تحریم غذا و دارو
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تحریم غذا و دارو

"بیمه سلامت" چقدر از هزینه‌های داروهای شیمی درمانی را می‌پردازد؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
"بیمه سلامت" چقدر از هزینه‌های داروهای شیمی درمانی را می‌پردازد؟
مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: در نیمه اول سال ۹۷ هزینه پرداختی بابت سهم سازمان از داروهای شیمی درمانی بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است.

به گزارش ایسنا، دکتر حنان حاجی محمودی با اشاره به اینکه در حال حاضر راهنمای تجویز ۱۲ داروی شیمی درمانی از طرف وزارت بهداشت ابلاغ شده و در حال اجرا است، گفت: ۹۸ قلم از این داروها از محل تفاهم‌نامه دارویی میان وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان تامین‌اجتماعی پوشش داده می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر ۱۸۰ قلم داروی شیمی درمانی تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار دارد، افزود: ۱۱۳ قلم از این داروها با سهم سازمانی ۹۰ درصد در بخش بستری و مابقی با سهم سازمانی ۷۰ درصد در بخش سرپایی تحت پوشش سازمان قرار دارد.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ادامه داد: در نیمه اول سال ۹۷ هزینه پرداختی بابت سهم سازمان از داروهای شیمی درمانی بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، وی گفت: داروهای شیمی درمانی همانند سایر داروها بر اساس قیمت اعلامی سازمان غذا و داروی کشور و براساس پایین‌ترین قیمت موجود در بازار دارویی کشور و نوع ژنریک تحت پوشش هستند.

حاجی محمودی افزود: بیمه‌شدگان می‌توانند جهت دریافت دارو، با مدارک پزشکی شامل گزارش پاتولوژی، ایمونوهیستوشیمی و مدارک تصویربرداری به واحدهای تائید نسخ دارویی و مراکز مربوطه استان مراجعه و پرونده دارویی تشکیل دهند. در این صورت در مراجعات بعدی، ارائه نسخه متخصص و فوق تخصص به داروخانه جهت دریافت داروها کفایت می‌کند.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: قیمت برخی از این داروها به هر عدد بالای ٢ و ٣ میلیون تومان می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیگیری تحریم دارویی ایران/دستور دادگاه لاهه علیه آمریکا

مهرخبرگزاری مهر
پیگیری تحریم دارویی ایران/دستور دادگاه لاهه علیه آمریکا
مدیرکل دفتر بازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو، گفت: ارائه مستندات از آثار سوء تحریم‌ دارو و تجهیزات پزشکی بر سلامت جامعه در دادگاه لاهه ادامه دارد و با جدیت پیگیری می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، شهریار اسلامی تبار، در کارگاه آموزشی بررسی آثار تحریم آمریکا بر دارو و تجهیزات پزشکی، فرصت ها و چالش ها، اظهارداشت: موضوع تحریم دارو و تجهیزات پزشکی و هر تحریمی که بر تامین این اقلام موثر بیفتد، در سازمان غذا و دارو با همکاری معاونت حقوقی وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه، برای احقاق حقوق حقه مردم ایران از مراجع بین‌المللی پیگیری شد و همچنان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در اقدام آغازین مستندات لازم از سوی معاونت های غذا و داروی سراسر کشور توسط سازمان غذا و دارو جمع‌آوری و در اختیار وزارت خارجه قرار گرفته و به دادگاه لاهه ارائه شد.

مدیرکل دفتربازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با اشاره به رای دادگاه لاهه، ادامه داد: مستندات ایران مسموع واقع شد و پیگیری های صورت گرفته باعث صدور دستور موقت از سوی دادگاه لاهه علیه آمریکا گردید.

وی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه آمریکا مستقیم و غیرمستقیم، تاثیراتی در حوزه سلامت داشته است، تصریح کرد: در این کارگاه چالش های ایجاد شده به دنبال این تحریم‌ها و راه‌های برون رفت از آن و نیز فرصت های موجود با حضور مدیران و اساتید و حقوقدانان داخلی و بین المللی به بحث گذاشته شد.

اسلامی‌تبار اظهار کرد: این کارگاه بر سه حوزه آثار تحریم اقتصادی بر بخش بهداشت و درمان و وضعیت پیگیری حقوقی و آثار تحریم بر قراردادهای واردات دارو و تجهیزات و فرصت های موجود و فراهم آمده در این شرایط متمرکز شد و در هرکدام از آن‌ها مباحثی چون آثار زیست‌محیطی، شاخص های سلامت، اقتصاد دارو و تجهیزات و لوازم پزشکی و ... مطرح و ارزیابی شد.

به گفته وی، در حوزه وضعیت پیگیری حقوقی و آثار تحریم بر قراردادهای واردات دارو و تجهیزات، محورهایی چون مدیریت بحران ناشی از تحریم، عهدنامه ۱۹۵۵ مودت ایران و آمریکا و اعتبار قانونی آن، طرح شکایت در دیوان بین المللی دادگستری لاهه و قابلیت استناد به عهدنامه مودت و سایر ظرفیت های اقدام حقوقی بین المللی علیه اقدامات ضد بشری و خلاف موازین آمریکا مورد بررسی قرار گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

شروط سازمان غذا و دارو برای تولید داروی چینی در ایران

انتخابخبرگزاری انتخاب
شروط سازمان غذا و دارو برای تولید داروی چینی در ایران
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به پیشنهاد چینی‌ها مبنی بر تولید دارو در منطقه آزاد چابهار، شروط این سازمان را برای تولید دارو در ایران از سوی خارجی‌ها تشریح کرد.
شروط سازمان غذا و دارو برای تولید داروی چینی در ایران - 0

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به پیشنهاد چینی‌ها مبنی بر تولید دارو در منطقه آزاد چابهار، شروط این سازمان را برای تولید دارو در ایران از سوی خارجی‌ها تشریح کرد.

دکتر غلامرضا اصغری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به پیشنهاد تولید دارو از سوی چینی‌ها، گفت: این پیشنهاد در حد یک مصاحبه از سوی رئیس منطقه آزاد چابهار بود و ما هم در همین حد از موضوع مطلع شده‌ایم. بنابراین باید ابتدا پیشنهاد را ببینیم و بر اساس آن نظر دهیم.

وی افزود: اگر بنا باشد اتفاقی در این حوزه رخ دهد، صرفا برای داروهایی است که در حال حاضر در کشور تولید نمی‌شوند و نوع وارداتی آنها وجود دارد. در عین حال اگر تکنولوژی که می‌آورند و داروهایی که می‌خواهند تولید کنند، مورد قبول ما باشند، پیشنهادشان مورد بررسی قرار می‌گیرد.داروی چینی وارد نمی‌کنیم

اصغری با تاکید بر اینکه در ایران واردات داروی چینی نداریم، ادامه داد: البته همانطور که کیفیت سایر محصولات چینی‌ها متفاوت است، دداروهای چینی نیز کیفیت متفاوتی دارند؛ به‌طوریکه در حال حاضر بسیاری از داروهای چینی به آمریکا صادر می‌شوند. بسیاری از داروهای چینی تحت لیسانس برندهای بزرگ اروپایی و آمریکایی هستند و از نظر کیفیت قابل تایید بوده و مشکلی ندارند. بر همین اساس است که ما باید موضوع را بررسی کنیم و بر آن اساس نظر دهیم.

رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: هر سرمایه‌گذاری که قرار باشد از سوی خارجی‌ها برای تولید دارو در کشور اتفاق بیفتد، قطعا باید در حوزه داروهای وارداتی باشد، کیفیت مناسب را داشته باشد، تحت لیسانی یک برند قابل قبول باشد و از نظر جهانی شناخته شده و مورد تایید FDA باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها