مردم درباره اعدام سلطان سکه چه می‌گویند؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

مردم درباره اعدام سلطان سکه چه می‌گویند؟

در کشوری که بابک زنجانی و سلطان سکه هست،پولشویی هم هست

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
در کشوری که بابک زنجانی و سلطان سکه هست،پولشویی هم هست
روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم آلبرت بغزیان اقتصاددان نوشت: صحبت‌های اخیر جناب ظریف، طرح یک موضوع بود که صدها سوال را در اذهان ایجاد کرد. مساله مهم در پس صحبت‌های وزیر، وضعیت غبارآلود مبارزه با پولشویی در کشور است که کمتر کسی به آن توجه کرد.

برای محاسبه میزان پولشویی در ابتدا باید حجم اقتصاد زیرزمینی را محاسبه کرد. درآمدهایی که در این بخش ایجاد می‌شود، منشأ پول‌های کثیف است. منشأ پول‌های کثیف، ‌اقدامات تروریستی، قاچاق، آدمکشی و فرار مالیاتی است. در هر کشوری، بخش اقتصاد زیرزمینی وجود دارد و مختص ایران نیست اما سایر کشورها با قوانین سفت و سخت جلوی آن را گرفته یا میزانش را کاهش داده‌اند.

البته وجود بخش زیرزمینی به معنی اقدامات پولشویی نیست بلکه از طرق دیگر هم ممکن است پولشویی اتفاق افتد. زیرا منابع مالی ردیابی نمی‌شوند و نمی‌توان به صورت صریح سرمنشأ مالی هر فعالیت را مشخص کرد. از طرفی به دلیل نبود قوانین جامع و گسترده بین‌المللی در کشور، نمی‌توان ادعا کرد که منشأ تمام پول‌های کثیف‌، داخل کشور است. به عنوان مثال ممکن است به بهانه سرمایه‌گذاری خارجی، پول‌های کثیف از سایر کشورها به ایران وارد شود. واکنش بنده به صحبت‌های جناب ظریف در خصوص عدد و رقم آن نیست، بلکه می‌گویم در کشوری که امثال بابک زنجانی، سلطان سکه و... فرصت ظهور و بروز می‌یابند، پس فساد مالی سازمان‌یافته و سازمان‌نیافته ایجاد می‌شود. ارقام فسادهای مالی نشان می‌دهد که باید پولشویی نیز پشت آن باشد تا در صورت افشا، اموال ضبط و مصادره نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

اسناد مهمی که هنگام دستگیری پسر "سلطان سکه" کشف شد + فیلم

رکناخبرگزاری رکنا
رکنا: آنطور که در کیفرخواست آمده است بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اسامی اشخاصی را که اخلال گران اصلی بازار ارز هستند را معرفی می‌کند.

حجم ویدیو: 4.39M | مدت زمان ویدیو: 00:00:40

خواندن خبر در سایت منبع

اطلاعات جدید از پرونده اعدام سلطان سکه

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر

آخرین خبر/ توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره دلایل مفسد فی‌الارض شناخته شدن سلطان سکه و همدستش را می بینید.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | علت اعدام سلطان سکه خرید از بانک مرکزی نبود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره دلایل مفسد فی‌الارض شناخته شدن سلطان سکه و همدستش را می بینید.

دلایل مفسد فی‌الارض شناخته شدن سلطان سکه و همدستش

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره دلایل مفسد فی‌الارض شناخته شدن سلطان سکه و همدستش

مردم درباره اعدام سلطان سکه چه می‌گویند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
مردم درباره اعدام سلطان سکه چه می‌گویند؟
اعدام سلطان سکه و همدستش بازتاب زیادی در جامعه داشت.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، حکم اعدام وحید مظلومین معروف به سلطان سکه و همدست وی پس از طی شدن مراحل قانونی و تأیید حکم در دیوان عالی کشور، در زندان اجرا شد.

اعدام این دو مفسد اقتصادی، با واکنش‌های مختلفی در سطح جامعه روبه‌رو شد که بخشی از نظرات مخاطبان تسنیم در این زمینه را در ذیل می‌خوانید.

داودی: به حسنت نناز به تبی بنده، به مالت نناز به شبی بنده؛ کسانی که مثل بختک افتادید روی اموال و سرمایه‌های مردم و این مملکت و دائم با دوز و کلک و نیرنگ، سرمایه‌های خودتان را زیاد می‌کنید، ببینید این مرحوم آ یا خیری هم از این همه پول و ثروت برد؟ در واقع نبرد. اون فقط جمع کرد برای داماد و عروس. اینها هم چندین بار می‌روند سر مزار و بعد فراموشی. کسانی که بی‌مها‌با آخرت و آینده را فراموش کردند و به چپاول و غارت و مال اندوزی مشغولند ببینید و پند بگیرید. حتماً این مرحوم در آن لحظات آخر پشیمان شده بوده ولی دیگه دیر شده بود. ما تجار شریف و خداجو و خدا ترس زیاد داریم وقتی با اصول و اخلاق کسب و کار می‌کنند،  آسیب نمی‌بینند‌. تلخی عمر بشر حاصل بی تجربگی است.

ناشناس: نوبتی هم باشه نوبت محاکمه کسانی هست که به اینها بدون تحقیق سکه می‌فروختند.

ابراهیم: سیف !?

داوود: سلطان‌های احتکار هم مانند سلطان خودرو، سلطان مسکن و از همه مهمتر سلطان رب گوجه فرنگی هم اعدام بشن عالیه!

سهراب: با سلام خسته نباشید دستتان درد نکنه اگه تو مملکت اینگونه اعدام باشه یکی دیگه نمیتونه خلاف کنه قانون یعنی این.

علی: اگر اعدام این اشخاص واقعی باشد باید حامیان آنها در نهادها و دستگاه‌های دولتی محاکمه شوند.

حسام: دمتون گرم صدهزار مرتبه شکر الهی عبرتی باشد برای سایر مفسدین از قوه قضائیه بی‌نهایت ممنونیم.

حسینی: ای جانم پس به سلامتی قیمت ارز و طلا و .... بر می‌گرده به نرخ قبل این همه بحران خخخخخ.

عباس: ای کاش علاوه بر آفتابه‌دزدها، شاه دزدها را هم اعدام می‌کردید!

بهرام: کاش دو تا وزیر و چند تا رئیس و قاضی اختلاسگر را هم اعدام می‌کردند تا مردم عدم تبعیض رو احساس کنند.

حمید: سلام. باید چنین افرادی را در ملاء عام و حتی در خیابان فردوسی و در مقابل دیدگان همه به دار مجازات کشید تا درس عبرتی برای برخی شود.

رمضان قدیمی: ای کاش سری هم به بازار می‌زدند که چه دودی از کله مردم بدبخت بلند می‌شود. این همه تعزیرات گرفت چه کار کرد؟ دولت سهم خود را گرفت. محتکر هم جواز قانونی گرفت و جنسش را به مردم می‌چپاند به چه درد مردم خورد? ارزانی شد? نه. پس دلمان را خوش نکنیم. هر وقت هر کس احتکار کرد، مال بادآورده داشت و به نفع ملت مصادره شد و او را دست خالی به گدایی فرستادند آن وقت وضع درست می‌شود.

امیر: تکلیف ترخیص ماشین‌های لوکس که با نظر وزارت صنعت انجام شده بود چه شد؟ نکند اعدام این دو نفر برای فراموش شدن دیگر دزدی‌ها بوده است؟

نقی: کوتاه آمدن در برابر اخلالگران اقتصادی یعنی سهیم شدن در بار گناهان آنها و متلاشی نمودن ارکان زندگی قشر متوسط و پایین طبقه جامعه و خیانت به خون شهدا. مسئولین با توکل به خدا در اجرای قانون و مجازات اخلالگران از هر رده و صنف بدانند مردم و صاحبان اصلی نظام مدافعشان هستند.

سیدمحمد: (مظلومین یک بار در سال 1371 بازداشت و با نامه بانک مرکزی مبنی بر اینکه وی با آنها همکاری می‌کرده است آزاد می‌شود و دومین بازداشت او 20 سال بعد در سال‌های 1390 و 91 صورت می‌گیرد که این بار نیز طبق آنچه در جلسه دادگاه قرائت کیفرخواست او مطرح شد با نامه بانک مرکزی و وزارت اطلاعات آزاد می‌شود.) چرا قوه قضاییه از رییس بانک مرکزی وقت و وزارت اطلاعات تحقیق و تفحص تخصصی انجام نداد که باعث این خسارت میلیاردی به بیت‌المال و اموال مردم و بازار نشود؟

یاسر: دلار از ده یازده تومن رسید به 18 تومن و تمام اجناس بازار در کمتر از یک هفته 200 300 درصد گرون شد. همه هم میگفتن چون دلار گرون شده کالا و خدمات هم گرون شده، الان چند وقته دلار ارزون شده؟ چی ارزون شد؟ گوشت و شیر و لبنیات و چیزایی که مصرف اصلی مردم رو تشکیل میدن ارزون شد؟ اعدام کنید ولی وقتی تو زندگی مردم تأثیر نداره چه فایده؟

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد شدید از اعدام سلطان سکه / وزیر سابق چه نوشت!

رکناخبرگزاری رکنا
رکنا: عباس آخوندی در رابطه با اعدام سلطان سکه در روزنامه شرق یادداشتی نوشت.

آخوندی در روزنامه شرق نوشت: سلطان سکه و همکارش اعدام execution شدند. اینک سؤال این است که این نوع اقدام تا چه حد ظرفیت بازدارندگی دارد و چه کمکی به بازگشت ثبات به بازار Store می‌کند و تا چه حد به حکومت قانون، توسعه سرمایه‌گذاری و رشد تولید ملی یاری می‌رساند؟

وی در ادامه نوشت: خطیب نماز جمعه‌ تهران و بسیاری دیگر از خطیبان جمعه، برخی نمایندگان محترم مجلس، سیاست‌ورزان و برخی کارشناسان در دسترس رسانه‌ ملی از این اقدام استقبال کرده‌اند. براساس آنچه این بزرگان اعلام کرده‌اند، حتما در انطباق حکم با شرع انور ایرادی وجود ندارد و حجت تمام است. از این منظر من سخنی ندارم؛ اما سؤال من، سودمندی آن از نظر اقتصادی و اجتماعی و حکومت قانون Law است.

طبق قاعده فرض بر این است که این اقدام دارای قدرت بازدارندگی حتمی است. سوداگران و متخلفان بزرگ از این مجازات سنگین هراسناک می‌شوند و از دست‌یازیدن به چنین جرائمی دست‌کم تا اندازه‌ای امتناع می‌کنند. عاملان بی‌ثباتی بازار منفعل می‌شوند و بازار تثبیت می‌شود. جامعه نیز حکومت را در کنار خود حس کرده، پیام جدیت و قاطعیت را از حاکمیت در سرکوبی فساد دریافت می‌کند و وجدان آن آرام می‌یابد. به‌ قولی برخی جگرها خنک می‌شود. مردم به حاکمیت اعتماد بیشتری می‌کنند و با آن همراهی بیشتری دارند؛ ولی سؤال این است که آیا به‌واقع این‌چنین است؟

آیا اطلاعات دقیق پرونده‌ دو مورد پیشین پس از اجرای حکم برای یادگیری عمومی انتشار یافت؟ آیا در دو مورد پیشین چنین نتایجی حاصل شد و هیچ قرینه‌ای برای اثبات این مدعاها وجود دارد؟ آیا هیچ تحقیق میدانی چنین فرضیه‌هایی را ثابت می‌کند؟

خاطرم هست که در حاشیه جلسه شورای رقابت به قاضی Judge سراج عزیز که هر دو عضو آن شورا بودیم، گفتم که شما مه‌آفرید را به اتهام افساد بر روی زمین محاکمه می‌کنید.آیا یک فرد با همدستی چند نفر می‌تواند روی زمین افساد کند، نظم را بر هم زند و قاعده‌ فاسد بنیاد کند یا این اتفاق در غیاب حکومت قانون صورت می‌گیرد؟ اگر او فسادی انجام داده که براساس پرونده و اعتراف‌ها حتما انجام داده، آیا او ایجادکننده‌ فساد بر روی زمین و مُخل نظم عمومی است یا فرد فاسدی است که از فضای بی‌قانونی، ناکارآمدی قانون و نحوه‌ اعمال آن و بی‌انضباطی مالی حاکم حداکثر سوءاستفاده را به نفع خود کرده‌ است؟

اینک آن سؤال همچنان باقی است. اگر هر روز خبری از کشف فساد در گوشه‌ای می‌شنویم، آیا می‌توانیم اتهام افساد را متوجه متهمان کنیم؟ یا آنان افراد فاسدی هستند که در بستر بی‌قانونی مانند قارچ می‌رویند و چون هزینه‌ فساد، سرجمع در ضعف حکومت قانون کم است، می‌توانند با کمترین مانع شبکه فاسد و فساد ایجاد کنند؟ آیا این‌گونه اقدام‌ها می‌تواند هزینه‌ فساد را افزایش دهد یا راهکار در برقراری حاکمیت مؤثر و کارآمد قانون است؟

به گمان من، گسترش فساد و عدم حاکمیت قانون دو روی یک سکه‌اند. آیا با عبور از قانون می‌توان به جنگ با فساد رفت؟ بی‌قانونی خوب و بد وجود ندارد. از نظر ذهنی، در عبور از قانون می‌توان نیت خیر داشت؛ اما بی‌تردید نتیجه معکوس خواهد بود. هیچ هدف آرمانی و بزرگی نمی‌تواند سرپیچی از قانون را توجیه کند. هیچ وضعیت و شرایطی نمی‌تواند تخطی از قانون را مشروع کند.

به‌ نظر می‌رسد که با وجود تأکید قانونِ اساسی و گذشت بیش از صد سال از نهضت مشروطیت با شعار حکومت قانون هنوز مفهومِ قانون در نظام هنجاریِ حکمروایی کشور جای باز نکرده و حکم امر مستحبی را دارد که عندالاقتضا بهتر است به آن عمل شود؛ بنابراین برای تأمین منابع مالی اداره‌ شهر، گروهی شهرفروشی را آغاز کردند و اکنون امری مباح و ناگزیر اعلام می‌شود؛ ولی وقتی فساد این روش آشکار می‌شود، آدرس سوداگران بزرگ شهری؛ البته از گروهی خاص به افکار عمومی داده ‌می‌شود.

طرفه آنکه ابتدا امضای طلایی به ‌رسمیت شناخته می‌شود و سپس توصیه به جابه‌جایی ادواری صاحبان آن صورت می‌گیرد. در یک مدت کوتاه ده‌ها بخش‌نامه‌ ارزی و بانکی صادر می‌شود و سامانه‌های متعدد ایجاد می‌شود؛ سپس در پی جمشید بسم‌الله و سلطان سکه و ارتباط‌های خارجی می‌روند. هنوز در حیرتم که چرا در ایران همچنان سُرنا از دهانه‌ گشاد آن نواخته می‌شود.

راهکارِ آسان‌تر حاکمیت قانون و قبول نظریه‌ علمی است. بی‌مبناترین سخن آن است که گفته‌ شود باید از بحث‌های انتزاعی و تئوریک خود را برهانیم و به سمت کارایی و حل مشکلات برویم. حضرات توجه ندارند که نظریه محصول تأمل در امر واقع است و از ناکجا نیامده و بدون نظریه چگونه می‌توان سمت‌وسوی کارایی و حل مشکلات را یافت. اگر نظریه‌ای نتواند یک امر واقع را تبیین کند، از اساس فاقد ارزش است. اینان چنان امر نظری را محکوم می‌کنند که گویی نظریه تأملات در عالمِ خلسه است یا آنکه بدون نظریه می‌توان حرکت کرد. حرکت بدون نظریه مانند حرکت در تاریکی بدون چراغ است که جز دوری از مقصد ثمری ندارد. به فرموده‌ امام صادق (ع) هرکس که بدون بصیرت عمل کند؛ مانند کسی است که بیراهه می‌رود؛ هرچند شتاب کند از هدف دورتر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
فراروفرارو19 ساعت قبل
به گزارش ایران، کاهش قیمت از خودرو‌های مونتاژی شروع شد و اکنون به خودرو‌های وطنی رسیده است. رتبه اول کاهش قیمت خودرو‌های مونتاژی متعلق به پژو ۲۰۰۸ بود که ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر شد. علت کاهش قیمت خودرو را در دو اتفاق می‌توان ارزیابی کرد. یک به خاطر مصوبه ساماندهی بازار خودرو که سه روز پیش در هرم سبز تصویب شد. پیش‌بینی رئیسمؤتمنی درباره ریزش قیمت خودرو نیز گفت: تصور من این است که قیمت خودرو‌ها مسیر ریزش خود را ادامه دهد.
خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین، جمعی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. محمدامین مهدی پور نماینده جامعه اسلامی دانشجویان پشت تریبون می‌آید، آذری زبان است و صدای محکمی دارد. «نمایش تجملات آقازاده‌ها در فضای حقیقی و مجازی نمکی است بر روی زخم ملت قهرمان ما» دست‌هایش خوب کار می‌کند، برگه‌ها را این دست به آن دست می‌کند و با دست خالی اش حرف را منقح می‌کند. *از ظرفیت جوانان فعال در نشریات دانشجویی می‌گوید و به عنوان پیشنهاد می‌گوید: «ظرفیت‌های بزرگ رسانه‌ای بایستی حضوری فعال، پویا و جوانانه در راستای گام دوم انقلاب داشته باشند. *توصیه بعدی شأن اما همان توصیه هر ساله‌ای بود که دانشجویان درگیر در فضای مجازی پشت گوش می‌اندازند «کتابخوانی»!

روحانی: قیمت ارز کمتر از ۸ هزار تومان است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
وی افزود: با این حال ما از خودکفایی عراق در زمینه تولید گاز و برق حمایت می‌کنیم. وی همچنین از ادامه مذاکرات شرکت‌های آمریکایی با طرف عراقی در زمینه تولید برق خبر داد. 'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد. المدرس با اعلام اینکه مبالغ قراردادها با ارز محلی پرداخت می‌شود گفت: هدف وزارت برق عراق ارائه ۱۸ هزار مگاوات برق می‌باشد تا میزان برق عراق در فصل تابستان به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد. المدرس افزود: وزارت برق عراق برنامه هایی آماده کرده است که پیشرفت در این بخش در سال‌های آینده نزدیک را تضمین می‌کند.
فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
امروز ۲ خرداد ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۷ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۷۱۸ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۱ میلیون۲۹۰ هزار تومان است.

اخبار بیشتر