طرح ایجاد ارتش اروپایی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

طرح ایجاد ارتش اروپایی

حمله وزیر دفاع انگلیس به طرح ایجاد ارتش اروپایی

ایسناخبرگزاری ایسنا
حمله وزیر دفاع انگلیس به طرح ایجاد ارتش اروپایی
وزیر دفاع انگلیس هشدار داد، تمایل اتحادیه اروپا برای تشکیل یک ارتش اروپایی که رقیب ناتو باشد "ایده‌ای کاملا احمقانه" است و موجب تضعیف صلح و امنیت می‌شود.

به گزارش ایسنا، اظهارات گوین ویلیامسون، وزیر دفاع انگلیس به دنبال درخواست امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای یک "ارتش اروپایی حقیقی" مطرح شد. ویلیامسون از این کشورها انتقاد کرد که هدف ناتو در اختصاص دو درصد تولید ناخالص داخلی به امور نظامی را محقق نکرده‌اند.

او درباره جنبه‌های یک ارتش اروپایی به دیلی میل گفت: با قاطعیت اطمینان داشته باشید که بریتانیا، در دوران حضور من، هرگز بخشی از یک ارتش اروپایی نخواهد شد. این ایده‌ای کاملا احمقانه‌ است. ناتو در ۷۰ سال گذشته امنیت اروپایی را محقق کرده است و ما باید به آن افتخار کنیم. آیا ما باید با تشکیل یک قوای نظامی جداگانه آن را تضعیف کنیم؟ قطعا خیر. آغاز رایزنی درباره یک ارتش جدید اتحادیه اروپا خطرناک است و امنیتی که ناتو به برقراری آن متعهد است، به خطر می‌اندازد.  

وزیر دفاع انگلیس تاکید کرد: پیش از آنکه اروپا با جدیت طرح‌های تشکیل ارتش خودش را مورد ارزیابی قرار دهد باید بودجه مناسبی را برای ارتشی که در هفتاد سال گذشته از مرزهای آن مقابل تهاجم حفاظت کرده است، اختصاص دهد. اختصاص دو درصد تولید ناخالص داخلی نباید فراتر از توانایی پرداخت آن کشورهای ثروتمندی باشد که از طریق حفاظت ناتو، خصوصا تحت رهبری آمریکا و بریتانیا، به آن دست یافتند.    

فرانسه امسال حدود ۱.۸ درصد تولید ناخالص داخلی و آلمان ۱.۲ درصد را برای امور نظامی اختصاص داده‌اند. بریتانیا یکی از پنج کشور ناتوی ۲۹ عضوی است که حداقل دو درصد تولید ناخالص داخلی را برای امور نظامی هزینه کرده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مکررا از متحدان اروپایی خودش می‌خواهد تا میزان بودجه را افزایش دهند.

گوین ویلیامسون گفت: واقعیت یک ارتش اروپایی چیزی است که یک ایده‌ سیاسی باشکوه برای دوستانمان در این قاره خواهد بود اما فقط روی کاغذ وجود دارد. بریتانیا از ایده یک ارتش اروپایی حمایت نمی‌کند. ما همیشه هماهنگ بوده‌ایم - ما نباید حاکمیت خود را بر نیروهای نظامی تضعیف کنیم. معتقدم تشکیل نهادهای جدید که رقیب ناتو باشد، احمقانه است.  

خواندن خبر در سایت منبع

ارتش مشترک اروپایی پاسخی به تصمیمات ترامپ است

مهرخبرگزاری مهر
ارتش مشترک اروپایی پاسخی به تصمیمات ترامپ است
استاد دانشگاه کالیفرنیا- برکلی معتقد است با توجه به نقصان انسجام سیاسی در اتحادیه اروپا، ایده ارتش اروپایی واحد و معتبر برای آنکه جانشین ناتو شود با احتمال شکست مواجه خواهد بود.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- مریم خرمایی: نخستین زمزمه های ایجاد ارتش واحد اروپایی اندکی پس از جنگ جهانی دوم در میان کشورهای درگیر آغاز شد.  شماری از کشورهای اروپایی بر این باور بوده و هستند که ایجاد ارتش واحد اروپایی می تواند به مثابه دیواره امنیتی محکمی برای آنها عمل کرده و می توانند بواسطه آن ثبات، آرامش و صلح را برای مردم خود به ارمغان بیاورند.

اکنون با گذشت بیش از نیم قرن از جنگ جهانی دوم بار دیگر داعیه تاسیس «ارتش اروپایی واقعی» در میان قدرتهای اروپایی از سر گرفته شده است. 

هفته گذشته همزمان با گفتگوی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه با «رادیو اروپا ۱» موج جدیدی از ایجاد ارتش واحد اروپایی در میان رهبران و مقامات اروپایی به راه افتاد. ماکرون با اشاره به این نکته که اروپا بواسطه هم مرزی با روسیه می تواند مورد تهدیدهای احتمالی این کشور قرار بگیرد، اظهار داشت که اروپا باید تا جایی توان دفاعی خود را بالا ببرد که بدون هرگونه وابستگی به آمریکا قادر به دفاع از خود باشد. 

وی در توضیح و توجیه خود برای لزوم تاسیس و راه اندازی «ارتش واقعی اروپایی» با اشاره به موضع اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا درباره خروج از پیمان منع موشک های هسته ای دور برد گفت که هدف از چنین برنامه ای حفاظت اروپا در مقابل چین، روسیه و حتی آمریکا است.

پروفسور «محمود منشی پوری» استاد دانشگاه کالیفرنیا برکلی و استاد دانشگاه سانفرانسیسکو آمریکا در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص چرایی طرح مجدد ایده تشکیل ارتش مشترک اروپایی گفت: این روزها، مناظره راهبردی جدیدی نه تنها قاره اروپا بلکه دیگر قدرت‌های بزرگ جهان را فراگرفته است. ایده دفاع جمعی اتحادیه اروپا که درحال‌حاضر با نام «ارتش یکپارچه اتحادیه اروپا» شناخته می‌شود، موضوع تازه‌ای نیست چراکه در گذشته نیز به اختصار از سوی «سیلویو برلوسکونی» نخست‌وزیر سابق ایتالیا مطرح شده بود حال آنکه اخیراً نیز «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا به آن پرداخته است.

وی افزود: هرچند، امروزه، احیاء ایده ارتش اروپایی پاسخی به تصمیم دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تشدید انتقاد از اعضای اتحادیه اروپا است که متهم به ناکامی در ادای دِین خود از بابت پرداخت حق‌السهم هزینه‌های مالی ناتو هستند. تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) نیز موجب بروز چنین واکنشی از سوی فرانسه و آلمان شده است.

وی یادآور شد: با در نظر گرفتن رقابت دیرینه فرانسه-آلمان و انتخابات پیش روی (پارلمان) اروپا، جای تعجب نیست که چرا این ایده که از سوی برخی «ساده‌لوحانه» و از سوی برخی دیگر «دوراندیشی» تلقی می‌شود؛ از اجماع‌نظر قوی و قاطع اعضای اتحادیه اروپا برخوردار نشده است.

استاد دانشگاه سانفرانسیسکو در ادامه گفت: نقصان تفاهم در این خصوص ناشی از درک متفاوتی است که اعضای اتحادیه اروپا از تهدید دارند که شامل تروریسم، بحران مهاجرت، شکست دولت‌ها، امنیت مرزی، قدرت‌یابی روسیه و غیره می‌شود. حال آنکه بررسی مجدد این ایده با این حقیقت گره خورده که نخبگان سیاسی اتحادیه اروپا احساس می‌کنند اروپا دیگر نمی‌تواند بیش از این روی آمریکا برای تحقق الزامات دفاعی متقابل، حساب باز کند.

وی افزود: اعضای اتحادیه اروپا اغلب با آمریکا، چین و روسیه در پاره‌ای از موارد اختلافنظر دارند. در آشکارترین نمونه، تصمیم کشورهای اتحادیه اروپا برای حمایت از توافق هسته‌ای ایران، آنها را در موضع مخالف آمریکا مبنی بر خروج از این توافق قرار داد. «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه اخیراً از نیاز اروپا به «یک ارتش واقعی اروپایی» سخن گفته تا قادر به حفاظت از خود در برابر چین، روسیه و آمریکا در برابر خطرات روزافزون ناشی از حملات سایبری، مداخله در روند انتخاباتی کشورهای مختلف و تصمیم آمریکا برای خروج از معاهده موشکی باشد.

منشی پوری تأکید کرد: «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز با حمایت از خواست رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر ایجاد ارتش اروپایی، بیش از پیش این ایده را تقویت کرده و خطاب به پارلمان اتحادیه اروپا گفت که چنین ارتشی نه‌تنها موجب تضعیف پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به رهبری آمریکا نخواهد شد؛ بلکه از بسیاری جهات نیز مکمل آن خواهد بود.

وی افزود: این ایده یک سلسله واکنش‌هایی را در اروپا و آمریکای شمالی موجب شد. «سِر استوارت پیچ» ارتشبد نیروی هوایی انگلیس و رئیس کمیته نظامی ناتو این ایده را «نامعقول» عنوان کرد و در مقابل، قدرت ناتو را در مقام یک شبکه فرماندهی و کنترل بی‌بدیل ستود. وی در این باره گفت: این لفاظی نیست بلکه بر مبنای واقعیت و با استناد به داده‌های واقعی است.

استاد دانشگاه کالیفرنیا برکلی یادآور شد: پیچ در این باره افزود: بنابراین، چرا باید خواهان نسخع‌برداری یا تکثیر قوا در قالب اتحاد قوی باشید که در حال حاضر هم وجود دارد. به‌همین‌ترتیب، دونالد ترامپ در یک سلسله توییت، واکنش منفی به اظهارات همتای فرانسوی نشان داد و آن را «بسیار توهین‌آمیز» توصیف کرد.

وی تأکید کرد: انتقاد مشابهی نیز از جانب «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو مطرح شد. وی تاکید کرد «این تصمیم عاقلانه‌ای نیست که همه ملت‌هایی که همزمان عضو ناتو و اتحادیه اروپا هستند؛ خواهان ایجاد ۲ نوع ساختار فرماندهی باشند یا از روی آنچه که ناتو انجام می‌دهد؛ نسخه‌برداری کنند».

منشی پوری گفت: «مارک روت» نخست‌وزیر هلند نیز در اقدامی مشابه، ایده ارتش واحد اروپایی را زیر سوال برده و گفت: امنیت قاره اروپا تنها در سایه ناتو تضمین می‌شود. درعوض، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به چنین پیشنهادی روی خوش نشان داد و آن را پیشرفتی «مثبت» ارزیابی کرد.

وی یادآور شد: جالب آنکه حاکمان محافظه‌کاری که به اتحادیه اروپا اطمینان چندانی ندارند و رویکردشان در قبال ارتش اروپایی به گونه‌ای متفاوت پیش‌بینی می‌شد نیز در اقدامی نسبتاً دور از انتظار، از آن حمایت کردند.

وی افزود: این نوع از حمایت باید به نوبه خود مایه تردید آنهایی شود که خواهان هرگونه رقابت تسلیحاتی آتی در شبه‌قاره هستند. ممکن است بعضی‌ها این گونه استدلال کنند که «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان یا «میلوش زمان» رئیس‌جمهوری چک لزوماً هدف امنیت اروپا را دنبال نمی‌کنند. خوب است یادی از نقل قولی معروف در اثر کلاسیک «انه‌اید» کنیم که می‌گفت «از یونانی‌ها حتی وقتی با هدایا به سراغمان می‌آیند، بیم دارم». حمایت ملی‌گراهای ستیزه‌جو از اقتدار نظامی، تأملی دوراندیشانه را می‌طلبد.

استاد دانشگاه کالیفرنیا در ادامه تصریح کرد: اینکه این ایده نقطه عطفی در سیاست اروپا باشد، همچنان جای بحث و بررسی دارد. خوب است بدانیم که اعضای اتحادیه اروپا انگیزه‌ها و امیال متفاوتی دارند که حصول اجماع‌نظر درخصوص قانونی واحد در سیاست دفاع مشترک اتحادیه اروپا را بسیار دشوار می‌کند.

وی افزود: با توجه به نقصان انسجام سیاسی در اتحادیه اروپا، چه به لحاظ دورنما و چه به لحاظ امکانات لجستیکی، ایده ارتش اروپایی واحد و معتبر برای آنکه جانشین ناتو شود با احتمال شکست روبرو خواهد بود و ممکن است به منزله دعوت برای تسلیح هرچه بیشتر اروپا باشد. با عبرت گرفتن از ۲ جنگ جهانی پیشین، باید با حس دلهره به این اقدام که در راستای توسعه نظامی انجام می‌گیرد نگاه کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

اتحادیه اروپا در مسیر تلاش برای تحقق ارتش اروپایی

مهرخبرگزاری مهر
اتحادیه اروپا در مسیر تلاش برای تحقق ارتش اروپایی
وزرای دفاع اتحادیه اروپا درباره همکاری های مشترک نظامی در راستای زمینه سازی ائتلاف نظامی به نقطه نظرات مشترکی دست پیدا کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، وزرای دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست عصر روز گذشته در بروکسل ضمن گفتگو و تبادل نظر درباره سیاست های مشترک دفاعی بر سر همکاری های نظامی به نقطه نظرات مشترکی دست پیدا کردند. 

چندی پیش وزرای دفاع و وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز گذشته در بروکسل چارچوب سندی را برای تشکیل یک اتحاد نظامی و دفاعی جدید (موسوم به پسکو) امضا کردند که این سند دستمایه گفتگوهای دیروز بروکسل بود. 

وزرای دفاع اتحادیه اروپا ۱۷ پروژه جدید دفاعی در راستای موافقتنامه پسکو مطرح کردند که با نظر مثبت تمام اعضا روبرو شد. 

«اورزلا فون در لاین» وزیر دفاع آلمان درباره این نشست اظهار داشت: به نظر می رسد زمینه های لازم برای تحقق ارتش اروپایی در حال فراهم شدن است. 

تشکیل یک سپاه مشترک برای حضور و مشارکت سریع‌ در بحران‌های جهانی از جمله مواردی است که در طرح اتحاد نظامی اروپایی پیش بینی شده و  فرانسه یکی از مدافعان جدی این طرح به شمار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین، جمعی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. محمدامین مهدی پور نماینده جامعه اسلامی دانشجویان پشت تریبون می‌آید، آذری زبان است و صدای محکمی دارد. «نمایش تجملات آقازاده‌ها در فضای حقیقی و مجازی نمکی است بر روی زخم ملت قهرمان ما» دست‌هایش خوب کار می‌کند، برگه‌ها را این دست به آن دست می‌کند و با دست خالی اش حرف را منقح می‌کند. *از ظرفیت جوانان فعال در نشریات دانشجویی می‌گوید و به عنوان پیشنهاد می‌گوید: «ظرفیت‌های بزرگ رسانه‌ای بایستی حضوری فعال، پویا و جوانانه در راستای گام دوم انقلاب داشته باشند. *توصیه بعدی شأن اما همان توصیه هر ساله‌ای بود که دانشجویان درگیر در فضای مجازی پشت گوش می‌اندازند «کتابخوانی»!
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتیکه ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را نهایی کند با پیامدهای «مشهود» و زیان باری مواجه خواهد شد. اورتاگوس در این بیانیه تاکید کرد: «ما گفته‌ایم که سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ و دستیابی به آن عواقب جدی برای ترکیه و روابط نظامی‌اش با آمریکا و ناتو دارد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد. آمریکا ادعا می‌کند سیستم اس ۴۰۰ روسیه برای سیستم‌های ناتو خطرناک است، زیرا ترکیه عضو ناتوست، اما ترکیه این ادعا را رد می‌کند. اخیرا معاون دونالد ترامپ ترکیه را تهدید کرد آنکارا باید بین عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سامانه روسی اس ۴۰۰ یکی را انتخاب کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
طبق گزارشها اختلافات بین نمایندگان دموکرات کنگره بر سر این موضوع که در تنش اخیر طرف ایران را بگیرند یا از دولت ترامپ حمایت کنند، بسیار زیاد شده است. یک نماینده دموکرات کنگره موافق صلح با ایران است. از نظر نویسنده گزارش، به نظر می‌رسد تیم پومپئو (اگرچه مطمئن نیستند) اما ایران را مسئول حملات اخیر به نفت‌کشهای عربی خلیج فارس می‌دانند. انتقاد اصلی نمایندگان دموکرات رفتار ترامپ در مقابل بحران اخیر و نحوه اداره کردن آن است. از طرف دیگر، کشورهای منطقه خلیج فارس هم کم کم در مقابل آمریکا و دشمنی‌های ترامپ با ایران می‌ایستند.
افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
وی افزود: با این حال ما از خودکفایی عراق در زمینه تولید گاز و برق حمایت می‌کنیم. وی همچنین از ادامه مذاکرات شرکت‌های آمریکایی با طرف عراقی در زمینه تولید برق خبر داد. 'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد. المدرس با اعلام اینکه مبالغ قراردادها با ارز محلی پرداخت می‌شود گفت: هدف وزارت برق عراق ارائه ۱۸ هزار مگاوات برق می‌باشد تا میزان برق عراق در فصل تابستان به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد. المدرس افزود: وزارت برق عراق برنامه هایی آماده کرده است که پیشرفت در این بخش در سال‌های آینده نزدیک را تضمین می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، قرار است روز شنبه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به سؤال چند تن از نمایندگان در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری حضور یابد. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با حضور در کمیسیون صنایع و معادن به سؤالات شش تن از نمایندگان در حوزه صنعت، معدن و تجارت پاسخ خواهد داد. در این حال سایر کمیسیون‌های تخصصی نیز با حضور برخی از رؤسای سازمانها و نهادها به بررسی طرح‌ها و لوایح در دستور خواهند پرداخت.

اخبار بیشتر