رسانه ای شدن جزئیات فایل صوتی لحظات قتل خاشقچی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

رسانه ای شدن جزئیات فایل صوتی لحظات قتل خاشقچی

وزیر دفاع ترکیه: در حال بررسی رسانه‌ای کردن فایل صوتی قتل خاشقچی هستیم

فارسخبرگزاری فارس
وزیر دفاع ترکیه: در حال بررسی رسانه‌ای کردن فایل صوتی قتل خاشقچی هستیم
وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه فعلا قصد انتشار فایل‌های صوتی قتل خاشقچی را ندارند گفت: اما دادستانی این کشور در حال بررسی رسانه‌ای کردن آنها با توجه به تحولات آتی است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حلوسی آکار» وزیر دفاع ترکیه شامگاه دوشنبه اعلام کرد که تیم تحقیقاتی پلیس و دادستانی این کشور فایل‌های صوتی قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را در اختیار دارد و در حال بررسی رسانه‌ای کردن آن است.

آکار طی مصاحبه با بخش ترکی شبکه «بی. بی. سی» درباره ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» مبنی بر اینکه «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی دستور قتل خاشقچی را صادر کرده، گفت: «همانطور که می‌دانید 18 نفر در این واقعه دخیل بودند و اکنون در عربستان سعودی بازداشت هستند. مقامات ما درخواست کرده بودند که آنها برای محاکمه به ترکیه فرستاده شوند. می‌دانید که ما مدارک و شواهدی داریم که آنها را با کشورهای عضو ناتو – آلمان، آمریکا، کانادا، فرانسه و آلمان – در میان گذاشته‌ایم».

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا فایل‌های صوتی قتل خاشقچی را در دسترس عموم قرار می‌دهند، توضیح داد: «فعلا نه. ولی این مسئله توسط دادستانی در حال بررسی است و بسته به موقعیت و تحولات جدید، امکان آن وجود دارد».

این مقام ترکیه‌ای با بیان اینکه ریاض هنوز حاضر نشده مظنونان بازداشتی را به آنکارا تحویل دهد، درباره اتهامات مطرح شده علیه بن‌سلمان، پاسخ داد: «ما فعلا یک سری مدارک داریم که آنها را در اختیار کشورهای زیادی قرار داده‌ایم. دفتر دادستانی ما وضعیت را از همه جهات بررسی می کند».

آکار در پاسخ به خبرنگار بی.بی.سی درباره اینکه آیا ترکیه از کنسولگری سعودی در استانبول شنود می‌کرده، تصریح کرد: «چنین چیزی مبنی بر اینکه کنسولگری از داخل شنود می‌شده واقعیت ندارد. ولی ما منبعی که از طریق آن فایل‌های صوتی را به دست آورده‌ایم، افشا نمی کنیم. این فایل‌ها هم‌اکنون در اختیار سازمان اطلاعات است».

وزیر دفاع ترکیه: در حال بررسی رسانه‌ای کردن فایل صوتی قتل خاشقچی هستیم - 6

وی درباره اینکه "چگونه ترکیه خواستار اجرای عدالت در پرونده خاشقچی است ولی خود خبرنگاران و روزنامه‌نگاران زیادی را زندانی کرده" توضیح داد: «هیچ خبرنگاری در زندان‌های دولت ترکیه نیست و البته هیچ شباهتی هم بین پرونده خاشقچی و زندانیانی که به خاطر اقدامات مخفیانه بازداشت هستند، وجود ندارد. هیچکدام از آنها به خاطر حرفه خبرنگاری بازداشت نیستند. این حقیقت ندارد».

خبرنگار بی.بی.سی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون 100 نفر از اصحاب رسانه در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند، از آکار خواست مدارک خود در رد این ادعا را بیان کند: «آنها خبرنگار نیستند. شاید عنوان خبرنگاری را به دوش می‌کشیدند ولی... مدارک زیادی (علیه آنها) داریم. اگر به دقت پرونده‌های آنها را مطالعه کنید، خواهید دید که چه انجام داده‌اند و خبرنگاری را چطور معنی می‌کردند».

وزیر دفاع ترکیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره توافقات با ایران و روسیه برای پایان دادن به بحران سوریه نیز توضیح داد: «ما هر کاری بتوانیم برای حفظ ثبات کنونی در (سوریه) انجام می‌دهیم. این موضع ما درخصوص سوریه و ادلب است».

روزنامه «ینی شفق» نیز روز گذشته در مطلبی با بیان اینکه فایل‌های صوتی قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی به زودی منتشر می‌شود، تاکید کرد که کار ولی‌عهد سعودی دیگر تمام شده و محمد بن سلمان با سر به زمین خواهد خورد. (جزئیات بیشتر)

خاشقچی ۵۹ ساله چهارشنبه در تاریخ دهم مهر (سوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد اما دیگر از آن خارج نشد. (+) درپی فشارهای ترکیه و افشای قطره‌چکانی اطلاعات از نحوه به قتل رسیدن وی، دادستانی کل عربستان سعودی بعد از تغییر چند باره ادعاهای خود در این باره، نهایتا در تاریخ 24 آبان (15 نوامبر) اذعان کرد که این روزنامه‌نگار منتقد در داخل کنسولگری تکه تکه شده است. (جزئیات بیشتر)

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیات فایل صوتی لحظات قتل خاشقچی منتشر شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
جزئیات فایل صوتی لحظات قتل خاشقچی منتشر شد
آنکارا- ایرنا- محتوا و جزئیات فایل صوتی 11 دقیقه ای لحظات قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول منتشر شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، وبسایت روزنامه خبر ترک طی گزارشی خبری با انتشار جزئیات این فایل صوتی نوشت: در فایل صوتی موجود، صدای چهار نفر از تیم قتل 15 نفری خاشقچی در بدو ورود وی به کنسولگری عربستان به گوش می رسد.

به نوشته این رسانه، یکی از اعضای گروه قتل خاشقچی بلافاصله بعد از ورود وی، بازوی او را می گیرد و خاشقچی نیز می گوید: 'دستت را بکش، چکار می کنی؟'

به نوشته خبر ترک، هفت دقیقه از این فایل صوتی نیز حاوی بحث و مشاجره میان خاشقچی و چهار نفر از اعضای تیم قتل وی است.

بنا به اعلام این رسانه، بر اساس صداهای موجود در فایل صوتی، این چهار نفر خاشقچی را از بخش عادی به بخش کارکنان کنسولگری عربستان منتقل کرده اند و در این بخش صدای فریاد، دعوا و ضرب و شتم به گوش می رسد.

به نوشته این رسانه، به جز خاشقچی، صدای هفت مرد عربستانی دیگر نیز در این فایل صوتی وجود دارد که در نتیجه تحلیل های فنی مشخص شده که یکی از این افراد ماهر عبدالعزیز مطرب از محافظان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و مدیر تیم جنایت است.

خبر ترک همچنین نوشت: صدای دیگر موجود در این فایل صوتی به محمد العتیبی سرکنسول عربستان تعلق دارد که او بلافاصله بعد از ورود خاشقچی به داخل، فریاد می زند: 'خائن، حساب پس خواهی داد.'

به نوشته این رسانه ترک، ضرباتی که در این بخش بر بدن خاشقچی وارد شده است، فرقی با شکنجه ندارد.

به نوشته خبر ترک به نقل از مقامات مسئول، در طبقه بالای ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول که بخش محرمانه ساختمان محسوب می شود، 19 بار با عربستان تماس تلفنی برقرار شده که مورد از تماس ها با سعود القحطانی مشاور ویژه محمد بن سلمان انجام شده و اولین تماس تلفنی 13 دقیقه بعد از ورود خاشقچی به ساختمان انجام شده است.

به ادعای این رسانه، مقامات ترک هیچ فایل صوتی در مورد رویدادهای رخ داده در بخش محرمانه کنسولگری ندارند ولی بعد از 11 دقیقه عربده و دعوا، یک ساعت و 50 دقیقه سکوت حاکم شده و ادعا می شود که تیم جنایت آل سعود در این مدت دستگاه های پارازیت را روشن کرده اند تا جلوی هر گونه شنود و یا دریافت سیگنال گرفته شود.

به نوشته خبر ترک، اولین صدایی که بعد از این مدت به گوش می رسد، صدای پایین آمدن سه مسئول سعودی از پله ها به طور سراسیمه است که یکی از آنها دستور می دهد که بخش عادی کنسولگری قفل شود و یکی دیگر نیز که چنین به نظر می رسد کارشناس اطلاعاتی و رایانه باشد، تصاویر موجود در دوربین ها را کپی و پاک می کند.

به نوشته این رسانه ترک، بررسی های پلیس ترکیه نشان می دهد که در ساختمان کنسولگری عربستان 19 دوربین وجود دارد ولی تمامی این دوربین ها قبل از ورود خاشقچی به ساختمان، غیرفعال شده بود.

خبر ترک همچنین نوشت که در هفته های گذشته اعلام شد که مهندسی به نام مصطفی المودینی 57 ساله که جزو تیم جنایت قتل خاشقچی بود، بعد از قتل وی برای رد گم کنی، لباس های او را پوشیده و سوار یک تاکسی شده و به میدان سلطان احمد رفته و در فایل صوتی موجود مشخص شده که وی بعد از دو ساعت سکوت، در حال آماده شدن و پوشیدن لباس های خاشقچی برای خروج از ساختمان است.

به نوشته خبر ترک، این فرد پیش از پوشیدن لباس خاشقچی می گوید که 'پوشیدن لباس های فردی که20 دقیقه قبل او را کشتیم، ترسناک است، کفش های خاشقچی به پای من تنگ است.'

بر اساس گزارش این رسانه، این فرد بدل خاشقچی سپس تصمیم می گیرد که کفش های ورزشی خودش را بپوشد و به او دستور داده می شود که ابتدا چهار خیابان پیاده رفته و پس از آن سوار تاکسی شده و بعد از این که از دست لباس های خاشقچی خلاص شد، به اقامتگاه کنسولگری آمده و به بقیه تیم ملحق شود.

به نوشته این رسانه، دوربین های نصب شده در شهر استانبول نشان می دهد که المودینی کاملاً دستورات را اجرا کرده است.

خبر ترک همچنین در گزارش خود نوشت: پس از این بقیه تیم همراه با چمدان ها از درب خروجی که به بخش کارکنان باز می شود، خارج شده و با اتومبیل مرسدس پارک شده در داخل ساختمان به اقامتگاه سرکنسول می روند و محمد العتیبی سرکنسول سعودی نیز 46 دقیقه بعد از خروج تیم، با اتومبیل خود به اقامتگاه رفته و به مدت سه روز از آنجا خارج نمی شود که چند روز بعد نیز ترکیه را به مقصد ریاض ترک می کند و یا به عبارتی از ترکیه فرار می کند.

به گزارش این رسانه، با این که فایل صوتی در مورد رویدادها در بخش محرمانه کنسولگری وجود ندارد، ولی مقامات ترک می گویند که خاشقچی ابتدا در این بخش بازجویی شده، سپس بیهوش و در نهایت بدنش قطعه قطعه شده است.

به نوشته خبر ترک، مقامات رسمی سعودی ابتدا ادعا کردند که یک همدست و شهروند ترک در این حادثه وجود دارد و جسد خاشقچی به او تحویل داده شده است، ولی بعداً این ادعا را تکذیب کردند و اردوغان که راساً برای روشن شدن این حادثه تلاش می کند، همواره این سوال را مطرح کرده است: «همدست داخلی کیست؟ نام او را به ما بدهید.'

هفته گذشته نیز سخنگوی دادستان کل عربستان باز هم این ادعا را مطرح کرده و از وجود همدست های داخلی سخن به میان آورده و حتی گفت که تصاویر طراحی شده آنها نیز به مقامات ترک تحویل خواهد شد.

به نوشته خبر ترک، چنین به نظر می رسد که این موضوع در روزهای آینده به موضوع جدیدی در پرونده خاشقچی تبدیل خواهد شد چرا که مقاله نویسان رسانه های سعودی و امارات متحده عربی ادعا کرده اند که در میان این همدست های داخلی، افرادی از واحدهای امنیتی ترکیه نیز حضور دارند.

به نوشته خبر ترک، مقامات ترکیه نیز گفته اند که اطلاعاتی در این زمینه کسب کرده اند ولی نبود هر گونه اطلاعات در مورد اسامی و یا تصاویر همدست های داخلی در دست مقامات عربستان، عجیب بوده و نشانگر تلاش پلید و کثیف آنها برای جلوگیری از انتقال موضوع به سطح بین المللی از سوی آنکاراست.

به نوشته این رسانه، دادستان کل عربستان سعودی به جای این که حادثه را روشن کند، در تلاشی پلید است ولی آنکارا خود را در برابر این حمله آماده می کند.

خبر ترک همچنین به نقل از مقامات ترک که نام آنها را ذکر نکرده، مدعی شد که در خصوص لحظات قتل خاشقچی دو فایل صوتی جداگانه حاوی صدای خاشقچی در دست دادستانی کل استانبول وجود دارد و بخشی از این فایل ها که به طور مستقیم حاوی صدای خاشقچی می باشد، 11 دقیقه است.

به نوشته خبر ترک، این بخش 11دقیقه ای فایل صوتی قتل خاشقچی به جینا هاسپل رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) که چند هفته پیش به ترکیه آمده بود، تحویل داده شده و این باند به واشنگتن نیز فرستاده شده است.

به گزارش ایرنا، جمال خاشقچی 60 ساله، بعد از انتخاب محمدبن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.

این روزنامه نگار منتقد آل سعود روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با 'خدیجه چنگیز' نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی تاکنون رد شده است.

خاورم/1905**1144

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر دفاع ترکیه: کنسولگری عربستان را شنود نکردیم اما منبع خود را افشا نمی‌کنیم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وزیر دفاع ترکیه: کنسولگری عربستان را شنود نکردیم اما منبع خود را افشا نمی‌کنیم
چگونگی دستیابی سرویس اطلاعاتی ترکیه به فایل صوتی قتل جمال خاشقجی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ ژنرال خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه که به منظور شرکت در نشست امنیتی هالیفکس به کانادا رفته است، در گفت‌وگو با بخش بی.بی.سی ترکی در مورد قتل جمال خاشقجی و مسائل دیگر اظهار نظر کرد.

در روزها و هفته‌های اخیر در بسیاری از رسانه‌های جهان اعلام شد که سرویس اطلاعاتی میت ترکیه دو فایل صوتی 8 و 16 دقیقه‌ای در مورد لحظات قتل و درگیری بین جمال خاشقجی و ماموران امنیتی عربستان سعودی را کشف کرده و آن را در اختیار سازمان سیا و دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور گذاشته است.

آن گونه که رسانه‌های ترکیه می‌گویند، خاشقجی در فایل دوم خطاب به ماموران امنیتی می‌گوید: کیسه‌ای را که روی سر من کشیده‌اید، بردارید من فوبیای خفگی دارم. خبرنگار بی‌بی‌سی ترکی در این مورد از وزیر دفاع ترکیه سوال کرد: آیا دستیابی به این فایل‌های صوتی نشان‌دهنده‌ این نیست که شما کنسولگری عربستان سعودی در استانبول را شنود کرده‌اید؟ آیا این روشی است که ترکیه همیشه از آن استفاده  می‌کند؟

وی در پاسخ گفت: این برداشت شماست. خیر. شنودی در کار نیست و ما چنین اقدامی انجام نداده‌ایم، اما منبع فایل‌های صوتی را اعلام نمی‌کنیم.

در بخش دیگری از این مصاحبه از ژنرال آکار سوال می‌شود: جمع‌بندی کلی این است که ظاهراً محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است. آیا حکومت شما هم به همین نتیجه رسیده است؟

وزیر دفاع ترکیه در پاسخ گفت: می‌دانید که 18 نفر در این جریان دست داشتند و همگی آنان در عربستان زندانی هستند. ترکیه تقاضا کرد که این افراد به آنکارا فرستاده شوند تا در محاکم حقوقی ما مورد بازجویی و محاکمه قرار بگیرند. ما مدارکی در دست داریم و مدارک خود را در اختیار برخی از کشورهای عضو ناتو گذاشته‌ایم، از جمله آمریکا٬ انگلیس٬ کانادا٬ فرانسه و آلمان .

بی بی سی: آیا منظور شما از مدارک٬ همان فایل های صوتی است؟

آکار: فایل های صوتی و چیزهای دیگر.

بی بی سی: این فایل های صوتی را در سایت های اینترنتی برای افکار عمومی منتشر خواهید کرد؟

آکار: در حال حاضر چنین تصمیمی نداریم اما این بستگی به شرایط  و تصمیم دادستانی دارد.

بی بی سی: آیا بازجویی‌هایی که در عربستان سعودی صورت گرفته توانسته شما را اقناع کند؟

آکار: می‌دانید که ما از عربستان سعودی خواستیم که مظنونین را به ترکیه بفرستند اگر آنها به ترکیه یعنی به محل وقوع جرم می‌آمدند و محاکمه می‌شدند خیلی بهتر می‌شد.

بی بی سی: آیا اطلاع دارید که فرستاده نخواهند شد؟

آکار: تا حالا پاسخی به این خواسته ما داده نشده است.

بی بی سی:آیا ترکیه متهم اصلی پرونده را محمد بن سلمان می داند؟

 آکار: در شرایط فعلی برخی اسناد و مدارک در دست ماست و  بخشی از آنها را در اختیار چند کشور گذاشته‌ایم و قوه قضاییه ما نیز به دقت همه چیز را بررسی می‌کند.

بی بی سی: می دانید که همه در مورد این فایل‌های صوتی کنجکاو هستند.

آکار: فایل‌هیا صوتی در اخیتار دستگاه اطلاعاتی ماست.

بی بی سی: تاکنون در ترکیه بارها برای روزنامه‌نگاران دیگر مشکلات مهمی پیش آمده است. اما گفته می‌شود چون ترکیه به شخص جمال خاشقجی علاقه مند است سرنوشت او را پیگیری می‌کند. فکر نمی‌کنید این رویکرد ترکیه مقداری دور از صداقت است؟

 آکار: افرادی که به عنوان روزنامه نگار در ترکیه زندانی شده اند به خاطر دست زدن به فعالیت های رسانه ای و یا فعالیت‌های سیاسی زندانی نشده‌اند. آنها پرونده‌ها و جرایمی دارند و به جرایم آنها رسیدگی می‌شود به این روزنامه نگاران زندگی زندانی در ترکیه و سرنوشت خاشقجی هیچگونه شباهتی وجود ندارد.

بی بی سی: در ترکیه بیش از یکصد روزنامه‌نگار زندانی هستند این آمارها از روزنامه‌نگاران محبوس چین هم بیشتر است .

آکار: آنها روزنامه‌نگار نیستند بلکه از صفت روزنامه‌نگاری استفاده می کنند.

بی بی سی: آیا چیزی هم دارید که این ادعا را اثبات کند؟

آکار: پرونده هایی دارند. اطلاعاتی در دست است. اگر به پرنده ی آنها بنگرید خواهید دید که قصد و منظور آنها از به کار بردن عنوان روزنامه نگاری چیست. آنها جرایمی مرتکب شده ند. پرونده های قضایی ترکیه را با مسائل مرتبط با دموکراسی و چیزهای دیگر قاطی نکنید. اگر خیلی کنجکاو هستید به ترکیه بروید با قوه ‌قضاییه صحبت کنید و از اطلاعات پرونده ها و جرایم در این افراد اطلاع پیدا کنید.

بی بی سی: آیا به استقلال دستگاه قضایی ترکیه باور دارید؟

آکار: البته.

بی بی سی: چرا ترکیه در برخی از مسائل سوریه همچون حمس و حلب هیچ انتقادی علیه روسیه مطرح نکرده است. در صورتی که روسیه در آنجاها دست به بمباران زده است. واقعاً چرا از این اقدامات روسیه انتقاد نمی کنید؟

آکار: در حال حاضر  در  پرونده سوریه و در ادلب از ثبات و آرامش دفاع می کنیم و تا جایی که در توانمان هست تلاش می‌کنیم ثبات آنجا را حفظ کنیم .

بی بی سی: گفته می‌شود ترکیه رفته از غرب فاصله می‌گیرد. تا چه اندازه این تحلیل را قبول دارید؟

آکار: من دلیل بیان چنین تحلیل‌هایی را نمی‌فهمم. ما مشکلاتی با کشورهای غربی داریم که تلاش می‌کنیم این مشکلات را از راه مذاکره و گفتگو حل کنیم. از دیگر سو نمی توانیم بگوییم که فقط با غرب مشکل داریم و با برخی از کشورهای شرقی هم مشکل داریم .

خواندن خبر در سایت منبع

فرار شاه سعودی از پاسخگویی به ابهامات قتل خاشقچی

ایرناخبرگزاری ایرنا
فرار شاه سعودی از پاسخگویی به ابهامات قتل خاشقچی
دوحه - ایرنا - در حالیکه افکار عمومی جهان منتظر بود 'سلمان بن عبدالعزیز' شاه سعودی در اولین سخنرانی خود بعد از اقرار به قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار مخالف، پاسخ روشنی به سوال های بی جواب این جنایت بدهد، او با فرار به جلو، از پاسخ به این ابهامات گریخت.

ملک سلمان که دیروز (دوشنبه) در اولین سخنرانی خود از زمان اقرار این کشور به دست داشتن در قتل خاشقچی سخن می گفت، قضیه فلسطین را مهم ترین مسئله کشورش دانست و بدون اشاره به اقدامات اخیر ریاض برای ممانعت از ورود حجاج فلسطینی و محرومیت آنان از ادای مناسک حج، ادعا کرد که ریاض به تلاش های خود برای حل بحران منطقه ای از جمله مسئله مهم فلسطین ادامه خواهد داد.

او در افتتاح آغاز سال سوم از دوره هفتم مجلس شورای مشورتی عربستان در ریاض، به تبیین مسایل سیاسی داخلی و خارجی این کشور در حالی پرداخت که به بزرگ ترین چالشی که کشورش بعد از دخالت در انفجار برج های دو قلوی نیویورک با آن مواجه است ، اشاره ای نداشت .

سلمان در باره مسایل مربوط به یمن و سوریه، پرونده های اقتصادی و در راس آن ثبات قیمت نفت و حتی برنامه های 'محمد بن سلمان' با عنوان 'چشم انداز 2030' اشاره و از قضا ادعای جنگ علیه تروریسم را در حالی تکرار کرد که این کشور در حال حاضر بزرگ ترین متهم تروریسم دولتی در منطقه و جهان است .

او که به نظر می رسد همچنان به دنبال نجات ولیعهد خود از پرونده قتل خاشقچی است، بدون اشاره به اینکه او در حال حاضر از سوی دستگاه های امنیتی آمریکا هم به عنوان آمر اصلی این جنایت معرفی شده، از برنامه های شکست خورده اقتصادی او مانند چشم انداز 2030 حمایت به عمل آورد و از بن سلمان خواست با نگاه به آینده اقتصاد کشورش را بسازد.

شاه سعودی در ادامه سخنان خود در حالی از دادستانی و دستگاه قضایی کشورش حمایت به عمل آورد و ادعا کرد که به مسئولیت های خود برای تحقق عدالت اقدام کرده که نظام قضایی عربستان به شدت متهم به قربانی سازی برای پرونده قتل خاشقچی با هدف نجات بن سلمان است.

یافته های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نشان داده که قتل خاشقچی به دستور بن سلمان ولیعهد سعودی صورت گرفته است. انتشار این یافته ها بدترین ضربه را به ولیعهد جوان سعودی وارد کرده و ریاض را با مشکلات متعدد سیاسی در منطقه و جهان مواجه کرده است .

یافته های 'سیا' پس از آن منتشر شد که ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی وی سعی کردند سپر بلای بن سلمان در برابر تحقیقاتی جنایی شوند که 21 عامل سعودی را در این قتل هولناک متهم کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود که قتل خاشقچی به دست عوامل خودسر روی داده که پا را از حیطه اختیاراتشان فراتر گذاشته اند.

اما یافته های سیا نشان داد که تسلط بن سلمان بر روند تصمیم گیری در عربستان، این ادعا را تا حد زیادی غیرمحتمل می کند.

در همین حال، یک مقام اطلاعاتی اروپایی گفت که کشفیات سازمان سیا تا حد زیادی به روایت رسمی عربستان از قتل خاشقچی ضربه می زند.

بن سلمان که از سوی دستگاه های امنیتی غرب به صادر کننده دستور قتل خاشقچی متهم شده، مهندس حمله نظامی به یمن و بروز بزرگ ترین فاجعه انسانی در این کشور هم هست، اما شاه سعودی از او خواست تا برنامه ریزی لازم نسبت به توسعه اقتصاد و افزایش ظرفیت های انسانی کشورش اقدام کند.

** بی توجهی به قتل خاشقچی

بی توجهی ملک سلمان به موضوع مهمی مانند قتل خاشقچی در حالی است که پس از تحریم 17 نفر از مقامات سعودی توسط آمریکا که در ماجرای قتل این روزنامه نگار منتقد سعودی نقش داشتند، شاخص بورس عربستان با کاهش 2.2 درصدی به کمترین میزان خود در ماه گذشته رسید.

از میان 190 شرکت که سهام آنها در بورس عربستان معامله می شود 149 شرکت با کاهش ارزش سهام رو به رو شدند.

ارزش سهام 'بانک الاهلی' که بزرگترین بانک عربستان و همچنین جهان عرب محسوب می شود، با کاهش بی سابقه 3.5 درصدی رو به رو بود و ارزش سهام 'بانک الراجحی' عربستان هم با بیش از 470 شعبه، 2.9 درصد کاهش داشت.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که تحولات اخیر و اخبار مربوط به تحریم مقامات سعودی، باعث شده سرمایه گذاران خارجی در بورس عربستان در هفته منتهی به نیمه ماه نوامبر (آبان و آذر)، بیش از آنکه سهام بخرند، مشغول فروش هستند که این موضوع بر کاهش ارزش شاخص بورس بسیار موثر بوده است.

با اینکه برخی موسسات دولتی مانند صندوق سرمایه گذاری عمومی پس از سقوط شاخص بورس عربستان ناشی از عواقب کشته شدن خاشقچی با حمایت غیر مستقیم از سهام داخلی به یاری بورس شتافتند، اما بورس این کشور همچنان با نابسامانی های زیادی مواجه است.

خاشقچی 59 ساله، ستون‌نویس 'واشنگتن پست' و از منتقدان بن سلمان بود. او در روز دوم اکتبر به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد تا مدارکی را برای ازدواج با نامزد ترک خود دریافت کند. اما پس از ورود به کنسولگری دیگر از آن خارج نشد.

سعودی ها در ابتدا به قصد فریب افکار عمومی تلاش کردند که اساسا ورود او به کنسولگری این کشور را منکر شوند. سپس گفتند او ساعاتی بعد ساختمان را ترک کرده است .

در پی فشارهای بین‌المللی، دادستانی عربستان بعد از 18 روز سکوت و تکذیب، بیانیه‌ای رسمی منتشر کرد که در آن گفته شده بود، خاشقچی در جریان نزاع با چند نفر در کنسولگری جانش را از دست داده است.

در جدیدترین روایت سعودی ها که پنجشنبه گذشته از زبان 'شلعان الشلعان' معاون دادستانی این کشور بیان شد ، این بار ضمن تکرار تلاش برای مبری کردن بن سلمان ولیعهد سعودی از این جنایت، 'احمد العسیری' معاون سابق سازمان امنیت و 'سعود القحطانی' مشاور دیوان پادشاهی و از نزدیکان بن سلمان هم از این جنایت تبرئه شدند .

او همچنین بر خلاف روایت قبلی تایید کرد که جسد خاشقچی بعد از به قتل رسیدن قطعه قطعه شده و به وسیله کیسه های پلاستیکی که از قبل آماده شده بود، به یک همکار محلی در خارج از کنسولگری تحویل داده می شود.

اما این روایت هم از سوی مجامع جهانی و سازمان های حقوقی پذیرفته نشد و بر لزوم انجام تحقیقات بین المللی برای رسیدن به واقعیت قتل خاشقچی تاکید شد.

سازمان عفو بین الملل هم در واکنش به سخنان دادستانی عربستان و انتشار جزئیات بیشتری از چگونگی کشته شدن خاشقچی، اعلام کرد: نتایج تحقیقاتی که توسط مقام های ریاض در این زمینه صورت می گیرد، فاقد اعتبار است.

'مولود چاووش اوغلو' وزیر خارجه ترکیه هم در واکنش به بیانیه دادستان کل عربستان درباره قتل خاشقچی گفت: بی تردید برای تکه تکه کردن جنازه خاشقچی لوازم مخصوصی از قبل به محل جنایت منتقل شده و نقشه قتل وی نیز از پیش برنامه ریزی شده بود.

وی تاکید کرد: پرونده قتل خاشقچی در این شرایط نباید مختومه شود و باید آمران و سازمان دهندگان این جنایت به افکار عمومی جهان معرفی و در نهایت مجازات شوند و بی گمان ترکیه پیگیر آن خواهد بود.

خاورم**1508**1651

خواندن خبر در سایت منبع

اشپیگل: رویارویی ترامپ با بن‌ سلمان در پرونده خاشقچی بعید است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اشپیگل: رویارویی ترامپ با بن‌ سلمان در پرونده خاشقچی بعید است
یک هفته‌نامه آلمانی این مسئله را که بن‌سلمان خود را در برابر هرگونه جنایتی که مرتکب می‌شود مصون احساس می‌کند برای جامعه بین‌المللی بسیار خطرناک دانسته از اتحادیه اروپا خواست در برابر ولیعهد شاه سعودی بایستد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، هفته‌نامه "اشپیگل" در مطلبی مصون ماندن عربستان سعودی از مجازات بابت جنایاتی را که انجام می‌دهد همراه با عواقب وخیمی دانسته نوشت: "محمد بن سلمان"، شاهزاده عربستان سعودی ظاهراً به این مسئله اطمینان دارد که رژیم آل‌سعود می‌تواند از مجازات به‌دلیل قتل "جمال خاشقجی"، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود در کنسولگری کشور خود در ترکیه فرار کند. اگر این واقعیت داشته باشد برای نظم بین المللی بسیار خطرناک خواهد بود.

"اشپیگل" در ادامه نوشت: حدود یک سال و نیم است که "محمد بن سلمان"، به‌عنوان ولیعهد شاه سعودی بر عربستان حکمفرمایی می‌کند و اگر وی در این دوران یک چیز را آموخته باشد احتمالاً این است که رفتارهای او جدا از اینکه چقدر جنایتکارانه است هیچ عواقبی و حداقل عواقب منفی برای او ندارد.انگیزه و هدف اصلی سرویس اطلاعاتی ترکیه در پرونده خاشقجی چیست؟ترامپ: ارزیابی درباره قتل خاشقجی بسیار زود استواکنش معاون ترامپ به گزارش سیا درباره دستور قتل خاشقجی

در ادامه این مطلب آمده است: محمد بن سلمان می‌تواند یک جنگ ویرانگر را در یمن به‌راه بیندازد و نخست وزیر لبنان را برباید بدون اینکه از این بابت از طرف غرب مورد مؤاخذه و بازخواست قرار گیرد. وی این را به‌عنوان نوعی دعوت برای ادامه رویکرد خود می‌بیند.

اشپیگل در ادامه به مسئله قتل جمال خاشقجی پرداخته نوشت: هنوز تمام جزئیات قتل این خبرنگار منتقد آل‌سعود در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مشخص نشده است. عموم مردم در دنیا در این راستا به نتیجه تحقیقاتی که دولت ترکیه در این باره ارائه داده است استناد می‌کنند. به‌غیر از شرکای تجاری عربستان سعودی مانند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و یا رئیس سابق شرکت زیمنس آلمان به‌ندرت کسی در این باره تردید دارد که محمد بن سلمان در پس این جنایت قرار دارد.

جمال خاشقجی نویسنده 59ساله سعودی روز سه‌شنبه 10 مهر (دوم اکتبر) پس از آنکه برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد. مقامات ترکیه بعد از انجام تحقیقاتی از قتل وی در کنسولگری خبر داده عربستان را مسئول آن دانستند که البته ریاض همچنان با حمایت‌های آمریکا دست داشتن در قتل این خبرنگار منتقد سعودی را رد می‌کند. اخیراً عربستان تنها خبر قتل خاشقجی را تأیید و اعلام کرده که عاملان را به مجازات خواهد رساند. ترامپ از ابتدای پرونده ناپدید شدن خاشقجی همواره در جبهه عربستان قرار داشته و از آن طرفداری می‌کرد.

روزنامه واشنگتن پست اخیراً در گزارشی نوشته است که بر اساس ارزیابی بسیاری منابع "محمد بن سلمان"، ولیعهد شاه سعودی خود دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است. البته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ارزیابی در این باره را زود دانسته و همچنان پشت بن‌سلمان ایستاده است.

اشپیگل در بخش دیگری از این مطلب نوشت: "محمد بن سلمان" مسلماً آن‌قدر ساده‌لوح نیست که فکر کند کسی متوجه نمی‌شود اگر یک کماندو از ریاض یک روزنامه‌نگار معروف منتقد آل‌سعود را در کنسولگری عربستان در ترکیه به‌قتل برساند، به‌احتمال زیاد وی می‌خواست پیغامی به مخالفان خود ارسال کند مبنی بر اینکه هیچ کس در امنیت نیست. ولیعهد شاه سعودی بر این عقیده است که می‌تواند خشم بین المللی درباره چنین اقدامی را با دست روی دست گذاشتن برطرف کند. اگر این تصور آل‌سعود درست باشد این عواقب فاجعه‌باری خواهد داشت.

قوانین بین المللی از آنجایی که اجرای آن دشوار شده است بیمار شده است و از این رو هر دیکتاتوری هر کاری که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد. نظم جهانی روزهای بدی را می‌گذراند که در آن قانون جنگل که در آن تنها قانونی که رواج دارد قانون قدرتمندان است رواج دارد و در سال‌های اخیر این قانون جنگل رشد کرده است.

اشپیگل در ادامه نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از طریق تحقیر حاکمیت قانون، حاکمان مستبد را تشویق می‌کند تا از حد و حدود و مرزها بگذرند. ترامپ در جریان پرونده قتل خاشقچی یک رویکرد زیگزاگی را دنبال می‌کند، به‌گونه‌ای که اگرچه ترامپ این اقدام را به‌عنوان بدترین پنهانکاری همه زمان‌ها توصیف کرده است اما تا کنون هیچ گونه بازخواست و مجازاتی برای آن در نظر نگرفته است. دولت ترامپ اعلام کرده است که تا روز سه‌شنبه گزارشی را ارائه می‌دهد و در آن متهمان این پرونده را معرفی می‌کند.

بعید است که ترامپ علیه محمد بن سلمان موضع‌گیری کند. وی قبلاً این مسئله را آشکار کرده است که محمد بن سلمان به‌عنوان متحد در منطقه برای او جایگزینی ندارد و مهم نیست که این رویکرد وی چه‌میزان خسارت را ایجاد می‌کند.

در ادامه این مطلب آمده است که مسئله مهم این است که اروپاییان حالا باید قاطعانه در برابر ریاض بایستند. وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در اواخر هفته یک بیانیه مشترک را ارائه داده خواستار شفاف‌سازی درباره این جنایت شدند، البته این کافی نیست، اتحادیه اروپا باید تحریم‌هایی را علیه عربستان سعودی تصویب کند.

تنها این مسئله مطرح نیست که به مسئله قتل خاشقجی بپردازیم. اتحادیه اروپا به‌نفع خودش است که به مجازات نقض حقوق بشر بپردازد. در دنیایی که هیچ استانداردی در آن وجود ندارد در درازمدت شرایط دشواری ایجاد می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

فرانسه به زودی درباره تحریم عوامل مرتبط با قتل خاشقچی تصمیم گیری خواهد کرد

فارسخبرگزاری فارس
فرانسه به زودی درباره تحریم عوامل مرتبط با قتل خاشقچی تصمیم گیری خواهد کرد
وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که پاریس به زودی در زمینه تحریم عوامل مرتبط با قتل جمال خاشقچی تصمیم گیری خواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه می‌گوید که پاریس افرادی را در ارتباط با قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد سعودی مورد تحریم قرار می‌دهد و به زودی در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد. 

وی به شبکه Europ 1 گفت: ما در این زمینه در همکاری نزدیک با دولت آلمان هستیم و تصمیم خودمان را برای تحریم افراد مشخصی از عربستان سعودی، تا آنجا که درباره عوامل قتل خاشقچی می‌دانیم، هدف تحریم قرار خواهیم داد. 

روز گذشته دولت آلمان 17 نفر از اتباع سعودی که در قتل خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول نقش داشته‌اند را مورد تحریم قرار داد و سفر آنها به این کشور را ممنوع اعلام کرد. 

لودریان در عین حال گفت: ما معتقدیم که نیاز داریم تا کمی جلوتر برویم چرا که هنوز همه واقعیت مشخص نشده است. 

وزیر خارجه فرانسه به زمان، افراد هدف تحریم و چگونگی تحریمها اشاره نکرد اما تاکید کرد که پاریس می‌خواهد قبل از هر تصمیمی همه حقیقت روشن شود.

لودریان افزود: ما می‌خواهیم همه واقعیات مشخص شود، الان چنین نیست. وقتی می‌گویم واقعیات یعنی شرایط، افرادی که مسئول هستند تا که تصمیم خودمان را بگیریم که چه کسانی را باید هدف تحریم قرار داد. 

وی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی سازمان سیا که گفته محمد بن سلمان مسئول قتل خاشقچی است و اینکه آیا او می‌تواند در قدرت بماند نیز گفت: پاریس قصد ندارد در امور داخلی عربستان سعودی مداخله کند.

روزنامه واشنگتن پست اخیرا به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که ارزیابی سیا این است که ولیعهد سعودی آمر قتل این روزنامه نگار منتقد سعودی بوده است.

وزیر خارجه فرانسه در ادامه گفت: محمد بن سلمان اقدامات و ابتکاراتی در عربستان انجام داد که هیچ کس انتظار نداشت و همه از او تقدیر کردند اما امروز مساله کمی پیچیده تر از آن است، با اینحال فرانسه قصد ندارد در امور داخلی ریاض دخالت کند و خود مقامات سعودی باید این را حل کنند. 

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها