آیا ترامپ پس از استیضاح رییس‌جمهور آمریکا می‌ماند؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیا ترامپ پس از استیضاح رییس‌جمهور آمریکا می‌ماند؟

ایوانکا ترامپ: پدرم از استیضاح انرژی گرفته است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
ایوانکا ترامپ: پدرم از استیضاح انرژی گرفته است
ایوانکا ترامپ: پدرم از استیضاح انرژی گرفته است - 0

ایوانکا ترامپ اظهار کرد، جلسه قریب‌الوقوع سنا درباره استیضاح رییس جمهوری آمریکا، پدرش را «با انرژی» کرده است.

به گزارش ایسنا، ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در گفتگو با شبکه «سی‌بی‌اس» اظهار کرد: او مانند بیش از ۶۳ میلیون رای دهنده‌ای که او را برای ریاست جمهوری انتخاب کرده‌اند، پرانرژی است.

به گزارش پایگاه خبری هیل، ایوانکا ترامپ افزود: این مساله‌ از جنبه‌های گوناگونی از جمله این که نخستین استیضاح کاملا جانبدارانه است، تاریخی محسوب می‌شود.

مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه گذشته لایحه استیضاح ترامپ به اتهام سوء استفاده از قدرت و مانع‌تراشی در مسیر تحقیقات کنگره را تصویب کرد. ترامپ چهارمین رییس جمهوری در تاریخ آمریکاست که روند استیضاح علیه او آغاز شده است.

ایوانکا ترامپ به شبکه «سی‌بی‌اس» گفت: او حتی احساس نمی‌کند که قرار است استیضاح شود. به نظرم او این اقدام را بخشی از سیاست جانبدارانه و خام می‌داند.

پیش‌بینی می‌شود که جلسه سنا در خصوص استیضاح ترامپ پس از تعطیلات سال نوی میلادی در ماه ژانویه برگزار شود. با توجه به اینکه جمهوری‌خواهان اکثریت سنا را در دست دارند، انتظار می‌رود ترامپ جان سالم به در ببرد و برکنار نشود. سخنان اخیر ریاست سنا مبنی بر اینکه «به سرعت جلوی استیضاح را می‌گیرد» هم مایه اطمینان خاطر ترامپ شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

استیضاح ترامپ و آینده نامعلوم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
استیضاح ترامپ و آینده نامعلوم
خبرگزاری میزان- دموکرات‌ها تلاش می‌کنند، موضوع استیضاح و اتهامات وارد شده به ترامپ را تا شب برگزاری انتخابات ادامه دهند و زمینه شکست ترامپ و پیروزی خود را فراهم کنند. با این حال، تا فردای روز برگزاری انتخابات در نوامبر ۲۰۲۰ که نتایج انتخابات سراسری آمریکا اعلام خواهد شد، مشخص نمی‌شود که آیا استیضاح ترامپ موجب پیروزی جمهوری خواهان می‌شود یا به شکست رئیس جمهوری می‌انجامد. تاریخ انتشار: 11:30 - 30 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۸۸۱۹

استیضاح ترامپ و آینده نامعلوم - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه خراسان، مجلس نمایندگان آمریکا سرانجام پس از هفته‌ها تحقیق و کشمکش سیاسی، استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را تصویب کرد.بیشتر بخوانید:بالا گرفتن جدال دموکرات‎ها و جمهوریخواهان؛ کاخ سفید تهدید به تعطیلی دولت فدرال کرد

با تصمیمی که روز چهارشنبه ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹ در مجلس نمایندگان گرفته شد، ترامپ به عنوان سومین رئیس جمهوری و نخستین رئیس جمهوری جمهوری خواه آمریکا استیضاح می‌شود.

دو اتهام وارد شده به ترامپ شامل «سوءاستفاده از قدرت» و «مانع تراشی بر سر ایفای وظایف کنگره»، هر یک به ترتیب با ۲۳۰ و ۲۲۹ رای به تصویب رسید.

در این رای گیری سرنوشت‌ساز، سه دموکرات عضو مجلس نمایندگان از رای دادن به استیضاح ترامپ خودداری کردند در حالی که هیچ یک از جمهوری خواهان مجلس با دموکرات‌ها علیه رئیس جمهوری هم حزبی همراه نشدند.

اکنون با بسته شدن روند استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در مجلس نمایندگان، نوبت به مجلس سنا می‌رسد که طی برپایی دادگاهی، به اتهامات وارد شده رسیدگی کند.

قانون اساسی آمریکا، وظیفه اعلام جرم یا همان استیضاح را برعهده مجلس نمایندگان و وظیفه تشکیل جلسه دادگاه را برعهده سنا گذاشته است.

مقامات دولت فدرال که از سوی مجلس نمایندگان تحت تعقیب قضائی قرار بگیرند، ملزم هستند در دادگاهی که در سنا و به ریاست رئیس دیوان عالی فدرال تشکیل می‌شود، حاضر شوند و از خود دفاع کنند.

در این دادگاه، سناتور‌ها همزمان نقش دادستان و هیات منصفه را بازی می‌کنند به این شکل که اجازه دارند اتهامات وارد شده از سوی مجلس نمایندگان را مطرح کنند و در نهایت به گناهکار بودن یا بی‌گناهی متهم رای دهند.

اگر دو سوم اعضای سنا به این جمع بندی برسند که فرد متهم در اتهامات وارد شده گناهکار است، به شکل اتوماتیک وی از مقام خود خلع می‌شود.

در تاریخ آمریکا تعدادی از مقامات دولت فدرال – عمدتا قضات دادگاه‌های فدرال و دیوان عالی فدرال – با حکم سنا از مقام خود خلع شده‌اند، با این حال دو رئیس جمهوری قبلی (اندرو جانسون در قرن نوزدهم) و (بیل کلینتون در قرن بیستم) در دادگاه سنا حکم تبرئه گرفتند و به ریاست جمهوری خود ادامه دادند.

هم اکنون در پرونده استیضاح دونالد ترامپ به دلیل وفاداری کامل جمهوری خواهان به رئیس جمهوری هم حزبی، امکان گناهکار معرفی شدن ترامپ در دادگاه سنا و برکناری وی تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد.

دموکرات‌ها در سنا فقط ۴۵ کرسی را در اختیار دارند که با احتساب دو سناتور مستقل، اما متحد با دموکرات‌ها، تعداد آرای آنان به ۴۷ رای می‌رسد.

در حالی که برای برکناری ترامپ حداقل باید ۲۰ سناتور جمهوری خواه با دموکرات‌ها علیه رئیس جمهوری هم حزبی خود متحد شوند؛ اقدامی که محال به نظر می‌رسد.

به همین دلیل، برخلاف روند استیضاح در مجلس نمایندگان که جمهوری خواهان در پی توقف یا کند کردن روند آن بودند، در جریان برپایی دادگاه در سنا، جمهوری خواهان به شدت از دادگاهی شدن ترامپ و صدور حکم برائت در کوتاه‌ترین زمان ممکن حمایت می‌کنند.

با این حال، دموکرات‌ها مدعی هستند که سناتور‌های جمهوری خواه از عدالت خارج شده‌اند و آشکارا از رئیس جمهور تحت تعقیب حمایت می‌کنند.

آنان همچنین از این که رهبران حزب جمهوری خواه در سنا با احضار نزدیکان ترامپ به جلسه دادگاه و گرفتن شهادت از آنان مخالفت می‌ورزند، به خشم آمده‌اند.

برخی گمانه زنی‌ها حکایت از آن دارد که اگر دموکرات‌ها از برگزاری محاکمه بر اساس سلایق و منافع خود اطمینان نداشته باشند، چه بسا از ارسال مصوبه روز چهارشنبه مجلس نمایندگان به مجلس سنا خودداری ورزند.

درچنین صورتی، ترامپ برای مدت‌ها موفق نخواهد شد حکم تبرئه را از سنا دریافت کند. از آنجا که استیضاح ترامپ نخستین استیضاح تاریخ آمریکا در دوره نخست یک رئیس جمهوری به شمار می‌آید، نتیجه نهایی آن بر انتخابات مجدد وی تاثیر تعیین کننده خواهد گذاشت.

جمهوری خواهان امیدوار هستند هرچه سریع‌تر از کابوس استیضاح رهایی یابند و تمرکز خود را بر پیروزی مجدد در انتخابات ۲۰۲۰ معطوف کنند.

در حالی که دموکرات‌ها تلاش می‌کنند موضوع استیضاح و اتهامات وارد شده به ترامپ را تا شب برگزاری انتخابات ادامه دهند و زمینه شکست ترامپ و پیروزی خود را فراهم کنند.

با این حال، تا فردای روز برگزاری انتخابات در نوامبر ۲۰۲۰ که نتایج انتخابات سراسری آمریکا اعلام خواهد شد، مشخص نخواهد شد که آیا استیضاح ترامپ موجب پیروزی جمهوری خواهان خواهد شد یا به شکست رئیس جمهوری مستقر برای ادامه سکونت در کاخ سفید خواهد انجامید.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

کاخ سفید ترامپ را یک رئیس جمهور استیضاح شده نمی‌داند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کاخ سفید ترامپ را یک رئیس جمهور استیضاح شده نمی‌داند
بر اساس چند گزارش، کاخ سفید درحال بررسی طرح این استدلال است که دونالد ترامپ را به دلیل عدم ارسال لایحه استیضاح از سوی رئیس مجلس نمایندگان به سنا برای آغاز فرآیند محاکمه وی، نمی‌توان یک رئیس جمهور استیضاح شده محسوب کرد.

چند روز پیش مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آرا لایحه مربوط به دو بند استیضاح دونالد ترامپ را تصویب کرد؛ لایحه‌ای که در یکی از بندهایش ترامپ متهم به سوءاستفاده از قدرت و در بند دیگرش متهم به ایجاد مانع در برابر فعالیت کنگره شده است. با این حال نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا هنوز تصمیم به ارسال لایحه استیضاح به مجلس سنا به منظور شروع کردن فرآیند محاکمه دونالد ترامپ نگرفته است.

یک منبع آگاه به بلومبرگ که نخستین بار این خبر را منتشر کرد گفت، نظریه حقوقی کاخ سفید این است چنانچه ترامپ استیضاح شده محسوب می‌شد سنا باید هم اکنون در قبال او اختیار قضایی پیدا کرده باشد و این که در بخشی از قانون اساسی آمریکا تصریح شده مجلس سنا «تنها دارنده اختیار انجام محاکمه در قبال هرگونه استیضاحی است».

چند منبع به سی‌بی‌اس نیوز گفتند، کاخ سفید به تاخیر افتادن فرآیند محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سنا را یک «هدیه کریسمس» می‌بیند و میخواهد استدلال کند که دموکراتها به درستی پرونده خود برای استیضاح ترامپ باور ندارند.

یک مقام ارشد کاخ سفید همچنین به سی‌بی‌اس گفت: کاخ سفید ممکن است ارسال این دست پیامها را در پیش بگیرد.

نوآه فلدمن، یک پروفسور حقوق دانشگاه هاروارد و از شاهدان استیضاح ترامپ در ستونی در پایگاه بلومبرگ نوشت، قانون اساسی آمریکا برای ارسال بندهای مربوط به استیضاح از مجلس نمایندگان به مجلس سنا چارچوب زمانی تعیین نکرده است اما تاخیر نامحدود «مشکل جدی ایجاد خواهد کرد».

پلوسی و اعضای حزب دموکرات نسبت به این که مجلس سنا در قبال دونالد ترامپ محاکمه‌ای عادلانه برگزار کند، اظهار تردید کرده‌اند. این انتقاد آنها بعد از آن مطرح شد که میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا اظهار کرد «در این پرونده او ابدا بی‌طرف نیست».

او همچنین گفته که در ارتباط با محاکمه مربوط به استیضاح ترامپ «هماهنگی کامل با کاخ سفید خواهد داشت».

اخیرا جمهوریخواهان و شخص ترامپ از این که پلوسی ارسال پرونده استیضاح به سنا برای آغاز محاکمه را به تاخیر می‌اندازد انتقاد کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ خواستار استیضاح نانسی پلوسی شد

ایمناخبرگزاری ایمنا
ترامپ خواستار استیضاح نانسی پلوسی شد
رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید رئیس مجلس نمایندگان این کشور به دنبال تبانی و کارشکنی در کار سنا است و بابت این باید استیضاح شود.

به گزارش ایمنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا را متهم کرد اقدامات پشت‌پرده‌ای را برای کارشکنی در امور جمهوری‌خواهان سنا و قضاوت قابل پیش‌بینی آنها درباره روند استیضاح انجام می‌دهد.

وی در این پیام نوشت: پلوسی به دنبال بده بستان با سنا است. چرا او را استیضاح نمی‌کنیم؟

گفتنی است طرح استیضاح ترامپ با دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و همچنین ممانعت از انجام تحقیقات از سوی کنگره در نیمه شب ۲۷ آذر با اکثریت آرای اعضای مجلس نمایندگان به تصویب نهایی رسید.

این در حالی است که پلوسی هنوز مصوبه استیضاح را برای مجلس سنا ارسال نکرده؛ حال آنکه ترامپ با توجه به اینکه کنترل سنا در دست جمهوری‌خواهان است؛ خواستار اقدام فوری این نهاد است.

برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه معتقدند دموکرات‌ها به دلیل ضعیف بودن استدلال‌هایشان برای استیضاح ترامپ می‌خواهند جلسه دادگاه هر چه دیرتر برگزار شود.

منبع: مهر کد خبر ۴۰۲۱۴۱

خواندن خبر در سایت منبع

«ترامپ» با دعوت پلوسی برای سخنرانی در کنگره موافقت کرد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
«ترامپ» با دعوت پلوسی برای سخنرانی در کنگره موافقت کرد
کاخ سفید اعلام کرد رئیس‌جمهور آمریکا دعوت رئیس مجلس نمایندگان برای سخنرانی در کنگره را پذیرفته است.

اعتمادآنلاین| «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دعوت «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای سخنرانی سالانه در برابر کنگره در تاریخ ۴ فوریه (۱۵ بهمن) را پذیرفت.

کاخ سفید روز جمعه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس جمهور ترامپ دعوت نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای سخنرانی سالانه در برابر کنگره در تاریخ ۴ فوریه را پذیرفته است.»

پیش از این، پلوسی طی نامه‌ای از ترامپ دعوت کرده بود تا در تاریخ مذکور سخنرانی سالانه خود و پیش از آغاز جلسه مشترک کنگره را انجام دهد.

این دعوت در حالی انجام می‌شود که تنش میان دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا و ترامپ به شدت افزایش یافته است.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ بدون استیضاح هم محکوم به شکست در انتخابات ۲۰۲۰ است

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
ترامپ بدون استیضاح هم محکوم به شکست در انتخابات ۲۰۲۰ است

ابوالفضل حسن‌بیکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به رأی مجلس نمایندگان آمریکا به استیضاح ترامپ، گفت: مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص استیضاح ترامپ با توجه به شهادت شاهدان در صحنه و اذعان اوکراین به تخلفات ترامپ به استیضاح وی رأی داد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اشکالاتی که قانون اساسی آمریکا دارد، عنوان کرد: این قانون به گونه‌ای تدوین شد که احزاب از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند و منافع حزب بر منافع ملت آمریکا ترجیح دارد لذا همواره شاهد هستیم قوانین را به طرق مختلف زیر پا می‌گذارند و هیچگاه هیچ حزبی در این کشور محکوم نمی‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر ترامپ در مجلس سنا استیضاح شود قطعا حزب جمهوریخاوه شکست خواهد خورد، اظهار داشت: بر این اساس قطعا رئیس جمهور بعدی در دولت آمریکا از این حزب انتخاب نمی‌شود، پس حزب برای تأمین منافع خود تلاش می‌کند تا به گونه‌ای عمل کند که هم حزبی‌های چه از طریق تطمیع و چه از طریق تهدید، راضی شوند.

 

حسن بیکی همچنین تصریح کرد: از سوی دیگر رسانه‌های مهم دنیا در اختیار آمریکا بوده و پشتیبان ترامپ هستند و از طرف دیگر سرنوشت ترامپ و نتانیاهو به نوعی با یکدیگر گره خورده است از این رو پیش بینی می‌شود جمهوریخواهان بتوانند با توجه به آمار بالایی که در مجلس سنا دارند مانع تصویب استیضاح ترامپ شوند.

وی با اشاره به احتمال تأثیر استیضاح ترامپ بر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، خاطرنشان کرد: نظرسنجی‌ها در ۶ ماه گذشته نشان می‌دهد که ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ حائز رأی نمی‌شود و اندیشه ورزان به این جمع بندی رسیده‌اند که ترامپ حتی بدون استیضاح نیز در انتخابات بعدی رأی نمی‌آورد و استیضاح تنها حکم تأییدی بر نتیجه این نظرسنجی شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: اکنون حزب جمهوریخواه به دنبال این است که اگر استیضاح ترامپ به هر نوعی به نفع منافع این حزب نشد، مجلس سنا و کنگره آمریکا را به دست بگیرند تا بتوانند همچنان در مدار قدرت باقی بمانند. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ویروس کرونا که نزدیک دو ماه پیش در چین شایع شد، حالا بسیاری از کشور جهان را درگیر کرده است. پای این بیماری ناشناخته به ایران هم باز شد و در قم تاکنون دو قربانی گرفته است. او می‌گوید: نخستین نشانه‌های کرونا ویروس اواسط دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان پایتخت مرکز هوبی در ۱۱۲۵ کیلومتر پکن مشاهده شده است. اگرچه بسیاری قبل از شیوع این بیماری در ووهان، مسافرت‌های خود را آغاز کرده بودند اما بسیاری از مردم به خاطر شیوع آن در خانه‌هایشان ماندند. مردم از انتشار شایعه و هر خبر بد و ناامید کننده در مورد آمار مرگ و میر و شیوع کرونا خودداری می‌کردند.

فیلم/ سردار حاجی‌زاده در صف رای‌گیری

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ویدئو / دقایق اولیه انتخابات مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان در تهران

ایسناایسنا1 روز قبل
انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری، رسما از ساعت ۸:۰۰ صبح جمعه (۲ اسفند) آغاز شد. این انتخابات در ۲۰۸ حوزه انتخابیه آغاز شده است و تا ساعت ۱۸:۰۰ ادامه دارد؛ هرچند ستاد انتخابات می‌تواند زمان اخذ رأی را در حوزه‌های مختلف تا پایان امروز (ساعت ۲۴:۰۰) تمدید کند. این ویدئو گوشه‌هایی از حضور مردم تهران در پای صندوق‌های رأی را به تصویر کشیده است و تا پایان زمان اخذ رأی، به‌روزرسانی خواهد شد.

ویدئو / حضور مقام معظم رهبری در پای صندوق‌های رأی

ایسناایسنا1 روز قبل
در نخستین دقایق آغاز رسمی انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان، مقام معظم رهبری رأی خود را به صندوق‌های این دو انتخابات انداختند.

ویدئو / انتخابات ۹۸ در حسینیه جماران

ایسناایسنا1 روز قبل
انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری، رسما از ساعت ۸:۰۰ صبح جمعه (۲ اسفند) در ۲۰۸ حوزه انتخابیه آغاز شد. این ویدئو گوشه‌هایی از حضور مردم تهران در پای صندوق‌های رأی در حوزه اخذ رأی حسینیه جماران را به تصویر کشیده است و به مرور به‌روزرسانی خواهد شد. تصویربردار: اسماعیل گلرخ / تدوینگر: امیرحسین شهسواری

«نماینده مجلس در اعلام اموالش نباید پنهان‌کاری کند»

مهرمهر23 ساعت قبل

اخبار بیشتر