اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۲۴ آذرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۲۴ آذرماه

حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شد

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شد
ساعت24-نائب رئیس اتحادیه املاک استان تهران گفت: حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شده و در بسیاری از مناطق قیمت‌ها به کف بازار رسیده است.

حسام عقبایی نائب رئیس اتحادیه املاک استان تهران با بیان اینکه در ۶ ماهه ابتدای امسال بازار مسکن در شرایط رکود تورمی به سر می‌برد در نیمه دوم امسال این بازار وارد شرایط رکود غیر تورمی شده و با توجه به آنکه میزان معاملات مسکن نسبت به سال گذشته کاهش ۷۰ درصدی داشته است بنابراین قیمت‌ها هم در این بازار روند نزولی به خود گرفته است.

او با اشاره به اینکه قیمت مسکن در واحدهای بزرگ تا ۴۰ درصد و در واحدهای کوچک تا ۳۰ درصد کاهش یافته است این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت و تا اسفند ماه ما شاهد کاهش ۱۵ درصدی هم خواهیم بود.

عقبایی با اشاره به اینکه بازار مسکن در طی یکسال گذشته ۴ برابر نرخ تورم افزایش یافته است گفت: این بازار ظرفیت کشش افزایش قیمت را ندارد و تا نیمه اول سال ۹۹ هیچ تغییری در رشد قیمت‌ها نخواهیم داشت.

نائب رئیس اتحادیه املاک استان تهران توضیح داد: حباب‌هایی که در بازارهای مسکن وجود داشته کاملا ترکیده است و قیمت‌ها در این بازار شکسته شده است به طوری که نرخ‌ها در بسیاری از مناطق به کف بازار رسیده است.

او افزود: تا نیمه اول سال ۹۹ هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت و بازار مسکن در نرخ‌های اجاره هم متناسب با نرخ تورم قیمت‌ها تغییر خواهد کرد.

عقبایی با اشاره اینکه نرخ دلار در چند ماه گذشته نوسان قیمتی داشته است گفت: بازار مسکن در مقایسه با سایر بازارها بسیار مقاوم است و تأثیری از سایر بازارها نخواهد گرفت و با توجه به آن که مسکن به عنوان یک کالای مصرفی به شمار می‌رود متناسب با نرخ تورم تغییرات کمتری خواهد داشت.

نائب رئیس اتحادیه املاک استان تهران تأکید کرد: تا پایان بهار ۹۹ قیمت‌ها در بازار مسکن نه تنها افزایش نخواهد یافت بلکه تا ۱۵ درصد هم روند کاهشی خواهد یافت و این در حالی است که به نظر می‌رسد میزان معاملات نسبت به ماه‌های گذشته افزایش اندکی پیدا کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اگر مشکل خانه‌های خالی حل شود نیازی به ساخت مسکن جدید نداریم

ایسناخبرگزاری ایسنا
اگر مشکل خانه‌های خالی حل شود نیازی به ساخت مسکن جدید نداریم
ایسنا/اصفهان یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: احتکار مسکن باید شکسته شود و ساخت مسکن را نباید اولویت قرار دهیم چرا که اگر بتوانیم طرحی بگذاریم که معضل خانه‌های خالی را حل کند بسیار مؤثرتر از طرح ملی مسکن است.

اصغر سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص اجرای طرح مسکن ملی، اظهار کرد: طرح ملی مسکن ایده خوبی است و می‌تواند به افرادی که برای خانه‌دار شدن مشکل دارند کمک کند، اما مشکل اصلی در بخش مسکن در بسیاری از موارد کمبود مسکن نیست، بلکه مشکل اصلی وجود هزاران خانه خالی در شهرهای بزرگ است که اگر بتوانیم این معضل را حل و ساماندهی کنیم بخش مسکن رونق زیادی می‌گیرد.

وی افزود: به جای اینکه بخواهیم مسکن جدید بسازیم اگر بتوانیم مسکن‌های خالی را در کلان‌شهرها ساماندهی کنیم برد زیادی کرده‌ایم. در تهران بالای ۷۰۰ هزار خانه خالی و در کشور بیش از ۲ میلیون خانه خالی داریم. باید برای این خانه‌ها مالیات و جریمه در نظر گرفته شود تا صاحبان آن ترغیب شوند خانه‌های خود را اجاره دهند.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، گفت: بنابراین اگر مشکل خانه‌های خالی حل شود نیازی به ساخت مسکن جدید نداریم و می‌توانیم با یک اقدام قانونی و نظارتی این خانه‌ها را در اختیار افرادی که قدرت خرید یا ساخت مسکن را ندارند قرار دهیم. این خانه‌های خالی اگر به صورت استیجاری در اختیار افراد قرار گیرد قیمت مسکن و اجاره آن خواهد شکست و مشکل مسکن بسیاری از مردم حل می‌شود.

سلیمی با بیان اینکه دولت باید معضل خانه‌های خالی را حل کند، تصریح کرد: برخی افراد با خالی نگه‌داشتن منازل خود تجارت می‌کنند و با خریداری مسکن به شکل انبوه در زمان‌هایی که مردم احتیاج به رهن یا خرید مسکن دارند این افراد خانه‌های خود را با قیمت بالا یا اجاره می‌دهند یا به فروش می‌رسانند. مجلس و دولت باید راهکاری برای معضل خانه‌های خالی بیندیشند و جرایم سنگینی بر آن وضع کنند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس، اظهار کرد: همچنین دفاتر املاک هم باید ساماندهی شوند چرا که این دفاتر در بسیاری از موارد باعث افزایش قیمت مسکن می‌شوند و در گرفتن حق‌الزحمه خود نیز مطابق قانون رفتار نمی‌کنند.

وی ادامه داد: احتکار مسکن باید شکسته شود و ساخت مسکن را نباید اولویت قرار دهیم. اگر بتوانیم طرحی بگذاریم که معضل خانه‌های خالی را حل کند بسیار مؤثرتر از طرح ملی مسکن است.

خواندن خبر در سایت منبع

رشد ۴۷٫۶ درصدی تسهیلات ساخت مسکن در هشت ماهه ۹۸

ایبناخبرگزاری ایبنا
رشد ۴۷٫۶ درصدی تسهیلات ساخت مسکن در هشت ماهه ۹۸
رییس اداره کل نظارت و ارزیابی اعتباری بانک مسکن از رشد ۴۷.۶ درصدی تسهیلات مشارکت مدنی در حوزه مسکن طی هشت ماهه ابتدای امسال خبر داد.

به گزارش ایبِنا، حسین حیدری با بیان اینکه رشد تسهیلات ساخت مسکن در دوره رکودی بازار نشانه پویایی و اثرگذاری آن بر روند ساخت وساز است، به پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، گفت: بررسی کارنامه عملکرد بانک مسکن در حوزه پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی نشان می‌دهد روند پرداخت در دو بازه زمانی دارای نکات قابل توجهی است. دوره زمانی نخست مربوط به آبان ماه سال جاری است. آمارهای دریافت شده از حجم تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده از سوی شعب بانک در سراسر کشور حاکی از آن است که در نیمه پاییز امسال، معادل ۵ هزار و ۴۳۲ فقره تسهیلات مشارکت مدنی به متقاضیان پرداخت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۲۰۵ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: آمار مربوط به تسهیلات پرداختی به حوزه مشارکت مدنی مسکن طی هشت ماهه نخست سال جاری نیز روند روبه رشدی را حکایت دارد. به این معناکه در هشت ماهه ابتدایی سال جاری، ۲۶ هزار و ۷۷۵ فقره تسهیلات مشارکت مدنی به متقاضیان ساخت وساز در سراسر کشور پرداخت شده است. مقایسه این حجم از تسهیلات پرداختی از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه نسبت به دوره زمانی مشابه نشان می‌دهد، حجم تسهیلات پرداخت شده در این حوزه معادل ۴۷٫۶ درصد افزایش را تجربه کرده است.

وی آمار تسهیلات اعطایی درحوزه مشارکت مدنی را به تفکیک نوع تسهیلات گیرنده مورد بررسی قرار دارد و گفت: تسهیلات انفرادی، تعاونی‌های مسکن، مجتمع‌های مسکونی و تسهیلات مربوط به متمم مسکن مهر از جمله مهم‌ترین محورهای پرداختی در حوزه تسهیلات مشارکت مدنی بوده است. بیشترین رقم تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده طی این دوره مربوط به تسهیلات انفرادی (با سپرده و بدون سپرده) به میزان یک هزار و ۳۳۳ میلیارد و ۵۵۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌شود.

حیدری همچنین افزود: طی دوره مورد بررسی، شعب بانک مسکن برای ساخت مجتمع‌های مسکونی معادل ۷۸۶ میلیارد و ۲۰۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و برای پرداخت تسهیلات متمم مسکن مهر معادل ۳۵۹ میلیارد و ۶۹۸ میلیون تومان تسهیلات پرداخت کرده است.

رییس اداره کل نظارت و ارزیابی اعتباری بانک مسکن، با تاکید بر اینکه رشد تسهیلات اعطایی حوزه ساخت مسکن در دوره رکود نشانه پویایی و اثرگذاری این نوع تسهیلات بر روند بازار است، اظهار کرد: مطابق با آمار رسمی منتشر شده از سوی مراجع رسمی، بازار مسکن در هر دو حوزه معاملات و ساخت وساز در چندماه گذشته با رکود مواجه شده است. این در حالی است که در همین دوره زمانی آمارها حاکی از آن است که حجم تسهیلات اعطایی با بخش ساخت وساز رشد بیش از ۴۷ درصدی را داشته است. بررسی و مقایسه این دو فاکتور به نوعی می‌تواند پیام پویایی تسهیلات بانک مسکن در این دوره را نشان دهد.

وی در عین حال افزود: تقاضا برای اخذ تسهیلات ساخت مسکن طی دوره جاری، یک سیگنال مهم از اثرگذاری این تسهیلات بر روند ساخت وسازها دارد. چراکه به نظر می‌رسد اگر تسهیلات اعطایی در این حوزه نبود ابعاد رکود رخ داده در حوزه مسکن به ویژه در بخش ساخت وساز بسیار گسترده‌تر بود. چراکه در حال حاضر مهم‌ترین عامل رکودساز در بازار مسکن، کاهش قابل توجه حجم معاملات خرید و فروش است. بنابراین اگر در بخش ساخت وساز نیز تحرکات فعلی وجود نداشت قطعا ابعاد رکود گسترده‌تر میشد.

خواندن خبر در سایت منبع

سهم بانک مسکن در طرح اقدام ملی

ایبناخبرگزاری ایبنا
سهم بانک مسکن در طرح اقدام ملی
عضو هیأت مدیره بانک مسکن سهم بانک مسکن در طرح اقدام ملی ساخت واحدهای مسکونی را اعلام کرد.

به گزارش ایبِنا، به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، نادر قاسمی اعلام کرد: در قالب طرح اقدام ملی قرار است تا سال ۱۴۰۰ معادل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود و در این زمینه نه تنها بانک مسکن بلکه شبکه بانکی کشور مسوولیت مشارکت در تامین مالی و کمک به پیشبرد ساخت واحدها را بر عهده دارد.

وی افزود: براساس برنامه ریزی‌های انجام شده و برنامه زمانبندی اجرای طرح اقدام ملی قرار است از مجموع اعتبارات بانکی مورد نیاز برای ساخت این واحدها در کل ۱۴ هزار میلیارد تومان برای سال‌های ۹۸ و ۹۹ از سوی بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شود و سایر بانک‌ها هم با توجه به اینکه در برنامه مجلس پیش بینی شده است که هر یک از بانک‌ها باید به طور متوسط ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند، سهمی جداگانه و مشخص را در این زمینه بر عهده دارند.

قاسمی گفت: در طرح اقدام ملی به دنبال مذاکراتی که با وزیر راه وشهرسازی و معاونان وی داشتیم قرار شد در سال ۹۸ و ۹۹ بالغ بر ۱۴۰ هزار واحد مسکونی این طرح با پرداخت میانگین ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات به ازای هر واحد و در مجموع ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار، از طریق بانک مسکن تامین مالی شوند. وزارت راه و شهرسازی سهمیه هر نهاد متولی طرح اقدام ملی از این ۱۴۰ هزار واحد برای دریافت تسهیلات را مشخص می‌کند و بانک نیز بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های متولی این طرح اقدام به پرداخت تسهیلات در این زمینه می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: تفاهم نامه‌های بانک مسکن با این نهادهای متولی اجرای طرح آماده بوده تا پس از اعلام سهمیه هر یک از نهادهای متولی از سوی وزارت راه وشهرسازی تفاهم نامه‌ها منعقد خواهد شد.

عضو هیأت مدیره بانک مسکن تاکید کرد: تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن برخلاف مسکن مهر از محل منابع داخلی بانک مسکن است. در مسکن مهربانک مسکن به عنوان بانک عامل بانک مرکزی در پرداخت تسهیلات به متقاضیان از محل خط اعتباری تعریف شده از سوی بانک مرکزی وارد عمل شد و با نرخ‌های ۴ و ۷ و ۹ درصدی اقدام به پرداخت تسهیلات به متقاضیان کرد. اما در طرح اقدام ملی این تسهیلات از محل منابع داخلی بانک مسکن با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار یعنی ۱۸ درصد پرداخت می‌شود؛ مدت ساخت واحدها دو سال و مدت فروش اقساطی آن ۱۰ سال است و تمام شرایطی که برای پرداخت تسهیلات در سایر موارد از سوی بانک اعمال می‌شود برای این تسهیلات نیز اعمال می‌شود. میانگین پرداخت تسهیلات هر واحد هم حدودا ۱۰۰ میلیون تومان است که ممکن است در برخی از پروژه‌ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در شهرهای کوچکتر مبلغ تسهیلات کمتر و در برخی از پروژه‌ها بیشتر باشد. اما میانگین تسهیلات در نظر گرفته برای طرح اقدام ملی به ازای هر واحد مسکونی ۱۰۰ میلیون تومان است.

قاسمی گفت: تنها نهادی که تا الان به بانک مسکن برای تامین مالی به منظور شروع طرح اقدام ملی اقدام به اعلام تعداد واحدها وپروژه‌ها و انعقاد تفاهم نامه کرده است ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است و در آخرین جلسه‌ای که با معاونان وزارت راه وشهرسازی برگزار شد قرار شد به زودی کلنگ زنی واحدها با اعلام آمادگی سایر نهادها یعنی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان بازآفرینی شهری و شرکت عمران شهرهای جدید آغاز شود. سپس این پروژه‌ها به بانک مسکن برای دریافت تسهیلات و اتصال به صندوق پس انداز یکم معرفی شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

۲۰۴ هزار و ۷۶۰ فرهنگی فاقد مسکن، ثبت‌نام کردند

ایلناخبرگزاری ایلنا
۲۰۴ هزار و ۷۶۰ فرهنگی فاقد مسکن، ثبت‌نام کردند
مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، تعداد فرهنگیان فاقد مسکنی را که در سامانه maskan.medu.ir ثبت‌نام کردند، اعلام کرد.

۲۰۴ هزار و ۷۶۰ فرهنگی فاقد مسکن، ثبت‌نام کردند - 1

به گزارش ایلنا، گودرز کریمی‌فر با بیان اینکه ۲۰۴ هزار و ۷۶۰ فرهنگی در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: ۱۱ هزار و ۵۰۳ زن سرپرست خانوار، ۵۳ هزار و ۱۲۹ فرهنگی دارای ۲۰ سال سابقه، ۲۱ هزار و ۶۳۵ زوج فرهنگی و ۱۷ هزار و ۶۷۶ فرهنگی بازنشسته در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و همچنین ۱۰۰ هزار و ۸۱۷ نفر سایر متقاضیان هستند.

گفتنی است که ثبت‌ اطلاعات فرهنگیان فاقد مسکن ساعت ۲۰ شب گذشته پایان گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

سرنوشت نامعلوم مسکن مهر و طرح ملی اقدام

همشهریخبرگزاری همشهری
سرنوشت نامعلوم مسکن مهر و طرح ملی اقدام
طرح ملی مسکن مهر در قالب بند «د» تبصره ۶ قانون بودجه از سال ۱۳۸۶ آغاز شد اما هنوز پرونده آن بسته نشده و از این طرف طرح اقدام ملی آغاز شده‌است.

به گزارش همشهری آنلاین، طبق آخرین وعده‌های مسئولان این طرح ۱۳ ساله قرار بود سال ۹۸ به پایان برسد اما هنوز تا تکمیل آن راه طولانی در پیش است. آمارها حاکی است بیش از ۸ هزار میلیارد تومان سرمایه در بیش از ۴/۷ میلیون واحد بدون متقاضی واحد مسکن مهر در مناطق مختلف کشور بلوکه شده است.

دولت از امسال طرح جدیدی را به نام طرح ملی اقدام مسکن در کرمان کلید زد، این در حالی است که بسیاری از این واحدها هنوز بدون متقاضی مانده و سرنوشت آنها مشخص نیست.

افتتاح ۲۴ هزار واحد

سهم استان کرمان از طرح مسکن مهر ۵۲ هزار بوده است که هر کدام از آنها سرنوشت متفاوتی پیدا کرده‌اند.

به گفته محمدمهدی بلوردی، مدیرکل پیشین راه وشهرسازی استان کرمان ۵۲ هزار واحد مسکن مهر در استان کرمان وجود دارد که حدود ۳۲ هزار واحد در شمال استان قرار دارد. از این تعداد ۲۴ هزار واحد مسکن کاملا افتتاح شده و ۸۳۰۰ واحد مسکن مهر آماده افتتاح است.

هزار واحد مسکن مهر نیز در کرمان فاقد متقاضی است. ۵ هزار و ۲۳۰ واحد مسکن مهر نیز ترکیبی از مشکلات از جمله اختلافات مالی اعضا با هیئت مدیره را برای افتتاح دارند.

تاکنون ۲ هزار و ۳۰۰ واحد افتتاح شده و ۶ هزار و ۲۶۷ واحد نیز باید افتتاح شود که از این تعداد هزار واحد آن فاقد متقاضی است.

با توجه به شرایط خاک مناطقی که مسکن مهر در آن احداث شده است در سایت‌های محمدآباد و ماهان نیاز به تکمیل شبکه خدمات زیربنایی وشبکه فاضلاب است.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان نیز هزار و ۸۱۹ واحد مسکن مهر در جنوب استان کرمان هنوز افتتاح نشده است و تلاش می‌شود که مراحل افتتاح آن انجام شود.

مشکل قضایی

مدیرکل پیشین راه و شهرسازی استان کرماندر مرداد سالجاری، گفت که حدود دو هزار واحد مسکن مهر تا پایان امسال در استان کرمان به بهره‌برداری می‌رسد.

برنامه احداث مسکن مهر در شهرهای با جمعیت بیش از ۲۵ هزار نفر در استان کرمان ۳۲ هزار و ۵۰۰ واحد بود که تا کنون ۲۴ هزار و ۵۵۰ واحد آن به متقاضیان واگذار شده است. برنامه احداث مسکن در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار خانوار در استان کرمان، ۱۳ هزار و ۲۰۰ واحد است که از این تعداد، تا کنون ۹ هزار و ۸۸۳ واحد احداث و به متقاضیان تحویل شده است.

مسکن مهر شمال کرمان

در حوزه‌ شمال استان کرمان ۳۳ هزار واحد مسکن مهر اعم از خودمالک، تعاونی و تفاهم‌نامه‌ سه‌جانبه وجود دارد که ۲۵ هزار واحد آن تحویل متقاضیان شده و باقی‌ مانده‌ آن یعنی نزدیک به هزار واحد فاقد متقاضی است. این واحدها، توسط راه و شهرسازی در حال تعیین تکلیف هستند که بخشی از آن، در قالب تفاهم‌نامه با کمیته امداد تعیین تکلیف شده است.

به گفته علی حاجی‌زاده، معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان بخش زیادی از واحدها که مربوط به شرکت تعاونی‌ها هستند مشکلات قضایی دارند. این واحدها سه هزار واحد هستند و باید تکلیف آن را مشخص کرد. چهار هزار واحد هم نیمه‌تمام بوده که برخی فعال و برخی راکد هستند.

مسکن مهر جنوب کرمان

در جنوب کرمان ۶ هزار و ۳۴۵ واحد مسکن مهر وجود دارد که ۴هزار و ۵۲۶ واحد آن تکمیل و یک هزار و ۸۱۹ واحد آن باقی مانده است.

به گفته محمد ساردویی، مدیر کل راه و شهر سازی جنوب کرمان تکمیل پروژه ۱۵۰۰ واحدی مسکن مهر شهرستان کهنوج در دستور کار قرار گرفته است. پس از تکمیل زیرساخت‌های مورد نظر اعم از گاز، برق و فاضلاب ۱۳۰۰ واحد به کارکنان آموزش و پرورش و ۲۰۰ واحد به مددجویان کمیته امداد واگذار خواهد شد.

نیاز به ۱۵ میلیارد تومان اعتبار

وزارت مسکن امسال تکمیل مسکن مهر را در دستور کار خود قرار داده است. حدود ۱۵ میلیارد تومان برای تکمیل و آماده‌سازی سایت‌های مسکن مهر در استان کرمان نیاز است.

در استان کرمان بیش از ۴۱ هزار واحد مسکونی مهر افتتاح شده و تحویل مردم شده است. بخشی از مسکن مهر احداث شده فاقد متقاضی است که تاکید شخص رئیس‌جمهور مبنی بر تکمیل مسکن مهر و جمع شدن این پروژه است.

به گفته احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی، بازدیدهای میدانی در حال انجام است و بخشی از مسکن مهر در دستگاه قضایی پرونده دارند که از دستگاه قضایی درخواست داریم خارج از نوبت رسیدگی شود. تسهیلات بانکی مسکن مهر برای تمام کشور یکسان است و آماده همکاری برای پرداخت تسهیلات و اتمام کار هستیم.

متاسفانه اجرای مصوبه دولت سلیقه‌ای شده است و پرداخت حق بیمه شرکت‌های تعاونی با پرداخت‌های مختلف محاسبه و دریافت می‌شود. پروژه‌هایی که نیاز به آماده‌سازی سایت دارند از محل تهاتر انجام شود و مشکلی در این زمینه نداریم. حدود ۱۵ میلیارد تومان برای تکمیل و آماده‌سازی سایت‌های مسکن مهر در استان کرمان نیاز است که سهم قیر مربوط به مسکن مهر که اعلام شود استان کرمان را در نظر خواهیم گرفت.

مسکن مهر در سیرجان

به گفته شهباز حسن‌پور، نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی ۲۰۰ واحد از واحدهای مسکن مهر در سیرجان باقی مانده است. حدود ۱۰ سال است که این واحدهای مسکن مهر رها شده‌اند و باید فکری به حال این واحدها بشود. بیشتر این واحدها بین ۳۵ تا ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و پیمانکار در اوایل کار طرح را رها کرده است.

از مسکن مهر تا طرح ملی اقدام

یکی از مشکلات مهم مسکن مهر استفاده از اراضی خارج از شهرها و مناطقی بود که امکانات و تأسیسات زیرساختی نداشت و همین امر باعث شد تا هزینه‌های سنگین ایجاد راه و زیرساخت‌های اصلی، امکانات رفاهی و … روی دوش دولت مانده و با اتمام بودجه دولت بدهکار و طرح ناتمام و بدون مشتری رها شد.

به همین دلیل دولت از سال جاری تصمیم به اجرای طرح اقدام ملی مسکن گرفت که مکان‌یابی آن در درون شهرهاست. بر اساس طرح اقدام ملی ۱۰۰ هزار واحد مسکن در بافت‌های فرسوده شهری، ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید و ۱۰۰ هزار واحد نیز در شهرهای کوچک و با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر کشور ساخته خواهد شد. این طرح شهریور امسال از استان کرمان کلید خورده است و در گام بعدی از آبان امسال ثبت نام آن در ۱۰ استان دیگر نیز آغاز شد. طرح ملی اقدام مسکن قرار است شباهتی به مسکن مهر نداشته باشد.

حال باید دید تکلیف هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی استان چه می‌شود؟ کد خبر ۴۶۲۴۶۸

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

شفافیت مالی، راهکار جلوگیری از امضا فروشی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیتعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد اسلامی امروز در حاشیه مراسم آیین معارفه و تکریم رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از ۵۰۰ هزار نفر در سطح کشور عضو سازمان نظام مهندسی هستند، گفت: این افراد با مدیریت و نظارت در ساخت و ساز‌ها و ساخت خانه‌های با کیفیت در طرح اقدام ملی مسکن نقش آفرینی می‌کنند. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از مردم می‌خواهیم که در چارچوب پروانه صادرشده اقدام به ساخت و ساز کنند و مهندسین اجازه ندهند خلاف پروانه ساخت و سازی صورت گیرد. وی بیان کرد: شفافیت مالی و مقابله با فساد یکی از کار‌های آقای خرم، رئیس جدید شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است و وی در تعاملی که با دولت و سایر دستگاه‌ها دارد دوره امضا فروشی را خاتمه دهد و با رویکرد جدید، جایگاه نظام مهندسی را نزد جامعه ارتقا دهد. اسلامی گفت: روز گذشته جلسه ستاد ملی باز آفرینی برگزار شد و بزودی در استان‌های مختلف شاهد شروع طرح‌های مختلفی توسط توسعه گران در بافت فرسوده خواهیم بود. وزیر راه و شهرسازی بااشاره اینکه ۲۰ هزار واحد برای نوسازی بافت‌های فرسوده به بانک معرفی شدند و ۲۰ هزار واحد نیز برای دریافت پروانه اقدام کردند، تصریح کرد: تسهیلات و تمهیداتی اندیشیده‌ایم که از محل تبصره ۱۸ یارانه به آن‌ها پرداخت می‌کنیم تا مردم بتوانند خانه‌ها را در بافت فرسوده بسازند. اسلامی افزود: تسهیلات پرداختی به بافت فرسوده ۱۸ درصد است که ۹ درصد آن را دولت پرداخت می‌کند. وی بیان کرد: ۶۰ هزار واحد از ۱۰۰ هزار واحد بافت فرسوده را در استان‌های مختلف کلنگ زنی خواهیم کرد. اسلامی افزود: شناسایی و خرید اراضی در بافت فرسوده از دلایل تاخیر در طرح‌های نوسازی این بافت‌ها است. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخی از بافت‌های فرسوده واجد ارزش هستند، گفت: تا سال ۱۴۰۰ چند محله از محلات هدف از فهرست نوسازی خارج می‌شوند. اسلامی درباره محله سیروس گفت: این محله متاسفانه مشکلات حقوقی وجود دارد که در حال رفع آن هستیم. وی درباره قیمت مسکن بیان کرد: قیمت مسکن اساسا تابع مولفه‌های اقتصادی کشور است برنامه جدید ما رونق تولید است و تسهیلاتی هم تصویب شد برای اوراق حق تقدم تا از این طریق سرمایه در گردش صندوق تامین مسکن مهیا شود.

کاهش قاچاق سوخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر کشور افزود: در حوزه قاچاق کالا از داخل به خارج بیش از ۸۰ درصد بخش سوخت است که با کاهش بسیار خوبی یعنی حدود ۹ میلیارد لیتر مواجهیم. وی ادامه داد: با طرح تکمیلی در حوزه صادرات فرآورده‌ها توسط مرز نشینان که اخیرا توافق شد و وزارت نفت همکاری بسیاری خوبی داشت، امیدواریم در ماه‌های باقی مانده سال و در سال ۹۹ با کاهش چشمگیر در حوزه قاچاق سوخت مواجه باشیم. وی گفت: گزارش بعدی جلسه بحث سامانه‌ها بود. اگر بتوانیم با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی بحث سامانه‌ها از مبدا تا مقصد را که مردم هستند هم در حوزه مالی، حوزه کالایی، حوزه تجارت و تولید به کار بگیریم، می‌توانیم بحث قاچاق و بازار‌های غیر رسمی را به دقت کنترل کنیم. اگر بتوانیم با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی بحث سامانه‌ها از مبدا تا مقصد را که مردم هستند هم در حوزه مالی، حوزه کالایی، حوزه تجارت و تولید به کار بگیریم، می‌توانیم بحث قاچاق و بازار‌های غیر رسمی را به دقت کنترل کنیم.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با بیان اینکه ۱۲۰ هزار خودروی معوق داریم که باید به دست مردم برسد، گفت: تحویل خودرو بر اساس زمان ثبت‌نام انجام می‌شود و اگر تغییری در روند تولید ما اتفاق نیفتد و افت نداشته باشیم قطعا تا اردیبهشت دیگر معوقه نخواهیم داشت. به گزارش تجارت‌نیوز، فرشاد مقیمی، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو درباره تعداد خودروهای معوق این خودروساز اظهار کرد: ۱۲۰ هزار خودروی معوق داریم که باید به دست مردم برسد. وی بیان کرد: در ماه آبان تولید تجاری یا خودروی کامل و بدون کسری قطعه داشتیم اما تولید کسری‌دار و ناقص نداشتیم. اکنون به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم بگوییم دیگر خودروی کف کارخانه نداریم. مقیمی در پاسخ به اینکه معوقات کی به صفر می‌رسد؟، گفت: تحویل خودرو بر اساس زمان ثبت‌نام انجام می‌شود و امیدواریم تا اردیبهشت سال آینده این معوقات به صفر برسد.
خانه ملتخانه ملت23 ساعت قبل
رضا انصاری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت وضع عوارض برای صادرات سنگ آهن را اقدامی مناسب در جهت تکمیل زنجیره تولید آهن و فولاد در داخل ارزیابی کرد و گفت: اگرچه ممکن است این سیاست در کوتاه مدت عوارضی به دنبال داشته باشد اما در بلند مدت به نفع کشور است زیرا از یک سو سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اجرایی شده و از سوی دیگر رونق تولید محقق می‌شود. تکمیل زنجیره تولید فولاد در داخل کشور موجب اشتغالزایی می‌شودنماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تکمیل زنجیره تولید فولاد در داخل کشور موجب اشتغالزایی می‌شود، افزود: سیاستگذاران باید در اخذ هر تصمیمی به دنبال کاهش عوارض آن باشند که برای تحقق این مهم باید فرآیند سیاست‌گذاری در حوزه صنایع معدنی با مشارکت ذی‌نفعان آن از جمله انجمن‌های تولیدکننده سنگ معدن، آهن، فولاد، کارشناسان دولت و … باشد. وی با بیان اینکه فرآیندهای سیاست‌گذاری در داخل کشور مشکل دارد، اظهار کرد: وضع عوارض برای صادرات سنگ آهن موجب زیان تولید کنندگان خرد سنگ معادن می‌شود بنابراین باید با اخذ تدابیر ویژه آنها را از آسیب‌های احتمالی مصون کرد. وضع عوارض برای صادرات سنگ آهن موجب زیان تولیدکنندگان خرد می‌‌شوداین نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: اگرچه ممکن است وضع عوارض برای صادرات سنگ آهن موجب زیان تولیدکنندگان خرد ‌شود اما این تصمیم لازمه تکمیل زنجیره تولید است. درواقع سیاست مذکور باید به درستی و به تدریج اجرایی شود تا تولیدکنندگان از آسیب‌های احتمالی آن مصون بمانند. /پایان پیام
ایلناایلنا1 روز قبل
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: تحریم‌های اخیر لطمه جدی به مبادلات دو کشور وارد کرده به طوری که تقریبا ۳۵ درصد مبادلات بین دو کشور کاهش داشته است. مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با ایلنا در مورد مبادلات اقتصادی ایران و چین گفت: در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ شاهد کاهش صادرات ایران به چین و متقابلا چین به ایران بودیم چون بیشتر حجم صادرات ما به چین شامل نفت، گاز و میعانات است که تحریم‌های اخیر لطمه جدی به آن وارد کرده به طوری که مبادلات بین دو کشور تقریبا ۳۵ درصد کاهش داشته است. رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در مورد احتمال تاثیر شیوع ویروس کرونا بر حجم مبادلات دو کشور گفت: همانطور که ذکر کردم بیش از ۸۰ درصد صادرات ما شامل انرژی و مواد خام و ۲۰ درصد باقی مانده زعفران، فرش و صنایع دستی است. از طرف دیگر بیشتر واردات ما از این کشور کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای هستند که با در نظر گرفتن این مورد می‌توان گفت که ویروس کرونا هنوز تاثیری در این موضوع نداشته است. وی یادآور شد: البته نباید فراموش کرد که تاثیر این ویروس از تعطیلات سال نوی چینی قابل تفکیک نیست.
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک اقتصادی، ویروس کرونا بیماری است که هم اکنون دومین اقتصاد بزرگ دنیا را درگیر خود کرده است. حریری درباره تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد ایران گفت: در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که متاسفانه یا خوشبختانه آنقدر ارتباط اقتصادی کشور با دنیا کم شده است که این گونه مسائل بین المللی زیاد بر اقتصاد ما تاثیرگذار نیست. این نشان می‌دهد که اشکالی در روابط تجاری ایران و چین به وجود نیامده است بلکه ایران کلا در روابط تجاری فرامرزی مشکل دار شده است و اندازه اقتصاد ایران کوچک شده است. حدود یک دهه است که چین بزرگترین شریک تجاری ایران می‌باشد و نسبت تجاری خود با ایران را حفظ کرده است. حریری گفت: یک زمانی ما شریک ۱۶م تجاری چین بودیم که الان به شدت افت کرده‌ایم اما چین همچنان شریک اول تجاری ما مانده است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

‌ «یادواره بانوان شهیده» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود

تسنیم17 دقیقه قبل

استان قم در تأمین میوه شب عید مشکلی ندارد‌

تسنیم18 دقیقه قبل

اجلاسیه خادمین شهدا با سخنرانی «سردار دهقان» در اراک برگزار می‌شود

تسنیم19 دقیقه قبل

دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان برگزار می‌شود

تسنیم25 دقیقه قبل

طالبان: سرنگونی هواپیمای حامل افسران آمریکایی کار ما بود

همشهری27 دقیقه قبل

آمار جان‌باختگان تشییع سردار سلیمانی محرمانه نیست اما … | جزئیات دومین جلسه کمیته ویژه حادثه کرمان

همشهری29 دقیقه قبل

برگزیدگان جوایز گرمی ۲۰۲۰ اعلام شدند

همشهری34 دقیقه قبل