1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبارزه با قاچاق و رانت است

مهرخبرگزاری مهر
هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبارزه با قاچاق و رانت است
نماینده ویژه رئیس‌جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: مبارزه با قاچاق، رانت و پولشویی مهمترین هدف این ستاد است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی نماینده ویژه رئیس جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در یکصد و بیست و دومین جلسه این ستاد با اشاره به روند خوبی که در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دنبال می شود، گفت: با این حال از زمانبندی اجرای تکالیف قانونی عقب هستیم و لازم است سقف زمانی قابل قبولی برای تحقق وظایف و اجرای مصوبات جهت نیل به اهداف اصلی ستاد تعیین شود.

وی افزود: دستگاه‌های عضو ستاد باید گزارشی از روند کار و برنامه زمانبندی اجرای وظایف خود در جلسات آتی ارائه کنند و چنانچه موانعی بر سر راه اجرای آنها وجود دارد، بررسی و حل و فصل شود و اگر دلایل قابل قبولی برای به نتیجه نرسیدن امور محوله وجود نداشته باشد، دستگاههای مسئول بایستی پاسخگو باشند.

رحمانی فضلی ادامه داد: ایجاد سامانه های مصوب ستاد در دستگاه‌های اجرایی کشور در راستای رصد و ثبت دقیق اطلاعات برای مقابله با قاچاق، رانت و سوء استفاده بسیار مهم است و دستگاه‌ها نباید در انجام این امر بسیار مهم تعلل کنند و باید در قالب یک برنامه زمانبندی منطقی و معتدل حداکثر تا پایان امسال این موضوع را به نتیجه برسانند.

وزیر کشور با اشاره به اقداماتی که دستگاه‌های مسئول و متولی در مناطق مرزی انجام داده اند، اظهار داشت: با توجه به مصوبات جلسه پیشین ستاد و برنامه ریزی های انجام شده مقرر شد که وزارت نفت اقداماتی در راستای هدفمند کردن توزیع سوخت انجام دهد و همچنین اقدامات مشخصی از سوی سایر دستگاه‌های مرتبط با مدیریت مصرف سوخت و دیگر مشتقات بنزین انجام شود که به منظور ارزیابی روند اقدامات انجام شده، جلسه ویژه مبارزه با قاچاق سوخت هفته آتی برگزار خواهد شد.

وی عنوان کرد: یکی از موارد مطرح شده در جلسه قبلی فقدان آمار کالاهای توقیفی در انبار کالاهای سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی بود که براساس برآوردهای ستاد ارزش این کالاها بالغ بر ۲۳ هزار میلیارد تومان تعیین شده که باید سریعاً تعیین تکلیف و رسیدگی شود.

نماینده ویژه رئیس جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: مبارزه با قاچاق، رانت و پولشویی مهمترین هدف ستاد است لذا ضرورت دارد مبدأ، مقصد و مسیر کالاها با تکمیل و استفاده از ظرفیت سامانه های مصوب مورد رصد و نظارت دقیق قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مراد از کنترل مبدأ، مقصد و مسیر کالاها، صرفاً کنترل به معنای فیزیکی و احیاناً ایجاد موانع برای آن نیست؛ بلکه به معنای رصد و نظارت سیستمی بر روند است تا حمل و نقل کالا در کشور از مسیر قانونی خارج نشود و در این صورت حتما توفیقات خوبی خواهیم داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

حکم اعدام قاچاقچی مسلح و سابقه دار موادمخدر تایید شد

مهرخبرگزاری مهر
حکم اعدام قاچاقچی مسلح و سابقه دار موادمخدر تایید شد
کرمان-رئیس دادگاه انقلاب اسلامی کرمان از تایید حکم اعدام (ع. ش) قاچاقچی مسلح و سابقه دار موادمخدر در دیوان عالی کشور خبر دادوگفت:از این قاچاقچی در دو مرحله بیش ازیک تن انواع موادمخدر کشف شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، احمد قربانی اظهار داشت: طبق گزارش اداره کل اطلاعات استان کرمان، محکوم علیه اقدام به ترانزیت محموله های سنگین مواد مخدر از مرزهای شرقی کشور به عمق کشور می کرده است.

وی در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: متهم در سال ۸۸ بابت مشارکت در حمل و نگهداری ۲۰۱ کیلوگرم تریاک و ۱۰۵ کیلوگرم مرفین به صورت مسلحانه به اعدام محکوم می شود که اعدام وی در کمیسیون عفو به حبس ابد تبدیل می شود.

قربانی ادامه داد: نامبرده برای تحمل محکومیت خویش به زندان کرمان و سپس زندان ایرانشهر  معرفی می شود که مجدداً در حین مرخصی از زندان متواری و مرتکب جرم حمل و نگهداری ۳۸۰ کیلوگرم تریاک و ۲۹۳ کیلوگرم حشیش و ۳۲ کیلوگرم مرفین می شود.

وی گفت: پرونده جدید وی در شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان رسیدگی و بابت موادمخدر تریاک و حشیش به پرداخت یک میلیارد ریال جرای نقدی و تحمل ۲۵ سال حبس و بابت مرفین به مجازات اعدام محکوم می شود و رای صادر نیز در دیوان عالی کشور تائید شده است.

رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی کرمان تصریح کرد: بدیهی است طبق مقررات جاری کشور بدوا مجازات اشد اجرا می شود، چنانچه به هر دلیلی مجازات اشد قابلیت اجرا نداشته باشد نوبت به مجازات بعدی می رسد که در این پرونده مجازات اشد اعدام است که پرونده برای طی مراحل قانونی به اجرای احکام دادسرای عمومی وانقلاب کرمان ارسال شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

قاچاق سوخت کاهش یافت

ایسناخبرگزاری ایسنا
قاچاق سوخت کاهش یافت
رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت‌: خوشبختانه خروج سوخت همچون نفت و گازوئیل رو به کاهش است به‌طوری که نسبت به گذشته روزانه دو تا سه میلیون لیتر کاهش قاچاق سوخت داشته‌ایم.

به‌ گزارش ‌ایسنا، علی مویدی در جمع خبرنگاران و در حاشیه یکصد و بیستمین جلسه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که صبح امروز (سه‌شنبه) در وزارت کشور برگزار شد، با بیان این‌که این جلسه باید طبق برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین شده برگزار می‌شد تا دستورات جلسه و آمار قاچاق در سال ۱۳۹۶ ارائه می‌شد، اظهار کرد: معمولا بعد از چند ماهی که از سال بعد می‌گذرد آمارها جمع‌بندی می‌شود که در گزارش ارائه شده در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۲ میلیارد دلار  قاچاق وارد کشور  شده یا  بخشی از آن خارج شده است.

وی ادامه‌ داد: دستور دوم جلسه بحث سامانه‌ها بود که دستگاه‌های عضو ستاد می‌بایست سامانه‌هایی که به منظور بسترسازی و زیرساخت مبارزه با قاچاق کالا و ارز  برنامه‌ریزی شده است را، طراحی و راه‌اندازی کنند و این سمانه‌ها به هم لینک شوند تا در سطح کشور دارای یک سیستم به‌روز و لحظه‌ای باشیم که از وجود قاچاق جلوگیری می‌کند.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: در این جلسه گزارش پیشرفت دستگاه‌ها داده شد. بعضی از دستگاه‌ها ۷۵ درصد، برخی حدود هفت تا ۱۰ درصد و بعضی نیز کمتر از این مقدار پیشرفت داشته‌اند. بنابراین زمانی تعیین شد که این دستگاه‌ها در یکی دو ماه آینده، پروژه‌ای را اجرایی و عملیاتی کنند تا برنامه‌ای که در سال جاری برای آنها تعیین شده است، در پایان سال به صورت کامل اجرایی شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تعیین تکلیف اموال تملیکی به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان، گفت‌: به دلایلی که در سال گذشته وجود داشته؛ در سه، چهار سال گذشته اموال مکشوفه روی هم متراکم شده است و امسال راهکارهای قانونی را با حمایت‌های دولتی ایجاد کردیم. در حال‌ حاضر هم وزارت اقتصاد که متولی کار است، فهرست را ابلاغ کرده و مقرر شد تا پایان سال تمام اموال تملیکی که در سازمان اموال تملیکی نگهداری می‌شود به فروش رسیده و یا به سایر کشورهای دیگر صادر شود و یا منهدم گردد.

به گفته مویدی قرار است به زودی سازمان اموال تملیکی گزارش مشروحی از پیشرفت کار در آینده‌ای نزدیک ارائه دهد.

وی به قاچاق سوخت اشاره کرد و گفت‌: یکی از موضوعاتی که امروز به جد به آن پرداخته شد، بحث قاچاق سوخت بود که به دلایل آن در جلسات گذشته مشروحا پرداخته شده است و حوزه‌های پیشگیری، باید اقدامات جدی در جهت عدم انحراف در مسیر این کالا از جمله طراحی سامانه‌، انجام دهند.

مویدی در بخش دیگری از صحبت‌هایش، از وزارت نفت تشکر و از وزارت اقتصاد گله کرد و گفت‌: وزارت نفت در بحث اقدامات زیربنایی برای عدم انحراف در مسیر سوخت، توفیقات خوبی داشته است که از آنها تشکر می‌کنم، اما وزارت اقتصاد در جهت راه‌اندازی ساختارها، کمترین همکاری را داشته و ما از آنها گله‌مند هستیم. همچنین در جلسه امروز هم نه وزیر حوزه مربوطه حضور داشت و نه سازمان‌های مربوطه نظیر گمرک، سازمان اموال تملیکی و بخش‌های دیگری که باید حضور پیدا می‌کردند.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: وزارت نفت در بحث سوخت اقدامات خوبی را انجام داده است. البته اقدامات مقابله‌ای توسط نیروهای قهریه همچون نیروی انتظامی و کسانی که در مرز هستند نیز انجام شده است و آنها هم طرح‌های کوتاه مدت و دراز مدت دارند که خوشبختانه نسبت به گذشته خروج قاچاق سوخت مانند نفت و گازوئیل رو به کاهش است.

وی تصریح کرد: در آمارهایی که در جلسه  اعلام شد نسبت به گذشته دو تا سه میلیون لیتر روزانه شاهد کاهش قاچاق سوخت هستیم. البته یک اقدام جدی که اخیرا اتفاق افتاده است، بحث پیشگیری و جلوگیری از خروج کالاهای داخلی است که به سایر کشورها قاچاق می‌شده که با رفع موانعی که دولت انجام داده و ماده قانونی که اصلاح کرده، دستگاه‌ها در بحث مقابله با کالاهای قاچاق خروجی به صورت شفاف‌تر و روشن‌تر عمل می‌کنند. البته دستورالعمل‌های تکمیلی هم ابلاغ خواهد شد.

او با بیان این‌که امیدواریم در بحث خروج این سرمایه‌ها، با اقدامات خوبی که انجام می‌شود شاهد کاهش خروج این سرمایه‌ها باشیم، با اشاره به احیای کارت سوخت، گفت‌: احیای کارت سخت یک نظم بخشی و یک انضباط بخشی در راستای بهینه مصرف کردن سوخت است و یکی از موضوعاتی بود که هم ستاد پیگیری کرده است و خوشبختانه وزارت نفت نیز آن را دنبال کرد.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با این اقدامات شاهد انضباط بهتر و استفاده بهتر از این سرمایه‌های ملی باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

ضرورت پیاده‌سازی یک سیستم به‌روز و لحظه‌ای برای جلوگیری از وقوع قاچاق

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
ضرورت پیاده‌سازی یک سیستم به‌روز و لحظه‌ای برای جلوگیری از وقوع قاچاق
خبرگزاری میزان- رئیس ستاد مبارزه باقاچاق کالا و ارز کشور،تصریح کرد: دستگاه‌های عضو ستاد به منظور بستر سازی مبارزه با قاجاق کالا و ارز می‌بایست بر اساس صراحت قانونی به سامانه‌هایی که برایشان برنامه ریزی شده تجهیز شوند و با دیگر دستگاه‌ها مرتبط شوند.
ضرورت پیاده‌سازی یک سیستم به‌روز و لحظه‌ای برای جلوگیری از وقوع قاچاق - 0

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، علی مویدی صبح امروز (سه‌شنبه) در حاشیه یکصدوبیستمین جلسه اعضای اصلی ستادمرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز، در جمع خبرنگاران درباره دستورات این جلسه، بیان کرد: آمار قاچاق در سال ٩٦ ارائه شد.

وی ادامه داد: در گزارش ارائه شده از میزان قاچاق در سال ٩٦ آمده است، ١٢ ونیم میلیارد دلار قاجاق وارد کشور و بخشی هم خارج شده است.

رئیس ستاد مبارزه باقاچاق کالا و ارز کشور،تصریح کرد: دستگاه‌های عضو ستاد به منظور بستر سازی مبارزه با قاجاق کالا و ارز می‌بایست بر اساس صراحت قانونی به سامانه‌هایی که برایشان برنامه ریزی شده تجهیز شوند و با دیگر دستگاه‌ها مرتبط شوند تا در سطح کشور یک سیستم به روز و لحظه‌ای داشته باشیم تا از بروز قاچاق جلو گیری شود.

تکمیل می‌شود...

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.

ویدیو/ آرزوی تلخ یک زوج عاشق در برنامه زنده: آرزو دارم دستش و بگیرم اما نمیتونم

انتخابانتخاب19 ساعت قبل

خلاقیت بدون هیچ امکاناتی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
او با اشاره به این که جمعیت، عامل سرمایه انسانی است: جمعیت دهان هایی برای خوردن نیستند بلکه دست هایی هستند برای کار کردن و مغزهایی هستند برای فکر کرد و جمعیت یکی از عوامل قدرت است و جمعیت از مبانی حفظ پرستیژ بین المللی و قدرت کشور است البته جمعیت باکیفیت. مشفق با اشاره به رابطه معکوس سطع توسعه با نرخ جمعیت گفت: اکنون مهاجرت هم نقش به سزایی در کاهش جمعیت دارد که باید به آن هم توجه کرد. این کارشناس گفت: باید بدون شتابزدگی و با گفتمان سازی مسائل جمعیتی را حل کنیم. محزون گفت: میزان رشد جمعیت به ۱٫۴ درصد رسیده است و با این روند در سال ۱۴۰۰ سهم جمعیت بالای ۶۰ سال از مرز ۱۰ درصد عبور خواهد کرد و با همین روند در سال ۱۴۳۰ به ۲۶ درصد خواهد رسید. مروتی گفت: باید فرهنگ سازی کنیم مردم الان بیشتر از ۲ فرزند نمی‌خواهند حتی اگر وضع اقتصادی شان بهتر شود.

اخبار بیشتر