اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱ دی‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱ دی‌ماه

افزایش دوبرابری قیمت ماشین‌آلات سوبسیدی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
افزایش دوبرابری قیمت ماشین‌آلات سوبسیدی
بیش از ۹۰ درصد بازار تراکتور در ایران در اختیار شرکت تراکتورسازی ایران است؛ شرکتی خصولتی که انحصار بازار را در اختیار دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین، لیلا مرگن در شرق نوشت:به گفته کامبیز عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی، تنها سازنده تراکتور در ایران با وجود اینکه از سال گذشته قیمت محصولاتش دو برابر شده است، باز هم قصد دارد بهای کالای خود را افزایش دهد. آن‌طور که او می‌گوید: در شرایطی که قیمت گندم فقط ۳۰ درصد افزایش یافته است، منصفانه نیست بهای دیگر نهاده‌های کشاورزی نظیر تراکتور بدون توجه به آن سوی دیگر معادله قیمت افزایش یابد. حمیدرضا نامی رئیس هیئت‌مدیره انجمن ماشین‌های کشاورزی نیز با اشاره به مصرف بالای سوخت در محصولات ساخت شرکت تراکتورسازی ایران از قیمت‌گذاری تراکتورهای این مجموعه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان خبر می‌دهد. او می‌گوید: این شرکت ارز ۴۲۰۰ تومانی هم دریافت کرده است. اگر دولت کمی از دریافت حقوق خود نظیر مالیات بر ارزش‌افزوده کوتاه بیاید و از سوی دیگر فضایی برای ورود دیگر سرمایه‌‎گذاران به این بازار فراهم کند، امکان بهبود شرایط در حوزه این ماشین کشاورزی فراهم می‌شود.

تراکتورهای ساخت داخل بارها و بارها از سوی دولت احمدی‌نژاد به کشورهای مختلف پیشکش شد اما کسی حاضر به خرید این محصولات حتی با وجود وام‌های طویل‌المدت دولت ایران نبود. در همان روزهایی که آمدوشد به ایران به کشورهای کوچک آفریقایی محدود می‌شد، مسئولان این کشورها بارها اعلام کردند که حاضر به خرید تراکتورهای ایرانی نیستند زیرا گازوئیل مصرفی در این تراکتورها دو برابر محصولات اروپایی است. آنها که ایران را به عنوان کشوری ثروتمند می‌شناختند، بارها از وزیر وقت کشاورزی یعنی صادق خلیلیان درخواست کردند خطوط اعتباری که در قالب فروش تراکتور قرار است در اختیار آنها قرار گیرد، به صورت نقدی به آ‌نها اعطا شود تا این پول را صرف واردات تراکتورهای اروپایی به کشورشان کنند. با این وجود تولیدکنندگان ایرانی در بازاری انحصاری، محصولات شرکت تراکتورسازی ایران را خریداری و هزینه‌های بالای سوخت آن را هم نجیبانه تقبل می‌کنند اما مدیران این شرکت با این توجیه که تولید ‌قدیمی‌شده‌شان فاقد صرفه اقتصادی است، باز هم قصد دارند قیمت محصولات خود را افزایش دهند.

افزایش دوبرابری قیمت تراکتور در یک سال

کامبیز عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی درباره درخواست تنها تراکتورساز ایران برای افزایش قیمت محصولات خود، عنوان می‌کند: ۹۵ درصد نیاز کشور به ماشین‌آلات کشاورزی در داخل تأمین می‌شود. در حوزه ماشین‌های کشاورزی نسبت به سایر نهاده‌ها در بخش کشاورزی، کمتر نوسان قیمت داشتیم ولی این نوسانات را هم منکر نمی‌شویم.

به گفته او برخی کارخانجات تراکتور کشور در یک سال، نرخ‌های خود را دو برابر کرده‌اند. البته افزایش قیمت آنها به شکل پلکانی بوده است. قیمت انواع تراکتور از سال گذشته که حدود ۴۵ تا ۴۶ میلیون تومان بود به ۸۰ میلیون رسیده است. به این ترتیب تقریبا در مدل‌های مختلف، دو برابر رشد داشته است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی اضافه می‌کند: تراکتور کاملا و صددرصد تولید داخل است. تولیدکنندگان تراکتور مدعی هستند مواد اولیه‌شان خیلی افزایش قیمت یافته است اما ما می‌گوییم با همان نگاهی که به محصولات کشاورزی توجه شده و برای آن نرخ‌گذاری می‌شود، باید برای دیگر نهاده‌های این بخش اجازه افزایش قیمت صادر شود.

او ادامه می‌دهد: بیش از ۹۰ درصد بازار در اختیار کارخانه تراکتورسازی ایران است. این شرکت تنها تولیدکننده تراکتورهای کشاورزی است. وزارت جهاد کشاورزی با افزایش قیمت محصولات این شرکت مخالفت کرده اما متولی تعیین قیمت سازمان حمایت است. باید رصد قیمت‌ها توسط سازمان حمایت انجام شود. ما به عنوان بخش کشاورزی در مقایسه با شرایط تعیین قیمت گندم، متعرض این افزایش‌ها بودیم.

جای خالی ماشین‌های کشاورزی در منشور صنعتی کشور

عباسی با اشاره به اینکه سازمان حمایت هم بر تقاضای شرکت تراکتورسازی ایران برای افزایش قیمت‌ها صحه گذاشته بود، هرگونه تغییر قیمت بدون توجه به کفه دیگر ترازوی قیمت‌گذاری در بخش کشاورزی را غیرمنطقی می‌داند.

او می‌گوید: جامعه کشاورزی ما با همین ابزار (تراکتور) تولید انجام می‌دهد. نمی‌توانیم برای گندم تغییر قیمت ۳۰درصدی در نظر بگیریم اما کالایی مثل ماشین‌آلات کشاورزی افزایش دوبرابری نرخ داشته باشد.

او همچنین به وام‌ها و تسهیلاتی که به کشاورزان برای کاهش فشارهای ناشی از نوسانات قیمتی ارائه می‌شود، اشاره می‌کند اما این مقام مسئول بر این باور است که در حوزه صنعت، جایگاه ماشین‌آلات کشاورزی مغفول مانده است. وزارت صمت آن‌قدر که به خودرو و موتورسیکلت اهمیت می‌دهد، برای ماشین‌آلات کشاورزی که ابزار تولید امنیت غذایی و تولید غذای کشور است، ارج قائل نیست.

او یادآور می‌شود: در منشور صنعتی کشور جایگاهی برای ماشین‌آلات صنعتی در نظر گرفته نشده است. نباید در این منشور صرفا به لوازم خانگی و … توجه شود. متأسفانه هیچ عدد و رقمی برای ماشین‌آلات کشاورزی در منشور صنعتی حوزه صنعت وجود ندارد. خواهشم از وزیر صمت این است که به این موضوع در حوزه صنعت به‌جد توجه شود.

شرکتی با شعبه‌های خارجی

تنها شرکت سازنده تراکتور در ایران که قیمت تولیداتش را فاقد صرفه اقتصادی معرفی می‌کند، در سایت خود درباره حوزه فعالیت این شرکت می‌نویسد: شرکت تراکتورسازی ایران سازنده ماشین‌آلات کشاورزی، حمل محصولات کشاورزی و خدمات شهری است. این شرکت بین سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۸ شرکت‌های تراکتورسازی کردستان، مهندسی و تأمین قطعات، خودروسازان دیزلی آذربایجان، ونیران در کشور ونزوئلا، اوگیران در کشور اوگاندا و تاجیران در کشور تاجیکستان را تأسیس می‌کند. نزدیک به نیمی از سهام این شرکت تا قبل از خصوصی‌سازی در سال ۸۷، متعلق به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بوده است که در نهایت از سوی کنسرسیومی مشترک از شرکت سرمایه‌گذاری مهر ایرانیان و گروه خودروسازی سایپا خریداری می‌شود. در سال ۱۳۸۸ با توجه به خرید سهام شرکت از سوی صندوق سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان، این صندوق سهامدار عمده تنها تراکتورساز ایران به حساب می‌آید. بر‌اساس اطلاعات موجود، سهام عمده شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان متعلق به بانک مهر اقتصاد است.

ماشین‌آلات کشاورزی مشمول قیمت‌گذاری نیست

با توجه به اطلاعات درج‌شده در مشخصات سهامداران شرکت تراکتورسازی ایران، این شرکت مجموعه‌ای خصولتی است. بنا بر دلایلی که حمیدرضا نامی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن ماشین‌های کشاورزی به آن اشاره می‌کند، تداوم انحصار این شرکت هم امری بدیهی است. برخلاف نظر رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی که تراکتورهای ساخت شرکت تراکتورسازی ایران را مشمول قوانین قیمت‌گذاری از طرف سازمان حمایت اعلام می‌کند، به اعتقاد نامی، این کالا مشمول قوانین قیمت‌گذاری از طرف سازمان حمایت نیست.

او می‌گوید: واقعیت قضیه این است که در بخش ماشین‌های کشاورزی، کشور وابستگی‌ای که به شرکت تراکتورسازی ایران دارد، در هیچ‌یک از حوزه‌های اقتصادی گزارش نشده است؛ یعنی این حجم از تمرکز روی یک محصول بدون رقیب جدی را در دیگر بخش‌های اقتصادی نداریم.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن ماشین‌های کشاورزی درباره توان کشاورزان برای افزایش قیمت تراکتور در کشور بیان می‌کند: باید به این مقوله از نگاه مصرف‌کننده بخش کشاورزی و تولیدکننده صنعتی پرداخته شود. در‌حال‌حاضر جامعه کشاورزی توان خرید محصولی گران‌تر را ندارد؛ ضمن آنکه به لحاظ کیفیت و مسائل تکنولوژی نیز شرایط این محصول مناسب نیست. این محصول قابل رقابت با نمونه‌های خارجی نیست.

به گفته او تراکتور مشمول بحث قیمت‌گذاری از سوی سازمان حمایت نیست. البته به دلیل تخصیص دلار دولتی (چهارهزارو ۲۰۰ تومانی) به این شرکت، حساسیت‌هایی درباره قیمت محصولات آن به خرج داده شده است.

ماشین‌آلات بخش کشاورزی از مالیات معاف شوند

نامی می‌گوید: راه‌حل مشکل بخش کشاورزی، فشار به شرکت تراکتورسازی ایران برای کنترل قیمت نیست. در شرایطی که کشاورز گندم را زیر بهای تمام‌شده می‌فروشد، شرکت سازنده تراکتور می‌داند که هرچقدر افزایش قیمت بدهد، میزان فروشش کاهش خواهد یافت.

او اضافه می‌کند: دولت اگر می‌خواهد حمایت خاصی انجام دهد، باید آنالیز قیمت تمام‌شده این شرکت را دریافت کند و مواد اولیه مورد نیاز شرکت را از صنایعی که تصدی‌گری آن دست دولت است، به قیمت مناسب تأمین کند. در حوزه بیمه‌های کارگری، مالیات و مسائل این‌چنینی باید به بخش تولید کمک کند. دولت اگر خیلی به کمک اعتقاد دارد، مالیات بر ارزش افزوده ماشین‌آلات کشاورزی را بردارد. در حوزه کشاورزی همه نهاده‌ها از پرداخت این مالیات معاف هستند و تنها بخشی که مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کند، حوزه ماشین‌آلات کشاورزی است.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن ماشین‌های کشاورزی اضافه می‌کند: در‌حال‌حاضر می‌خواهند هر دستگاه تراکتور را ۲۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری کنند و سهم مالیات بر ارزش افزوده چنین عددی، بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان است. او می‌گوید: دولت همچنین باید فضای کار را برای دیگران هموار کند. چرا در این چند سال هیچ شرکتی به‌عنوان شرکت رقیب تراکتورسازی مجال فعالیت پیدا نکرده است؟ دلیل عمده و اصلی این است که سال‌های سال است تعرفه‌های واردات ماشین‌آلات به قدری بالاست که اگر تراکتور مجانی هم در خارج کشور وجود داشته باشد، با توجه به عوارض گمرکی بالا، وارداتش به‌صرفه نیست. نامی با تأکید بر اینکه باید تعرفه‌های گمرکی هوشمندسازی شود، ایجاد فضای رقابتی، شرایط یکسان و آزاد برای ورود همه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و رقابت در شرایط عادلانه را راهی برای بهبود شرایط در این حوزه معرفی می‌کند. او تأکید می‌کند: شرکت تراکتورسازی ایران بد نیست. واقعیت قضیه این است که این شرکت محصول قدیمی تولید می‌کند؛ اما باید داده و ستانده آن را با هم مقایسه کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

بهترین ویدئو پروژکتورهای خانگی در رنج‌های قیمتی مختلف

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
بهترین ویدئو پروژکتورهای خانگی در رنج‌های قیمتی مختلف
به لطف پیشرفت روز افزون تکنولوژی در دنیا، امروزه ویدئو پروژکتورها صرفا جهت مصارف اداری و آموزشی به کار نمیروند، بلکه میتوان به عنوان یک دستگاه جهت نمایش فیلم، بازی و ... در خانه نیز از آن بهره برد.به طور کلی ویدئوپروژکتورها برای مقاصد مختلفی طراحی شده اند که در این راستا دستگاه هایی برای مشاهده ویدئو ، تصاویر و بازی های فول اچ دی در بازار ورود پیدا کرده اند که استفاده خانگی دارند و توسط مرکز ماشین های اداری کیومیتا به فروش میرسند.کیومیتا یک فروشگاه آنلاین است که به طور تخصصی به فروش تجهیزات آموزشی از جمله ویدئو پروژکتورهای خانگی پرداخته است.این فروشگاه نیز ارائه دهنده گارانتی میباشد که خیال شما را بابت خرید راحت میکند.

ویدیو پروژکتورهای خانگی معمولا دارای شدت روشنایی ۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰ انسی لومن هستند و از رنج زوم اپتیکال قوی بهره میبرند. این نوع ویدئو پروژکتورها برای استفاده در اتاق‌ها جهت نمایش محتواهای مورد نظر به صورت FULL HD به کار میروند که البته از نظر اقتصادی گران قیمت هستند.. اگر مایلید تصاویری بزرگ و با کیفیتی را داشته باشید و حس سینما را در منزل خود در کنار خانواده و دوستان تجربه کنید میتوانید برای خرید انواع دیتا پروژکتور که در ادامه معرفی می‌شود اقدام کنید. ما در اینجا قصد داریم به بررسی دیتا پروژکتورهای خانگی در مدل و برندهای متنوع بپردازیم. از آنجایی که این دستگاه‌ها در رده گران قیمت بازار قرار دارند سعی کردیم در این مطلب انواع ویدئو پروژکتور خانگی خوش قیمت و گران قیمت را در کنار یکدیگر قرار دهیم.

ویدئو پروژکتور خانگی W۱۰۵۰: ویدئوپروژکتور W۱۰۵۰ توسط شرکت بزرگ بنکیو به نحوی طراحی شده که با تکنولوژی DLP برای اتاق‌های کوچک و متوسط نیز کارایی دارد. این ویدیوپروژکتور بنکیو دارای قابلیت فول اچ دی است که موجب شده فیلم‌ها و تصاویری با کیفیت را به نمایش در آورد، که این امر سبب شده تا از آن در مراکز آموزشی، اداری و حتی خانگی استفاده نمود. میزان روشنایی در این دستگاه برابر با ۲۲۰۰ انسی لومن است که نسبت به دیگر پروژکتورهای خانگی شدت روشنایی پایین‌تری دارد ولی باید گفت با این مقدار کم میتوان در اتاق‌های روشن نیز تصاویری با کیفیت مطلوب داشت.

ویدئو پروژکتور خانگی W۱۰۹۰: با ویدئوپروژکتور ۱۰۹۰ تصاویر و ویدئو‌های فول اچ دی را با خانواده و دوستان با صدایی بلند تجربه کنید. این پروژکتور با تکنولوژی DLP توسط کارخانه معتبر بنکیو به تولید رسیده است که با کنتراست ۱۰۰۰۰:۱ تصاویری فوق العاده را به نمایش میگذارد. این ویدئو پروژکتور بنکیو مجهز به یک بلندگو ۱۰ وات است که می‌تواند اتاق را به یک سینمای خانگی تبدیل کند.

ویدئو پروژکتور خانگی U۰۵: این ویدیوپروژکتور با شدت روشنایی ۳۴۰۰ انسی لومن تصاویری با رنگ طبیعی و شفاف را به شما ارائه میدهد. دو ورودی HDMI و یک ورودی VGA در این دستگاه به شما این این امکان را میدهد تا به دیگر دستگاه‌های مختلف به صورت همزمان متصل شوید. علاوه بر آن از طریق درگاه ورودی USB میتوانید بدون اتصال به رایانه یا لپ تاپ فایل‌های مورد نظر خود را بر روی پرده، نمایش دهید. لازم به ذکر است که تکنولوژی این پروجکشن به صورت ۳LCD بوده که سه برابر نسبت به DLP روشنی بیشتری را ارائه میدهد.

ویدئو پروژکتور خانگی EH-TW۶۱۰: اگر به دنبال سینمای خانگی جهت تماشا فیلم و بازی‌های مورد علاقه خود با کیفیت بالا به صورت FULL HD هستید، پیشنهاد ما به شما مدل TW۶۱۰ شرکت اپسون میباشد که در طراحی بسیار زیبا در رنگ مشکی به بازار ارائه شده است. به لطف تکنولوژی ۳LCD میتوانید تصاویری شفاف با جزئیات دقیق در اتاق‌های روشن نیز داشته باشید. در خصوص راه‌های ارتباطی این پروژکتور اپسون باید گفت دارای یک آداپتور وایرلس میباشد که امکان اتصال به تبلت، گوشی‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌ها را میدهد. این دستگاه نیز همانند دیگر ویدیوپروجکشن‌ها به یک بلندگوی ۲ واتی مجهز است که جوابگو اتاق‌های کوچک یا متوسط با مخاطبان کم میباشد.

ویدئو پروژکتور خانگی U۴۲: دیتا پروژکتور U۴۲ طوری طراحی شده که میتواند به راحتی در هر مکانی نصب شود. این ویدیوپروژکتور با پورت‌های متنوع ورودی و خروجی میتواند به دیگر دستگاه‌ها و پخش کننده‌ها متصل شود. همچنین وایرلس داخلی نیز از مزیت‌های این مدل محسوب شده است. این پروجکشن بسیار روشن بوده و میزان روشنایی آن برابر با ۳۶۰۰ انسی لومن است که در اتاق‌های روشن نیز تصاویری بزرگ و شفاف را ارائه میدهد. از نظر کیفیت و ساخت حداقل تا ۵ سال عمر میکند که در خصوص این ویژگی نگرانی نخواهید داشت.

برای خرید ویدیو پروژکتورهای خانگی با قیمت مناسب میتوانید سری به فروشگاه اینترنتی کیومیتا بزنید و این محصولات را با یکدیگر مقایسه کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۱۰/۰۱

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۱۰/۰۱
قیمت سکه تمام‌‌بهار آزادی در بازار تهران امروز به ۴میلیون و ۵۵۹ هزار تومان، طلای ۱۸عیار هم ۴۶۴ هزار تومان و قیمت دلار در بازار آزاد به حدود ۱۳ هزار تومان رسیده است.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با کاهش نسبت به دیروز ۴ میلیون و ۵۵۹ هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۵۴۹ هزار تومان معامله می‌شود.

در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۳۵۹ هزار تومان، ربع‌سکه یک‌میلیون و ۴۶۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۱۰ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت طلای ۱۸عیار هم ۴۶۴ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۴۷۸ دلار معامله می‌شود. قیمت طلای ۲۴عیار ۶۱۸ هزار و ۷۰۰ تومان، هر مثقال طلا ۲ میلیون و ۱۲ هزار تومان تعیین شده است.

هم‌اکنون قیمت دلار در بازار آزاد ۱۲ هزار و ۹۸۸ تومان، قیمت درهم امارات ۳ هزار و ۶۴۸ تومان و قیمت پوند انگلیس ۱۷ هزار و ۳۲۱ تومان تعیین شده و به‌فروش می‌رسد. صرافی‌های بانک‌ها امروز یک شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم ۱۲ هزار و ۹۸۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۲ هزار و ۸۸۰ تومان خریداری می‌کنند، بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۱۵۰ تومان است.

تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت دام ۴۰ درصد ارزان شد، گوشت نه!

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
قیمت دام ۴۰ درصد ارزان شد، گوشت نه!
سعید سلطانی، مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور گفت: گوشت از دست دامدار نسبت به ابتدای سال در دام سنگین 40 درصد ارزان‌تر و در دام سبک 28 درصد ارزان‌تر خریداری می‌شود، اما گوشتی که از دست دامدار ارزان بیرون می‌آید، به دست مردم ارزان نمی‌رسد.

اعتمادآنلاین| سعید سلطانی، مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور در پاسخ به این سوال که آیا قیمت گوشت گرم در روزهای آینده ارزان می‌شود یا خیر، گفت: طبیعتا وقتی گوشت ارزان‌تر از دست دامدار خریداری شود، باید مقداری ارزان‌تر به دست مردم برسد، ولی به دلیل اینکه سیستم پاسخگویی در این زمینه وجود ندارد، گوشتی که از دست دامدار ارزان بیرون می‌آید، به دست مردم ارزان نمی‌رسد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران اضافه کرد: کسانی که بازارگردان گوشت هستند نمی‌خواهند سودشان کم شود و روز به روز با خرید قیمت پایین از دامدار و فروش به بازار سود می‌برند. در حقیقت سود اصلی را واسطه‌های می‌برند و چیزی عاید مصرف‌کننده و تولیدکننده در این بخش نمی‌شود.

به گفته وی، اگر از دامداران حمایت نشود و گوشت آنها براساس قانون نظام جامع دامپروری سال ۸۸ خرید تضمینی نشود، ممکن است در مقطعی گوشت ارزان شود اما باید سال‌های سال محتاج به کشورهای دیگر باشیم. بنابراین نه گران شدن گوشت خوب است نه ارزان شدن، بلکه باید با یک قیمت تمام شده و سود معقول به دست مصرف‌کننده برسد.

سلطانی در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی بر سیستم قیمت‌گذاری وجود دارد یا خیر، گفت: قیمت‌ گوشت در استان تهران با سایر استان‌ها متفاوت است. حتی قیمت‌ها در شمال و جنوب تهران هم باهم تفاوت دارند. به طور مثال ممکن است در شمال شهر قیمت گوشت به کیلویی ۱۲۰هزار تومان برسد و در جنوب شهر ۹۰ هزار تومان باشد. بنابراین اگر نظارتی صورت گیرد، نباید تفاوت قیمت‌ها به این حد باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: هیچ ابزاری دست اتحادیه دامداران برای کنترل و نظارت بر بازار وجود ندارد. اگر این مسئولیت‌ها از صفر تا صد دست اتحادیه باشد قطعا جوابگو خواهیم بود. اما در حال حاضر اینگونه نیست.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه نوسانات قیمتی به تولید ضربه می‌زند، گفت: بعد از اجرای قانون هدفمند شدن یارانه‌ها بخشی از دامداری‌ها ریزش کردند و در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از دامداری‌های شیری و گوشتی تعطیل هستند زیرا دامدار مورد حمایت قرار نگرفته است.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

روی افزایش قیمت گاز حساب نکنید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
روی افزایش قیمت گاز حساب نکنید
ایسنا نوشت:قیمت گاز طبیعی مایع سال ۲۰۱۹ را با حدود ۲۵ درصد کاهش به پایان می‌برد و برخلاف نفت خام، امید چندانی به بهبود قیمت آن وجود ندارد.

رکورد بالای تولید و دمای هوای ملایم، بازار گاز در آمریکا را با عرضه فراوانی روبرو کرده است. سطح ذخایر گاز آمریکا پس از این که یک سال پیش به رکورد پایینی سقوط کرد، در سال ۲۰۱۹ به سطح میانگین پنج ساله صعود کرد. در نتیجه، آمریکا با گاز فراوان وارد فصل پیک تقاضای زمستانی شد.

سرمایه‌گذاران بزرگ درباره مسئله بهبود قیمت‌ها بدبین هستند. طبق گزارش وال استریت ژورنال، صندوق‌های پوشش ریسک و سایر مدیران سرمایه بزرگترین قراردادهای فروش را جمع کرده‌اند که به معنای انتظار آن‌ها برای ادامه کاهش قیمت‌ها است.

کاهش شدید دمای هوا در سراسر آمریکای شمالی هنوز از راه نرسیده است و پیش بینی‌های دمای هوای نسبتا ملایم، قیمت‌ها را پایین نگه داشته است.

اما مسئله بسیار فراتر از دمای هوای گرم غیرمعمول است. یک دهه شور و علاقه برای حفاری ممکن است به پایان رسیده باشد. در واقع افت شدید قیمت‌های گاز در سال ۲۰۱۹ مشکلاتی را عیان کرد که مدتها صنعت گاز شیل را فراگرفته‌اند. سرمایه‌گذاران پولشان را از این بخش خارج کرده و در را به روی تزریق سرمایه جدید بسته‌اند. دوران مخارج سنگین و حفاری غیرسودآور ممکن است به آخر رسیده باشد.

این مشکلی که گریبانگیر صنعت گاز شده است، شرکت‌ها را ناچار کرده هزینه‌ها را کاهش دهند که در کندی رشد تولید منعکس شده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا کاهش تولید گاز در مناطق مختلف این کشور را در ژانویه نسبت به دسامبر پیش بینی کرده است. با این حال همچنان انتظار می‌رود مجموع تولید گاز آمریکا به دلیل رشد در منطقه پرمیان، افزایش پیدا کند.

در نتیجه رکورد تولید گاز همچنان بالا بوده و صنعت گاز آمریکا همچنان در موقعیت بغرنجی قرار دارد. همزمان مشکلات مالی گسترده‌ای در صنعت به خصوص برای شرکت‌هایی که فعالیتشان به تولید گاز متمرکز است، وجود دارد. یکی از پرسش‌های بزرگ در خصوص تولید این است که آیا شرکتهای حفاری تگزاس می‌توانند به رشد تولید گاز همچنان ادامه دهند تا افت تولید در آپالاچیا را جبران کنند؟

در این بین، مازاد عرضه یک مشکل جهانی است. تصمیم اخیر شرکت شورون برای کاهش ارزش دارایی‌های خود به میزان ۱۱ میلیارد دلار نشان می‌دهد که دارایی‌های گاز شیل این شرکت در آپالاچیا به ارزشمندی که تصور می‌رفت نیست و کاهش ارزش پروژه LNG در کانادا هم منعکس کننده تیره شدن بازار جهانی گاز است.

قیمت LNG برای تحویل فوری در بازار آسیا به پایین‌ترین حد خود برای این وقت از سال سقوط کرده‌اند و اشباع عرضه به حدی بد است که یک خریدار LNG در سنگاپور اخیر سفارش خود را لغو کرد اما تصمیم گرفت پول آن را پرداخت کند. ممکن است چند سال طول بکشد تا عرضه مازاد در بازار رفع شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اما تاثیر مازاد عرضه در آمریکا که به شکل افت شدید قیمتها دیده می‌شود، ممکن است تا پایان زمستان عیان‌تر شود. اگر دمای هوا همچنان ملایم بماند، قیمت گاز طبیعی آمریکا ممکن است به زودی به دو دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتیش سقوط کند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز یکم دی+جدول

ایمناخبرگزاری ایمنا
قیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز یکم دی+جدول
قیمت انواع اقلام پروتئینی در بازار های روز کوثر اصفهان اعلام شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، قیمت انواع اقلام پروتئینی در بازار‌های روز کوثر اصفهان، امروز یکشنبه_ یکم دیماه _ به شرح زیر است:

قیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز یکم دی+جدول - 1

کد خبر ۴۰۲۲۹۶

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. اما راه تشخیص بین این سه بیماری چیست؟ آیا نشانه‌هایی برای تشخیص این سه بیماری از همدیگر وجود دارد؟ به گزارش تجارت‌نیوز، علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. این ماجرا و از سویی علایم مشترک بین ابتلا به ویروس کرونا و بیماری آنفلوآنزا ترس و نگرانی زیادی را در تشخیص این بیماری به وجود می‌آورد. علایم آنفلوآنزا معمولا شامل تب و لرز، خستگی شدید و بدن درد است، حالت تهوع هم از دیگر علایم ابتلا به این بیماری است. آمار دقیق مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا هنوز مشخص نیست، اما این عدد حدود ۲ درصد تخمین زده شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، یک رستوران برای قسمت صندوق خود دست به ابتکار جالبی زده است. انتشار عکس این خلاقیت در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشته است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، تصاویری در اینترنت منتشر شده است که پنج وسیله نقلیه sherp متعلق به روسیه را پشت سر هم را نشان می‌دهد که موجب تعجب رهگذران شده است. این رویداد غیرمعمول در تبلیغات گروه رپ به سرپرستی کانی وست برگزار شده است. این خودروها در خیابان‌های شیکاگو، زادگاه «کانی وست» برگزار شد. به گزارش اسپوتنیک، این خودرو می‌تواند با سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعت حتی در آب نیز حرکت کند. این وسیله نقلیه دارای یک موتور دیزل ۱٫۵ لیتری چهار سیلندر با حدود ۴۵ اسب بخار است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پیرو اخطاریه روز گذشته اداره کل بحران خوزستان یک سامانه بارشی از اواسط روز یکشنبه هفته آینده تا اواخر چهارشنبه هفته آینده (۴ تا ۷ اسفندماه ۹۸) وارد استان خوزستان می‌شود. این سامانه بارشی رگبار و رعدوبرق، بارش شدید و سیل آسا در حوضه‌های آبریز کرخه، دز، کارون، مارون و مناطق شمالی، شمال شرقی و شرق استان و بارش باران با شدت کمتر در بقیه مناطق استان، وزش باد متوسط تا شدید و تندباد لحظه‌ای، بارش سنگین برف همراه با کولاک در ارتفاعات و ریزش تگرگ در مناطق مستعد، همچنین مواج شدن شمال خلیج فارس همراه با رگبار و رعد و برق در مدت مذکور را به همراه دارد. همچنین به دستور استاندار خوزستان در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به مدیران، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران و سایر دستگاه‌ها آماده باش اعلام شد. از تمامی دستگاه‌های مذکور خواسته شد ضمن حضور در محل خدمت نسبت به اطلاع رسانی به واحد‌های تابعه سطح استان و شهرستان اقدام لازم را به عمل آورند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شرکت هواپیمایی ماهان در خصوص انجام پروازهای چین بیانیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است: پروازهای هواپیمایی ماهان در چند روز اخیر به مقصد کشور چین، بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه، با رعایت تمام نکات ایمنی بوده است. پروازهای مسافری هواپیمایی ماهان به چین، از چند هفته پیش لغو شده تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
الیاس حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تعداد کشته‌های اعتراضات آبان ماه را به نقل از یک مقام عالی امنیتی، کمتر از ۲۵۰ نفر اعلام کرد.

اخبار بیشتر