سیستان و بلوچستان چهارمین استان بیکار کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

سیستان و بلوچستان چهارمین استان بیکار کشور

سالانه 500میلیارد ریال به سوادآموزی سیستان وبلوچستان کمک می شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
سالانه 500میلیارد ریال به سوادآموزی سیستان وبلوچستان کمک می شود
زاهدان - ایرنا - معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: این نهاد سالانه 500 میلیارد ریال به توسعه سواد آموزی سیستان و بلوچستان کمک می کند.

به گزارش ایرنا علی باقرزاده روز سه شنبه در آیین تودیع و معارفه معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: با توجه به فاصله زیاد سواد آموزی این استان با سایر نقاط کشور سازمان نهضت سواد آموزی برای توسعه علم در این نقطه از ایران اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه سالانه حدود 45 هزار نفر در سیستان و بلوچستان برای سواد آموزی ثبت نام می کنند گفت: گاهی تعداد ثبت نام کنندگان این استان از ثبت نام شدگان 10 استان کشور بیشتر هستند که این امر افزایش سهم منابع را به دنبال دارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: با مصوبه دولت تدبیر و امید هر ساله اعتبار خوبی به بخش آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در قالب برنامه شتاب بخشی برای ریشه کنی بیسوادی اختصاص می یابد.

باقر زاده با اشاره به اهمیت علم و دانش گفت: اگر آموزش نباشد نه تنها صلحی پایدار نخواهد بود بلکه حتی پایه های پیشرفت حاصل شده متزلزل خواهد شد.

وی افزایش نرخ باسوادی در بین زنان سیستان و بلوچستان از 19 درصد گذشته به حدود 77 درصد کنونی را نقطه عطفی در آموزش و پرورش منطقه دانست.

مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم گفت: این استان از نظر آموزش به دلیل دوری راهها، پراکندگی، کمبود امکانات، عدم تمکن مالی مردم و در اولویت قرار نداشتن آموزش برای خانواده ها خاص و دارای مشکلات فراوان است.

علیرضا نخعی افزود: با توجه به مشکلات خاص سیستان و بلوچستان، نشاندن یک نفر بیسواد در کلاس درس با سختی های فراوانی روبه رو است.

احمد امیرشاهی معاون جدید سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم گفت: با توجه به اینکه بیسوادی یک آسیب اجتماعی محسوب می شود می طلبد با فرهنگ سازی آن را به یک مطالبه اجتماعی تبدیل کرد.

وی تاکید کرد: سواد آموزی برنامه قوی و مدون می خواهد.

به گزارش ایرنا در این مراسم از زحمات محمد سنجرانی معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان که به افتخار بازنشستگی نایل آمده قدردانی و احمد امیر شاهی به عنوان معاون جدید معرفی شد.

7316 **6081

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت بحرانی اشتغال در سیستان و بلوچستان

ایسناخبرگزاری ایسنا
وضعیت بحرانی اشتغال در سیستان و بلوچستان
‌رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان گفت: کشور در لحظه تاریخی به سر می برد چرا که استکبار جهانی علیه مقاومت ملت صف آرایی کرده است، در این شرایط مهم ترین موضوع وحدت است که در استراتژیک ترین استان کشور، اقتضائاتی دارد.

‌محمد نعیم امینی فرد در گفت وگو با ایسنا-‌ ادامه داد: اگر می خواهیم استانی یک پارچه داشته باشیم باید سیستم اداری، انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد، فرصت های بی نظیری نصیب استان شده است و با توجه به نقش محوری که چابهار در شرق کشور دارد، دیدن پیوست های اجتماعی و محیط زیستی الزامی است و باید از بومیان استان برای توسعه استفاده کرد و استان را نیز متوزان دید.

به گفته وی، معافیت چابهار از تحریم ها یک فرصت استثنایی است که باید از آن استفاده کرد و مهم ترین پیشران توسعه راه های مواصلاتی و راه آهن است که اقدام هایی برای رونق آن در حال انجام است.

وی اذعان کرد: وضعیت اشتغال در استان بحرانی و نسبت به گذشته نا به سامان تر شده است که باید به معیشت مردم توجه شود.

نماینده ایرانشهر در مجلس خاطرنشان کرد: تأکید ما بر توازن منطقه‌ای بوده و نظام نیز نگاه برابری به تمام اقوام دارد .

وی با بیان اینکه مسائل اشتغال بلوچستان وضعیت نابسامانی دارد، افزود: دولت نتوانسته در سالیان اخیر سرمایه‌گذاری مناسبی برای اشتغال مولد در جنوب سیستان و بلوچستان انجام دهد.

امینی فرد در ادامه بیان کرد: برای جبران عقب ماندگی تاریخی سیستان و بلوچستان ضرروی است با اعمال ساز و کارهای مختلف نظیر اعطای تسهیلات از ظرفیت های این منطقه برای رشد و توسعه آن بهره گرفت.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس ‌در ادامه با تقدیر از تلاش های دولت در عرصه نظام سلامت استان نیز گفت: دولت با همتی بلند در چند سال اخیر توانسته شاخص های سلامت در استان محروم سیستان و بلوچستان را ارتقا دهد‌.

امینی فرد اظهار کرد: تقویت حوزه سلامت در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت صورت گرفت و در سیستان و بلوچستان خدمات چشمگیری را در مساله بهداشت و درمان شاهد بوده ایم.

وی افزود: استان سیستان و بلوچستان پهناورترین استان کشور است که بیشترین مرز آبی و خاکی را دارند و می توان گفت تنها استانی است که دسترسی به سواحل اقیانوسی را دارند و از این مسیر، فرصت‌های خوبی نیز ایجاد شده است‌.

امینی فرد در ادامه به اهمیت سواحل مکران نیز اشاره کرد و گفت: در توسعه سواحل مکران اگر پیوست اجتماعی آن نیز تهیه شود و مردم این منطقه از منافع توسعه سواحل مکران بهره‌مند شوند، یک موقعیت مناسب به وجود خواهد آمد‌.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مناطقی که از ایرانشهر به پایین قرار دارند، موقعیت‌های خوبی برای کشاورزی و احداث صنایع تبدیلی دارند، همچنین در شمال استان سیستان و بلوچستان همانند جنوب و مرکز استان فرصت‌های خوبی برای گردشگری وجود دارد‌.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس گفت: موقعیت‌های خوبی در سراوان به لحاظ وجود مواد معدنی وجود دارد که با توجه به وضع نامناسب اشتغال این منطقه می‌تواند به اشتغالزایی در استان کمک کند.

خواندن خبر در سایت منبع

اجرای ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروژه اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
اجرای ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروژه اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان
محمد مخبر در حاشیه ارسال 40 مواد غذایی برای دانش‌آموزان و کودکان نیک‌شهری اظهار کرد:‌ در ستاد اجرایی کارهای مستمری بر اساس برنامه‌ریزی انجام می شود؛ عمده کارهای انجام شده در بحث اشتغال است.

وی با بیان این‌که در ستاد اجرایی با همه مکانیسم‌ها در حال فعالیت هستیم، ادامه داد:‌ این کارها به طور عمده با مدیریت و سرمایه مردم و برای خود مردم اجرا می‌شود. از سال گذشته تشکیلات موازی با عنوان برکت احسان در ستاد راه‌اندازی شد تا در برخی حوزه‌ها که نیاز به اقدام ضربتی است، فعالیت داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در این راستا به مناسبت‌های مختلف، خدمات ارائه شده که می‌توان به مشق احسان در اوایل سال جاری، تامین جهیزیه و... اشاره کرد.

رئیس ستاد اجرایی حضرت امام با یادآوری این‌که بنیاد برکت احسان در حوادث طبیعی به صورت ضربتی وارد می‌شود، افزود:‌ امروز نیز برای حدود 2100 دانش‌آموز نیک‌شهری که دچار سوء‌تغذیه هستند پکیج‌های غذایی به ارزش حدود 300 هزار تومان ارسال می‌شود.

مخبر با تاکید بر این‌که در این بخش توانستیم مواد غذایی را با تخفیف‌های خوب از فروشندگان خریداری کنیم،‌گفت:‌ در راستای محرومیت‌زدایی از مناطق محروم کشور متعهد شدیم که طی یک دوره سه ساله 1000 میلیارد تومان پروژه‌های اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان اجرا کنیم. حدود 30 درصد این پروژه‌ها مربوط به خدماتی از جمله مدرسه، مسجد،جاده و... و 70 درصد دیگر مربوط به طرح های اشتغالزایی است.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون 30 درصد از این پروژه‌ها اجرا شده است، اظهار کرد:‌ اولویت ستاد اجرایی فرمان امام اجرای پروژه‌های بزرگ در مناطق محروم کشور است.

به گفته وی، پروژه‌های اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان بر اساس برنامه پیش می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

سیستان و بلوچستان چهارمین استان بیکار کشور شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سیستان و بلوچستان چهارمین استان بیکار کشور شد
زاهدان – ایرنا- جدیدترین گزارش فصلی مرکز آمار ایران از شاخص‌ های عمده نیروی کار نشان می دهد که نرخ بیکاری در سیستان و بلوچستان با 15 پله سقوط نسبت به مدت مشابه سال قبل به 15.3 درصد رسید و این استان چهارمین استان بیکار کشور شد.

به گزارش ایرنا، تازه ‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص‌ های عمده نیروی کار در فصل تابستان نشان می دهد که همچنان سیستان و بلوچستان وضعیت مناسبی در این شاخص ها ندارد و نرخ بیکاری در این استان نسبت به تابستان سال گذشته افزایش یافته است.

نرخ بیکاری در سیستان و بلوچستان در تابستان سال گذشته 10.6 درصد بود و وضعیتی بهتر از 18 استان دیگر کشور داشت اما تابستان امسال نرخ بیکاری در این استان 4.7 درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش یافت و سبب شد تا چهارمین استان بیکار کشور شود.

این درحالی است که این شاخص ها در بهار امسال نیز نگران کننده بود و سیستان و بلوچستان با افزایش 5.9 درصدی نرخ بیکاری 18.6 درصد را تجربه کرد.

اگرچه در این گزارش شاخص نسبت اشتغال سیستان و بلوچستان در مقایسه با تابستان سال گذشته بهبود یافته اما به گفته رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان دلیل افزایش نرخ بیکاری غالب بودن جمعیت روستایی به شهری در استان است که به سبب خشکسالی های اخیر و خسارت های وارد بر کشاورزی و دامداری تعداد زیادی از این جمعیت بیکار شده اند.

**سیستان و بلوچستان دارای کمترین نرخ مشارکت اقتصادی در کشور

افزایش نرخ بیکاری در حالی است که سیستان و بلوچستان همچنان کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را در بین 31 استان کشور دارد. اما وضعیت این نرخ در تابستان سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل قدری بهبود یافته است به طوریکه که این نرخ در تابستان امسال به 34.1 درصد رسیده و نسبت به تابستان سال گذشته بیش از 3 درصد رشد داشته است.

بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی استان‌های کشور در تابستان امسال با 46.8 درصد مربوط به خراسان شمالی است، وضعیت این استان نسبت به سال قبل که باز هم نخستین استان در این شاخص بود تغییر محسوسی نداشته است.

پس از خراسان شمالی، استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی و زنجان در رتبه‌های دوم تا چهار نرخ مشارکت اقتصادی قرار گرفتند. همچنین استان‌های قم، ایلام و لرستان بعد از سیستان و بلوچستان کمترین شاخص را در اختیار دارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در سیستان و بلوچستان از نیمه‌های دهه 80 تا اوایل دهه 90 در پایین‌ترین سطح ممکن بوده است یعنی از سال 1384 تا 1392 پایین‌ترین نرخ مشارکت اقتصادی را در بین استان‌های کشور داشته است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ مشارکت اقتصادی عبارت از نسبت جمعیت شاغل و بیکار 10 ساله و بیشتر از آن به جمعیت در سن کار است.

**نرخ بیکاری در استان های هم جوار سیستان و بلوچستان

بر اساس گزارش فصلی مرکز آمار ایران نرخ بیکاری سیستان و بلوچستان در تابستان امسال 3 درصد بیش از میانگین کشوری و بین 3 تا 6 درصد بیشتر از استان های همسایه است. به طوری که استان خراسان جنوبی با نرخ بیکاری 8.9 درصد بهترین شرایط را در بین استان‌های هم‌ جوار سیستان و بلوچستان دارد.

از طرفی میانگین نرخ بیکاری کشور در تابستان امسال 12.2 درصد است که این نرخ در 14 استان از متوسط کشوری بالاتر است. در این ارزیابی استان کرمانشاه با نرخ بیکاری 16.4 درصد بیکارترین استان کشور و استان همدان با نرخ بیکاری 6.5 درصد بهترین شرایط را دارا است.

به عقیده کارشناسان خشکسالی از عمده دلایل بالا رفتن آمار بیکاران در این استان مرزی است که با قطع آب رودخانه هیرمند و بیکاری کشاورزان پنج شهرستان باید بیش از این منتظر تغییر نرخ بیکاری در استان بود.

به باور کارشناسان محلی، سیستان و بلوچستان به سبب داران بودن معادن و نوار مرزی هزار و 300 کیلومتری می‌تواند ضمن پاسخگویی به نیاز اشتغال استان، بخشی از نیروی کار خود را از استان‌های مجاور تامین کند اما اکنون برعکس است و بسیاری از جوانان این استان برای اشتغال به استان‌های دیگر مهاجرت کرده‌ اند.

بازارچه‌های مرزی، دسترسی به آب‌های آزاد، منطقه آزاد تجاری، منطقه ویژه اقتصادی، جاذبه های گردشگری طبیعی- تاریخی و صنایع‌ دستی مختلف ازجمله ظرفیت‌ های اقتصادی سیستان و بلوچستان به شمار می‌ رود که تاکنون به‌ اندازه ظرفیت ‌ها به آن‌ ها توجه نشده است.

خشک ماندن تالاب هامون، قطع جریان آب رودخانه هیرمند، خشک شدن 120 هزار هکتار از اراضی شمال استان، بی ‌آبی بیش از 3 هزار روستای بلوچستان، جاده ‌های غیراستاندارد و بی ‌توجهی به ظرفیت ‌های اقتصادی استان از جمله تهدیدهای فرایند توسعه در سیستان و بلوچستان به شمار می ‌رود.

9908 **6081

خواندن خبر در سایت منبع

‌شهرهای تشنه سیستان و بلوچستان سیراب می‌شوند

ایسناخبرگزاری ایسنا
‌شهرهای تشنه سیستان و بلوچستان سیراب می‌شوند
‌رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از اواخر وقت سه شنبه و روز چهارشنبه شرایط برای رگبار پراکنده باران، گاهی رعدوبرق در برخی مناطق استان فراهم است.

‌علی ملاشاهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- ‌با بیان مطلب بالا اظهار کرد: این شرایط ابتدا در نیمه شمالی و غرب استان و به تدریج در سایر نقاط مرکزی و جنوب شرق استان وجود دارد.

وی ادامه داد: چهارشنبه تمرکز بارش ها در جنوب شرق استان بوده و باتوجه به ماهیت بارش های رگباری احتمال جاری شدن رواناب و پرآب شدن موقتی مسیل ها و رودخانه های فصلی در جنوب شرق و جنوب استان ‌وجود دارد.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: علاوه بر بارش های پراکنده، از بعدازظهر سه شنبه و روز چهارشنبه در نواحی مرکزی و جنوبی استان  وزش باد به نسبت شدید از سمت جنوب با سرعتی بین 30 تا 60 کیلومتر برساعت رخ می دهد که در نقاط مستعد سبب خیزش گردوخاک می شود‌.

ملاشاهی در ادامه به وضعیت جوی سواحل جنوب استان اشاره کرد و گفت: آسمان سواحل جنوب استان تا امشب صاف، گاهی همراه با غبار و مه پیش بینی می شود.از طرفی  دریای عمان نیز نسبتاً آرام است‌.

وی در بخش دیگری به وضعیت دمایی شهرهای استان اشاره کرد و افزود: در شبانه روز گذشته راسک با بیشینه دمای 34 درجه سلسیوس گرم‌ترین و زاهدان با کمینه دمای 3.9 درجه سلسیوس سردترین شهرهای استان شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل

اگر باور دارید رفاه در ایران بهتر از اروپاست این گزارش را نبینید/ گرسنگی در ایران واقعی‌ است (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
طی ماه‌های اخیر با قیمت مهار نشدنی گوشت و مواد غذایی دیگر مواجه بودیم. با این‌کار معده پر می‌شود و گرسنگی برای مدتی از بین می‌رود اما در صورت نرسیدن مواد غذایی لازم برای بدن، گرسنگی حقیقی که همان فقر غذایی است رخ می‌دهد و امکان مرگ فرد هم وجود دارد. در چنین شرایطی او قادر به تامین خوراک نیست و بیشتر درآمد خود را صرف تهیه مواد غذایی ارزان قیمت می‌کند. انجمن مقابله با گرسنگی طی دو دهه گذشته تلاش کرده تا بر اساس این تعریف، گام بزرگی در جهت رفع گرسنگی در مناطق ناامن غذایی بردارد. این اطلاعات اکنون در این گزارش منتشر شده که همه آن‌ها بر اساس مشاهدات، مطالعات و پیگیری‌های اعضای انجمن مقابله با گرسنگی به دست آمده‌است.
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف یکی دیگر از سیاست‌های این معاونت محسوب می‌شود تا ما بتوانیم علاوه بر افزایش درآمدها، درآمدهای جدیدی را نیز برای شهرداری تهران داشته باشیم. وی به پرداخت برخی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران اشاره کرد و گفت: سال گذشته مبلغ قابل توجهی بدون تنش و استرس فراهم کردیم و در پایان اسفند سال گذشته بخشی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران پرداخت شد. برهمین اساس عملکرد سال گذشته شهرداری تهران در بخش بودجه نقد ۱۰۶ درصد و در بخش بودجه غیرنقد ۵۴ درصد محقق شده است و در سال جاری با توجه به افزایش ۷ درصدی بودجه شهرداری تهران قطعا عملکرد بهتری را نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. وی افزود: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان شهرداری تهران از دولت و شرکت‌های وابسته به دولت طلب دارد. وی از بازپس‌گیری ساختمان روزنامه اطلاعات خبر داد و گفت: این ساختمان چندی پیش در اختیار شهرداری قرار گرفته شد و به زودی برخی از واحدهای شهرداری تهران در این ساختمان مستقر خواهند شد.

اخبار بیشتر