روحانی در مالزی: باید علم و دانش و فناوری را در کشورهای اسلامی توسعه دهیم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

روحانی در مالزی: باید علم و دانش و فناوری را در کشورهای اسلامی توسعه دهیم

ویدئو / سخنرانی روحانی در میزگرد توسعه در اجلاس کوالالامپور ۲۰۱۹

ایسناخبرگزاری ایسنا
رئیس‌جمهور در ادامه برنامه‌های خود در مالزی، ضمن حضور و سخنرانی در افتتاحیه اجلاس کوالالامپور ۲۰۱۹، در میزگرد اولویت‌های توسعه و چالش‌ها شرکت کرد. حسن روحانی در بخشی از سخنرانی خود - که با حضور نخست‌وزیر مالزی و رئیس‌جمهور ترکیه برگزار شد - تاکید کرد: دنیای اسلام ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد اما ما از این ظرفیت به خوبی استفاده نمی‌کنیم.

روحانی: ایران در زمینه فن‌آوری‌های نوین به خودکفایی رسیده است

مهرخبرگزاری مهر
رئیس‌جمهور در نشست اولویت‌های توسعه و چالش‌های جهان اسلام گفت: ایران در زمینه فن‌آوری‌های نوین به خودکفایی رسیده است، در دنیا اسلام می‌توانیم در کنار هم این صنایع را تکمیل کنیم.

فیلم | بخشی از مصاحبه چالشی عباس عبدی با شبکه افق | از انتخابات تا روحانی

همشهریخبرگزاری همشهری
فیلم بخشی از مصاحبه مفصل شبکه افق با عباس عبدی است. وقتی دو نگاه متفاوت روبروی هم می‌نشینند. ببینید

دریافت ۸۸ MB کد خبر ۴۷۱۴۴۶

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد روحانی برای معرفی رمز ارز واحد برای کشور‌های اسلامی

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
پیشنهاد روحانی برای معرفی رمز ارز واحد برای کشور‌های اسلامی
رئیس جمهور با بیان اینکه برای گشودن مسیر عزت و سربلندی امت اسلامی مسئولیت تاریخی داریم گفت: امروز وقت آن است که به جایگاهی شایسته و سزاوار برای امت اسلامی بیاندیشیم.

خبرگزاری تسنیم: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور روز پنج شنبه طی سخنانی در میزگرد اولویت‌های توسعه و چالش‌ها در اجلاس سران کوآلالامپور ۲۰۱۹، با بیان اینکه همه ما برای گشودن مسیر عزت و سربلندی امت اسلامی مسئولیت تاریخی بر دوش داریم، تاکید کرد: امروز وقت آن است که به جایگاهی شایسته و سزاوار برای امت اسلامی بیاندیشیم.

متن کامل سخنان حجت الاسلام حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مجددا تشکر می‌کنم از نخست وزیر محترم کشور مالزی بخاطر این فرصت ارزشمندی را که امروز در اختیار ما و صاحبنظران قرار داد.

ما مسئولیتی مهم تاریخی بر دوش داریم که مسیر عزت و سربلندی دنیای امت اسلامی را بگشائیم و موانع پیشرفت و مشارکت آنان در راه رشد و اعتلا جامعه بشری را از سر راه برداریم. اطمینان دارم که با این ایده و آرزو در این نشست حضور پیدا کرده‌اید که تمدن اسلامی قادر است عصرطلایی خود را در شرایط جدید دنیای امروز تجربه کند.

افول تمدن اسلامی زمانی آغاز شد که جریاناتی تنگ‌نظرانه و متعصبانه به فقه اسلامی نگاه کردند و متأسفانه برخی از آن‌ها نقش خرد و تجربه بشری را در مدیریت جوامع نادیده گرفتند در حالی که اسلام به ما توصیه می‌کند که ۲ رسول برای هدایت شما فرستادیم یک رسول باطنی شما که عقل شما است و یک رسول ظاهری که آن پیامبر اسلام (ص) است.

بنابراین، این توصیه پروردگار و پیامبر را کنار گذاشتیم و از عقل و دانش و خرد خودمان و همچنین علم سایر ابناء بشر به خوبی استفاده نکردیم در حالی که اسلام به ما گفته بود الحکمة ضالة المؤمن، هر کجا حکمت و دانشی وجود دارد به آنجا بروید و به ما پیامبر اسلام (ص) امر کرده بود که همانند عبادت و نماز، دانش، علم و فراگیری دانش و علم هم بر شما ضروری و لازم است.

اینگونه تفکر متحجرانه بود که متأسفانه جوامع اسلامی را از پیشرفت دور کرد و یک فکر افراطی را در جامعه اسلامی بوجود آورد که این فکر افراطی هم به تمدن و پیشرفت ما صدمه زد و هم آسیب جدی بر چهره واقعی اسلام وارد کرد و همان که می‌بینیم جریان تکفیری و افراطی دنیای امروز در واقع جهل، تعصب، کشتار و ویرانی را در جامعه ما شایع کرده است.

در برابر افراطی که ما را از عقل، خرد و تجربه دیگران باز می‌داشت یک تفکر، تفریطی دیگر هم در جهان اسلام آغاز شد و آن اینکه به ما گفت برای پیشرفت راهی وجود ندارد، مگر اینکه از الگو‌های غربی به طور کامل تبعیت کنید و به ما گفت هرگونه پیشرفت و توسعه جوامع اسلامی در صورتی امکان‌پذیر است که از باور‌های دینی‌تان فاصله بگیرید و از سنت‌های ملی‌تان دور بشوید و کاملا به غرب، راه و الگوی غرب ایمان بیاورید و این همین بود که متأسفانه در برخی از کشور‌های اسلامی بخاطر تقلید کامل از الگو‌های غربی و بی توجهی به سنت‌های ملی و باور‌های دینی جوامع اسلامی را از هویت خودشان بازداشت.

بخاطر این دو جریان فکری افراطی و تفریطی متأسفانه جوامع اسلامی بهای بسیار سنگینی را پرداختند.

امروزه بر همگان آشکار شده که در دراز مدت، توسعه‌گرایی بدون توجه به ارزش‌های تاریخی و باور‌های دینی می‌تواند اثرات بسیار مخربی را برای جوامع ما داشته باشد. کم توجهی به بعد فرهنگی توسعه مانع خلاقیت و نوآوری ملی می‌شود و از ظرفیت جامعه برای مقابله با الگو‌های ناخواسته خارجی می‌کاهد.

الان وقت آن است که به جایگاهی بیاندیشیم که امت مسلمان سزاوار و سرافراز به آن است. امت اسلام بر سریر شایسته خود نخواهد نشست مگر آنکه سررشته الفت را باز یابد و بند‌های خشم و نفرت را میان مسلمان‌ها بردارد. اگر خود را برای همکاری کامل با جامعه اسلامی و برادر‌های خودمان آماده نکنیم باز هم باید متأسفانه شکست را تجربه کنیم، از اسلام آموخته‌ایم که اسلام در پی برخورد و جنگ تمدن‌ها نیست، تمدن اسلام، تمدن تحمل دیگران، دعوت از دیگران و همزیستی با دیگران است.

جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با سایر کشور‌های مسلمان است. ثمره سرمایه گذاری گسترده در آموزش عالی و تربیت دانشمندان جوان ما خوشبختانه کشور ما را در رده‌های بالای علمی منطقه‌ای و جهانی قرار داده است و خوشبختانه در برخی از رشته‌ها از جمله نانو و بیوتکنولوژی، علوم شناختی و دانش صلح آمیز هسته‌ای توفیقات بسیار خوبی را امروز به دست آورده‌ایم و خوشبختانه در تحقیقات و صنایع دفاعی امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که به خوبی در برابر تهدیداتی که علیه ما است می‌توانیم از خودمان دفاع کنیم و در برخی از صنایع دفاعی‌مان صنعت ما قابل رقابت با صنایع کشور‌های پیشرفته است و این نبود مگر در سایه بیداری نسل جوان امروز ما در کشور برای فراگیری، یادگیری و در کنار فرهنگ دینی و ملی خود.

از طرف دیگر مردم‌سالاری اسلامی در کشور ما زمینه مشارکت فعال همه مردم را در سرنوشت خودشان فراهم کرده است.

عامل اصلی که ابرقدرت‌ها در طول ۴۱ سال گذشته نتوانستند استقلال و حکومت ما را مورد صدمه قرار دهند به دلیل مردم سالاری و مشارکت بود. ما تقریبا در هر سالی یک انتخابات بزرگ و ملی و عمومی را شاهد بودیم در ۴۰ سال گذشته ۳۸ انتخابات برگزار کردیم و مردم ما آینده خود را با صندوق آرا تعیین می‌کنند و در دنیای امروز بدون مشارکت مردم استقلال کشور و توسعه کشور امکان ناپذیر است و خوشحالیم که توانستیم فرهنگ دینی خود را در کنار دموکراسی، مردم سالاری، صندوق آرا و رأی، مشورت و نظر مردم قرار بدهیم که خداوند هم در قرآن به ما امر کرده و گفته است: و امرهم شورا بینهم این دستور اسلام به ماست که با مشارکت یکدیگر تلاش کنیم و بتوانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم.

جناب آقای رئیس

امروز روز تصمیم برای پیشرفت دنیای اسلام بر پایه همکاری است ما باید در کنار یکدیگر با هم همکاری کنیم و زمینه‌های بسیار متعددی برای هم افزایی امروز در دنیای اسلام وجود دارد. مهم این است که ما بتوانیم با گام‌های سنجیده و حساب شده زمینه را برای همکاری گسترش دهیم.

به نظر ما در بخش اقتصادی ما در پنج حوزه می‌توانیم به هم نزدیک‌تر شویم و مشارکت کنیم.

حوزه اول همکاری‌های مالی، همکاری‌های پولی، بانکی و بیمه‌ای است. ما می‌دانیم که امروز بسیاری از تحرکات اقتصادی ما وابسته به بیمه خارجی و کشور‌های بزرگ است، در حالی که ما کشور‌های اسلامی قادر هستیم با سرمایه گذاری هم یک بیمه‌ای را ایجاد کنیم مخصوصا در زمینه حمل و نقل تا خودمان را از وابستگی نجات دهیم.

امروز در شرایط تحریم بیمه کشورمان با برخی از بیمه‌های کشور‌های دیگر توانستیم با هم مشارکت کنیم و بتوانیم بیمه‌های مورد نظر خودمان را به وجود بیاوریم.

در زمینه بانکی امروز باید با پول ملی خود با هم مشارکت کنیم و بدون پول ملی و با تکیه بر دلار قادر نیستیم استقلال اقتصادی خود را حفظ کنیم.

زمینه دیگر زمینه فناوری‌های نوین است در این زمینه کشور‌های اسلامی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشتند و ما شاهد آن هستیم که در زمینه فناوری‌های نوین قادریم روی پای خود بایستیم و خودمان اخیرا در زمینه مساله نفت و گاز به خاطر تحریم دیدیم که نیازمند به برخی از صنایعی هستیم که باید روی پای خود بایستیم و به همین دلیل شروع به ساخت توربین‌ها و کمپرسور‌ها کردیم. باز در توربین و کمپرسور کاملا روی پای خود ایستادیم و نیازی به خارج نداریم؛ و این برای ما مهم است که در دنیای اسلام قدرت داریم در کنار همدیگر این صنایع را تکمیل کنیم.

مورد سوم تجارت است ما در دنیای اسلام به ویژه در زمینه کالا‌ها و خدمات حلال می‌توانیم در کنار هم قرار بگیریم.

امروز در دنیای حتی پیشرفته صنعتی غذای حلال جایگاه ویژه‌ای دارد و حتی غیرمسلمان‌ها به مارک و غذای حلال روی آورده‌اند و ما می‌توانیم در بازار دنیا با همکاری همدیگر حرکت بسیار بزرگی را در زمینه خدمات و کالا‌های حلال ایجاد کنیم.

مورد بعد حمل و نقل فرامرزی است. در صنعت حمل و نقل فرامرزی و خدمات مرتبط با آن، می‌توانیم با همکاری هم به همدیگر یاری و کمک کنیم.

موضوع بعد موضوع گردشگری است. در دنیای اسلام فرصت بسیار خوبی برای گردشگری داریم هم از لحاظ فرهنگی، تاریخی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و هم از لحاظ تنوع آب و هوایی و هم در زمینه‌های خدماتی از قبیل سلامت، توانمندی‌هایی داریم که می‌توانیم گردش و صنعت گردشگری را توسعه دهیم.

با پیدایی فناوری جدید بلاکچین (block chain) ما امروز می‌توانیم با همکاری بانک‌های مرکزی خود رمز ارز واحد کشور‌های اسلامی را بنیان گذاری کنیم همان که در گذشته آقای ماهاتیر محمد دنبال دینار اسلامی بود شاید امروز بتوانیم با این فناوری واحد پولی جدیدی را در دنیای اسلام به وجود بیاوریم و از مزایای پول‌های دیجیتال استفاده کنیم و بتوانیم از نوسانات شدید سفته بازانه در مصونیت قرار بگیریم.

برای حمایت از نوآوری و توسعه در فناوری‌های نوین می‌توانیم صندوق سرمایه گذاری مشترک خطرپذیر را با هم تأسیس کنیم و این صندوق می‌تواند از همه استارت آپ‌ها و فناوری‌های نوین دنیای اسلام به خوبی حمایت کند.

عرصه دیگری که می‌خواهم به آن اشاره کنم همکاری مشترک ما در حوزه فرهنگی و اجتماعی است. پیشنهاد می‌کنم موضوع طراحی و راه اندازی شبکه گردشگری، شبکه اطلاعاتی و ارتباطی بین کشور‌های اسلامی، تحقیقات مشترک در زمینه هوش مصنوعی و تأسیس بازار محصولات فرهنگی و رسانه‌ای کشور‌های اسلامی را در دستور کارمان قرار دهیم.

می‌توانیم روی یک برنامه عمل کوتاه مدت و میان مدت با همدیگر توافق کنیم و سازوکاری را برای پایش مستمر مسائل و ارائه راه حل واقع بینانه و عملی فراهم کنیم.

برای همگان روشن باشد که هدف این حرکت جدید که آن را می‌توانیم «مجمع توسعه اسلامی» بنامیم IDF چیزی که هدف آن اعتلای جوامع مسلمان و ارتقای سطح مشارکت آنان در حرکت جامعه بشری است این حرکت آرمان‌های مشترک همه مسلمان‌ها را دنبال می‌کند و هرگز علیه مصالح هیچ مسلمانی یا هیچ جامعه اسلامی حرکت نخواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

روحانی، حریری، اردوغان، امیر قطر و ماهاتیر محمد در یک قاب

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
روحانی، حریری، اردوغان، امیر قطر و ماهاتیر محمد در یک قاب
برخی از سران کشورهای اسلامی با سفر به مالزی در اجلاس سال ۲۰۱۹ کشورهای اسلامی حاضر شدند. در غیاب کشورهایی چون عربستان، کویت، امارات و بحرین، کشورهای ایران، ترکیه ، قطر و لبنان همراه با ماهتیر محمد در مالزی مذاکرات سازنده ای داشتند و درباره بحران‌های منطقه ای سخن گفتند.

نظرها

در ادامه بخوانید

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر19 ساعت قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین39 دقیقه قبل
رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد: تلاش‌های ما در این راستا روشن است. اردوغان گفت: هیچ راه حل نظامی در لیبی وجود ندارد و تلاش‌ها برای تحمیل راه حل نظامی نتیجه‌ای نخواهد داشت. ‌اردوغان افزود: تمامی جهان فهمیده که ترکیه در سوریه چه می‌کند به جز مسؤولان احزاب مخالف ما. اردوغان تاکید کرد: ترکیه مصمم است از تمامی پتانسیل‌های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی در بحران‌های سوریه، مدیترانه و لیبی بهره ببرد. ترکیه تاکنون به بهانه اخراج نظامیان کرد شمال سوریه از مرزهای جنوبی خود دست به انجام دو عملیات نظامیشاخه زیتون و چشمه صلح در خاک سوریه زد.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر19 ساعت قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا برای آنکه دل هواداران جمهوریخواه خود را به دست آورد، به‌رغم جریحه‌دار شدن احساسات مردم ایران، جزئیات جدیدی از شهادت سردار سلیمانی ارائه کرد. آنها (سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس) با هم هستند. ۱۰، ۹، ۸ … بعد یک دفعه بوم (صدای انفجار ناشی از برخورد موشک با خودروی حامل سردار سلیمانی و المهندس) شنیده شد. این نخستین بار است که ترامپ علیرغم آگاهی از علاقه مردم ایران به سردار سلیمانی، اینچنین به شرح جزئیات عملیات تروریستی علیه وی می‌پردازد. وی حتی به این حقیقت که خبر شهادت سردار جهان را تکان داد نیز اذعان کرد.

اخبار بیشتر