1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

برنامه های مدیریت منابع آب ایران

نتایج همایش مدیریت آب در اختیار دستگاه ها قرار می گیرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نتایج همایش مدیریت آب در اختیار دستگاه ها قرار می گیرد

محمد اکبری روز چهارشنبه در حاشیه مراسم اختتامیه این همایش در دانشگاه بیرجند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همایش 2 روزه با توجه به مشکلات کشور در حوزه آب و با هدف رفع مشکل مدیریت آب برگزار شد.

وی اظهار داشت: فرصت ارائه مقاله به این همایش در فراخوان، آبان پارسال تا پایان مهرماه امسال بود که در نهایت 180 مقاله به دبیرخانه ارسال و 147 مقاله از این تعداد پذیرفته شد.

عضو هیات علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه بیرجند گفت: اگر دستگاه های اجرایی برای رفع مشکلات خود از ظرفیت دانشگاه استفاده کنند فرآیند رفع مشکلات در هر عرصه ای تسریع می یابد.

وی افزود: سطح کیفی و تنوع موضوع مقالات مورد استقبال و رضایت دعوت شدگان قرار گرفت و نمایشگاه جانبی برای ارائه دستاوردهای پژوهشی و محصولات تولیدی در حوزه صنعت آب در کنار این همایش برگزار شد.

اکبری بیان کرد: 40 میلیون تومان برای برگزاری همایش هزینه شد که پنج میلیون تومان از اعتبار یادشده توسط دانشگاه بیرجند و بقیه توسط شرکت های بخش خصوصی و سازمان نظام مهندسی استان، شرکت آب ابزار باقران و شرکت میراب تامین می شود.

وی گفت: 350 نفر شامل دانشجویان، کارشناسان دستگاه های اجرایی و استادان دانشگاه در این همایش شرکت کردند.

وی افزود: کارگاه هایی در خصوص کیفیت و آلاینده های آب و مدل سازی جریان های آبی در این همایش برگزار شد.

مسئول رسانه و تبلیغات نخستین همایش ملی مدل سازی و فناوری های جدید در مدیریت آب هم گفت: این همایش با هدف ایجاد حساسیت در راستای کمبود منابع آب بین مردم، بکارگیری روش های نوین کاهش مصرف آب و مدیریت صحیح در استفاده از منابع آب با مشارکت دستگاه های اجرایی برگزار شد.

هانیه نایبی افزود: 47 مقاله در 2 روز برگزاری همایش به صورت سخنرانی ارائه و 100 مقاله نیز در قالب اسلاید به نمایش گذاشته شد.

وی اظهار داشت: دانشگاه بیرجند متولی اصلی این همایش است اما گروه های مهندسی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند و مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند هم در برگزاری با ما همکاری کردند.

نایبی گفت: چهار کارگاه تخصصی شبیه سازی سیلاب شهری با مدل SWMM، نشت یابی شبکه های آب، مدل سازی آب زیرزمینی با کمک نرم افزار GMS و بررسی موضوعی کیفیت و ارزیابی سیستم جامع آب آشامیدنی بیرجند با تکیه بر ارزیابی ریسک، شواهد و مستندات در این همایش برگزار شد.

همچنین بیانیه ای شامل 10 بند در پایان نخستین همایش ملی مدل سازی و فناوری های جدید در مدیریت آب قرائت شد.

7559*3028

خواندن خبر در سایت منبع

تهران| وزارت خارجه چالش کم‌آبی را به فرصت گسترش دیپلماسی آب‌محور تبدیل می‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تهران| وزارت خارجه چالش کم‌آبی را به فرصت گسترش دیپلماسی آب‌محور تبدیل می‌کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، جلال کلانتری در نخستین همایش آینده‌پژوهی صنعت آب و فاضلاب کشور که با مشارکت انجمن آمایش سرزمین ایران برگزار شد با اشاره به تقارن برگزاری جلسه با اقدامات کارگروه ملی سازگاری اظهار داشت: در کارگروه ملی سازگاری که در اسفند 96 ایجاده شده احیای ظرفیت‌های زیست‌محیطی و اصلاح نگرش‌های نادرست گذشته در دستورکار قرار گرفته تا به تغییر دیدگاه‌ها منجر شود و زمینه مشارکت ذی‎‌نفعان را در برنامه‌ها به ارمغان آورد.

وی بیان کرد: مفاهیم و سیاست‌های فرآیند سازگاری باید به گفتمان نخست کشور در حوزه آب و انرژی تبدیل شود تا بتوانیم به موفقیت برسیم چرا که گذر از شرایط ناپایدار به پایدار در حوزه آب نیاز به گذر از دیدگاه‌های اقتصادمحور به محیط زیست‌محور دارد که در این راستا در حوزه کشاورزی و صنعت آمایش آب‌محور ضروری به نظر می‌رسد تا خروجی آن به توزیع متوازن منابع آبی سامان بخشد.آب‌های پاییز پربارش را با آبخیزداری مهار کنیمتهران| پروژه کنترل و پخش سیلاب سنگتراشان ری آبخوان‌های دشت ورامین را تغذیه می‌کند

رئیس اداره دیپلماسی آب وزارت امور خارجه ادامه داد: هم‌افزایی در نگاه فرابخشی به آب منطبق با سیاست‌های کشور و جذب و جلب مشارکت ذی‌نفعان در بخش‌های اجرایی به تغییر الگوی مصرف آب کمک می‌کند به علاوه تغییر ذهنیت‌های غلط در حوزه آب ضروری است و باید برنامه‌های آب‌محور از رهگذر آموزش مردم و مسئولان فراهم شود چرا که تا ارزش و اهمیت آب درک نشود و کمبود آب به عنوان خطر جبران‌ناپذیر در نظر گرفته نشود برنامه‌های آب‌محور به درستی پیش نمی‌رود.

کلانتری در مورد آینده‌پژوهی حوزه آب گفت: آینده‌پژوهی آب به عنوان کالای اقتصادی و معرفی نقش فزاینده آن در آینده کشور و ارزش‌گذاری در نظام تخصیص آب اهمیت زیادی دارد زمانی دورنمای روشنی در این زمینه به دست می‌آید که اصلاح نظام تعرفه‌گذاری آب منطبق با عدالت اجتماعی تبیین شود.

وی با بیان اینکه کمک به سازگاری در شرایط کم آبی و تعادل اکولوژیک از طریق اصلاح الگوی مصرف به ویژه در بخش کشاورزی ضروری است خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه به چالش کم‌آبی توجه جدی دارد چرا که آب می‌تواند فرصتی برای گسترش دیپلماسی آب‌محور در عرصه‌های مختلف باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

همراهی مردم شرط لازم برای مدیریت منابع آبی است

مهرخبرگزاری مهر
همراهی مردم شرط لازم برای مدیریت منابع آبی است

به گزارش خبرنگار مهر، امین امینیان صبح امروز چهارشنبه در کارگروه آموزشی پیمانکاران آبدار در محل فرمانداری با اشاره به اینکه کشور ما یکی ازکشورهای خشک و نیمه خشک محسوب می شود، بیان داشت: هر امروزی که به عنوان آینده دیروز بر مردمان این سرزمین می گذرد وضع مربوط به آب بدتر و بدتر می شود در سال های اخیر بدلیل استفاده بی رویه از منابع آبی روند کمبود آب را به عینه همه مشاهده می‌کنیم نیاز به مدرک و سند ندارد بطوریکه به گزارش کارشناسان در حال حاضر بسیاری از سفره های زیرزمینی آبی کشور در حال خشک شدن و نابودی هستند و این مسئله یک هشدار برای ما تلقی می شود.

وی اظهار داشت: ۴۰ سال قبل سرانه آب در سال ۸۶۰۰ مترمکعب بود و در حال حاضر این رقم به ۱۷۰۰ مترمکعب کاهش پیدا کرده است و در برخی استان ها این رقم حتی به ۵۰۰ مترمکعب می رسد، در بیش از ۶۰۰ روستای کشور در حال حاضر با تانکر آب رسانی صورت می گیرد.

وی گفت: طبق آمار پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ سرانه آبی در کشور به ۷۷۶ تا ۸۶۰ مترمکعب کاهش یابد این در حالی است که طبق اعلام سازمان ملل شاخص جهانی ۲۰۰۰ مترمکعب بوده اگر کمتر از این رقم باشد کشور از نظر آب بحران زده تلقی می شود.

فرماندار هشترود با بیان اینکه نزدیک به ۹۰ درصد مصرف آب در حوزه کشاورزی و حدود ۸ درصد در شرب و ۲ درصد در صنعت است، گفت: نیازمند برنامه ریزی منسجم و جامع در این حوزها هستیم برای مدیریت هر چه بهتر آب شرب درکشور دولت  اعتبارات قابل توجه ملی و استانی همچنین از صندوق توسعه ملی بمنظور ایجاد زیرساخت های لازم در قالب شبکه گذاری، ایجاد مخزن، خطوط انتقال و منابعی که آب را تامین می کنند لحاظ شده است اما این ها به تنهایی کافی نیست و در کنار برنامه هایی که دولت و نظام پیاده می کنند همراهی مردم شرط لازم مدیریت منابع آبی کشور است.

وی گفت: اما متاسفانه در بیشتر مواقع دیده می شود که ما عمق فاجعه کم آبی را که می تواند به نابودی محیط زیست و نهایتا نابودی حیات آدمی منجر شود را درک نکرده ایم، حتی بلحاظ تاریخی و فرهنگی نگاه ما به آب بسیار نادرست است چرا که ما هرچه را که ارزان قیمت باشد و بی ارزش می گوییم به قیمت آب است.   این در حالیست امروز آب زندگی است و نجات آب نجات زندگی است را خوب درک نکرده ایم.

امینیان گفت: تغییر نگاه باید نسبت به گذشته صورت پذیرد، در تخصیص منابع آب اولویت ها را باید در نظر گرفت. درجایی که آب برای آشامیدن نیست احداث باغات چه مفهومی دارد؟ برخی محصولات توجیه اقتصادی برای کشور ندارد و می شود آن ها را از خارج از کشور تامین کرد ولی موجب نابودی منابع آبی نشد.

خواندن خبر در سایت منبع

برداشت بی رویه صنایع از منابع آب زیرزمینی شازند باید متوقف شود

مهرخبرگزاری مهر
برداشت بی رویه صنایع از منابع آب زیرزمینی شازند باید متوقف شود

مصطفی عرب در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: استفاده از پساب در شهرستان شازند از راهکارهایی است که می‌تواند در موضوع کمبود منابع آب موثر واقع شود.

وی افزود: از جمله کارهایی که در این ارتباط در دستور کار قرار دارد، تصفیه خروجی فاضلاب ها است. همچنین استفاده از پساب های شهر مهاجران نیز در آینده نزدیک در برنامه قرار دارد تا بتوان از این طریق آب مورد نیاز صنایع شازند را تامین کرد.

فرماندار شهرستان شازند ادامه داد: اجرای این طرح موجب می‌شود تا برداشت آب مورد نیاز صنایع از منابع آب زیر زمینی شازند محدود شود.

عرب در مورد حفظ گونه‌های نادر در منطقه شازند اظهار داشت: مناطق مختلف شازند به ویژه روستاها از طبیعت بکر، منابع ارزشمند طبیعی و گونه‌های نادر گیاهی برخوردار است که سلامت اهالی را به همراه دارد و از سوی دیگر می‌تواند به عنوان مناطق گردشگری مطرح شود.

فرماندار شهرستان شازند بیان داشت: باید هم از سوی مسئولان و هم توسط مردم و نهادهای مردمی به حفظ این منابع خدادادی توجه ویژه شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی نیز برای صرفه جویی در منابع آب‌ زیرزمینی باید تغییر الگوی کشت مد نظر کشاورزان قرار بگیرد و کشت هایی که آب بر است و از طرف دیگر بهره وری بالایی ندارد، باید تغییر کند.

عرب اظهار داشت: در این راستا کشت های کم آب بر همچون گیاهان دارویی و کشت گل محمدی در چند منطقه شازند آغاز شده است.

فرماندار شهرستان شازند در مورد صنایع آلاینده در شازند بیان داشت: صنایع باید به سمت  تبدیل شدن به صنعت سبز بروند تا شاهد آب، هوا و خاک پاک در منطقه سرسبز و بکر شازند باشیم.

وی ادامه داد: مشکلات محیط زیستی برخی صنایع همچون پتروشیمی پابرجا است، به ویژه در حوزه آب که برداشت‌های بی‌رویه انجام می‌شود و در این زمینه باید اقدام اصولی انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

توسعه گلخانه ها برنامه راهبردی برای مدیریت آب در ایران

ایرناخبرگزاری ایرنا
توسعه گلخانه ها برنامه راهبردی برای مدیریت آب در ایران

محمدعلی طهماسبی روز چهارشنبه در حاشیه کارگاه آموزشی «توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار» در مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره)مشکین دشت فردیس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کمبود آب در ایران ایجاب می کند که کشاورزی به سمت کشت گلخانه ای هدایت شود و این مهم از برنامه های اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی است.

وی ادامه داد: چهار فصل بودن کشور این زمینه را به وجود آورده تا توسعه کشت گلخانه ای به عنوان راهبرد اساسی مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت:استفاده از روش گلخانه ای، 80 درصد در مصرف آب صرفه جویی دارد.

طهماسبی ، سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای کشور را 14 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: تا پایان امسال سه هزار هکتار به این اراضی افزوده می شود.

وی اظهار داشت: پیش بینی می شود تا پایان سال جاری میزان برداشت محصول از گلخانه های کشور به سه میلیون تن برسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: طبق برنامه ریزی طی 10 سال آینده سطح اراضی گلخانه ای کشور به 58 هزار هکتار افزایش می یابد.

طهماسبی گفت: برای صرفه جویی در مصرف آب، وزارت جهاد کشاورزی طرح توسعه آبیاری تحت فشار را در دستور کار قرار داده که در اجرای این طرح 85 درصد یارانه برای کشاورزان پیش بینی شده است.

وی افزود: اجرای طرح های زیربنایی مانند زهکشی، تسطیح و ساماندهی اراضی، مصرف آب را کاهش می دهد و میزان برداشت محصول را بالا می برد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ، کشت نشایی را در کاهش مصرف آب موثر دانست و گفت: اکنون کشت پنبه، سبزی، صیفی و ذرت در گلخانه ها شروع شده و این مهم می تواند به بهبود تولید کشور کمک کند.

کارگاه آموزشی «توسعه باغ دیم در اراضی شیبدار» از روز گذشته در مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره)واقع در مشکین دشت فردیس استان البرز آغاز شده و عصر امروز پایان می یابد.

7413/ 6155

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از خانه ملت، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه هر مابه التفاوت ای که از بحث تغییر قیمت ارز از ابتدای سال حاصل شود به مردم اختصاص می‌یابد، اظهار داشت: حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی اختصاص یافته که مبلغ ریالی آن حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و دولت حاضر شده این مابه‌التفاوت را از واردکنندگان و تولیدکنندگان دریافت نکند به شرط اینکه قیمت کالاها نیز افزایش نیابد. *کلیه مابه التفاوت نرخ ارز در سال آینده به مردم بازگردانده می‌شودرئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اقدام دیگر دولت برای حمایت از سفره مردم و عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی موضوع مابه التفاوت ارز پتروشیمی‌ها بود، افزود: تاکنون ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مابه‌التفاوت به صورت بسته کمک‌های ۲۰۰ هزار تومانی توزیع و به حدود ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی پرداخت شده است. این عضو کابینه دولت دوازدهم، تصریح کرد: سال آینده هر مابه التفاوتی از نرخ ارز برای دولت حاصل شود تمام آن به مردم بازگردانده می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین9 ساعت قبل
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از تخصیص بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی و حمایتی به ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر از جمعیت کشور خبر داد. اعتمادآنلاین| محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه هر مقدار مابه‌التفاوتی که از بحث تغییر قیمت ارز از ابتدای سال حاصل شود به مردم اختصاص می‌یابد، تصریح کرد: حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی اختصاص یافته که مبلغ ریالی آن حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و دولت حاضر شده این مابه‌التفاوت را از واردکنندگان و تولیدکنندگان دریافت نکند به شرط اینکه قیمت کالاها نیز افزایش نیابد. رئیس سازمان برنامه و بودجه، پرداخت مابه‌التفاوت ارز پتروشیمی‌ها را از دیگر اقدامات دولت برای حمایت از سفره مردم و عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی برشمرد و افزود: تاکنون ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مابه‌التفاوت به صورت بسته کمک‌های ۲۰۰ هزار تومانی توزیع و به حدود ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی پرداخت شده است. نوبخت تصریح کرد: سال آینده هر مابه‌التفاوتی از نرخ ارز برای دولت حاصل شود تمام آن به مردم بازگردانده می‌شود. منبع: ایرنا
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین9 ساعت قبل
برومند چهار آیین مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری با کاهش ۳۰۰ تومانی، ۱۰ هزار و ۲۰۰ و مرغ آماده به طبخ ۱۶ هزار تومان است. اعتمادآنلاین|‌ برومند چهار آیین مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی، از کاهش ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ از ابتدای هفته در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار و ۲۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان است. وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد قیمت تمام شده تولید را ذرت، سویا و جوجه یکروزه تشکیل می‌دهد، افزود: با توجه به آنکه نرخ نهاده‌های تولید در قیمت مرغ تاثیر گذار است، از این رو مدیریت بازار نهاده‌های دامی تاثیر بسزایی در کنترل قیمت مرغ دارد. چهار آیین قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۰ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ را ۱۵ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان اعلام کرد. مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی تصریح کرد: با توجه به جوجه ریزی مناسب واحد‌های تولیدی، کمبودی در عرضه مرغ شب عید وجود ندارد و در صورت مدیریت بازار نهاده‌های تولید، قیمت مرغ نوسانی نخواهد داشت.
ایلناایلنا10 ساعت قبل
با امضای تفاهمنامه‌ای به ارزش دو میلیون دلار میان ایران و هند، همکاری‌های دو کشور در حوزه کارآفرینی گسترش می‌یابد. به گزارش ایلنا، این تفاهم‌نامه در حیدرآباد هندوستان به امضای اصغر نورالله‌‌‌زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید جمهوری اسلامی ایران و سانیل شوکلا، رییس موسسه توسعه کارآفرینی هند رسید. براساس این تفاهمنامه که در حاشیه کنفرانس دوسالانه بین المللی توسعه کارآفرینی در هند امضا شد، مرکز تخصصی کارآفرینی کسب و کارهای خرد و کوچک هند – ایران در تهران ایجاد می‌شود. برگزاری دوره‌‌‌‌های تخصصی آموزشی، تبادل دانش برای شناسایی ظرفیت‌های کارآفرینی، اجرای برنامه‌‌‌های توسعه کارآفرینی و تامین مالی خرد از جمله دستورکارهای این مرکز خواهد بود. در این سفر که به همراه علی ربیعی، رییس هیات مدیره صندوق انجام شده است، هیات ایرانی با مدیرعامل بانک توسعه صنایع کوچک هند، مدیرعامل بانک تعاون هند، مدیرعامل بانک توسعه کشاورزی هند و مدیرعامل بانک زنان هند دیدار و در مورد گسترش همکاری‌ها و تبادل تجربیات در چارچوب تفاهمنامه منعقده مذاکره کرد.
الفالف10 ساعت قبل
رئیس سازمان برنامه و بودجه، گفت: تاکنون به حدود ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی و حمایتی پرداخت شده است. گروه اقتصادی الف، ۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۳:۴۸ ۳۹۷۱۲۰۳۰۸۳به گزارش خانه ملت، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه هر مابه التفاوت ای که از بحث تغییر قیمت ارز از ابتدای سال حاصل شود به مردم اختصاص می‌یابد، اظهار داشت: حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی اختصاص یافته که مبلغ ریالی آن حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و دولت حاضر شده این مابه‌التفاوت را از واردکنندگان و تولیدکنندگان دریافت نکند به شرط اینکه قیمت کالاها نیز افزایش نیابد. *کلیه مابه التفاوت نرخ ارز در سال آینده به مردم بازگردانده می‌شودرئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اقدام دیگر دولت برای حمایت از سفره مردم و عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی موضوع مابه التفاوت ارز پتروشیمی‌ها بود، افزود: تاکنون ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مابه‌التفاوت به صورت بسته کمک‌های ۲۰۰ هزار تومانی توزیع و به حدود ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی پرداخت شده است. این عضو کابینه دولت دوازدهم، تصریح کرد: سال آینده هر مابه التفاوتی از نرخ ارز برای دولت حاصل شود تمام آن به مردم بازگردانده می‌شود.

اخبار بیشتر