1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

جنگ یمن یکی از حوادث فجیع تاریخ

جان باختن ۸۵ هزار کودک در یمن به دلیل سوء تغذیه

تسنیمخبرگزاری تسنیم
جان باختن ۸۵ هزار کودک در یمن به دلیل سوء تغذیه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سازمان "نجات کودکان" که مقر آن در کشور انگلیس است، اعلام کرد : حدود 85 هزار کودک زیر 5سال یمنی به سبب سوء تغذیه شدید جان خود را از دست داده‌اند.

 تامر کرولوس مدیر دفتر این مؤسسه در یمن گفت: در مقابل هر کودک یمنی که به سبب بمباران و گلوله‌ کشته می‌شود، دهها کودک در این کشور نیز به خاطر گرسنگی می میرند و این مشکلی است که حل کامل آن ممکن است.

کرولوس افزود: سیستم ایمنی این کودکان در نهایت ضعف قرار دارد تا آنجا که بعضی از آنها چنان دچار ضعف و سستی شدند که حتی قادر به گریستن هم نیستند.

وی در ادامه گفت: پدران از دیدن کودکانشان که از بیماری و گرسنگی در حال مردن هستند، به شدت رنج می برند و این درحالی است که قادر به هیج اقدام مفیدی برای کودکان شان نیستند.‎

بر اساس گزارش پایگاه خبری  الخلیج الجدید، وی هشدار داد که زندگی حدود 150 هزار کودک در بندر الحدیده در معرض خطر قرار دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

پاکستان بار دیگر خواهان میانجیگری برای پایان جنگ یمن شد

مهرخبرگزاری مهر
پاکستان بار دیگر خواهان میانجیگری برای پایان جنگ یمن شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه پاکستان، «محمد مطاهر الشهبی» سفیر یمن در پاکستان طی سفر به عربستان و دیدار با «منصور الهادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن، پیغام نخست وزیر پاکستان برای میانجیگری اسلام آباد بین عربستان و یمن را به وی خواهد رساند. همچنین امکان دیدار سفیر یمن با سایر سران عربستان نیز وجود دارد.

نخست وزیر پاکستان در این پیام ضمن اعلام آمادگی پاکستان برای میانجگیری بین عربستان و یمن، پیشنهاد میزبانی مذاکرات طرف های درگیر در جنگ یمن را نیز مطرح کرده است.

عمران خان پس از بازگشت از سفر  اخیر عربستان، در گفتگوی تلویزیونی با مردم کشورش گفت که اسلام آباد خواهان ایفای نقش میانجی بین طرفین درگیر برای پایان جنگ در یمن است.

وی با تشریح بحران جاری در یمن، افزود:پاکستان به دنبال میانجیگری میان دو طرف این جنگ است و اطمینان می دهیم که تلاش های موثری را در این مسیر انجام خواهیم داد.

وی تصریح کرد:در منطقه ای که این روزها شدیدا درگیری و تنش وجود دارد، پاکستان خواهان ایفای نقش میانجی است که هدف اصلی آن نزدیک کردن بیشتر کشورهای اسلامی است.

خواندن خبر در سایت منبع

گزارش‌ های بین المللی از حمله عربستان به یمن با بمب های خوشه ای

مهرخبرگزاری مهر
گزارش‌ های بین المللی از حمله عربستان به یمن با بمب های خوشه ای

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العالم، ائتلاف زیر نظر عربستان از زمان آغاز جنگ یمن در آوریل ۲۰۱۵ تا فوریه ۲۰۱۷، به طور گسترده از بمب های خوشه ای در یمن بهره گرفته است اما پس از این تاریخ سازمان های بین المللی شواهدی را که تایید کند چنین حملاتی تکرار شده باشد دریافت نکرده اند که این امر بر اساس گزارش «گروه ناظر بر مین و مهمات خوشه‌ای» به دلیل مشکلات در مسیر جمع آوری ادله و مستندات در یمن بوده است زیرا در این مدت حضور سازمان های بین المللی در مناطق شمالی یمن به ویژه صعده و تعز بسیار دشوار بود با این حال بر اساس گزارش های رسمی جنبش انصار الله، ائتلاف عربستان پس از اول فوریه ۲۰۱۷ نیز در چهار حمله از بمب های خوشه ای بهره گرفت.

«مارک هزنی» از تهیه کنندگان گزارش ممنوعیت استفاده از مین و مدیر بخش تسلیحات در دیدبان حقوق بشر گفت: «متاسفانه هواپیماهای وابسته به ائتلاف سعودی از بمب های خوشه ای در یمن استفاده کردند. ما بیست و سه مورد از چنین حملاتی را مستند کرده ایم، بمب هایی که در این حملات به کار گرفته شد ساخت سه کشور آمریکا، انگلیس و برزیل است».

هزاران نفر در حملاتی که با بمب های خوشه ای و مین های ضد نفر در یمن انجام شده است جان دادند ضمن اینکه خطرات این نوع تسلیحات که هنوز منفجر نشده اند سالها ادامه خواهد داشت.

«لورن پرسی» مسئول بخش قربانیان در کمپین بین المللی ممنوعیت استفاده از مین ها می گوید: «متاسفانه آنچه می دانیم این است که تعداد مصدومان چنین حملاتی در سال های اولیه جنگ بسیار بالا بوده است و این نتیجه آمار قابل اعتماد ما است، صدها نفر دیگر هم به دلیل انفجار تجهیزات و مهمات برجای مانده از جنگ از جمله بمب های خوشه ای آسیب دیده اند».

گروه ناظر بر مین و مهمات خوشه ای استفاده عربستان از بمب های خوشه ای سی بی یو ۱۰۵ آمریکایی را با مستندات تایید کرده است، آمریکا این نوع بمب را تا ماه مه ۲۰۱۶ به عربستان می فروخت، ضمن اینکه مهمات انگلیسی مدل بی ال ۷۵۵ نیز از دیگر تسلیحات استفاده شده در یمن است که استفاده از آنها مستند شده است. آمریکا صادرات این نوع مهمات را از اواسط ۲۰۱۶ به عربستان ممنوع کرد، اما کسی از اینکه عربستان چه تعداد از این نوع مهمات را در اختیار دارد اطلاعی ندارد، سلاحی مرگبار که هیج تضمینی وجود ندارد تا دوباره در یمن به کار گرفته نشود. عربستان هم مثل دیگر کشورهای عضو ائتلافی که خود فرماندهی آن را بر عهده دارد عضو توافقنامه ممنوعیت استفاده از مهمات خوشه ای نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

۲۲ میلیون نفر در یمن به غذا دسترسی ندارند

مهرخبرگزاری مهر
۲۲ میلیون نفر در یمن به غذا دسترسی ندارند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العالم، گزارش‌های متعلق به سازمان‌های حقوق بشری حکایت از  اوضاع وخیم انسانی، معیشتی و بهداشتی یمن دارند.

خانم «آسترید استکلبرگ»، کارشناس سازمان ملل متحد سه شنبه (۲۹ آبان) گفت که مردم یمن در شرایط بسیار بدی زندگی می‌کند.

او که در همایش «ایجاد جوامع مسالمت‌آمیز در کشورهای درگیر با جنگ مانند سوریه، لیبی و یمن» سخنرانی می‌کرد، گفت: «بیش از ۲۲ میلیون نفر در یمن به غذا، درمان و نیازهای ضروری احتیاج دارند».

کارشناس سازمان ملل متحد گفت که گزارش‌های متعلق به قشرهای مختلف جامعه یمن «دقیق» است و بسیاری از شهروندان این کشور در مرحله خطرناکی هستند.

او افزود: «بیماری وبا میلیون‌ها نفر از شهروندان یمن را تهدید می‌کند و این بیماری بزرگترین بحرانی است که با آن درگیر هستند».

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، خانم آسترید استکلبرگ همچنین گفت که یمن بزرگترین کانون گسترش وبا در قرن بیست و یک است و باید با همکاری جمعی باید حل شود.

ائتلاف سعودی و اماراتی از ابتدای سال ۹۴ به یمن حمله و این کشور را از زمین، دریا و آسمان محاصره کرد.

حملات این ائتلاف به زیرساخت‌های یمن از جمله بیمارستان‌ها و محاصره سه سال و اندی، علاوه بر اینکه منجر به کشته شدن ۵۰ هزار نفر شده، موجب بروز بیماری واگیر وبا در شهرها و وقع قحطی در بسیاری از مناطق یمن شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

روزنامه اسپانیایی: جنگ یمن یکی از حوادث فجیع تاریخ است

ایرناخبرگزاری ایرنا
روزنامه اسپانیایی: جنگ یمن یکی از حوادث فجیع تاریخ است

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، ال پاییس ادامه داد که اتحادیه اروپا و آمریکا موظف هستند از تمام ابزارهای دیپلماتیکی برای آتش بس در یمن استفاده کنند.

این روزنامه افزود: وادارکردن عربستان به توقف کشتار، بهترین نحوه برای اثبات این است که قتل «جمال خاشقجی» روابط با ریاض را تغییر داده است به ویژه هنگامی که دولت های غربی، تاکنون ناتوانی‌ خود برای رسیدن به یک توافق برای ترویج تحریم سلاح ها را نشان داده ا‌ند.

نشریه تصریح کرد: علاوه بر آن، پایان جنگ برای بر روی میز گذاشتن یک طرح صلح پایدار ضروری است.

رسانه اسپانیایی خاطرنشان ساخت: آمریکا و انگلیس از ریاض خواسته ا‌ند که آتش بس در این جنگ را اعلام کند.

ال پاییس ادامه داد: دست کم 6 هزار نفر در بمباران های سعودی کشته شده ا‌ند در حالی‌ که نیمی از 27 میلیون نفر یمنی در معرض خطر قحطی قرار دارند.

روزنامه اضافه کرد: گام ها برای آتش بس تاکنون ناکافی بودند هرچند که حمله به بندر حدیده به نظر می‌ رسد که حداقل به طور موقت، متوقف شده است. سقوط آن، یک فاجعه برای غیر نظامیان یمنی خواهد بود زیرا 70 درصد مواد غذایی مورد نیاز مردم یمن از این محل وارد می‌ شود.

ال پاییس نوشت: عربستان سعودی در یک موقعیت مذاکره کننده ضعیف تری قرار دارد و وقت آن است که از این فرصت استفاده شود. اجازه دادن به ادامه کشتارها بدون انجام کاری و دانستن اینکه درد و رنج مردم غیر نظامی بدتر خواهد شد، نباید یک گزینه باشد.

شبد**اروپام *5*491**1379

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز4 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر4 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»

اخبار بیشتر