آلاینده‌ها از یک سو و باران اسیدی از سوی دیگر وضعیت کشور را تحت‌الشعاع قرار داده
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آلاینده‌ها از یک سو و باران اسیدی از سوی دیگر وضعیت کشور را تحت‌الشعاع قرار داده

وضعیت تلخ زندگی شهروندان اهوازی پس ازآبگرفتگی خیابان‌ها + عکس

رکناخبرگزاری رکنا
وضعیت تلخ زندگی شهروندان اهوازی پس ازآبگرفتگی خیابان‌ها + عکس
حوادث رکنا : بارش های پیاپی در اهواز مردم این شهرستان را به دردسر جدی انداخته است.

وضعیت تلخ زندگی شهروندان اهوازی پس ازآبگرفتگی خیابان‌ها + عکس - 1

به گزارش رکنا، تصویری که مشاهده می‌کنید ساعاتی است در رابطه با آب گرفتگی شهر اهواز در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است و برخی آن را به خانه سالمندان اهواز نسبت داده‌اند که اینطور نیست.

گفته می‌شود ایشان حاج مجید حیدری، پدر شهید مسعود حیدری هستند که منزل شان در باغ شیخ، خیابان شهید حق بین به زیر آب رفته است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

حناچی: آلودگی هوای تهران به مرحله خطرناک رسید

ایسناخبرگزاری ایسنا
حناچی: آلودگی هوای تهران به مرحله خطرناک رسید
شهردار تهران معتقد است تمرکزگرایی در تهران به حدی است که آلودگی هوا در این شهر به نقاط خطرناکی رسیده و شب گذشته این آلودگی از عدد خطرناک ۲۰۰ پی‌پی‌ام نیز عبور کرد.

به گزارش ایسنا، پیروز حناچی امروز در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: امروز افزایش جمعیت در شهرهای اطراف تهران بسیار بالاتر از محدوده داخل پایتخت است و همین موضوع حمل و نقل را در تهران به عنوان یک معضل و چالش جدی مطرح می‌کند. چالش‌هایی که تا قبل از این وجود داشت پس از افزایش قیمت بنزین شدیدتر نیز شد.

وی ادامه داد: در هفته‌های که از افزایش قیمت بنزین گذشته بین ۱۲ تا ۱۳ درصد به بار حمل و نقل عمومی در مترو اضافه شده است. هر چند ما در خطوط ۶ و ۷ مترو افتتاح‌های داشتیم و تلاشمان این است که در هر یک یا ۲ ماه یک ایستگاه جدید به مترو تهران اضافه شود اما فشارها بر این حوزه بالاست.

به گفته وی یکی از دلایل مشکلات مترو کمبود حدود ۲۰۰۰ واگن است. هر چند بخش قابل توجهی از این واگن‌ها در داخل ایران تولید شده اما مشکلاتی مانند تامین نشدن منابع مالی این شرکت‌ها را در تولید واگن‌های جدید با مشکل مواجهه کرده است.

حناچی با اشاره به برخی برنامه‌های اقتصادی شهرداری تهران بیان کرد: با وجود تمام صحبت‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر همچنان بخش قابل توجهی از درآمد شهرداری تهران را ساخت و سازها تامین می‌کنند. ما قصد داریم این سهم را به ۵۰ درصد کاهش دهیم و در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی نیز صورت گرفته است. یکی از این برنامه‌ها می‌تواند مشارکت اتاق بازرگانی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های شهر تهران باشد.

شهردار تهران با اشاره به شاخصه‌هایی که میزان رفاه در یک شهر را مورد بررسی قرار می‌دهد توضیح داد: رتبه ایران در حوزه‌های مختلف از سوی موسسات رتبه بندی اعلام می‌شود که می‌توان برای بسیاری از آنها برنامه ریزی‌های لازم را انجام داد. برای مثال در حوزه آلودگی ۱۴ دستگاه سهم دارند، از سازمان ملی استاندارد و وزارت نفت گرفته تا محیط زیست و صنایع و معادن جزو آن هستند.

به گفته وی با توجه به میزان تمرکز بالا در تهران نمی‌توان انتظار داشت که آلودگی در این شهر به صفر برسد اما می‌توانیم با ایجاد برخی تغییرات تفاوت‌های مهم را در این حوزه رقم بزنیم. تحقیقات نشان می‌دهد که ۱۰ درصد آلودگی تهران مستقیما به موتورهای کاربراتوری و ۴۰ درصد مستقیما به خودروهای تک سرنشین مربوط است، البته برخی اتوبوس‌های واحد که دودزایی می‌کنند نیز در این حوزه سهم دارند.

حناچی به طرح استفاده از خودروهای هیبریدی در حمل و نقل عمومی تهران نیز اشاره کرد و گفت: بحث‌های زیادی درباره استفاده از این خودروها صورت گرفته و حتی خودروهای برقی نیز یکی از گزینه‌ها است. با توجه به بالارفتن میزان آلودگی قطعا باید از تمام گزینه‌ها برای کاهش آلودگی استفاده کرد. حتی بحث هایی مانند ورود اسکوترها و دوچرخه‌های برقی به شهر تهران نیز مطرح است که باید دید در گام‌های بعدی چه خواهد شد.

شهردار تهران ادامه داد: فعلا دوچرخه‌های طرح بیدود فعال نیستند زیرا پیمانکار این طرح اعتقاد داشت که شهرداری باید به آنها کمک بیشتری می‌کرد. البته باید برخی مسائل در این دوچرخه‌ها نیز حل می‌شد که امیدواریم با پیگیری‌های لازم بار دیگر فعالیت آنها از سر گرفته شود.

وی درباره منشاء بوی بد به وجود آمده در تهران نیز اعلام کرد: این بو ارتباط مستقیمی با وارونگی هوا دارد، چرا که در این زمان در هوای تهران SO۲ بالا می‌رود و این بوی بد با توجه به پدیده وارونگی هوا تشدید می‌شود. البته مطالعات درباره این اتفاق آغاز شده و تا زمان تکمیل نشدن آن نمی‌توان در این باره اظهارنظر دقیقی داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

اهواز غرق در آب

ایسناخبرگزاری ایسنا
اهواز غرق در آب
در پی بارش شدید باران در دوشنبه ۲۵ آذر، معابر و خیابان‌های شهر اهواز دچار آبگرفتگی وسیع و در بعضی مناطق، فاضلاب شهری وارد منازل شده است. بنابر اعلام مدیرکل هواشناسی خوزستان میزان بارندگی در اهواز ۹۰ میلیمتر گزارش شده است. فرماندار اهواز از تعطیلی ادارات اهواز در روز سه‌شنبه (۲۶ آذرماه ) به دلیل بارندگی شدید و وضعیت بحرانی مناطق مختلف در پی آبگرفتگی معابر خبر داد. جمال عالمی نیسی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به وضعیت بحرانی مناطق مختلف در پی بارندگی شدید و آبگرفتگی معابر، تمامی ادارات شهرستان اهواز به جز ادارات و سازمانهای خدماتی و امدادی، تعطیل خواهند بود.

آلودگی هوای تهران افتضاح است

ایسناخبرگزاری ایسنا
آلودگی هوای تهران افتضاح است
رییس شورای شهر تهران اعلام کرد که وضعیت هوای تهران افتضاح است.

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی امروز پس از ترک جلسه علنی شورای شهر تهران و سپردن ریاست جلسه به امینی نایب رییس شورای شهر با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به آلودگی شدید هوای تهران هیچ یک از اعضاء تذکری ندادند، گفت: من به عنوان رییس شورا در ابتدای جلسه صحبت کردم و وقتی رییس شورا صحبت می‌کند یعنی همه اعضاء آن را گفته‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که چه دستگاه هایی در رفع آلودگی هوای تهران موثر هستند، اظهار کرد: من در یک مصاحبه در شبکه افق معضلات حل آلودگی هوا را تشریح کردم و از شما می‌خواهم که قشنگ این حرف‌ها را گوش دهید و آن را منعکس کنید.

رییس شورای شهر تهران در واکنش به اصرار خبرنگاران گفت: منشاء آلودگی هوا متفاوت است و می‌توان گفت مصرف بالا و نوع سوخت در تولید آلودگی موثر است و این در حالی است که پدیده گرمایش دستگاه‌های حرارتی را نیز باید به فعالیت خودروها اضافه کرد.

هاشمی با بیان این‌که حل معضل آلودگی هوا یک مساله‌ی حاکمیتی و فرابخشی است، اظهار کرد: در خیلی از کشورها از برق به عنوان وسیله گرمایشی استفاده می‌کنند و اجازه تولید خودروهای نامرغوب را نمی‌دهند و از حمل و نقل عمومی نیز حمایت می‌کنند که همه این مسائل حاکمیتی است و دستگاه‌های مختلفی در این امر دخیل هستند.

رییس شورای شهر تهران با بیان این‌که ما از خدایمان است که ۹۰۰۰ اتوبوس و ۳۰۰۰ واگن مترو داشته باشیم، ادامه داد: اما از زمان گران شدن بنزین حتی یک ریال هم به توسعه حمل و نقل ندادند و می‌بینیم که الان آلودگی هوا وضعیت افتضاحی دارد.

وی درباره چرایی برگزاری نمایشگاه تلکام در تهران گفت: استانداری و دولت باید بگویند که چه انجام شود و چه انجام نشود.

هاشمی همچنین در واکنش به سخنان منتسب به حناچی در مورد تخلیه تهران در پی آلودگی هوا ادامه داد: حناچی این را گفته؟ گفته تعطیل یا تخلیه؟ بین تعطیلی و تخلیه فرق است! من روز گذشته به طور کامل شاخص‌ها را چک کردم و عدد از ۱۸۷ بالاتر نرفت هرچند که امیدوارم این سخنان را درست منعکس کنید، چرا که من هفته گذشته گفتم مترو در زمانی که استفاده کردم خلوت بود و سخنان من بر این موضوع تخطی شد و مردم مرا مسخره کردند و من از این موضوع گلایه دارم.

وی در مورد امضای تفاهم‌نامه میان بنیاد مستضعفان و شهرداری تهران و اظهار بی‌اطلاعی اعضای شورا از این مهم گفت: اتفاقا حناچی در مورد این موضوع در جلسه هم‌اندیشی صحبت کرد؛ اما برخی از اعضای شورا مخالفت کردند، چرا که ساختمان‌ها و امکانات آنجا مناسب نیست و در عوض باید بخشی از املاک مناسب‌مان را بدهیم و من فکر می‌کنم حناچی به دنبال یکپارچه‌سازی اراضی عباس‌آباد است، چرا که این اراضی در مجاورت مصلی و فضای سبز است و اجازه ساخت‌وساز در آن وجود ندارد، هرچند که در طرح قبل از انقلاب که به طرح داریوش معروف است قرار بود در این اراضی سه برج ۳۰ طبقه و یک برج گرد ساخته شود که بعد از انقلاب اسلامی این موضوع منتفی شد و حالا باید دلیل علاقه حناچی را دید.

رییس شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که اگر شهرداری پول دارد که ساختمان‌های بنیاد را بخرد چرا واگن مترو و اتوبوس نمی‌خرد؟ اظهار کرد: پول نمی‌دهند بلکه بحث تعویض و تهاتر املاک مطرح است.

وی در پاسخ به این سوال که متن این تفاهم‌نامه را اعضای شورای شهر نمی‌دانند، ادامه داد: نباید تفاهم‌نامه را شورا ببیند و از شما خواهش می‌کنم که اختلاف نیندازید.

خواندن خبر در سایت منبع

دستور وزیر بهداشت درباره حادثه بیمارستان اهواز و بالا آمدن فاضلاب

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دستور وزیر بهداشت درباره حادثه بیمارستان اهواز و بالا آمدن فاضلاب
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از دستور وزیر بهداشت به معاون کل این وزارتخانه و اعزام وی به اهواز برای بررسی ابعاد بهداشتی و ارائه گزارش از وضعیت بیمارستان‌های این شهر خبر داد.

دکتر کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درباره وضعیت بهداشتی اهواز که طی روزهای اخیر به دلیل بارندگی شدید، شاهد آبگرفتگی و بالا آمدن فاضلاب در این شهر هستیم، گفت: به دستور وزیر بهداشت، دکتر حریرچی و تیمی از کارشناسان فنی وزارت بهداشت در حال بررسی ابعاد بهداشتی موضوع بارندگی‌های روزهای اخیر در شهر اهواز و پیامدهای بهداشتی موضوع پس زدن فاضلاب در این شهر هستند.

وی با اشاره به ورود آب به برخی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اهواز، افزود: همچنین آسیب‌های ناشی از ورود آب به برخی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و ابعاد فنی موضوع قطع برق در یکی از بخش‌های یکی از بیمارستان‌های اهواز نیز از سوی تیم اعزامی وزارت بهداشت در حال رسیدگی است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت همچنین اظهار کرد: با توجه به اینکه وزیر بهداشت در حال حاضر در سفر استانی همدان هستند، تیمی را به همراه معاون کل وزارت بهداشت مامور کردند که به اهواز سفر کرده و بررسی‌های لازم را در همه ابعاد انجام و در اولین فرصت ممکن گزارش نهایی را اعلام کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

هوای تهران برای همه ناسالم است/ تداوم وضعیت قرمز

مهرخبرگزاری مهر
هوای تهران برای همه ناسالم است/ تداوم وضعیت قرمز
مرکز پایش آلودگی هوا، شاخص امروز آلودگی هوای پایتخت را ۱۵۳ و در وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها اعلام کرد.

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: وضعیت کیفی هوای تهران در وضعیت ناسالم برای همه گروه‌هاست.

محمد رستگاری افزود: در بازه زمانی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ صبح امروز ۲۶ آذرماه شاخص آلودگی هوا ۱۵۳ و در وضعیت ناسالم است. وضعیت منو اکسید کربن پاک (۲۸)، دی اکسید گوگرد پاک (۲۰)، ازن پاک (۱۲)، دی‌اکسید نیتروژن قابل قبول (۸۱)، ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون قابل قبول (۸۸)، ذرات معلق با قطر کمتر از ۲٫۵ میکرون ناسالم (۱۵۳) بوده است.

هوای تهران برای همه ناسالم است/ تداوم وضعیت قرمز - 2

بر این اساس از ابتدای سال تا امروز ۲۶ آذر ماه ۹۸ در شهر تهران ۲۵ روز پاک، ۱۹۲ روز قابل قبول، ۵۱روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۴ روز ناسالم برای همه گروه‌ها داشته‌ایم در حالی که طی مدت مشابه در سال ۹۷ شاهد ۱۵ روز پاک، ۲۱۷ روز قابل قبول و ۴۰ روز ناسالم برای گروه‌های حساس بودیم و روز ناسالم برای همه گروه‌ها نداشتیم.

شاخص آلودگی هوای کمتر یا مساوی ۵۰ به معنای هوای پاک (سبز)، از ۵۱ تا ۱۰۰ قابل قبول (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای همه گروه‌ها (قرمز)، ۲۰۰ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش)، ۳۰۰ تا ۵۰۰ خطرناک (قهوه‌ای) تعریف شده است.

هوای تهران برای همه ناسالم است/ تداوم وضعیت قرمز - 5

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مازن آنلاینمازن آنلاین3 ساعت قبل

برگزاری بیست و پنجمین مراسم سالروز درگذشت مهندس بازرگان در کانون توحید تهران (+عکس)

20+
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
عباس عبدی در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشت: اگر یک جوان صادق و طرفدار نظام و انقلاب از شورای نگهبان بپرسد که من چرا باید به کسانی رای دهم که شما امروز تاییدشان می‌کنید و مدتی دیگر بسیاری از آنان را رد صلاحیت می‌کنید، چه پاسخی خواهید داد؟ «سخنگوی شورای نگهبان در اظهار نظری صریح گفت که ۹۰ نفر از نمایندگان فعلی مجلس، از سوی هیات‌های نظارت رد صلاحیت شدند که اکثر آنها به دلیل سوءاستفاده مالی و اقتصادی بوده است. هیات‌های نظارت از کجا درباره هر نوع فسادی به نتیجه قطعی رسیده‌اند که هیات اجرایی متوجه نشده است؟ به علاوه مساله فقط رد صلاحیت آنان نیست. اگر کسی فساد مالی و غیر مالی دارد باید رسیدگی قضایی و مجازات شود. مطابق نظر سخنگوی شورای نگهبان رییس‌جمهورش پیشگام پروژه ضد ملی است. وضعیت همین چهار نهاد را با یک تصمیم و نظر سخنگوی شورای نگهبان می‌توان تحلیل کرد.

هفت عادت روزانه که پوست را خراب می‌کند

تابناکتابناک8 ساعت قبل
سلامت پوست با رعایت نکات بهداشتی بسیار ساده به دست می‌آید تنها کافی است بدانید که پوستتان چگونه پاک‌سازی و اصلاح می‌شود. برای این کار لازم نیست کمدتان را پر از کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف و گران‌قیمت کنید، تنها کافی است عاداتی را که روزانه انجام می‌دهید و به پوستتان آسیب می‌زنند را حذف کنید. بسیاری از ما بدون اینکه متوجه باشیم هرروز کارهایی انجام می‌دهیم که به‌تدریج به پوست ما آسیب می‌زنند. در این ویدیو ۷ مورد از این عادت مخرب پوست لیست شده‌اند.
انتخابانتخاب6 ساعت قبل
داوود نجفیان در خصوص روند کاهش سطح آب‌های زیرزمینی در استان البرز گفت: این روند افت تا زمانی که بارگذاری بر سفره‌های زیرزمینی و اضافه برداشت از آبخوان‌ها ادامه داشته باشد پابرجاست اما اگر اقداماتی که تحت عنوان طرح تعادل‌بخشی به آب‌های زیرزمینی به خوبی اجرا شود می‌توان از آن جلوگیری کرد. نجفیان با بیان اینکه طرح تعادل بخشی در قالب ۱۰۵ پروژه بر عهده آب منطقه‌ای قرار دارد و سایر دستگاه‌ها چون توزیع برق، جهاد کشاورزی و … در آن مشارکت دارند گفت: هر کدام از دستگاه‌ها چند پروژه را در این طرح بر عهده دارند و برای هر استان هر برش استانی تدوین شده است. این مسئول اضافه کرد: ما هر سال حدود ۸۰ سانتیمتر افت آب‌های زیرزمینی استان را داشتیم اما به دلیل همین بارندگی‌ها و اقداماتی که برای استفاده بهینه از روان‌آب‌ها صورت گرفت، سال گذشته این افت به ۱۰ سانتیمتر رسید؛ این نشان می‌دهد که با اجرای طرح تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی می‌توان آبخوان‌ها را نجات داد؛ اگر برنامه انسداد چاه‌های غیرمجاز به خصوص چاه‌هایی که برداشت زیادی از آن صورت می‌گیرد هم به خوبی اجرا شود نتیجه بسیار بهتری به دنبال خواهد داشت. این مسئول در خصوص خسارت‌هایی که طی سال‌های اخیر بر اثر برداشت آب به منابع زیرزمینی وارد شده است به خصوص افزایش عمق چاه‌های آب هم گفت: عمق چاه‌های آب در دشت‌های مختلف استان متفاوت است مثلا عمق چاه‌ها در دشت تهران-کرج ۲۰۰ متر است اما چیزی که می‌توان گفت این است که در اکثر نقاط استان برداشت از منابع در سال‌های گذشته باعث فرونشست زمین شده به عنوان نمونه در نظرآباد تا ۲۱ سانتیمتر هم فرونشست داشته‌ایم؛ در هر حال به طور کلی مطالعات نشان داده که با اجرای برنامه‌های موجود، آبخوان‌های استان به تعادل خواهد رسید. نجفیان در پایان گفت: به همین دلیل اجماع خوبی در این استان بین دستگاه‌های مختلف برای اجرای برنامه‌ها شکل گرفته است، به خصوص تشکیلات قضایی که از همه جلوتر حرکت کرده و هر جایی که ما نیاز داریم همکاری می‌کنند و امیدواریم با این انسجام بتوانیم سفره‌های آب زیرزمینی را احیا کنیم.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
دادستان تهران به همراه جمعی از معاونین، قضات اجرای احکام و ناظر زندان و مدیران زندانهای استان تهران از ندامتگاه تهران بزرگ به صورت سرزده بازدید کردند. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی داسرای عمومی و انقلاب تهران، علی القاصی دادستان تهران، تعداد زیادی از بندهای این زندان را بازدید و با کلیه زندانیان این بندها به صورت چهره به چهره ملاقات کرد. مقرر شد با بررسی کارشناسی توسط قضات زندان لیست کلیه زندانیانی که شرایط و استحقاق عفو موردی دارند در دستور کار کمیسیون عفو و بخشودگی جهت تقدیم به ریاست محترم قوه قضادیه قرار گیرد. در ادامه بازدید تاکید شد ملاقاتهای حضوری زندانیان با لباس معمولی انجام و کرامت انسانی زندانیان بیشتر مد نظر قرار گیرد. در خصوص اعطای مرخصی به زندانیان و استفاده از سایر تسهیلات به خصوص آزادی مشروط و تعلیق باقیمانده حبس نیز دستوراتی از جانب دادستان تهران صادر و مقرر شد که در این خصوص تسریع به عمل آید.

اخبار بیشتر