی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس در تذکری گفت: من می‌خواهم به وزیر خارجه به خاطر اظهارات نسنجیده‌اش درباره‌ی پولشویی تذکر دهم. قانون پولشویی در کشور وجود دارد و متولی آن وزارت اقتصاد است که در کنار وزارت اطلاعات و دستگاههای دیگر مثل بانک مرکزی متولی این امر هستند.

وی اضافه کرد: آقای ظریف با رویکرد نسجیده‌ای حرفی را زده که پیش از هر چیز دولت و نظام جمهوری اسلامی را زیر سوال برده است. اگر ایشان ادله‌ای داشته و دارند باید آن را ارائه کنند و موضوع پیگیری شود زیرا این بحث‌ها برای نظام هزینه ایجاد کرده و باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

دادستان کشور براساس قانون به موضوع ادعای وزیرخارجه درباره پولشویی ورود کند

فارسخبرگزاری فارس
دادستان کشور براساس قانون به موضوع ادعای وزیرخارجه درباره پولشویی ورود کند
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در واکنش به ادعای اخیر وزیر خارجه طی نامه‌ای از دادستان کشور خواست تا براساس مواد ۵٠٠ و ۶۹۸ قانون تعزیرات به این موضوع ورود کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در واکنش به ادعای اخیر وزیر خارجه طی نامه‌ای از دادستان کشور خواست تا براساس  مواد ۵٠٠ و ۶۹۸ قانون تعزیرات به این موضوع ورود کند.

متن این نامه به شرح زیر است:

« بسمه تعالی

آن‌هایی که در داخل، کار دشمن را می‌کنند تقوا ندارند. مقام معظم رهبری(مدظله العالی)

دادستان محترم کل کشور، جناب حجت الاسلام و المسلمین منتظری

سلام علیکم

همان‌طور که مستحضرید اخیرا وزیر امور خارجه، آقای محمدجواد ظریف، در اظهاراتی دور از انتظار، طی مصاحبه‌ای با رسانه خبرآنلاین مورخ ۲۱ آبان ۱۳۹۷، مستقیما اتهامات ناروایی به جمهوری اسلامی و غیرمستقیم به برخی نهادها و ارگان‌های رسمی کشور نسبت داده اند که به جهت رفع هرگونه فرار از مسئولیت از طرف ایشان به عین جملات‌شان اشاره می‌کنیم:

ظریف: « بالاخره پولشویی یک واقعیتی است در کشور ما و از پولشویی خیلی‌ها منفعت برده‌اند. مجری: این کد است یا تصور شماست؟ ظریف: حالا اگر کد هم باشد امکانش را ندارم که علنی عرض بکنم ولی کدهای زیادی هست در مورد میزان پولشویی که در کشور صورت می‌گیرد. من نمی‌خواهم این پولشویی را نسبت بدهم به جایی ولی خب آن جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی در کشور انجام می‌دهند حتما آن‌قدر توانایی مالی دارند که ده‌ها میلیارد یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات بکنند، هزینه فضاسازی بکنند. خب وزارت خارجه‌ای که مجموع بودجه‌اش 1100میلیارد تومان یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه‌های فرهنگی که ارتباط دارند با بعضی ارگان‌های قدرتمند کشور، این وضعیت، خب ما که نمی‌توانیم با آن فضاسازی مقابله بکنیم. یک فضایی درست کرده‌اند کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است 30هزار میلیارد درش منافعی جابه‌جا بشود اینکه کل بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم تبلیغات‌شان بکنند یا یک قلم فضاسازی‌شان بکنند باز هم من می‌گویم دقیق هم دارم می‌گویم من هیچ دستگاهی را متهم نمی‌کنم به این کار، من افرادی را که در این قضیه منافع دارند فکر می‌کنم پشت القای این تصورات هستند».

این اظهارات آقای ظریف به عنوان عالی‌ترین مقام دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی به سرعت به تیتر یک خبرگزاری‌های معاند و ضد انقلاب از قبیل بی بی سی، رادیو فردا، ایران اینترنشنال، کلمه، العربیه، اسپوتنیک، صدای آمریکا، دویچه وله، رادیو فرانسه و... بدل شده و دست‌مایه دشمنان در هجمه رسانه‌ای و سیاسی به این نظام مقدس گشت.

ماده ۶۹۸ قانون تعزیرات، مصوب ۱۳۷۵ بیان می‌کند « هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکوائیه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضا یا بدون امضا اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت رأسا یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحا یا تلویحا نسبت دهد اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم شود.»

هم چنین حسب ماده ۵٠٠ قانون تعزیرات، مصوب ۱۳۷۵: « هر کس علیه نظام جمهوری اسلامی یا به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید، به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد».

لذا به نظر می‌رسد با توجه به مواد قانونی مذکور ایراد اتهامات واهی و بی‌اساس به نظام جمهوری اسلامی و ارگان‌های رسمی کشور، آن هم بدون ارائه هیچ نوع ادله‌ای در قالب یک مصاحبه رسانه‌ای که موجبات وهن نظام و مسئولان ارشد آن را فراهم ساخته و موجب شد تا دشمنان قسم‌خورده انقلاب اسلامی ساعت‌ها علیه نظام حول محورهایی همچون القای اختلافات گسترده درون نظام، اتهام زنی به نهادهای کشوری و لشکری و تعمیم دادن فساد به تمام سازمان ها برنامه‌سازی و گزارش و مستند تهیه کرده و با استناد به سخنان این مقام عالی‌رتبه نظام، در افکار عمومی و در رسانه‌های جمعی آبروی ایران را ببرند و نقش زمینه‌سازی برای ایجاد اجماع جهانی علیه ملت ایران را ایفا کنند و با این کار، گرای تحریم های بیشتر با بهانه پولشویی به دشمنان بهانه‌جو بدهند، مصداق این ماده قانونی و فعالیت تبلیغی علیه نظام بوده ولو فرض که ایشان قصد انجام چنین جرمی را نداشته است، مسلم است که چنین مواضع غیر حرفه ای و خلاف عرف دیپلماتیک از سوی مسئولان، نوعا موجب سوءاستفاده دشمنان و اصرار به کشور شده و باید متذکر شویم که نامبرده در جایگاه تصدی وزارت خارجه قرار داشته و از ابتداییات الزامات این مقام، فهم شرایط رسانه‌ای و جلوگیری از به خطر افتادن مصالح کشور است.

ثانیا به تبعیت از حدیث شریف نبوی(ص) و به حکم عقل، "اهل البیت ادری بما فی البیت" انتظار می رود که مسئولان نظام بیش از سایرین از مصالح نظام حراست کنند چراکه بیش از دیگران از مشکلات آگاهی دارند. در این شرایط که همگان می‌دانیم نظام در گیر و دار تصویب یا عدم تصویب لوایح مخاطره ‌آمیز FATF است و دشمن مجدانه پیگیر است که ولو در نقاطی مانند تورقوزآباد ردی از پولشویی بیابد تا سازوکارهای سازمان FATF را به ما تحمیل کند، اینکه مسئولی این چنین بدون دلیل و اماره‌ای و صرفا به سبک رسانه‌های معاند اتهام پولشویی را به نظام وارد کند، و با طرح این موضوع در رسانه‌ها و مصاحبه کردن علیه کشور فعالیت تبلیغی کند، معنایی جز سوءنیت و تلاش در راستای خواست دشمن ندارد.

لذا با توجه به ماده 290 قانون آیین دادرسی کیفری که تصریح دارد؛ « دادستان کل کشور مکلف است در جرائم راجع به اموال، منافع و مصالح ملی و خسارت وارده به حقوق عمومی که نیاز به طرح دعوی دارد از طریق مراجع ذی‌صلاح داخلی، خارجی و یا بین‌المللی پیگیری و نظارت نماید» لذا مستدعی است حسب صلاحیت تکلیفی تان جهت صیانت از منافع ملی و جلوگیری از ورود خسارات ناشی از تحریمها و محدودیتهای مالی ناشی از اتهام پولشویی به نهادها و مقامات کشور و تحت تاثیر قرار گرفتن نهادهای تصمیم گیر و نظر به اینکه ضرورت دادرسی به فساد بعض مسئولان و جرائم خاصه مالی آنها باعث شد تا ریاست محترم قوه قضائیه طی استجازه ای از رهبری معزز که مورد قبول معظم له واقع شد، اختیارات ویژه‌ای دریافت کنند، در ما نحن فیه نیز از آن جا که این فعالیت تبلیغی علیه نظام قطعا منشا اثر ورود ضرر و زیان مالی به مردم و کشور خواهد شد، مجدانه با ورود قانونی به عنوان مدعی العموم و به جریان انداختن مراحل دادرسی این جرم و عدم تساهل با نامبرده و اقدام انقلابی و بدون تاثیرپذیری از فشارها، زمینه اینگونه اقدامات دشمن‌پسندانه را از بین ببرید.

هم‌چنین معلوم شود آیا برای این ادعای مطروحه که متعلق آن آبروی نظام است، ادله‌ای وجود دارد یا خیر تا مشخص شود دامن نظام از این اتهامات پاک بوده و اتهام‌زنندگان نیز در برابر انظار عمومی رسوا شوند.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین، جمعی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. محمدامین مهدی پور نماینده جامعه اسلامی دانشجویان پشت تریبون می‌آید، آذری زبان است و صدای محکمی دارد. «نمایش تجملات آقازاده‌ها در فضای حقیقی و مجازی نمکی است بر روی زخم ملت قهرمان ما» دست‌هایش خوب کار می‌کند، برگه‌ها را این دست به آن دست می‌کند و با دست خالی اش حرف را منقح می‌کند. *از ظرفیت جوانان فعال در نشریات دانشجویی می‌گوید و به عنوان پیشنهاد می‌گوید: «ظرفیت‌های بزرگ رسانه‌ای بایستی حضوری فعال، پویا و جوانانه در راستای گام دوم انقلاب داشته باشند. *توصیه بعدی شأن اما همان توصیه هر ساله‌ای بود که دانشجویان درگیر در فضای مجازی پشت گوش می‌اندازند «کتابخوانی»!
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتیکه ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را نهایی کند با پیامدهای «مشهود» و زیان باری مواجه خواهد شد. اورتاگوس در این بیانیه تاکید کرد: «ما گفته‌ایم که سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ و دستیابی به آن عواقب جدی برای ترکیه و روابط نظامی‌اش با آمریکا و ناتو دارد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد. آمریکا ادعا می‌کند سیستم اس ۴۰۰ روسیه برای سیستم‌های ناتو خطرناک است، زیرا ترکیه عضو ناتوست، اما ترکیه این ادعا را رد می‌کند. اخیرا معاون دونالد ترامپ ترکیه را تهدید کرد آنکارا باید بین عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سامانه روسی اس ۴۰۰ یکی را انتخاب کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
طبق گزارشها اختلافات بین نمایندگان دموکرات کنگره بر سر این موضوع که در تنش اخیر طرف ایران را بگیرند یا از دولت ترامپ حمایت کنند، بسیار زیاد شده است. یک نماینده دموکرات کنگره موافق صلح با ایران است. از نظر نویسنده گزارش، به نظر می‌رسد تیم پومپئو (اگرچه مطمئن نیستند) اما ایران را مسئول حملات اخیر به نفت‌کشهای عربی خلیج فارس می‌دانند. انتقاد اصلی نمایندگان دموکرات رفتار ترامپ در مقابل بحران اخیر و نحوه اداره کردن آن است. از طرف دیگر، کشورهای منطقه خلیج فارس هم کم کم در مقابل آمریکا و دشمنی‌های ترامپ با ایران می‌ایستند.
افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
وی افزود: با این حال ما از خودکفایی عراق در زمینه تولید گاز و برق حمایت می‌کنیم. وی همچنین از ادامه مذاکرات شرکت‌های آمریکایی با طرف عراقی در زمینه تولید برق خبر داد. 'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد. المدرس با اعلام اینکه مبالغ قراردادها با ارز محلی پرداخت می‌شود گفت: هدف وزارت برق عراق ارائه ۱۸ هزار مگاوات برق می‌باشد تا میزان برق عراق در فصل تابستان به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد. المدرس افزود: وزارت برق عراق برنامه هایی آماده کرده است که پیشرفت در این بخش در سال‌های آینده نزدیک را تضمین می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، قرار است روز شنبه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به سؤال چند تن از نمایندگان در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری حضور یابد. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با حضور در کمیسیون صنایع و معادن به سؤالات شش تن از نمایندگان در حوزه صنعت، معدن و تجارت پاسخ خواهد داد. در این حال سایر کمیسیون‌های تخصصی نیز با حضور برخی از رؤسای سازمانها و نهادها به بررسی طرح‌ها و لوایح در دستور خواهند پرداخت.

اخبار بیشتر