اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۲۷ آذرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۲۷ آذرماه

کاهش ۱۰ میلیونی قیمت آپارتمان‌های لوکس

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
کاهش ۱۰ میلیونی قیمت آپارتمان‌های لوکس
خبرگزاری میزان- بررسی قیمت‌های پیشنهادی فروش آپارتمان‌های لوکس‌ در بازار مسکن حاکی از وجود دو دستگی قیمت‌ها در این بازار است. تاریخ انتشار: 11:05 - 27 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۸۰۶۱
کاهش ۱۰ میلیونی قیمت آپارتمان‌های لوکس - 0

به گزارش فضای مجازیخبرگزاری میزان، تحقیقات میدانی از واسطه‌های ملکی نشان می‌دهد قیمت پیشنهادی یک گروه از آپارتمان‌های لوکس‌متراژ که عمدتا نوساز یا زیر ۵ سال ساخت هستند با افزایش قیمت پیشنهادی روبه‌رو شده‌اند، اما یک گروه دیگر از این آپارتمان‌ها که علاوه بر ویژگی لوکس‌متراژ بودن، واجد امکانات لوکس از قبیل چند واحد پارکینگ، استخر، جکوزی داخل واحد، سالن ورزش و آمفی تئاتر هستند دچار افت قیمت شده‌اند.

مشاوران املاک می‌گویند قیمت پیشنهادی این املاک از ابتدا حبابی بوده و بعضا بیش از ۱۰ میلیون تومان افت قیمت پیشنهادی را در طول یکی، دو ماه اخیر تجربه کرده‌اند. علت این است که آن‌ها پس از اوج‌گیری قیمت مسکن در اردیبهشت و خرداد امسال که میانگین قیمت معاملات نسبت به ماه‌های مشابه سال گذشته بیش از ۱۱۰ درصد رشد کرد، به فاز «تخلیه حباب قیمتی» در آستانه عمیق شدن رکود ورود کردند و در نتیجه قیمت پیشنهادی آن‌ها همزمان با افت قیمت در عمده نواحی بازار، رو به کاهش گذاشت.بیشتر بخوانید:هزینه خرید واحد مسکونی در مجیدیه

در مقابل گروهی از این املاک که به لحاظ امکانات یا موقعیت قرارگیری الزاما در زمره املاک لوکس دسته‌بندی نمی‌شوند و صرفا به لحاظ متراژ، مساحتی بیش از ۱۵۰ مترمربع دارند و البته عمدتا نوساز هستند، در جریان روال متفاوت قیمت‌گذاری برخی از سازنده‌ها پس از تغییر قیمت سوخت، با افزایش جزئی قیمت فایل شده‌اند.

کاهش ۱۰ میلیونی قیمت آپارتمان‌های لوکس - 4

منبع: دنیای اقتصاد

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ساخت آپارتمان‌های ۲۵ متری در تهران

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
ساخت آپارتمان‌های ۲۵ متری در تهران
معاون شهردار تهران با بیان اینکه در تلاشیم تا موانع ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری را از سر راه برداریم، گفت: این ایده در تمام کلانشهر‌های دنیا وجود دارد.

خبرگزاری فارس: عبدالرضا گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران صبح امروز در نشست خبری خود گفت: شهردار تهران با شعار شهری برای همه فعالیتش را آغاز کرد شهری برای همه قرار است به همه وجوه زندگی بهتر برای مردم توجه کند.

وی ادامه داد: همه مردم در مدیریت شهر مداخله کنند و تحولات شهر را احساس کنند و همه مردم شهر رفتار و کارکرد ما را رصد کنند و اقداماتی که انجام می‌دهیم برای همه مردم باشد.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: رویکرد‌های اصلی که از همین شعار بیرون آمده ارتقا کیفیت محیط شهر و فضای شهری مناسب بوده است که در گام اول به آن توجه شده است.

گلپایگانی افزود: شفاف سازی و خانه شیشه‌ای دومین رویکرد ما بوده است، زیرا در گذشته اتفاقاتی می‌افتاد که مردم از آن با خبر نبودند، اما امروز همه آن‌ها در اختیار مردم است.

وی خاطرنشان کرد: محور سوم فعالیت ما بحث هوشمندسازی بوده است که در همه وجوه معماری و شهرسازی به آن توجه شده و عدالت اجتماعی رویکرد چهارم ما بوده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران ادامه داد: اعتقاد داریم شعار تهران شهری برای همه محقق نمی‌شود مگر به عدالت اجتماعی رسیده باشیم و همه مردم به همه امکانات شهر دسترسی داشته باشند.

گلپایگانی گفت: رویکرد دیگر ما این بوده است که اقدامات شهرسازی و ساختمان سازی مبتنی بر مهندسی سازی باشد و در نهایت به حوزه قانون مداری رسیدیم.

وی افزود: قانون مداری در دوره‌های قبلی شهرسازی خیلی مورد توجه قرار گرفته نشده بود در حالی که یک وظیفه شرعی و دینی است که به کردن ما گذاشته شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: همه ما کسانی را بیشتر دوست داریم که قانون را رعایت می‌کند و بدون آنکه توجه کنیم کسانی را که قانون را رعایت نمی‌کنند را دوست نداریم.

گلپایگانی افزود: در حوزه‌های دهگانه‌ای که در معماری و شهرسازی فعالیت می‌کنیم بحث شهرسازی و طرح‌های شهری یکی از حوزه‌های کلیدی ما بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در این حوزه طرح‌های تفصیلی تهیه شده است و در یک سال گذشته طرح‌های تهیه شده در دو بخش طرح‌های موضعی و طرح‌های موضوعی تقسیم شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران ادامه داد: ما در یک سال گذشته نوزده طرح موضعی و موضوعی را به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسانده این در حالی که در بین سال‌های ۹۱ تا ۹۷ تنها ۲۲ طرح موضعی و موضوعی به تصویب رسیده شده بود.

گلپایگانی گفت: در این سال مصوبه برج باغ‌ها، پادگان ۰۶، طرح کمربندی شهر تهران و تعداد زیادی از طرح‌های دیگر مورد تصویب قرار گرفته است و برای اولین بار محور ۱۳ کیلومتری دماوند-آزمایش را در حال طراحی داریم.

وی افزود: در این اداره کل (طرح‌های شهری) کار‌های بزرگی انجام شده است که یکی از آن‌ها کمک گرفتن از خود ۲۲ منطقه بوده است تا در طراحی طرح‌های موضعی به کمک معاونت بیایند.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: در حوزه معماری بحث مهندسی کردن ساختمان سازی را با تاکید بر ایجاد قاب بند‌ها پیگیری کردیم، زیرا برای نمای ساختمان‌ها هزینه زیادی می‌شد، اما با یک هزینه کوچک می‌توانند آن را ایمن سازی هم کنند.

گلپایگانی افزود: ما به سمت ساخت ساختمان‌های سبز رفتیم که البته کار زمان بری هست، اما مطمئن باشید تا پایان سال بحث نصب برچسب انرژی را در ساختمان‌ها به نتیجه خواهیم رساند.

وی خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد سوختگی به هوای تهران وارد شده به دلیل سوختی است که در ساختمان‌ها مصرف می‌شود و اگر این موضوع را به درستی مدیریت کنیم حتما از آلودگی هوای شهر تهران هم کاسته می‌شود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران ادامه داد: این حق طبیعی مردم است که موقع خرید یک ساختمان بدانند چه میزان انرژی در این ساختمان مصرف می‌شود تا قدرت انتخاب داشته باشند.

گلپایگانی به اقدام موثری که در خیابان ولیعصر در حال انجام است اشاره کرد و گفت: در این محور به همراه همکاران مان در سازمان زیباسازی شهر تهران در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ درصد از تعداد پروانه‌های صادر شده در سال جدید کاهش یافته است افزود: ۱۸ درصد مقدار زیر بنا و مساحت پروانه‌های صادر شده در سال جدید هم کاهش داشته است، اما بیش از ۹۵ درصد درآمد‌های در نظر گرفته شده در لایحه بودجه محقق شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: لایحه عوارضی که در اواخر سال گذشته تایید شد بنای ما این بود که در مناطقی که خانه کران‌تر است عوارض بیشتری هم پرداخت شود.

گلپایگانی افزود: اولین بار است که براساس کد‌های منطقه‌ای نسبت به اخذ عوارض اقدام کردیم و کل تهران را به ده دهک تقسیم کردیم و براساس این دهک‌ها عوارض تعیین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات این است که هر قطعه ملک براساس جای قرار گیری و براساس آن شرایطی که دارد عوارض می‌پردازد. برای مثال اگر یک قطعه ملک دید خوبی به یک پارک دارد یا بالعکس یک ملک کنار یک خیابانی شلوغ واقع شده است باید عوارض شأن متفاوت باشد.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران ادامه داد: در بحث هوشمند سازی در حال حاضر تا مرحله بازدید از ملک فرآیند‌ها هوشمندسازی شده است و مهندسان می‌توانند بدون حتی حضور مالک بروند و ملک را بررسی کنند.

گلپایگانی به اقدامات مربوط به صدور پایان کار اشاره کرد و گفت: قول می‌دهیم ظرف دو ماه آینده پایان کار آپارتمان را بدون حضور مالک و ظرف حداکثر یک هفته صادر کنیم.

وی افزود: یکی از موضوعات مهم معماری و شهرسازی بحث نوسازی است و سازمان نوسازی شاهد یک تحول بزرگ در رویکرد بنیادین خودش بوده است و امروز به حوزه بازآفرینی بیشتر توجه می‌شود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: اگر در یک محله زیرساخت‌های شهری ارتقا پیدا کند و اگر ساختار‌های اجتماعی پایدارتر باشد نوسازی کالبدی هم پایدار‌تر خواهد بود.

گلپایگانی افزود: در بافت‌های فرسوده عدد کاهش صدور پروانه فقط ده درصد بوده است و این نشان می‌دهد که هنوز هم مردم در بافت فرسوده علاقه به نوسازی بافت دارند. ما امروز در ۱۸۰ محله در حال بازآفرینی هستیم.

وی با اشاره به این مطلب که رویکرد جدید مدیریت شهری محله محوری است خاطرنشان کرد: ما قول داده‌ایم هزار پروژه در محلات شهر تهران طراحی کنیم و این را در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به اجرا خواهیم رساند و این پروژه‌ها به ارتقا کیفیت زندگی مردم در محلات منجر خواهد شد.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران ادامه داد: یک باب کلیدی باز شده است که به نام خانه‌های کوچک مقیاس آن را می‌شناسیم. ما در تلاشیم تا موانع ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری را از سرا راه برداریم. این ایده در تمام کلانشهر‌های دنیا وجود دارد و این در همه دنیا یک ضرورت است.

گلپایگانی گفت: در تهران سرمایه‌های زیادی در امر مسکن صرف شده است، اما چون درست و به اندازه ساخته نشده است امروز شاهد ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد خالی از سکنه در تهران هستیم در حالی که اگر این‌ها جایی که باید هزینه می‌شد و آنگونه که باید ساخته می‌شد خالی نبود.

وی افزود: ۴۰۰ هزار واحد خالی را در حدود ۱٫۵ میلیارد تومان قیمت واحد ضرب و تقسیم کنید ببینید چه عددی می‌شود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: این مسکن‌های کوچک مقیاس قرار نیست فقط به افراد فقیر اختصاص پیدا کند بلکه یک زوج جوان می‌توانند در یک خانه ۳۰ متری زندگی شأن را شروع کنند.

گلپایگانی افزود: در بازار تهران حدود صد هزار نفر کار میکنند آن هم به صورت مستقیم. حالا به نظرتان نباید برای این تعداد افرادی که کار میکنند فکر منزل و محل سکونت باشیم؟

وی خاطرنشان کرد: یک زوج پیر مرد و پیر زن که به دوران سالمندی رسیده‌اند و توان رفت و روب درست یک خانه بزرگ را ندارند منطقی نیست که به یک خانه ۳۰ تا ۴۰ متری بروند تا زندگی شأن راحت‌تر باشد؟

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران ادامه داد: یکی از راه حل‌های این موضوع ساخت همین خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری است که این طرح آماده شده و به وزارت کشور فرستاده شده است.

گلپایگانی گفت: شهرداری قرار نیست خانه سازی کند بلکه قرار است مشکلات این مسیر را از سر راه بردارد و ما مطمئن هستیم که حتما سرمایه‌های خوبی به این سمت خواهد آمد.

خواندن خبر در سایت منبع

اجاره‌ آپارتمان‌های بزرگ تهران چند؟ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
اجاره‌ آپارتمان‌های بزرگ تهران چند؟ +جدول
اقتصادآنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده رهن آپارتمان متراژ بالا در مناطق شهری تهران طی آذر ماه ۹۸ است. بنابر عرف بازار، در ازای کم کردن یک میلیون تومان از ودیعه، ۳۰ هزار تومان به اجاره‌بهای ماهیانه اضافه می‌شود.

لازم به ذکر است که قیمت آپارتمان های درج شده در این جدول مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت مسکن و نرخ معاملات انجام شده انواع آپارتمان

روزانه به سرویس "قیمت مسکن" در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید

اجاره‌ آپارتمان‌های بزرگ تهران چند؟ +جدول - 4

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان ۷۰ متری در تهران / جدول

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
قیمت آپارتمان ۷۰ متری در تهران / جدول
اقتصادآنلاین نوشت: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان ۷۰متری در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی آذر ماه ۹۷ است.

قیمت آپارتمان در مجیدیه + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
قیمت آپارتمان در مجیدیه + جدول
اقتصاد نیوز: برای خرید واحد مسکونی ۹۴ متری نوساز در مجیدیه خیابان اثنی عشر به سرمایه یک میلیارد و ۵۰۴ تومانی نیاز است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان، برای خرید واحد مسکونی در مجیدیه بسته به موقعیت و سال ساخت باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد.

قیمت آپارتمان در مجیدیه + جدول - 1

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان‌های ۵ ساله در شهر تهران

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
قیمت آپارتمان‌های ۵ ساله در شهر تهران
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان‌هایی با عمر بنای ۵ سال در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی آذر ماه ۹۸ است.

به گزارش افکارنیوز،

لازم به ذکر است که قیمت آپارتمان‌های درج شده در این جدول مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد.

قیمت آپارتمان‌های ۵ ساله در شهر تهران - 2

خواندن خبر در سایت منبع

دو دسته قیمتی در بازار آپارتمان‌های لوکس‌متراژ

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
دو دسته قیمتی در بازار آپارتمان‌های لوکس‌متراژ
دنیای اقتصاد : بررسی قیمت‌های پیشنهادی فروش آپارتمان‌های لوکس‌متراژ در بازار مسکن حاکی از وجود دو دسته قیمتی در این بازار در حال حاضر است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، تحقیقات میدانی از واسطه‌های ملکی نشان می‌دهد قیمت پیشنهادی یک گروه از آپارتمان‌های لوکس‌متراژ که عمدتا نوساز یا زیر ۵ سال ساخت هستند با افزایش قیمت پیشنهادی روبه‌رو شده‌اند اما یک گروه دیگر از این آپارتمان‌ها که علاوه بر ویژگی لوکس‌متراژ بودن، واجد امکانات لوکس از قبیل چند واحد پارکینگ، استخر، جکوزی داخل واحد، سالن ورزش و آمفی تئاتر هستند دچار افت قیمت شده‌اند.

مشاوران املاک می‌گویند قیمت پیشنهادی این املاک از ابتدا حبابی بوده و بعضا بیش از ۱۰ میلیون تومان افت قیمت پیشنهادی را در طول یکی، دو ماه اخیر تجربه کرده‌اند. علت این است که آنها پس از اوج‌گیری قیمت مسکن در اردیبهشت و خرداد امسال که میانگین قیمت معاملات نسبت به ماه‌های مشابه سال گذشته بیش از ۱۱۰ درصد رشد کرد، به فاز «تخلیه حباب قیمتی» در آستانه عمیق شدن رکود ورود کردند و در نتیجه قیمت پیشنهادی آنها همزمان با افت قیمت در عمده نواحی بازار، رو به کاهش گذاشت. در مقابل گروهی از این املاک که به لحاظ امکانات یا موقعیت قرارگیری الزاما در زمره املاک لوکس دسته‌بندی نمی‌شوند و صرفا به لحاظ متراژ، مساحتی بیش از ۱۵۰ مترمربع دارند و البته عمدتا نوساز هستند، در جریان روال متفاوت قیمت‌گذاری برخی از سازنده‌ها پس از تغییر قیمت سوخت، با افزایش جزئی قیمت فایل شده‌اند.

دو دسته قیمتی در بازار آپارتمان‌های لوکس‌متراژ - 1

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

اخبار بیشتر