مصائب مردم استان خوزستان تمامی ندارد!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

مصائب مردم استان خوزستان تمامی ندارد!

دید صبحگاهی ۷ شهر خوزستان، ۵۰ متر

ایسناخبرگزاری ایسنا
دید صبحگاهی ۷ شهر خوزستان، ۵۰ متر
ایسنا/خوزستان مدیرکل هواشناسی خوزستان از کاهش دید افقی هفت شهر به ۵۰ متر در پی وقوع مه در صبح امروز خبر داد.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وقوع مه صحبگاهی در اغلب شهرهای خوزستان اظهار کرد: صبح امروز (۲۷ آذرماه) دید افقی در اهواز، آبادان، امیدیه، شوشتر، ایذه، شادگان و گتوند به ۵۰ متر، در دزفول و ماهشهر به ۱۰۰ متر، در بستان و هندیجان به ۲۰۰ متر، در رامهرمز ۵۰۰ متر و در شوش به ۹۰۰ متر کاهش یافت.

وی با بیان اینکه تا پایان هفته جاری مه یا مه رقیق صبحگاهی در خوزستان وجود دارد، افزود: پدیده مه به تدریج رو به کاهش است.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | نادر سلیمانی با انتشار این ویدئو به مسئولین خوزستان طعنه زد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
نادر سلیمانی بازیگر سینما و تلویزیون فیلمی از جلو در منزلش در آبادان منتشر کرده و کنایه‌ای به مسئولین خوزستان زده است.

از آلودگی هوا و بوی نامطبوع تهران تا مصائب ناتمام خوزستانی‌ها؛ چه کسی به فکر مردم است؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
از آلودگی هوا و بوی نامطبوع تهران تا مصائب ناتمام خوزستانی‌ها؛ چه کسی به فکر مردم است؟
پایتخت در دود و و بوی نامطبوع، شهرهای جنوبی در سیل و فاضلاب؛ این وضعیت این روزهای برخی شهرهای کشور است. مشکلاتی تکراری که مردم هر سال با آن مواجه می‌شوند. اما مسئولان چه کرده‌اند؟ آیا توانایی شناسایی و رفع بوی نامطبوع تهران را ندارند؟ آیا نمی‌توانند راه‌حلی برای رفع آلودگی هوا پیدا کنند؟ رفع مشکل آبگرفتگی پیشکش، آیا نمی‌توانند چاره‌ای بیاندیشند تا هنگام بارندگی، فاضلاب وارد خانه‌های مردم رنج‌دیده اهواز نشود؟ و پرسش اساسی اینکه؛ واقعا زندگی مردم برای مسئولان اهمیت دارد؟

آفتاب‌‌نیوز :

تحقیقات مراجع رسمی در تهران درباره عامل یا عوامل انتشار بوی نامطبوع به شناسایی سرنخ آلودگی بودار منجر شد. روز گذشته شهردار و استاندار در دو نشست جداگانه اعلام کردند: مه دود بودار روزهای اخیر پایتخت می‌تواند ناشی از انتشار گاز دی‌اکسید گوگرد –so۲- با غلظت بالا به عنوان منشأ اصلی باشد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ پیش‌تر مطالعات گروهی از کارشناسان نیز نوع تازه آلودگی هوای تهران -ترکیب گازها و ذرات سمی با بوی نامطبوع- را به گازهای گوگردی نسبت داده بود. با این حال اطلاعات جدید شهرداری و استانداری نشان می‌دهد عامل اصلی انتشار گاز دی اکسید گوگرد، کارخانه‌ها و نیروگاه‌های مصرف‌کننده سوخت مازوت هستند. در تایید این اطلاعات، بازبینی نشانگر‌های شاخص آلودگی هوا در منطقه ۲۰ تهران -محدوده استقرار کارخانه‌های مازوت سوز- از صعود تند و ناگهانی غلظت گاز دی اکسید گوگرد در ساعات عصر روزهای گذشته حکایت دارد. قرار است پرونده آلودگی بودار با اجرای پنج تصمیم ظرف ۳۰ روز آینده به نتیجه قطعی برسد. پیروز حناچی در جلسه روز گذشته هیات نمایندگان اتاق تهران اعلام کرد: با افزایش میزان دی‌‌اکسید گوگرد در هوای تهران، بوی بد تشدید شده است. شهردار تهران البته اظهارنظر نهایی در این ‌باره را منوط به تکمیل مطالعات شهرداری دانست و گفت: ۱۴دستگاه در آلودگی هوا سهیم هستند.

از آلودگی هوا و بوی نامطبوع تهران تا مصائب ناتمام خوزستانی‌ها؛ چه کسی به فکر مردم است؟ - 3

به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، مناظره بخش‌خصوصی و شهردار پایتخت روز گذشته در اتاق بازرگانی تهران در حالی برگزار شد که مطالبات و البته سوالات فعالان اقتصادی از پیروز حناچی عمدتا حول دو محور اصلی آلودگی هوا و ترافیک می‌چرخید. موضوعی که شهردار تهران هم آن را اصلی‌ترین مشکل تهران می‌دانست و تا حدودی به دلایل بروز این دو مشکل نیز اشاره کرد. حناچی در مورد آلودگی هوا اعلام کرد که ۱۴ دستگاه در این خصوص نقش دارند و از سوی دیگر خودروهای تک‌سرنشین ۴۰ درصد، موتورسیکلت‌های کاربراتوری ۱۰ درصد و سایر خودروهای پرتردد مانند اتوبوس‌های شرکت واحد و تاکسی‌ها نیز در این رابطه سهم قابل‌توجهی دارند. او همچنین منشأ بوی نامطبوع این روزهای تهران را ناشی از افزایش میزان دی اکسید گوگرد اعلام کرد. اما درخصوص ترافیک تهران نیز حناچی معضلات سیستم حمل‌ونقل شهری، کمبود امکانات در این خصوص و تمرکز شدید در محدوده تهران را مورد تاکید قرار داد. هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران همچنین در نشست ماهانه خود، به بررسی لایحه بودجه ۹۹ پرداخت. رئیس اتاق تهران در این باره اعلام کرد که بودجه تدوین شده، نیاز به جراحی دارد نه اصلاح. علاوه بر این مجددا حذف دلار ۴۲۰۰ در لایحه بودجه از سوی بخش‌خصوصی مورد تاکید قرار گرفت. مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران در نشست مذکور به تحلیل لایحه بودجه ۹۹ پرداخت و اظهار کرد: در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹ پیش‌بینی‌ شده است که دولت از طریق فروش اوراق ۸۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد. عمدتا خریدار این اوراق بانک‌ها خواهند بود. در این‌ بین دو اتفاق ممکن است رخ دهد؛ اگر بانک‌ها این اوراق را از محل منابع تسهیلات بخرند به‌طور طبیعی سال آینده منابع کمتری برای تسهیلات‌دهی به بنگاه‌های اقتصادی دارند؛ درحالی‌که اغلب بنگاه‌ها از نظر تامین نقدینگی و سرمایه در گردش دچار مشکل هستند و اگر قرار باشد که ۸۰ هزار میلیارد تومان هم برای خرید اوراق هزینه و بلوکه شود، بانک‌ها عملا تسهیلات بسیار کمتری به بنگاه‌ها می‌دهند. رویه می‌تواند این باشد که برای خرید این اوراق از خط اعتباری بانک مرکزی استفاده شود که به دنبال آن افزایش پایه پولی را خواهیم داشت که بسیار خطرناک است. خوانساری افزود: اگر این بودجه اجرایی شود در سال ۹۹ مجددا با جهش ناگهانی نرخ ارز روبه‌رو می‌شویم و همان اتفاقی که در سال ۹۷ افتاد در سال ۹۹ نیز رخ خواهد داد. همچنین نرخ تورم امسال به ۳۹ تا ۴۰ درصد خواهد رسید و با این تورم، نگه‌داشتن ارز در قیمت‌های کنونی ممکن نخواهد بود.

دو معضل بزرگ تهران

پیروز حناچی شهردار تهران در جمع فعالان اقتصادی اعلام کرد: از نگاه مردم دو موضوع آلودگی هوا و ترافیک اصلی‌ترین مشکلات شهر تهران هستند. او در ادامه به بیان علت این دو مشکل پرداخت. به گفته حناچی، تهران حدود ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی و ۳۰ درصد گردش اقتصادی را به خود اختصاص داده است. حال آنکه مساحت این شهر حدود ۲ درصد از کل کشور است. بنابراین با تمرکز شدید در محدوده تهران و اطراف تهران روبه‌رو هستیم. روزانه ۴۰۰ هزار خودرو فقط از جبهه غربی یعنی اتوبان تهران-کرج وارد تهران می‌شوند. مترو تهران در جبهه غربی روزانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار سفر را پوشش می‌دهد. او افزود: بعد از افزایش قیمت بنزین با چالش جدیدتری روبه‌رو شدیم. پیش از آن نیز بحران در حوزه حمل‌ونقل عمومی وجود داشت. در تهران حدود ۳ هزار اتوبوس کمبود داریم و حداقل ۱۶ درصد بار حمل‌ونقل عمومی بر دوش مترو است. با افزایش قیمت بنزین بیش از ۱۲ تا ۱۳ درصد به این بار افزوده شده که نارضایتی‌هایی را نیز به وجود آورده است. این درحالی است که ما هر یک ماه یک ایستگاه مترو را بهره‌برداری می‌کنیم. بنابراین زیرساخت‌ها فراهم است؛ اما یکی از نقاط بحرانی، کمبود ۲ هزار واگن مترو است. دو سوم هر واگن در داخل کشور تولید می‌شود. الان هم آمادگی برای تولید وجود دارد اما مشکلات منابع مالی و ارز باعث شده که وقفه‌ای برای در اختیار قرار گرفتن واگن‌های تهران ایجاد شود. به هر صورت سایه شرایط خاص کشور بر توسعه حمل‌ونقل عمومی تهران هم افتاده است. او افزود: در دوره جدید مدیریت شهری تهران تغییر نگرشی درحال تجربه است. دوشنبه شب همه نگران هوای تهران بودیم. ذرات معلق به نزدیک ۲۰۰ پی‌پی‌ام رسیده بود. وضعیت ۲۰۰ یعنی دیگر باید به تدریج شهر را تخلیه کنیم و خطر جدی می‌شود. بروز این مساله ناشی از همان تمرکزی است که به آن اشاره داشتم. طبیعتا اگر بخواهیم این مساله را کنترل کنیم، علاوه بر کاهش آلاینده‌ها در سطح شهر، باید به تمرکززدایی روی بیاوریم. البته شیوه مدیریت در شهر تهران هم به‌گونه‌ای بوده که به‌طور طبیعی به این تمرکز دامن زده است. حناچی با بیان اینکه بیش از ۷۵ درصد بودجه شهرداری تهران مستقیما به ساخت و ساز وابسته بوده گفت: ما در حال تغییر این رویه هستیم و می‌خواهیم این وابستگی را به ۵۰ درصد برسانیم. برای این اتفاق باید منابع جایگزین تعریف شود. لایحه‌ای که حدود ۳۰ سال از دولت خارج نشده بود، بالاخره به نتیجه رسید. لایحه منابع مالی پایدار برای شهرداری‌ها آخرین مراحل را طی می‌کند. اگر این لایحه تصویب شود نقطه عطفی برای همه شهرداری‌های کشور خواهد بود. او گفت: تمام تلاش ما این است که استراتژی برد-برد را در شهر تهران حاکم کنیم و هر اقدامی را که انجام می‌دهیم منافع شهروندان را هم در تصمیمات‌مان لحاظ کنیم. قطعا این رویکرد شکل پروژه‌ها را نیز متفاوت خواهد کرد. ما آمادگی داریم در حوزه سرمایه‌گذاری و مشارکت از ظرفیت اتاق هم استفاده کنیم.

پس از سخنان شهردار تهران فعالان اقتصادی سوالات و دغدغه‌های خود را با او در میان گذاشتند. خطر فرونشست‌های جدی شهر تهران یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مطرح شده بود که به گفته آنها بخشی از آن ناشی از کاهش سطح آبهای زیرزمینی است. سوال مطرح شده این بود که آیا در برنامه‌ریزی‌های شهری در این باره چاره‌ای اندیشیده شده است؟ علاوه بر این کاهش مجوزهای غیر ضروری برای بهبود رتبه ایران در دوئینگ بیزینس نیز از موارد مورد پیشنهاد بخش‌خصوصی بود. معضل پارکینگ‌های عمومی نیز نه تنها به‌عنوان یکی از علل ترافیک در خیابان‌های تهران مطرح شد، بلکه بخش‌خصوصی پیشنهاد داد تا در این زمینه قیمت‌گذاری پارکینگ‌های خیابانی در دستور کار قرار گیرد. نمایندگان بخش‌خصوصی همچنین از پلمب کردن برخی از تشکل‌ها به دلیل آنکه ساختمانشان کاربری اداری ندارد گلایه کردند و از شهردار خواستند تا به این مساله رسیدگی کند. با توجه به این‌که۲۳۰ هزار واحد فرسوده در تهران وجود دارد از این رو نوسازی بافت فرسوده و بازآفرینی شهری هم از مواردی بود که فعالان اقتصادی به آن اشاره داشتند. به گفته آنها به رغم اینکه دولت در کلام برای این مساله اولویت قائل شده اما همچنان اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است. آنها از شهردار خواستند تا با اتاق بازرگانی در این باره مشورت کند. ایمنی ساخت‌وساز شهری، نظارت شهرداری بر عملکرد راهنمایی و رانندگی، تغییرات مداوم استانداردهای آتش‌نشانی و چالش‌های مرتبط با اخذ مجوز از سازمان نظام مهندسی که منجر به جریمه و هزینه‌کرد بیشتر فعالان اقتصادی می‌شود، ماده ۱۰۰ که به گفته فعالان اقتصادی یکی از فاجعه‌بارترین قانون‌های شهری است و به منبع درآمد شهرداری‌ها بدل شده است و تخلف در تغییر پهنه کاربری، از دیگر مواردی بود که فعالان بخش‌خصوصی به آن اشاره کردند. همچنین فعالان اقتصادی در پاسخ به اعلام آمادگی شهردار تهران درخصوص سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی اعلام کردند که باید پروژه‌ها را تجاری کنید تا بخش‌خصوصی در آنها مشارکت کند. مشکلات استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در ساختمان‌های مسکونی، مساله ضرورت تمرکززدایی و پیشنهاد تفویض اختیار وزارتخانه‌ها به ادارات شهرستان‌ها، مشارکت بخش‌خصوصی در زمینه خرید واگن برای مترو، انتقاد از نرخ پایین خدمات شهرداری و ضرورت ایجاد برند شهری تهران برای توسعه گردشگری هم موضوعات مطرح شده دیگر در جلسه روز گذشته بود. البته سوالاتی نیز از سوی هیات نمایندگان مطرح شد؛ از جمله دلیل عدم تردد خودروهای هیبریدی، علت بوی نامطبوع تهران و برنامه شهرداری برای کاهش آلودگی هوا و ترافیک. در ادامه این نشست، خوانساری، رئیس اتاق تهران نیز به مواردی اشاره کرد. مهم‌ترین موضوع مورد بحث خوانساری به مصائب مربوط به سازمان نظام مهندسی برمی‌گشت. به گفته او، سازمان نظام مهندسی باید نظارت کند نه دخالت در اجرا. در دوره قبل با حاکم کردن نظام مهندسی، شهرداری را به ذلت بردند، پروانه‌فروشی را رایج کردند و به جز فساد هیچ عایدی حاصل نشده است. دومین موضوع بحث آتش نشانی و استانداردهای مربوط به این موضوع بود. خوانساری در این باره گفت: وقتی به کسی پروانه‌ای بر اساس یک استاندارد داده می‌شود، نباید با تغییر روز به روز آیین‌نامه‌ها، هزینه جدیدی را به سازنده تحمیل کنند. در حال حاضر هزینه‌هایی که سازمان نظام مهندسی دریافت می‌کند، هزینه زیادی است. در صورتی که نه نظارت درستی دارد و نه حتی به پروژه‌ها سرکشی می‌کنند. این سازمان صرفا برای مهندسان اشتغال ایجاد کرده است. درحالی‌که اگر ساخت و ساز رونق پیدا کند، اشتغال‌زایی به خودی خود ایجاد می‌شود. مساله دیگری که خوانساری به آن اشاره کرد، تفاوت بیمه پرداختی در ساختمان‌های اداری و مسکونی و تفاوت بسیار بالای آن بود که خواستار رسیدگی به آن شد.

رئیس اتاق تهران همچنین به جمع آوری زباله‌ها اشاره کرد و گفت: در سال ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای این کار هزینه می‌شود. در صورتی که می‌توان از این طریق ۱۰۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرد. اما به محض آنکه اسم بخش‌خصوصی برای انجام کار به میان می‌آید از ما وثیقه‌های سنگین طلب می‌شود. او همچنین پیشنهاد داد تا قیمت پارکینگ‌های حاشیه‌ای در خیابان‌ها افزایش یابد تا معضل ترافیک حل شود. به گفته خوانساری، اگر پارکینگ‌های خیابانی را قیمت‌گذاری کنیم می‌توانیم چند هزار میلیارد تومان درآمد از این محل برای شهرداری کسب کنیم.

منشأ بوی بد تهران

حناچی پس از شنیدن صحبت‌های بخش خصوصی در پاسخ به سوالات و گلایه‌های آنها نکاتی را مطرح کرد. او با بیان اینکه موضوع فرونشست زمین در تهران به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی جدی است، گفت: طی دوره کنونی شهرداری تهران، تلاش کردیم تا از میزان استفاده از منابع زیرزمینی آب بکاهیم و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در حال مرمت‌سازی قنات‌های پرخطر هستیم. وی با بیان اینکه تهران بیش از ۷۰۰ رشته قنات دارد، افزود: رشته قنات‌ها از ویژگی‌های تهران و ری بوده است. به‌رغم اینکه در دوره‌های مختلف برخی قنات‌ها مسدود یا تخریب شده و در برخی موارد، فاضلاب به آنها جریان پیدا کرده اما به‌طور طبیعی این قنات‌ها، شیوه کارکرد خاص خود را برای بارندگی‌های شدید در تهران دارند. درجاهایی که این قنات‌ها مسدود شده باشند نیز به‌طور قطع آب راه خود را پیدا می‌کند. با این حال فرونشست در تهران مساله‌ای است که باید جدی گرفته شود. اتفاقی که در زیر زمین تهران در حال وقوع است را می‌دانیم. اما اتفاقات بیشتر از عمق ۵ تا ۶ متر را نمی‌توانیم تشخیص بدهیم. شهردار تهران سپس به گزارش اخیر موسسه پژوهشی لگاتوم و رتبه‌ کلان‌شهر تهران از منظر شاخص سطح رفاه اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش این موسسه، رتبه تهران در شاخص‌های مختلف از جمله حوزه ایمنی و امنیت ۱۳۱، آزادی‌های شخصی ۱۶۳، حکمرانی ۱۳۸، سرمایه اجتماعی ۱۲۹، محیط سرمایه‌گذاری ۱۲۶، شرایط سرمایه‌گذاری ۱۴۹، دسترسی به بازار ۱۱۰، شرایط زندگی ۷۳، اوضاع سلامت ۸۸، تحصیلات ۷۱ و محیط طبیعی ۱۵۲ و ساختار و کیفیت اقتصاد ۱۰۱ بوده است.

وی سپس با بیان اینکه ۱۴ دستگاه در آلودگی هوا سهیم هستند، افزود: به دلیل گستردگی مسوولیت ما، بخش زیادی از این مساله به شهرداری برمی‌گردد. مساله استاندارد، نفت، سوختی که مصرف می‌شود، محیط‌زیست، صنایع و … در آلودگی هوا نقش موثر دارند. ما نمی‌توانیم سطح آلایندگی در تهران را به صفر برسانیم اما می‌توانیم آن را کاهش دهیم. حدود ۱۰ درصد آلودگی تهران مستقیما مرتبط با موتورسیکلت‌های کاربراتوری و ۴۰ درصد مربوط به خودروهای تک‌سرنشین است. خودروهای پرتردد مانند اتوبوس‌های شرکت واحد و تاکسی‌ها نیز در این رابطه سهم قابل توجهی دارند. آخرین بار که اتوبوس جدید با تعداد زیاد به تهران اضافه شد، مربوط به اواخر دوران شهرداری آقای احمدی‌نژاد بود. یک تعداد اتوبوس محدود هم بعد از آن برای بی‌آر‌تی وارد ناوگان شد. اما پس از آن هیچ اتوبوسی به شکل عمده وارد نشده است. قبلا دولت‌ها ۵ هزار دستگاه اتوبوس را بین شهرداری‌ها توزیع می‌کردند؛ اما از این دست اقدامات دیگر وجود ندارد. این بار هم دولت قول مساعد داده اما شرایط طوری نیست که بتواند به قولش عمل کند.

حناچی سپس در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع استفاده از کاربری ساختمان‌های مسکونی برای کسب‌و‌کار و تشکل‌ها اشاره کرد و گفت: وکلا و پزشکان به لحاظ قانونی می‌توانند در ساختمان‌های مسکونی فعالیت کنند. اما اکنون حتی اگر قانون اجازه داده باشد، مردم با وجود یک مطب در آپارتمان خود موافقتی ندارند. به هر حال برای تشکل‌ها و کسب و کارهای دانش‌بنیان در حال پیگیری حل مساله هستیم. شهردار تهران در ادامه به شناسایی ۳۵۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران اشاره کرد و گفت: امتیاز و مشوق‌هایی که برای بازسازی اماکن موجود در بافت فرسوده داده شده، مردم را تشویق به همکاری کرده است اما اعطای تسهیلات با بهره قابل قبول که وعده آن داده شده بود، محقق نشده است. حال آنکه به‌طور جد به این موضوع رسیدگی می‌کنیم. تقریبا ۷۰ درصد فرسودگی بافت ما با مناطق واجد ارزش‌مان منطبق است. اینها راهش تخریب و بازسازی نیست بلکه مرمت و بهسازی است. او همچنین عدم ایمنی ساخت و ساز را نیز تایید کرد.

حناچی درخصوص راهنمایی و رانندگی نیز گفت: این موضوع در اختیار ما نیست. مشکل این است که ما مسوولیت را به یک نفر و اختیارات را به نفر دیگری می‌دهیم. به هر حال با تشکیل کارگروه‌هایی، در حال همکاری با راهنمایی و رانندگی هستیم.

او به آتش‌نشانی نیز اشاره کرد و گفت: این مساله ضروری نباید به فساد بینجامد و قانون نباید عطف بماسبق شود.

حناچی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بیش از ۷۰ هزار پرونده مرتبط با ماده ۱۰۰ در تهران همچنان مفتوح است، افزود: بخشی از مالیات‌های محلی متعلق به شهرداری‌هاست و هر موضوعی که استفاده‌کننده فراوان در سطح شهر دارد، شهرداری در آن دارای سهم خواهد بود. ما نیز در حال مذاکره با دولت و تفاهم بر سر آن هستیم. وی افزود: شهرداری تهران اقدام به ایجاد فضا و مکانی برای استقرار شرکت‌های استارت‌آپی کرده است و در همین رابطه اتاق بازرگانی تهران می‌تواند به‌عنوان شتاب‌دهنده، وارد همکاری در این عرصه شود. وی سپس به فقدان مطالعه جدی در مورد هزینه-فرصت برخی پروژه‌های شهری اشاره کرد و گفت: اجرای پل طبقاتی صدر در شهر تهران، به لحاظ فنی و مهندسی کار بسیار پیچیده‌ای بوده است اما برای اینکه چرا باید این اتوبان دو طبقه شود، حتی چهار صفحه مطالعه را نمی‌توان پیدا کرد. شاید بهتر بود که به جای دوطبقه کردن اتوبان صدر، دو خط مترو به این منطقه اضافه می‌شد.

شهردار تهران درخصوص ورود خودروهای هیبریدی به ناوگان حمل و نقل پایتخت گفت: دولت در مورد خودروهای هیبریدی مرتبا بحث و گفت‌وگو انجام می‌دهد؛ ما چاره‌ای جز این نداریم که با نگاه به کنترل آلاینده‌ها به ورود خودروهای برقی و هیبریدی، نه از نوع لوکس بلکه از نوع کاربردی به ناوگان حمل و نقل سرعت دهیم. او همچنین گفت: طرح کاهش پسماند را در دستور کار داریم. حناچی درخصوص منشأ بوی بد تهران نیز گفت: هم سال گذشته و هم امسال با این بوی بد در پایتخت مواجه هستیم که اتفاقا ارتباط مستقیمی با پدیده وارونگی هوا دارد، چراکه در این زمان‌ها میزان دی‌اکسید گوگرد (SO۲) در هوای تهران بالا می‌رود و زمانی که آلودگی افزایش می‌یابد، این بوی بد هم تشدید می‌شود. شهردار تهران خاطرنشان کرد: منشأ دی‌اکسید گوگرد، سوخت‌های فسیلی، مازوت و پالایشگاه‌ها هستند و ما نیز بررسی‌هایی در این حوزه انجام داده‌ایم که تا زمانی که مطالعات ما تکمیل نشود، نمی‌توان در مورد منشأ اصلی بوی بد تهران اظهارنظر قطعی کرد. حجم نقدینگی که تهدیدی است در کشور می‌تواند به فرصت تبدیل شود. پارکینگ هم با استفاده از نرم‌افزار کاری را آغاز کرده‌ایم. شرایط سخت‌افزاری آن هم فراهم شده است.

«بم‌بارون» باران در خوزستان

از سویی دیگر، در پی بارش باران در اهواز و اغلب نقاط خوزستان، این استان به حالت بحرانی درآمد به طوری که به علت نبود شبکه دفع آب‌های سطحی و فرسودگی شبکه فاضلاب، ترکیبی از آب و فاضلاب وارد واحدهای مسکونی شد. در بخش‌های زیادی از مناطق کوت عبدالله و شهر اهواز همچون علوی، ملاشیه، عین دو و حصیرآباد، آب همراه با فاضلاب وارد منازل، مراکز تجاری و بیمارستان‌ها شده و مردم را با مشکلات شدیدی مواجه کرد.

روزنامه همدلی درباره وضعیت استان خوزستان نوشته است: خسارت باران از سخاوت آسمان پیشی گرفته و با یک بارش چند ساعته شهر مانند استخری پرآب شده و فاضلاب غلیظ و سنگینی، کف بسیاری از خانه‌ها نشسته است. پروازها کنسل شده و فرودگاه غرق در آب است، بیمارستان شهر خود نیز بیمار است و امکان درمان بیمارانش را ندارد، دانشگاهها و مدارس تعطیل شدند و خودروها گرفتار در باران! آب باران و فاضلاب شهر را بلعیده و بحران شهر را فراگرفته است. سخن از خوزستان است و دردهای ناسور و همیشگی‌اش.

از آلودگی هوا و بوی نامطبوع تهران تا مصائب ناتمام خوزستانی‌ها؛ چه کسی به فکر مردم است؟ - 20

هنوز بحران شهر کوت عبدالله و جولان فاضلاب در کوچه، خیابان و حتی خانه‌های مردم این شهر حل نشده بود و هنوز بوی گند آب سیاه رنگ از همه جای شهر به مشام می‌رسید که بارش سیل آسای باران در شب دوشنبه بسیاری از شهرهای خوزستان را مانند کوت عبدالله فلج کرد.

کوت عبدالله نامی آشنا برای بچه‌های جبهه و جنگ است، اکثر آنان این شهر را خوب می‌شناسند. بسیاری از آمادگاه‌ها و پادگان‌ها که نیروها را به خطوط مقدم جبهه اعزام می‌کردند در این منطقه قرار داشتند و رشادت و مهربانی مردم کوت عبدالله در خاطر خیلی‌ها مانده است. اما اکنون در این شهر به گفته فرماندار کارون حداقل ۱۲ هزار نفر درگیر آبگرفتگی یا همان نفوذ فاضلاب به منازلشان هستند و بیش از ۵۰ هزار نفر نیز در معرض خطر قرار دارند.

شهر غرق در آب

شدت باران دوشنبه شب در برخی از شهرهای خوزستان به حدی بود که در عرض چند ساعت شهر غرق در آب شد و در برخی از شهرهای این استان آب باران به همراه فاضلاب راهش را به سمت خانه‌های مردم کشید و اتاق به اتاق و وجب به وجب آن را فتح کرد تا مردم کوت عبدالله تنها نمانند و شهرهای دیگر خوزستان نیز درد آنان را تجربه کنند.

حجم بارش باران در آبادان آنقدر زیاد بود که بخش‌های زیادی از فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله جمی از جمله پایانه مسافری غرق در آب شد. بارندگی تلفات جانی هم داشت. چهار بیماری که در بخش آی سی یو بیمارستان امام خمینی اهواز بستری بودند نیز قربانی باران پاییزی شدند. رئیس بیمارستان امام خمینی این خبر را تایید کرده و گفت که مرگ این چهار بیمار به دلیل «نوسانات شدید برق شهری» در پی این بارش‌ها بوده است.

همچنین تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آب گرفتگی شدید در یکی از بخش‌های بیمارستان رازی اهواز است. رئیس بیمارستان اهواز در این باره گفت که این بخش «اورژانس قدیمی بیمارستان بدون استفاده» بوده و بیماری در آن وجود نداشته است.

بارندگی دوشنبه شب در استان خوزستان همچنین مدارس و دانشگاه‌های اهواز، کارون، شادگان را به دلیل آب گرفتی روز سه‌شنبه به تعطیلی کشاند. گزارش‌ها حاکی است که ادارات اهواز و کارون نیز تعطیل هستند و دست کم ۱۰۰ خودرو در برخی از مناطق اهواز به دلیل آب‌گرفتگی در راه گرفتار شدند.

اما بارندگی اخیر در خوزستان تنها به آبگرفتگی خانه‌ها، خیابان‌ها و بیمارستان‌ها بسنده نکرد، باعث ریزش یک ساختمان در منطقه حصیرآباد اهواز نیز شد. بنابه گفته ابراهیم قنبری رئیس آتش‌نشانی این شهر پنج مصدوم در پی داشت که زیر آور این ساختمان مانده بودند.

مردم بومی در ویدیوهایی که از وضعیت بغرنج و زندگی آب گرفته خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند، می‌گویند وضعیت شهرهای خوزستان فراتر از بحرانی است که در رسانه‌ها آمده است، آنها می‌گویند: خوزستان را آب برده و مسئولان ما را خواب، چون که این مشکل قصه دیروز و امروز نیست و سالهاست مردم این منطقه این درد را زندگی می‌کنند اما این درد و رنج به جای برطرف شدن سال به سال تمدید می‌شود.

بهانه نبود زیر ساخت

البته همه مسئولان این استان را -آن گونه که برخی از شهروندان خوزستانی در شبکه‌های اجتماعی مدعی شده‌اند-خواب نبرده است. از آن جا که معمولا نبودن زیرساخت بهانه خوبی برای از سر بازکردن هر معضلی است، برخی از آنان با شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیتی که به عهده آنان است به ریسمان کلیشه‌ای نبود زیر ساخت چنگ زده و گفته‌اند همه‌اش تقصیر نبود زیر ساخت است. مثلا غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان گفته «سیستم دفع و جمع‌آوری آب‌های سطحی در اهواز وجود ندارد. بخش زیادی از سیستم فاضلاب هم دچار فرسودگی است و بخش دیگر نیز تنها کشش دفع فاضلاب را دارد.» علی ساری، نماینده مردم اهواز در این باره به ایلنا گفت که در اهواز نزدیک به ۵۰ درصد از کلکتورها یا کانال‌های جمع‌آوری فاضلاب هنوز تکمیل نشده است و تنها در شرق اهواز تصفیه خانه فعال است و در غرب آن هنوز تصفیه‌خانه‌ای برای فاضلاب وجود ندارد. این نماینده مجلس به قدیمی و فرسودگی سیستم فاضلاب شهری اهواز اشاره کرده گفت که «مسئولان این مشکلات را رقم زده‌اند و برای جمع کردن این مشکلات نباید منتظر قطع باران باشند.» به گفته این نماینده مجلس فاضلاب در داخل شهر اهواز، کوت عبدالله، شهرستان کارون، حمیدیه به داخل خانه‌‌های مردم پس زده شده و شرایط بدی ایجاد شده‌است.

قدمت شبکه آب‌وفاضلاب خوزستان بیش از ۷۰ سال است

در این میان، زینب شریفی، استاد دانشگاه و فعال رسانه‌ای در این باره به رسانه‌ها گفته: در تمام سال‌هایی که من کار رسانه‌ای می‌کنم روزی نیست که در مورد شبکه فرسوده فاضلاب، گزارش‌هایی در رسانه‌های مختلف منتشر نشده باشد. قدمت کل شبکه آب‌وفاضلاب استان خوزستان و شهر اهواز بیش از ۷۰ سال است.

شریفی توضیح می‌دهد: هر چند بارها مسئولان در این زمینه‌ تلاش‌هایی داشته‌اند، حالا چه به کمک بانک جهانی و چه به کمک فروش اوراق بهادار؛ اما هیچ‌کدام به نتیجه نرسیده است. اینکه به نتیجه هم نرسیده دلایل مختلفی دارد که ممکن است ضعف پیمانکارهای بی‌کفایت بوده باشد یا اساسا سهل‌انگاری خود مسئولان بوده است یا اعتباری که به آن اختصاص داده شده کفاف درست کردن و سروسامان بخشیدن به این وضعیت و این شبکه فاضلاب را نداده است. این است که با کمترین میزان بارش، همه مناطق درگیر این وضعیت می‌شوند.

آب‌گرفتگی بلای طبیعی نیست سوء مدیریت است

آب‌گرفتگی و جاری شدن فاضلاب در استان خوزستان در شرایطی رخ داده که هنوز چند ماهی از سیل ویرانگر بهار امسال نگذشته است. در فروردین ماه امسال این استان با سیلاب‌های زیادی روبرو شد. اکنون بعد از گذشت ۹ ماه و تکرار شدن آب‌گرفتگی و جاری شدن سیل در این استان نشان دهنده این واقعیت تلخ است که مسئولان و مدیران استانی و کشوری اقدام موثری برای پیشگیری از وقوع سیلاب و آبگرفتگی و پایین آوردن خسارات در شهرهای مختلف این استان انجام نداده‌اند و مثل همیشه در چنین شرایطی و بعد از وقوع حادثه بیشتر از هر چیز زیر ساختها را مقصر اصلی تداوم و تاثیرگذاری جدی آسیبهای ناشی از بارندگی می‌دانند.

بحران‌های زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که بحران ساز می‌شود، کارشناسان بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند، اما با این حال تاکنون هیچ برنامه یا طرح مشخصی که به حل این مشکلات منجر شود از سوی هیچ مسئولی ارائه نشده است گویا آنان هنوز عمق فاجعه را درک نکرده‌اند.

بسیاری معتقدند شرایط کنونی خوزستان بلای «طبیعی» نیست، حاصل سوءمدیریت و ناکارآمدی برخی مسئولان شهری است که ۶ سال قبل تالاب‌های منطقه را پر کردند تا «پروانه‌های ساخت‌وساز» آسان‌تر به فروش برسد و فکر نکردند در این مناطق که سطح آبهای زیرزمینی بالاست، چنین کاری تا چه اندازه می‌تواند بحران ساز باشد. با این حساب آیا می‌شود فقط زیر ساختها را مقصر اصلی ماجرا معرفی کرد؟

خواندن خبر در سایت منبع

نوری: مشکل فاضلاب و برق از اساسی‌ترین مسائل خوزستان است

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین
نوری: مشکل فاضلاب و برق از اساسی‌ترین مسائل خوزستان است
نوری: مشکل فاضلاب و برق از اساسی‌ترین مسائل خوزستان است - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - یک عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس تاکید کرد که پس از بارش‌ها شاهد نارسایی در شبکه برق‌رسانی و پس زدن فاضلاب به داخل شهرهای استان بودیم که باید دولت گام جدی برای حل این مسائل بردارد.

سید راضی نوری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت شهرهای خوزستان پس از بارش‌های چند روز اخیر بیان کرد: در تاریخ ۱۵/ ۱/ ۹۶ دولت مصوبه‌ای را برای تامین اعتبار به منظور حل مشکلات اساسی استان خوزستان به ویژه بحث فاضلاب داشت اما متاسفانه حدود دو سال و نیم از این تاریخ گذشته و اقدام عملی صورت نگرفته است.

وی در ادامه اظهار کرد: سوء مدیریت‌ها باعث شده تا در پی بارش‌ها، آب فاضلاب وارد شهر شده و مشکلات عدیده‌ای را برای مردم ایجاد کند. دولت باید با جدیت مصوبه خود را که حل مسئله فاضلاب و برق استان است، دنبال کند.

نماینده مردم شوش در مجلس تصریح کرد: ما شاهد هستیم به دنبال بارش‌ها شبکه فاضلاب به درستی عمل نکرده و آب آن پس زده و باعث قفل شدن شهر می‌شود. در بارش‌های اخیر نیز به دنبال باران فاضلاب نتوانسته به درستی تخلیه شود و به داخل شهر پس زده است.

نوری در ادامه تاکید کرد: مردم از این وضعیت ناراضی هستند و باید گام جدی‌تری برای حل مشکل فاضلاب و برق استان برداشته شود. مجمع نمایندگان استان خوزستان این موضوع را دنبال کرده و وزیر نیرو باید در خصوص نارسایی‌ها در برق استان که مشکلاتی نیز ایجاد کرده، پاسخگو باشد.

انتهای پیام

نوری: مشکل فاضلاب و برق از اساسی‌ترین مسائل خوزستان است - 10

خواندن خبر در سایت منبع

چرا بارش‌ باران در خوزستان بحران آفرید؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
چرا بارش‌ باران در خوزستان بحران آفرید؟
فاضلاب کوت‌عبدالله چند روز پیش بالا زد، باران که بارید، به جای بوی خاک باران‌زده، بوی گند فاضلاب بالا آمد و بعد فاضلاب حیاط‌ها و خانه‌های کارونی‌ها را گل‌آلود کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، فرماندار کوت‌عبدالله گفت که این منطقه شبکه فاضلاب ندارد اما اهواز که شبکه فاضلاب داشت، چرا باران روز دوشنبه همان بلایی را سر این شهر آورد که چند روز قبل سر کوت‌عبدالله آورده بود اما چندان اعتنایی را برنینگیخته بود، شاید چون کوت‌عبدالله بود، باران دوشنبه باران رسوایی بود و از طرفی هم شاید باران حقیقت، اینکه چه مسوولان بخواهند بپذیرند و چه نه، الگوی اقلیمی هوا در خوزستان تغییر کرده است. حمیدرضا خدابخشی، کارشناس خوزستانی حوزه آب و محیط‌زیست گفت: تغییرات اقلیمی قطعی است، یا این تغییرات در برنامه‌ها و سیاست‌های دولتمردان جایی پیدا می‌کند یا اینکه پس از این، شاهد سیل مصیبت‌بار چنین حوادثی خواهیم بود. خدابخشی با اینکه معتقد است این دانش فعلا در گفتمان مسوولان ما وارد نشده است، اما می‌گوید: شناخت مساله ۹۰ درصد حل مساله است. اگر مسوولان ما به این باور برسند که تغییرات اقلیمی قطعی است، بسیاری از مسائل در آینده پیش از بحران حل خواهند شد.

بارش‌های روز دوشنبه اهواز که منجر به تعطیلی شهر و بالاآمدن سطح آب شد را چگونه تحلیل می‌کنید؟ آیا ما غافلگیر شدیم یا پیش‌آمدن چنین اتفاقی پس از سیل فروردین ماه قابل‌پیش‌بینی بود؟

تعداد پدیده‌های اینچنینی که به ندرت روی می‌دهند، افزایش یافته است. سال گذشته بارش‌های شدیدی را در کوتاه‌مدت تجربه کردیم و آخرین آنها همان سیلی بود که در استان لرستان و خوزستان خسارات بسیاری را به بار آورد. به این پدیده‌ها، پدیده‌های حدی می‌گویند؛ به این معنا که این پدیده‌ها از مرز تحمل و تاب‌آوری یک نقطه عبور می‌کنند، مانند بارش‌های روز دوشنبه که حجم آن از حد تاب‌آوری اهواز و آبادان خارج شد. حد تاب‌آوری یعنی حدی که اگر کمتر از آن باران ببارد، آب باران بدون آب‌گرفتگی از سطح شهری یا حوزه آبریز خارج می‌شود، اما اگر مقدار زیادی باران در کوتاه مدت ببارد دیگر با پدیده معمولی مواجه نیستیم. پیش‌بینی این است که با تغییر اقلیم، تعداد وقوع این پدیده‌ها افزایش خواهد یافت. این گفته نتیجه همایش سیلاب است که آبان ماه امسال در اهواز برگزار شد. دانشمندان حوزه هواشناسی و اقلیم اعتقاد داشتند تغییرات اقلیمی منجر به افزایش این پدیده‌ها می‌شود، یعنی باران در حجم بالا و مدت کوتاهی می‌بارد اما در مجموع میزان سالانه باران کاهش می‌یابد. یعنی در یک سال هم سیل و آب‌بندان داریم و هم خشکسالی و به‌‌رغم وقوع سیل، آخر سال مجموع بارش‌های کمتری را تجربه می‌کنیم. در این همایش تمام دانشمندان و محققان حوزه متفق‌القول موافق بودند که تغییرات اقلیمی قطعی است و باید این تغییرات اقلیمی جایی در برنامه‌ریزی‌ها و قوانین داشته باشد.

به چه شکلی؟

اگر می‌خواهیم که مردم به دردسر نیفتند، باید حد تاب‌آوری را در طراحی‌های شهری و قوانین و برنامه‌ریزی‌ها لحاظ کنیم. مثلا زیرساخت‌های شهری را اگر قبلا با حد بارندگی ۲۰ میلی‌متر طراحی می‌کردیم، باید در برنامه‌های آتی میزان بارش بیش از این نیز لحاظ شود، یا اگر قبلا تاب‌آوری سیل‌بندی را ۳۰۰ الی ۵۰۰ مترمکعب در نظر می‌گرفتیم، حالا باید سیل‌بندها را برای سیلاب‌های بزرگ‌تر آماده کنیم یا اینکه تغییراتی را در جانمایی اسکان و روستا اعمال کنیم. پدیده‌هایی مثل خشکسالی، تندباد، گرما و سرمای زیاد به تناسب هر منطقه باید در قوانین و برنامه‌ریزی‌های آن دیده شوند.

اصلی‌ترین عامل موثر در تغییر اقلیم این منطقه را چه چیزی می‌دانید؟

ایران طبق کنوانسیون پاریس تعهداتی را امضا کرده که باید به تعهدات زیست‌محیطی خود پای‌بند باشد و آنها را در قوانین بلندمدت خود نیز ببیند. طبق کنوانسیون، دولت‌ها مکلف شدند با همیاری هم در کاهش دو درجه دما بکوشند و این کار جز با کاهش گازهای گلخانه‌ای ممکن نیست. ایران نیز باید میزان تولید این گازهای گلخانه‌ای را در صنایع خود کاهش دهد. ایران جزو ۱۰ کشور اول در تولید گازهای گلخانه‌ای است که متاسفانه خود نیز از آثار سوء آن متاثر است. برخی کشورها خود گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنند و از آن کمتر متاثر می‌شوند، اما ایران چنین نیست و می‌توان پدیده آلودگی هوای تهران را هم در نتیجه افزایش این گازهای گلخانه‌ای دید که شهر را به تعطیلی کشاند.

جغرافیای این تغییرات اقلیمی چگونه است؟

جنوب و جنوب ‌غرب کشور چه در ترسالی و چه خشکسالی تغییرات اقلیمی شدیدی را تجربه کرده‌اند. به‌طور کلی می‌توان گفت جنوب خاورمیانه به دلایلی چه در ترسالی و چه خشکسالی تغییرات زیادی را تجربه کرده است. البته این گفته به این معنا نیست که دیگر نقاط جغرافیایی کشورمان از این مساله متاثر نشده‌اند، در برخی نقاط شاهد سیل هستیم، برخی نقاط سرمای شدید. در واقع می‌توان گفت این تغییرات در نقاط مختلف نشانگان متفاوتی دارد، مثلا در خوزستان و جنوب کشور می‌تواند به شکل افزایش دما یا افزایش بارش‌های پی‌در‌پی بروز پیدا کند.

چرا این تغییرات اقلیمی در سامانه هواشناسی پیش‌بینی نمی‌شوند؟

ببینید، به‌طور کلی این مساله از نقاط ضعف انسان است که دقیقا نمی‌تواند بگوید چه‌چیزی، کی، کجا و چطور واقع می‌شود و در پدیده‌های اقلیمی این مساله عدم قطعیت بالایی دارد. یک‌روز پیش از بارندگی روز دوشنبه پیش‌بینی شده بود که این‌ بارندگی صبح رخ می‌دهد، در اهواز حدود ۴۰ میلی‌متر بارش خواهیم داشت و نقاط شمالی استان بارندگی بیشتری را تجربه خواهند کرد اما در عمل چنین نشد. بارندگی بعدازظهر اتفاق افتاد و میزان آن هم ۷۳ میلی‌متر بود. عدم ‌قطعیت‌ در چنین پیش‌بینی‌هایی زیاد است. به‌صورت عملی و تجربی در استان خوزستان دیدیم که یک‌بار پیش‌بینی شد ریزگرد خواهیم داشت اما باران آمد، یک بار پیش‌بینی شد باران خواهیم داشت اما ریزگرد آمد. تغییرات اقلیمی عدم‌قطعیت را تحمیل می‌کند. برای مثال ما در خوزستان می‌دانیم که به‌صورت کلی، چهار روز تابستان احتمالا گرمای بیش از ۵۰ درجه خواهند داشت اما بعد در عمل می‌بینیم که تعداد این روزها به ۴۰ روز رسیده است. یا مثلا اگر دو سال پشت سر هم هوای شهریور شرجی نشود، یعنی تغییری رخ داده است. این تغییرات ابتدا به صورت تجربی حس می‌شود و بعد می‌توان آنها را مطالعه کرد.

یکی از اتفاقاتی که بارش روز دوشنبه به همراه داشت، بالا آمدن فاضلاب در سطح خیابان‌ها و خانه‌ها بود، در صورتی‌که در سیل فروردین 98 چنین اتفاقی با این شدت روی نداد. آیا می‌توان گفت یکی از دلایل بالاآمدن فاضلاب لایروبی نشدن گل‌های به‌جا مانده از سیل فروردین امسال است؟ تحلیل شما چیست؟

پاسخ کوتاه من برای حدسی که شما می‌زنید یک کلمه است: بله، اما همه ماجرا این نیست. مشکلات موجود در دفع پساب‌های شهری و روستایی در استان خوزستان مشکل یک بعدی نیست. شبکه فاضلاب اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان بسیار قدیمی است. ببینید، شهرهایی مثل اهواز در دشت واقع شده‌اند و در این شهرها دفع فاضلاب کار مشکلی است و به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد، زیرا شیب این نواحی کم است. علاوه بر آن خاک این منطقه سست است و شبکه فاضلاب روی صخره سنگ احداث نمی‌شود، بلکه خاک‌های نرم بستر این شبکه هستند و وقتی عمق شبکه زیاد می‌شود، تخلیه فاضلاب نیازمند ایستگاه‌های پمپاژ است و همین امر هزینه بالایی را به مجموعه تحمیل می‌کند. شبکه‌های قدیمی فاضلاب سال‌هاست که اصلاح نشده و معضلاتش روی هم انباشته شده‌اند و حالا بودجه کلانی را می‌طلبد. این اعتبارات با توجه به تورم نرخ امروز، حدود چهار هزار و پانصد تا پنج هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود. البته سامانه تصفیه هم به بودجه دیگری نیاز دارد و تامین این عدد از توان بودجه عمرانی کشور خارج است. احتمالا به همین دلیل هم تاکنون پرداخت نشده است.

چرا فاضلاب در سطح شهر بالا آمده است؟

سیلاب‌ که می‌آید، سطح آب‌های زیرزمینی بالا می‌رود، این اتفاق فشار منفی ایجاد می‌کند و اتفاقی که رخ می‌دهد را می‌توان با یک اصطلاح عامیانه توضیح داد: آب می‌زند زیر لوله‌ها، لوله‌ها شناور می‌مانند و بعد که سطح آب فروکش می‌کند، شکستگی‌هایی در این شبکه کهنه روی می‌دهد. شکستگی که رخ می‌دهد فاضلاب از آن بیرون می‌زند و به روی سطح می‌آید و چون دیگر دفع نمی‌شود، یک بستر نفوذناپذیری شکل می‌دهد. آب و فاضلاب از این محل‌های شکستگی با فشار بیرون می‌زند و پس‌زدگی فاضلاب و شکستگی موجود در شبکه فاضلاب هم بیشتر به دلیل نداشتن اعتبارات لازم برای تعمیر یا بهسازی آن است.

نحوه دفع آب‌های روان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شهری مثل اهواز باید دو سازوکار داشته باشد؛ سازوکار اول سیستم دفع پساب یا آب‌های روان حاصل از بارندگی است و دیگری سیستم دفع فاضلاب است. سیستم‌های دفع آب‌های سطحی تاکنون احداث نشده است و به علت کمبود بودجه فعلا در اولویت شهرداری نیست. تاب‌آوری شهر اهواز را ۲۰ میلی‌متر بارش در ۲۴ ساعت تخمین زده‌اند، حال آنکه دوشنبه حدود ۷۳ میلی‌متر بارش داشتیم، قیاس این دو عدد شرح ماجراست.

راه‌حل شما برای رویارویی با این بحران چیست؟

شناخت مساله ۹۰ درصد حل مساله است. اگر مسوولان ما به این باور برسند که تغییرات اقلیمی قطعی است، این مساله را در برنامه‌ریزی‌ها، قانونگذاری‌ها و اعتبارات وارد می‌کنند و بسیاری از مسائل در آینده پیش از بحران حل خواهند شد. شبکه دفع آب‌های سطی می‌تواند متاثر از این تفکر باشد. البته طراحی این شبکه هم نباید با متر و اندازه پیش صورت بگیرد که در این‌صورت باز تکرار مکررات خواهد شد. اگر ما این تفکر را بپذیریم که اقلیم تغییر کرده است، می‌فهمیم که باید شهر را برای شرایط جدیدی آماده کنیم. این دانش فعلا در گفتمان مسوولان ما وارد نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

اصلاکسی بفکر باد باران گرد وغبار نیست ک ما بخواهیم نظر بدیم تا اختلاص هست خوزستان رو از نقشه باید نادیده بگیرن فعلا اب فاضل اب توی خونمون داره ساختمان منازل رو فرو میریزه مسعولان ب ریشمان میخندن بزار اول خودشون بخورن بعدا بگن دریاچه نفت تقسیم کنیم نظرما ک مهم نیست رآی ما مهمه ما مردمان مرده متحرک هستیم اقای رئیس جمهور قفل باز نشد اسید هم بازش نمیکنه چون جیبشون از فولاد ساخته شده

1 ماه قبل

در ادامه بخوانید

مرگ لحظه‌ای قربانیان ویروس کرونا

تابناکتابناک4 ساعت قبل
«کروناویروس‌ها / Coronaviruses» خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. از علایم اصلی این بیماری می‌توان به تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند. نسخه جهش یافته این بیماری اکنون در چین قربانی می‌‌گیرد و در حال سرایت به دیگر کشورها است. نحوه وقوع مرگ آنی در مبتلایان را می‌بینید.

پرواز وحشتناک یک کامیون در خیابان! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک کامیون به دلیل از دست دادن کنترل خودروی خود به طرز وحشتناکی با خودروهای پارک شده در خیابان تصادف کرد. در این حادثه یک عابر پیاده مصدوم شد. بیشتر بخوانید: زجرکش کردن یک الاغ با کامیون + فیلمانتهای پیام/

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز18 ساعت قبل

معجزه در رانندگی به سبک زن روس! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده زن روس هنگام شروع رانندگی، پدال‌های گاز و ترمز را جابجا فشار داد و با این اشتباه، به جلو و پشت خودرو آسیب وارد کرد. انتهای پیام/

لحظه درآغوش کشیدن فرزندان بعد از ۲ سال نگهداری در مراکز پناهندگی آمریکا + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، نه خانواده‌‌ای که در پی سیاست‌های مهاجرتی دولت دونالد ترامپ از آمریکا اخراج شده‌ بودند اجازه یافتند از گواتمالا عازم فرودگاه بین‌المللی لس‌‌آنجلس شوند و بعد از یک سال و نیم بچه‌هایشان را از نزدیک ببینند. بر اساس تصمیم مهاجرتی دولت ترامپ هزاران خانواده از فرزندانشان جدا شده و فرزندانشان در مراکز پناهندگی و به دور از خانواده نگهداری می‌شوند. بیشتر بخوانید: حقایقی شنیدنی از قوانین ایالات متحده در یک کلاس درس آمریکایی! + فیلمانتهای پیام/

پیشگیری از سرطان سینه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسیاری از بانوان از فایده پرتو درمانی یا مراجعه قبل از بیماری بی خبرند. پرتو درمانی و مراجعه بیمارانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ عادت کردن به کم تحرکی؛ مصرف غذاهای پر چرب؛ استعمال دخانیات و کاهش سن قاعدگی زمینه ساز بروز سرطان سینه است.

اخبار بیشتر