آلودگی هوا و تعطیلی مدارس چه بر سر برنامه امتحانات آورد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آلودگی هوا و تعطیلی مدارس چه بر سر برنامه امتحانات آورد؟

وضعیت آلودگی هوای کلان‌شهرها در دولت بررسی شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
وضعیت آلودگی هوای کلان‌شهرها در دولت بررسی شد
در جلسه عصر امروز (یکشنبه یکم دی 1398) هیأت دولت که به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، شهردار و استاندار تهران، گزارشی از وضعیت آلودگی هوای کلان‌شهرها و از جمله پایتخت را به هیأت وزیران ارائه دادند.

اعتمادآنلاین| در این جلسه جهانگیری ضمن تأکید بر اجرای قانون هوای پاک، دستورات لازم به وزارت نفت در مورد تأمین سوخت گاز برای کلیه نیروگاه‌ها و صنایع بزرگ و ممنوعیت استفاده از سوخت مایع، دستور به وزارت کشور برای توقف خودروها و موتورسیکلت‌های دودزا و دستور به شهرداری تهران برای ایجاد تسهیلات بیشتر برای شهروندان به‌منظور استفاده از ناوگان عمومی را صادر کرد. هم‌چنین، سایر سازوکارها برای حل اساسی آلودگی هوای کلان‌شهرها از سوی اعضای دولت بررسی شد.

در ادامه، معاون اول رئیس جمهور ضمن دستور به همه وزرای ذی‌ربط برای تلاش در جهت حل معضل فاضلاب استان خوزستان و حضور در میدان عمل، لزوم اجرای سریع‌تر مصوبه مورخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ دولت در این مورد را مورد تأکید قرار داد.

لازم به ذکر است، بر اساس گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، تاکنون حدود شش هزار میلیارد تومان در راستای این مصوبه برای اصلاح شبکه آب و فاضلاب خوزستان هزینه شده است.

معاون اول رئیس جمهور هم‌چنین خاطرنشان کرد: تصمیمات، سیاست‌ها و اقدامات دولت باید به سمت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی سوق داده شود.

جهانگیری با بیان این‌که انتخابات پرشور و حداکثری در شرایط کنونی کشور برای مأیوس کردن دشمن و شکست تحریم‌ها از هر زمان دیگری ضروری‌تر است، بر لزوم حضور همه سلایق در انتخابات و امکان حضور و انتخاب همه آن‌ها تأکید کرد.

وی به وزارت کشور توصیه کرد که رعایت قانون و حفظ بی‌طرفی دولت، حضور حداکثری مردم را تضمین خواهد کرد.

هم‌چنین، هیأت وزیران به منظور حمایت از اقتصاد شهرهای مرزی کشور، درخصوص راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی بحث و بررسی کرد و در همین راستا معاون اول رئیس جمهور دستور داد، پیشنهادات مربوط به ایجاد و راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی، خارج از نوبت در دستور کار دولت قرار بگیرد.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیأت دولت

خواندن خبر در سایت منبع

از وارونگی هوا تا وارونگی خروج فرسوده‌‌ها

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
از وارونگی هوا تا وارونگی خروج فرسوده‌‌ها
واردکنندگان خودرو تا پیش از ممنوعیت واردات، به‌ازای هرخودرو وارداتی چهارخودرو اسقاط می‌کردند و این موجب از رده خارج شدن نزدیک به‌نیم‌میلیون خودرو فرسوده درسال می‌شد

به گزارش «اخبار خودرو»، محمدعلی دیانتی‌زاده در سرمقاله امروز (چهارشنبه – ۲ دی ماه ۱۳۹۸) روزنامه دنیای خودرو، به موضوع «پروژه اسقاط خودروهای فرسوده» پرداخت.

سرپرست شورای سردبیری روزنامه دنیای خودرو در این باره نوشت:

آلودگی هوای کلان‌ شهرها به‌ویژه پایتخت درحالی هرروز بیشتر اوج می‌گیرد که از یک‌ سو پروژه اسقاط خودروهای فرسوده به‌واسطه ممنوعیت فعالیت واردکنندگان خودرو متوقف است و از سوی دیگر قدرت خرید مردم برای تهیه خودرو صفر یا تبدیل به‌احسن کردن خودروهایشان به‌شدت کاهش پیدا کرده است.

درحالی‌که خودروسازان درسال‌های گذشته زیر بار تعهد اسقاط خودرو حتی «یک خودرو فرسوده به‌ازای چهارخودرو تولیدی» نرفتند، واردکنندگان خودرو تا پیش از ممنوعیت واردات، به‌ازای هرخودرو وارداتی چهارخودرو اسقاط می‌کردند و این موجب از رده خارج شدن نزدیک به‌نیم‌میلیون خودرو فرسوده درسال می‌شد که هرکدامشان به‌گفته کارشناسان، به‌اندازه وزن خود درطول سال آلایندگی تولید می‌کردند. حال اما به‌واسطه یک دوره شش‌ماهه ممنوعیت درسال ۹۶ و ممنوعیت کامل واردات از اوایل سال ۹۷ تاکنون شاهد توقف روند اسقاط خودروهای فرسوده و آلاینده هستیم؛ خودروهایی که حالا بیش از پیش حضورشان را در خیابان‌های شهر احساس می‌کنیم.

پیش از این، اغلب این خودروها در حومه و حاشیه شهر یا جنوبی‌ترین نقاط آن مستقر و غالبا به‌عنوان خودروهای کاری و خدماتی استفاده می‌شدند؛ حال اما مشتریانی از دل شهر پیدا کرده‌اند که قدرت خرید یک خودرو صفر یا کارکرده مناسب را از دست داده‌اند یا حتی برای جبران دیگر هزینه‌های زندگی، خودرو خود را می‌فروشند و دربهترین حالت به‌جای تبدیل به‌ احسن کردن آن، درپی خودرویی قدیمی و ارزان‌‌تر به‌جست‌ و جو درمیان خودروهای آگهی‌ شده از حومه شهر و شهرهای کوچک اطراف می‌پردازند.

این است که پای فرسوده‌ترین خودروها به‌ خیابان‌های شهر باز شده است. این درحالی‌است که خودروسازان نیز هنوز در چنبره مشکلات نقدینگی و کمبود قطعه گرفتارند و هنوز به‌حدی نرسیده‌اند که بتوانند جهش قابل اتکایی درتیراژ تولید خود داشته باشند؛ جهشی که به‌ پاسخگویی به‌ نیاز بازار، کاهش قیمت تمام‌شده و درنهایت تعدیل قیمت خودرو درکارخانه یا حداقل بازار بینجامد.

این است که هرروز شاهد متراکم‌‌تر شدن خودروهای فرسوده درسطح شهر هستیم و خودروهایی مانند پیکان، آردی، رنو۵، پراید، ۴۰۵ و سمند قدیمی، خسته و از نفس‌افتاده بیشتر از قبل به‌چشممان می‌خورد.

درچنین‌شرایطی یا باید اسقاط خودرو را به‌هر طریق ممکن از سر گرفت، یا باید قدرت خرید مشتریان را از طریق تسهیلات مکفی، ارزان و دارای اقساط بلندمدت افزایش داد؛ یا باید تیراژ تولید و فروش خودرو را به‌ حدی رساند که قیمت تمام‌ شده آن درکارخانه کاهش پیدا کند و قیمت عرضه آن دربازار بشکند. درغیر این صورت، باید ماسک زد و به‌ تماشای حضور روز افزون خودروهایی نشست که همچون پدیده وارونگی هوا، به‌جای اسقاط مسیری وارونه را درپیش گرفته و دودکنان و زوزه‌ کشان به‌ خیابان‌‌های شهر می‌آیند.

خواندن خبر در سایت منبع

بلایی که تعطیلی مدارس بر اثر آلودگی هوا، بر سر برنامه‌های آموزشی می‌آورد + صوت

باشگاه خبرنگارانخبرگزاری باشگاه خبرنگاران
تعطیلی مدارس بر اثر آلودگی هوا، آشفتگی برنامه‌های آموزشی را به دنبال خواهد داشت.
بلایی که تعطیلی مدارس بر اثر آلودگی هوا، بر سر برنامه‌های آموزشی می‌آورد + صوت - 0

به گزارش گروه فیلم و صوتباشگاه خبرنگاران جوان، در برنامه پیک بامدادیرادیو ایران به بررسی نقاط قوت و ضعف تعطیلی مدارس پرداخته است.

با ادامه آلودگی هوا، مدارس تهران با آخر هفته تعطیل شد و این تعطیلی در چند شهر دیگر کشور نیز اعلام شده است.

با وجود تاثیر تعطیلی مدارس در کاهش آلودگی هوا و حفظ سلامت دانش آموزان، تعطیلی مدارس، برنامه‌های آموزش را تحت تاثیر قرار می‌دهد و پیامدهایی را به دنبال دارد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

بیشتر بخوانید: باران در خوزستان؛ نعمت یا نقمت؟ + فیلم 

خواندن خبر در سایت منبع

هوای البرز؛ همچنان در وضعیت قرمز

انتخابخبرگزاری انتخاب
هوای البرز؛ همچنان در وضعیت قرمز
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت که وضع کیفی هوا در بیشتر نقاط این استان همچنان ناسالم است. طی ۱۷ روز گذشته هوای استان البرز به لحاظ کیفی یا برای همه و یا برای گروه های حساس، ناسالم بوده است.
هوای البرز؛ همچنان در وضعیت قرمز - 0

فردین حکیمی روز دوشنبه گفت: بر اساس آخرین اعلام ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در ساعت ۸:۳۸ صبح امروز، شاخص بر خط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون) در شهرستان‌های نظرآباد و ساوجبلاغ برای تمام گروه‌ها ناسالم است.

وی اظهار داشت: شاخص آلودگی هوا در این شهرستان‌ها به ترتیب ۱۵۳ و ۱۵۹ بوده و در وضعیت قرمز است.

حکیمی اضافه کرد: ‌همچنین وضع کیفی هوا در شهرستان‌های کرج و فردیس نیز به ترتیب ۱۴۷ و ۱۵۰ بوده و در مرز رسیدن به وضعیت هشدار و قرمز می‌باشد.

وی به مردم توصیه کرد که با توجه به تشدید آلودگی هوا، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی ریوی، کودکان و سالمندان از فعالیت‌های طولانی و سنگین خارج از منزل اجتناب ورزند و سایر افراد نیز فعالیت‌های طولانی و سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

مدیر کل هواشناسی البرز اعلام کرد که بر اثر پایداری جوی، میزان آلاینده‌ها در این استان تا روز چهارشنبه هفته جاری تشدید می‌یابد.

منصور رحمانیان اظهار داشت: تحلیل آخرین الگوهای پیش‌یابی حاکی از جوی پایدار همراه با افزایش آلاینده‌ها در استان البرز است.

وی با اشاره به اینکه شب گذشته با عبور موج ضعیف و ناپایدار از منطقه البرز مرکزی به دلیل شمالی شدن سوی جریانات و وزش باد به طور موقت تا ظهر امروز از مقدار آلاینده‌ها کاسته می‌شود، گفت: دوباره با استقرار جوی پایدار روند افزایش آلاینده‌ها را تا چهارشنبه هفته جاری خواهیم داشت.

آسمان امروز دوشنبه، صاف تا کمی ابری، وزش باد، کاهش موقت آلاینده‌ها، سه‌شنبه، صاف و افزایش آلاینده‌ها و چهارشنبه صاف تاکمی ابری، ‌افزایش آلاینده‌ها و پنجشنبه هفته‌جاری قسمتی تا نیمه ابری، ‌بعضی ساعات بارش باران، ‌ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

دمای کمینه و بیشینه امروز استان در روز‌های دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه بین چهار تا ۱۴ درجه بالای صفر و پنجشنبه بین پنج تا ۱۵ درجه بالای صفرخواهد بود.

سرعت وزش باد عصر امروز دوشنبه ۲۴ کیلومتر در ساعت، ‌پس‌فردا سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۰ کیلومتر در ساعت و پنجشنبه هفته‌جاری ۲۴ کیلومتر درساعت است.

این مسوول با اشاره به اینکه طی مدت زمان یاد شده کاهش افق دید، ‌و کیفت هوا برای همه گروه‌ها را در استان خواهیم داشت، ‌ توصیه کرد که مردم از تردد غیر ضروری در سطه شهر خودداری کنند.

رحمانیان تاکید کرد: کودکان، ‌سالمندان، ‌بیماران قلبی و عروقی و ریوی از فعالیت طولانی مدت در خارج از منزل خوداری کنند و سایر افراد نیز فعالیت‌های طولانی و سنگین مانند ورزش خارج از منزل نداشته باشند.

طی ۱۷ روز گذشته هوای استان البرز به لحاظ کیفی ناسالم برای گروه‌های حساس و ناسالم بود.منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ۵ درجه‌ای دمای هوا در برخی مناطق کشور

ایسناخبرگزاری ایسنا
افزایش ۵ درجه‌ای دمای هوا در برخی مناطق کشور
مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به افزایش ۳ تا ۵ درجه‌ای دمای هوا در برخی مناطق از ورود سامانه بارشی به کشور طی روزهای پایانی هفته خبر داد.

صادق ضیائیان در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه با توجه به آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی طی سه روز آینده برای اغلب مناطق کشور جوی آرام و پایدار پیش بینی می‌شود، اظهار کرد: از این رو افزایش غلظت آلاینده‌ها به‌ویژه در شهرهای صنعتی و پر جمعیت همچنان ادامه دارد.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی افزود: در این مدت با جنوبی شدن جریانات روی سواحل دریای خزر به‌ویژه در نیمه غربی آن و استان اردبیل افزایش سه تا پنج درجه‌ای دما به همراه وزش باد نسبتا شدید خواهیم داشت.

ضیائیان با اشاره به اینکه از اواخر وقت چهارشنبه (۴ دی) و طی روز پنجشنبه (۵ دی) سامانه بارشی از غرب و شمال غرب وارد کشور می‌شود، گفت: این سامانه سبب بارش در این مناطق خواهد شد همچنین طی روز جمعه (۶ دی) با تداوم فعالیت این سامانه در نوار غربی کشور برای مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی نیز بارش پراکنده پیش بینی می‌شود.

به گفته وی از روز شنبه (۷ دی) از شدت بارش در نوار غربی کاسته می‌شود و شاهد بارش‌های پراکنده در این مناطق، بخش‌هایی از مرکز، دامنه‌های جنوبی البرز و شمال شرق خواهیم بود.

ضیائیان با اشاره به اینکه در این روز با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای سواحل شمالی کشور نیز بارش و کاهش دما پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: در این مدت بارش‌ها در مناطق سردسیر و مرتفع به‌صورت برف است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در پایان درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران فردا (۳ دی) صاف و هوا آلوده با حداقل دمای ۳ و حداکثر دمای ۱۲ درجه سانتیگراد و طی روز چهارشنبه (۴ دی) نیز صاف و هوا آلوده و در اواخر وقت افزایش ابر با حداقل دمای ۳ و حداکثر دمای ۱۲ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

زور آلودگی هوا به لغو امتحانات نهایی نرسید

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
زور آلودگی هوا به لغو امتحانات نهایی نرسید
در شرایطی که مدارس برخی شهرهای کشور به دلیل آلودگی هوا تعطیل شده است، امروز امتحانات نهایی دانش‌آموزان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

اعتمادآنلاین| آلودگی هوا، مدارس برخی استان‌های کشور را به تعطیلی کشاند اما قرار است امتحانات نهایی بر اساس برنامه تعیین شده، برگزار شود؛ به عبارت دیگر زور آلودگی هوا به لغو امتحانات نهایی نرسید.

مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، برنامه امتحانات نهایی تمام رشته‌های تحصیلی دوره‌های متوسطه (نظری، فنی و حرفه‌ای)، پیش‌دانشگاهی و پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه در دی‌ماه سال تحصیلی ۹۹ – ۱۳۹۸ را اول آبان امسال اعلام کرد؛ این برنامه امتحانی ویژه دانش‌آموزان پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه (روزانه، بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد)، دانش‌آموزان سال سوم متوسطه رشته‌های نظری شیوه نیمسالی- واحدی (بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد)، دانش‌آموزان سال سوم متوسطه رشته‌های فنی و حرفه‌ای و دوره پیش‌دانشگاهی (بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد) است.

امتحان دی ماه برای حدود ۱۴۷ هزار دانش‌آموز به صورت همزمان در سراسر کشور برای دانش‌آموز مشمول برگزار می‌شود و آلودگی هوا، نتوانست در زمان اجرای این برنامه تغییری ایجاد کند.

اولین چیزی که در زمان آلودگی هوا عنوان می‌شود، دور ساختن افراد حساس مانند بیماران و کودکان از خطر است و به عبارت دیگر، افراد باید از محل آلوده دور شوند؛ البته قاعده تعطیلی مدارس تنها به دلیل دور شدن دانش‌آموزان از فضای آلوده نیست بلکه تردد نیز در شهر کاهش می‌یابد.

استاندار تهران معتقد است افزایش ۳۰ درصدی ترافیک در مهر ماه ناشی از شروع مدارس است که با تعطیلی مدارس ترافیک نیز کمتر می‌شود و نتیجه آن کاهش آلودگی هواست.

برخی مسؤولان معتقدند که تعطیلی مدارس به کاهش آلودگی هوا منجر می‌شود اما این باور منتقدانی دارد؛ یوسف حجت سرپرست معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران در حاشیه یکصد و هشتاد و چهارمین جلسه شورای شهر با تأکید بر اینکه باید بر اساس اعداد و ارقام و نه بر اساس احساس صحبت کرد، گفت: ۸ روز مدارس تعطیل شده در حالی که موارد شاخص بالای ۱۵۰ فقط سه روز بوده و یک روز آن جمعه و دو روز دیگر دوشنبه و سه‌شنبه بود که البته در سه‌شنبه هفته قبل صبح باد آمد و کیفیت هوا بهبود یافت.

وی تأکید کرد: بر اساس مقررات قدیم در سال ۷۴ زمانی شاخص کیفیت بر روی عدد بیش از ۲۵۰ قرار می‌گرفت مدارس تعطیل می‌‌شد که در سال ۷۷ اعلام کردند شاخص باید برای ۲۰۰ به بالا باشد تا مدارس تعطیل شود ولی امسال این آمارها بسیار پایین بود ولی مدارس را تعطیل کردند.

رئیسی رئیس قوه قضائیه در نشست هم‌اندیشی با موضوع احیای حقوق عامه در برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای «کمیسیون‌های ماده ۵ و ۱۰۰»، گفت: وضعیت آب‌وهوایی تهران مردم را اذیت می‌کند، طرح موقت تعطیلی مدارس جنبه مسکن دارد و باید زمینه‌های این مسأله را پیدا و کسانی که دراین رابطه مسؤولیت دارند به وظایف خود عمل کنند.

نتایج یک مطالعه نشان داده است که مشکلات سلامتی مرتبط با آلودگی هوا از آنچه قبلا تصور می‌شد، بسیار فراتر است؛ به‌طوری که تقریبا هر سلول بدن می‌تواند تحت تأثیر هوای کثیف قرار داشته باشد؛ این مطالعه که توسط محققان دانشگاه هاروارد انجام شده است، نشان می‌دهد که با افزایش آلودگی هوا شمار بیمارانی که به دلیل ابتلا به وضعیت‌های مختلف از نارسایی قلبی گرفته تا عفونت‌های دستگاه ادراری در بیمارستان بستری می‌شوند افزایش می‌یابد.

زور آلودگی هوا به لغو امتحانات نهایی نرسید - 9زور آلودگی هوا به لغو امتحانات نهایی نرسید - 10

آلودگی هوا پیش از این نیز با ابتلا به تعدادی از بیماری‌ها از سکته‌های مغزی گرفته تا سرطان مغز، سقط جنین و مشکلات بهداشت روان همراه بوده است اما تحقیقات نشان می‌دهد که با وجود اینکه فقط به یک مؤلفه آلودگی هوا توجه می‌کنیم، این تأثیرات می‌تواند بسیار گسترده‌تر باشد؛ یک مطالعه در سطح جهان که اوایل امسال منتشر شد، نشان داد که تقریبا هر سلول بدن ممکن است تحت تأثیر هوای کثیف قرار داشته باشد.

سازمان بهداشت جهانی در اکتبر سال ۲۰۰۶ پس از ۱۵ سال تحقیقات اعلام کرد که آلودگی هوا در بروز سرطان موثر است؛ عوارض قلبی ناشی از آلودگی هوا به صورت تنگی عروق کرونر، سکته‌های قلبی، نارسایی‌های قلبی و تشدید ضربان بروز می‌کند که در مواردی می‌تواند منجر به مرگ شود؛ آلودگی هوا و ذرات ریز کمتر از ۲٫۵ میکرون قادرند با برهم زدن نظم عملکرد قلب، موجب بروز ضربان‌های نابجا و ایجاد اختلال در ضربان قلب شوند.

دستگاه تنفسی که با ذرات معلق در هوا ارتباط مستقیم دارد، نخستین مرکز تماس با آلودگی‌های مرتبط با هوا به شمار می‌رود؛ آلودگی هوا می‌تواند سبب تشدید بیماری‌های تنفسی در افراد مبتلا و یا ایجاد برخی بیماری‌های تنفسی در افراد سالم جامعه شود.

آلودگی هوا و ذرات ریز کمتر از ۲٫۵ میکرون قادرند با برهم زدن نظم عملکرد قلب، موجب بروز ضربان‌های نابجا و ایجاد اختلال در ضربان قلب شوند

در زمان آلودگی هوا ساختار گرده گیاهان معلق در هوا که در شرایط عادی آلرژی زا نیستند، ممکن است، تغییر یابد و آلرژی زا شود؛ در این شرایط افرادی که آلرژی نداشته‌اند نیز ممکن است به دلیل تغییر ساختار گرده‌ها نسبت به آنها آلرژی پیدا کنند.

چشم‌ها از جمله اندام‌های خارجی بدن است که در زمان آلودگی هوا در معرض مستقیم با ذرات آلاینده قرار می‌گیرد و دچار مشکلات زیادی همچون سوزش و آبریزش می‌شود؛ همچنین ذرات معلق موجود در هوا منجر به تولید ماده‌ای می‌شود که برای چشم افراد به ویژه افراد میانسال و کهنسال خطرناک است.

آلودگی هوا در افزایش سندرم خشکی چشم نیز موثر است؛ به گفته محققان آمریکایی خطر ابتلا به سندرم خشکی چشم که به دلیل کاهش تولید اشک به وجود می‌آید، برای ساکنان شهرهای بزرگ با سطوح بالای آلودگی هوا بیشتر از دیگران است؛ هوای آلوده دارای ذرات هیدروکربن، گوگرد و ذرات معلق است که پوست به ویژه پوست کودکان و افراد مسن را تحریک می‌کند و در این میان قسمت هایی مانند پوست سر، دست‌ها و صورت به ویژه دور چشم‌ها بیشتر از سایر نقاط بدن آسیب می‌بیند.

همانطور که اشاره شد، آلودگی هوا، تأثیر بسیار زیادی بر سلامت افراد جامعه می‌گذارد اما در چنین شرایطی، آموزش و پرورش معتقد است که باید امتحانات نهایی دانش‌آموزان برگزار شود.

خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی درباره امتحانات نهایی دانش‌آموزان استان‌هایی که فردا تعطیل هستند، اظهار کرد: امتحانات نهایی دی به قوت خود باقیست چرا که امتحانات نهایی به صورت کشوری و همزمان برگزار می‌شود و بر این اساس امتحانات نهایی حتی در استان‌هایی که مدارس آنها به دلیل آلودگی هوا تعطیل است، برگزار می‌شود.

وی افزود: امتحانات نهایی در مدارس داخل کشور برای ۱۴۶ هزار و ۸۹۶ دانش‌آموز در ۱۰۳۴ حوزه اجرا و ۱۳۰ حوزه تصحیح و امتحانات نهایی در مدارس خارج از کشور برای ۳۵۰ دانش‌آموز در ۳۱ حوزه اجرا و ۴ حوزه تصحیح سازمان‌دهی شده است.

مسعود ثقفی سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران ۳۰ آذر امسال اظهار کرد: امتحانات نهایی و هماهنگ استانی (بزرگسالان، داوطلبان آزاد، ارزشیابی جامع و آموزش از راه دور پایه نهم) در شهر تهران از تاریخ ۲ دی آغاز می‌شود؛ امتحانات تحت هر شرایطی حتی تعطیلی مدارس به عنوان آلودگی هوا برگزار می‌شود.

والدین معتقدند که سلامت فرزندان‌شان از هر چیزی مهم‌تر است؛ پدر یک دانش‌آموز سال دوم دوره متوسطه دوم گفت: اگر فرزندم در هوای آلوده دچار بیماری شود، دیگر تحصیل به چه درد او می‌خورد؛ اول از همه سلامتی فرزندم برایم اهمیت دارد.

البته نگاه مسؤولان آموزش و پرورش با خانواده‌ها در میزان تعطیلات یکی نیست؛ محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش ۷ آذر امسال در حاشیه دیدار صمیمانه با مدیران‌کل آموزش و پرورش شهر تهران و افتتاحیه مجموعه رفاهی فرهنگیان درباره تعطیلی مدارس به دلایل مختلف و کم شدن از زمان آموزش اظهار کرد: تحصیل موقعیت ممتازی و فرصت طلایی است و باید حداکثر تلاش شود که کمترین تعطیلی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: یکی از نکات مطرح شده از سوی کارشناسان این بود که بین محتوای درسی و ساعات اختصاص یافته تناسبی نیست و با اضافه شدن تعطیلات، این فشار تشدید خواهد شد که امیدوارم تمام افرادی که درباره تعطیلی مدارس‌ تصمیم‌گیری می‌کنند، به این موضوع توجه داشته باشند.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

همشهری TV | افتتاح سالن‌های جدید پردیس سینمایی ملت با حضور شهردار تهران

همشهریهمشهری1 روز قبل

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا16 ساعت قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
یک متخصص طب سنتی گفت: مصرف هم‌زمان گوشت به خصوص گوشت ماهی با مواد لبنی، عوارض جبران ناپذیری را در پی دارد. فاطمه نجات‌بخش متخصص طب سنتی گفت: آگاهی از تداخلات مواد غذایی با یکدیگر، همیشه یکی از موضوعات کلیدی در حوزه تغذیه بوده‌ است. مصرف برخی مواد غذایی از جمله گوشت با گروه لبنیات می‌تواند به شدت مضر و خطرناک باشد. یکی از معروف‌ترین مداخلات مضر خوراکی مصرف گوشت ماهی با ماست یا دوغ است. این متخصص طب سنتی در پایان گفت: افراد قبل از خوردن شیر از مصرف ترشیجات و مواد غذایی شور پرهیز کنند.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار رکنا، جهان روزهای تلخی را به دلیل شیوع ویروس کرونا سپری می‌کند، بار دیگر ثابت شد که هرچقدر نیز انسان در علوم رشد کند باز ناشناخته‌های زیادی وجود دارد. حال خبری در فضای مجازی منتشر شده است که خبر می‌دهد نخستین بیمار مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شد. حسین عرفانی رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این شایعه تاکید کرد: هیچ مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا در ایران دیده نشده است و این خبر کذب محض است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
صادقانه معترف و مقرم که در موسم فعلی این دست سخنان، از حلقوم‌های زیادی پرتاب می‌شود که بله «ائمه علیهم السلام علم طب نمی‌دانستند!» ما علم ائمه علیهم السلام را با این دست روایات شناخته‌ایم نه با الفاظی، چون «مرشد» که در افواه عامه مردم ارتکازی سطحی و نازل دارد. تشبث به هر حشیش، برای تنقیص در علم معصومین علیهم السلام! تصریح می‌شود که در هیچ منبع روایی معتبری در شیعه اشاره‌ای به رجوع ائمه علیهم السلام به طبیب نشده است. چرا باید پزشک متدین و محققی، چون دکتر «سید سعید اسماعیلی» دائما از کیان روایات طبی و شان ائمه علیهم السلام دفاع کنند، آنگاه برخی بزرگواران و سروران حوزوی به اعتبار و آبروی اسلام و ائمه علیهم السلام چوب حراج بزنند؟ و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمین» منبع: خبرگزاری تسنیم
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: مرد میانسال که در یک درگیری خیابانی از سوی راننده یک خودرو کتک خورده و چشمش نابینا شده بود در جلسه دادگاه خواهان دریافت دیه شد. او به من فحاشی کرد که عصبانی شدم و با خودرو سد راهش شدم و کار به درگیری فیزیکی کشید. آنقدر به من از این حرف‌ها زد که من هم تحت تأثیر قرار گرفتم و همسرم را طلاق دادم. در ادامه جلسه شاکی گفت: آقای قاضی اما بدبختی من به همین‌جا ختم نشد. همسر سابقم هنگام طلاق ۵۰ میلیون تومان از من پول گرفت، اگر حاضر شود این پول را به من بدهد تا همسر دومم را طلاق دهم من دوباره با خودش ازدواج می‌کنم.

اخبار بیشتر