خبرها حاکی از تشدید آلودگی هوا در شهرهای صنعتی هستند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

خبرها حاکی از تشدید آلودگی هوا در شهرهای صنعتی هستند

تاثیر پسماندسوزی بر تشدید آلودگی هوای تهران چیست؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
تاثیر پسماندسوزی بر تشدید آلودگی هوای تهران چیست؟
سیامک دل‌زنده، معاون اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران، با اشاره به اینکه پسماندسوزی می‌تواند هم در خاک و هم درهوا آلودگی ایجاد کند، گفت: پسماندسوزی آلودگی هوا را تشدید می‌کند.

اعتمادآنلاین| سیامک دل‌زنده، معاون اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران، گفت: هنگام آلودگی هوای تهران که بسیارهم خطرناک است و با پدیده «وارونگی هوا» مواجه هستیم، پسماندسوزی آلودگی هوا را تشدید می‌کند. در واقع یکی از علل اصلی آلودگی هوا می‌تواند پسماندسوزی در اراضی ملی، بلاصاحب نامحصور و کارگاه‌های کوچک باشد.

وی درباره گازها و آلاینده‌هایی که از سوزاندن پسماندها در پایتخت تولید می‌شود توضیح داد: گازهای بسیار خطرناکی به نام‌های «دی‌اکسین» و «فوران» از سوزاندن پسماندهای پلاستیکی متصاعد می‌شود.

دل‌زنده اظهارکرد: در مناطق جنوبی تهران کشت و زرع زیاد است و گاهی در این مناطق علاوه برلاستیک و پلاستیک باقیمانده محصولات کشاورزی مانند کاه و کلش را نیز می‌سوزانند. در نتیجه آلاینده‌هایی نظیر «هیدروکربن‌ها»، «مونوکسیدکربن»، «دی‌اکسید نیتروژن»، «دی‌اکسید گوگرد» متصاعد و آزادسازی ذرات معلق حاصل از آن‌ها موجب آلودگی هوا و شیوع بیماری‌های جدید می‌شود.

معاون اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران با تاکید بر اینکه شهرداری، بخشداری و سازمان حفاظت محیط زیست باید به‌صورت یک تیم با این پدیده برخورد کنند، اظهارکرد: با این حال به دلیل هویت و مکان نامشخص افرادی که مرتکب پسماندسوزی می‌شوند، معوولا نمی‌توان اقدامات لازم را برای برخورد با آنان انجام داد.

دل‌زنده تصریح کرد: صنایع به قوانین سازمان حفاظت محیط زیست کاملا واقف‌ هستند بنابراین تبعات تخطی از قانون را می‌دانند البته چون مکان استقرار آن‌ها مشخص است اگر از طریق پسماندسوزی آلودگی ایجاد کنند سازمان حفاظت محیط زیست با این صنایع برخورد می‌کند.

وی ادامه داد: در ‍پایش‌های شبانه و به‌طور کلی پایش‌هایی که سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه در مناطق جنوبی تهران مانند آزادگان انجام داده است، شاهد بوده‌ایم که گاهی پسماندهایی چون لاستیک، سیم و کابل را می‌سوزانند و متاسفانه کسی هم نیست که بتوان با او برخورد کرد چون معمولا این افراد دوره‌گرد هستند و جزو افراد کم‌توان جامعه محسوب می‌شوند و با پسماندسوزی بخشی از درآمد خود را تامین می‌کنند.

دل‌زنده با اشاره به اینکه مدیریت کلیه پسماندها به غیر از پسماندهای صنعتی و ویژه در شهرها، روستاها و حریم آن‌ها بر عهده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و در خارج از حوزه آن دو بر عهده بخشداری‌ها است، ‌گفت: ‌ مدیریت اجرایی پسماندهای ویژه بر عهده خود تولیدکننده است یعنی یک واحد صنعتی باید پسماندهای تولید شده در آن واحد را خود مدیریت کند.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان «ناظرعالی» در این حوزه در صورت مشاهده تخلف یک واحد صنعتی از قانون مدیریت پسماند یا در صورت دریافت گزارش تخلف، با متخلفات برخورد و در صورت لزوم آن‌ها را به مراجع قضایی معرفی می‌کند.

دل‌زنده در پایان گفت: یکی از راه‌حل‌های اساسی برای مقابله با پسماندسوزی، فرهنگسازی است. خطرات آلودگی هوا و میزان مسمومیت حاصل از پسماندسوزی را باید به شهروندان گوشزد و آنان را آگاه کرد تا این مشکل کمتر شود.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

کوتاهی سازمان محیط زیست در مقابله با آلودگی هوا

فارسخبرگزاری فارس
کوتاهی سازمان محیط زیست در مقابله با آلودگی هوا
عضو شورای شهر تهران با اشاره به نمره ضعیف سازمان محیط زیست در مقابله با آلودگی هوا گفت: آلودگی هوا در پایتخت مشابه لندن و پکن قابل رفع است.

زهرانژاد بهرام، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، درباره معضل آلودگی هوا در پایتخت و راهکار برون رفت از این مشکل اظهارداشت: قانون هوای پاک سال ۹۶ صراحتا توسط رئیس‌جمهور به سازمان محیط زیست ابلاغ شد و محیط زیست بر همین اساس ملزم است اقدامات لازم را از جمله فیلتراسیون خودروها و یا اصلاح روند خودروهای فاقد استاندارد را انجام دهد. همچنین تعطیلی واحدهای صنعتی آلاینده از دیگر برنامه‌هایی است که سازمان محیط زیست باید به آن توجه کند.

وی با اشاره به اینکه براساس قانون هوای پاک، شهرداری و وزارت کشور موظف به همکاری با سازمان محیط زیست هستند، گفت: تاکنون اقدامات سازمان محیط زیست جهت مقابله با آلودگی هوا پاسخگو نبوده است و این سازمان به نظرم در این زمینه عملکردی ضعیف دارد.

این عضو شورای شهر تهران بیان داشت: شهرداری در مقابله با آلودگی هوا نمره خوبی دارد و در حوزه کنترل معاینه فنی خودروها و محدود کردن تردد خودروها با اجرای طرح‌های ترافیکی جدید، گام‌های مؤثری جهت مقابله با آلودگی هوای پایتخت برداشته است.

نژادبهرام تصریح کرد: از محیط زیست درخواست داریم که به قانون هوای پاک که مورد تصویب مجلس قرار گرفته و رئیس‌جمهور آن را ابلاغ کرده است، توجه لازم داشته باشد تا شهروندان بتوانند در هوای پاک نفس بکشند.

وی با اشاره به اینکه مدیریت یکپارچه شهری سبب پاسخگویی بهتر در مشکلات شهرها می‌شود، گفت: در زمان تشدید آلودگی هوا، استانداری تصمیماتی اتخاذ می‌کند، در حالی که مردم متصور هستند که شهرداری تصمیم‌گیر نهایی است. این وضعیت در مورد مشکل بوی تهران نیز وجود دارد و زمانی که ما از حوزه محیط زیست شهرداری در مورد اقداماتشان سؤال می‌کنیم، آنها پاسخ می‌دهند که اگر ما جداگانه تصمیماتی بگیریم، متهم به موازی‌کاری می‌شویم و باید حتما در قالب کارگروه برنامه‌ها اجرا شود.

نژادبهرام گفت: مدیریت یکپارچه شهری جهت اجرا نیاز به تصویب مجلس دارد که لایحه آن دو دهه است بین دولت و مجلس این دست و آن دست می‌شود و در صورتی که لایحه مدیریت یکپارچه شهری اجرایی شود، نتایج مؤثری را در رفع مشکلات شهرها خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل شورای هماهنگی با شهرهای پیرامونی تهران از جمله پیشنهادات من به استانداری و شهرداری است تا بتوانیم مشکلات شهری را به ویژه در حوزه آلودگی هوا برطرف کنیم.

وی با تأکید بر اینکه مسئله آلودگی هوا قابل رفع است و شهرهای مختلفی در دنیا در این زمینه موفق بوده‌اند، گفت: در پکن با ساخت تونل هواساز و در لندن با اجرای طرح‌های ترافیکی موفق به مقابله با معضل آلودگی هوا شدند، پس ما نیز در تهران و شهرهای دیگر نیز می‌توانیم اقدامات لازم را انجام بدهیم.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

آلودگی ممکن است منجر به مرگ بیماران شود

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
آلودگی ممکن است منجر به مرگ بیماران شود
خبرگزاری میزان- رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران از عدم شجاعت مسئولان در تصمیم سازی و تصمیم گیری انتقاد کرد و گفت: در حوزه آلودگی هوا اگر لازم است باید یک هفته تهران را تعطیل کنیم. تاریخ انتشار: 10:13 - 30 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۸۷۶۵
آلودگی ممکن است منجر به مرگ بیماران شود - 0

ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در گفت وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با اشاره به وضعیت هوای تهران، گفت: آلودگی هوا مشکل فقط تهران نیست و اغلب شهر‌های بزرگ جهان با این معضل مواجه هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه تهران دچار چالش تصمیم گیری نیز شده یعنی پایتختی که در قلب آن نیروگاه بعثت و اطراف آن کارخانه سیمان و صدتا معدن و همچنین صنایع آلاینده وجود دارد.

خداکرمی با بیان اینکه در همه جا پایتخت مرکز سیاسی است، ولی تهران تبدیل به مرکز سیاسی، اقتصادی، تجاری و بازار کشور شده است، افزود: کارخانه‌های آلاینده نیز دور پایتخت را احاطه کرده‌اند و وضعیت کنونی تهران نتیجه تصمیمات اشتباه در طی سالهای گذشته است.

این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه تغییرات جوی و گرم شدن زمین نیز در آلودگی فعلی پایتخت نقش دارد، تصریح کرد: تک تک ما نیز در وضعیت کنونی هوا سهم داریم از این رو در این آلودگی بهتر این است که هر نفر و هر سازمان نقش خود را تعیین کرده و نسبت به بهبود و اصلاح آن اقدام کنند.

سیاست مدار ما باید شجاعت در تصمیم گیری داشته باشد

وی ادامه داد: در آلودگی سلامت مردم تهدید می‌شود و حتی ممکن است برای برخی بیماران منجر به مرگ شود بنابراین سیاست مدار ما باید شجاعت در تصمیم گیری داشته باشد.

خداکرمی با بیان اینکه بر مبنای پیش بینی‌ها اگر لازم باشد تصمیم گیران باید یک هفته نسبت به تعطیلی تهران اقدام کنند، گفت: در این مواقع باید مادران دانش آموزان نیز تعطیل شوند، زیرا در غیر این صورن عملا مهد‌ها باید باز باشد تا پذیرای کودکان آن‌ها باشد چنین اقداماتی ناهمگونی و ناهماهنگی در تصمیم سازی را نشان می‌دهد که البته این پاشنه آشل دولت است که شجاعت در تصمیم گری را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه کوتاه مدت و بلند مدت برای کاهش آلودگی باید در نظر گرفته شود، افزود: قانون هوای پاک به عنوان برنامه‌ای کوتاه مدت در راستای مقابله با آلودگی هوا وظیفه هر سازمانی را مشخص کرده است.

انتقال صنایع آلاینده از تهران لازم است

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه دربلند مدت باید فکر برای انتقال صنایع آلاینده از شهر تهران صورت بگیرد، گفت: جای تاسف است که نهاد‌های تصمیم گیری ما شهامت لازم را برای ایجاد تغییرات نهادینه ندارند.

خداکرمی با تاکید بر اینکه وجود نهاد‌های تصمیم گیری متعدد مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کرده است، افزود: تصمیمات حاشیه‌ای بر تصمیمات دولت تاثیر دارد که این خود تاثیرگذاری‌ها را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه باید استانداردی با قاطعیت یک هفته تهران را به غیر از مراکز حساس همچون بانک‌ها و بیمارستان‌ها تعطیل کند، گفت: تعطیلی تهران در چنین مواقعی که آلودگی به مرز هشدار رسیده لازم است و کارمندان نیز می‌توانند با دورکاری به فعالیت خود بپردازند.

خداکرمی با تاکید بر اینکه طرح کاهش آلودگی هوا در تهران موثر بوده است، افزود: شهرداری به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد نقش دولت در این حوزه بسیار خیلی موثر است و باید با تامین منابع ناوگان حمل و نقل عمومی را تقویت کند.

واردات اتوبوس در دستور کار قرار بگیرد

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ساخت اتوبوس در شرایط فعلی زمان بر است، تصریح کرد: در شرایط فعلی دولت باید تا فراهم شدن زمینه ساخت وسایل حمل و نقل عمومی نسبت به واردات آن‌ها اقدام کند.

وی ادامه داد: با گران شدن بنزین بحران وسیله نقلیه بیشتر می‌شود از این رو باید تصمیم عاجل در همه حوزه‌های که در قانون هوای پاک پیش بینی شده صورت بگیرد.

خداکرمی تاکید کرد: در چنین شرایطی نباید شورا و شهرداری را تخریب کنیم، زیرا بقیه سازمان‌ها نیز باید به تکلیف خود عمل کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

کیفیت هوای تهران همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس

ایسناخبرگزاری ایسنا
کیفیت هوای تهران همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای پایتخت هم‌اکنون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است و پیش‌بینی می‌شود که این وضعیت کماکان در تهران تداوم داشته باشد.

به گزارش ایسنا، پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوا حاکی از آن است که طی صبح امروز (۳۰ آذر) با برقراری جو پایدار و آسمان صاف همراه با ازدیاد تردد خودروها در نخستین روز هفته، غلظت ذرات معلق در بیشتر مناطق افزایش پیدا می‌کند و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

به‌تدریج با تداوم وضعیت پایدار جو، برغلظت آلاینده‌ها افزوده می‌شود و در مناطق پرتردد وضعیت نامطلوب کیفیت هوا و آسمان غبارآلود تا ساعات بعد ازظهر استمرار پیدا می‌کند همچنین این شرایط تا اواخر وقت امروز ادامه خواهد داشت و با افزایش حجم ترافیک و تجمع ذرات معلق، کیفیت هوای پایتخت در محدوده شرایط ناسالم به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. هرچند با احتمال افزایش نسبی و موقتی سرعت باد در ساعات پایانی امروز (۳۰ آذر) تا حدی از غلظت آلاینده‌ها کاسته می‌شود.

در ساعات اولیه فردا (۱ دی) نیز شرایط نامطلوب در بیشتر مناطق پایتخت به دلیل عدم وزش باد مؤثر همراه با افزایش تردد خودروها، برقرار خواهد شد. این وضعیت طی روز برقراری جو آرام و پایدار تجمع آلاینده‌ها را به دنبال دارد بنابراین در ساعات اوج ترافیک شبانگاهی افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری شرایط ناسالم کیفیت هوا به‌ویژه برای گروه‌های حساس پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته با میانگین ۱۱۱ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت و کیفیت هوای هم اکنون نیز با شاخص میانگین ۱۱۸ همچنان در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است.

خواندن خبر در سایت منبع

هوای ایران از چهارشنبه بارانی است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
هوای ایران از چهارشنبه بارانی است
ایسنا نوشت: مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پر جمعیت کشور از ورود سامانه بارشی در روز چهارشنبه (۴ دی ماه) خبر داد.

صادق ضیائیان اظهارکرد: بر اساس بررسی و تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی از امروز تا چهارشنبه (۳۰ آذر تا ۴ دی ماه) در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار پیش‌بینی می‌شود که افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و غبار صبحگاهی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت را به دنبال دارد.

خوزستان مه‌آلود می‌شود

وی ادامه داد: از امروز تا دوشنبه (۳۰ آذر تا ۲ دی ماه) با توجه به پایداری جوی و رطوبت سطح زمین انتظار می‌رود در استان خوزستان به‌ویژه مناطق مرکزی و جنوبی از صبح امروز تا اواخر وقت دوشنبه مه غلیظ پدیده غالب باشد همچنین این پدیده با شدت کمتر در اوایل صبح در استان بوشهر نیز پیش بینی می‌شود.

به گفته مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی طی روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه (۲ تا ۴ دی ماه) با توجه به شکل‌گیری جریانات جنوبی افزایش دما در سواحل شمالی کشور و استان اردبیل رخ می‌دهد همچنین طی این مدت وزش بادهای شدید را برای استان اردبیل شاهد خواهیم بود.

ضیائیان با بیان اینکه روز چهارشنبه (۴ دی ماه) سامانه بارشی از شمال غرب وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: این سامانه ابتدا شمال غرب سپس غرب کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به‌تدریج طی روز پنجشنبه (۵ دی ماه) نیمه غربی کشور را فرا می‌گیرد و سبب بارش برف و باران و وزش باد در این مناطق می‌شود.

وی در پایان درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران فردا (۱ دی) قسمتی ابری همراه با آلودگی هوا با حداقل دمای ۳ و حداکثر دمای ۱۳ درجه سانتیگراد و روز دوشنبه (۲ دی) قسمتی ابری در بعضی ساعات همراه با غبار محلی و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲ و حداکثر دمای ۱۴ درجه سانتیگراد پیش بینی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آلودگی در شهرهای صنعتی بیشتر می‌شود؛ تداوم سرما و وارونگی هوا

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آلودگی در شهرهای صنعتی بیشتر می‌شود؛ تداوم سرما و وارونگی هوا
میزان نوشت: کارشناس سازمان هواشناسی از تداوم آلودگی هوا تا روز پنج شنبه در تهران خبر داد و گفت: در شهرهای صنعتی و پرجمعیت افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و غبار صبحگاهی پیش بینی می‌شود.

امین حسین نقشینه کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به شرایط جوی کشور طی روزهای آینده گفت: از امروز تا چهارشنبه برای بیشتر مناطق کشور جوی آرام و نسبتا پایدار پیش بینی شده که در شهرهای صنعتی و پرجمعیت افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و غبار صبحگاهی پیش بینی می‌شود.

وی ادامه داد: از امروز تا دوشنبه در استان خوزستان به ویژه نواحی مرکزی و جنوبی آن مه غلیظ پدیده غالب خواهد بود این پدیده با شدت کمتر اوایل صبح در استان بوشهر هم رخ خواهد داد.

نقشینه با بیان اینکه دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه با توجه به شکل گیری جریانات جنوبی بر روی سواحل دریای خزر و استان اردبیل افزایش دما خواهیم داشت که در استان اردبیل همراه با وزش بادهای شدید رخ خواهد داد، تصریح کرد: از چهارشنبه سامانه بارشی از سمت شمال غرب وارد کشور می‌شود، ابتدا شمال غرب و سپس غرب ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد و تا پنج شنبه نیمه غربی کشور را فرا می‌گیرد که سبب بارش برف و باران در این مناطق خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه از روز پنج شنبه کاهش دما را در شمال غرب کشور خواهیم داشت، گفت: برای تهران پیش بینی می‌شود که غبار محلی رخ داده و امشب غبار آلود خواهد بود.

نقشینه با بیان اینکه از فردا بر غلظت آلاینده‌های تهران افزوده می‌شود، افزود: بیشنه دما ۱۴ درجه پیش بینی شده و کمینه دما در مهرآباد ۳ درجه پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: همدان و شهرکرد با دمای ۱۰ درجه زیر صفر سردترین و بندرعباس با دمای ۲۵ درجه گرم‌ترین مراکز استان بوده‌اند.

این کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه میانگین شاخص آلودگی هوا امروز به ۱۱۳ رسیده و وضعیت هوا برای گروه‌های حساس ناسالم است، گفت: تا پنج شنبه برای تهران بارندگی پیش بینی نمی‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

هفت عادت روزانه که پوست را خراب می‌کند

تابناکتابناک1 روز قبل
سلامت پوست با رعایت نکات بهداشتی بسیار ساده به دست می‌آید تنها کافی است بدانید که پوستتان چگونه پاک‌سازی و اصلاح می‌شود. برای این کار لازم نیست کمدتان را پر از کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف و گران‌قیمت کنید، تنها کافی است عاداتی را که روزانه انجام می‌دهید و به پوستتان آسیب می‌زنند را حذف کنید. بسیاری از ما بدون اینکه متوجه باشیم هرروز کارهایی انجام می‌دهیم که به‌تدریج به پوست ما آسیب می‌زنند. در این ویدیو ۷ مورد از این عادت مخرب پوست لیست شده‌اند.

صحنه‌های دیده نشده از تمرین روزانه بروسلی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
غذاهای پرچرب و مصرف بیش از حد قند و الکل نیز می‌تواند روی نوروژنز در بزرگسالان تاثیر منفی بگذارد. به گفته محققان پیروی از برخی الگوهای غذایی اما برای افزایش نوروژنز هیپوکامپ خالی از لطف نیست. کسانی که از این رژیم غذایی پیروی می‌کنند باید مصرف گوشت قرمز را به حداقل رسانده و گوشت سفید در حد اعتدال مصرف کنند. تاثیر کاهش مصرف کالری بر بهبود علائم افسردگی نیز ثابت شده است. کاهش مصرف کالری باید طبق نظر پزشک انجام شود. البته کاهش کالری مصرفی نباید در بلند مدت صورت بگیرد چون به نورون‌ها آسیب می‌رساند و علائم افسردگی را تشدید می‌کند. برخی مطالعات ارتباط بین مصرف پلی‌فنول‌ها و بهبود علائم افسردگی را نیز نشان داده‌اند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
آیا مصرف انار می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد؟ بنابر تحقیقات مجله تغذیه و متابولیسم، محتوای آنتی اکسیدانی انار و آب انار ممکن است باعث تقویت استقامت و عملکرد هوازی در ورزشکاران شود. آیا انارباعث تقویت حافظه می‌شود؟ تحقیقات در مورد تأثیر انار و آب انار بر بهبود عملکرد ‌ذهن هنوز مراحل اولیه خود را سپری می‌کنند. تحقیقات دیگر نشان داد که آب انار ممکن است روی ذهن موش‌ها نیز تاثیر مثبت بگذارد. اما همچنان برای اثبات تاثیر انار و آب انار بر تقویت حافظه تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است. آیا مصرف انار با دیگر دارو‌ها تداخل دارد؟ گزارش‌هایی در مورد تداخل دارویی انار و آب انار با برخی داروها، از جمله داروهای مربوط به فشار خون بالا و استاتین وجود دارد. اگر این داروها را مصرف می‌کنید، قبل از مصرف انار یا آب انار این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

امشب، وضع نامناسب آب و هوا

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ محبی در ارتباط زنده تصویری با بخش خبر ۲۱ شبکه یک سیما افزود: وضع تردد در جاده‌های کشور نامناسب است و چنانچه سفر کردن در ساعات پیش رو ضرورت دارد توصیه می‌شود رانندگان زنجیر چرخ و ترجیحا اغذیه مناسب و پتو به همراه داشته باشند. وی ادامه داد: به علت بارندگی برف و باران در بیشتر محور‌های مواصلاتی کشور، مخصوصا جاده‌های کوهستانی شمال کشور، رعایت سرعت مطمئن و فاصله قانونی از ضروریات تردد در این ایام است.

اخبار بیشتر