1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

واقعیت فساد و قاعده حمله به ظریف

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: با تخریب و استیضاح ظریف موافق نیستم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: با تخریب و استیضاح ظریف موافق نیستم
ظریف موارد پولشویی رایج را بیش‌تر مطرح می‌کند یعنی قاچاق کالا.

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  با اشاره به هجمه های که این روزها به وزیر امور خارجه می‌شود در مورد سخنانش درباره وجود پول‌شویی در کشور گفت: بنده شخصا صحبت‌های آقای ظریف را نقد کردم و گفتم که صحبت‌هایشان غیرمستند است و معتقدم که هر کسی سندی دارد باید آن را ارائه دهد.

نماینده اسلام‌آباد غرب  دالاهو( کرمانشاه) در مجلس در گفت‌وگو با عصر ایران ادامه داد:  البته آقای ظریف موارد پولشویی رایج را بیش‌تر مطرح می کند یعنی بحث قاچاق کالا و مقابله ایران با مواد مخدر را مورد تاکید قرار دادند که اگر در این زمینه توضیح دهند برای مردم بهتر است .

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: با تخریب و استیضاح ظریف موافق نیستم - 3

این نماینده مجلس بیان کرد: اینکه عده ای این مسئله را بهانه قرار داده‌اند و به سمت استیضاح و تخریب آقای ظریف رفتند را نمی‌پسندم چراکه در شرایط کنونی آقای ظریف به عنوان وزیر امور خارجه هم‌در بحث دیپلماسی عمومی که دشمنان ما علیه ما ناجوانمردانه عمل می کنند و هم در دیپلماسی رسمی که موضوع برجام و مناسبات اروپا و مناسبات دو جانبه است وظایف خطیری به عهده دارند و در این زمینه کار می کنند.

وی تاکید کرد:می شود از آقای ظریف سوال کرد و یا نسبت به وی انتقاد داشت ولی با استیضاح و تخریب وی در شرایط فعلی موافق نیستم .

خواندن خبر در سایت منبع

رییس کمیسیون امنیت ملی: فضای مجلس نسبت به ظریف، استیضاح نیست / دیپلماسی ما باید تقویت شود

انتخابخبرگزاری انتخاب
رییس کمیسیون امنیت ملی: فضای مجلس نسبت به ظریف، استیضاح نیست / دیپلماسی ما باید تقویت شود
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که موضوع پولشویی را در حد استیضاح نمی دانم، گفت: فضای کلی مجلس در قبال وزیر امور خارجه استیضاح نیست.
رییس کمیسیون امنیت ملی: فضای مجلس نسبت به ظریف، استیضاح نیست / دیپلماسی ما باید تقویت شود - 0

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که موضوع پولشویی را در حد استیضاح نمی دانم، گفت: فضای کلی مجلس در قبال وزیر امور خارجه استیضاح نیست.

«حشمت الله فلاحت پیشه» در گفت وگو با ایرنا درباره تدوین تقاضای استیضاح «محمد جواد ظریف» از سوی برخی نمایندگان عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: استیضاح حق نمایندگان است اما دیپلماسی ما در حال حاضر با توجه به شرایط باید تقویت شود.

«حسینعلی حاجی دلیگانی» روز گذشته از جمع آوری امضا برای استیضاح ظریف خبر داد و گفت: وزیر امور خارجه اخیرا اظهاراتی درمورد پولشویی در کشور مطرح کرد، وی قرار بود تا امروز مدارک خود را در اختیار نمایندگان قرار دهد که این کار انجام نشد.این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: به دلیل آن که ظریف مدارک خود درمورد پولشویی در کشور را در اختیار مجلس قرار نداده از این رو ما استیضاح وی را تدوین کرده ایم.حاجی دلیگانی همچنین گفت: هنوز امضاهای این طرح جمع آوری نشده است و از امروز امضاهای این طرح استیضاح را جمع آوری کرده و پس از آن به هیات رییسه مجلس ارائه می کنیم.

**تصمیمات درمورد CFT نیازمند نزدیکی نظرات اجماعی استرییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین از برگزاری جلسه کارگروه مشورتی مرتبط با لایحه کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) خبر داد و یادآور شد: بر اساس مصوبه کمیسیون امنیت ملی مجلس، قرار است که این کارگروه به صورت تخصصی و با زمان بیشتر موضوع را بررسی کند.فلاحت پیشه ادامه داد: در این جلسه نظرات مشورتی اخذ و در نهایت در جلسه ای که کمیسیون امنیت ملی با نماینده شورای نگهبان خواهد داشت ایرادات مورد بررسی قرار می گیرد.وی با یادآوری این که ظریف وزیر امور خارجه، عباسعلی کدخدایی و لعیا جنیدی به عنوان نمایندگان شورای نگهبان و دولت و برخی اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در این جلسه حضور داشتند، گفت: نماینده ای از شورای عالی امنیت ملی در این جلسه حضور نداشت.وی تاکید کرد: کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است که برخی تصمیمات را می توان بر مبنای اکثریت و رای گیری اتخاذ کرد اما برخی تصمیمات مانند لایحه کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) نیازمند نزدیکی نظرات اجماعی است و به همین دلیل طرف های مختلف در این جلسه دعوت شده اند.

خواندن خبر در سایت منبع

پولشوها مشغول کار هستند/ جدال ظریف با پول کثیف

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
پولشوها مشغول کار هستند/ جدال ظریف با پول کثیف
ایران نوشت: ظریف وارد منطقه‌ای شده که جریمه ورود به آن از نظر مخالفانش کمتر از برکناری نیست؛ دیروز یک نماینده مخالف دولت گفت که طرح استیضاح وزیر خارجه را کلید زده است. دلیل این طرح سخنان اخیر محمدجواد ظریف در تأیید وجود پول‌شویی گسترده در کشور است.

حرف‌های اخیر ظریف یک نکته مهم داشت؛ جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتماً آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند. آیا همین جاها دوباره مشغول کار شده‌اند؟ خیلی‌ها بوده‌اند که در روزهای اخیر گفته‌اند حملات به وزیر خارجه حاصل آن است که او آب در خوابگه مورچگان ریخته. به هر حال مجموع آمارهای رسمی که در دسترس هستند، تأیید می‌کنند که سالانه حداقل چیزی حدود ۳۰ میلیارد دلار درآمد کثیف در کشور تولید می‌شود که به طور طبیعی باید پول آن برای ورود به بازار مالی شسته شود. هیچ شکی نیست که دارندگان این پول‌های کثیف قسمتی از درآمد خود را هم صرف تبلیغات و همین طور قرار گرفتن در موقعیت‌های موجهی بکنند که حاشیه امن آنها را بالا می‌برد. آیا کسی می‌داند مبالغ چند صد میلیونی تا چند میلیاردی هزینه‌کرد نامزدهای انتخابات مختلف از کجا تأمین می‌شود؟

آیا امکان ندارد که پول‌های کثیف در لابلای این مبالغ وارد سبد دخل و خرج ستادهای انتخاباتی شوند؟اصلاً بیایید از حوزه احتمالات خارج شویم و به مثال‌های قطعی بپردازیم؛ تبلیغات تلویزیونی گسترده فعالیت‌هایی نظیر پدیده شاندیز یا مؤسسات مالی غیر مجاز چگونه ماه‌ها و حتی سال‌ها یکی از تأمین‌کنندگان منابع رسانه ملی بود؟ مدیران همین مجموعه‌ها چگونه برای مدت‌ها به شکل آشکار و عیان از نزدیکان چهره‌های متنفذ محسوب می‌شدند؟حالا می‌شود به پاسخ این سؤال جدی‌تر فکر کرد که آیا گردانندگان فعالیت‌های مشابه در کشور که از طرف ظریف مورد تهدید واقع شده‌اند، تنها نظاره‌گر او باقی خواهند ماند؟** فرصت سوزی مخالفان FATF

سه ماه دیگر تا پایان مهلت چهار ماهه FATF به کشورمان باقی مانده، مهلتی که شاید دیگر تمدید نشود اگر تکلیف لوایح چهارگانه تا ۲۷ بهمن‌ماه مشخص نشود. یک سال است که مخالفان دولت تلاشی جدی و شبانه‌روزی برای زمین زدن این لوایح و عدم پذیرش شروط FATF توسط ایران را در دستور کار دارند.این جدای از مخالفت‌های قبل از آن از سال ۹۴ است. سه ماه پیش رو آخرین مرحله از این مارتن نفسگیر است که نهایتا یک طرف بازی باید بتواند حرف خود را به کرسی بنشاند. کار لوایح حالا در گردنه شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام گیر کرده است. فشار به ظریف و پیش کشیدن طرح استیضاح او در شرایطی که کوچک‌ترین امیدی هم برای موفقیت این طرح وجود ندارد شاید از یک منظر ناظر به هدر دادن همین مهلت سه ماهه باقی مانده باشد.مهلتی که می‌تواند با ایجاد حاشیه‌های جدید و بر هم زدن تمرکز فعالیت مجلس و دولت از بین برود. مضافاً اینکه همواره سابقه نشان داده که رادیکال کردن فضا بر مجموعه‌هایی چون شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند تأثیر جدی داشته باشد و میزان مقاومت آنها در برابر تجدید نظر را افزایش دهد.چیزی که سخت مورد تمایل مخالفان دولت است تا کار لوایح چهار گانه در سه ماه پیش رو به سرانجام نرسد و حرف آنها درباره FATF به کرسی بنشیند. کاری که برای برجام موفق به انجام آن نشدند.۲۱۴۲۱۴

خواندن خبر در سایت منبع

واقعیت فساد و قاعده حمله به ظریف

فراروخبرگزاری فرارو
واقعیت فساد و قاعده حمله به ظریف
مشخص است که حمله‌های جدید به آقای ظریف از همان درد قدیمی و مزمن در سیاست ورزی ایران رنج می‌برند که چیزی جز فدا کردن واقعیت و منافع ملی به پای سود‌های جناحی و آن هم با توسل به رویکرد‌های پوپولیستی نیست. این عارضه مهم باعث ایجاد وضعیتی در کشور شده که سبب می‌شود ساختار اجرایی، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی با تأخیر جدی به واقعیت‌های موجود اشراف پیدا کند.

واقعیت فساد و قاعده حمله به ظریف - 1

مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس در ایران نوشت:  وزیر امور خارجه کشورمان در حالی مجدداً هدف حملاتی جدید قرار گرفته که کمتر کسی در گزاره مطرح شده توسط او که مبنای این حملات است، می‌تواند شک کند؛ اینکه در کشور ما فساد‌های اقتصادی، ضعف‌ها و خلأ‌های ساختاری و قانونی و به تبع آن پدیده پولشویی گسترده وجود دارد.جالب اینکه مخالفان آقای ظریف که او را اکنون به باد انتقاد گرفته‌اند هم سال‌هاست بر همین گزاره یعنی وجود فساد‌هایی که منجر به پولشویی گسترده در کشور شده‌اند از قاچاق گرفته تا فرار مالیاتی تأکید دارند.با این توصیف مشخص است که حمله‌های جدید به آقای ظریف از همان درد قدیمی و مزمن در سیاست ورزی ایران رنج می‌برند که چیزی جز فدا کردن واقعیت و منافع ملی به پای سود‌های جناحی و آن هم با توسل به رویکرد‌های پوپولیستی نیست. این عارضه مهم باعث ایجاد وضعیتی در کشور شده که سبب می‌شود ساختار اجرایی، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی با تأخیر جدی به واقعیت‌های موجود اشراف پیدا کند.به عبارت بهتر در این وضعیت آگاهی ما از واقعیت موجود و اعتراف به آن و به تبع این‌ها انجام واکنش متناسب همیشه «دیرهنگام» و حتی در مقاطعی بلااثر بوده است. به طور مثال زمانی که در کشور ما زمینه‌های بروز فساد رخ می‌نمایاند، اصل این موضوع تکذیب می‌شد. وقتی ما به مرحله نهادینه شدن فساد رسیدیم، تازه سیستم داشت درباره نشانه‌های بروز فساد حرف می‌زد. در مرحله بعدی وقتی فساد در ساختار اجرایی و اداری ما رخنه کرده بود، سیستم تازه به وجود فساد در کشور معترف بود، اما نفوذ آن در این ساختار را قبول نداشت و الی آخر.به واقع در اثر همین دست درگیری‌ها و دیدن موضوع فساد از عینک مناسبات جناح‌های سیاسی، این پدیده همیشه یک قدم از مرز تشخیص و اقدام مسئولان ما جلوتر بوده و توانسته رشد کند. چرا که از نظر نیرو‌های حاضر در قدرت در کشور ما که مجموعه‌ای از سیاسیون از جناح‌های مختلف هستند این فساد بهترین اهرم برای رقابت سیاسی بوده. در چنین نوع مناسباتی است که خطر این پدیده برای کل سیستم نادیده گرفته شده است و علی رغم همه توصیه‌ها و شعار‌ها روز‌به‌روز شاهد بسط آن در شئون مختلف هستیم.حملات اخیر به آقای ظریف هم از همین قاعده پیروی می‌کنند و خارج از همین چارچوب استفاده‌های جناحی از مباحث ناظر به فساد نیستند. شاید منطقی‌ترین صحبتی که بتوان با افرادی که هم اکنون درصدد ضربه زدن به وزارت خارجه در این برهه و با بهانه‌های اخیر هستند مطرح کرد، این است که فرض می‌گیریم مخالفان محترم موفق شدند در روند اخیر حتی وزیر خارجه را برکنار هم کنند، آن وقت آیا با این کار آمار ۱۴ و نیم هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی از بین می‌رود؟آیا این روند می‌تواند واقعیت قاچاق چندین میلیارد دلاری کشور را تغییر دهد؟ حتی فرض کنیم که این دست رفتار‌ها و واکنش‌ها باعث شود که آمار‌های واقعی فساد و پولشویی در کشور هم بایکوت شوند و از اعلام عمومی آن‌ها ممانعت به عمل بیاید. آیا این باعث خواهد شد که تأثیر عینی و عملی فرآیند‌های پولشویی بر اقتصاد کشور نمایان نشوند؟در بهترین حالت، حملات اخیر به آقای ظریف یک ساده‌انگاری و کج فهمی بسیار روشن از واقعیت فساد و پولشویی در کشور است. آن هم اگر این موضوع را از گزاره‌های خود کنار بگذاریم که پولشویان به هر حال راه‌هایی را برای تأثیر بر مناسبات سیاسی دست بالای کشور پیدا می‌کنند تا نقابی موجه را بر چهره بزنند.این موضوع که سخنان ظریف پاس گل به دشمنان خارجی ایران هم هست، بیشتر یک بهانه سطحی و طنزآمیز به نظر می‌رسد. آیا نهاد‌های بین‌المللی و دولت‌های متخاصم برای پی بردن به واقعیت فساد و پولشویی در حال وقوع در کشور منتظر بیرون آمدن همین چند جمله از دهان وزیر خارجه بودند؟در واقع آیا آن همه دستگاه عریض و طویل و تخصصی تاکنون هیچ آنالیز و تفسیری از آمار‌های مختلف رسمی وقوع جرایمی، چون قاچاق، فرار مالیاتی، کلاهبرداری مؤسسات مالی غیرمجاز، تجارت مواد مخدر و ... نداشته‌اند که حالا سخنان ظریف دستاویز آن‌ها باشد؟مضافاً اینکه باید پرسید آیا از نظر این عزیزان موضعگیری دشمنان علیه ما اینقدر ترسناک‌تر از تبعات وقوع پولشویی گسترده در کشور است که برای گریز از اولی، گزینه دوم را به این راحتی قبول می‌کنند؟ حمله به ظریف یا هر کس دیگری که از وضعیت فساد در کشور سخن می‌گوید، هیچ تغییری در واقعیت نخواهد داشت.مسأله کشور ما اکنون این نیست که کدام جناح از فساد حرف می‌زند یا آن حرف‌ها مورد سوء استفاده چه کسانی قرار می‌گیرند. چرا که اصل وقوع این فساد‌ها برای کشور آنقدر تبعات منفی در حوزه‌های مختلف داشته و دارد که خود اولین و بزرگ‌ترین تهدیدی است که باید برای مبارزه با آن هر فرع دیگری را کنار گذاشت.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش انتقادها از ظریف

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
افزایش انتقادها از ظریف
دنیای اقتصاد : هجمه‌ها علیه محمدجواد ظریف درباره آنچه از پولشویی گسترده در کشور در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین گفت، حالا به اوج خود رسیده است. در این باره علاوه بر رسانه‌های منتقد دولت، نمایندگان مخالف دولت یعنی نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری در مجلس دست به کار شده‌اند و طرحی برای استیضاح وزیر امور خارجه تدوین کرده‌اند. البته این طرح به اذعان علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیات‌رئیسه مجلس، به هیات‌رئیسه پارلمان ارائه نشده است.

آنها چند روز پیش با تدوین طرحی درخواست کرده بودند که وزیر امورخارجه با حضور در کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس در این زمینه توضیحاتی ارائه کند و در صورتی که از توضیحات ظریف قانع نشوند، این درخواست برای بررسی بیشتر به قوه‌قضائیه ارجاع شود. حسینعلی حاجی دلیگانی، احمد علیرضا بیگی، محسن کوهکن، نادر قاضی‌پور، اکبر ترکی، مجید ناصری‌نژاد، ضیاءالله اعزازی، محمد حسن‌نژاد، سیدجواد حسینی‌کیا، اکبر رنجبرزاده و محمدعلی پورمختار امضاکنندگان این درخواست بوده‌اند.

با این حال به نظر می‌رسد حضور ظریف در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در روز یکشنبه هم برای این نمایندگان کافی نبود و در نهایت طرح استیضاح او را کلید زدند. دیروز حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس با اشاره به تدوین طرح استیضاح ظریف به خبرگزاری تسنیم توضیح داد: این طرح در حال تدوین است و قرار است در روز‌های آینده برای این طرح امضا جمع‌آوری شود. او ادامه داد: با توجه به اینکه آقای ظریف در چند روز گذشته اظهاراتی درباره وجود پولشویی گسترده در کشور عنوان کرده بود به وی تا سه‌شنبه ۲۹ آبان فرصت داده شده بود که مدارک خود را در این باره در اختیار نمایندگان قرار دهد. نماینده شاهین شهر تصریح کرد: با توجه به اینکه آقای ظریف مدارک خود را در این زمینه به نمایندگان ارائه نکرد نمایندگان نیز طرح استیضاح وی را تدوین و پس از جمع‌آوری امضا تقدیم هیات‌رئیسه مجلس می‌کنند.تکذیب یک شایعه

البته در این میان دیروز خبرگزاری فارس به نقل از شنیده‌هایی خبر داد که بر اساس رویه جدید قوه‌قضائیه چنانچه کسی ادعایی درخصوص وقوع جرم در کشور داشت مثل ادعاهای آقای ظریف، قوه‌قضائیه رسما نامه‌ای را از سوی دادستانی برای فرد ارسال کرده و از وی می‌خواهد ظرف ۱۰ روز تا دو هفته مستندات را برای پیگیری، ارائه کند. بر اساس این خبر، برای وزیر امور خارجه هم به لحاظ اهمیت موضوعی که عنوان کرده است همین اقدام صورت گرفته و از او خواسته شده تا مستندات خود را ارائه کند.

این در حالی است که بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در گفت‌وگو با «ایسنا» با رد این شایعه گفت: ما تاکنون در این ارتباط نامه‌ای از قوه‌قضائیه دریافت نکرده‌ایم. از سوی دیگر در جلسه علنی دیروز مجلس، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در تذکری از ظریف خواست تا مستندات پولشویی را به مجلس ارائه کند تا موضوع پیگیری شود؛ زیرا این امر برای نظام هزینه ایجاد کرده است که باید مورد بررسی قرار گیرد.حمایت نوبخت از ظریف

با این همه محمد باقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در توییتی به دفاع از وزیر امور خارجه پرداخت. او در این توییت نوشت: «پس از سخنان آقای ظریف درخصوص پولشویی و ضرورت مبارزه با آن، عده‌ای معترض و متقاضی ارائه سند از وزیر امورخارجه شدند.» نوبخت در این توییت دو سوال از منتقدان مطرح کرد؛ او نوشت: «آیا معترضان میلیاردها دلار قاچاق در کشور را که همواره مسوولان نظام درباره آن هشدار داده‌اند، نفی می‌کنند؟ یا برخلاف قانون درآمد حاصل از آن‌را پول کثیف نمی‌دانند؟!»

این اما پایان حمایت مقامات دولتی از آنچه ظریف درباره پولشویی در کشور گفته بود نیست. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری نیز در توییتی به دفاع از وزیر امور خارجه پرداخت. او در این توییت که با جمله «برای محمد جواد ظریف» آغاز می‌شود، نوشت: «از انسانی موفق خواستند تا راز خود را با دیگران در میان بگذارد. لبخندی زد و گفت: موفقیت من زمانی آغاز شد که نبردهای کوچک را به جنگجویان کوچک واگذار کردم. دست از جنگیدن با کسانی کشیدم که کوچکی خود را با تهمت به بزرگان پنهان می‌کردند. سعی نکردم انتظارات دیگران را برآورده کنم و همه را شاد و راضی نگه دارم. دیگر سعی نکردم کسی را راضی کنم که درباره من اشتباه می‌کند. آنگاه شروع کردم به جنگیدن برای: اهدافم، رویاهایم، ایده هایم و سرنوشتم.روزی که جنگ‌های کوچک را متوقف کردم روزی بود که مسیر موفقیتم آغاز شد. هر نبردی ارزش زمان و روزهای زندگی ما را ندارد.»حمایت سفیر از آقای وزیر

همچنین مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه هم در واکنشی توییتری در رابطه با هجمه‌ها علیه ظریف، نوشت: «جواد ظریف دیپلماتی در تراز جهانی است که نه تنها شنوندگانش در غرب را به تحسین وامی‌دارد؛ بلکه در شرق نیز مورد توجه و احترام است. نگاه وی به سیاست خارجی فراگیر است و ۲۴ سفرش به روسیه طی ۵ سال شاهد این واقعیت است. نماینده‌ای خوب در دفاع از کشور و نظام است و از جان مایه می‌گذارد.»

ماجرای این انتقادها و حمایت‌ها به گفت‌و‌گوی ۲۰ آبان‌ماه امسال محمدجواد ظریف با خبرآنلاین باز می‌گردد که در آن گفته بود: پولشویی در کشور یک واقعیت است و هشدار داد که دلیل فضاسازی‌هایی که علیه مصوبه‌های ضدپولشویی می‌شود منافع اقتصادی افراد است.

او در این گفت‌وگو با بیان اینکه «بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند»، تاکید کرده بود: «من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جا‌هایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صد‌ها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند. با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضاسازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آنها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضاسازی‌شان کنند.»

وزیر امور خارجه همچنین روز دوشنبه ۲۸ آبان ماه نیز در گفت‌و‌گویی دیگر در واکنش به اظهارات منتقدان و درخواست مستندات از وی گفته بود: «کسانی که به من ایراد گرفتند، به نظام اتهام زدند و مستندات سخنانم در دسترس عموم است.» ظریف تاکید کرد که «من کاملا مشخص صحبت کردم، اما برخی دوستان برای اهداف سیاسی خود همه چیز را فدا می‌کنند. نوار اظهاراتم در این خصوص وجود دارد؛ درخواست می‌کنم افرادی که نسبت به اظهارات بنده اعلام نظر کردند در مورد محتوا صحبت کنند نه محتوایی که خودشان ساخته اند».  ظریف در این زمینه توضیح داد که آخرین مستند در ارتباط با این موضوع هم مربوط به افرادی است که با داشتن شبکه پولشویی گسترده اخیرا مجازات شدند، علاوه‌بر این شبکه‌های پولشویی گسترده دیگر نیز مستند شده است، لذا نیازی به توضیح بیشتر من نیست.»

هجمه‌ها علیه ظریف در شرایطی افزایش یافته که مجلس ۴ لایحه از پیش شرط‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را تصویب کرده و اگر این لوایح به تایید شورای نگهبان و مجمع تشخیص برسد، می‌تواند زمینه ساز خروج ایران از فهرست سیاه FATF باشد؛ لوایحی که همچنان بر سر تایید آنها اختلافات زیادی وجود دارد. مهم‌ترین ماموریت گروه ویژه اقدام مالی FATF مقابله با پولشویی در کشورهای دنیا است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کاهش سرمایه گذاری‌ها در صنعت برق

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
پیام باقری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه تناسبی بین قیمت تمام شده و قیمت دریافتی برق از مردم وجود ندارد، افزود: این موضوع سبب بروز مشکل در ترازمنفی مالی صنعت برق شده که این رویه علت اصلی بدهی‌های سنگین وزارت نیرو به بخش خصوصی است. وی بابیان اینکه پول دریافتی از مردم به درستی به صنعت برق بازگشت داده نمی‌شود، گفت: بخشی از این پول به بصورت یارانه به مردم پرداخت می‌شود که البته به دلیل نظام نامناسب تعرفه‌ها هرمشترکی که مصرف بیشتری دارد یارانه بیشتر و هر مشترکی مصرف کمتری داشته باشد یارانه کمتری دریافت می‌کند. نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده باید تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت نصب شده در نیروگاه‌های کشور به ۱۰۰ هزار مگاوات برسد، ادامه داد: برای دستیابی به این ظرفیت باید سالانه ۵ هزارمگاوات نیروگاه با سرمایه ۵ میلیارد دلاری نصب شود که این موضوع ممکن نیست، و این رویه خاموشی‌ها را در پی دارد. باقری افزود: برق نیز مانند هر کالایی دارای قیمت تمام شده دارد که پیشنهاد ما به دولت پرداخت نرخ واقعی برق از طرف مشترکین پر مصرف است.

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.
فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۹۵ هزار تومان است.

اخبار بیشتر