1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

فناوری‌های نوین برای سنجش میزان گلوکز در افراد مبتلا به دیابت

درمان زخم‌های دیابتی با کمک "لارومگس" استریل

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
درمان زخم‌های دیابتی با کمک "لارومگس" استریل
یک شرکت دانش بنیان مستقر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان موفق به درمان زخم دیابتی با کمک لارو مگس‌های استریل شد.

به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، استفاده از لارو مگس ها برای از بین بردن بافت‌های مرده و میکروارگانیسم های زخم به لارو درمانی یا Maggot Thrappy یا جراحی به کمک عوامل زنده معروف است که به آغاز تمدن بشر بر می‌گردد و بر خلاف عدم تحمل بیماران مبتلا به زخم‌های عفونی به علت بازدهی بالا، ایمنی، سادگی، کاهش هزینه‌های درمان، امکان درمان بدون بستری شدن در بیمارستان رو به گسترش است. 

آزاده کریمی، کارشناسی ارشد حشره شناسی در این خصوص اظهار کرد: مگس‌هایی که در لارو درمانی استفاده می‌شوند از خانواده Calliphoriae و گونه Lucilia sericata است. لارو درمانی در عصر جدید در بیش از 30 کشور مانند آمریکا، انگلستان، آلمان و ژاپن انجام می شود و پزشکان ایرانی نیز به عنوان بیست و یکمین کشور لارو درمانی را در سال 1383 در ایران آغاز کرده اند.

وی افزود: متاسفانه با توجه به پتانسیل بالای لاروها در درمان برخی از زخم ها به خصوص زخم‌های پای دیابتی که سالانه منجر به قطع عضو می‌شود، مطالعات برای پرورش در شرایط آزمایشگاهی این مگس در ایران به حد کافی انجام نگرفته است و از حمایت‌های دولتی از این روش کارآمد در حوزه درمان زخم، دریغ شده است.

عضو هیأت مدیره این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: در این روش، ابتدا تخم مگس ها به وسیله مواد ضد عفونی خاص ضد عفونی می‌شود و پس از ارزیابی کیفی جهت اطمینان از استریل بودن بر روی زخم عفونی قرار داده می‌شود. به ازای هر سانتی متر زخم تعداد 5 تا 10 لارو بر روی زخم بیمار قرار داده می شود و پس از مکیدن عفونت زخم و بهبود زخم این لاروها زخم را ترک می کنند.

کریمی با بیان اینکه در بزاق لاروها آنتی بیوتیک Allantoin موجود است و بر طیف وسیعی از باکتری ها مؤثر است، خاطر نشان کرد: لاروها آمونیاک تولید می‌کنند که خاصیت میکروب‌کشی بالایی دارد و PH  را به حدود 5/8 - 8 می‌رساند که در این PH رشد میکروب ها دچارمشکل شده و باعث تسریع بهبودی می‌شود. برای زخم‎های بزرگ 50 الی 600 عدد لارو گذاشته می‌شود، در زخم‌های کوچک حداکثر تا یک هفته و در زخم‎های بزرگ تا حداکثر 6 هفته درمان کامل می‌شود، ضروری است هر سه روز یکبار لاروها را تعویض کنیم.

این پژوهشگر افزود: در قسمت سر لاروها نیز موهای نوک تیز و فراوانی وجود دارد که برخورد فیزیکی آن با میکروب ها سبب نابودی بخش قابل توجهی از آنها می‌شود، لاروها موادی شبیه اینترولوکین 6 نیز ترشح می‌کنند که سبب تسریع در بهبودی زخم و به وجود آمدن فیبروبلاست ها می‌شود. همچنین با جنب و جوش و حرکات فراوان خود در زخم که ماساژ خفیفی به آن می‌دهند، سبب خون رسانی بیشتر به محل زخم می‌شود. اشعه ایکس کوچک ترین تاثیری روی لاروها ندارد و فعالیت لاروها لحظه به لحظه زخم را کوچک تر می‌کند، در حالی که با روش جراحی به علت این که همراه با برداشتن قسمت عفونی و نکروزه، قسمتی از بافت سالم نیز توسط جراح برداشته می‌شود، زخم بزرگتر می‌شود.

وی توضیح داد: لاروها با قلاب‌های دهانی، زخم را خراش داده و با ترشح آنزیم Proteolytic بافت‌های مرده را به حالت نیمه مایع درآورده و سپس آن را می‌مکند و به این ترتیب سبب پاکسازی و از بین رفتن قسمت‌های مرده زخم می‌شوند. ترشح مداوم و زیاد بزاق لاروها از یک سو سبب شست‌وشوی زخم شده و از سوی دیگر قسمت اعظم باکتری‌هایی که مورد تغذیه لارو قرار گرفته، در قسمت اسیدی دستگاه گوارش لارو (3=PH) از بین می‌رود.

کریمی استفاده از لارومگس برای را درمان زخم دیابتی، زخم های بستر، سوختگی ها، مقابله با کفگیرک و انواع خاصی از تومورهای خوش خیم و بدخیم، دمل ها و کورک ها در جایی که دیگر درمان ها جواب ندهد یا برای درمان مناسب نباشد روشی بسیار ساده و نسبتا ارزان معرفی کرد و گفت: برخلاف آنتی بیوتیک ها هیچ گونه عارضه ای بجا نخواهد گذاشت.

وی اظهار کرد: استفاده از لارودرمانی برای زخم های بدخیم سینه، سوختگی ها، آبسه ها و التهاب نیمه حاد پستان موفقیت آمیز بوده است. لارو درمانی همچنین در زمانی که سلامت بیمار در خطر بوده یا قادر به تحمل آنتی بیوتیک نیست، مفید است. در حالی که آنتی بیوتیک های خوراکی و سلول های بیگانه خوار برای رسیدن به منطقه آسیب دیده به ذخایر کافی خون نیاز دارند، ماگوت ها در یک زخم باز تنها به اکسیژن نیاز دارند تا بتوانند بافت مرده را ازبین برده و زخم را از باکتری ها پاکسازی کنند.

کریمی اضافه کرد: لاروها در زدودن انواع باکتری ها از جمله استافیلوکوک های مقاوم در برابر متی سیلین مؤثرند و با استفاده از این روش درمان در بیماران دیابتی یک ماه تا حداکثر 4 ماه و در بیماران غیر دیابتی از سه روز تا حداکثر 9 روز طول می کشد.

به گزارش ایسنا، شرکت زیست التیام سپنتا از شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان است که از سال 1393 با هدف درمان زخم و پرورش مگس استریل Lucilia sericata آغاز بکار کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اندازه‌گیری میزان گلوکز مبتلایان به دیابت از طریق حسگر چشمی

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
اندازه‌گیری میزان گلوکز مبتلایان به دیابت از طریق حسگر چشمی

از ده ها سال قبل محققان به دنبال توسعه ابزاری پوشیدنی و غیر تهاجمی برای نظارت بر سطح گلوکز بوده اند. چنین دستگاهی به میلیون ها فرد مبتلا به دیابت در رهگیری سطح گلوکز بدون استفاده از سوزن کمک می کند.

مطالعاتی از این دست تا کنون نتیجه قابل توجهی به دنبال نداشته، حالا اما استارتاپی هلندی به نام Noviosense موفق به توسعه یک ابزار پوشیدنی برای نظارت بر سطح گلوکز از طریق اندازه گیری اشک شده است.

این دستگاه فنر مانند در سطح داخلی پلک پایینی قرار گرفته و اشک را آزمایش می کند. در بررسی صورت گرفته ۹۵ درصد داده های استخراج شده از گلوکز اشک دقتی برابر با گلوکز خون داشته یا حداقل در محدوده قابل قبول واقع بوده است. این در حالی است که پیش از این محققان عقیده داشتند که آزمایش گلوکز از طریق اشک در بهترین حالت دقتی ۷۰ درصدی خواهد داشت.

اندازه‌گیری میزان گلوکز مبتلایان به دیابت از طریق حسگر چشمی - 4

این فناوری با قرار گرفتن در معرض «اشک پایه» یا جریان مداوم و طبیعی اشک کار می کند. به گفته «کریستوفر ویلسون» موسس Noviosense لنزهای تماسی از قبیل Verily لایه چشمی را خشک کرده، از جاری شدن آن جلوگیری کرده یا منبعی غیر قابل اتکا از اشک ایجاد می کند.

این ابزار را می توان برای مدت طولانی در چشم قرار داد بدون اینکه حین پلک زدن یا حتی مالیدن چشم باعث آزار فرد شود.

یکی از مهمترین چالش های این آزمایش دامنه محدود کیس های آزمایشی است که اعتبار تحقیق را تحت تاثیر قرار می دهد. Noviosense قبل از عرضه آن باید آزمایش های بیشتری صورت داده و بهینه سازی هایی را در آن پیاده سازی کند.

مهمترین دستاورد این محققان برداشتن گام های عملی در راستای توسعه ابزاری است که افراد مبتلا به دیابت را از دست سوزن های آزاردهنده و روش های تهاجمی و دردناک راحت می سازد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
در شبکه‌های اجتماعی تصویری دست به دست می‌چرخید که نشان می‌داد مالک خودرو، پسری متولد سال ۱۳۷۱ است. تا آنجا که من خبر دارم، پدر راننده خبر نداشته که پسرش پورشه او را بیرون برده. آنگونه که ما شنیدیم وقتی که او خواب بوده، پسرش به طور مخفیانه پورشه او را بیرون می‌برد و تصادف می‌کند. یک خودروی پورشه متعلق به پدر دختر بوده و یک خودروی پورشه متعلق به پدر پسر. مادرش به «هفت‌صبح» می‌گوید از چهارشنبه شب که پسرش به خانه برنگشته تا روز جمعه از هیچ چیز خبر نداشته‌اند.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
عکاسان صنعتی به شکلی مخفیانه و غیر رسمی، تصاویر ب‌ام‌و گرن‌کوپه سری ۸ را در حین سوار شدن به خودروبر و بدون پوشش‌های استتاری منتشر کردند. به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از «کارسکوپ»، این اولین شانس برای دیدن بدنه توسعه یافته گرن‌کوپه سری ۸ است. این خودروهای جدید و جذاب قرار است جایگزین ب‌ام‌و‌های گرن کوپه سری ۶ شوند. فضای درونی این خودرو نیز تقریبا همان فضای درونی مدل‌های کانورتیبل و کوپه سری ۸ جدید را حفط کرده است. این فضای درونی شامل صفحه دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی پشت آمپر، صفحه اطلاعات و سرگرمی ۱۰٫۲۵ اینچی می‌شود.
مهرمهر23 ساعت قبل
سرهنگ سید محسن تقی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در این رابطه هفت سارق نیز دستگیر شدند، گفت: پلیس آبادان از ابتدای فرودین ماه سال جاری تاکنون با انجام اقدامات به موقع، بکارگیری سیستم‌های هوشمند، استفاده از منابع اطلاعاتی و هوشیاری، هشت دستگاه خودرو سرقتی شامل پنج دستگاه پراید، دو دستگاه پژ و ۴۰۵، یک دستگاه پژو پرشیا و همچنین ۱۲ دستگاه موتورسیکلت را در این شهرستان کشف کردند. وی با اشاره به اینکه در بازرسی از این خودروها مقداری وسایل سرقتی نیز کشف شد، اظهار کرد: در این راستا هفت سارق حرفه‌ای شامل دو سارق خودرو و پنج سارق موتورسیکلت دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند. فرمانده انتظامی شهرستان آبادان تصریح کرد: چهار دستگاه از خودروهای کشف شده خودروهای سرقتی از شهرهای اهواز، شادگان و ماهشهر بود که پس از کشف با هماهنگی قضائی به مال باختگان تحویل داده شد. به گفته سرهنگ تقی زاده قریب به ۹۹ درصد خودروهای سرقتی توسط پلیس کشف می‌شود. سرهنگ تقی زاده از شهروندان خواست تا به منظور پیشگیری از سرقت خودرو یا موتورسیکلت شأن، از پارک کردن وسایل نقلیه خود در نقاط خلوت خودداری کرده و آنها را به تجهیزات بازدارنده همچون دزدگیر، قفل پدال و قفل فرمان مجهز کنند.
دیجیاتودیجیاتو23 ساعت قبل
این محققان نشان دادند که میتوان گرافین و موارد مرتبط را به صورت مستقیم با پارچه‌ها ترکیب کرد و المان‌های ذخیره سازی شارژ نظیر خازن یا به بیان دیگر باتری پوشیدنی با آنها تولید نمود. دانشمندان می‌گویند پیشرفت هایشان راه را برای ساخت یک منبع انرژی مبتنی بر پارچه هموار خواهد کرد که قابل شستشو و انعطاف پذیر باشد و راحت بتوان آن را پوشید. این در حالیست که دیگر قطعات الکترونیکی از موادی سخت ساخته می‌شوند و سپس روی پارچه یا پلاستیک نصب می‌گردند. امید می‌رود که با این روش فرصت‌های تجاری بیشتری در حوزه‌های مختلف نظیر سلامت فردی، پوشیدنی‌های هوشمند، انرژی، ذخیره سازی دیتا، لباس‌های نظامی و مد ایجاد شود. محققان نگفته‌اند که باتری پوشیدنی برخوردار از این فناوری دقیقا از چه زمانی وارد بازار می‌شود.

اخبار بیشتر