مجلس نمایندگان آمریکا به طرح استیضاح ترامپ رای مثبت داد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

مجلس نمایندگان آمریکا به طرح استیضاح ترامپ رای مثبت داد

گام بعدی استیضاح ترامپ چیست؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
گام بعدی استیضاح ترامپ چیست؟
این روزها موضوع استیضاح «دونالد ترامپ»، بیش از هر موضوع دیگر خبرساز شده است. به نظر می‌رسد ترامپ به موضوعی گرفتار شده که پیش از او «بیل کلینتون» در سال 1999 بدان دچار شده است.

به گزارش مشرق، پروسه استیضاح ترامپ با توجه به اینکه اکثریت مجلس سنا در اختیار جمهوری‌خواهان است نسبت به سایر استیضاح‌های انجام شده در آمریکا متفاوت است چرا که سنا به شرطی که به سناتورها ثابت شود رییس جمهور مرتکب جرائمی مانند، خیانت، دریافت رشوه، ادای شهادت دروغ یا سوء استفاده از قدرت شده، می‌تواند رییس جمهور را برکنار کند.

پروسه استیضاح

استیضاح رئیس جمهور در آمریکا در دو مرحله انجام می‌شود؛ مجلس نمایندگان تنها مسئول اقامه دعوا، طرح موضوع استیضاح و تحقیق و تفحص درباره اتهام وارد شده به رییس جمهور است و سپس این مجلس سنا است که وظیفه برگزاری جلسه محاکمه رییس جمهور و صدور حکم نهایی را بر عهده دارد. به عبارت دیگر در نهایت ۱۰۰ سناتور مجلس سنا درباره نتیجه استیضاح تصمیم‌گیری خواهند کرد.

با توجه به این موضوع که جمهوری‌خواهان ۵۳ کرسی این مجلس را در اختیار دارند و برکناری رئیس جمهور دست‌کم به ۶۷ رأی موافق نیازمند است، احتمال موفقیت دموکرات‌ها که تنها ۴۷ کرسی را در اختیار دارند، چیزی نزدیک به صفر است. در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که دموکرات‌ها با علم به اینکه برای برکناری ترامپ ۲۰ رأی در مجلس سنا کم دارند، چرا اقدام به استیضاح ترامپ کرده‌اند؟ آیا اساسا موضوع اقامه دعوا علیه ترامپ توسط مجلس نمایندگان آن قدر قوی است که بتواند منجر به تضعیف جایگاه او و تاثیرگذاری بر افکار عمومی شود؟

ماجرای تماس تلفنی با رییس جمهور اوکراین چه بود؟

متن مکالمه منتشر شده ترامپ با «ولادیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین نشان می‌دهد او از زلنسکی خواسته پرونده قضایی علیه هلدینگ «بریسما» که «هانتر بایدن» پسر «جو بایدن» عضو هیأت مدیره آن است و به فساد مالی متهم است را دنبال کند تا ضربه‌ای به شخص جو بایدن کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ با نشان دادن فساد فرزندش وارد کرده و عملا شانس پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری را کاهش دهد. هرچند ترامپ به کلی منکر این موضوع می‌شود، اما شواهد نشان می‌دهد او برای تحت فشار قرار دادن اوکراین، کمک‌های نظامی آمریکا به این کشور را به حالت تعلیق درآورده و زمانی با ادامه کمک‌ها موافقت کرده که زلنسکی به او اطمینان داده، دادستان کل اوکراین پرونده فساد مالی هانتر بایدن موسوم به «بریسما» را پیش می‌برد. از منظر نمایندگان مجلس ایالات متحده و دموکرات‌ها این امر نوعی سوءاستفاده از قدرت برای رسیدن به منافع فردی است، موضوعی که بر اساس قانون اساسی این کشور دلیل محکمی برای اقامه استیضاح به شمار می‌رود.

اتهامات علیه ترامپ

پس از هفته‌ها تحقیق و بررسی کمیسیون اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا که مامور انجام تحقیقات مربوط به استیضاح است، در گزارشی ۳۰۰ صفحه‌ای که در واقع مبانی استیضاح ترامپ را تشکیل می‌دهد، ترامپ متهم به «سوء استفاده از قدرت علیه اوکراین» جهت تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ وهمچنین «کارشکنی در روند تحقیقات طرح استیضاح» جهت جلوگیری از دسترسی مجلس نمایندگان به شاهدان و اسناد کلیدی شده است. این گزارش و برگزاری جلسات شهادت‌دهی همزمان با شرکت ترامپ در نشست ترامپ همراه بود که او این همزمانی را ناعادلانه توصیف کرده است. تاکنون ترامپ و مقام‌های بلندپایه کابینه‌اش جهت شرکت در نشست‌های تحقیقات استیضاح و شهادت‌دهی که توسط کنگره برگزار می‌شود، اعلام آمادگی نکرده‌اند؛ متعاقبا ترامپ اعلام کرده از شهادت‌دهی و اعلام شواهد مقام‌های کابینه‌اش در تحقیقات استیضاح استقبال می‌کند اما تنها زمانی که روند بررسی استیضاح در مجلس سنا آغاز شود؛ یعنی جایی که اکثریت سناتورها از او حمایت خواهند کرد. دور بعدی تحقیقات که در کمیته قضایی برگزار می‌شود ممکن است به صدور رسمی اتهام علیه رییس جمهور منجر شود. که نیاز به رأی مثبت مجلس نمایندگان در مورد آغاز روند استیضاح ترامپ است.

انگیزه‌های سیاسی

به نظر می‌رسد هر دو حزب اصلی آمریکا انگیزه‌های سیاسی متفاوتی برای برگزاری جلسه استیضاحی دارند که ممکن است در ماه ژانویه جدید میلای برگزار شود. دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان مانند «نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان آمریکا و دیگر نمایندگان دموکرات تاکید دارند که هر اندازه فرایند انجام تحقیقات مربوط به استیضاح طول بکشد باز هم باید این روند ادامه یابد، شاید یکی از دلایل مهم آنها در طولانی کردن روند استیضاح، اطمینان آنها از عدم برکناری ترامپ در مجلس سنا از یک سو باشد که تنها در پی بهره‌برداری سیاسی هستند، چرا که هر چقدر این روند طولانی و نزدیک به انتخابات ۲۰۲۰ شود در این صورت تاثیر بیشتری می‌تواند بر افکار عمومی به ویژه افرادی که تحت تاثیر برخی از سیاست‌ها و رفتارهای ترامپ اکنون نسبت به او برای انتخابات پیش‌رو بدبین شده‌اند، داشته باشد. از سوی دیگر دموکرات‌ها زمان بیشتری در اختیار خواهند داشت تا به تقویت موضع و نماینده نهایی خود در انتخابات ۲۰۲۰ پرداخته و آن‌قدر بسیج شوند تا بتوانند اکثریت آرا را به‌ویژه در ایالت‌هایی که رأی الکترال بیشتری دارند به دست آورند و احتمال شکست ترامپ را افزایش دهند. همچنین این امکان هم وجود دارد تا با فشار جمهوری‌خواهان روند استیضاح زودتر انجام شود و با ماندن ترامپ در قدرت فرصتی ویژه برای آنها پیش آید تا علاوه بر تبرئه ترامپ و بی اثر خواندن استیضاح نه تنها جایگاه ترامپ تقویت شود، بلکه او با ایجاد هیجان در میان افکار عمومی به نوعی باعث حضور بیشتر رأی‌دهندگان خود در انتخابات ۲۰۲۰ شود. بدین ترتیب طولانی شدن فرایند استیضاح و کشیده شدنش به ماه‌های نزدیک به انتخابات برگ برنده دموکرات‌ها و سریع انجام شدن این فرایند در راستای منافع جمهوری‌خواهان و ترامپ است.

منبع: سیاست پارسی

خواندن خبر در سایت منبع

کاخ سفید: مطمئنا مجلس سنا، ترامپ را تبرئه می‌کند

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
کاخ سفید: مطمئنا مجلس سنا، ترامپ را تبرئه می‌کند
سخنگوی کاخ سفید با شرم‌آور خواندن تصویب استیضاح رئیس جمهور آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور، گفت مطمئن است که مجلس سنا ترامپ را از اقدام خطا تبرئه می‌کند.

به گزارش مشرق، «استفانی گریشام» سخنگوی کاخ سفید امروز (پنجشنبه)، بعد از تصویب دو بند طرح استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس نمایندگان، گفت مطمئن است مجلس سنا ترامپ را تبرئه می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، گریشام با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از تصویب استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: «امروز اوج یکی از شرم‌آورترین قسمت‌های سیاست در تاریخ کشور ما در مجلس نمایندگان بود».

وی همچنین افزود: «دموکرات‌ها بدون دریافت یک رای از جمهوری‌خواهان [در موافقت با این طرح] و بدون ارائه هیچ مدرکی از کار خطا [توسط ترامپ]، بندهای نامشروع استیضاح را علیه رئیس‌جمهور در مجلس نمایندگان پیش بردند».

به نوشته رویترز، سخنگوی کاخ سفید در ادامه ابراز خوش‌بینی کرد که مجلس سنای آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است، ترامپ را تبرئه کند: «رئیس‌جمهور مطمئن است که سنا نظم، عدالت و دادرسی عادلانه را که در روند مجلس نمایندگان مغفول مانده بود، [به کشور] باز می‌گرداند. او برای گام بعدی [در روند استیضاح] آماده بوده و مطمئن است که کاملا تبرئه می‌شود».

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) با اکثریت آرا هر دو بند طرح استیضاح ترامپ را به تصویب رساند تا او سومین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا لقب بگیرد که استیضاح می‌شود.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در دو مرحله بر سر این دو بند رأی‌گیری کردند. ابتدا بند «سوءاستفاده از قدرت» به رأی گذاشته شد که با ۲۳۰ رأی موافق و ۱۹۷ رأی مخالف مورد موافقت قرار گرفت.

قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا دیگر بند این قطعنامه که به اتهام «ممانعت در تحقیقات کنگره» مربوط می‌شد را نیز به تصویب رساندند. این بند با ۲۲۹ رأی مثبت و ۱۹۸ رأی منفی به تصویب رسید. منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش کاخ سفید به تصویب استیضاح ترامپ؛ شرم آور است!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش کاخ سفید به تصویب استیضاح ترامپ؛ شرم آور است!
ایرنا نوشت: کاخ سفید لحظاتی پس از تصویب قطعنامه استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، آن را "یکی از شرم‌آورترین فصول سیاسی تاریخ کشور" دانست.

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد کاخ سفید بامداد پنجشنبه لحظاتی پس از تصویب قطعنامه استیضاح دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور، بیانیه‌ای در محکومیت این اقدام منتشر کرد.

کاخ سفید در این بیانیه تصویب استیضاح ترامپ را «اوج‌گیری یکی از شرم‌آورترین فصول سیاسی در تاریخ کشور در مجلس نمایندگان» دانست و دمکرات‌ها را به پیشبرد طرح استیضاح «بدون نظرخواهی از حتی یک جمهوریخواه و بدون هیچ شواهدی» متهم کرد.

این بیانیه همچنین اتهامی را که بارها ترامپ و جمهوریخواهان متوجه دمکرات‌ها کرده‌اند، تکرار و تاکید کرد که پیشبرندگان استیضاح این فرایند را به صورت منصفانه و با رویه‌ای عادلانه اجرا نکرده‌اند.

واکنش کاخ سفید به تصویب استیضاح ترامپ؛ شرم آور است! - 3

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه پس از ۶ ساعت بحث، با اکثریت آرا به استیضاح دونالد ترامپ چهل و پنجمین رییس جمهوری این کشور به اتهام «سوء استفاده از قدرت» و «کارشکنی در تحقیقات کنگره» رای داد.

دونالد ترامپ سومین رییس جمهوری آمریکا است که به صورت رسمی مورد استیضاح قرار می‌گیرد. تاکنون هیچ یک از رییسان جمهوری آمریکا از طریق استیضاح از مقام خود برکنار نشده‌اند.

موضوع استیضاح دونالد ترامپ در پی افشای تماس تلفنی او با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین آغاز شد. ترامپ در این مکالمه از همتای اوکراینی‌اش خواست در مورد فعالیت‌های مالی جو بایدن و پسرش هانتر تحقیق کند. ترامپ، پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را به این تحقیقات منوط کرد.

با افشای محتوای مکالمه تلفنی ترامپ و زلنسکی، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان که در مقابل درخواست‌ها برای آغاز فرآیند استیضاح مقاومت کرده بود، به طور رسمی خواستار شروع تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ شد.

ترامپ متهم است که از طریق گروکشی کمک چندمیلیون دلاری مصوب کنگره به اوکراین و دیدار با رییس جمهوری این کشور در ازای تحقیقات علیه بایدن، مرتکب «سوء استفاده از قدرت» و از طریق جلوگیری از دسترسی اعضای مجلس نمایندگان به اسناد و کارکنان کاخ سفید، مرتکب «کارشکنی در تحقیقات کنگره» شده است. ۲۳۲۳

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری1 روز قبل

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

دلیل استعفای ناگهانی نخست وزیر روسیه چه بود؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

اخبار بیشتر