اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۱ دی‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۱ دی‌ماه

تفاهم‌نامه ساخت مسکن ملی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران امضا شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
تفاهم‌نامه ساخت مسکن ملی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران امضا شد
تهران- ایرنا- وزارت‌خانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی برای تامین مسکن کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

بر اساس این تفاهمنامه که ظهر امروز (یکشنبه) در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی به امضای محمد اسلامی و محمد شریعتمدای رسید واحدهای مسکونی مناسب و مقرون به صرفه در شهرهای هدف ساخته خواهد شد.

خانواده‌های کارگری، بازنشستگان و مستمری بگیران قرار است در این طرح صاحبخانه شوند.

تامین مسکن معلمان در ماه گذشته به امضای مقامات دو وزارتخانه راه و شهرسازی و آموزش و پرورش رسید.

همچنین ساخت مسکن برای کارکنان وزارت دفاع نیز سه ماه پیش به امضای طرفین رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

تمام ظرفیت مسکن ملی استان تهران تکمیل شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
تمام ظرفیت مسکن ملی استان تهران تکمیل شد
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن از اتمام ظرفیت ثبت نام در مسکن ملی استان تهران خبر داد.

اعتمادآنلاین| پروانه اصلانی با اشاره به آخرین وضعیت ثبت نام مسکن ملی در استان تهران اظهار داشت: از روز گذشته ثبت نام مسکن ملی در استان تهران در شهرهای دماوند، کیلان، فیروزکوه، ورامین، پیشوا، قرچک، شریف آباد، پاکدشت، صفادشت، ‌ قرون آباد، ‌ فرون آباد، شهریار، اسلامشهر و رباط کریم آغاز شد.

وی تاکید کرد: با استقبال قابل توجه مردم شب گذشته تمام ظرفیت مسکن ملی در استان تهران تکمیل شد.

مدیر کل دفتر اقتصاد و برنامه‌ریزی مسکن با بیان اینکه سهم استان تهران از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در پروژه مسکن ملی ۷۰ هزار واحد بود، ادامه داد: در یک ساعت اول ثبت نام ظرفیت مسکن ملی پردیس تکمیل شد و در ساعات بعدی سایر مناطق و شهرها تکمیل ظرفیت شدند.

اصلانی افزود: دریافت کد رهگیری به معنای پذیرش نهایی در پروژه مسکن ملی نیست و تایید ثبت نام و پذیرش پس از پالایش‌ها و استعلامات در هفته‌های آینده برای متقاضیان پیامک می‌شود.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

توهم بنزینی در بازار مسکن

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
توهم بنزینی در بازار مسکن
اولین واکنش گروهی از مالکان به تغییر نرخ بنزین به شکل برداشتن تخفیف از واحدهای آماده فروش بروز کرد اما افزایش قیمت در سطح کلی ایجاد نشده است.

اعتمادآنلاین| تلاش برخی مالکان برای ایجاد جو روانی در بازار مسکن ناشی از تغییر نرخ بنزین با کمبود تقاضا به هدف مورد نظر نرسید. واسطه‌های ملکی از نوعی جنب‌وجوش برای ایجاد توهم قیمتی در بازار مسکن طی یک ماه اخیر خبر می‌دهند. معاملات نیز به طور محسوسی افزایش یافته اما کانون خرید و فروش در دامنه قیمتی ۴۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان ارزیابی می‌شود. این دامنه سطح توان متقاضیان واقعی است، لذا هنوز نوسان‌گیران برای ورود به بازار متقاعد نشده‌اند.

با وجود این‌که سفته‌بازان معمولا بر موج‌های کوتاه مدت بازار مسکن سوارمی‌شوند، چشم‌انداز بازار شب عید با توجه به ظرفیت کنونی و تحلیل آینده، صعودی نیست. شوک اولیه ناشی از افزایش نرخ بنزین به ۳۰۰۰ تومان به شکل افزایش تقاضای خرید در بازار مسکن نمود پیدا کرد. با این وجود اصلاح قیمت ملک به شکلی که در دو سال گذشته مشاهده شد صورت نگرفت. البته برخی فروشندگان فایل‌های با تخفیف، قیمت خود را به سطح میانگین منطقه‌ای رسانده‌اند. بدین شکل که طی یک ماه اخیر از تعداد فایل‌های زیر قیمت کاسته شده اما هنوز تعداد واحدهای عرضه شده حتی در این نوع فایل‌ها بیش از تقاضا است.

یکی از مشاوران املاک واقع در منطقه تهرانپارس می‌گوید: از تیرماه به بعد قیمت‌ها متری ۳ میلیون تومان کاهش یافت. تا این‌که با تغییر قیمت بنزین، تعداد معاملات افزایش پیدا کرد و به همین دلیل برخی فروشندگان، قیمت پیشنهادی خود را متری یک میلیون تومان بالا بردند. اما آن‌طور که باید و شاید مشتری نیست. درست است که تعداد قرادادها افزایش یافته اما هنوز رکود در بازار سنگینی می‌کند. البته اغلب فایل‌های زیر قیمت، مشکل‌دار هستند. مثلا طبقه چهارم بدون آسانسور با تخفیف ارایه می‌شود و در دو سه هفته اخیر این قبیل فایل‌ها هیچ نوع افزایش قیمتی نداشته‌اند اما مشتریان بیشتر به دنبال واحدهای مرغوب فول امکانات می‌گردند. تقریبا وارد بازار شب عید شده‌ایم و با توجه به نگرانی از افزایش قیمت در حد نرخ تورم در سال آینده معاملات تا ۱۵ اسفند انجام می‌شود اما نقدینگی متقاضیان هم پایین است و به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت بازار به طور کامل از رکود خارج شود.

وی ادامه داد: یک نگرانی هم در فروشندگان دیده می‌شود که می‌خواهند ملک خود را تا قبل از پایان سال بفروشند. بنابراین تعادلی در بازار برقرار شده و نمی‌توان گفت شوک گرانی وجود دارد. با توجه به جهش سنگین قیمت طی دو سال گذشته رشد افسارگسیخته قیمت بسیار بعید است.

توهم بنزینی در بازار مسکن - 4

رونق نسبی بازار مسکن ناشی از شش متغیر، فضا را برای فروش تعداد اندکی از واحدهای خالی مهیا کرده اما هنوز حجم عرضه بسیار بیش از تقاضا است. در این شرایط، فروش آپارتمانهای کلید نخورده به منظور دستیابی به نقدینگی بلوکه شده برای مالکان اهمیت بیشتری نسبت به افزایش ناچیز قیمت دارد. سازندگان خوش‌فکر از رونق فعلی که آن را پیش‌درآمد بازار شب عید می‌دانند در جهت دسترسی به نقدینگی به منظور تعریف پروژه بعدی استفاده می‌کنند. لذا برنامه‌ای برای افزایش قیمت ندارند. معدود افرادی هم که تعدادی از فایل‌های خود را با هدف غلبه بر انتظارات تورمی از دفاتر خارج کرده‌اند بخش دیگر را برای فروش، عرضه کرده‌اند.

از سوی دیگر اعلام خبر راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان تا پایان سال جاری با هدف اخذ مالیات از خانه‌های خالی، نگرانی بابت عدم فروش آپارتمان‌ها را تشدید کرده و مالکان خانه‌های چند سال ساخت آنها را از هم‌اکنون عرضه کرده‌اند.

با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، چهار متغیر بیرونی و یک عامل داخلی تقاضا برای خرید ملک را در شهر تهران افزایش داده است. فعالان بازار املاک می‌گویند تغییر قیمت بنزین، افزایش نرخ ارز، رشد قیمت کالاها از جمله خودرو، ثبات بازارهای رقیب مثل بورس منجر به افزایش تعداد معاملات شده است.

از سوی دیگر تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشته است. در این شرایط خریداران آینده‌نگر وارد بازار شده‌اند. آمار اتحادیه املاک نشان می‌دهد در نیمه اول آذرماه معاملات در تهران ۱۸۱ درصد و در کل کشور ۷۲ درصد افزایش پیدا کرده است. تحرک بازار مسکن و همچنین افزایش قیمت بنزین باعث شده تا مالکان از دادن تخفیف خودداری کنند. این رفتار طرف عرضه ممکن است روند کاهشی قیمت مسکن را متوقف کند. آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد طی چهار ماه گذشته قیمت مسکن در شهر تهران ۶٫۶ درصد کاهش یافته است.

با این وجود واسطه‌های ملکی عنوان می‌کنند طی حدود ۲۰ روز گذشته تعداد فایل‌های نوساز در دفاتر املاک کاهش یافته است. برخی سازندگان با این تصور که متغیرهای بیرونی بر قیمت ملک اثر خواهد گذاشت حدود ۳۰ درصد آپارتمان‌های خود را از بازار خارج کرده‌اند و فروش آنها را برای غلبه بر انتظارات تورمی به حالت تعلیق درآوردند.

در شرایط فعلی، کارشناسان معتقدند که هر دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مسکن به درک مشترک رسیده‌اند. از یک طرف مالکان به این نتیجه رسیده‌اند که ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد. خریداران نیز می‌دانند که نمی‌توان انتظار ریزش شدید قیمت را داشت. آبان ماه ۱۳۹۸ با این‌که معدل کلی قیمت مسکن شهر تهران دو درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشته اما جزئیات گویای آن است که قیمت در ۱۵ منطقه نیمه جنوبی و پرتقاضای شرق و غرب، رشد یافت اما با توجه به افت نسبتا زیاد قیمت‌ها در مناطق ۱، ۲، ۳، ۶، ۸، ۱۱ و ۲۰ میانگین کل دو درصد کاهش نشان داد.

بیت‌الله ستاریان، کارشناس بازار مسکن می‌گوید: روند افزایش معاملات مسکن تا پایان سال ادامه می‌یابد و با وجود این‌که پیش‌بینی می‌کردیم اوایل سال آینده مسکن وارد رکود شود تغییر نرخ بنزین احتمالا از رکود سال آینده نیز جلوگیری خواهد کرد.

وی درباره پیش‌بینی بازار مسکن در ماه‌های آینده گفت: افزایش یک تا دو درصدی قیمت در کنار رشد معاملات را خواهیم داشت. ریزنوسانات ماهیانه، طبیعی است اما جهش قیمت اتفاق نمی‌افتد. البته افزایش یک تا دو درصدی قیمت برای بخش مسکن مفید است؛ چرا که بازده و انگیزه سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

سوددهی کدام یک بیشتر است؟ خرید زمین، خرید آپارتمان یا اجاره مسکن؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
سوددهی کدام یک بیشتر است؟ خرید زمین، خرید آپارتمان یا اجاره مسکن؟
افزایش قیمت زمین در کل کشور بیش از قیمت آپارتمان و همچنین اجاره بها بوده است. در تابسان امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی کشور حدود ۳٫۶ میلیون تومان (با میانگین مساحت ۲۶۷ مترمربع) بوده که نسبت به تابستان سال گذشته بیش از ۱۱۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

بازدهی خرید و فروش زمین بیش از خرید و فروش خانه و اجاره دادن آن است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آمارها نشان می‌دهد افزایش قیمت زمین در کل کشور بیش از قیمت آپارتمان و همچنین اجاره بها بوده است.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از مسکن کشور نشان می‌دهد در تابسان امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی کشور حدود ۳٫۶ میلیون تومان (با میانگین مساحت ۲۶۷ مترمربع) بوده که نسبت به تابستان سال گذشته بیش از ۱۱۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

همچنین قیمت زمین در در تابستان امسال نسبت به بهار امسال نیز با افزایش ۹٫۳ درصدی همراه بوده است.

سوددهی کدام یک بیشتر است؟ خرید زمین، خرید آپارتمان یا اجاره مسکن؟ - 4

از سوی دیگر متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی کشور (با میانگین مساحت ۱۰۸ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۲ سال) حدود ۳٫۶ میلیون تومان بوده که نسبت به تابستان سال گذشته ۶۴٫۴ درصد و نسبت به فصل قبل ۳٫۷ درصد افرایش داشته که کمتر از میزان افزایش قیمت خانه است.تبلیغات توسط تجارت‌نیوز

متوسط مبلغ اجاره‌بها (مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی) با نیز با میانگین مساحت ۹۹ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته حدود ۲۵ درصد افزایش داشته و به بیش از ۱۳ هزار تومان رسیده است.

همچنین متوسط مبلغ اجاره‌بها در تابستان امسال نسبت به فصل قبل ۶٫۷ درصد افزایش داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

هزینه خرید مسکن در یافت‌آباد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
هزینه خرید مسکن در یافت‌آباد
خبرگزاری میزان- برای خرید واحد ۹۵ متری نوساز در یافت‌آباد به سرمایه ۷۱۲ میلیون تومانی نیاز است. تاریخ انتشار: 05:30 - 01 دی 1398 - کد خبر: ۵۷۸۸۰۶

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در یافت‌آباد بسته به متراژ و سال ساخت باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کرد.

هزینه خرید مسکن در یافت‌آباد - 1

بیشتر بخوانید:هزینه خرید مسکن در پاسداران

خواندن خبر در سایت منبع

وزن‌کشی استانی رکود مسکن

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
وزن‌کشی استانی رکود مسکن
دنیای اقتصاد : بازار معاملات مسکن در غالب استان‌های کشور طی تابستان امسال رکود را سنگین‌تر از آنچه در پایتخت رقم خورد، تجربه کرد. اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نیمه اول امسال با تغییر فصل از بهار به تابستان در حالی که حجم معاملات خرید آپارتمان در تهران ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد در ۳۰ استان دیگر با افت سنگین ۳۴ درصدی روبه‌رو شد. تفاوت جغرافیایی در ابعاد رکود مسکن به «میزان آسیب‌پذیری استانی» تقاضا در برابر جهش قیمت یک سال اخیر مربوط است. تابستان امسال قیمت مسکن در اکثر شهرها به ثبات نسبی رسید.

رکود سراسری مسکن به تفکیک استان‌ها وزن‌کشی شد. نتایج این وزن‌کشی حاکی از شدت بیشتر رکود در ۱۷ استان کشور در مقایسه با شهر تهران است و این در حالی است که مجموعا ۲۷ استان درگیر رکود مسکن بوده و با افت حجم معاملات در طول تابستان نسبت به فصل بهار روبه‌رو بوده‌اند. سه استان لرستان، خراسان جنوبی و قم به ترتیب شدیدترین رکود مسکن را در فصل گذشته تجربه کرده‌اند و با بیشترین ریزش معاملات نسبت به دیگر استان‌ها روبه‌رو بوده‌اند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از وضعیت معاملات و قیمت مسکن در تابستان ۹۸ حاکی از تغییرات متفاوتی در بازار مسکن استان‌ها نسبت به فصل بهار است. گزارشی که در مهر ماه امسال از تحولات کشوری بازار مسکن در بهار ۹۸ منتشر شد از وجود یک اختلاف ملکی عمده بین تهران و دیگر شهرستان‌ها خبر داد؛ در بهار امسال میزان سقوط حجم معاملات مسکن در تهران بیشتر از ۳۰ استان دیگر به غیر از تهران بوده و این در حالی است که در تابستان این رویه کاملا برعکس شده است. تغییرات تابستانی حجم معاملات مسکن در شهر تهران اگرچه منفی بوده اما وضعیت ۱۷ استان کشور به مراتب بغرنج‌تر بوده و با ریزش شدیدتر معاملات نسبت به پایتخت روبه‌رو بوده‌اند. در حالی که تغییرات فصلی معاملات مسکن در شهر تهران حکایت از کاهش ۲۰ درصدی نسبت به فصل بهار دارد، در ۱۷ استان دیگر این تغییرات کاهشی بیش از این مقدار ثبت شده و میانگین افت فصلی معاملات ۳۰ استان به جز تهران، ۳۴ درصد بوده است. بررسی آمار کشوری نیز حکایت از آن دارد که در کل ۳۱ استان کشور به‌طور میانگین شاهد ۳۸ درصد افت معاملات نسبت به بهار بوده‌ایم. هر چند عموما برای بررسی میزان رکود از آمارهای نقطه‌ای استفاده می‌شود، اما از آنجا که تغییرات بازار مسکن در چند فصل اخیر قابل توجه بوده، از آمار فصلی در این گزارش استفاده شده است؛ با این حال واقعیت این است که مقایسه نقطه‌ای تعداد معاملات نیز حکایت از رکود سراسری بازار مسکن در کشور دارد. بر این اساس حجم معاملات مسکن در شهر تهران در مقایسه با تابستان سال گذشته ۶۸ درصد کاهش داشته و در عین حال میزان کاهش معاملات در ۳۱ استان نیز طی سه ماه تابستان ۹۸ به‌طور متوسط ۵۸ درصد بوده است. نکته قابل توجه که گویای شدیدتر شدن رکود ملکی سراسری است، این است که میزان تغییرات نقطه‌ای معاملات مسکن در بهار امسال هم اگرچه منفی بود، اما افت معاملات در ۳۱ استان کشور در نخستین فصل امسال کمتر از نصف این میزان در تابستان و معادل ۲۵ درصد بوده است.

بررسی تغییرات قیمت مسکن در فصل تابستان نیز حکایت از کاهش قیمت مسکن در شهر تهران و ثبات قیمت در ۳۰ استان دیگر نسبت به فصل بهار دارد. میانگین قیمت مسکن در شهر تهران طی سه ماه تابستان با یک درصد افت فصلی همراه بود و این در حالی است که تغییرات قیمت در ۳۰ استان حاکی از تورم نزدیک به صفر فصلی است. اگرچه قیمت مسکن در ۳۰ استان به جز تهران در فصل تابستان با رشد ناچیز ۲ درصدی همراه بود، اما میانگین قیمت مسکن در این استان‌ها با این تغییرات فقط حدود ۳۰ هزار تومان افزایش یافت؛ ضمن اینکه میزان تغییرات فصلی قیمت مسکن در بهار امسال در این ۳۰ استان ۱۷ درصد بوده است. بنابراین سقوط آمار رشد قیمت فصلی ۱۷ درصدی به ۲ درصد، عملا نشان‌دهنده برقراری ثبات قیمت در این استان‌هاست. گزارش مرکز آمار همچنین میزان تغییرات میانگین قیمت مسکن در کل ۳۱ استان کشور را در مقایسه با فصل بهار ۴ درصد اعلام کرده است. این گزارش حاکی است میانگین قیمت مسکن در فصل تابستان امسال در مقایسه با تابستان سال گذشته در شهر تهران ۸۱ درصد و در کل کشور ۶۴ درصد افزایش داشته است.

کاهش میزان تورم نقطه‌ای مسکن در کشور در فصل تابستان در مقایسه با فصل بهار از دیگر داده‌های آماری است که وضعیت بازار را رکودی‌تر از گذشته توصیف می‌کند. بر این اساس میانگین قیمت مسکن در کشور در تابستان امسال در حالی ۶۴ درصد نسبت به تابستان پارسال رشد داشته که این نرخ در بهار امسال به مراتب بیشتر و ۸۲ درصد بوده است. به این ترتیب در تابستان امسال میانگین قیمت مسکن در کل ۳۱ استان کشور ۳ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان و در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است. در این میان با توجه به وزن بالای شهر تهران در این میانگین و به منظور توصیف دقیق‌تری از بازار مسکن کشوری، «دنیای اقتصاد» میانگین قیمت مسکن کشور بدون احتساب تهران را نیز محاسبه کرده که نشان می‌دهد در حال حاضر میانگین قیمت در معاملات ۳۰ استان به جز تهران، مترمربعی یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان است که نسبت به فصل بهار حدود ۳۰ هزار تومان افزایش داشته و به همین خاطر این تغییرات نزدیک به صفر و شرایط قیمتی بازار مسکن ۳۰ استان، «ثبات» تلقی می‌شود. در بهار امسال شیب تورم نقطه‌ای مسکن در ۳۰ استان بیشتر از تورم ملکی در شهر تهران شده بود و به عبارت دیگر، خیز قیمتی استان‌های ۳۰گانه در بازار مسکن شدیدتر از تغییرات قیمتی در شهر تهران بود که این وضعیت با تغییرات عمده روبه‌رو و ثبات در این استان‌ها برقرار شده است.

گزارش تابستانی بازار مسکن حاکی از این است که میانگین قیمت در معاملات این فصل هم در حوزه مسکن، هم زمین و هم اجاره‌بها در مقایسه با بهار امسال رشد به مراتب کمتری نسبت به رشد فصلی قیمت‌ها در بهار نسبت به زمستان داشته است. بر این اساس در حالی که میانگین قیمت زمین در کل کشور در بهار امسال ۱/ ۱۶ درصد نسبت به زمستان ۹۷ افزایش یافته بود، این رشد در تابستان نسبت به بهار ۳/ ۹ درصد کاهش یافته است. همچنین میانگین رشد فصلی قیمت مسکن در ۳۱ استان در بهار امسال ۷/ ۲۰ درصد افزایش داشت که این میزان در تابستان به رشد ۷/ ۳ درصدی رسید. بر اساس این گزارش نرخ اجاره‌بها در بهار نیز نسبت به فصل قبل از آن ۹/ ۱۳ درصد رشد کرده بود اما در تابستان این تغییرات فصلی ۷/ ۶ درصد بوده است. کاهش نرخ تورم در هر سه حوزه مسکن، زمین و اجاره در مورد تورم نقطه‌ای نیز مصداق دارد و میزان تورم نقطه‌ای این سه حوزه در مقایسه با تورم نقطه‌ای در بهار به مراتب کمتر است. گزارش مرکز آمار میانگین قیمت زمین در کشور در تابستان امسال را ۳ میلیون و ۶۳۵ هزار تومان و میانگین نرخ اجاره‌بهای ماهانه به اضافه ۳درصد ودیعه پرداختی برای اجاره هر مترمربع آپارتمان مسکونی را ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده است. بر اساس این گزارش بیشترین تورم فصلی در بازار مسکن طی تابستان به بازار زمین اختصاص داشته و پس از آن بازار اجاره و مسکن در مراتب بعدی قرار دارند. به این ترتیب رکود سراسری مسکن سبب شده میزان تغییرات تورم فصلی مسکن محدودتر از فصل‌های گذشته باشد.

وزن‌کشی استانی رکود مسکن - 4

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز16 ساعت قبل

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

اخبار بیشتر