گزارشی از سفر حسن روحانی به ژاپن + فیلم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

گزارشی از سفر حسن روحانی به ژاپن + فیلم

روایت نیویورک‌تایمز از سفر روحانی به ژاپن

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
روایت نیویورک‌تایمز از سفر روحانی به ژاپن
سفر حسن روحانی به ژاپن در حالی انجام شده است که دولت ایران در داخل و خارج از کشور با چالش‌های بسیاری مواجه است. برخی تحلیلگران بر این باورند که روابط دوستانه نخست‌وزیر ژاپن با ایرانی‌ها از یک‌سو و با دولت ترامپ از سوی دیگر می‌تواند منجر به کاهش تنش‌ها میان دو کشور شود.

حسن روحانی روز گذشته به توکیو، پایتخت ژاپن سفر کرد تا با شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور دیدار کند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از نیویورک‌تایمز، بسیاری بر این باورند که روابط دوستانه نخست‌وزیر ژاپن با ایرانی‌ها از یک‌سو و با دولت ترامپ از سوی دیگر می‌تواند منجر به کاهش تنش‌ها میان دو کشور و گسترش روابط دیپلماتیک میان آنها شود.

این دیدار دو روزه که اولین سفر رئیس‌جمهور ایران طی ۲۰ سال گذشته به ژاپن بوده است، در حالی صورت می‌گیرد که حسن روحانی با چالش‌های بسیاری در داخل و خارج از کشور روبرو است.

تحریم‌های یکجانبه آمریکا که مانع از فروش و صادرات نفت ایران می‌شود، پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای، اقتصاد این کشور را دچار آسیب کرده است. علاوه بر تنش‌های منطقه‌ای، دولت ایران ماه گذشته با افزایش قیمت سوخت با ناآرامی‌های گسترده‌ای در داخل مواجه شد.

شبکه رادیویی NHK، به نقل از حسن روحانی گفته است: صلح و ثبات در خاورمیانه و خلیج‌فارس برای کشور ما بسیار مهم است و ایران از کمک همه کشورها از جمله ژاپن در این زمینه استقبال می‌کند.

روحانی همچنین در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن گفته است: خروج یک‌جانبه آمریکا از تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی همچون برجام، امنیت و صلح را در جهان تهدید می‌کند. ما امیدواریم که ژاپن و دیگر کشورها برای حفظ این توافق تلاش کنند.

با متوقف شدن روند تلاش‌های فرانسه برای حفظ برجام، حالا ژاپن که معتمد هر دو کشور ایران و ایالات متحده است می‌تواند نقش مهم واسطه را برای انجام مذاکرات ایفا کند.

شنیزو آبه نیز در دیدار با روحانی گفت: انتظار داریم ایران هم از توافقنامه هسته‌ای پیروی کند و به تعهداتش برای حفظ صلح و ثبات در منطقه پایبند باشد. در مقابل ژاپن نقش سازنده خود را برای جلوگیری از تنش در منطقه و ایجاد صلح و آرامش ایفا خواهد کرد.

چند ساعت بعد، حسن روحانی عکسی از خود و شینزو آبه را در حساب توییتری‌اش به اشتراک گذاشت و نوشت: «ایران از هر طرحی که می‌تواند موجب افزایش تبادلات اقتصادی به‌ویژه در حوزه انرژی و افزایش صادرات و فروش نفت بشود، استقبال می‌کند. در راستای منافع ملی خود از هیچ‌گونه مذاکره و توافقی روی‌گردان نیستیم.»

به‌عقیده بسیاری از تحلیلگران، با متوقف شدن روند تلاش‌های فرانسه برای حفظ برجام، حالا ژاپن که معتمد هر دو کشور ایران و ایالات متحده است می‌تواند نقش مهم واسطه را برای انجام مذاکرات ایفا کند.

به ادعای نیویورک‌تایمز، دیدار حسن روحانی و شینزو آبه در حالی انجام شد که مدت‌هاست ایران و آمریکا سیگنال‎هایی که نشان‌دهنده تمایلات آنها برای گفتگو و مذاکره است، ارسال می‌کنند.

دو هفته پیش شهروند و محقق آمریکایی محبوس در ایران، ژیائو وانگ آزاد و به آمریکا بازگردانده شد.

پس از انتشار این خبر، دونالد ترامپ در حساب توییتری خود ضمن تشکر از ایران نوشت: «دیدید ما می‌توانیم با هم معامله کنیم!»

مقامات و رسانه‌ها در داخل ایران البته هدف از سفر روحانی به ژاپن را حفظ امنیت خاورمیانه و آرام‌ کردن تنش‌ها اعلام کرده‌اند.

چندی پیش ویدیویی منتشر شد که در آن کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد و همتای ایرانی‌اش مجید تخت‌ روانچی پس از پایان نشست شورای امنیت با یکدیگر قدم می‌زنند. اگرچه بسیاری این موضوع را کم‌اهمیت جلوه می‌دهند، اما به‌نوشته نیویورک‌تایمز گفتگوهایی از این دست در سال‌های اخیر میان دیپلمات‌های آمریکایی و ایرانی در سازمان ملل به‌ندرت دیده می‌شود.

کازوئو تاکاهاشی، استاد دانشگاه ژاپن که در زمینه مسائل سیاسی در خاورمیانه مطالعه می‌کند، گفته است: حسن روحانی امیدوار است که با این دیدار نشان دهد، ایران همچنان مورد احترام است و منزوی نیست و ممکن است بتواند امتیازاتی را از ژاپن یا ایالات متحده به دست بیاورد.

بر اساس گمانه‌زنی‌های این استاد دانشگاه، رئیس‌جمهور ایران احتمالا در تلاش است تا پیامی را از طریق شینزو آبه به دونالد ترامپ ارسال کند. با توجه به مبادله اخیر زندانی‌ها میان دو کشور احتمالا حسن روحانی قصد دارد برای مذاکره با آمریکا ابراز تمایل کند.

به‌گفته یک مقام دولتی ژاپن، دیدار با شینزو آبه به درخواست دولت ایران صورت گرفته است.

مقامات و رسانه‌ها در داخل ایران البته هدف از سفر روحانی به ژاپن را حفظ امنیت خاورمیانه و آرام‌ کردن تنش‌ها اعلام کرده‌اند.

روز دوشنبه، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته است: «سفر رئیس‌جمهور ایران ربطی به مذاکره با ایالات متحده ندارد. در این سفر اما دوستان ژاپنی ما ابتکار عمل‌هایی دارند که ما از آنها استقبال می‌کنیم.»

یک مقام دولتی ژاپن اما اعلام کرده است که دیدار با شینزو آبه به درخواست دولت ایران صورت گرفته است.

به‌گفته کازوئو تاکاهاشی، ایران قصد دارد پیامی فوری و مهم را به دونالد ترامپ برساند.

در عین حال، در داخل ایران، هواداران و مخالفان حسن روحانی هم به‌دنبال سیگنال‌هایی برای گشایش در روابط با آمریکا هستند. بسیاری از ایرانی‌ها و حزب اصلاح‌طلب راه‌حل‌های دیپلماتیک را برای مقابله با تحریم‌ها ترجیح می‌دهند.

این در حالی است که مقام رهبری، علنا مذاکره با ایالات متحده را تا زمانی که تحریم‌ها در جریان باشد، نهی کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

توضیحات عراقچی درباره مذاکرات روحانی و آبه

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
توضیحات عراقچی درباره مذاکرات روحانی و آبه
عراقچی با بیان اینکه در دیدار روحانی و آبه مذاکرات سنگین و فشرده ای درباره مسائل دوجانبه، منطقه ای، برجام و تحریم های آمریکا انجام شد، گفت: قرار شد مشورت های ۲ کشور به صورت نزدیک ادامه یابد.

به گزارش مشرق، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در گفتگویی با اشاره به سفر حسن روحانی به توکیو گفت: این سفر در پاسخ به سفر آبه شینزو به تهران صورت گرفت.

وی با ذکر این نکته که در نودمین سالگرد روابط سیاسی ایران و ژاپن هستیم، خاطرنشان کرد: سال بسیار فعالی در روابط دو کشور بوده است. رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ژاپن در سال جاری سه بار در تهران، نیویورک و توکیو با یکدیگر ملاقات کردند.

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با بیان اینکه ژاپن از دوستان قدیم و شرکای تجاری مهم ایران است و ما همیشه مشورتهای سیاسی نزدیک با ژاپن داشتیم، اظهار داشت: امسال هم به دلیل نودمین سالگرد و هم به دلیل تحولاتی که در جریان است، فشارهای آمریکا و تحریم هایی که ناعادلانه با خروج آمریکا از برجام تحمیل شده، ضرورت داشت مشورتهای نزدیک‌تر و فشرده‌تری صورت بگیرد.

وی عنوان کرد: در دیدار روحانی و آبه مذاکرات سنگین و فشرده‌ای صورت گرفت و هم مسائل دوجانبه و هم مسائل منطقه‌ای و بین المللی و بحثهای مربوط به برجام و تحریم‌های آمریکا بحث شد.

عراقچی افزود: قرار شد مشورتهای دو کشور به صورت نزدیک ادامه یابد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در ادامه سفرش به مالزی و در پاسخ به دعوت نخست وزیر ژاپن به توکیو سفر کرد. این سفر در این سطح بعد از ۱۹ سال صورت گرفت.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

ویدئو / صحبت‌های روحانی در جمع تعدادی از مدیران و نخبگان ژاپن

ایسناخبرگزاری ایسنا
رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه برنامه‌های سفر خود به ژاپن، با تعدای از مدیران ارشد و نخبگان این کشور در توکیو دیدار کرد. حسن روحانی در بخشی از صحبت‌های خود در این جمع اظهار کرد: درهای ایران به روی دولت و شرکت‌های ژاپنی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ اقتصادی باز است و ایران و ژاپن به عنوان دو دوست قدیمی، نباید اجازه دهند کشور ثالثی در روابط دوستانه آنها اخلال ایجاد کند.

مذاکره خصوصی روحانی و آبه

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
مذاکره خصوصی روحانی و آبه
یکی از مهم ترین بخشهای سفر روحانی به ژاپن مذاکره خصوصی یک ساعته او با نخست وزیر ژاپن بود.

به گزارش وانانیوز،

علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری در جدیدترین توئیت خود در خصوص دیدارهای روحانی و آبه چنین نوشت:

«مذاکره روحانی و آبه با حضور هیات‌های دو کشور طولانی و مبسوط بود. تقریبا درباره همه موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی مذاکره و بحث شد. اما آنچه این دیدار را اهمیتی افزون می‌بخشد مذاکرات خصوصی این دو بود که بیش از یک ساعت پشت درهای بسته انجام شد.»

خواندن خبر در سایت منبع

شکست بن‌بست‌ها در سفر روحانی به ژاپن

ایرناخبرگزاری ایرنا
شکست بن‌بست‌ها در سفر روحانی به ژاپن
پکن- ایرنا- سفر «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران به ژاپن به نوعی دیداری مهم و تاریخی برای درهم شکستن بن بست ها، پیشبرد صلح، تاکید بر اهمیت ثبات منطقه و جهان و همزمان تقویت روابط اقتصادی و تجاری تهران و توکیو است.

این سفر از لحاظ مختلف دارای اهمیت زیادی است و ابعاد متفاوتی را در بر می‌گیرد و موضوعاتی چون سیاست و اقتصاد، فرهنگ و هنر، گردشگری و ورزش و انرژی را شلمل می‌شود.

این اولین سفر یک رییس جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۰ میلادی به ژاپن است آنچه بیشتر بر اهمیت دیدار افزوده این است که سفر در نودمین سالگرد برقراری روابط رسمی دو کشور انجام می‌شود دو طرفی که در طول تاریخ مناسبات سیری از روابط دوستانه را تجربه کرده‌اند.

شکست بن بست پیش روی توافق هسته‌ای

توافق هسته‌ای از زمانی که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از آن خارج شد، بتدریج وارد یک مسیر رکود از لحاظ اجرایی شد زیرا فشارهای آمریکا باعث شد تا حتی کشورهای عضو توافق نیز نتوانند به مسئولیت‌ها و تعهداتشان عمل کنند.

ایران بر خلاف آنچه آمریکا تصور می‌کرد در این مدت نه فقط از برجام خارج نشد بلکه به تعهداتش عمل کرد و تلاش زیادی نمود تا توافق همچنان زنده بماند.

روحانی در ملاقاتی که با آبه شینزو نخست وزیر ژاپن در توکیو انجام داد از بدعهدی‌های آمریکا سخن به میان آورد و تاکید نمود که ایران به توافق پایبند بوده است و تعهداتش را انجام داده است و انجام خواهد داد.

حتی کشورهای مختلف جامعه بین المللی نیز ریشه همه تنش‌ها در حال حاضر را خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای می‌دانند که سازمان ملل نیز آن را به رسمیت شناخته است موضوعی که آبه و دیگر مسئولان ژاپنی نیز آن را تایید کردند.

با این وصف دولت آبه در تلاش است به شکست بن بست موجود کمک کند برای ژاپن مهم این است هم آمریکا و هم طرف‌های دیگر به تعهدات خود عمل کنند و برای همین در ملاقات طرفین، نخست وزیر ژاپن تایید کرد کشورش در حال رایزنی با دیگر طرف‌های اروپایی درباره توافق هسته‌ای و پیشبرد و حفظ آن است.

روحانی در ملاقات با آبه گفت توافق هسته‌ای برای ایران بسیار اهمیت دارد و برای همین، ایران اقدام آمریکا در خروج یکجانبه از آن را محکوم کرده است.

آبه نیز گفت که از این شرایط بسیار نگران است و هرگز از هیچ تلاشی برای شکستن بن بست‌ها دریغ نخواهد کرد و تمامی کوشش خود را برای این منظور و فرونشاندن تنش‌ها و اختلافات بکار خواهد گرفت.

خاورمیانه و تنگه هرمز

طرفین همچنین درباره خاورمیانه و امنیت کشتیرانی در این منطقه و تنگه هرمز گفت و گو کردند منطقه‌ای که از لحاظ امنیتی نه برای آنها بلکه برای کل جهان اهمیت دارد.

مساله اعزام نیروهای نظامی ژاپن به آبهای مجاور تنگه هرمز مورد بحث قرار گرفت از جمله اینکه دولت ژاپن امیدوار است با کاسته شدن از تنش‌ها مشکلی برای امنیت کشتیرانی در کل این منطقه بوجود نیاید.

آبه در ملاقات با رییس جمهوری اسلامی ایران به وی گفت کشورش از تنش‌های فزاینده در خاورمیانه ناخرسند و در عین حال نگران است و برای فروکش کردن آن همه تلاش خود را بکار خواهد گرفت.

وی از ایران نیز خواست که هر آنچه در توان دارد برای کاستن از تنش‌ها بکار گیرد و به پیشبرد صلح و ثبات و امنیت منطقه کمک کند و به تعهداتش به برجام نیز پایبند باشد.

نخست وزیر ژاپن در عین حال موضوع کشورش در مورد اعزام نیروهای دفاع از خود ژاپن به خاورمیانه را برای روحانی توضیح داد.

همکاری در بخش انرژی

ژاپن تا قبل از تحریم‌های آمریکا بین ۵ تا ۱۵ درصد از نفت مورد نیازش را از ایران تامین می‌کرد و یکی از خریداران سنتی نفت ایران بوده است امروز نیز نه تنها ایران بلکه ژاپن امیدوار است این همکاری‌ها دوباره از سر گرفته شود البته به اعتراف مقام‌های دو کشور مشکلات زیادی در این خصوص به دلیل تحریم‌ها وجود دارد.

با این وصف شرکت‌های ژاپنی و پالایشگاه‌های این کشور بارها درخواست هایی برای خرید نفت از ایران ارایه کرده‌اند و از دولت خواسته است برای گرفتن معافیت از تحریم‌ها با آمریکا رایزنی کند.

آنچه امروز مشاهده می‌شود اینکه تاکنون چندین دور از رایزنی‌ها میان ژاپن و مقام‌های آمریکایی در این باره برگزار شده است و دو کشور همچنان به مذاکرات در این باره ادامه خواهند داد.

برای ژاپن که بیش از ۸۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از خاورمیانه تامین می‌کند خریدهای نفتی و داشتن منابع مختلف صادراتی از اهمیت برخوردار است درواقع ژاپن می‌داند که ناامنی فزاینده در منطقه می‌تواند باعث شود تا خریدهای نفتی این کشور از کشورهایی نظیر عربستان و یا امارات مختل شود و ایران به عنوان دارنده منابع بزرگ نفت و گاز برای توکیو طبق اذعان مقام‌های این کشور جایگاه ویژه‌ای دارد.

افزون بر این تهران نیز که فروشنده قدیمی نفت به توکیو بوده است بسیار امیدوار است این کشور فارغ از فشارها و تحریم‌های آمریکا راهی برای خرید نفت ایران پیدا کند و اجازه ندهد یکجانبه گرایی واشنگتن مانع گسترش این بخش از همکاری‌ها شود.

تقویت روابط اقتصادی و تجاری

دو کشور ایران و ژاپن دارای روابط گسترده اقتصادی از دیرباز بوده‌اند شاید بتوان مدعی شد هرگز تا این اندازه دو کشور شاهد کاهش روابط اقتصادی نبوده‌اند یکی از اصلی‌ترین محورهای سفر روحانی به ژاپن نیز یافتن راهکارهایی برای بازگشت به دوران شکوه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور است.

روحانی و آبه در دیدار خود به مساله روابط اقتصادی و تجاری اشاره و تاکید کردند باید بخش‌های اقتصادی خصوصی دو کشور فعال‌تر شوند تا بتوان جان تازه‌ای به مناسبات اقتصادی داد افزون بر این قرار بر این شده است که دو کشور در زمینه‌های مختلف فرهنگی، هنری، گردشگری و انرژی نیز افزایش همکاری‌ها را شاهد باشند.

بخش گردشگری می‌تواند یکی از بهترین مجاری برای گسترده‌تر کردن روابط اقتصادی دو کشور باشد ایران بیش از گذشته به این بخش اهمیت می‌دهد و راهکارهای زیادی تعیین کرده است و نخست وزیر ژاپن هم این عرصه از همکاری‌ها را مورد اهتمام قرار داده و خواستار رشد آن شده است.

نخست وزیر ژاپن با تاکید بر علاقه مندی کشورش بر گسترش روابط با ایران در همه عرصه‌ها اظهار داشته است: مصمم هستیم همکاری‌های خود را با ایران بویژه در زمینه‌های کنسولی، فنی و مدیریت پزشکی، مدیریت بحران و مقابله با زلزله توسعه دهیم.

وی افزود: ژاپن همچنین علاقه مند است سریعا تفاهم‌نامه دو کشور در حوزه گردشگری عملیاتی شود تا روابط دو ملت نیز بیش از پیش توسعه یابد.

آبه شینزو با اشاره به جایگاه بخش‌های خصوصی دو کشور در توسعه همکاری‌های مشترک گفت: ما علاقه مندیم بخش‌های خصوصی دو کشور نیز در روند توسعه روابط مشترک اقتصادی فعالتر شوند.

روابط دوستانه

ژاپن و ایران از دیرباز روابط دوستانه‌ای داشته‌اند آبه اولین نخست وزیر ژاپن است که در سال جاری میلادی پس از ۴۰ سال از سال ۱۹۷۸ میلادی به ایران سفر کرد و این نقطه عطفی در مناسبات طرفین محسوب می‌شود.

در این میان سفر رییس جمهوری ایران به ژاپن در روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی نیز باعث شد تا مسیر آغاز شده برای گسترش روابط در عرصه‌های مختلف هموار‌تر شود این سفر در واقع شروع دور دوم از تلاش‌های دیپلماتیک دو کشور شرق و غرب آسیا برای پیشبرد مناسبات در مسیری پایدار محسوب می‌شود.

این دهمین بار است که نخست وزیر ژاپن و رییس جمهور ایران با یکدیگر دیدار می‌کنند و آخرین ملاقات آنها نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر انجام شده بود.

اگر دو کشور بتوانند در همین مسیر پایدار باعث شوند تا ضمن حراست از توافق هسته‌ای، همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران با اروپا نیز تقویت شود آن زمان ژاپن در مسیر میانجیگری گام بلندتری برخواهد داشت و دوستی دیرینه ایران و ژاپن باز هم تقویت و مستحکم‌تر خواهد شد.

افزون بر این دو کشور دوست می‌توانند در چارچوب همین همکاری‌های تجاری، اتکای خود را به ارز دلار نیز کاهش دهند و با استفاده از ارزهای دیگر از جمله ارزهای ملی مناسبات تجاری را به پیش ببرند و کاهش اتکا به دلار می‌تواند از سوی اروپا نیز مورد استقبال قرار گیرد.

آنچه مهم است اینکه در این شرایط که روابط دوستانه ایران و ژاپن به سمت رشد حرکت می‌کند و دیگر اروپایی‌ها نیز هنوز برجام را رها نکرده‌اند هر اقدامی در مسیر توسعه روابط تجاری طرفین می‌تواند برای همه جوانب برد - برد باشد.

ایران و ژاپن دو کشور با دیدگاه هایی بسیار نزدیک و بعضا یکسان در بسیاری از مسایل منطقه و بین المللی هستند هر دو طرف به دنبال گسترش روابط اقتصادی، مقابله با یکجانبه گرایی، حراست از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی، پیشبرد صلح و ثبات در خاورمیانه، حراست از امنیت کشتیرانی و توسعه همکاری میان بخش‌های خصوصی در قلمروهای مختلف هستند و همین تشابهات مواضع باعث خواهد شد تا سفر روحانی به ژاپن یکی از مهمترین و پرثمرترین اقدامات ایران برای رشد روابط دوستانه دو کشور باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

هدف آمریکایی‌ها از به شهادت رساندن سردار سلیمانی چه بود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.
رکنارکنا4 ساعت قبل
به گزارش رکنا، اظهارات اخیر آیت الله «احمد علم‌الهدی» امام جمعه مشهد درباره «تکه تکه» کردن سفیر انگلیس به خاطر حضور در یک تجمع اعتراضی در تهران، در رسانه‌های جهانی بازتاب داشته است. به گزارش عصرایران، «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان که دیدگاهی بسیار نزدیک به تندروهای جمهوریخواه آمریکایی علیه ایران دارد، با انتشار فیلم اظهارات علم الهدی درباره سفیر انگلیس در توییتر، نوشت: این اظهارات را نمی‌شود نادیده گرفت. روزنامه «سان» بریتانیا نیز با بازتاب اظهارات علم الهدی نوشت: سفیر انگلیس در تهران پس از اینکه از سوی امام جمعه مشهد به «تکه تکه» شدن تهدید شد، تهران را به مقصد کشورش ترک کرد. بسیاری از روزنامه‌ها و وب سایت‌های خبری بریتانیا هم طی روزهای گذشته اظهارات علم‌الهدی درباره تکه تکه کردن سفیر انگلیس را بازتاب داده‌اند. خبرگزاری انگلیسی رویترز نیز با اشاره به اظهارات مقامات قضایی ایران درباره ضرورت اخراج سفیر بریتانیا از کشور به عنوان «عنصر نامطلوب»، اظهارات علم‌الهدی را درباره سفیر بریتانیا بازتاب داده است.

اخبار بیشتر